Confesiune si incertitudine

MACA ,fa ceva pt tine !
stiu ca iti este greu -pt ca tu l-ai iubit cu adevarat-dar atunci cand vei intalni pe altcineva vei intelege ca el nu a meritat efortul !
rasarit
Postat pe 29 Septembrie 2008 15:02
draga Vanghelis, intentia mea nu a fost sa provoc un razboi intre barbati si femei...eram doar putin furioasa, si dupa cum am mentionat, nu ii incadrez pe toti in aceeasi categorie! Stiu ca exista si femei cel putin la fel de josnice ca si barbattii!
Si stiu ca exista si barbati care sufera din cauza femeilor!
Din pacate, in ziua de azi valorile s-au schimbat, atat pt barbati, cat si pt femei! Mi-e scarba cand vad ca femeile umbla dupa bani si masini scumpe, iar barbatii se simt mandri de asta!? E jenant, asa e!
Dar subiectul era altul si am cam deviat...
Maca, imi pare rau sa aud ca s-a ajuns aici, desi parca era de asteptat, asa se intampla de obice! Stai linistita, toate se intampla cu un scop pe lumea asta, dar probabil e prea devreme sa vezi asta!
Numai bine!!
zambila
Postat pe 29 Septembrie 2008 15:23
Maca, cati oameni au ramas nefericiti in urma relatiei voastre? Fostul tau sot care te plange si fosta sotie a iubitului tau. Se spune ca nu ne putem construi fericirea pe durerea altora. Nu vreau deloc sa par rautacioasa, iti inteleg dezamagirea, insa eu cred in existenta unor legi nescrise, de care oamenii nu sunt constienti.
Myself
Postat pe 3 Octombrie 2008 02:37
multi care scriu pe un forum , transmit si ceva din experienta lor. daca se citeste cu atentie si admitem ca pot avea dreptate poate nu s-ar face multe greseli. suntem oameni si gandim ca la noi nu e asa, ca noua nu ni se poate intampla ceva asemanator, ca dragostea sau deceptia ce o traim e altfel. in linii mici, asa e . insa, vedeti? sunt niste tipare comportamentale . astea raman.

referitor la indragostitul de un barbat insurat. se intampla si nu mai tii cont de nimic cand e vorba de fi cu el. insa, trebuie sa gandesti putin .

daca a fost in stare sa insele o face ca esti unica si ca s-a indragostit? daca e asa, atunci nu va exista pericolul sa se indragosteasca de alta? nu te va insela si pe tine? poate da, poate nu. dar, exista un dar. barbatul care se casatoreste si-si da seama dupa cativa ani ca nu mai iubeste , oare chiar e un tip stabil in sentimente? oare chiar ia hotarari cu simt de raspundere sau se lasa dus de val?

isi minte sotia, se intalneste cu tine. e frumos insa, dupa ce va trece aceasta perioada de beatitudine , nu va cauta din nou ? nu te va minti ? nu se va plimba mana in mana cu alta? nu cumva e vesnicul fluture plimbaret?

e cu tine, iti spune ca e neferecit , ca vrea sa scape dintr-o casnicie ce-i omoara sufletul dar, nu poate renunta la sotie pentru ca .......si urmeaza mii de motive credibile . unul din motive sunt copiii . il credeti. acceptati sperand ca isi va rezolva problemele. cum le va rezolva? si daca renunta la sotie nu exista pericolul sa va considere, dupa un timp , omul care i-a destramat o viata ? care l-a fortat sa renunte la familie? poate e nedrept dar, sunteti sigure ca nu va da vina pe voi, pentru neputinta lui de a gestiona o situatie?

poate gandesc gresit insa, inainte de a pasi intr-o relatie incurcata , ganditi-va de o mie de ori. sa nu-mi spuna nimeni ca nu suntem constienti de pericolul inceperii unei idile cu insuratii . ca se intampla pur si simplu. nu e asa. trebuie timp, tatonari, ochiade, intalniri.


nu riscati aiurea. nu mai credeti in fat frumos care moare dupa voi, lasand balta o intreaga viata. si daca se intampla sa lase, pentru cat timp va fi cu voi ? sau, este el omul pe care il doriti intr-adevar? puteti sa-l acceptati cu zestrea de angoase ce vine odata cu el? puteti la cea mai mica cearta sa acceptai sa va spuna " mi-am lasat familie pt. tine, mi-am parasit copilul si uite tu ce..." etc

un barbat , care are motive sa nu-si mai iubeasca sotia, care nu mai este fericit , care considera ca vrea altceva , are curajul si divorteaza. e corect cu ea si cu el. nu o face pe lovitul si pe martirul fata de amante.
si_totusi
Postat pe 3 Octombrie 2008 17:38
In general, Fat-Frumos, nu moare dupa nimeni.El omoara balaurul deoarece vrea sa-si arate muschii lui de halterofil, pe care i-a facut la sala.Si asta se intampla numai cand Fat-Frumos este inca neinsurat.Ati observat ca dupa ce se insoara, el devine o fiinta anonima, care face copii ,ii duce la cresa si in general are o comportare civilizata in societate.Uneori isi sare din pepeni(ca expresia a iesi din castraveti, nu s-a inventat inca.), si atunci este bine sa nu stai in jurul lui.Intr-o zi, Ileana Cosanzeana, i-a cerut pe un ton imperativ, pentru ca avea guturai:
-Fat-Frumos, davai zdreanta.
Fat-Frumos s-a suparat foarte tare."Ia te uita, -si-a zis el, -eu am scapat-o din ghearele balaurului, si acum ma face zdreanta.Situatia aceasta este de neconceput.
Si a vrut sa o stranga de gat.Bine inteles ca ziarele au exagerat scena si asa a aparut o piesa de teatru, scrisa de unul...Shakespeare.

Postat pe 4 Octombrie 2008 16:24
Cineva spunea ca "istoria se repeta ". A fost destabilizat de pierderea uneia din iubirile paralele, acum e nemultumit de "lipsa" celeilalte, pe care , poate, o va inlocui cu una noua. Devine ceva..."tanar si nelinistit"...Iarta-ma Maca, nu meriti sa suferi, ai investit prea mult in el , nu merita nimic din ce i-ai oferit , sufletul si iubirea ta.Nu cobora din barcuta de salvare, mai vasleste putin...Iti imprumut eu galetuta mea , sa scoti prea-plinul lacrimilor, dar lasa valul sa te duca mai departe, chiar daca suferi acum. Te asteapta un liman cu soare si e sigur cineva acolo.
maria_zada
Postat pe 5 Octombrie 2008 03:04
Nu exista suferinta, ci doar o culpabilizare emotionala a unuia dintre parteneri, care se considera vinovat de faptul ca celalalt personaj si-a bagat degetele in priza si a schimbat lungimea de unda radio.Uneori viata ne face sa fim meschini, daca nu cumva defectul este chiare al nostru.

Postat pe 5 Octombrie 2008 19:57
Ba exista suferinta, si e cu atat mai intensa cu cat implicarea afectiva e mai puternica, cu cat daruirea emotionala e mai mare. Chiar daca e subiectiva trairea suferintei, exista si e greu sa o depasesti traind in acelasi mediu existential. Trebuie schimbat ceva, sa implice persoana in cauza in alte activitati , mai precis in cele care o scot in evidenta , care o pun in valoare si ii aduc satisfactii.
maria_zada
Postat pe 6 Octombrie 2008 22:02
Chiar daca nu e indicat sa se intoarca la subiect , sa rascoleasca iar jarul , oare ce face Maca acum ? M-as bucura sa fi descoperit drumul catre ea insasi , sa se fi desprins de povestea asta si sa inceapa sa traiasca pentru ea.
maria_zada
Postat pe 6 Octombrie 2008 22:12
Am pus punct. Acum trebuie sa invat sa traiesc si asa. Nu stiu incotro sa ma indrept, nu stiu ce sa fac, dar imi doresc linistea...si parca mi-e imposibil sa o mai gasesc. Se ascunde de mine prea mult si nu pot accepta sa fiu mintita sau sa ma mai duca cu zaharelul. Poate atat a fost sa fie. Poate. Din zi in zi imi pierdeam si mai mult increderea in el...si o relatie fara incredere nu are succes. Nu are rost sa ma chinui si eu si sa il chinui si pe el.
Maca
Postat pe 9 Octombrie 2008 12:21
buna
abia acum am citit topicul acesta
e foarte interesant insa nu mai sunt noutati.......maca ce mai faci?as vrea tare mult sa stiu ce mai faci?
layla21
Postat pe 5 Noiembrie 2008 01:57
Ai putina rabdare.Daca intru eu, ai sa afli noutati, de-ai sa te saturi.Stiai ca Suzuki s-a divortat de Suzuka si dupa trei zile, ia spus:
-Daca nu te mariti cu mine, sa stii ca ard tot satul?
Stiind ca Suzuki este cam zglubilitic, seful de post si cu pompierii militari, i-au propus lui Suzuka sa il ia de nevasta inapoi pe Suzuki, ca sa se linisteasca nebunul.
-Da, dar am dat divort de el odarta
-Nu-i nimic, te mariti si pe urma dai divort din nou.Si il incadrezi in munca cu salariul minim pe economia nationala.

Postat pe 5 Noiembrie 2008 19:22
Nu are rost sa astepti.NU te iubeste atat cat iti spune tie,este nehotarat si ,chiar daca nu recunoaste,o iubeste si pe ea.Daca ar vrea sa fiti impreuna,ar veni el singur,nu ar astepta sa plece ea.
TEODORRD
Postat pe 6 Noiembrie 2008 15:11
daca mai doarme cu sotia.....n-am cuvinte.imi pare rau de amandoua.
elenajuliana2006
Postat pe 6 Noiembrie 2008 15:12
maca , n-am avut rabdare sa citesc toate raspunsurile dar vanghelis asta ma enerveaza! totdeauna da niste raspunsuri f adevarate. unde naiba a fost cand am avut eu probleme??
renunta , chiar daca ti-e greu acum ,pana la urma o sa fie bine.daca il tot stresezi, mai rau il debusolezi sau chiar daca va ramane cu tine in urma insistentelor tale candva iti va reprosa sau chiar va pleca.lasa-l sa decida el ce vrea , si mai ales ce POATE sa faca caci barbatii nu prea au curaj sa infrunte familia,societatea, si asa cum iti spune cineva( nu mai retin cine),un barbat insurat tot insurat ramane!
de ce crezi ca daca ai divortat tu o va face si el??tu, poate, insisti spunandu-i de iubirea voastra , de sacrficiul tau, despre voi ...ea insista si ea, spunandu-i despre datoria fata de ea , de promisiunea facuta si nerespectata(aceea de a avea o familie), de anii petrecuti impreuna .da-i timp! ia-ti timp!nu te mai gandi la el o perioada(chiar daca e greu) si nici nu mai comunica cu el nici macar pt joc.doar timpul va va arata cum si ce e bine.
lauracris
Postat pe 18 Noiembrie 2008 19:56
hmmmmm.....povestea ta imi suna cunoscuta....
si eu am un iubit pe un joc online,si ma face atat de fericita....dar distanta dintre noi e mult prea mare si sansele de a ne regasi intr-un spatiu mai putin virtual sunt mult prea mici.

Postat pe 19 Noiembrie 2008 03:14
Asta s-o crezi tu.Daca este iubit, spune-i ca ti s-a virusat calcul si ai nevoie de un program.N-ar putea el sa te ajute si sa iti aduca programul?Poti sa-i spui ca felicitarile si pupicii vin abia lka desert.

Postat pe 20 Noiembrie 2008 08:51
as incerca eu varianta ta dar vezi tu.....700km intre noi +un sot
nu cred ca voi avea castig de cauza

Postat pe 20 Noiembrie 2008 13:32
Atunci ii spui ca ii trimiti pupicii de revelion, intr-o carte postala.Asata daca nu se intampla sa sara el cu parasuta din avion, si plusul acela care se citeste de fapt, -in plus,- sa plece in delegatie.

Postat pe 20 Noiembrie 2008 14:07
nu pleaca el fara cristinuta....acum incearca sa repare tot ce a gresit in 3 ani de casnicie.cam tarziu dar merita pt eforturi

Postat pe 20 Noiembrie 2008 14:21
Observ eu ca vrei sa iti schimbi numele din Cristina cea Rea, in Cristina cea Buna?

Postat pe 20 Noiembrie 2008 15:29
ee....lupu-si schimba parul....

Postat pe 21 Noiembrie 2008 00:23
Apropo de asta.Suzuki se confeseaza unui prieten:
-Mai Gica, stii oita aia a mea cu botul negru si ochii asa, mai ceacari?
-Ihi..
-Ei bine, cand i-am dat drummul in turma, a inceput sa urle ca lupul, de au fugit oile in toate partile.
-N-o lua in serios.Cred ca era pusa pe glume.

Postat pe 21 Noiembrie 2008 17:31
Stiu ca e o perioasa cand poate sa ejaculeze in tine fara nicio problema.Vreau doar sa stiu daca se intampla sa ejculeze in tine dupa ce menstruatia s-a terminat dar in primele 24d ore exista vreo problema...?Si daca se administreaza pastila de a2-a zi exista vreun risc sa ramai gravida.Am nevoie de raspuns ...Curiozitate

Postat pe 17 Decembrie 2008 11:59
Ei bine, Maca e aceeasi....si continua sa faca aceleasi greseli.
Nu m-am invatat minte, chiar daca realizez ca nu e bine, tot continui sa ma chinui singura.
Parca noi femeile nu putem trai fara suferinta. Masochism sufletesc....spunea cineva.

Poate imi voi gasi puterea de a merge mai departe si fara el....
Poate voi spune nu...dupa atatea amagiri, minciuni si atat de multa tristete.

Va pup si sper ca macar voi aveti un inceput de an mult mai bun decat al meu.
Maca
Postat pe 14 Ianuarie 2009 08:12
Buna, e bine ca constientizezi si ca realizezi ca ce faci nu e bine.

Ai putea sa ai si tu un an bun numai sa vrei! dar se pare ca tu nu vrei si cum ai spus....te complaci in suferinta si rana. Cand o sa ajungi la fund o sa vezi cu alti ochii. stii cum se spune, nu ti-i se da mai mult decat poti duce. inseamna ca mai poti duce si mai ai inca de suferit.

Cand o sa stii ca e destul o sa spui tu stop.
Numai sa nu te sinucizi, ca nu merita.

iti doresc si eu un an bun si incearca sa faci un plan, asa ca la banca, obiective de indeplinit pe 2009.

Te pup.
redfire
Postat pe 14 Ianuarie 2009 16:16
buna,remember me?,baiatul cu "tzeapa"?(stiu ca m-ai urat ptr ce ti-am transmis atunci),crede-ma ca sunt uluit.daca dupa atata timp nu stii ce vrei........,nu stiu ce sa mai zic.daca dupa atatea sfaturi,pro si contra, a ceea ce vrei tu,nu te-ai hotarat,e nasol.inseamna ca esti o persoana careia ii place sa se complaca intr-o situatie ca asta.sau poate vrei sa dovedesti ceva?,si anume ca nu ai gresit atunci cand ai divortat de sotul tau din cauza unei "himere"?.daca asta-i problema,sfatul meu este sa incetezi.iti faci rau singura.accepta ca ai gresit,si ia viata de la capat.spune NU dobitocului care a intrat in sufletul tau,(stiind ca esti casatorita),si incepe o viata noua.ACUM.Cu stima CATALIN.
roby_cado
Postat pe 14 Ianuarie 2009 16:35
imi pare rau sa iti spun dar esti alaturea cu drumul
luiza_yemis
Postat pe 19 Februarie 2009 12:55
Dragilor, m-am hotarat sa imi continui drumul....singura. Chiar daca nu il pot scoate din ganduri nici macar pentru o singura zi sau noapte. Pur si simplu m-a schimbat prea mult si nu mai am putere sa mai iert si sa mai trec peste ceea ce face. Vreau apreciere si vreau sa pot sa fiu linistita.
E timpul sa traiesc pentru mine....doar pentru mine deocamdata....pentru ca el cu siguranta nu ma merita.

Toate cele bune....sper sa revin cu noutati si mai placute.
Maca
Postat pe 25 Martie 2009 18:54
ma bucur ca ai reusit sa iei decizia corecta, desi poate ca e mai dureroasa!
dar macar esti spre vindecare si nu persisti in greseala!
felicitari!
zambila
Postat pe 26 Martie 2009 15:05

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Nu vreau sa facem sex in trei 310 De la: prometeus_wife 8 Mai 2009 00:09
afla daca esti misogina.. 32 De la: valericao 23 Martie 2009 15:09
sinceritate sau nu ... 6 De la: scrichy 26 Mai 2009 01:19
timpul...ce ati face daca ati putea da timpul inapoi... 90 De la: Iryna_Iry 26 August 2012 16:16
ce parere aveti despre relatia taur (eu) - gemeni ( el) ? 3 De la: garbo_472671 29 August 2017 14:11
Setari Cookie-uri