iubesti o data sau poti iubi de mai multe ori in viata?

de ce neconditionat, micabiss?

dragostea asta nu inseamna ceva unilateral pentru ca, de aici apare suferinta. de ce sa nu fie ceva ce urmeaza o schema cat de cat negustoreasca? "imi oferi, ofer".

cum adica ?eu sa iubesc si pe ala sa-l doara la basca de sentimentele mele? cu ce ma aleg ?

dragostea - ca sa fie ceva de capul ei- inseamna sentiment impartasit si reciprocitate.
si_totusi
Postat pe 3 Mai 2009 11:51
intotdeauna iubesti cu adevarat o data in viata restul sunt numai iubiri trecatoare,cu siguranta stiu ce spun pt ca acum eu prin asta trec,o IUBIRE ADEVARATA,si-l iubesc asa cum nu am mai iubit niciodata
ciobanu_oana
Postat pe 3 Mai 2009 12:06
Micabis si Totusica, amandoua aveti dreptate, din punctul meu de vedere..

De iubit, poti iubi de mai multe ori, dar de fiecare data altfel.
Si spun asta pentru ca fiecare iubire te schimba, te modifica cumva.
Si-n noua iubire vei fi alta femeie, dar totusi aceeasi.

Hmm..pare alambicat, dar n-am baut cafeaua inca!
gabitzza
Postat pe 3 Mai 2009 12:11
De la: prosit, la data 2009-05-02 22:09:09"pai doar vorbim , DA! dar eu de ce ma simt ?? atuncia?? cred ca eu am o problema nuuu??
ooofoff ce vash mai povesti io! despre marea aia iubiree! dar mai bine tac! io cred ca ar trebui sa ne intrebam CE E iubirea asta de fapt! de ce vine ea in valuri asa, ne cotropeste si ne lasa nedumeriti, sfasiati, si coooomplet debusolati??!~si macar daca s-ar duce toata odata, si nu ar mai reaparea, dar te trezesti asa din senin mai emreu cu ea pe capul tau si iar si iarr nu stii ce sa faci!eu sincer, desi incep sa simt usor cum bat realmente campii...deci io reiau...habar nici nu am CE E! voi stii? ce e iubireaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa?? " acest comentariu apartine lui Loveactually.Parca nu aici ar fi locul lui.N-ar trebui mutat pe "din putul gandirii"?

o poti muta unde vrei TU! pe mine nu ma deranjeaza decat un singur lucru! ca mereu mereu mereuu...ma izbesc de acea prima iubire. e in mine inca stiu asta, desi a trecut o vesnicie de atunci...desi am mai crezut de cateva ori ca iubesc de atunci... faptul ca ma lovesc inca de aceea ce inseamna oare?? nu ca inca mai exista? si exista inca cu un anume ritual...intai presimtiri, ganduri aiurea...si apoi intalnirea aceea intamplatoare! e k un leitmotiv facut sa te inebuneasca!
fleur_de_lis
Postat pe 3 Mai 2009 13:43
mai...dragoste de actualitate!!...sincer...chioar crezi tu ca poti scapa de...ceea ce ai creat in trecut?
hai...sincer...eu unu`...nu cred ca putem scapa de aceasta!!!
si...ne va urmari...multa vreme chiar daca asta nu ne place!!!
pt ca...suntem datori cu ceva...
fiecare...cu c crede!!!
ovidiu42
Postat pe 3 Mai 2009 14:03
De la: loveactually, la data 2009-05-03 13:43:56/>
o poti muta unde vrei TU! pe mine nu ma deranjeaza decat un singur lucru! ca mereu mereu mereuu...ma izbesc de acea prima iubire. e in mine inca stiu asta, desi a trecut o vesnicie de atunci...desi am mai crezut de cateva ori ca iubesc de atunci... faptul ca ma lovesc inca de aceea ce inseamna oare?? nu ca inca mai exista? si exista inca cu un anume ritual...intai presimtiri, ganduri aiurea...si apoi intalnirea aceea intamplatoare! e k un leitmotiv facut sa te inebuneasca!


Inseamna ca nu te-ai rupt inca de trecut... poate ca nici nu vrei sa te rupi. Ai idealizat un om care nu a apucat sa te dezamageasca si din pricina asta, vei avea intotdeauna termen de comparatie...
Nu cauta ceea ce ai pierdut candva, pentru ca nu exita doua relatii identice.
Ella34
Postat pe 3 Mai 2009 14:07
Citeam undeva opinia unui psiholog legata de dragoste . Spunea ca e ceva efemer si ca se termina cand ajungi sa-l asimilezi pe celalalt.(nu stiu cum dar la ora asta imi suna ca si cum l-ai manca ; pe de alta parte mi se pare plastica exprimarea) .
Poate ca din motivul asta iubirile neconsumate ii urmaresc pe oameni mult timp.

Sunt de acord cu Totusica cand spune ca e un schimb dragostea , chiar daca suna negustoreste , pentru ca daca suntem sinceri cu noi , in parte iubim un om pentru ca are ceva ce noua ne lipseste si ne dorim sa avem, pe langa acea dorinta ca sentimentele sa fie impartasite , etc.
blanca
Postat pe 3 Mai 2009 14:59
Draga Oana,
Daca te impiedici singura in clisee precum " Adevarata iubire apara o singura data in viata" , atunci cu siguranta asa va fii. Suntem ceea ce alegem sa fim!

Alegi sa-ti plangi de mila , sa traiesti in trecut , sa lasi viata sa treaca pe langa tine .... atunti pregateste-te pt o viata monotona , plina de neimpliniri (si afective si profesionale) ...

Alegi sa privesti totul ca un capitol frumos din viata ta din care poti invata ceva frumos , sa iti stergi lacrimile si sa privesti inainte ...

Te ingropi singura.. esti tanara si inca mai ai multe posibilitati...
Gandeste-te la asta ! Bafta
moonlight_touch
Postat pe 3 Mai 2009 16:13
mai...lumina lunii!!!...de ce esti atat de dramatica?
poate ca...ceea ce scrii tu...o va afecta pe fata asta!!!
nu crezi ca ar trebui sa fii mai realista?
mai...la zi...cum se spune?
sincer...tu...daca ai fi in situatia ei...si ai gasi asa ceva scris...cum ai reactiona?
ovidiu42
Postat pe 3 Mai 2009 16:26
Ovidele, tu ce ai? Esti cam intors de la o vreme...
Sfatul e de bun simt, i-a spus ce trebuie, nu ce ar fi vrut sa auda!
Intepenirea in proiect nu a prins bine nimanui!
Suntem ceea ce alegem sa fim!
gabitzza
Postat pe 3 Mai 2009 16:33
mmai ovidele...tie ti-e dor de mia?!?!?!?!?!?!?
tutankhamon
Postat pe 3 Mai 2009 16:36
mai gabitza!!!...sincer...chiar cred ca...n-am nimic!!
sau...daca tu sesizezi altceva...anuntza-ma...dreaq!!
sa nu cad in balta!!!
ce zici?...ma anunti?
ovidiu42
Postat pe 3 Mai 2009 16:38
Pai tocmai ce ti-am spus.
Se pare ca n-ai sesizat nuanta insa! Si se pare ca nu-s singura de parerea asta..
gabitzza
Postat pe 3 Mai 2009 16:41
De la: tutankhamon, la data 2009-05-03 16:36:37mmai ovidele...tie ti-e dor de mia?!?!?!?!?!?!?



tuta...daca-mi era dor...ma edeati pe altundeva!!!
nu crezi?
si...cat ar fi teiu` de-nflorit...nu cad eu!!!
ovidiu42
Postat pe 3 Mai 2009 16:43
De la: ovidiu42, la data 2009-05-03 16:43:51
De la: tutankhamon, la data 2009-05-03 16:36:37mmai ovidele...tie ti-e dor de mia?!?!?!?!?!?!?



tuta...daca-mi era dor...ma edeati pe altundeva!!!
nu crezi?
si...cat ar fi teiu` de-nflorit...nu cad eu!!!


pai sa nu cazi mam ca faci buba...si doare!!
tutankhamon
Postat pe 3 Mai 2009 16:47
De la: tutankhamon, la data 2009-05-03 16:47:02
De la: ovidiu42, la data 2009-05-03 16:43:51
De la: tutankhamon, la data 2009-05-03 16:36:37mmai ovidele...tie ti-e dor de mia?!?!?!?!?!?!?



tuta...daca-mi era dor...ma edeati pe altundeva!!!
nu crezi?
si...cat ar fi teiu` de-nflorit...nu cad eu!!!


pai sa nu cazi mam ca faci buba...si doare!!



mai mamica!!!!...astept doftoroaiele!!!.....
sa ma vindece!!!
ovidiu42
Postat pe 3 Mai 2009 16:54
bati cumva vreun apropo????te dezamagesc....ma ocup strict de dinti.....deci daca rupi ceva colti te astept la cabinet....vizite la domicil din pacate nu fac.....
tutankhamon
Postat pe 3 Mai 2009 16:58
so sad...merita vazut cu o lacrima in coltul ochiului!e cumva scenariul unui telenovele?pai e ad naibii de simplu povestioara ta...draga mea,poti spune unui regiment intreg "te iubesc"si chiar sa si simti asta,dar asta nu inseamna ca esti si indragostita sau ca intradevar e si real!Pur si simplu se intampla sa ti placa cineva,sa ti dea senzatia de liniste de ,siguranta,gusturi comune...mai vb de una de alta,ai si senzatia ca te intelege,intervine si obisnuinta si sentimentul de stabilitate,apar vise comune,aveti amintiri...etc!dar asta nu inseamna ca e dragostea aia nebuna,pasiune si mister care au facut sa curga rauri de cerneala si mil de km de pelicula...
In plus l ai intalnit"exact"lao cumpana a vietii,binenteles ca asta nu are nici o legatura(in viziunea ta!"),era si psiholg(deci omul exact ce,cand si cum sa ti spuna,adica cam ceea ce vroiai tu sa auzi...binenteles,la fel de irelevant si acest amanunt!...era si cu 10 ani mai mare,ceea ce tie ,avand o copilarie nefericita,ti a prins bine,vedeai in el un tatic sau un unchi de treaba,care ti vrea binele...
Iar faptul ca nu mai e,nu face decat sa condimenteze toata drama,ca de,noi oamenii ne dorim exact ce nu putem avea...ia sa vezi tu daca omul traia,si dupa ceva timp vedeai ca inevitabil,te dezamageste,ca are si defecte,ca tot omul,sau daca realizai ca nu e tocmai ceea ce vroiai tu...sau dadeai de un barbat care stia sa ti reinstaleze windows ul,sa ti stearga hardul si sa ti provoace nite senzatii ca alea cand aterizezi mai brusc decat ar trebui...
Citeam mai sus legat de un subiect cum ca cica din 2 femei,una a inselat,si ador cand vad subiecte de genul asta,sau de ce inseaala barbatii,sau a pus o cu unul insurat,divortat sau inselat...sincer,lasa dramele pe seama alora care stiu sa scrie,pune ti o fustitza scurta si iesi din casa...lumea e plina de barbati,nu zice nimeni sa mai iubesti,dar lasa i pe ei sa o faca,si ti garantez ca se va gasi unul care s o faca atat de bine,incat o sa ti placa si tie!Nu dealta,dar alternativa ar fi o manastire de maici...
yourdream
Postat pe 3 Mai 2009 17:02
vorbesc cu flo`...si...poate...cu o palinca...vaademenesc!!!
ce ziceti?
ovidiu42
Postat pe 3 Mai 2009 17:03
De la: ovidiu42, la data 2009-05-03 17:03:40vorbesc cu flo`...si...poate...cu o palinca...vaademenesc!!!
ce ziceti?


la el merge siigur cu palinca......il castigi pe viata si cu un gratar......dar la mine nu prea tine.....ficatul......nici..... nici.....incearca altceva....un pastrav ceva, pe carbuni,o salata de fructe fara oaresce alcool, o frisca......ia mai incearca....
tutankhamon
Postat pe 3 Mai 2009 17:06
De la: tutankhamon, la data 2009-05-03 17:06:38
De la: ovidiu42, la data 2009-05-03 17:03:40vorbesc cu flo`...si...poate...cu o palinca...vaademenesc!!!
ce ziceti?


la el merge siigur cu palinca......il castigi pe viata si cu un gratar......dar la mine nu prea tine.....ficatul......nici..... nici.....incearca altceva....un pastrav ceva, pe carbuni,o salata de fructe fara oaresce alcool, o frisca......ia mai incearca....



mai...pt tine...sigur...o salata de fructe...pe care sigur o vom face impreuna cu flo`!!!
asa...ca pt tine!!!
ce zici?
ovidiu42
Postat pe 3 Mai 2009 17:39
mie mi se pare ca moon a pus punctul pe "i" foarte bine si foarte corect

ce e aia ca iubim o singura data in viata? aratati-mi si mie pe cineva care nu a iubit de cateva ori...

sau discutam la modul abstract, despre iubiri ipotetice si ideale ?
wife_de_zmeu
Postat pe 3 Mai 2009 18:30
Sunt de acord cu tine trandafirul
gavril
Postat pe 3 Mai 2009 18:55
mda..

crez ca sunt eu defecta,la mine a contat intodeauna ultima iubire,(chiar daca am un cult pt dragostea pura),ultima mi-a sters intodeauna amintirile,nu a mai existat decat ea...

poate pt ca am iubit de foarte putine ori in viata.

sau poate, am avut noroc de oameni din ce in ce mai speciali...

un lucru este cert .."de fiecare data cand m-am indragostit, mi-am dorit sa redevin fecioara,sa descopar alaturi de el minunile mangaierilor dintai"....

iubesti de mai multe ori in viata?
raspuns:categoric da!

acu' fiecare dragoste cu farmecu' ei,cu trairile ei...minunat este atunci cand ai impresia ca nu te mai poate misca nimic la capitolul asta, dar constati ca esti inca viu....

iasomia
Postat pe 3 Mai 2009 19:00
De la: si_totusi, la data 2009-05-03 11:51:12de ce neconditionat, micabiss?

dragostea asta nu inseamna ceva unilateral pentru ca, de aici apare suferinta. de ce sa nu fie ceva ce urmeaza o schema cat de cat negustoreasca? "imi oferi, ofer".

cum adica ?eu sa iubesc si pe ala sa-l doara la basca de sentimentele mele? cu ce ma aleg ?

dragostea - ca sa fie ceva de capul ei- inseamna sentiment impartasit si reciprocitate.


Tu ai dreptate in felul tau dar e bine stiut ca intr-un cuplu unul daruieste iubire si celalalt primeste.Ei, eu vreau sa fiu cea care ofera, cea care da sens vietii ei pentru ca El exista acolo, aproape de sufletul ei, pentru bucuria de al vedea, auzi, simti, mingiia.Astept iubire de la el?Bineneteles, dar uneori iubirea asta poate veni ca o atentie dosebita, ca un zimbet strengar in coltul guri, ca o mingiere cind te astepti mai putin, ca un respect netarmurit..... Deh, ce sa-ti spun si asta o forma de egoism sa stii.
Eu nu ofer dragostea mea la schimb cu dragostea lui dar stiu bine ca iubindu-l voi primi tot ce-mi doresc.
Eu iubesc doar pentru bucuria de a iubi.
Aemulus
Postat pe 3 Mai 2009 19:25
iasomico

d-aia te iubesc eu pe tine..iubim la fel...
gabitzza
Postat pe 3 Mai 2009 19:29
mai...wife...de ce trebe sa fiu eu...cerberu`?
iata ca...ce zicea fata...poate merge...sau...poate nu!!!
chestia cu...iubitu` de multe ori...e real!!!
chestia e...cat de intens...e de fiecare data!!!
cat simtim ...fiecare!!!
oare...ea...cat simte?
ca...nu spuse...!!!
ovidiu42
Postat pe 3 Mai 2009 19:31
De la: ovidiu42, la data 2009-05-03 19:31:25mai...wife...de ce trebe sa fiu eu...cerberu`?
iata ca...ce zicea fata...poate merge...sau...poate nu!!!
chestia cu...iubitu` de multe ori...e real!!!
chestia e...cat de intens...e de fiecare data!!!
cat simtim ...fiecare!!!
oare...ea...cat simte?
ca...nu spuse...!!!
Numai surzii nu aud,numai orbii nu vad,numai nesimtitorii nu simt
scrichy
Postat pe 3 Mai 2009 19:58
De la: scrichy, la data 2009-05-03 19:58:19
De la: ovidiu42, la data 2009-05-03 19:31:25mai...wife...de ce trebe sa fiu eu...cerberu`?
iata ca...ce zicea fata...poate merge...sau...poate nu!!!
chestia cu...iubitu` de multe ori...e real!!!
chestia e...cat de intens...e de fiecare data!!!
cat simtim ...fiecare!!!
oare...ea...cat simte?
ca...nu spuse...!!!
Numai surzii nu aud,numai orbii nu vad,numai nesimtitorii nu simt



asa..si???????????
ce ar trebui samai zic yo?
ovidiu42
Postat pe 3 Mai 2009 20:10
De la: Ella34, la data 2009-05-03 14:07:04
De la: loveactually, la data 2009-05-03 13:43:56/>
o poti muta unde vrei TU! pe mine nu ma deranjeaza decat un singur lucru! ca mereu mereu mereuu...ma izbesc de acea prima iubire. e in mine inca stiu asta, desi a trecut o vesnicie de atunci...desi am mai crezut de cateva ori ca iubesc de atunci... faptul ca ma lovesc inca de aceea ce inseamna oare?? nu ca inca mai exista? si exista inca cu un anume ritual...intai presimtiri, ganduri aiurea...si apoi intalnirea aceea intamplatoare! e k un leitmotiv facut sa te inebuneasca!


Inseamna ca nu te-ai rupt inca de trecut... poate ca nici nu vrei sa te rupi. Ai idealizat un om care nu a apucat sa te dezamageasca si din pricina asta, vei avea intotdeauna termen de comparatie...
Nu cauta ceea ce ai pierdut candva, pentru ca nu exita doua relatii identice.


ei nu m-a dezamagit!!! ohohooooo pai de ce nu mai suntem oare impreuna?? nu stiu nu trece, pur si simplu nu trece!
fleur_de_lis
Postat pe 3 Mai 2009 20:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
,,Mami, divorteaza!"- ,,Caut linistea!"-Divortul nu inseamna liniste 30 De la: guineverre 19 Decembrie 2008 09:18
Sunt indragostita de un barbat insurat si asta ma omoara! 1009 De la: veve 14 Octombrie 2012 00:25
Ce sa fac? 27 De la: Ioana007 8 Februarie 2009 16:46
ajutooorrr 60 De la: Ioana007 5 Iunie 2009 07:03
Party pentru femei COOL. 10 De la: iasomia 10 Decembrie 2011 09:43
Setari Cookie-uri