RELATIA CU DUMNEZEU

deh, zambil...ce sa zic...e trist...fanatism impins la extreme

am avut si eu o experienta, cum a avut giani...m-am dus la biserica, sa aprind o lumanare, pentru mortii mei...si am mai ramas putin la slujba...imi amintesc ca era iarna si abia mergeam din cauza coloanei vertebrale...si m-a admonestat urat o doamna pioasa..ca ce caut in biserica cu pantaloni pe mine, si fara nimic pe cap...asta in timp ce tinea coliva impreuna cu preotul...

am ramas proasta...nici nu am putut sa ii dau o replica inteligenta...m-a socat inversunarea cu care m-a facut golanca...doar ptr ca purtam pantaloni...am iesit din biserica plangand si am zis atunci ca mai bine zic Tatal Nostru in casa mea, si in biserica nu mai intru...
wife_de_zmeu
Postat pe 17 Februarie 2009 14:54
wife...

pai de astea ce sa mai zic?...

215. Ma mndresc cu podoaba parului, cu chipul
meu frumos, cu sanatatea, cu tineretea sau cu vrsta
naintata pe care am apucat -o, cu tot ce am frumos si
bun, uitnd ca toate sunt de la Dumnezeu.
216. Din mndrie si ca sa arat bine, mi ngrijesc cu
multa atentie parul, tenul, unghiile pe care le las sa
creasca, le vopsesc, mi rad parul de pe picioare, ma
coafez, mi vopsesc parul, buzele si ochii cu diferite
vopsele, aratnd prin aceasta lui Dumnezeu ca nu m-a
facut asa cum trebuia.
217. Am purtat haine fine, scumpe, la moda si
extravagante, facnd sminteala celor ce ma priveau si
cu dorinta de a place celor din jurul meu; m-am
mbracat necuviincios aratndu-mi n felurite feluri
goliciunea trupeasca prin fuste scurte, rochii decoltate...
218. Am intrat n Sfnta Biserica mpodobita ca la
parada, facnd sminteala celor ce ma priveau.
219. Am stat n fata ca sa fiu vazuta si admirata.
220. M-am mpartasit mbracata necuviincios, cu
chipul si buzele vopsite, cu capul descoperit, cu
pantaloni, atingnd nfricosatele Taine ale lui Hristos,
aratnd lipsa de evlavie.
221. Am postit cu gndul sa slabesc, sa fac silueta,
nu din evlavie.

rezulta ca aici e o adunatura de dracoaice, locul pacatului... in lumina asta nu le vad bine nici p-alde sorela si ica, cu participarea lor activa printre decazute... he,he,he...
zambil
Postat pe 17 Februarie 2009 14:57
zambil, fratioare...da' unde ai gasit indreptarul asta? mai bine ne lasai asa in necunostinta de cauza...
wife_de_zmeu
Postat pe 17 Februarie 2009 15:00
ce va dadui eu acilea e cat se poate de actual... ghidul penitentului 2009...

sa va mai zic ca popisteanu' ala de-o investiga pe amica mea era in special interesat de cate ori s-a tras-o aia pe la spate si cu cine?...

pe de alta parte se lauda la portofoliu c-a ajutat-o prin impartasanie pe iuliana marciuc sa ramana insarcinata... mai conta ca era vorba de barbatu' alteia, adica de preacurvie?...he,he,he...
zambil
Postat pe 17 Februarie 2009 15:01
zambil,

tu ne bati vreun apropos?...

cam seamana a indreptar baptist ala...la ei am citit asemenea grozavii..la baptistii de romanica desigur...

nu de alta ,dar eu si wife nu suntem deloc modeste si ne mandrim cu frumusetea noastra.nu-i asa woman?
iasomia
Postat pe 17 Februarie 2009 15:02
mami...

e ortodox d-a dreptu'... pai cum sa-i iei p-astia-n serios cu invataturile lor demne de secolu' 10?...

hai ca in curand va bag si din biblie, sa ne radem putin...
zambil
Postat pe 17 Februarie 2009 15:06
iaso...eu modesta nu am fost niciodata...nu de cum arat...ci de ce am in cap...

eu sunt mandra de mine, am dus o viata curata in ochii mei si in ochii copilului meu, nu rosesc cand ma uit in oglinda...

in mintea mea, copiii sunt reflexia noastra, a oamenilor care suntem, asa mi-am dat eu seama ca nu mi-am irosit viata, uitandu-ma la copilul demn pe care l-am educat...

daca ar fi sa ma raportez la indreptarul asta...e clar ca sunt pierduta...ma rujez, ma cremuiesc, ma ingrijesc...mi se pare bizar sa stai sleampata, doar ca sa pari modesta...

wife_de_zmeu
Postat pe 17 Februarie 2009 15:13
woman,

eu nu pot sa vorbesc despre credinta mea..dupa cum am mai spus pe undeva pe acolo...este "prea a mea" este un subiect despre care nu pot sa vorbesc ..nu am cum..

Stiu ca eu Cred...Cred in Dumnezeul meu!

dupa cum sunt convinsa ca pana si zambil o sa ajunga sa creada pana la urma in Dumnezeul lui,este o chestie de timp.

mari atei au ajuns sa spuna : da,cred!

si nu pt ca erau pe patu' de suferinta,sau amenintati de ceva..pur si simplu vine un timp pt toate...

zambile,

asta e parerea mea..sper ca nu te deranjeaza...
iasomia
Postat pe 17 Februarie 2009 15:15
iaso...

de ce sa ma supar, mami?... desi slabe sperante sa-mi schimb parerea... doar daca ma prostesc brusc, un alzheimer, ceva... da' atunci chiar ca nu mai conteaza ce cred eu...
zambil
Postat pe 17 Februarie 2009 15:18
Dumnezeul meu este imposibil de redat in cuvinte..si chiar daca as putea, nu as face asta..


cat despre ce scrie in ala...nu's ce sa zic,nu am citit asa niste aberatii decat la alte religii..

in schimb nu inteleg chestia cu "perioada" nu am inteles-o niciodata...de ce suntem "murdare" atunci?...mi se pare o aberatie de nedescris,daca nu ar fi asta ..nu am putea sa ne inmultim...
iasomia
Postat pe 17 Februarie 2009 15:20
ce e interesant pt mine este ce-i face pe altii sa creada... care este motivatia lor intima aparenta?...

asa cum spuneam, credinta-i doar un drog... este pretul platit pentru constiinta de sine a omului ca specie... avem prea mult creier care nu-i ocupat cu supravietuirea sau reproducerea...
zambil
Postat pe 17 Februarie 2009 15:25
ASTEA-S FANATISME SI REGULI LUMESTI...NU AU LEGATURA CU CREDINTA. SI CRISTOS A MERS LA NUNTA(IMI IMAGINEZ CA ERA SI CEVA MUZICA SI MANCARE LA NUNTA AIA ) SI A SPUS CA ATUNCI CAND POSTESTI SA NU UMBLII POSOMORAT SI NEINGRIJIT BA DIMPOTRIVA SA ITI UNGI CAPUL... ASA CA AIA CU ADUCI SMINTEALA CELOR CE TE VAD...O FI SCRIS-O CINEVA DEJA SMINTIT...
EU ZIC CA DECALOGUL E IMPORTANT SI PORUNCA ESENTIALA E CEA A DRAGOSTEI. DACA FACI BINE IN NUMELE LUI DUMNEZEU CRED CA AI O SANSA LA MANTUIRE...SIGUR CA PLINI DE PACATE SUNTEM TOTI ACUM INSA SA NU MAI INVENTAM SI NOI ALTELE CDUMNEZEU NU CRED CA NE VREA PUSTNICI PE TOTI SA TRAIM IN PESTERI SI SA NE HRANIM CU RADACINI...SA UMBLAM NEINGRIJITI SAU MAI STIU EU CE...
carinchen
Postat pe 17 Februarie 2009 15:26
astea sunt lucruri intime pe care este mult mai indicat sa le tii pt tine...

daca l-ai descoperit pe El,si esti mai fericit asa...de ce nu?

este o binecuvantare,nu un blestem.
iasomia
Postat pe 17 Februarie 2009 15:31
iaso...

ok, e o binecuvantare daca iti gasesti un echilibru... fie si prin credinta... dar ce-i gresit daca altii isi gasesc un echilibru fumand turceste, sau tragandu-si in vena niscaiva heroina?... tot echilibru e si ala...
zambil
Postat pe 17 Februarie 2009 15:34
este un "echilibru" temporar...daca vrei sa privesti asa lucrurile...
iasomia
Postat pe 17 Februarie 2009 15:38
caricen...

asa se zice, ca isus s-a dus pe la nunti si pe la botezuri... ca su mai amintesc si de inmormantari... ba chiar se pare ca a inventat inmultitu' vinului cu apa, devenind cumva patronul carciumarilor necinstiti... sau ecologici, ca sa fim in trend...

da' eu unu ma indoiesc c-a existat acel isus care a infaptuit tot ce scrie prin biblia aia... aia e o compilatie de texte scrise la diferite date, niciuna necoincizand cu vietuirea persoanei respective... sau macar p-aproape...

bai nene, ca mi-am adus aminte.. care-i treaba daca scrii isus sau iisus?... al doilea e mai adevarat decat primu'?... eu zic ca-i tremura mana gramaticului si astia au preluat greseala la printat...

mai ales ca pe originalul iudeu nu-l chema nici isus si nici iisus...
zambil
Postat pe 17 Februarie 2009 15:40
iaso...

echilibru temporar, zici?... pai normal... cum zicea una din teoremele alea ale lu' murphy?... nu lua viata prea in serios, ca oricum nu scapa nimeni viu din ea...
zambil
Postat pe 17 Februarie 2009 15:43
par eu habotnica .mami?

si apoi si El este destul de "glumet",cam face glume cu noi uneori...
iasomia
Postat pe 17 Februarie 2009 15:47
zambil esti comic rau cu carciumarii tai... crezi totusi ca ei nu sunt iubiti de Dumnezeu. eu cred ca da. si stii ce mai cred? ca Isus Cristos cel nascut din Maria la Betleem a existat si e Fiul lui Dumnezeu. nu am nicio indoiala.

stii ca nici Socrate nu a scris nimic ...si totusi a fost real si el... e ciudat cum nu vrem sa credem...e simplu...trebuie doar sa iubesti sincer pe Dumnezeu si pe aproapele...
carinchen
Postat pe 17 Februarie 2009 15:47
cari...

da' de ce crezi fata?... ce te face sa crezi ca un baietzel din flori e fructul unei fiinte ectoplasmice?... ce te mana pe tine in aceasta credinta?...
zambil
Postat pe 17 Februarie 2009 15:50
zambile, mai putin si ma convingi si pe mine...glumesc

dar cum ce e cu regulile alea frate?? ca nu mai pricep nimic...plus ca majoritatea, daca cititi cu atentie sunt adresate femeilor!
deh, ca doar sunt facute de barbati, ca intreaga religie de altfel...probabil femeile nu se ridica la inaltimea lor!!

vai, ce pacatoasa sunt!!
si mai era faza aia, cica tre sa astepti in urma barbatului in biserica, la rand, prima data barbatii, apoi femeile...mie imi seamana asta mai mult a discriminare si manipulare decat a religie (de orice fel ar fi ea)

n-am vrut sa mai intervin pe topicul asta, dar nu pot sa nu ma revolt!
si pana la urma, ce legatura are Dumnezeu cu biserica, cu preotii si alte alea??
zambila
Postat pe 17 Februarie 2009 15:55
ptiu, ptiu, pacatoaso...
wife_de_zmeu
Postat pe 17 Februarie 2009 16:05
"Ti-as recomanda sa fii atenta la cum se scrie corect Iisus Hristos..."
Referitor la cuvantul "Isus" sau "Iisus" nu este nici o greseala, orice forma se scrie. Este o problema de optiune, care trebuie respectata, pentru ca fiecare varianta are argumentele ei. Crestinii neortodocsi considera ca, din punctul de vedere al limbii romane, forma "Isus" este mai apropiata regulilor acestei limbi. Dar nu e gresita nici cealalta varianta ("Iisus"). Acest lucru nu trebuie sa reprezinte un motiv de dispute intre culte. Ce s-ar putea spune despre numele "Jesus" (pronuntie "Gizaz") la englezi, sau despre "Elninho" (pronuntie "Elninio") la portughezi? Sunt ei mai putin credinciosi sau mai putin corecti, din cauza ca pronunta numele in acest fel? E o problema de limba, de optiune libera.
Cat priveste explicatia unora ca numele "Isus" (cu un singur "i") ar insemna "magar", ea este una de prost-gust, idioata, fara nici o acoperire in limba greaca sau ebraica. Acestea sunt trucuri ieftine ...In ebraica se folosesc pentru "magar" sau "magarita" cuvintele "ayir" si "aton", iar in greaca se folosesc cuvintele "onos", "polos", sau "upozughion"."

Important pentrut noi cred ca este sa ne salvam sufletul,sa cercetam Sfintele Scripturi,si sa constientizam starea noastra ACTUALA,si sa ne dam bine seama ca firul vietii noastre e asa subtire ca se poate rupe oricand,si ne vom trezi goi si nepregatiti.Sa nu ne pierdem timpul cu discutii despre ortografie,daca avem o problema ca se scrie cu un i,sau cu 2 i...atunci sa luam numele domnului Hristos din alta limba...importanta e relatia noastra cu El ,sa incercam sa avem felul Lui de a fi ,sa incercam sa intelegem cat de mult S-a sacrificat pt noi,cat de mult ne iubeste,sa nu iL intristam pe Duhul Sfant cu imaturitatea noastra,avand preocupari lipsite de importanta .

Ai recunoscut tu n Isus (sau Iisus) pe mpratul care a venit la tine pentru ai aduce mntuirea i darul vieii venice?
ica2
Postat pe 17 Februarie 2009 16:11
hai ca astept degeaba introspectiile voastre...

fetele...the bad news is... aveti nevoie de credinta din orgoliu... pentru a rezolva conflictul dintre iubirea de sine (de altfel absolut naturala in animalitatea ei!) si sentimentul ca nu primiti de la viata pe cat credeti ca ati merita...
zambil
Postat pe 17 Februarie 2009 16:11
zambil,

daca asta te face sa te simti mai bine...ok .fie ca tine...

dupa cum am mai spus ,Dumnezeul meu nu poate fi definit in cuvinte,nu are nimic de-a face cu multele aberatii pe care le-am citit p-acilea.

ce este in sufletul meu numai eu stiu,si zic eu ca este mai bine asa..adevarata credinta nu se povesteste...

iasomia
Postat pe 17 Februarie 2009 16:23
"Zambil" ...ghidul penitentului 2009...de cine este scris ?
Este conform cu sfintele scripturi ?Daca da ,trebuie sa il luam in consideratie ,iar daca nu reflecta realitatea scripturistica este de ignorat.


ica2
Postat pe 17 Februarie 2009 16:34
"iasomia" te admir pentru credinta ta !
ica2
Postat pe 17 Februarie 2009 16:36
ica...

da' scripturile de cine sunt scrise?... ca isus n-a scris nimic... si nici apostolii n-au scris...

invataturi scripturistice?... ce-mi place...
zambil
Postat pe 17 Februarie 2009 16:37
si da..din pacate un numar covarsitor de preoti sunt pusi doar pe capatuiala,este atat de trist acest lucru...


si repet..pt inmormantari nu ar trebui sa se perceapa taxe...
iasomia
Postat pe 17 Februarie 2009 16:38
iaso...

ca unii aleg sa creada intr-un evreu a carei existenta indoielnica a fost periata la pr de niste grecotei jmecheri, iar altii cred intr-o coada uscata de iepure sau in ceva nedefinit e mai putin important...

ce e important de retinut este refugierea din fata responsabilitatilor, a acceptarii realitatii... life sucks, da' macar nu suntem noi de vina... e vointa divina... haida, deh...
zambil
Postat pe 17 Februarie 2009 16:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Dumnezeu 6 De la: nuti_vio 22 Iulie 2010 22:44
Exista sau nu dragostea la prima vedere?.... 416 De la: mirciulik78 8 Iulie 2014 14:28
Cuviosul siluan antonitul,,,intre iadul deznadezdii si iadul smereniei 5 De la: luptatoareacurajoasa 2 Iunie 2010 22:34
Ochelari de soare 12 De la: ema174 18 Aprilie 2013 15:40
Cadoul ideal pentru un barbat cu stil? 33 De la: CristinaMocanu 25 August 2019 14:37
Setari Cookie-uri