RELATIA CU DUMNEZEU

Eu cred ca trebuie sa ai grija cu cine iti imbunatatesti relatiile Si_Totusi, ca sa nu-ti auzi vorbe.Nu trebuie sa ajungi la maretia nimanui.Parerea mea este ca trebuie sa-ti cladesti propria ta maretie.Inainte de a cere ajutorul lui Dumnezeu, trebuie sa ne ajutam singuri.Cel mai bun exemplu in acest sens, sunt cersetorii.Ei vorbesc despre Dumnezeu in numele caruia cer ajutor, si isi umplu buzunarele.Problema este ca si altii fac acelasi lucru, dar intr-un mod mai elaborat, uneori chiar sub alte denumiri.Iar cine este fraier, pune botul.As putea spune atunci, ca Dumnezeu ii ajuta numai poe cei intreprinzatori.
Ioana007
Postat pe 14 Februarie 2009 15:48
hai, ionico, doar din carne-s si eu. cum adica sa nu ajung la maretie? adica asa, sa traiesc de pomana ?
si_totusi
Postat pe 14 Februarie 2009 16:07
"Parerea mea este ca trebuie sa-ti cladesti propria ta maretie."Asa suna si partea urmatoare a textului.De ce sa ajungi la maretia lui Dumnezeu cand te poti bucura de propria ta maretie?Ti-am raspuns tie, dar eu cautam un adversar,care isi aroga titlul de sora.Este genul de om, fie barbat fie femeie care stie totul despre Dumnezeu, dar de fapt nu stie nimic.Vreau sa spun ca desi eu stiu mai multe in acest domeniu, imi dau seama ca nu stiu aproape nimic.Numai ca adversara mea a spalat putina.Acu nu stiu, dacaspalat-o pe dinafara sau poe dinauntru.
Ioana007
Postat pe 14 Februarie 2009 21:31
Priveste viata cu ochii de invingator si ai sa vezi cat e de frumoasa....

Dumnezeu e langa noi mereu, si in momentele grele si in cele frumoase...Sa-I multumim pentru tot ce ne ofera!

Doamne ajuta!
iosifescu_alexandra
Postat pe 15 Februarie 2009 11:10
Pt ica si sora ilis: pro wife a scris despre icoane, cum ca in Biblie scrie sa nu-ti faci chip cioplit. Poate imi expicati si mie de ce exista acest chip cioplit in toate bisericile? De ce daca exista acestpasaj in Biblie preotii nu tin cont de el? De ce te incurajeaza sa pupi icoana si mana preotului? iar daca nu vrei sa pupi asa ceva esti pacatos?

Clm
Postat pe 15 Februarie 2009 11:13
Si eu sunt credincioasa,nu merg foarte des la biserica dar ma rog acasa,ma rog pe strada ma rog de cite ori simt nevoia.Nu inteleg expresia < mi-e frica de Dumnezeu > De ce ti-e frica? Pe Dumnezeu trebuie sa-l iubim.Poti iubi pe cineva care iti inspira frica?Cum te si rogi la cineva de care ti-e frica sa te ajute ? Desigur fiecare intelege relatia cu Dumnezeu in felul lui si cit il duce mintea.Rugativa cu incredere si fara frica pentru ca el ne ajuta si ne scoate din toate necazurile ,pentru ca el ne iubeste pe toti la fel,aceasta relatie trebuie sa fie reciproca.Doamne ajutane pe toti!

Postat pe 15 Februarie 2009 12:08
Bune intrebari, clm! Dar eu nu-ti pot raspunde la ele: daca te increzi in preot, intreaba-l pe el, iar daca te-ncrezi in Cuvantul lui Dumnezeu, intreaba Biblia!
Eu sunt un simplu cercetator al Bibliei si asa mi-as dori sa fie toti cei care scriu pe tema lansata de Ica! Asa as putea sa mai invat si eu cate ceva...
sora_ilsi
Postat pe 15 Februarie 2009 12:11
@ clm...mie mi se mare neigienic sa pupi mana preotului, icoana si crucea...

de ce exista icoane in biserici? ptr ca biserica e o institutie, si ptr ca asa sunt oamenii...pana si relatia cu Dumnezeu trebuie sa aiba o eticheta. tu ai obseravat ca in biserica ortodoxa de cele mai multe ori preotii nu citesc din biblie, ci din cu totul alte carti? citesc tot felul de molifte...atribuite unor sfinti...cand ar trebui sa citeasca evanghelia, nu?

m-a uimit o stire la televizor...in nu stiu care biserica se instalase un dozator cu apa sfintita...e de plans, zau asa...
wife_de_zmeu
Postat pe 15 Februarie 2009 12:37
Avem aici un pasaj din Dostoievski-Fratii Karamazov(secventa numita Marele Inchizitor). Ivan, un sceptic, isi imagineaza o intalnire peste secole intre Iisus si Marele Inchizitor, Ivan indoindu-se prin vocea acestuia din urma de invataturile Mantuitorului. Discutia dintre cei doi se poarta in jurul celor trei ispite cu care diavolul l-ar fi ispitit pe Iisus in desert. Iisus vine inca o data pe pamant, oamenii il recunosc, se apropie de el, insa nu este nevoie decat de un cuvant al Marelui Inchizitor pentru ca ei sa-L paraseasca din nou si sa-L lase in voia acestuia. Ar fi, totusi, limitat din partea noastra sa circumscriem notiunea de "preot" prezenta in text doar clerului ortodox sau catolic. Daca stam sa gandim un pic, omenirea are o multime de "preoti", de la menelistul celebru care se crede indreptatit de notorietatea sa sa dea lectii de viata in souri TV, pana la UE si SUA care vor cu orice pret sa devenim corecti politici, orice ar insemna asta. La fel si cu notiunea de "paine lumeasca", notiune care eu cred ca ar putea sa faca referire si la exageratele placeri si distractii lumesti, mancarea si mancatul tinzand a fi una dintre ele.
De fapt, toata scena, mai ampla decat am citat eu aici, este doar un monolog al Marelui Inchizitor; la final, Iisus se ridica, il saruta pe Marele Inchizor si pleaca.
Iata citatul(imi cer scuze pentru greselile de culegere):
De la: Fiodor Dostoievski, la data 1880-01-01 00:00:0...Aminteste-Ti de subtilul inteles al primei intrebari, care a sunat asa: "Ai intra in lume cu mainile goale? Te-ai aventura intr-acolo doar cu promisiunea Ta vaga si nedeterminata a unei libertati pe care oamenii, obtuzi si indisciplinati din fire, vor fi atat de incapabili sa o inteleaga in adevaratul ei sens incat SE VOR TEME DE EA SI O VOR EVITA? Caci nimic nu a fost vreodata mai de nesuportat pentru omenire decat libertatea individului! Vezi pietrele acelea din dezolantul si sclipitorul pustiu? Fa ca aceste pietre sa se transforme in paine, si omenirea va alerga dupa Tine, la fel de ascultatoare si recunoscatoare ca si o cireada de vite. Vor urma mana Ta, oricat de tremuratoare si sovaielnica ar fi, caci stiu ca este mana care le da paine si ca daca nu Te-ar urma si-ar pierde hrana." Tu ai refuzat sa accepti oferta de teama ca vei priva oamenii de LIBERTATEA DE A ALEGE, dar unde este acea libertate cand ei pot fi mituiti sa aleaga doar daca li se ofera niste paine? Dar care a fost raspunsul Tau? Ca oamenii NU VOR TRAI NUMAI CU PAINE. Se pare ca tu nu stiai ca exact in numele acestei simple paini spiritul prozaic se va ridica intr-o zi impotriva Ta, va lupta cu Tine si, in final, Te va invinge, urmat de multimile infometate, strigand "Cine este precum Fiara, cine pogoara focul din ceruri pentru a parjoli pamantul?" Tu nu stii ca, doar dupa cateva secole, intreaga omenire a proclamat in marea ei intelepciune, prin gura Stiintei, ca nu exista crime, deci nici pacate, pe pamant, ci doar oameni infometati? "Hraneste-ne mai intai si apoi porunceste-ne sa fim virtuosi!" sunt cuvintele scrise pe flamura ridicata impotriva Ta, o flamura care va distruge din temelii Biserica Ta, in locul templului tau urmand a se ridica din nou teribilul Turn Babel, si desi aceata constructie va ramane neterminata, la fel cum s-a intamplat si cu prima, totusi va ramane inregistrat faptul ca, desi ai fi putut impiedica aceasta incercare de a construi un nou turn, crutand omenirea de un mileniu de suferinte inutile pe acest pamant, acceptand oferta, nu ai vrut sa o faci. Si atunci, oamenii isi vor intoarce din nou fata catre noi, preotii. Ne vor cauta catacombe pentru a ne ascunde, deoarece vom fi din nou persecutati si transformati in martiri, iar ei vor striga catre noi "Hraniti-ne caci cei care ne-au promis focul sacru din ceruri ne-au amagit!" Acela va fi momentul cand vom termina constructia, iar noi ii vom hrani in numele Tau si ne vom sprijini pe ei, tot in numele Tau. Nici o stiinta nu le va oferi in veci painea atata timp cat ei raman liberi sa aleaga, atata timp cat ei refuza sa-Ti astearna la picioare aceasta libertate spunandu-Ti "Fa-ne scalvii tai, dar hraneste-ne!". Aceasta zi va veni atunci cand oamenii vor intelege ca libertatea de a alege nu se va impaca niciodata cu ideea de a avea zilnic paine suficienta pentru toti, coexistenta acestor doua notiuni fiind de neconceput atata timp cat ei nu vor fi capabili sa faca o distinctie onesta intre aceste notiuni in propriul lor eu. Si tot atunci vor invata ca nu vor putea fi niciodata liberi cu adevarat, pentru ca sunt slabi, pentru ca sunt pacatosi, niste biete nulitati. Tu le-ai promis painea sfanta care simbolizeaza viata si Raiul, dar Te intreb din nou, poate aceasta paine sa rivalizeze in ochii unei fiinte slabe si pacatoase cu painea de aici, de pe pamant? Si sa presupunem ca mii sau zeci de mii de oameni Te urmeaza pe Tine in numele si de dragul painii Tale din Rai; ce se va alege cu milioanele sau sutele de milioane de oameni prea slabi pentru a dispretui painea lumeasca si a-si dori paine Ta din ceruri? Sau cei zeci de miii de oameni alesi sa stea la dreapta Celui Mare si Atotputernic sunt singurii care-Ti sunt dragi, in timp ce ceilalti, sute de milioane de oameni slabi si viciosi, multi ca firele de nisip de pe fundul marilor, vor fi folositi doar ca material experimental de catre Creator? Nu, nu! In acceptiunea noastra, cei slabi si umili sunt cei pe care ii iubim. Este adevarat, sunt viciosi si rebeli, dar ii vom forta sa ne dea ascultare, si astfel ei ne vor admira pe noi cel mai mult! Se vor uita la noi ca la niste zei, si vor fi recunoscatori celor care au consimtit sa conduca masele si sa poarte pe umerii lor povara libertatii de a alege a oamenilor, domnind asupra lor - iata, deci, cat de infricosatoare li se va in cele din aceasta libertate. Apoi noi le vom spune ca noi ii conducem ascultand de vointa Ta si in numele Tau. Sigur ca vor fi din nou amagiti si mintiti, caci noi niciodata, absolut niciodata, NU TE VOM MAI LASA SA MAI VII PRINTRE OAMENI. Dar aceasta amagire a lor va insemna si suferinta noastra, caci va trebui sa mintim vesnic si niciodata sa nu ne oprim din mintit! Acesta este intelesul tainuit al primei ispite si asta ai respins Tu acolo, in pustiu, de dragul acelei libertati de a alege pe care o pretuiesti atat de mult. In acelasi timp, insa, oferta ispititorului continea si un alt mare mister al lumii. Prin acceptarea "painii" Tu ai fi satisfacut si ai fi raspuns unei dorinte universale, treaza mereu in sufletul oricarei fiinte umane, tainuita in simtirea intregii omeniri, reprezentand raspunsul la cea mai complexa dilema "cui sau la ce sa ne inchinam?" Nu exista pe lume nici o neliniste mai dureroasa decat nelinistea unui om, eliberat de toate prejudecatile religioase, de a gasi mai repede cu putinta un nou obiect sau idee pe care sa o venereze. Dar oamenii cauta sa se plece doar in fata a ceva caruia ii este recunoscut, macar de catre marea majoritate, daca nu de intreaga omenire, dreptul de a fi venerat, drept ce este atat de mai presus de orice indoiala, incat ei accepta in unanimitate sa venereze acel ceva. Caci principala preocupare a acestor creaturi mizerabile nu este aceea de a gasi un idol pe care sa-l venereze conform liberului lor arbitru, ci sa descopere daca toti ceilalti vor crede in acel idol, consimtind sa i se plece cu totii, in masa. Aceasta nevoie instinctiva de a avea un idol la care sa se inchine cu totii reprezinta principala suferinta a fiecarui om si preocuparea majora a omenirii inca de la inceputurile sale. Din cauza acestei dorinte ancestrale de a se inchina aceluiasi idol, oamenii s-au trecut prin sabie unii pe altii. Creand zei dupa chipul lor, ei au inceput sa-si comande unii celorlalti astfel:"Abandoneaza-ti zeitatile tale si vino de te pleaca zeilor mei, sau, daca nu, te vom da mortii si pe tine si pe zeii tai!" Si asa vor face oamenii cat timp va exista aceasta lume, si chiar si dupa aceea, atunci cand chiar si zeii insisi vor fi disparut, caci vor gasi ceva in fata caruia sa se prosterneze si un concept pe care sa il venereze. Tu ai stiut asta. Nu se poate sa nu fi cunoscut aceasta trasatura principala, de neinteles, a firii umane, si totusi, ai refuzat singura flamura incontestabila oferita Tie, careia toate natiunile i-ar fi ramas credincioase, si in fata carora toti s-ar fi inclinat - flamura painii obtinuta pe acest pamant, pe care ai respins-o in numele "painii din imparatia lui Dumnezeu"! Priveste aici, ce ai facut in continuare de dragul acelei "libertati de a alege". Pentru ca iti spun inca o data ca nu exista grija mai mare in viata unui om decat aceea de a gasi pe cineva in fata caruia sa poata inchina acest dar al libartati de a alege, cu care nefericitul s-a nascut. Dar cel carui ii inchina acest dar, daca va fi capabil sa ii linisteasca si sa ii faca sa taca constiinta, va ajunge si el sa fie posedat de libertatea de a alege a omului. O data cu "painea ce de toate zilelel" Ti s-a oferit o putere extraordinara: arata-i "painea" unui om si el va urma pe cel care i-o da, caci cum ar putea rezista atractiei oferite de aceasta. Paine Ta va fi uitata, iar omul il va urma pe acela care i-a sedus constiinta. Pana aici ai avut dreptate. Caci misterul fiintei umane nu este dat doar de dorinta de a trai, ci de dilema: oare la ce bun sa traiasca, in fond? Fara sa perceapa clar ratiunea existentei sale, omul nu va accepta sa traiasca, alegand mai degraba sa moara decat sa traiasca, chiar daca ar fi inconjurat de paine. Asta este adevarat. Dar ce s-a intamplat? In loc sa preiei controlul asupra libertatii de a alege a omului, Tu ai largit-o chiar! Ai uitat oare din nou ca pentru linistea omului chiar si moartea este preferabila unei alegeri libere intre cunoasterea venita de la Dumnezeu si cea venita de la Satana? Nimic nu pare mai seducator, dar in acelasi timp si mai chinuitor, in ochii omului decat o constiinta libera. Si uite ce ai facut! In loc sa construiesti o fundatie solida pe care sa se poata sprijini odata pentru totdeauna constiinta omului, Tu ai ales sa starnesti in el tot ceea ce este anormal, tainic si nedeslusit, tot ceea ce depaseste rezistenta sa, si ai actionat ca si cand Tu nu l-ai fi iubit de fapt, desi Tu ai fost cel care a venit "sa isi dea viata pentru oameni"! Tu ai impovarat viata omului cu griji necunoscute pana la Tine. Insetat sa primesti de buna voie dragostea sa, incercand sa ii dai posibilitatea sa Iti urmeze calea din propria vointa, sedus si fermecat de tine, in loc sa pastrezi vechea si inteleapta randuiala care il tinea in supunere, Tu i-ai dat dreptul de aici inainte sa aleaga si sa decida liber ce este rau si ce este bine pentru el, condus insa in aceast alegere doar de chipul Tau, pastrat de el in suflet. Dar nu Te-ai gandit niciodata, si sunt sigur ca nu ai facut-o, ca la un moment dat acest om va ajunge sa-si scoata din suflet chiar si chipul Tau si sa respinga adevarul Tau, odata ce se va vedea incarcat cu o asemenea povara numita liberatate de a alege? Caci vremea aceea cu siguranta va veni atunci cand oameni vor striga ca Adevarul si Lumina nu pot fi in Tine, caci nimeni altcineva nu i-a lasat intr-o suferinta mentala si o dezorientare mai mare decat ai facut-o Tu, incarcandu-i cu atat de multe griji si probleme de nerezolvat.
Ecoul
Postat pe 15 Februarie 2009 12:51
lasa, wifo... v-am mai spus cosmarul meu dintr-o noapte de somn agitat: consignatie la intrarea intr-o biserica. din pacate este realitate. caci ce sunt daca nu consignatii chioscurile acelea cu obiecte religioase?
cersetorii...
hai sa va povestesc ceva uluitor.
eram sudenta in Iasi prin anul 1995. la Rapa Galbena, pe trepte, statea un cersetor foarte pitoresc cu un picior de lemn. fostul meu sot a intrat in vorba cu el si asta i-a spus adevarul despre castigurile sale: 25.000 de lei pe zi. IAR EU AVEAM BURSA 20.000 DE LEI PE LUNA. nenea asta ii ducea la un vanzator de la un chiosc apropiat pentru a nu-i lasa pe acesti bani multi in mainile gardienilor.
Ioana are dreptate, desigur. numai ca este pacat ca bunatatea, compasiunea - chestii profund crestine - trec drept prostie crasa.
eu ma asteptam ca Dumnezeu sa vrea sa fim ageri la minte si nu oligofreni. deci ce decidem? sa fim pasatori si sa "punem botul" sau sa nu dam niciodata nimic nimanui?
sau exista si cai de mijloc?
extrapoland la alte probleme: dinte pentru dinte sau intorc si celalalt obraz?
gianiblue
Postat pe 15 Februarie 2009 12:54
si nu va suparati pe mine ca nu am incredere in cuvantul Bibiliei. caci ea a fost scrisa de oameni, din interese omenesti.
Cuvantul lui Dumnezeu trebuie sa se afle in fiecare dintre noi. numai in noi il putem cauta. ca ne ajutam de niste sugestii, pilde, experiente ale altora... e secundar.
gianiblue
Postat pe 15 Februarie 2009 12:56
Draga Ecoule, foarte valoroase randurile tale: mi-ai amintit de toata literatura rusa pe care am aprofundat-o in anii studentiei si dupa, ca si literatura franceza, engleza, si mai putin germana, italiana si spaniola, nu doar ca lectura obligatorie, ci si din pasiunea de a citi si a cunoaste.
Dar Biblia nu poate fi comparata cu nici o alta carte: e Cartea cartilor, recunoscuta de unii dintre cei mai mari scriitori ai literaturii universale.
Si e adevarat ce ai spus tu, gianiblue, Biblia a fost scrisa de oameni, dar nu din interese omenesti, cred eu,(scuza-ma, ce interes ar fi putut avea la mine de pilda Sfantul Apostol Pavel?). Biblia a fost scrisa sub inspiratie divina, chiar asa sta scris(2 Petru 1:21) si apostolii au avut scribi, etc., oricum istoria scrierii Bibliei e foarte interesanta, dar merita un studiu mai extins. Un lucru demn de luat in consideratie e si faptul ca, de-a lungul secolelor, oameni credinciosi si-au dat viata pentru ca acest Cuvant Sfant al lui Dumnezeu sa ajunga pana la noi. Si inca ceva: Legea celor 10 porunci a fost scrisa chiar de Dumnezeu Insusi(Exodul 34:1, vezi si Exodul cap. 20)
sora_ilsi
Postat pe 15 Februarie 2009 14:31
sora draga, te asigur ca am tot respectul pentru credinciosi si biserica. numa' ca... nu putem fi siguri nici de inspiratia divina si sau de faptul ca pe langa ea nu a mai pus si omuletul acolo neinsipratia lui... neavand nici un fel de dovada... imi pastrez rezerve.
ca sa ma fac inteleasa mai bine: nu suntem de acord cu metodele Inchizitiei... dar pe vremea acestea erau prezentate si percepute ca si corecte, in acord cu Dumnezeu.
adicatelea: una este sa spunem despre ceva ca este ceva si alta este chiar sa fie acel ceva. o afirmatie despre un lucru nu valideaza acel lucru pe acea directie. afirmatia ca Biblia este scrisa sub inspiratie divina nu o face sa fie scrisa sub insipratie divina...
gianiblue
Postat pe 15 Februarie 2009 14:38
Gianiblue ai spus cel mai important lucru:intr-adevar Cuvantul lui Dumnezeu trebuie sa se afle in fiecare dintre noi!
sora_ilsi
Postat pe 15 Februarie 2009 14:40
nu poti spune ca a fost scrisa de oameni, ci adunata intr-o singura carte. Se stie ca Moise a facut cunoscut scrierile lui Dumnezeu cat si poruncile lui.
In privinta preotilor, a icoanelor si apei sfintite am o mare indoiala.
Bunica mea este evanghelista, aceasta credinta nu te lasa sa te rogi la icoane, nu au o parere buna despre preoti. Ei spun ca preotii l-au acuzat pe Isus si l-au condamnat, nu au crezut in El. In plus nu isi fac cruce deoarce evanghelistii spun ca aceasta cruce a fost pt Isus un instrument de tortura nu un obiect de proslavire.
Nu stiu ce sa zic, sunt atat de multe credinte incat e foarte greu sa spui uite asta e buna. Asa ca eu am ales sa citesc Biblia si sa incerc (ceea ce e foarte greu) sa nu mai comit atat de multe pacate. Chiar si barfa este pacat. E greu, dar incerc.

Clm
Postat pe 15 Februarie 2009 14:44
gee, asta e credinta!(vezi definitia credintei Evrei 1:1 s.a.m.d.,in tot capitolul Sfantul Apostol Pavel vorbeste despre credinta)
Cand Iisus Christos a vorbit despre unirea credintei, El nu s-a referit la unirea religiilor(vezi ecumenismul modern), caci El spune ca in cerul lui Dumnezeu vor fi doar cei care pe langa poruncile lui Dumnezeu au pazit si credinta lui Iisus(vezi Apocalipsa 14:12), deci nu credinta mea, sau a vreunei religii ortodoxe, catolice, protestante sau cum s-o mai numi(dupa nume date de oameni).
Accentul deci cade pe credinta lui Iisus: eu pe aceea mi-o doresc si ma rog s-o aflu. Voi o aveti? Spuneti-mi-o si mie, si dati-mi si o sursa credibila!
sora_ilsi
Postat pe 15 Februarie 2009 14:54
sora, saru' mana. aprecierea ta inseamna foarte mult. multumesc. nu ma erijez intr-o persoana care a gasit calea; doar cred ca e mai natural sa cautam in noi caci numai in noi putem avea incredere ca nu ne mintim. deci legatura cu dumnezeu ar trebui sa fie directa si pura in acest fel.
clm, asta-i ideea: luam orice pilda, directie, etc exprimate de orice carti sfinte sau nesfinte pentru a invata sa fim buni, corecti. caci decalogul este atat de bun simt, atat de firesc, incat nici nu trebuia un Dumnezeu sa-l enunte. pur si simplu este in firea buna a omului sa respecte decalogul. Mai departe de el, cartile sfinte ne ajuta sa ne formulam alte solutii, deloc razboinice, la nedreptati suferite sau sa ne dam raspunsuri ingenioase la intrebari la care nu gasim raspuns. una dintre cele mai frecvente intrebari pe care si le pune omul este: de ce mi s-a intamplat mie raul acesta? cand citesti Biblia sau alte carti sfinte afli un raspuns cel putin interesant si sigur de luat in consideratie: SA NU SUFERI UN RAU MAI MARE. Sau ca nu-ti era oportuna o situatie.
si fiecare dintre noi, la sfarsitul vietii realizeaza ca daca nu a insistat orbeste pe o directie inchisa si inaccesibila, facand-o fortat accesibila, a procedat corect si a evitat pe cat posibil raul.
vreau sa dau un exemplu: femeile si barbatii care isi iau partenerii din casatorii binecuvantate de Dumnezeu. In primul rand nu respecta decalogul dar ei si forteaza desfacerea unor legaturi superioare lor. se dovedeste MEREU in timp, ca aceasta manevra
a dat drumul raului in viata lor. ce se intampla cu partea vatamata? MEREU li se recompenseaza insutit pierderea.
ce inteleg eu: Dumnezeu sau Universul accepta ca partenerul sa-ti faca raul de a se desprinde de tine pentru a nu-ti provoca mai tarziu un rau mai mare; tu esti rasplatit pentru pierdere, el este platit pentru nesupunerea in fata legilor firii, bunului simt.
gianiblue
Postat pe 15 Februarie 2009 15:04
Toate bune si frumoase, gee, numai ca nici Iisus Christos, cand I-au fost adresate cuvintele"Bunule Invatator", nu a acceptat sa fie numit asa, ci a zis:
- Pentru ce ma numesti bun? Unul singur este bun:Dumnezeu!
Bunatatea noastra nu e a noastra, ci e tot un dar de la Dumnezeu, ca multe altele cerute prin rugaciunea credintei, de la Dumnezeu...pentru ca noi suntem fiinte create si Ii apartinem Lui. Nu ne place prea tare noua asta, deprinsi din fire sa ne fim singuri stapani...
sora_ilsi
Postat pe 15 Februarie 2009 15:17
Geaniblue te aprob in ceea ce ai scris, poate ai ales tu gresit. Cred ca Dumezeu te va ajuta sa faci alegerea potrivita la momentul potrivit.
Clm
Postat pe 15 Februarie 2009 15:21
sora, jur ca nu as vrea sa-mi fiu stapana. ma las in voia lui Dumnezeu chiar daca ma doare sa vad ca nu-i voia mea. ca inteleg in timp de ce a vrut ceva pentru mine si nu altceva... Sigur ca nu stau cu mainile in san. mai curand incerc sa fac ceva in viata dar cand se naruie ceva sau nu merge INTELEG CA NU-I NICI VOIA DOMNULUI SA IMPLINESC ACEL CEVA. si atunci ma linistesc. gasitul caii corecte este lupta secunda de secunda.
Despre bunatate... hmmm... eu pentru a mea nu m-am rugat. mai exista si aluat personal. eu nu cred ca Dumnezeu ne lasa pe pamant chiar goi de continut si noi ne umplem cerand pios la Dumnezeu si el dandu-ne.
gianiblue
Postat pe 15 Februarie 2009 15:23
pai asta zic, clm. Dumnezeu ne lasa si libertate. am mai zis-o pe aici: Dumnezeu este absolut un tip de gashca. nu este nici razbunator, nici strict. EU ASTA AM GASIT IN MINE CAND L-AM CAUTAT PE EL. Un "tip" binevoitor care nu ma cearta ci ma lasa sa inteleg, care ma scoate de par in sus cand sunt gata sa ma inec in mlastina.
gianiblue
Postat pe 15 Februarie 2009 15:35
eu sunt convinsa Geaniblue ca daca vei stii sa-i ceri ce iti doresti, El iti va da. Conteaza ce ii ceri si cum.
Stiu asta pe propria-mi piele, un an intreg m-am rugat pt copilul meu, am avut rabdare, si Dumnezeu mi-a ascultat strigatul iar intr-un final mi-a dat.
Clm
Postat pe 15 Februarie 2009 16:07
gianiblue, zici tu ca Dumnezeu ne lasa"si libertate": ne lasa toata libertatea!
Printre multele daruri pe care ni le-a dat Dumnezeu exista unul la care El a tinut foarte mult:liberul arbitru. El nu si-a dorit o ascultare orbeasca de Legea Sa, Legea celor 10 porunci, ci o ascultare din iubire. E greu sa intelegem cum Cineva care ne-a iubit atat de mult incat a dat jertfa pe Fiul Sau pentru pacatele noastre ne poate cere sa ascultam de o Lege care, la prima vedere, iti interzice atat de multe lucruri, nu-i asa? Dar El, in iubirea Sa, ne-a creat atat de diferiti, pentru ca iubeste diversitatea. El a vrut sa demonstreze intregului Univers necazut in pacat, asa cum a ales neamul omenesc, ca pana si ascultarea muritorilor poate sa fie din iubire, si nu din impunere.
Romanul se preface ca nu intelege aceste lucruri si de aceea impune religia in scoala, incalca liberul arbitru, intra cu bocancii in viata privata si de familie.
In ce tari din Uniunea Europeana mai stiti ca se preda religia in scoala si nu Istoria religiilor, ci religia ortodoxa sau oricare alta religie de stat? Doar in scolile particulare ale unor culte crestine, din cate stiu eu.
Si atunci cum mai invat eu ca realtia mea cu Dumnezeu e ceva personal, cand mi se impune o anumita religie? Mi se pare ca se vrea ceva colectiv si impus. Vedeti cine impune religia? Nu noi, ca stam de vorba pe aici si incercam sa-ntelegem ceva si, de ce nu, sa ne apropiem unii de altii, ca suntem oameni, creati sa fim in relatie, nu in vrajmasie?! Blestemul vrajmasiei a fost declarat intre femeie si sarpe,adica Dioavolul, nu intre om si om(vezi Facerea 3:15)
sora_ilsi
Postat pe 15 Februarie 2009 16:08
ilsi...eu am avut ocazia, acum 20 de ani, sa discut cu un pastor baptist. un om deosebit de care imi amintesc cu mare drag.

stii ce mi s-a parut mie foarte intelept la baptisti?

faptul ca la ei, botezul se face in cunostinta de cauza. cand copilul ajunge la o anumita varsta, decide daca vrea sa fie botezat. nu ca la noi, la ortodoxi, unde botezi copilul la cateva luni.

e vorba iarasi de liberul arbitru...

wife_de_zmeu
Postat pe 15 Februarie 2009 16:16
sora, prezinti minunat toate aceste lucruri. sigur ca suntem aici sa devenim prieteni si sa intelegem real niste lucruri atat de sensibile. of, la cum stau lucrurile in Romania, am fi atat de castigati daca ne-am trezi toti la acest adevar simplu: trebuie sa fim ca fratii. numai asa vom putea invinge coruptia, furtul, nesimtirea din spitale, aziluri, case de copii, padocuri pentru catei. adica sa devenim responsabili si plini de compasiune fata de toata sufletele din jurul nostru. si sa actionam sa le facem viata mai buna, sa actionam din iubire.
gianiblue
Postat pe 15 Februarie 2009 16:20
Ai perfecta dreptate, PW! Acum cativa ani, o vecina de-a mea, evanghelista, m-a chemat pe la ea sa-mi aleg niste carti crestine scrise de scriitori de-ai cultului lor. M-am apucat sa le rasfoiesc si intr-una dintre ele era scris asa:"nicaieri in Sfanta Scriptura nu este amintit botezul copiilor mici". Eu, stiind ca ei boteaza tot copiii mici ca si crestinii ortodocsi am exclamat atunci :
-Ia uite ce interesanta idee am gasit in cartea dumneavoastra!
Si cand a citit, mi-a luat cartea din mana ca s-o citeasca ea mai cu atentie.
La ce varsta a fost botezat Iisus Christos? Nu ar trebui sa fie El Modelul nostru in toate, daca ne numim crestini?
sora_ilsi
Postat pe 15 Februarie 2009 16:41
gianiblue, Iisus Christos cand poposea in cate o casa zicea:
- Astazi a intrat mantuirea in casa aceasta!
Cred ca mantuirea este deja in casa ta, gianiblue!
sora_ilsi
Postat pe 15 Februarie 2009 16:45
pt sora ilis: ce parere ai despre ziua de odihna? in anumite credinte ziua de odihna este sambata in altele duminica. tu ce parere ai?
Clm
Postat pe 15 Februarie 2009 16:56
Eu cred ca se cam confunda planurile.
Cel al credintei si cel al supravietuirii credintei
Cel al supravietuirii, al dainuirii credintei este planul ritual. Daca ne vom intoarce vreo doua mii de ani in timp, vom vedea ca fara o anume organizare a crestinilor(care a generat in timp biserica si ritualurile ei) credinta crestina nu ar fi supravietuit si, deci, nu ar fi existat nici zecile de secte care s-au desprins tarziu din biserica si care acuma isi revendica un "market share" cat mai mare. Poate ca aici putem incadra si botezul copiilor si predarea religiei in scoli. Oricum, scolile NU produc crestini ortodocsi, asa ca persoanele interesate au suflete de racolat si loc de prozelitism, sa nu-si faca griji. Daca scoatem ortodoxia din scoli, il scoatem pe Iisus de acolo, caci nu se va mai pune nimic in loc, nu va faceti iluzii. Sa nu ne umezim ochii la exemplul surorilor noastre mai mari din UE, caci nu cred ca un bun crestin si-ar dori naravurile promovate pe acolo. Dar, asa, din ura fata de ortodoxie, sa moara si capra altuia.

Si tot din aceeasi ura, sa nu supralicitam nici texte lozincarde gen sa botezam copiii la varsta lui Iisus, caci el trebuie sa ne fie exemplu in toate. Este la mintea cocosului(si chiar si a sotiei sale) ca neexistand crestinism inaintea lui Iisus, anumite ritualuri nu pot fi invocate luandu-L pe El drept referinta. Asa, ducand rationamentul pana la capat, sa facem staule in maternitati si sa nastem copiii in paie.
Ecoul
Postat pe 15 Februarie 2009 17:04
ehee...ecoule...ca bine le zici...

oricum nu se pune nimic in scolile astea...majoritatea copiilor sunt invatati ca banul e cel care primeaza. la ban se cam inchina oamenii acum. de-aia industria sexului cu toate ramurile ei, este asa infloritoare.

cat priveste botezul...nu stiu ce sa zic...ai si tu dreptate, daca copilul botezat ortodox, vrea la maturitate sa treaca la alt cult, ma gandesc ca e alegerea lui. iarasi ajungem la liberul arbitru.
wife_de_zmeu
Postat pe 15 Februarie 2009 17:10

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
De ce ,sunt oamenii azi ,asa de rai???!! 147 De la: Jojolin 31 Mai 2012 08:03
Barbatii din Romania... 41 De la: sora_ilsi 30 Decembrie 2009 18:37
Ochelari de soare 12 De la: ema174 18 Aprilie 2013 15:40
COMPATIBILITATE INTRE SCORPION CU SCORPION 2 De la: Poison 5 Septembrie 2009 19:21
Dumnezeu( Ce poate omul face ca sa se poata apropia cu sufletul de Dumnezeu)? 8 De la: garbo027119 29 Noiembrie 2009 14:15
Setari Cookie-uri