"AI GRIJA CE-TI DORESTI ..PT. CA S-AR PUTEA SA TI SE-NTAMPLE..."

Am divortat acum ..aproape 2 ani, dupa 25 de ani de casnicie. Cuplul "scartaia" de vreo 14 ani...am tinut "cu dintii"de familie..de aparentele unei familii, care se macina sistematic..pe dedesubt...Odata cu divortul s-a produs si ruptura ireversibila cu toti prietenii de familie...mai bine ii numesc "prieteni"...e mai bine...
(Desi toata lumea imi dadea dreptate..nimeni n-a vrut sa ma ajute la divort...)Printre ei se numarau cupluri aparent perfecte..pe care le consideram indestructibile...recunosc sincer ( desi ma rusinez) ca uneori i-am invidiat pentru modul in care se intelegeau...De curand am aflat cu stupoare, ca nu era asa...m-am intalnit cu unul din acesti prieteni..au ajuns si ei la divort..deocamdata sunt numai despartiti...se pare ca ea este cauza...pt mine el era sotul perfect: avea serviciu, o ajuta la absolut toate treburile casnice, era intotdeauna de acord cu renovarile din casa; le initia chiar si aducea banii necesari pt astea..Stia sa organizeze petreceri, ii placea sa danseze...ce mai...sotul perfect...Acum sunt separati de cateva luni bune...si el spune ca va incepe divortul...Imi pare rau pt ei...Dar..sa ma intorc la poveste, la tema povestii : el ma vrea pe mine... da...considera ca sunt cea mai potrivita femeie pt el...Crede-ti-ma ca nu pot ..nu pot ,desi sunt sigura ca ar fi un pas intelept, gandind la rece, pt mine...Dar nu pot sa trec de bariera psihica a faptului ca am fost prieteni ani buni...am fost prietena si cu el si cu ea..deopotriva...N-as putea sa dau ochii cu nimeni din anturajul nostru din tinerete..si mai ales cu fosta lui sotie..Ei erau cuplul perfect...acolo in cercul lor inchis...eu nu pot intra acolo..desi cercul s-a destramat...pt mine...au ramas tot ei,,acolo..nu stiu ce sa fac...ironia sortii...il refuz sistematic pe barbatul pe care ..nu l-am dorit niciodata..dar pe care il dadeam totdeauna exemplu sotului meu..
mariana0208
Postat pe 25 Ianuarie 2010 13:31
???????
nazirra
Postat pe 25 Ianuarie 2010 13:34
el te vrea pentru ca te iubeste sau, gandind la rece, la fel ca si tine, vrea sa puneti de-o asociere in spirit pseudoconjugal?
nu cred sa fi citit acolo macar un cuvant care sa ma duca cu gandul la iubire, afectiune, ci doar amicitie si spirit practic.

mie imi pare ca voi vreti doar sa va uniti singuratatile...
in cazul asta puteti sa va intalniti asa, din cand in cand, fara sa va legati alte resonsabilitati de gat.

garbo_C
Postat pe 25 Ianuarie 2010 13:42
De la: mariana0208, la data 2010-01-25 13:31:19Am divortat acum ..aproape 2 ani, dupa 25 de ani de casnicie. Cuplul "scartaia" de vreo 14 ani...am tinut "cu dintii"de familie..de aparentele unei familii, care se macina sistematic..pe dedesubt...Odata cu divortul s-a produs si ruptura ireversibila cu toti prietenii de familie...mai bine ii numesc "prieteni"...e mai bine...
(Desi toata lumea imi dadea dreptate..nimeni n-a vrut sa ma ajute la divort...)Printre ei se numarau cupluri aparent perfecte..pe care le consideram indestructibile...recunosc sincer ( desi ma rusinez) ca uneori i-am invidiat pentru modul in care se intelegeau...De curand am aflat cu stupoare, ca nu era asa...m-am intalnit cu unul din acesti prieteni..au ajuns si ei la divort..deocamdata sunt numai despartiti...se pare ca ea este cauza...pt mine el era sotul perfect: avea serviciu, o ajuta la absolut toate treburile casnice, era intotdeauna de acord cu renovarile din casa; le initia chiar si aducea banii necesari pt astea..Stia sa organizeze petreceri, ii placea sa danseze...ce mai...sotul perfect...Acum sunt separati de cateva luni bune...si el spune ca va incepe divortul...Imi pare rau pt ei...Dar..sa ma intorc la poveste, la tema povestii : el ma vrea pe mine... da...considera ca sunt cea mai potrivita femeie pt el...Crede-ti-ma ca nu pot ..nu pot ,desi sunt sigura ca ar fi un pas intelept, gandind la rece, pt mine...Dar nu pot sa trec de bariera psihica a faptului ca am fost prieteni ani buni...am fost prietena si cu el si cu ea..deopotriva...N-as putea sa dau ochii cu nimeni din anturajul nostru din tinerete..si mai ales cu fosta lui sotie..Ei erau cuplul perfect...acolo in cercul lor inchis...eu nu pot intra acolo..desi cercul s-a destramat...pt mine...au ramas tot ei,,acolo..nu stiu ce sa fac...ironia sortii...il refuz sistematic pe barbatul pe care ..nu l-am dorit niciodata..dar pe care il dadeam totdeauna exemplu sotului meu..
Pai ai putea sa te impaci cu sotul tau..Si sa il educi,asa cumvrei tu..Sa fii mai severa si mai horatata
omulsincer
Postat pe 25 Ianuarie 2010 14:11
De la: nazirra, la data 2010-01-25 13:34:32???????


haide bre nazi, nu vezi ca se gasi cineva care s-o inteleaga?.. ca asa e in lumea astora care sar gardul, se inteleg intre ei.
anakin
Postat pe 25 Ianuarie 2010 14:17
De la: buna01, la data 2010-01-25 14:11:25 Pai ai putea sa te impaci cu sotul tau..Si sa il educi,asa cumvrei tu..Sa fii mai severa si mai horatata


fata draga, tu altceva nu mai stii? repeti aceeasi idee in orice context, ca un papagal beat...

.
garbo_C
Postat pe 25 Ianuarie 2010 14:18
E complicata situatia asta pe aici,dar...
imi place de mor...titlul...
"AI GRIJA CE-TI DORESTI ..PT. CA S-AR PUTEA SA TI SE-NTAMPLE..."
...si vreau sa-l testez...
DORI_
Postat pe 25 Ianuarie 2010 14:26
De la: Celleste, la data 2010-01-25 14:18:32
De la: buna01, la data 2010-01-25 14:11:25 Pai ai putea sa te impaci cu sotul tau..Si sa il educi,asa cumvrei tu..Sa fii mai severa si mai horatata


fata draga, tu altceva nu mai stii? repeti aceeasi idee in orice context, ca un papagal beat...

.
cine?unde>
omulsincer
Postat pe 25 Ianuarie 2010 14:28
tu...far far away
nelly05
Postat pe 25 Ianuarie 2010 15:03
De la: Celleste, la data 2010-01-25 13:42:33el te vrea pentru ca te iubeste sau, gandind la rece, la fel ca si tine, vrea sa puneti de-o asociere in spirit pseudoconjugal?
nu cred sa fi citit acolo macar un cuvant care sa ma duca cu gandul la iubire, afectiune, ci doar amicitie si spirit practic.

mie imi pare ca voi vreti doar sa va uniti singuratatile...
in cazul asta puteti sa va intalniti asa, din cand in cand, fara sa va legati alte resonsabilitati de gat.


ai intuit bine...el vrea asta...mie nici nu-mi trece prin cap sa fac un asa compromis...nu stiu cum sa-l fac sa inteleaga fara sa-l ranesc..repet: mie-mi placea acolo...in contextul familiei lui...nu alaturi de mine..
mariana0208
Postat pe 25 Ianuarie 2010 15:34
De la: Celleste, la data 2010-01-25 14:18:32
De la: buna01, la data 2010-01-25 14:11:25 Pai ai putea sa te impaci cu sotul tau..Si sa il educi,asa cumvrei tu..Sa fii mai severa si mai horatata


fata draga, tu altceva nu mai stii? repeti aceeasi idee in orice context, ca un papagal beat...

.

sotul meu nu mai munceste din 1994...educat nu se lasa...se minte singur...exclusa posibilitatea asta..am mai avut o tentativa de divort in spirit educativ...acum 7 ani..care n-a dat roade..intoarcerea asta in timp m-ar distruge pe mine...ai vazut "Ziua cartitei"?...am trait obsesiv aproape niste momente neplacute...nu mai vreau..
mariana0208
Postat pe 25 Ianuarie 2010 15:39
pai, io propun sa-i zici verde-n fatza, si gata!
zambila
Postat pe 25 Ianuarie 2010 15:40
De la: Celleste, la data 2010-01-25 13:42:33el te vrea pentru ca te iubeste sau, gandind la rece, la fel ca si tine, vrea sa puneti de-o asociere in spirit pseudoconjugal?
nu cred sa fi citit acolo macar un cuvant care sa ma duca cu gandul la iubire, afectiune, ci doar amicitie si spirit practic.

mie imi pare ca voi vreti doar sa va uniti singuratatile...
in cazul asta puteti sa va intalniti asa, din cand in cand, fara sa va legati alte resonsabilitati de gat.


..cat de etic ar fi? e solutia gasita de el...dar neagreata de mine..
mariana0208
Postat pe 25 Ianuarie 2010 15:41
adica, sa fiti impreuna?
pai, dupa ce divorteaza si el, foarte etic
zambila
Postat pe 25 Ianuarie 2010 15:46
De la: zambila, la data 2010-01-25 15:46:10adica, sa fiti impreuna?
pai, dupa ce divorteaza si el, foarte etic


Bingo! deocamdata ..fara sa fie divortat..n-as face decat sa ma asez singura la Stalpul Infamiei...ex- consoarta lui a fost prietena mea...si nu m-am certat cu ea..pur si simplu am inghetat relatia...
mariana0208
Postat pe 25 Ianuarie 2010 15:50
De la: Celleste, la data 2010-01-25 13:42:33el te vrea pentru ca te iubeste sau, gandind la rece, la fel ca si tine, vrea sa puneti de-o asociere in spirit pseudoconjugal?
nu cred sa fi citit acolo macar un cuvant care sa ma duca cu gandul la iubire, afectiune, ci doar amicitie si spirit practic.

mie imi pare ca voi vreti doar sa va uniti singuratatile...
in cazul asta puteti sa va intalniti asa, din cand in cand, fara sa va legati alte resonsabilitati de gat.



De acord cu Celleste...nu ai precizat nimik de iubire, de faptul ca va lipsiti unul altuia , etc, eu cred ca totusi ti-ai proiectat pe cineva in toti acesti ani , esti indragostita de o proiectie a ceea ce tu iti doreai dar asta inseamna ca tipul nu e neaparat in mod necesar asa cu tu ti-l inchipui, eu as sugera sa va intalniti , sa incercati sa va cunoasteti ..sa tatonati ,,terenul " sa spunem , pt ca, vazut de la distanta totul pare frumos...dar din interior..ramane de vazut.
reyya
Postat pe 25 Ianuarie 2010 15:56
De la: reyya, la data 2010-01-25 15:56:39
De la: Celleste, la data 2010-01-25 13:42:33el te vrea pentru ca te iubeste sau, gandind la rece, la fel ca si tine, vrea sa puneti de-o asociere in spirit pseudoconjugal?
nu cred sa fi citit acolo macar un cuvant care sa ma duca cu gandul la iubire, afectiune, ci doar amicitie si spirit practic.

mie imi pare ca voi vreti doar sa va uniti singuratatile...
in cazul asta puteti sa va intalniti asa, din cand in cand, fara sa va legati alte resonsabilitati de gat.



De acord cu Celleste...nu ai precizat nimik de iubire, de faptul ca va lipsiti unul altuia , etc, eu cred ca totusi ti-ai proiectat pe cineva in toti acesti ani , esti indragostita de o proiectie a ceea ce tu iti doreai dar asta inseamna ca tipul nu e neaparat in mod necesar asa cu tu ti-l inchipui, eu as sugera sa va intalniti , sa incercati sa va cunoasteti ..sa tatonati ,,terenul " sa spunem , pt ca, vazut de la distanta totul pare frumos...dar din interior..ramane de vazut.


Da..nu e vorba de nici un fel de atractie...deloc...cel putin eu nu simt asta...apreciez cumulul de calitati pe care l-am vazut in acest om dar sunt indragostita de ..o proiectie care cumuleaza aceste calitati dar in alt ambalaj...si ambalajul ..nu este cel fizic...Ratiunea ma indeamna sa fac un compromis...simtirea nu...sunt sigura ca ar fi un mare esec..si ca as dezamagi mai mult de 2 oameni...
mariana0208
Postat pe 25 Ianuarie 2010 16:09
probabil ca doresti sa-ti unesti singuratatea..cu cineva pe care l-ai admirat de multi ani din punctul de vedere al caracterului, de la distanta lucrurile par mereu frumoase dar nu e intotdeauna asa..
reyya
Postat pe 25 Ianuarie 2010 19:36
doua singuratati unite pot da uneori o singuratate de doua ori mai apasatoare
pik_nik
Postat pe 25 Ianuarie 2010 19:38
yap...e bine totusi sa nu se ajunga la asta...sa se ,,anticipe " singuratea ce ar putea urma in doi
reyya
Postat pe 25 Ianuarie 2010 19:40
doamna spune ca el o vrea pe dansa..si la asta la 2 luni dupa ce s-a separat de sotie, nefiind inca divortat..( partea cu actele e mai putin relevanta ) dar mie mi se pare cam prematura ...,,declaratia" dansului :-)
reyya
Postat pe 25 Ianuarie 2010 19:42
cred ca pun eu inapoi in blog un text de-al meu inchinat singuratatii. macar mai enervez pe cate cineva
pik_nik
Postat pe 25 Ianuarie 2010 19:43
Bai, la cat am inteles eu din ce am citit pe aici, hac, consider ca daca incepi relatia fara dragoste si doar din compromis, intr-un an, max, doi, deschizi un nou topic in care te plangi ca vrei sa divortezi. Ai iesit dintr-un rahat de relatie, vrei sa intri in altul?
Doara
Postat pe 25 Ianuarie 2010 20:01
De la: nelly05, la data 2010-01-25 15:03:20tu...far far away
tu,tu
omulsincer
Postat pe 25 Ianuarie 2010 20:46
De la: reyya, la data 2010-01-25 19:36:40probabil ca doresti sa-ti unesti singuratatea..cu cineva pe care l-ai admirat de multi ani din punctul de vedere al caracterului, de la distanta lucrurile par mereu frumoase dar nu e intotdeauna asa..


Eu nu doresc decat sa ies din situatia asta jenanta...ideea era ca intotdeauna trebuie sa ai grija ce-ti doresti, pt ca viata e atat de parsiva incat iti "serveste" dorinta in asa fel incat sa-ti para rau.ca ai avut-o...e o constientizare tardiva ..
mariana0208
Postat pe 25 Ianuarie 2010 20:57
De la: Dor_marunt, la data 2010-01-25 20:01:02Bai, la cat am inteles eu din ce am citit pe aici, hac, consider ca daca incepi relatia fara dragoste si doar din compromis, intr-un an, max, doi, deschizi un nou topic in care te plangi ca vrei sa divortezi. Ai iesit dintr-un rahat de relatie, vrei sa intri in altul?


Cred ca nu am fost suficient de explicita: vreau un sfat care sa ma ajute sa ies pertinent din treaba asta...nu-mi place sa jignesc sau sa ranesc pe nimeni...si nici compromisuri nu mai vreau sa fac...
mariana0208
Postat pe 25 Ianuarie 2010 21:02
este de inteles... Ati fost prieteni, chiar daca probabil nu i-ai spus nimic sotului tau in fata lui, sint lucruri care se intuiesc. Stia ca il apreciezi, iar pentru multi barbati a se simti apreciati e foarte aproape de a se simti indragostiti...De fapt, asta este motivul pentru care te vrea pe tine.

In locul tau, nu i-as distruge iluzia asta. De fapt, e o realitate, nu o iluzie. Spune-i ca intr-adevar il apreciezi foarte mult, dar tu ai alte planuri de viitor: a forma un (alt) cuplu nu este unul dintre ele.
Dupa 25 de ani de casnicie, sincer vorbind, nici n-ar trebui sa fie... cel putin pentru viitorul apropiat....
quasaria
Postat pe 25 Ianuarie 2010 23:45
De la: quasaria, la data 2010-01-25 23:45:43este de inteles... Ati fost prieteni, chiar daca probabil nu i-ai spus nimic sotului tau in fata lui, sint lucruri care se intuiesc. Stia ca il apreciezi, iar pentru multi barbati a se simti apreciati e foarte aproape de a se simti indragostiti...De fapt, asta este motivul pentru care te vrea pe tine.

In locul tau, nu i-as distruge iluzia asta. De fapt, e o realitate, nu o iluzie. Spune-i ca intr-adevar il apreciezi foarte mult, dar tu ai alte planuri de viitor: a forma un (alt) cuplu nu este unul dintre ele.
Dupa 25 de ani de casnicie, sincer vorbind, nici n-ar trebui sa fie... cel putin pentru viitorul apropiat....

..Exact...ai inteles perfect cum sta treaba..i-am explicat ca se grabeste si ca e sub impulsul dezamagirii din propria lui familie..mi-e mila de el...incerc sa-l ajut cum pot,l-am rugat sa-si canalizeze atentia spre rezolvarea problemelor presante si sa lase timpul sa decida ...Dupa 25 de ani de casnicie...iti asumi oarecum esecul si incerci sa dovedesti lumii ca esti capabil...te simti rusinat...si vrei s-o iei rapid de la capat..numai ca sa demonstrezi ca nu tu esti cel vinovat de prabusire...asta e la el...la mine, situatia sta putin diferit, am depasit cum -necum faza asta...incerc sa ma echilibrez..si , intr-adevar nu-mi mai trebuie alte probleme (vezi situatia lui confuza...)
mariana0208
Postat pe 26 Ianuarie 2010 10:26
Am impresia ca tipul nu va intelege decat cand ii vei spune verde in fata ca nu te intereseaza sa formezi un cuplu cu el.
mikiduta39
Postat pe 26 Ianuarie 2010 10:54
mikiduta39 sintetizeaza printr-o singura fraza raspunsul la problema cu care te confrunti.Faptul ca-l dadeai exemplu fara sa simti si "fluturasi in abdomen" pentru el,am priceput si asta.Inseamna ca nu-ti va fii foarte greu sa-i spui.Si in plus,nu intotdeauna oamenii exeplari sunt asa.Pot avea defecte ascunse.Pentru ca nu suntem roboti,suntem oameni cu calitati si defecte.
Ariesh
Postat pe 29 Ianuarie 2010 11:49

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
fata - tata vitreg 7 De la: pusy 27 Aprilie 2009 15:15
Masturbarea feminina 56 De la: prometeus_969 23 Aprilie 2009 19:53
Cum sa inseli fara sa afle? 345 De la: roby_cado 20 Octombrie 2011 16:39
Familia sau cariera????? 17 De la: Ioana007 5 Aprilie 2009 12:09
mama vitrega la 20 de ani.....cine ma poate sfatui? 64 De la: irina_24ro 29 Aprilie 2009 15:20
Setari Cookie-uri