E normal sa ne schimbam felul de a ne imbraca datorita locului de munca?

Raspunsul ar fi, invariabil, da... Dar ce facem cand ne dam seama ca nu mai suntem ceea ce eram odata, ca suntem stranse ca intr-un corset de prooriile ingradiri pe care ni le impunem datorita biroului in spatele caruia ne asezam? Un post interesant, care va va explica pe larg la ce ma refer, il gasiti aici: http://mirandaspune.wordpress.com/2008/10/04/obligatoriu-uniforma-pentru-serviciu/

Mi-ar placea mult sa aflu si parerea voastra.

Postat pe 16 Octombrie 2008 01:35
e cat se poate de logic si normal si a fost din totdeauna sa respectii regulile interne ale societatii sau institutiei in care iti desfasori activitatea
silviadana
Postat pe 27 Noiembrie 2008 23:50
Reprezinti firma respectiva! nu poti sa te prezinti fara sutien sa ti se vada nurii, pentru ca acolo sunt si barbati si tre sa se concentreze asupra muncii! e un fel de regula de bun simt in primul rand ! De asemenea sunt anumite job-uri ce presupun o tinuta mai sobra pentru ca trebuie sa impui respect...
dafffne
Postat pe 29 Noiembrie 2008 14:28
Drept sa va spun m-au scos din sarite intotdeauna neamurile proaste. Mai precis colegele care, la tinuta noastra obligatorie, extrem de sobra dealfel, asorteaza sandale cu strasuri, nu poarta ciorap si isi pun tot felul de accesorii batatoare la ochi. Pe centura le-ar fi stat mai bine. Asadar raspunsul este da, trebuie sa iti schimbi stilul vestimentar daca ai un anumit statut.
Marisa
Postat pe 28 Decembrie 2008 14:55
Evident.Lucram in business,tinuta business,lucram in teatru,se-ntelege...
cercelmarilena
Postat pe 15 Ianuarie 2009 01:35
marisa, la sandale, nu se poarta ciorap. si apoi, daca acele sandale au ceva feminin , nu cred ca este chiar asa un capat de tara. ca sa fiu sincera, nu prea imi place femeia imbracata ca si cand ar merge vesnic la pomeni si inmormantari. tinuta aceasta ofice poate fi eleganta si feminina daca stim sa o "condimentam "putin . cu bun gust si nitzica fantezie, se poate reusi

prea arata femeile ca niste ospatarite cand merg la birou. costume inchise la culoare, camasa alba cu gulere scrobite de-ti tai privuirile-n ele, pantof clasic si vesnicii ciorapi culoarea piciorului. ca sa nu zic de pieptanatura : coc bine intepenit in clame sau par scurt tapat si tabluit cu o tona de fixativ

parca-s niste pupeze acre si pline de importanta postului ocupat. se poate si altfel chiar si cu niste strasuri pentru a da putina stralucire si feminitate
spunea cineva pe aici ca trebuia musai imbracaminte din asta KGB ca sa nu alunece ochii barbatilor si sa se poata aia concentra. adica, femeia sa apara imbracata cu sac pe ea din cauza motivului ca ala trebe sa se concentreze. e problema lui daca are ochi alunecosi
si_totusi
Postat pe 12 Aprilie 2009 10:27
totusico...te contrazic...la sandale se poarta ciorapi...de fapt, intotdeauna ar trebui sa purtam ciorapi...asa poarta cucoanele din high life...doar ca la 40 de grade afara e cam greu sa suporti si ciorapeii aia

ochi alunecosi...inima zburdalnica
wife_de_zmeu
Postat pe 12 Aprilie 2009 10:33
Imbracamintea super-sexy=sunt disponibila
scrichy
Postat pe 12 Aprilie 2009 10:43
wife, nu te contrazic insa eu stiu ca la pantofi e musai ciorapi. ca regula generala, cu cat mai inalt este tocul si cu mai decupat pantoful, cu atat ciorapul va trebui sa fie mai fin si mai transparent. cu alte cuvinte ciorap foarte fin, 12-15 DEN. la balerini, botine, pantof cu tocul foarte jos se pot purta ciorapi mai grosi, opaci sau cu model.

sandalele, indiferent de felul lor, nu se pot purta cu nici un fel de dres. este complet inestetic sa se vada varful si cusatura ciorapului. acelasi lucru este valabil si pentru pantofi cu varful decupat.
si_totusi
Postat pe 12 Aprilie 2009 12:03
Asa stiam si eu.
Micass
Postat pe 12 Aprilie 2009 12:28
eu nu port ciorap la sanda. un picior ingrijit si bronzat, o pedichiura corect facuta , o glezna frumoasa e ceva placut privirii. in caldura torita a verii, piciorul transpira si ciorapul se lipeste inestetic .
si apoi, nici nu se loveste cu imbracamintea. rochie vaporoasa, bretelute si picioare incotoshmanate in coltzuni

si_totusi
Postat pe 12 Aprilie 2009 12:41
ehee...totusico...da' tu crezi ca eu pun ciorapi vara?

common...in banat sunt 40 jde grade la umbra...

eu ziceam de reguli...ca mi le-a bagat bunica mea in cap cu nuielusa...da' vezi ca ea era scolita la pension la Ursuline...alte vremuri...cand cucoanele nu ieseau fara palarie si manusi si afisau vulpi polare la matase...

imi mai amintesc cum ma dascalea in adolescenta..." flori si bomboane, draga mea...atat poate primi o doamna cadou de la un barbat, ca altfel nu mai e o doamna"
wife_de_zmeu
Postat pe 12 Aprilie 2009 12:46
Din cate stiu la tinuta business nu se poarta sandale. Cica e inestetic sa se vada varful degetelor.
Micass
Postat pe 12 Aprilie 2009 12:55
Sunt si au fost intotdeauna ciopapi speciali pentru incaltaminte de vara,doar sunt si pantofi decupati doar in fata, basca cei decupati in spate, pe vremuri,femeia fara ciorapi pe ea vara nu era o doamna, era cineva de prost gust sau de proasta factura,acum sunt alte timpuri,e drept,lumea e in continua miscare,dar erau ciorapii de matase care nu te incingeau, erau racorosi,sunt si acum de matase la preturi piperate desigur
scrichy
Postat pe 12 Aprilie 2009 13:10
ia stati

tinuta bussines inseamna contracte, afaceri. pai cum fara nici un degetel la lumina? mai scoate ala pixtul sa semneze contractul daca apar ca maicutele? pai nu. asa ca, daca aveti degetele frumoase, incaltati o sandaluta sexi la un costum din matase naturala ( barbatii se dau in vant dupa materiale matasoase,fine la pipait)si...va spun sigur. succes garantat

poa' sa vina o tanti imbracata in taioare,fuste sub genunchi ciorapi , pantof, coc asa cum zic normele astea busness. pierde contractul in fata degetelului vostru jucaus

asta daca se incheie cea afacere cu un barbat.

daca o fumeie trebuie sa semneze, atunci, da. imbracati-va astfel incat sa nu vada in voi o rivala. cat mei sters cu putinta, cat mai impersonal.cat mai aproape de hainele bunicii
si_totusi
Postat pe 12 Aprilie 2009 13:10
exact scrishy...pe timpuri...femeia fara ciorapi era taxata imediat ca e "dama"...

ehee...alte vremuri, fetitza...
wife_de_zmeu
Postat pe 12 Aprilie 2009 13:11
imbracamintea asta de afaceri sigur a fost gandita de femei. din sadism, invidie sau din teama.

uite, pot pune ramasag pe ce vreti voi ca un barbat prefera o prezenta feminina ca partener de afaceri si nu o tanti care seamana cu el la imbracaminte si prezenta , doar musteata lipsindu-i

a te imbraca elegant nu inseamna a renunta la niste atuuri dar nici sa apri ca de la discoteca. masura si bun gust .
si_totusi
Postat pe 12 Aprilie 2009 13:17
totusico...ai observat ca toate doamnele de afaceri se imbraca de parca-s trase la xerox ?

eternul taior de culoare inchisa, camasa alba, tocuri plate...toate-s intepate de zici ca le-a muscat musca tzetze de popou...nu stiu de ce nu pun un taior de alta culoare, o bijuterie discreta, ceva...parca seamana a dorobantzi calare...
wife_de_zmeu
Postat pe 12 Aprilie 2009 13:26
WIFE,EU "FETITZA" daca eu sunt asa tu esti bebelus ,deci fare probleme spuse pe alt topic ,tinuta bussines e buna in fata unui tip care ii place sa fie dominat de o femeie,sau un tip razboinic,dar strecoara ceva,ceva,in tinuta sau in machiaj, nu strident ca e de zi,dar scoti ceva in relief la care sa se uite sa il scoti din mina,e bine cind pleci la razboi sa iti cunosti adversarul bine
scrichy
Postat pe 12 Aprilie 2009 13:28


stiu ce varsta ai scrichy..."fetiza" a fost o forma de alint, scumpo...
wife_de_zmeu
Postat pe 12 Aprilie 2009 13:31
fetele, nu spuneam? parca-s chelnerite

scryci, hai fata ca nu zici tot adevarul. prefera doar 5 minute asa haine pe care eu le numesc tinuta KGB
dupa asta, alea se dezbraca si apar hamurile, centura ,costumul din piele cu tinte si din poseta, scot biciul. ei, alta afacere, alt bissnis
si_totusi
Postat pe 12 Aprilie 2009 13:33
doamne, totusico...mare nebuna esti...

adica se dezlantuie fetele cu lanturi si cu diverse chestii mai putin ortodoxe ?
wife_de_zmeu
Postat pe 12 Aprilie 2009 13:36
WIFE,lasa asa cum a cazut,ca ne prieste la amindoua,TOTUSICO,vad ca esti shucara,cum zic blonzii,scorpio,ii compatimesc pe bietii de ei,vrei sa ii faci tigrati cu biciu
scrichy
Postat pe 12 Aprilie 2009 13:43
scryci, asta numai dupa ce le pun piciorul pe grumaz.
si_totusi
Postat pe 12 Aprilie 2009 13:45
Curaj gaina ca te tai
scrichy
Postat pe 12 Aprilie 2009 14:04
1: In primul rand!! nu un barbat are ochii alunecosi , pt. ca si oricat de femeie ai fi tu!! nu poti sa nu eziti sa te uiti la un barbat "fain" si asta mai ales sa lucrezi zi de zi cu el!!
sincer fara sa te jignesc spun ca esti o persoana cat de cat ciudata!! mai mult ca sigur ai prieten dupa felu care ai vorbit si esti satisfacuta de relatia ta!!
2: Aici nu comentam viata personala a nimanui!!(deci inclusiv a ta , daca imi permiti sa te tutuiesc:D)
3:Stupiditate gasesti la orice pas , nu numai la servici!!asa ca da intr-un fel ai dreptatepoate ca tipa de care spui tu cu sandale si "ciorap" nu stie lucru asta..Asta denota alta treaba ca are colege mai stupide ca ea sau nu e iesita in lume(si cand zic asta ma refer la faptu ca si colegele ei sunt incuiate, sau nu o au la suflet si tocmai daia nu ii spun ca combinatia asta vestimentara nu e potrivita)
4:Cu femeia imbracata vesnic pt pomeni nu am nimic de comentat inca , dar pe parcurs se poate aranja daca inca o sa sutii treaba asta!!Dar treaba cu ospataritele chiar nu ai gandit-o cand ai scris-o!!Cred ca tu chiar habar nu ai de ce inseamna vestimentatie la locul de munca(no offense)
5:Lasand deoparte toate astea!! Eu am 24 de ani!!Si stiu mai multe despre tine decat iti poti imagina tu . Asa am avut si eu o prietena care a fost singura mea iubire, si pana acu ultima. Ea s-a angajat de curand la o firma dasta care nu te pune neaparat sa porti costum... sau ceva asemanator!!Ca sa nu zic ca din fata libertina care era adica jeans si alte accesorii care nu aveau nici o treaba cu eleganta a ajuns sa poarte fuste cum nu am vazut-o niciodata!!eu unu ii spuneam ca tu vrei sa atragi atentia cuiva cu look-ul asta , dar ea nu si nu!!
In momentul de fatza am pierdut-o pt un superior de-al ei!!deci asta lasa de dorit!!
Dar atat despre mine si revin iar la tine , tu probabil nu lucrezi intr-un mediu asemanator!!sau probabil ceva care aduce cu un birou:))
Anyway daca ma insel nu are niciun rost sa nu ma infrunti!! Cam atat am avut de spus(ps varsta ta inaintata care o ai fara suparare 47 de ani te face sa crezi ca toaate is niste pupeze gelate si freztate cum spui tu, de fapt e invidia anilor trecuti pt tine e o varsta inaintata totusi si invidia care a crescut in tine ca lumea nu-ti ma i da atenti probail pentru tine e ceva nasol!!sincer imi pare rau!! Si eu m-am indragostit de o profesoara are 32 de ani si nu imi da atentie ma face copil , dar... kiar nu e asa!!)
O zi buna
Un an bun
Si o viata plina de straluciri amoroiase:D Asta e un raspuns "PT SI TOTUSI"
garbo001318
Postat pe 27 Aprilie 2009 15:19
Exact asa ca in postul acela din blog ma simt eu.
Nu credeam sa citesc undeva o descriere asa exacta a sentimentelor mele.
M-am angajat ca absolventa la o mare corporatie IT. Daca initial imi cumparam tot felul de bluze/tricouri de la magazine NO Name am ajuns acum sa nu ma simt bine daca nu e totul de firma, si asta din cauza colegelor. Ele vin numai pe tocuri inalte, numai sarafane super stramte, machiaj, unghii false, tot tacamul.
Si nici nu castig o avere, asa ca a ajuns un chin sa ma descurc in mediul asta. Mai ales cand aud "Ahh, Inelul asta a fost 1000euro" - o prietena. Eu am unele de argint. Nici nu-mi place un inel de 1000 de euro cu o pietricica minuscula si un cerculet subtirel de aur luat de la nu stiu ce magazin de fite. Avem colege care merg numai cu masina, chit ca n-ai unde parca.

Astept un sfat de la voi!
Ma bucur mult ca am gasit topicul asta!
zambila_bleu
Postat pe 26 Mai 2009 11:04
Si eu am inele de argint pe care le port zilnic..desi imi permit si inele mai scumpe.dar astea imi plac.
am si bijuterii scumpe, care la prima vedere nu par a fi foarte "valoroase" dar nu am spus niciodata cuiva "colierul asta costa x mii de euro".nu vad sensul unor astfel de afirmatii...mi se pare pur si simplu snobism.
poarta ce iti place..in limita decentei bineinteles, poarta ce te face sa te simti bine...degeaba te duci la munca imbracata si incaltata din cap pana in picioare de la Pierre Cardin de ex...daca tu nu te simti bine asa,lucrul acesta se va "vedea"..oricat de mult te-ai stradui tu.sarafanele super stramte poti sa ti le faci la o croitoareasa, nu e nevoie sa cheltui cate 800-1000 de ron pe o astfel de tinuta.iti gasesti o croitoreasa buna si iti face totul cum vrei tu...si garantat vei arata mai bine decat domnisoarele colege ale tale imbracate in cine stie ce tzoale doar de dragul "firmei".
parerea mea este ca desi ai un loc de munca la care esti nevoita sa porti o tinuta "standard"...la acea tinuta poti adauga ceva care sa te reperezint.edaca iti plac inelele de argint poarta-le!!!du-te si mai cumpara-ti vreo 10...ca sa le poti schimba cat de des doresti....daca tu te simti bine asa,iar lucrul respectiv te reprezinta, o sa fi ok.nu deveni si tu la fel de snoaba ca si colegele tale !!! te pupic.o zi frumoasa
Ihi
Postat pe 10 Iunie 2009 15:39
bre...

da' in siderurgie nu lucreaza nimeni?..
zambil
Postat pe 10 Iunie 2009 15:42
gabitzza
Postat pe 10 Iunie 2009 19:05

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cum am aranjat pe soacra-mea. 25 De la: 22 Aprilie 2020 11:09
alesandrea 8 De la: tutankhamon 17 Noiembrie 2009 00:01
coafura de toamna realizata pas cu pas 1 De la: garbo_7980 1 Noiembrie 2012 00:10
Ai divorta dar iti este teama? 9 De la: garbo099581 20 Februarie 2010 01:59
De ce ,sunt oamenii azi ,asa de rai???!! 147 De la: Jojolin 31 Mai 2012 08:03
Setari Cookie-uri