RELATIA CU DUMNEZEU

De la: prometeus_wife, la data 2009-02-15 17:10:22
cat priveste botezul...nu stiu ce sa zic...ai si tu dreptate, daca copilul botezat ortodox, vrea la maturitate sa treaca la alt cult, ma gandesc ca e alegerea lui. iarasi ajungem la liberul arbitru.

Absolut! Nu am cunoscut pe nimeni, botezat ortodox, si care, din aceasta cauza, nu a putut, daca intr-adevar a vrut, sa treaca la protestanti, penticostali, baptisti, habarnisti sau ce Dumnezeu or fi fost ispititorii lui.
Ecoul
Postat pe 15 Februarie 2009 17:29
sora, ce bine ar fi sa fie asa! as fi extrem de fericita.
gianiblue
Postat pe 15 Februarie 2009 17:34
eco...ma dispera filmul ala...nici acum nu am reusit sa-l descarc
wife_de_zmeu
Postat pe 15 Februarie 2009 17:40
De la: prometeus_wife, la data 2009-02-15 17:40:26eco...ma dispera filmul ala...nici acum nu am reusit sa-l descarc

Incearca cu Gran Torino(Clint Eastwood).
Ecoul
Postat pe 15 Februarie 2009 18:05
Ceea ce mi se pare de-a dreptul hilar: Giani, dand din codita in fata Sorei.Fii om Giani, nu catelus.Sora nu este altceva decat o mata care miorlaie pe acoperis.S-o vezi dupa ce ploua cum arata.Iar tu ce faci.Un spirit ca al tau, pupandu-i talpile.Sa stii ca daca te prinde politia in flagrant delict te aresteaza pentru complicitate.Pe sora, pentru ca vinde droguri cu risc mare de vopsit cai verzi pe pereti.Sora profita de ingenuitatea ta,-sa nu folosesc alt termen,-cum profita un barbat de o femeie.Numai ca ei ii ies vorbele dulci din gura ca acadelele.Ori Giani esti frate cu Cogeac?Stii ce doresc in clipa de fata?Sa te infurii.Pentru ca mai de pret este o furie naturala, decat intalnirea dintre doua fiinte prefacute, care se fac ca stiu religie si isi bat joc de Dumnezeu.
Ioana007
Postat pe 15 Februarie 2009 18:44
Ouch...vanghi...
wife_de_zmeu
Postat pe 15 Februarie 2009 18:45
Ioano-Ioane, eu nu pup talpile sorei ci lui Dumnezeu. Nu conteaza mesagerul pentru mine. eu m-as bucura foarte mult sa fiu printre cei luminati. tu confuzi calea cu tinta. EU NU LE CONFUND. NICIODATA.
Si nu m-ai infuriat. Au contraire. Stii de ce? Pentru ca stiu ca NU TE INDOIESTI DE MINE. Doar ti-e teama ca sunt pe o margine si pot sa cad. MULTUMESC DE GRIJA. Am grija. nu cad. eu doar visam cu degetele pe tastatura cum este sa intre Iisus in casa mea si sa-mi aduca implicit mantuirea. eh...
nu am nici o pretentie ca stiu religie. dimpotriva. doar sunt fermecata de eventualitatea de a fi "aleasa". eu nu cred ca-i reprobabil sa simt asta.
daca iti face bine, nu mai postez pe aici caci tu confunzi amarnic exprimarea cu simtirea.
gianiblue
Postat pe 15 Februarie 2009 18:51
Draga Ecoule, de data asta m-ai dezamagit: ura ta fata de cei care cred altfel decat tine, te face sa disperi si-ti pierzi uzul ratiunii...
sora_ilsi
Postat pe 15 Februarie 2009 19:44
gianiblue, am avut ce invata din discutia cu tine si cu PW din ultima vreme. Multumesc.
sora_ilsi
Postat pe 15 Februarie 2009 19:47
@clm, daca ti-as raspunde la intrebare, uratorii de Iisus Christos, Biblie si Dumnezeu, abia ar astepta. Pentru ca raspunsul meu ar fi legat tot de Iisus Christos si de data aceasta si nu de dorintele mele, pentru ca ce este mai bine pentru mine stie doar Cel ce m-a creat si care, ca orice parinte, isi doreste o ascultare din iubire. El ne-a spus foarte clar in Cuvantul Lui ce zi sa pazim si eu Il cred pe cuvant.
Ma gandesc sa adopt si eu pozitia lui gianiblue si sa ma retrag, dar nu pentru ca m-as da eu batuta cu una cu doua, ci doar pentru ca incep sa cred ca sunt si pe acest topic persoane ca si pe toate celelalte de pe Garbo care monopolizeaza niste discutii cu idei gata-facute, de mana a doua, cu care vor sa otraveasca pe toti cei care nu vor sa gandeasca la fel ca ei, din pacate.
sora_ilsi
Postat pe 15 Februarie 2009 19:58
sora ia mai mediteaza la ce ai spus spre final

" incep sa cred ca sunt si pe acest topic persoane ca si pe toate celelalte de pe Garbo care monopolizeaza niste discutii cu idei gata-facute, de mana a doua, cu care vor sa otraveasca pe toti cei care nu vor sa gandeasca la fel ca ei, din pacate. "

oare e chiar asa? a-ti spune parerea ce poate fi diferita de a ta inseamna ce sustii tu?

si apoi, de ce nu am admite ca si tu ai pareri contrafacute, de mana a doua?
de ce crezi ca tu detii cheia adevarului si ceilalti doar otravesc

nu e o discutie in care fiecare isi spune parerea?

ai laudat in prima faza pe ecou, tinand sa faci o trecere in revista a eruditiei tale. perfect, as spune . dar, as fi fost curioasa, ca in loc de enumerarea limbilor straine stiute de tine si de cartile citite , sa fi fost si ceva comentarii vis a vis de ce a scris omul. tu ai dat-o tot pe lozinci cu biblia cartea cartilor, etc

vad ca te-au oripilat ultimile lui postari. de ce?
eu nu vad nici o ura in ce a spus. dimpotriva. supune discutiei un alt aspect al religiei sau legat de religie

si apoi, raspunsul dat lui Clm. ce ai vrut sa spui? de fapt ai spus ceva?

eu m-am lamurit. cand te scoate omul din citate, nu poti sustine o discutie principiala, cu idei si argumente. nu faci o analiza, nu sintetizezi. e usor sa alegi calea supararii si sa o faci pe victima.

si apoi, banuiesc ca esti una si aceeasi cu initiatoarea topicului . conform moralei crestine, nu-i bine sa minti si nici sa inseli.parca asa, nu?
si_totusi
Postat pe 15 Februarie 2009 20:59
"si totusi", te-ai simtit cumva cu musca pe caciula?
Sa stii ca si eu am avut aceeasi impresie despre tine, ca esti una si aceeasi persoana cu unele dintre persoanele care scriu aceleasi lucruri ca si tine. Si sincer, mi-as dori sa fiu Ica, sa am tineretea ei, performantele ei, rabdarea ei, si chiar de la inceput mi-a parut rau ca nu mi-a venit mie ideea acestui topic. Imi pare rau ca te dezamagesc si de data asta, dar comparatia cu ea ma onoreaza.
Se pare ca citesti pe aici doar din cand in cand si nu intelegi nimic.
sora_ilsi
Postat pe 15 Februarie 2009 21:29
ilsi...totusica e unica...are un bun simt pe care mi-ar place sa il vad si la altii
wife_de_zmeu
Postat pe 15 Februarie 2009 21:31
sora, fie cum zici tu. eu nu pot sa-ti raspund la ce ai scris decat " bine'
si_totusi
Postat pe 15 Februarie 2009 21:48
Pt sora ilis. Nu mi-ai raspuns la intrebare asa cum as fi dorit. Te-am intrebat pt ca asa cum stii in credinta adventista a 7 zi este considerata sambata. Marea majoritate a religiilor au ca zi de dihna duminica.
Pt mine chiar e o dilema, pt ca in Biblie scrie sa sfantesti ziua de odihna, adica sabatul. Care este aceasta zi? sambata sau duminica?
Clm
Postat pe 15 Februarie 2009 22:11
Este greu sa fii crestin in lumea oamenilor. Preotul "Nazarin" - http://www.imdb.com/title/tt0051983/ - poate depune marturie, caci oamenii sunt orbi si nu vad lumina("Blindness, The" - http://www.imdb.com/title/tt0861689/ , dupa romanul aparut si la noi cu titlul Eseu despre orbire, Jose Saramago)
Ecoul
Postat pe 15 Februarie 2009 22:35
Sora Isis.Daca te atingi de un singur fir de par apartinand lui Si-Totusi pun tunurile din babord si din tribord pe tine.Sa stii ca ea este o fiinta mai minunata decat noi toti.Si stii de ce?Pentru ca este o fiinta reala in carne si oase, plina de umor si bun simt,plina de viata si de dragoste, care merita sa ne smerim in fata ei si sa o iubim.Cred ca musca aia tri-a intrat tie pe undeva ca prea face baz... baz... infundat.A nadusit saraca.In ce priveste dezamagirea, sa stii ca ne-ai dezamagit pe toti.Parerea mea personala este ca in loc sa vorbesti despre lucruri pe care nu le stii, mai bine ai schimba repertoriul.
Ioana007
Postat pe 15 Februarie 2009 22:52
nu o cheama isis...o cheama ilsi...'otzule...

eco, s-a descarcat in sfarsit filmul...ma duc sa ma uit, ca is curioasa. pro m-a avertizat ca daca e horror, ma duc eu sa bag lemne in centrala.

asa e el...cu naturelul simtitor...
wife_de_zmeu
Postat pe 15 Februarie 2009 23:00
Ionico, nici ca ma asteptam la alta replica din partea mata'!
Nu vrei matalutza sa-i dai raspunsul lui clm, ca vad ca le stii pe toate?
sora_ilsi
Postat pe 15 Februarie 2009 23:21
eco, excelent filmul, desi eu as fi "ales" alta abordare. m-as fi axat foarte putin pe partea horror si as fi insistat pe natura relatiilor umane

personajul Ollie a fost superb

dar cum nu sunt regizor...


ilsi...ai facut o greseala tactica...totusica este foarte iubita pe aici. iar vanghelis e la fel de iubit ca si ea. iar mie imi place sa fiu loiala oamenilor de calitate
wife_de_zmeu
Postat pe 16 Februarie 2009 03:01
wifo, eu trebuie sa fiu impaciuitoare si sa dau castig de cauza tuturor. eu sunt balanta nu tu
eu sunt Nastratin Hogea de serviciu: si ilsi are dreptate, si toutushel si Ioana noastra... si toti. Cum zice foarte bine un domn super-mega-ultra-destept: fiecare vede parte de copac in care se afla.
Suntem aici pentru a descoperi impreuna tot copacul si nu pentru a-l desfiinta cu toporul in mii de bucati. copacul - adevarul - este un intreg. noi am fi niste criminali daca l-am face bucati.
gianiblue
Postat pe 16 Februarie 2009 07:06
mda... vaz ca weekendu' a fost religios... mai bine asa decat nimic...

eco nene... exemplu ala cu botezu lu' cristos si cu nascutu' in paie e cam tras de par... aia care sugereaza botezul la varsta lu' isus se refera la cunoastere... sa alegem crestinismu' - sau ce religie ne place - abia dupa ce stim ce vrem de la viata...

botezu' sugagilor este clar o convertire fortata...si dovedeste perversitatea metodelor religiilor, care se bazeaza pe indolenta fiintei umane.... cum s-ar zice: mortu' de la groapa nu se mai dezgroapa...

vede cineva vreo analogie cu convertirea prin genocid a ameriindienilor de catre spanioli?...supravietuirea oricarei religii are un schelet (sau mai multe) in debara, da' in numele domnului aluia de sus se accepta... fariseilor...he,he,he...
zambil
Postat pe 16 Februarie 2009 08:04
nu pot sa nu remarc duplicitatea majoritatii celor ce posteaza p-acilea... aia de-i condamna pe predicatorii semidocti, in timp ce ei fac apologia divinitatii dand exemple din literatura culta... pai bine monsherilor, ca te dai citit sau mai din topor, nu tot propaganda religioasa faci?... si iar vin si intreb: cu ce sunt mai buni unii credinciosi fata de altii?...
zambil
Postat pe 16 Februarie 2009 08:27
zambil, hai ca la aburesti si le amesteci ...
1. Tu ce religie ai? Sau esti ateu verde?
Religia a aparut atunci cand oamenii s-au intrebat cum a aparut lumea, sau omul, sau care este scopul existentei. Tu cum iti raspunzi la aceste intrebari? Orice raspunsuri ti-ai da, sa stii ca aceea este doar CREDINTA ta, caci nu exista stiinta care sa iti raspunda de-a fir-a-pr la ele. Iar daca nu iti pui asemenea intrebari, atunci esti cel putin pe topicul gresit. Cred ca stii, insa oameni de stiinta care au cercetat materia in cele mai mici cotloane ale ei(Einstein sau Bohr) au fost foarte credinciosi. Desigur, ei nu au avut norocul sa te intalneasca pe tine sa le deschizi ochii. Insa sunt sigur ca au avut si ei parte de destui stttori pe bar.

2. Confunzi religia in sine cu folosirea ei drept justificare pentru exploatarea economica. Si drepturile omului, si democratia, si libertatea, si egalitatea au fost si sunt si astazi folosite drept paravan pentru razboaie si nenorociri, iar aceste valori raman in continuare respectate de catre tine si de catre noi, nu? Cucerirea Americii de catre spanioli, portughezi sau englezi s-a facut numai si numai din considerente ECONOMICE. Aceea a fost epoca de apogeu a imperiului otoman care a dispus de puterea armata necesara spre a inchide toate rutele comerciale ale occidentului care orient(China si India) prin Marea Mediterana sau Nordul Africii. Asa ca, pentru a nu se sufoca economic, occidentul a TREBUIT sa incerce calea maritima pentru a ajunge in estul Asiei. Americile au fost un bonus nesperat, insa pe nici un rege sa companie comerciala menita a exploata ECONOMIC bogatiile de acolo nu i-a interesat raspandirea crestinismului ca scop in sine. O crima ramane o crima, sunt de acord, insa atei precum Hitler, Stalin sau Pol Pot pot privi oricand de sus cum spaniarzii sau Inchizitia se joaca in nisip comparativ cu ei.

3. Nu stiu cu ce sunt mai buni unii credinciosi fata de altii, si cred ca nu sunt "mai buni", ci pur si simplu "buni", insa prefer oricand un credincios in Dumnezeu, unuia fara nici un Dumnezeu.
Ecoul
Postat pe 16 Februarie 2009 11:53
eco...

n-am stiut nene ca te-ai batut pe burta cu-alde bohr si einstein... carevasazica, ai gashca?...respectele mele... bardon, scuzati, bonsoir...

acuma pe bune... am mai vazut scheme d-astea in care omu' nu-si gaseste cuvintele si-atunci s-ascunde dupa exemple menite sa-i creeze opinie favorabila... da' crez ca si eu pot sa dau exemple de oameni insemnati care n-au fost crestini, ci musulmani, evrei, hinduisti, shintoisti, sau de-a dreptu' poponari (daca nu toate la un loc!)...

si pe urma, tot nu recunoscusi c-ai dat cu lingura-n fasole cu opinia aia legata de varsta optima de botez...
zambil
Postat pe 16 Februarie 2009 12:32
giani...totusica zice lucruri de bun-simt...

de-aia abordarea gen "imi iau papusile si plec" nu mi se pare fericita...

si e "pretena" mea...nah...
wife_de_zmeu
Postat pe 16 Februarie 2009 14:11
ecou, aici te-as cam contrazice. religia crestina nu a luat nastere din intrebari existentiale ci ,din cu totul alte considerente, mult mai palpabile si mai omenesti. au vrut si oamenii o viata mai buna, si-au construit un crez dar, repede cei ce jonglau cu psihologeala si puterea au vazut acilea un os de ros. si uite asa, in numele unei religii s-au construit dogme propagandistice.

da-i saracului o speranta si rastoarna universul. parca asa spunea cel cu parghia - in fine, aproximativ- si iote, ca s-a gasit o parghie eficienta .

repede repejor ,s-a inventat pedala de frana pentru om." nu cere mai mult, ca te bate domnul sau nu incerca sa intelegi ca esti prea nestiutor. are domnul grija."

si a avut, dupa cum se vede, dar pentru alti domni, nu pentru amaresteanul sarac cu duhul. "cere si ti se va da " si i-au dat doar imparatia de sus si nici aceea neconditionat. e greu nene sa ajungi acolo. mereu i-au amintit ca de calca gresit, la cazane ii va fi repartitia vesnica.

si ca sa ne familiarizeze cu focul si fumul, au aprins baietii ruguri. s-a cam exagerat in trebusoara asta dar, trebuie sa induri in numele credintei, nu? si pentru ca tutusi se invarte pamantul, s-au tot invartit si cele notiuni : bine, rau, gresit , corect , credincios, necredincios, pana ne-au ametit pe toti.

cum totul depinde de papusar si de scenariu au inceput adeziunile :

-evrika! au strigat supusii. am gasit calea dreapta.
-evrika ! a strigat si biserica. am gasit ciomag care sa mane oile.
s-a mers pe formula ca

un bun credincios, inghite usor justificarile conducatorului, facute in numele credintei

un bun credincios, accepta fara sa cracneasca justificarile date de conducator, chiar daca acestea contravin moralei crestine

un bun credincios e mai rau si mai crud decat un ateu ,cand conducatorul ii cere asta in numele credintei

si atunci, cine o fi bunul, cine raul?

si_totusi
Postat pe 16 Februarie 2009 14:20
He, he, he!
Draga si_totusi, am spus eu ca "religia CRESTINA a aparut..."? Nu. Nici lui Zambil nu i-am spus ca Einstein a fost crestin, ci ca a crezut in Dumnezeu, intr-un Creator, cum vreti voi, dar a crezut. Dar ai tu ce ai cu crestinii si crestinismul pentru ca ti-au factut impresie proasta de sfanta Parascheva! Si mie mi-au facut aceeasi impresie, dar nu ma dezic de credinta mea pentru asta. :)

Lucrurile bune(iar CREDINTA este unul dintre cele mai bune) INTOTDEAUNA au fost expolatate si folosite [si] pentru a face lucruri rele, legate de setea de putere a unora sau altora(dinamita, energia nucleara, avionul, manipularea prin massmedia, numeste-le tu). Pe un alt topic, bunaoara, tu si alti colegi de forum de-ai nostri declarati sus si tare ca "Valentines day" este o porcarie comerciala, maculand profund dragostea. Totusi, si_totusi, nu v-am auzit zicand ca dragostea in sine este o porcarie, si nici macar ca ar fi asa ceva profitul(zeul in numele caruia se celebreaza aceasta sarbatoare).

Oricum, o critica decenta se face punand in celalalt taler al balantei ALTERNATIVA. Ce perspectiva crezi tu ca avea lumea in anul 476 cand imperiul roman s-a prabusit si barbari mult mai necivilizati chiar decat ramasitele de civilizatie ramase de la romani navaleau asupra Europei? Eu cred ca, asa tanara cum era biserica la acea data, a fost o minune ca a putut sa recupereze spiritual spatiul european si, DOAR cu crucea intr-o mana si Biblia in cealalta, a reusit sa tina piept hoardelor migratoare, sa-i opreasca, inspaimante, crestineze, sa salveze civilizatia asa cum o cunoastem noi acuma si cum grecii le-au transmis-o romanilor. Si stii cum? Dandu-le si religia lor.
Ecoul
Postat pe 16 Februarie 2009 14:54
ecou, mai citeste ce spun eu si nu ma amesteca/ confunda cu alti useri

tampenii sau aiureli de zic, sunt ale mele si nu ma iau ca oaia dupa nimeni. ia vezi ce am zis eu referitor la sarbatori, incluzand si valentinul

atat deocamdata. revin cu un raspuns .acum sunt in trecere pe acasa
si_totusi
Postat pe 16 Februarie 2009 14:59
wife, ma bucur ca "totusica e foarte iubita pe aici" si ca va cunoasteti si apreciati intre voi orice ati spune, chiar si atunci cand ii jigniti pe altii si nu permiteti ca aceia sa aiba si ei o replica sau sa se dezvinovateasca, atunci cand au fost invinovatiti pe nedrept. Ceea ce regret eu este faptul ca pe acest topic nu-L iubim la fel si pe Dumnezeu Creatorul, care nu are nevoie de discutiile noastre, nici de o religie care sa-L aprecieze sau sa-L impuna, ci tot noi suntem cei care avem nevoie de El, ca sa-L iubim si sa invatam de la El iubirea, ca sa ne putem iubi si accepta unii pe altii ca fiinte umane...
sora_ilsi
Postat pe 16 Februarie 2009 16:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
masa pentru acvariu 15 De la: ancasobo 25 Ianuarie 2010 19:55
Acneea 6 De la: barboneli 14 Mai 2015 13:25
vopsea de par 3 De la: Micass 10 Iulie 2009 22:06
trucuri+sfaturi de machiaj 1 De la: garbo_7980 28 Octombrie 2012 09:47
Ai divorta dar iti este teama? 9 De la: garbo099581 20 Februarie 2010 01:59
Setari Cookie-uri