RELATIA CU DUMNEZEU

De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-05-16 00:06:15 Cand cineva te necajeste..tebuie sa iti fie mile de el.Trebuie sa stii ca este chinuit sufleteste datorita vietii mizerabile pe care o duce...Pt ca asa va primi la fel...
Pt ca multi fac rau la oamenii care sunt inofensivi..Dar are Dumnezeu grija de ei si ac de cojocul lor..Li se intorc toate,dar tot prin oameni ca ei...Pt ca asa fac oamenii rai,,fac rau la altii si isi fac rau si lor intre ei...Sarmanii..Dumnezeu sa fie cu ei...
xenaprintesarazboinica
Postat pe 16 Mai 2010 00:08
Sa fie tot cu cei rai? Draga mea, nu te referi cumva la acela care sade la subsol?
Ioana007
Postat pe 16 Mai 2010 17:02
De la: Ioana007, la data 2010-05-16 17:02:49Sa fie tot cu cei rai? Draga mea, nu te referi cumva la acela care sade la subsol?
Pai da sigur ca sobolanul ala care sede la subsol..Si de care Dumnezeu se foloseste de el,,Pt ca ala de la subsol nu este liber..Dar si oamenii sunt vinovati,,pt ca il accepta si le place sa faca rau unii ;la altii.Mai ales la oamenii inofensivi,pt ca se gandesc ca ei nu fac rau...Dar li se inorc toate relele,,tot prin oameni ca ei...Pt ca Dumnezeu pe toate le intoarce si da omului dupa faptele lui
xenaprintesarazboinica
Postat pe 16 Mai 2010 17:52
Stiu ca diavolul nu are putere doar asupra smereniei..Practic smerenia ce inseamna....Sa fii smerit si bland cu inima....Sa nu fii mandru,sa te crezi mai bun ca altii..Sa nu urasti,,si sa iti iubesti aproapele,,pt ca asupra mintii mandre are putere ala de la subsol sa o manevreze cum vrea el
xenaprintesarazboinica
Postat pe 16 Mai 2010 17:56
Razboiul duhovnicesc este crancen pt cei mandri.Dar usor pt cei smeriti..Care se straduie sa nu gandeasca rau despre oameni,,Despre ura..Sa se roage pt altii...Atunci ala negru nu are putere.Pt ca asupra mintii madre are putere ala de la subsol..Si chinuie omul mandru....Stiu din proprie experienta,asa ca mam lecuit....Omul nu trebuie sa fie mandru si sa nu se inalte singur....Ptr ca ala rau are putere asupra mintii mandre..Si chinuie omul,,,mandru
xenaprintesarazboinica
Postat pe 16 Mai 2010 17:59
am citit intro carte scrisa de un calugar renumit....Ca cineva intreba....Ce pot face ca sa am pace in suflet si sa nu fie chinuit de ala de la subsol.....Omul care vrea pace in suflet si sa nu aiba ganduri rele....Trebuie sa nu gandeasca rau despre oameni,,trebuie sa gandesti ca toti oamenii sunt buni si Dumnezeu ii iubeste..A murit pe cruce suferind pt ei..S noi nu avem dreptul sa ii uram,daca Dumnezeu ii iubeste.....Sa iti iubesti aproapele,,sa te rogi pt el...Si sa il rogi pe Dumnezeu sa te intareasca in credinta....Omul trebuie sa se fereasca de oameni,dar sa ii iubeasca asa cum i-a iubit Iisus...Chiar daca te necajesc,,Rogate pt ei...Pt ca asa a spus Iisus..Pacea MEA VO DAU VOUA
xenaprintesarazboinica
Postat pe 16 Mai 2010 18:05
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-05-16 17:56:01 Stiu ca diavolul nu are putere doar asupra smereniei..Practic smerenia ce inseamna....Sa fii smerit si bland cu inima....Sa nu fii mandru,sa te crezi mai bun ca altii..Sa nu urasti,,si sa iti iubesti aproapele,,pt ca asupra mintii mandre are putere ala de la subsol sa o manevreze cum vrea el
Pt ca am citit intro carte,unde un calugar incepator vroia sa blesteme pe diavoli..Si un alt calugar mai renumit..Ia spus..Ca daca va face asta.Va fii luat pe sus de diavoli..Si facut batjocura din el si matura de maturat pe jos..Pt ca diavolii doar asupra smereniei nu au putere ca sa chinuie sufletul....In rest au putere peste tot...
xenaprintesarazboinica
Postat pe 16 Mai 2010 18:08
Asa ca mai bine prefer sa nu mai fiu mandra...Pt ca mia aratat Dumnezeu ca gresesc.Am simtit asta pe pielea mea...Chiar daca voi fii ultima....Si sa ma consider cea mai rea dintre toti...Pt ca diavolul sa nu aiba putere asupra mintii mele..Si sa o pot dedica doar lui Dumnezeu..Pt ca Dumnezeu merita asta.La cat a suferit pt noi aia rai...Chiar daca mi-ar placea sa fiu mereu prima...Dar Dumnezeu nu vrea concurenta...Dumnezeu vrea smerenie si sa ma consider cea mai rea dintre toti...Si sa il las Pe El sa ma ridice..Nu sa ma ridic eu...Sa pic in mandrie..Pt ca de asta este omul chinuit si lupta duhovniceasca este crancena pt oamenii mandri care vor concurenta
xenaprintesarazboinica
Postat pe 16 Mai 2010 18:13
Lupta duhovniceasca este usoara pt cei smeriti cu inima..Si care nu sunt mandri...Smerenia nu inseamna sa nu ai demnitate....Omul trebuie sa fie smerit dar sa aiba demnitate....Sa fie sever pt dreptate..Pt ca la Dumnezeu ii place dreptatea...si Dumnezeu vrea ca copiii lui,sa traiasca in lume in societate...Sa vada ce este bine si ce este rau...Si impreuna cu Dumnezeu omul sa poata deosebi binele de rau...dar pt asta trebuie incredere,,nadejde...Sa nu iti pierzi increderea atunci cand esti incercat..Pt ca cateodata Dumnezeu se foloseste de mizeria oameneasca ca sa te poate pe tine sa te ttrezeasca la realitate...Si nu mereu putem intelege,,ca vrea Domnul cu noi
xenaprintesarazboinica
Postat pe 16 Mai 2010 18:17
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-05-16 18:17:57 Lupta duhovniceasca este usoara pt cei smeriti cu inima..Si care nu sunt mandri...Smerenia nu inseamna sa nu ai demnitate....Omul trebuie sa fie smerit dar sa aiba demnitate....Sa fie sever pt dreptate..Pt ca la Dumnezeu ii place dreptatea...si Dumnezeu vrea ca copiii lui,sa traiasca in lume in societate...Sa vada ce este bine si ce este rau...Si impreuna cu Dumnezeu omul sa poata deosebi binele de rau...dar pt asta trebuie incredere,,nadejde...Sa nu iti pierzi increderea atunci cand esti incercat..Pt ca cateodata Dumnezeu se foloseste de mizeria oameneasca ca sa te poate pe tine sa te ttrezeasca la realitate...Si nu mereu putem intelege,,ca vrea Domnul cu noi
Ci trebuie sa avem incredere si sa fim supusi..Smeriti cu inima si sa avem incredere in tot ceea ce face Domnul cu noi...Stiu ca sunt multe ispite...Sunt mii de ispite...Dar daca omul are nadejde,,,Dumnezeu ii arata calea pt pace in suflet
xenaprintesarazboinica
Postat pe 16 Mai 2010 18:20
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-05-15 23:00:10
De la: fleurdelis, la data 2010-05-15 22:49:11deci esti pocaita!
ii bun!
k nici nu m'am chinuit prea mult....
Da sunt pocaita..Nu mai fac rau nimanui...Chiar daca ma raneste..Pt ca eu nu facam rau,,dar ma razbunam pe cei care ma raneau..Luptam cu arme negre..Razbunarea...Dar acum lupt cu arme albe..sinceritatea...


yupppiiiiiii...deci am intuitt! am intuiiiiit! de asta vara am stiut ce e cu tinee! offfffffff! offfffffff!
fleurdelis
Postat pe 16 Mai 2010 20:02
numai nebuni p-aici
Lupin
Postat pe 17 Mai 2010 17:13
amin!!!!!!
nazirra
Postat pe 17 Mai 2010 17:17
De la: CrossX, la data 2010-05-17 17:13:57numai nebuni p-aici
Cine zice ala este
xenaprintesarazboinica
Postat pe 17 Mai 2010 22:01
ca-n lumea reala, cross
bluelight
Postat pe 17 Mai 2010 22:05
Stii cum te porti tu Luptatoareo? ca o fetita de 8 ani.Cand ai sa te maturizezi draga mea?
Ioana007
Postat pe 17 Mai 2010 23:20
De la: CrossX, la data 2010-05-17 17:13:57numai nebuni p-aici
Asa te consideri ? Aveam pretentii la tine ,doar nu esti ca Irinuca ...

ica2
Postat pe 18 Mai 2010 09:39
bre ico, stii cum e: cand te bagi in troaca, te mananca porcii... ca aia nu stau s-aleaga...
zambil
Postat pe 18 Mai 2010 09:50
De la: Ioana007, la data 2010-05-17 23:20:44Stii cum te porti tu Luptatoareo? ca o fetita de 8 ani.Cand ai sa te maturizezi draga mea?
Pai nu o sa ma maturizez niciodata..Pt ca Dumnezeu ce zice...Doar cei curati la suflet,ca sufletul unui copil..vor mosteni imparatia cerurilor...Asa ca poti fii si 50 ani..Dar poti avea suflet curat de copil..Sa te bucuri de toate lucrurile ca un copil...Sa ai suflet de copil
xenaprintesarazboinica
Postat pe 18 Mai 2010 22:21
Eu vreau sa am sufletul ca a unui copil..Curat si nevinovat...Chiar daca oamenii nu apreciaza..Putin ma intereseaza.Important ca ma apreciaza Dumnezeu..Multi se iau de mine pt ca sunt nevinovata si inofensiva..Si nu se iau de oamenii rai,pt ca aia le pot face rau...Dar Dumnezeu pe toate le intoarce,,tot prin oamenii ca ei..Dumnezeu intoarce faptele bune,dar si faptele cele rele,celor rai...Pt ca oamenii sunt vinovati,pt ca accepta sa fie rai
xenaprintesarazboinica
Postat pe 18 Mai 2010 22:25
Este evident ca Religia introdusa in scoli naste monstri, IN CAZUL TAU IRINA
Nu exista un atac mai cumplit la dezvoltarea personalitatii unui copil decat ingradirea lui in canoane religioase pre-medievale , in aceleasi sali de clasa in care invata despre teorema lui Pitagora , circuitul apei in natura sau structura cromozomiala a vietatilor.(despre care cert este ca tu habar nu ai)
Religiile lumii ar trebui sa fie doar "morala pura" . Este suficient sa conosti si sa respecti cele 10 porunci care sint esenta si scopul final al educatiei religioase.
Tot puroiul dogmatic este periculos , stupid si complet inutil.
La fiecare topic , indiferent de tema discutata intalnim ineptiile unei minti bolnave indoctrinata de o religie prost inteleasa.
reyya
Postat pe 18 Mai 2010 22:30
Pai oamenii nu se pot apropia de mine,pt ca demonii din oameni..Adica oamenii baga o groaza de strambe si ispite...Asa cu diavolii baga ispite la oameni ca nimeni sa nu se apropie de Dumnezeu..Dar sunt ispite facute cu acordul lui Dumnezeu..Ca sa se vada,,Cine musca mana la cel care ii ajuta si ii invata de bine...Putini sunt recunoscatori...De asta nici nu ii ajuta Dumnezeu si au viata grea...La multi le da boli grele
xenaprintesarazboinica
Postat pe 18 Mai 2010 22:37
Daca multi nu reusesc sa se apropie de mine...Asa cum nu reusesc sa se apropie de Dumnezeu datorita nerecunostintei si din cauza rautatii.Oamenii incearca cu strambe..Dar daca tu stii ca un om a fost bun cu tine...Trebuie sa ii fii recunoscator si sa il respecti...Dar oamenii sunt rai si tradatori..Din cauza asta ei pierd..Dar oricum ei au de pierdut....
xenaprintesarazboinica
Postat pe 18 Mai 2010 22:40
Dumnezeu incearca oamenii prin alti oameni..Sa vada cat de recunoscatori sunt....Daca oamenii indeparteaza tot ce este bun de la ei...Este din cauza rautatii si nerecunostintei lor
xenaprintesarazboinica
Postat pe 18 Mai 2010 22:42
eu ti-as fi!
recunoscatoare.....DACAAAAAAAAAAA...
ghici ce
fleurdelis
Postat pe 18 Mai 2010 22:47
De la: zambil, la data 2010-05-18 09:50:01bre ico, stii cum e: cand te bagi in troaca, te mananca porcii... ca aia nu stau s-aleaga...
Sa inteleg ca ...mai sunt si altii in troaca?E o pierdere de timp ,a incerca sa schimbi mentalitatea ,si mai ales o religie gresit inteleasa.... imi respect promisiunea facuta lui Iasomia,"dau ignore ".Am atatea lucruri bune de facut ,decat sa intru in polemica cu acest personaj...,Nu imi face placere deloc ,sa ii citesc postarile ...
ica2
Postat pe 19 Mai 2010 01:33
ico,

cam asta ti-a spus si zambilu',da' cu alte cuvinte..
si da,ignore!
sunt clipe din viata noastra,ce draq!?
doar nu o sa le petrecem in discutii sterile cu oameni sonati.

iasomia
Postat pe 19 Mai 2010 11:51
Trebuie sa ne rugam pt oamenii cei rai si diabolici sa le dea mai multa minte..sa le lumineze mintea sa nu ma fie niste talhari..Si noi sa stam departe de oamenii cei rai,,dar sa ne rugam pt ei.si sa stam departe de ei..pt ca sa nu ne faca si pe noi sa devenim ca ei..Ca noi oamenii nu putem face nimic pt ei..Dar Dumnezeu poate,,daca oamenii se roaga din inima pt toata lumea..pt cei rai,,ca sa fie protejati si sa le dea Dumnezeu minte si putere ca sa nu mai fie niste lenesi
xenaprintesarazboinica
Postat pe 19 Mai 2010 12:15
Asa este Iaso!Pupici !
ica2
Postat pe 19 Mai 2010 15:41
De la: nazirra, la data 2010-05-17 17:17:56amin!!!!!!



AMIN ,un cuvant pronuntzat cu multa usurintza ,dar are "greutate" ...
acum depinde in ce context ...
Comentariul a lui Crossx... ,este de "Doamne Fereste!"
ica2
Postat pe 21 Mai 2010 17:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Vreau sa cunosc parerea voastra despre ceace se intaampla in Italia 111 De la: pica33 19 Februarie 2010 20:27
Cancer-tratament in Romania sau in afara? 14 De la: garbo_5215 15 Septembrie 2013 11:32
Cele mai bune prajituri 1 De la: garbo_2455 26 Aprilie 2012 17:43
Ce facem cu femeile abuzate, exploatate...cum ramane cu ele? 38 De la: ioana_neculcea 9 Iunie 2010 10:13
alesandrea 8 De la: tutankhamon 17 Noiembrie 2009 00:01
Setari Cookie-uri