RELATIA CU DUMNEZEU

De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-05-15 22:43:39 Dumnezeu a facut omul perfect..Dar omul fiind pus la incercare...A picat in mandrie desarta...A vrut sa devina ei Dumnezeu..In loc sa fie recunoscatori...De asta datorita pacatului lor,ei triaesc doar in intuneric,,fara Duhul sfant...Care il primesti prin rugaciune,daca ai credinta si te stradui sa duci o viata curata
De asta consider ca adam si eva fiind blestemati de Dumnezeu fiind niste nerecunoscatori...Ei traiesc in intuneric in trupul lor pacatos...Pt ca adam si eva nu sau pocait...De asta au fost blestemati...Si apoi daca omul se caiaeste Dumnezeu il iarta...Pt ca DUMNEZEU ESTE BUN..Dar este sever...Este drept
xenaprintesarazboinica
Postat pe 15 Mai 2010 22:47
d3eci esti pocaita!
ii bun!
k nici nu m,=am chinuit prea mult....
fleurdelis
Postat pe 15 Mai 2010 22:49
De la: fleurdelis, la data 2010-05-15 22:49:11d3eci esti pocaita!
ii bun!
k nici nu m,=am chinuit prea mult....
Da sunt pocaita..Nu mai fac rau nimanui...Chiar daca ma raneste..Pt ca eu nu facam rau,,dar ma razbunam pe cei care ma raneau..Luptam cu arme negre..Razbunarea...Dar acum lupt cu arme albe..sinceritatea...
xenaprintesarazboinica
Postat pe 15 Mai 2010 23:00
iri,eu tot timpul am crezut ca "pocaitii" sunt penticostalii
e gresit?
elodia
Postat pe 15 Mai 2010 23:04
De la: elodia, la data 2010-05-15 23:04:21iri,eu tot timpul am crezut ca "pocaitii" sunt penticostalii
e gresit?
Pai pocainta nu se face daca iti schimbi religia...Pocainta se face de pacate,,nu de religie..Unii isi pun o eticheta de pocait...Poate ca sunt mai linistiti,,dar sunt vicleni...Eu nu consider ca daca iti schimbi o religie este lucru rau...Daca o faci cu inima curata..Dar asta nu inseamna ca il poti cunoaste pe Dumnezeu doar intr-o anumita religie..Religia este simbolic...
xenaprintesarazboinica
Postat pe 15 Mai 2010 23:12
Pocait este un termen larg,asa ca IRINA,spune-mi ce cult religios ,la care ai aderat
scrichy
Postat pe 15 Mai 2010 23:16
e grele...nene...
LILO
Postat pe 15 Mai 2010 23:17
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-05-15 23:12:27
De la: elodia, la data 2010-05-15 23:04:21iri,eu tot timpul am crezut ca "pocaitii" sunt penticostalii
e gresit?
Pai pocainta nu se face daca iti schimbi religia...Pocainta se face de pacate,,nu de religie..Unii isi pun o eticheta de pocait...Poate ca sunt mai linistiti,,dar sunt vicleni...Eu nu consider ca daca iti schimbi o religie este lucru rau...Daca o faci cu inima curata..Dar asta nu inseamna ca il poti cunoaste pe Dumnezeu doar intr-o anumita religie..Religia este ceva simbolic...
Religia inseamna anunite traditii..Si unii siau format sectele lor....Pt ca asa se numesc baptistii,penticostalii,martorii lui iahova...Pt ca nu sunt acceptate de biserica....Sunt religii private,infiintate de om dar nu sunt acceptate de biserica..oamenii si-au infiintat secte,pt ca nu au preoti buni.Si ei nu vor sa asculte de preoti curvari,dupa bani etc....Dar reliiile sunt cele acceptate de biserca..Chiar daca putini au credinta...Datorita lipsei exemplelor pe care biserica nu le are
xenaprintesarazboinica
Postat pe 15 Mai 2010 23:17
da` de ce pentru credinta ai neaparat nevoie de cineva (preot, predicator) sa te reprezinte?
Reflex
Postat pe 15 Mai 2010 23:19
deh...irino...la tati ni-i greu
LILO
Postat pe 15 Mai 2010 23:20
Baptistii sau penticostalii,martorii lui iahova...Sau alte secte..Pt ca asa se numesc baptistii..Secte.Pt ca nu sunt acceptate de biserica...Ei se considera pocaiti,pt ca se pocaiesc de pacate..Dar ei nu au duhovnic,pt ca sunt mandri...Ei asculta doa de mintea din capul lor..Si OAMENII nu reusesc de unul singur pt ca sunt multe ispite..Spre exemplu..Ortodoxia este religie buna cine tine de ea...Pt ca trebuie smerenie,sa ai duhovnic cu care sa te sfatuiesti..Nu sa te crezi tu ca nu ai nevoie de nimeni,,asa cum sunt baptistiii
xenaprintesarazboinica
Postat pe 15 Mai 2010 23:22
De la: Reflex, la data 2010-05-15 23:19:57da` de ce pentru credinta ai neaparat nevoie de cineva (preot, predicator) sa te reprezinte?
Pt ca omul mergand pe calea credintei..O sa intampine multe ispite..De asta omul are nevoie de un duhovnic care insista in credinta ca sa il ajute...sa IL INDRUME...stiu ca sunt greu de gasit...Pt ca multi preoti ortodoxi,,practica preotia doar ca o meserie..Dar ei sunt slabi in credinta..Si nu invata lucrurile logice din biblie chiar daca ei o inteleg..Pt ca o sa inceapa sa aiba probleme..Pt ca diavolul nu ii place sa isi piarda oamenii..Si supune omul la chinuri,prin alti oamenii.Si preotii slabi in credinta,,,au frica de chinuri si probleme.Pt ca fiind pacatos,preotul pacatos nu este ajutat de Dumnezeu.ASa cum este ajutat omul care duce viata curata.Si este mai aproape de Dumnezeu
xenaprintesarazboinica
Postat pe 15 Mai 2010 23:27
te rog nu ma baga pe cararile domnului, ca`s prea incurcate pentru mine. s`apoi n-am nici timp de pierdut, ca`i scurta viata asta, al draqului, si mai e si vreme de criza. oricum, teoriile astea sunt pentru minti odihnite. a mea fierbe!
Reflex
Postat pe 15 Mai 2010 23:31
Pt ca preotii inteleg bine biblia si logica lor..Eu asta am observat...Dar ei nu invata oamenii adevarul,pt ca le este frica.Pt ca or sa fie supusi la chinuri de alti oameni..Pt ca diavolul ataca oamenii slabi in crredinta.Sunt prade usoare si usor de doborat..De asta se spune,ca sa poti indruma un om...Trebuie pe tine sa te pui la punct...Pt ca daca te expui,,fiind slab,esti usor de doborat de altii...Care inca nu au cunoscut pe Dumnezeu.Si sunt copii lui ala rau..Poate din nestiinta,,din lipsa sfaturilor
xenaprintesarazboinica
Postat pe 15 Mai 2010 23:31
De la: Reflex, la data 2010-05-15 23:31:04 te rog nu ma baga pe cararile domnului, ca`s prea incurcate pentru mine. s`apoi n-am nici timp de pierdut, ca`i scurta viata asta, al draqului, si mai e si vreme de criza. oricum, teoriile astea sunt pentru minti odihnite. a mea fierbe!
Pai tocmai de asta,viata este scurta si noi suntem turisti...uSOR TREC anii...si trebuie ca omul sa se indrepte cat are timp..Nu la batranete cand nu mai poate.Ca cine stie daca mai ajungi....Si acolo o sa fie viata vesnica..unde vom da socoteala pt tot
xenaprintesarazboinica
Postat pe 15 Mai 2010 23:35
pai...daca tot is "turist" io prefer sa ma "indrept" cand m`oi intinde pe lavitza!
Reflex
Postat pe 15 Mai 2010 23:37
Nu stiu daca Dumnezeu ii iarta pe cei care sunt constienti ca gresesc si o fac cu buna stiinta....Dumnezeu iarta pe cei care gresesc din nestiinta...Dar pe cei care sunt constienti...Ii iarta poate,,dar ii chinuie ala rau..Pt ca diavolul are putere asupra oamenilor rai..Au mana libera de la Dumnezeu pt ca asa aleg oamenii
xenaprintesarazboinica
Postat pe 15 Mai 2010 23:39
De la: Reflex, la data 2010-05-15 23:37:33pai...daca tot is "turist" io prefer sa ma "indrept" cand m`oi intinde pe lavitza!
Pai da.Fiecare este liber sa aleaga pe ce drum vrea sa mearga..Dar lasa-i in pace pe cei care vor sa creada in Dumnezeu..Apoi si cei care vor sa creada in Dumnezeu..Trebuie sa aiba demnitate si sa nu se lase calcati in picioare sau jigniti de atei nepocaiti
xenaprintesarazboinica
Postat pe 15 Mai 2010 23:42
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-05-15 23:42:59
De la: Reflex, la data 2010-05-15 23:37:33pai...daca tot is "turist" io prefer sa ma "indrept" cand m`oi intinde pe lavitza!
Pai da.Fiecare este liber sa aleaga pe ce drum vrea sa mearga..Dar lasa-i in pace pe cei care vor sa creada in Dumnezeu..Apoi si cei care vor sa creada in Dumnezeu..Trebuie sa aiba demnitate si sa nu se lase calcati in picioare sau jigniti de atei nepocaiti
Sau credinciosii sa nu se ia dupa atei nepocaiti sa asculte mincinilor lor..Pt ca acei oameni nepocaiti ei nu primesc lumina si vad lucrurile doar negativ..Pt ca asa aleg ei...
xenaprintesarazboinica
Postat pe 15 Mai 2010 23:45
ii las in pace pe cei ce vor sa "creada" dar cu conditia sa nu devina habotnici! iar daca devin habotnici, sa nu-mi stea in cale, nici in preajma. s`apoi chiar pe astia nu-i inteleg; daca tot ai atata chemare catre cele sfinte, de ce draq nu te duci la o manastire sa te calugaresti sau sa te retragi intr-o grota, pustinc/pustinca/
Reflex
Postat pe 15 Mai 2010 23:46
De la: Reflex, la data 2010-05-15 23:46:28ii las in pace pe cei ce vor sa "creada" dar cu conditia sa nu devina habotnici! iar daca devin habotnici, sa nu-mi stea in cale, nici in preajma. s`apoi chiar pe astia nu-i inteleg; daca tot ai atata chemare catre cele sfinte, de ce draq nu te duci la o manastire sa te calugaresti sau sa te retragi intr-o grota, pustinc/pustinca/
Pai eu prefer sa traiesc in societate sa vad ce este bine si ce este rau..Si sa il rog pe Dumnezeu sa ma ajute sa deosebesc...Pt ca practic asta doreste Dumnezeu de la noi..Chestia asta cu calugaria este pt ca asa aleg unii...Dar mie imi place sa traiesc in societate....Si sa vreau sa fiu deranjata...
xenaprintesarazboinica
Postat pe 15 Mai 2010 23:51
Ca sa poti fii copilul lui Dumnezeu nu trebuie sa mergi in salbatecie asa cum aleg uniii.Pt ca au interpretat biblia gresit...Da nu trebuie sa te razbuni,dar trebuie sa ai demnitate...Si sa nu lasi pe altii sa isi bata joc din tine.pt ca ai les sa fii copilul lui Dumnezeu.Pt ca fiecare este liber sa aleaga drumul pe care doreste.Asa ca nimeni nu are dreptul sa deranjeze pe cei care vor sa fii copii lui Dumnezeu si sa asculte de El
xenaprintesarazboinica
Postat pe 15 Mai 2010 23:54
Ca sa poti fii copilul lui Dumnezeu nu trebuie sa mergi in salbatecie asa cum aleg uniii.Pt ca au interpretat biblia gresit...Da nu trebuie sa te razbuni,dar trebuie sa ai demnitate...Si sa nu lasi pe altii sa isi bata joc din tine.pt ca ai les sa fii copilul lui Dumnezeu.Pt ca fiecare este liber sa aleaga drumul pe care doreste.Asa ca nimeni nu are dreptul sa deranjeze pe cei care vor sa fii copii lui Dumnezeu si sa asculte de El
xenaprintesarazboinica
Postat pe 15 Mai 2010 23:55
pai da, dar societatea asta, poate nu vrea sa fie deranjata cu ineptii de genuuu... avem mintea obosita de la problemele, si deliciile vietii, asa ca nu-i loc de...intelegi tu. la`s mai bine, popii cu cele sfinte, si noi mirenii cu cele lumesti. sa nu incurcam strigatoarea cu ceterasu, ca nu-i acelasi lucru.
Reflex
Postat pe 15 Mai 2010 23:57
Domnul Iisus nu a fost supus..El nu a fost de acord nu nonconformismul..Ia biciut pe cei care faceau afacere in casa lui Dumnezeu....Si pt ca a acceptat sacrificarea,a fost pt ca a vrut sa demostreze ca El este Dumnezeu....Nu pt ca sa lasat el la oameni...Sacrificarea a fost un plan de la Dumnezeu...Diavolul a incurcat mintile oamenilor ca sa ii faca sa sufere pt ca au ales sa fie copiii lui Dumnezeu..Sa accepte sa sufere pt ca au ales sa fie copiii lui Dumnezeu..Pt ca ispite sunt mii.Pe care ala rau,le incearca asupra oamenilor
xenaprintesarazboinica
Postat pe 15 Mai 2010 23:58
gata! io zic pass, ca m-ai bagat in ceatza rau...da rau de tot. si pe unde nu vad, nu calc. stau pe loc pana la ziua la buna vedere!
Reflex
Postat pe 16 Mai 2010 00:01
De la: Reflex, la data 2010-05-15 23:57:33pai da, dar societatea asta, poate nu vrea sa fie deranjata cu ineptii de genuuu... avem mintea obosita de la problemele, si deliciile vietii, asa ca nu-i loc de...intelegi tu. la`s mai bine, popii cu cele sfinte, si noi mirenii cu cele lumesti. sa nu incurcam strigatoarea cu ceterasu, ca nu-i acelasi lucru.
Pai fiecare este liber sa isi exprime parerea...asa ca nu imi pasa de ceea ce zici tu sau alti atei...Eu o sa invat oamenii lucruri bune,pe care poate nu au avut de unde sa le invete...Si pot sa ajut pe alti oameni sa devina copii lui Dumnezeu..Daca ei sunt fricosi,este problema lor...In Dumnezeu trebuie sa ai nadejde..Chiar daca vei avea suparari din partea celor rai..Pt ca Dumnezeu se foloseste de mizerie ca sa ajute omul sa se trezeasca sa realitate si sa invete experiente noi de viata
xenaprintesarazboinica
Postat pe 16 Mai 2010 00:03
De la: Reflex, la data 2010-05-16 00:01:09 gata! io zic pass, ca m-ai bagat in ceatza rau...da rau de tot. si pe unde nu vad, nu calc. stau pe loc pana la ziua la buna vedere!


Chiar ma intrebam cat vei rezista...
Tylly
Postat pe 16 Mai 2010 00:04
Cand cineva te necajeste..tebuie sa iti fie mile de el.Trebuie sa stii ca este chinuit sufleteste datorita vietii mizerabile pe care o duce...Pt ca asa va primi la fel...
xenaprintesarazboinica
Postat pe 16 Mai 2010 00:06
se pare, ca nu`s facut sa rezist
Reflex
Postat pe 16 Mai 2010 00:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Coafura de club spectaculoasa 2 De la: garbo_7980 16 Noiembrie 2012 07:33
concurs 1 De la: reverie 9 Februarie 2009 20:44
Ai divorta dar iti este teama? 9 De la: garbo099581 20 Februarie 2010 01:59
Sutienul.. cel bun prieten ? cel mai mare dusman? 238 De la: Darksukkubus69 3 Iunie 2010 19:28
cum am aranjat pe soacra-mea. 25 De la: 22 Aprilie 2020 11:09
Setari Cookie-uri