iubesti o data sau poti iubi de mai multe ori in viata?

se spune din batrani ca nu iubesti decat o data in viata profund si adevarat. poate pentru unii e adevarat, pentru unii nu. la mine s-a aplicat aceasta regula. am spus pana atunci, pana cand m-am indragostit cu adevarat de nenumarate ori te iubesc, cu toate ca nu il intalnisem pe el... el a aparut la o cumpana din viata sa zic asa, dar nu m-am indragostit de el fiind la cumpana vietii. atunci doar ne-am cunoscut si dupa lungi discutii abia ne-am indragostit unul de celalalt.ne-a facut cunostinta chiar prietene lui de atunci, care era si prietena mea...cu 20 de ani mai mare decat mine, psiholog pe deasupra, proaspat divortat. in doi ani am trait cu el cat altii nici in 10 ani... am amintiri care si acum dupa 6 ani de la despartire inca le mai simt ca si cum ar fi aevea.... si acum uneori ii mai simt rasuflarea in spate, si acum inca ma mai tine in brate, cu toate ca nu mai e langa mine... dumnezeu l-a luat si l-a dus departe... unde nu il mai pot ajunge... as dori la orice fata sa traiasca cu atata intensitate aceeasi dragoste ce ne-a fost noua harazita... am avut si noi dusmani in jur care ne spuneau ca diferenta de varsta ne va ajunge, ca nu vom face casa impreuna. am facut-o 2 ani in ciuda "sfaturilor binevoitoare" si apoi lumea dupa ce a avazut ca nu ne intereseaza gura ei ne-a lasat in pace cautand alta victima mai potrivita. ne-am iubit cum numai in filme credeam ca se poate intampla, ba mai mult ca sa aiba lumea ce vorbi mai abitir, lucram in acelasi birou.eu eram secretara. intr-o zi un coleg binevoitor ne-a lasat un mesaj scris cu litere decupate in ziar: "nu amestecati afacerile cu placerea ca JR!" . Am ras cand dimineata am descoperit mesajul cu pricina, numai ca i-am explicat elegant colegului , ca cele mai bune afaceri JR le facea in pat... a fost frumos, dar de cand el nu mai este nu mai pot iubi... poate nu am intalnit omul, poate nu am vrut sa il caut sau nu m-am lasat gasita, cert este ca mi-am gasit refugiul in munca nemailasand loc tristetii si deznadejdii, dar mi-a fost greu si marturisesc ca si acum am nopti de insomnii in care parca el imi sta aproape si-mi vorbeste si ma sfatuieste, si de acolo de unde e vegheaza. am muncit mult sa ajung ce am promis dar uneori te impotmolesti si vrei ca cineva sa iti intinda o mana, singur parca iti e prea greu sa te ridici si nu pentru ca nu mai ai putere, ci pentru ca nu mai ai pentru cine. iti spui, singur ca trebuie sa lupti, te gandesti la cineva... ce ar fi vrut acea persoana si lucru asta iti da puteri; muncesti din nou ca un apucat, doar pentru a nu te mai gandi... refugiu in munca si atat! ca sa uiti, ca sa pici seara mort de oboseala si sa nu mai ai timp sa te gandesti la ce a fost, nici macar la ce va fi. la ce bun? si iata ca asa au trecut 6 ani de cand el nu mai e... oare voi mai intalni pe cineva care sa imi daruiasca clipe fericite ca acelea pe care le-am trait amandoi, cand n-a contat nici barfa, nici varsta, nici vecini? de spus te iubesc v-am zis am spus si inaintea lui, dar numai alaturi de el si abia dupa ce l-am pierdut am inteles semnificatia adevarata a acestor cuvinte magice...
mitzura
Postat pe 31 August 2008 23:54
draga Oana
imi pare bine ca ai reusit sa-ti gasesti dragostea si imi pare rau ca ai pierdut-o!cel putin acesti doi ani o sa-ti incalzeasca sufletul mult timp!gandeste-te ca sunt femei care nu au avut norocul tau si poate nu o sa-l aiba niciodata.nu cred ca-l vei putea vreodata inlocui!m-a intristat oricum povestea ta....dar mergi cu fruntea sus
si poate va rasari din nou soarele pe strada ta!
te imbratisez,Gabi
ioana10000
Postat pe 6 Septembrie 2008 16:48
Stai linistita. Sunt convins ca vei gasi dragostea asa cum o vrei tu, cum de altfel sunt convins ca ti se va vindeca rana pe care o ai in suflet. Cu cinci ani in urma, m-am indragostit pur si simplu de o tipa (precizez - singura) la modul cel mai aprig cu putinta. Eram innebunit dupa ea si as fi facut aproape orice numai sa fim impreuna. Simteam ca mor daca nu sunt cu ea, iar ea...nici nu ma baga in seama, ba inca se straduia sa-mi trezeasca usor interesul daca vroiam sa o uit macar pentru o zi - facea misto de mine. Aveam succes la orice alta femeie, eram inconjurat de femei atragatoare, unele superbe, dar niciuna nu ma interesa in afara de ea. O perioada indelungata am fost in iad. As fi dorit sa mor de 1000 ori pe zi numai sa fiu langa ea. Cand m-am impacat cu ideea ca nu merge si...pace, intai a fost ca o durere mare - ca si cum iti moare cineva apropiat, apoi ca o resemnare - ca si cum ai zice "poate sa se distruga lumea toata pentru ca pe mine nu mai conteaza nimc", ca incet-incet sa-mi vina pofta de viata pana cand din vechea atractie fatala nu a ramas...nimic. Dupa un timp, persoana respectiva cand a vazut ca nu ma mai intereseaza de ea, mi-a dat de inteles ca regreta ca nici macar nu a dorit sa incerce sa fie cu mine, insa mie nu-mi mai pasa de ea...la propriu. Orice rana a sufletului se vindeca

Postat pe 7 Septembrie 2008 15:05
Cred ca fiecare incaseaza cateva suturi de la viata. Acum ma pufneste rasul cand imi amintesc cat de insistent am putut fi :)). Prietenii imi ziceau: "frate, poti sa ai orice alta femeie. Ce naiba vezi la ea?" Eh, este adevarat ca dragostea e oarba, dar si ca...time heals all wounds.

Postat pe 7 Septembrie 2008 15:17
Am postat chestiile de mai sus, ca sa-ti arat ca poti uita trecutul, oricat de plin de trairi si emotii ar fi fost el. Poti iubi din nou - daca asta iti doresti. Stii, ca-n reclama aia: Viitorul suna bine.

Postat pe 11 Septembrie 2008 11:29
Dupa ce ai trait prima iubire, v-ati despartit, vei spune ca nu vei mai iubi, ca nu poti trece peste. Dar pana nu dai de urmatorul, nu iti schimbi gandirea asta. Ma intreb oare... azi imi iau un fel de adio de la prima mea iubire... peste 6 ani il voi vrea inapoi?... Sincer, nu stiu. Voi lasa timpul sa treaca, iar eu sa decid.
greenpoison
Postat pe 12 Septembrie 2008 16:28
De fiecare data aceiasi poveste cand te indragostesti :inima iti bate cu putere ,te gandesti numai la el sau la ea si asa mai departe ,in unele cazuri se trmina cu lacrimi si apoi......................... o luam iar de la capat
yavrum
Postat pe 12 Septembrie 2008 21:04
Corect.

Postat pe 13 Septembrie 2008 18:52
eu inteleg cel mai bine prin ce treci......imi pare rau ca l-ai pierdut, dar te invidiez pt ca tu te-ai bucurat de o dragoste sincera si curata si mai mult decat orice, impartasita, chiar daca doar pt 2 ani....eu am descoperit dupa 3 ani si jumatate ca tot ce am trait in acest timp a fost o minciuna.....omul pe care il iubeam mai mult decat orice, de fapt nu exista.....sunt singura de 9 luni, pt ca nu am mai permis nimanui sa se apropie de sufletul meu; eu vreau sa cred ca am depasit situatia, dar poate ar trebui sa dau dreptate prietenilor care imi spun ca inca mai traiesc din amintiri si imi refuz dreptul la fericire.....nu stiu daca voi mai iubi vreodata macar jumatate din cat am iubit, dar toti imi spun ca e normal sa simt asta acum, dupa durerea si socul suferite...asa ca iti voi da acelasi sfat pe care mi-l dau si mie:sper sa deschidem ochii si sa vedem persoana potrivita la timp si sa avem curajul de a ne deschide din nou sufletul pt a fi din nou fericite
te pup si sper sa iti fie bine!
elenakarla
Postat pe 14 Septembrie 2008 04:42
Incepe cu pupatul.Uraturile, lasa-le pentru mai tarziu.

Postat pe 14 Septembrie 2008 07:10
In viata iubesti o singura data cu adevarat iar restul iubirilor sunt diferite!!

Postat pe 14 Septembrie 2008 11:05
In viata iubesti de multe ori dar niciodata la fel.Esti norocoasa ca ai avut parte de fericire 2 ani.Nu dispera ,iubirea vine cind si de unde nu te astepti .Capul sus intotdeauna e loc de mai bine
marinela_diana
Postat pe 14 Septembrie 2008 15:23
Pai normal.Este procedeul misionarului, a cainelui, a saritului de pe dulap.Apropo.Ai facut vreodata dragoste la 2000 de metri cu parasuta deschisa?

Postat pe 14 Septembrie 2008 15:33
Iubesti de fiecare data diferit insa ca prima iubire numai este niciuna!!in fiecare relatie iubesti diferit nu cred ca cu toti cu care ai fost i-ai iubit la fel!!bine ar fi ca iubirea de prima data sa se mentina pt tot restul vietii dar se pare ca rare sunt cazurile

Postat pe 15 Septembrie 2008 20:03
nici chiar asa, la 2000 de m, dar de ajuns in nori la 10.000 de m la figurat dupa o joaca in 2 de nu mai stiam cum ma cheama, nu, in loc de o farfuriuta mica pentru a scruma in ea tigara de dupa, am luat-o pe cea mai mare si apoi cand mi-am dat seama ce am facut si ce am luat in loc de cea mica m-am asezat pe jos in bucatarie si am ras cu lacrimi. cand a venit Doru in bucatarie si i-am aratat isprava am ras amandoi de ne curgeau lacrimile de ras...
mitzura
Postat pe 15 Septembrie 2008 20:05
Nu cred ca iubesti de 2 ori la fel in viata dar cred ca prima dragoste e cea mai puternica,aceea nevinovata,nebuna si cea mai pasionala,asa a fost la mine acum sunt mai....cerebrala

Postat pe 5 Octombrie 2008 01:51
Flasnetarul avea un papagal.De cate ori trecea pe langa ei, Suzuki obisnuia sa traga un biletel.Acolo scria aproape acelasi lucru:
"Prima ta dragoste este cea mai frumoasa."
-Nu este adevarat.-obiecta intr-o buna zi Suzuki.-Prima mea muiere a fost stirba, vorbea mult, se uita sasiu si era stirba de dintii din fata, desi ea sustinea ca avea strungareata.Nu mai spun ca nu avea minte de loc si era foarte uituca.Mereu il confunda pe vecinul meu Vasile cu mine, incat de multe ori i-am gasit impreuna in pat.
-Atunci de ce te-ai insurat cu ea?-L-a intrebat papagalul.

Postat pe 5 Octombrie 2008 06:56
Vanghelis esti criminal. Postul asta e...prea tare!!!

Postat pe 5 Octombrie 2008 12:08

bestial vanghelis
tine-o tot asa ne descretesti fruntile

Postat pe 5 Octombrie 2008 12:57
in viata...o spun acum...dupa ani...iubesti...la fel de tare...de fiecare data...
iar cand e...dupa ceva vreme...chiar e...diferit...dar...nu ca si...intensitate...
pb e...daca atunci...chiar e...dragoste...iubire...sau...ceva...ce inca nu stie nimeni...ce este...!!!
vad ca...multa lume...spune cu usurinta...ca...IUBESTE!!!
oare...chiar stie ...fiecare...ce-i iubirea...adevarata?
pt ca...sant de mult ori...sentimente...pe care nu stim sa le definim...
si...crezand ca e...iubire...de multe ori...nu stim sa gestionam sentimentele care ne stapanesc...
si...o spun...acum...cand cred ca stiu ce spun!!!
de ce oare...viata...ne rezerva si asemenea situatii...in care de cele mai multe ori...nu stim cum sa ne comportam?
dupa cum vedeti...e de discutat..si aici...si...sper sa reusim fiecare sa ne adunam si...sa receptam ceea ce este ....real si...sincer...
dar...oare...reusim?
ovidiu42
Postat pe 5 Octombrie 2008 13:53
experienta vietii isi spune cuvantul.....felicitari, vanghelis!
elenakarla
Postat pe 5 Octombrie 2008 18:34
Suzuki, vine mai devreme de la targ si o gaseste pe prima lui nevasta inbtr-o atitudine foarte perversa si explicita, in pat cu vecinul.El se uita foarte mirat la cei doi, si apoi i se adreseaza nevestei sale:
-Mi-a spus Gica , ca iti place sa flirtezi cu vecinul dar nu l-am crezut.Acuma m-am convins ca nu minte.

Postat pe 5 Octombrie 2008 19:16
Buna.
Acelasi lucru mi s-a intamplat si mie. Stiu de inseamna sa pierzi pe cineva care ti-a fost prieten, "sot", amant,iubit, chiar si "parinte". Iubirea si dragostea adevarata o cred doar cei care au trait-o sau o traiesc acum si cunosc aceste sentimente deosebite. Dupa decesul sau, incerc sa ma debarasez de gandul ca l-am pierdut, dar nu pot(pland mai mereu pt. ca imi aduc aminte de tot ceea ce am trait cu el). Incerc sa imi caut uitarea in serviciu si casa. Aceeasi intrebare mi-o pun "oare o sa mai intalnesc un alt barbat care sa ma iubeasca cu aceasi ardoare si eu la fel, sa ne intelegem din toate punctele de vedere, sa comunicam cu usurinta, sa ne indrumam in problemele cotidiene cu sinceritate, sa radem cu foc la aceleasi glume, sa fim compatibili la tot(mancare,hobby, etc.), sa nu fim gelosi, sa discutam orice?"
Consider ca este foarte greu in ziua de azi sa descoperim astfel de persoane,si ei sa ne descopere pe noi, deoarece suntem cred persoane greu de abordat dupa o anumita varsta, care stiu ce inseamna un cuplu adevarat.
mmsrmm
manu1610
Postat pe 5 Octombrie 2008 21:49
Amintirile uneori sunt frumoase.Ele traiesc in noi si macar acestea nu trebuiesc bocite.Este curios ca unii dintre noi, in loc sa le planga sau sa se planga de cele urate sau rele, se plang de ce a ramas mai frumos in sufletul lor.Serviciul, este facut sa ne castigam existenta, nu ca sa ne uitam amintirile.Parerea mea ca serviciul si amintirile pot exista impreuna fara sa se incaiere, ca serviciul si pauza de masa.Problema este sa ne pastram amintirile, pentru ca sunt bunul nostru, si sa le armonizam cu ceea ce vrem sa facem mai departe in viata.Sa incercam spre exemplu sa facem ca viata sa urmeze fagasul amintirilor frumoase pe care le avem, ca pe un model.

Postat pe 6 Octombrie 2008 07:51
Iubim o singura data in viata CU ADEVARAT, restul sunt doar amagiri, iar dragostea adevarata poate veni si la 15 ani si sa o pierzi si apoi sa incerci sa o cauti ani intregi si sa nu o mai regasesti si poate veni prea tarziu, dar mai bine mai tarziu decat niciodata! Unii dintre noi nu gasesc niciodata dragostea adevarata si isi pierd viata incercand sa descopere acea scanteie care ar trebui sa existe intr-o relatie, sperand ca relatia lor intr-o zi va merge, dar niciodata nu au parte de acea fericire care nu este deplina decat in doi.Cu fericire, iubire sau dejamagiri si sperante neimplinite viata isi urmeaza cursul ei si timpul nu se va opri in loc ca sa ne astepte pe noi sa ne cautam iubirea adevarata, asa ca daca ati gasit-o faceti tot ce va sta in putinta sa n-o pierdeti si daca inca o mai cautati, nu renuntati pt ca merita!!!
elle
Postat pe 6 Octombrie 2008 16:31
chiar daca incerci sa uiti prin munca ceva nu vei putea nicioadata, poti numai sa nu te mai gandesti la acel ceva sau la acel cineva... cu alte cuvinte iti ti mintea ocupata cat poti de mult, dar el iti bantuie gandurile noaptea, aluneca pe pasii viselor si il simti prezent chiar si cand nu esti atent sau nu te gandesti la el. dar de un lucru poati fi sigur: de acolo de suu iti calauzeste pasii si visele si nu te lasa la greu... iti apare in vis iti da un sfat bun cand iti e mai greu sau iti scoate in cale persoanele si locurile potrivite. el te iubeste in continuare la fel de mult, iar tu esti dator sa nu dezamagesti persoana care te-a iubit intr-adevar si esti dator sa astepti sa mai apara alta macar la fel daca nu mai presus decat cel pe care l-ai piardut. ii esti dator cu acest din urma lucru... si sunt convinsa ca pana la urma asa va fi, dar Dumnezeu iti scoate cand vrea si cand considera el necesar si de cuviinta persoana potrivita. cel care nu mai e se simte implinit acolo unde e prin intermediul celuilalt. trebuie doar sa astepti si sa nu te ladi coplesit de durere, sa incerci sa o ameliorezi, dar in rest toata viata va fi cu tine si va fi o parte din tine, indiferent cvat ai vrea sa negi acest lucru sau sa nu rtecunosti... dar vorba lui Scarlet Ohara: "zambeste! maine e o alta zi!" va fi mai bine...
mitzura
Postat pe 6 Octombrie 2008 18:25
Ai dreptate oanaarion ma recunosc in tot ce-ai scris tu.Odata in viata iubesti cu adevarat si aceea persoana iti ramane in suflet pentru totdeauna.
emagl
Postat pe 6 Octombrie 2008 20:35
Fiecare iubeste in viata dupa puterile lui.Daca eu nu pot sa duc decat o galeata asta nu inseamna ca altii nu pot sa duca doua.

Postat pe 7 Octombrie 2008 18:08
De la: vanghelis007, la data 2008-10-07 18:08:06Fiecare iubeste in viata dupa puterile lui.Daca eu nu pot sa duc decat o galeata asta nu inseamna ca altii nu pot sa duca doua.




vanghelis...duce el...atu`...doua...dar...sincer...cand ii e sete...cum se hotaraste din care sa bea?
vezi tu...si eu...ma uit mai adanc...dar...oare...cei tineri de pe aici...reusesc sa gasesca ...galeata care le potoleste...setea?
eu...cred ca...e greu...dar...nu imposibil...
iar cand reusesti sa nimeresti galeata care iti potoleste setea...e bine sa-i faci un semn...cumva...sa stii exact...ce vrei sa folosesti...cand setea te ...doboara!!!
ovidiu42
Postat pe 7 Octombrie 2008 19:39
Pana sa se insoare, Suzuki avea doua prietene:Roxana si Valerica.Suzuki era un baiat foarte muncitor.Dar se intampla si nu o data, sa lase lucrul in toiul lui, si sa-i strige lui maica-sa:
-Mama, vezi ca ma duc sa o pup pe Roxana.
Dupa aceea, venea inapoi la lucru cantand si cu bujori in obraji, de ziceai ca toata lumea este a lui.
-Mai, cine or fi fetele aste amandoua?-se intreba maica-sa.-Ca eu nu stiu nici o vecina sa aiba o fata cu numele de Roxana sau Valerica.Ia sa-l pandim pe Suzuki sa vedem ce face!
Zis si facut.Se ascunde femeia si cand Suzuki se opri din driscuitul gardului si-l auzi ca striga:
-Mama, vezi ca ma duc s-o pup pe Roxana, -femeia, pe urmele lui.
Da ocol casei Suzuki, intra prin bucataria de vara si apoi se strecoara pe langa galeata cu apa.
-Valerico, fata, lasa ca pe tine te pup mai tarziu.
Intra Suzuki in camera, se duce intins la biblioteca, si ia din spatele cartilor doua sticle de trei sferturi.Una cu Tuica de pruna, alta cu lichior de piersice.
-Pe tine Esmeraldo, te pup maine seara.Acum vreau sa-i dau o gurita lui Roxana, ca este o fata atat de dulce...

Postat pe 8 Octombrie 2008 19:49

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Femeile intarita barbatii 68 De la: dor72_ 14 Februarie 2012 22:00
confidential 51 De la: elodia 7 Aprilie 2010 11:45
AJUTOOOOOOOOOR!!!!!!!!!!!!!! 52 De la: pisi08 27 Aprilie 2009 23:07
casatorie cand dicteaza mama? 104 De la: foreverme06 3 Mai 2009 22:04
Vand rochie de mireasa 28 De la: yanyacharberet 24 Iulie 2009 09:39
Setari Cookie-uri