iubesti o data sau poti iubi de mai multe ori in viata?

Se poate iubi O DATA in viata ,sau niciodata dar sunt si persoane cu mari "disponibilitati "care iubesc de "n" ori , asa ca este ceva ce depinde de persoana implicata.
cornelia_leia
Postat pe 4 Mai 2009 22:20
Eu zic ca-i vai de cei ce nu pot iubi de loc, de cei care in loc de inima au o pruna uscata si nu-s in stare sa ofere dragoste nici macar unei flori.Mi-e tare mila de ei saracii.
Aemulus
Postat pe 4 Mai 2009 22:23
"In viata iubesti o singura data cu adevarat iar restul iubirilor sunt diferite!!"-este foarte adevarat!!!
Angelcat21
Postat pe 5 Mai 2009 14:11
pai poate si argumentezi, daca tot zici ca e adevarat
wife_de_zmeu
Postat pe 5 Mai 2009 16:24
Apreciez mai degraba o perere sincera care ma poate ajuta , decat o alta lamentare auxiliara alei mele .... Oamenii se plang foarte mult , dar cand vine vorba de a schimba situatia care-i deranjeaza.. pauza ... N-o sa-ti pice nimic din cer EVER
moonlight_touch
Postat pe 5 Mai 2009 16:32
De la: Angelcat21, la data 2009-05-05 14:11:43"In viata iubesti o singura data cu adevarat iar restul iubirilor sunt diferite!!"-este foarte adevarat!!!


Ba este foarte fals.Si nu am timp sa argumetez,sic.
Aemulus
Postat pe 5 Mai 2009 18:07
egoisto...(sac)
wife_de_zmeu
Postat pe 5 Mai 2009 18:14
Ai dreptate Moolight,
Oamenii, se lamenteaza muuult si bine, dar cind le zici hai sa ne cerem drepturile....se dau la o parte.Cum se numesc astfel de oameni....???
gavril
Postat pe 6 Mai 2009 15:12
De la: Falcone, la data 2008-09-11 11:29:38Am postat chestiile de mai sus, ca sa-ti arat ca poti uita trecutul, oricat de plin de trairi si emotii ar fi fost el. Poti iubi din nou - daca asta iti doresti. Stii, ca-n reclama aia: Viitorul suna bine.

Nu poti uita trecutul...poti trece peste el,este legea firii...dar amintirile,emotiile...sunt unice si vii,acolo,intr-un colt al sufletului tau.
ginasufletel
Postat pe 10 Mai 2009 07:47
Asa este sufletel.Poti sa pui peste ele cati calti sau plapume vrei, ca sa le acopoeri, ca ele tot acolo raman.
Ioana007
Postat pe 10 Mai 2009 08:46
eu cred sincer ca iubim DOAR o singura data si tot ce vine "after" e doar o repetitie! in care ne impunem cu toata forta sa credem!
fleur_de_lis
Postat pe 10 Mai 2009 20:20
De la: loveactually, la data 2009-05-10 20:20:18eu cred sincer ca iubim DOAR o singura data si tot ce vine "after" e doar o repetitie! in care ne impunem cu toata forta sa credem!

Permite-mi o completare: tot ce a fost sau tot ce vine pina sau dupa acel DOAR ODATA...
valentino
Postat pe 10 Mai 2009 20:35
val...
wife_de_zmeu
Postat pe 10 Mai 2009 20:59
De la: prometeus_wife, la data 2009-05-10 20:59:17val...


valentino
Postat pe 10 Mai 2009 21:04
mda...ce za zic...a fost set, game si meci...
wife_de_zmeu
Postat pe 10 Mai 2009 21:06
Iubirea,lasand glumele la o parte...si vorbind profund,este acel "ceva ' care il gasesti la fiecare persoana - sau nu gasesti - in parte...fiecare moment de iubire in viata e unic, ptr ca iubim persoane unice..da, poti iubi de mai multe ori in viata..e adevarat, dupa un divort care l-am avut,ea plecata in State, lasandu-ma aici..lucrul asta, te secatuieste de iubire ptr o perioada..la mine a fost destul de mare,dar la un moment dat, realizezi ca celalalt, cel care a plecat,isi vede de viata lui..se distreaza, viziteaza lumea..tu ce ai facut?te-ai afundat in depresia ta si nu mai lasi pe nimeni sa treaca prin "zidul "tau..iubirea, vine pe neasteptate, ca o boare de vant..insa, cel mai trist e ca nu stii daca dureaza o viata..poate sa plece oricand...o relatie, inseamna profunzime,respect ptr sentimentele celuilalt.., atasament..n-are absolut- pentru mine nici o importanta daca cineva e casatorit sau nu- nu hartiile leaga oamenii, ci vointa, sentimentele,intelegerea,faptul de a admira sufletul si gandirea celuilalt,si fizicul nu spun nu, si a vrea -indiferent de situatia ta- sa fi cu el..
casatoria in biserica, e un ritual da, este si ar trebui sa fie ptr toata lumea sacru, indiferent ce face sau daca face ptr bani acel preot, el are o anumita energie si de aceea, chiar uneste doar in fata lui D-zeu, si mi se pare ridicol asta cu in fata lumii, 2 oameni..insa si acel ritual, are dezlegare in momentul in care, nu mai esti faptic cu persoana respectiva..2 oameni, nu se iau ca sa demonstreze lumii ca suntem impreuna- in fond, iubirea e a lor nu a intregii lumi care vine sa-i vada, sa-i judece ,etc-sow, nuntile mi se par doar prilejuri de facut bani si de cheltuit.
dragostea nu e spectacol..sau, unii o percep ca fiind atat de mare, incat trebuie sa vada toata lumea..de gustibus..nu, viata, e traire,e tresaltare de fericire perpetua ca esti langa ea/el...asta ar fi normal sa fie viata in 2..viata in 2...nu inseamna ca adormi simtindu-te singur ptr ca nu te mangaie nimeni, ca-ti respinge mangaierile ...desi langa tine, in pat...e cineva, care ar trebui sa fie cea mai scumpa fiinta de pe pamant ptr tine..
rebelfire
Postat pe 11 Mai 2009 11:38
Posibil sa nu mai poti iubi pe altcineva deoarece erai extrem de fericita si dintr-odata ai devenit extrem de nefericita,dar...gandeste-te la Dumnezeu ,pentru ca de acolo vine iubirea si gandeste-te la telul vietii tale si ca adevarata fericire vine din indeplinirea ''viselor''...EL ne-a creat cu un scop pe acest pamant si trebuie sa facel voia Lui,aceasta e menirea noatra...si stii ,doar ,numai cine va rabda pana la sfarsit se va mantui..Poate Dumnezeu vrea ca tu sa te apropii mai mult si mai mult de sfanta Biserica...
Maya45
Postat pe 11 Mai 2009 18:34
Rugandu-te pentru fostul sot, te vei apropia si mai mult de Dumnezeu si vei gasi,sigur,raspuns la intrebari.
Maya45
Postat pe 11 Mai 2009 18:43
Imn catre necunoscuti
de A.E. Baconsky

Am trait intotdeuna printre oameni umili,
Necunoscuti si mereu contopiti in multime,
Mari si mici, veseli si tristi, urati si frumosi,
Cutezatori si vesnic nelinistiti ca plopii,
Cu pieptul larg intampinand furtunile,
Sau melancolici visand la pierdutele umbre,
Dormitand intre vaga parere de rau
Pentru cele ce n-au fost sa fie
Si calmele sperante viitoare.
Lor le-am fost flaut deznadajduit,
Tulnic de seara lina si fluiera nebuna ;
Razand si plangand, asteptand primavara,
Ghicind ziua dupa formele norilor,
Intorcandu-ma in amurg pe stradute obscure,
Din anii mei o parte i-am petrecut cantand
Imnuri domoale de slava.

Am trait intotdeuna printre oameni umili,
Cei care-nalta orase si schimba temeliile lumii
Dupa ei vesnic umbla vantul si ploaia
Sarutandu-le urmele. Cu funtea inclinata,
In fata lor marturisindu-mi darul,
Nu strig cuvinte goale, ci-as vrea sa-i simt trecand
Prin visul meu ca printr-un camp deschis
Cu neinsalatoare orizonturi,
Sa treaca mereu chiar daca nu-si vor da seama
Ca merg printr-un tinut ce le apartine.
Numele meu sa treaca intreg asupra lor,
Sa raman ca fantana pierduta in ses,
Pe care nu stii niciodata cine-a zidit-o,
Singura intre cativa ulmi ori salcami,
La rascrucile vremii.
Temei de plans sa nu-i fiu nimaniu,
Ci pururi sa fiu unde sunt unde-am fost totdeuna,
Prin lume cantaret ratacitor.

Inainte de vreme carunt ca o salcie,
Stau in amiaza zilei uimit de-atata soare,
Si ma intorc mereu pe unde-am fost,
Printre cei fara nume,
Si singur ma confund cu fiecare.
Maya45
Postat pe 11 Mai 2009 18:44
De la: rebecca42, la data 2009-05-11 18:43:41Rugandu-te pentru fostul sot, te vei apropia si mai mult de Dumnezeu si vei gasi,sigur,raspuns la intrebari.


Culmea ar fi sa-ti si raspunda
Romeo_Ex
Postat pe 11 Mai 2009 18:57
Metanie
de Radu Gyr

Doamne, f din suferin,
Pod de aur, pod nalt,
F din lacrima velint
Ca intr-un pat adnc i cald.

Din lovirile nedrepte
Faguri fac-se i vin.
Din infrngeri, scri i trepte,
Din cderi, urcu alpin.

Din veninul pus in can
F miresme ce nu pier.
F din fiecare ran
o cdelni spre cer;

i din fiece dezastru
si crepuscul stins n piept,
Doamne, f lstun albastru
si f zmbet nelept.
Maya45
Postat pe 11 Mai 2009 19:06
De la: Romeo_Ex, la data 2009-05-11 18:57:01
De la: rebecca42, la data 2009-05-11 18:43:41Rugandu-te pentru fostul sot, te vei apropia si mai mult de Dumnezeu si vei gasi,sigur,raspuns la intrebari.


Culmea ar fi sa-ti si raspunda



Raule!!
blanca
Postat pe 11 Mai 2009 19:10
Rebeca,

aici nu-i forumul patriarhiei mama!

Zici sa ma rog pentru el? Nope! Ar insemna ca ma mai gandesc la el pisico! Nu mai bine o face ma-sa?

Prefer sa ma rog pentru oamenii buni
gabitzza
Postat pe 12 Mai 2009 07:15
e cam ciudatel titlul topicului...iubesti o data sau poti iubi de mai multe ori in viata?....da...pot spune ca am iubit in viata...mult.....am iubit enorm...toate animalutzele care mi-au intrat in casa....o pisicutza neagra, 4 perusi, vreo 200 de pesti exotici in 3 acvarii si acuma o zgatie de ciobenesc german care e sufletul meu neconditionat.......referitor la dragostea catre sexul opus, cred si sustin ideea conform careia fiecare etapa a vietii isi are sentimentele, ofurile, durerile si "dragostele" ei....dar, asa cum spunea cineva mai sus, acestea pot fi diferite ca intensitate si ca traire.....si, evident, mai e lupta intre inima si minte.....sentimentul versus intelectul.....
tutankhamon
Postat pe 12 Mai 2009 10:01
TUTANCO,nu e ciudat titlul,cuvintele din titlu sunt "nume de botez"pentru o situatie,actiune anume,daca nu folosim cuvinte,de ce mai avem grai,apropo de intelectt versus sentiment,prin ca trec toate,am mai spus ca ingragostitul e autosugestie,iar iubirea o daruiesti cui merita.
scrichy
Postat pe 12 Mai 2009 10:35
De la: scrichy, la data 2009-05-12 10:35:06TUTANCO,nu e ciudat titlul,cuvintele din titlu sunt "nume de botez"pentru o situatie,actiune anume,daca nu folosim cuvinte,de ce mai avem grai,apropo de intelectt versus sentiment,prin ca trec toate,am mai spus ca ingragostitul e autosugestie,iar iubirea o daruiesti cui merita.


mamica...mai e si faza aia cu feromonii.....pe care unii o confunda cu iubirea adevarata...si dupa ce trece vraja imperechierii....ramane....fumul....da ei cica au iubit cu adevarat.....bleah....tavaleala intre cearceafuri....
tutankhamon
Postat pe 12 Mai 2009 10:48
Mama lor de feromoni,dar au si ei rolul lor,ca daca nu exista chimia,cum te apropii,iar precizez ca de multe ori de la acest"sport extrem"s-a ajuns de foarte multe ori la dragoste,iar atunci doresti sa fi cu persoana,sa comunici cu ea,nu te plictisesti ore in shir impreuna,ma rog daca e numai tavaleala e doar o atractie si atit.,TUTANCO,eu nu m-am referit la asta.
scrichy
Postat pe 12 Mai 2009 15:10
ce demodata mai esti si tu, scryciu haida,de ! cum fata? vrai iumbire din asta cu inima zvacnind si ochi privind duios? nu vezi ca altul e trendul,acum?

cica, canci santiment, ciuciu respect, ciushca incredere , nicutza comunicare si cat mai putina cunoastrere. in schimb, intimitate cat cuprinde. si asta, inca de la prima intalnire. il vezi, il iubesti si tzusti in pat.

totul e pe baza de tavaleala.cea mai reusita combinare e cea in 3. nu mai e de actualitate perechea ci, trirechea . asa, sa fie cel putin unul de rezerva ,daca lumea osteneste. bine, neaparat sa se practice sex oral macar de 3 ori pe sedinta.

cum s-ar zice, poti iubi de multe ori in viata. inmultind nr. de parteneri per noapte,schimband iubirile in fiecare saptamana, ajungem la aproximativ 12 de iubiri pe luna.

faceti voi socoteala ,cam de cate ori iubesc unii intr-o viata.
si_totusi
Postat pe 12 Mai 2009 16:09
De la: gabitzza, la data 2009-05-12 07:15:44Rebeca,

aici nu-i forumul patriarhiei mama!

Zici sa ma rog pentru el? Nope! Ar insemna ca ma mai gandesc la el pisico! Nu mai bine o face ma-sa?

Prefer sa ma rog pentru oamenii buni


de acord cu prima parte
acu gabitto, pt ca sunt inca in convalescenta dupa o gripa periculoasa si am luat topic-urile la rand sa vad cat de in urma sunt cred ca undeva am pierdut sirul la acest topic
de oboseala maica da si sa o iau de la cap cu cititu asa k pls la partea asta"Zici sa ma rog pentru el? Nope! Ar insemna ca ma mai gandesc la el pisico! Nu mai bine o face ma-sa?".... la cine te referi maica?? ca doar nu la bietu' om care-i pe lumea ailalta!!
FULGUTA
Postat pe 12 Mai 2009 22:51
Toate persoanele s-au gandit doar la iubirea fata de un partener/o partenera, dar nu si la iubirea "aproapelui", al propriului copil , al parintilor , oare de ce?
cornelia_leia
Postat pe 13 Mai 2009 16:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Familia sau cariera????? 17 De la: Ioana007 5 Aprilie 2009 12:09
Parerea prietenilor conteaza pentru el mai mult decat persoana mea 40 De la: Ioana007 5 Aprilie 2009 12:26
probleme cu vibratorul 111 De la: superbus 13 Mai 2009 11:35
,,Mami, divorteaza!"- ,,Caut linistea!"-Divortul nu inseamna liniste 30 De la: guineverre 19 Decembrie 2008 09:18
partenera nu mai vrea?? 49 De la: geo32 17 Martie 2009 10:15
Setari Cookie-uri