manipulare sentimentala? joaca?

buna ziua. ma numesc cristiana, am un baietel, am mai fost casatorita. Sunt implicata intr-o relatie sentimentala care dureaza de 10 luni. Am trait clipe de fericire si implinire cum nu credeam ca pot exista.

Treptat toate astea au disparut. Am ajuns acum, sa ma gandesc, de ce, de 2 luni incoace , nu mai stiu ce se intampla cu mine. am constatat brusc, ca omul de langa mine, m-a izolat total de familie, prieteni, de lume. nu mai ies din casa, trebuie sa dau explicatii pentru orice miscare, imi este teama sa mai sune telefonul, sa stau de vorba cu cineva. Daca vorbesc cu un barbat, si raspund simplu cu da si nu, are impresia ca am vorbit codat. A inceput sa imi reproseze ca nu sunt sincera, ca ascund ceva, desi suntem nedespartiti 24 de ore. Ma avertizeaza mereu ca nu poate trai asa, desi il iubesc si nu are nici un motiv de repros, absolut nici unul. Am senzatia mereu ca imi cauta nod in papura, inventeaza acuzatii neadevarate si nefondate.

Sunt izolata, imi este teama sa vorbesc cu cineva, sa nu interpreteze gresit. Am indepartat pe toata lumea sa ii acord exclusivitate. Baietelul meu, s-a atasat foarte mult de el, imi cunoaste familia, colegii de serviciu, locuim impreuna de 3 luni. Mai mult, m-a cerut in casatorie copilului meu, dorea un copil, imi spunea ca suntem deja o familie. Acum, de cateva zile, imi spune ca a ajuns la concluzia ca nu ne potrivim si imi sugereaza o despartire, fara ca el sa spuna clar ca doreste asta.

Nu mai pot dormi, nu mai pot manca, nu mai sunt om. Nu inteleg ce a urmarit, de ce a dus atat de departe relatia asta, daca nu isi dorea lucrul asta. Il iubesc foarte mult , nu inteleg ce se intampla, ce urmareste si de ce a avut loc transformarea asta? Ma simt distrusa, umilita, plang mereu, nu mai imi pot reveni.

Va rog, ajutati-ma cu un raspuns. Multumesc
cristiana77
Postat pe 13 Iulie 2009 09:13
fiinta .....ai mai deschis un topic cu aceeasi tema.....crezi ca daca deschizi doua topicuri la fel primesti mai multe sfaturi??? te inseli amarnic....nu faci decat sa ne plictisesti....
tutankhamon
Postat pe 13 Iulie 2009 11:38
nu doresc sa plictisesc pe nimeni. A fost o simpla greseala. Multumesc pentru raspuns.
cristiana77
Postat pe 13 Iulie 2009 11:44
trimite-l la plimbare si cresteti copilul linistita,pentru ca este mai important decat orice pe lume.Poate mai are pe cineva si in general cel care are aceste apucaturi nu este sincer si nu vrea ca tu sa aflii.Vrei sa-i fi carpa de sters pe jos,sau manta de vreme rea?Repercursiunile le va simti copilasul tau si nu merita.
Dalimi
Postat pe 23 Iulie 2009 13:16
nici manipulare nici joaca.

manipularea in relatiile de cuplu imbraca forma unei dirijari a actiunii celuilalt in asa fel incat sa raspunda unor comenzi bine gandite si stabilite.cand manipulezi nu vrei sa te desparti. dimpotriva. lupti ca sa "dresezi"partenerul, sa-l transformi in asa fel incat sa devina lipsit de vointa si personalitate. un fel de catelus care raspunde la " aport"

de obicei un barbat izoleaza o femeie din 2 motive: gelozie dusa la extrem sau infidelitatea

prima supozitie cade.
daca vrea sa va deaspartiti, omul are clar pe alta. de aici si cele reprosuri .
si_totusi
Postat pe 23 Iulie 2009 14:39
tuta rusinos,raspuns,fata chiar are mari probleme.puteai sa taci,daca nu sti sa dai un sfat unui om disperat.pe tine te intereseaza numarul topicelor,sunt contorizate cumva.sau ajutorul cerut de cel de langa tine??este grosolan ce ai facut .lipsit de orice logica umana.pe tine te intereseaza decat ce bagi in gura,dar ce scoti,poate duce la nenorociri,daca nu esti atenta cu cine vb.cristiana chiar are nevoie de ajutor de specialitate.rusine esti de marlanie crunta.imi este rusine ca te numesti si biped cu constiinta!!!alexandra
allexanndrra
Postat pe 18 August 2009 03:52
cistiana te rog ,cauta-ma.alexandra
allexanndrra
Postat pe 18 August 2009 03:53
si totusi mai este un motiv de izolare a partenerului.tipul descris de cristiana are probleme de comportament.are probleme inca din copilarie,iar acum se razbuna poate constient sau inconstient,pe partenera cu care coabiteaza.caci asta nu este iubire ci personalitate posesiva bolnava.tipul trebuie inchis in spital si tratat.de aceea nu a stat nici o femeie cu el,iar cristiana poate sa cada in depresie dupa simptome.intreaba cum a fost copilaria lui?nu vezi ca o desparte de copil ,de famile de prieteni,asa cum a patit el in copilarie?cristiana desparte-te odata,altfel vei pati mai rau ca el!ai un copil,barbat mai gasesti.nu vezi ca te distruge ?dar copilul ,la el nu te gandesti ca iubeste ,un excroc sentimental.bolnavii psihici sunt f abili in a ascunde ,adevarata personalitate.
allexanndrra
Postat pe 18 August 2009 04:14
Fetitza Cristina, linisteste-te si uita-l.
e mai bine ca s-a intimplat acum, la inceput.
indeparteaza copilul de el si indeparteaza=te si tu si fugi cit mai departe.
Boal psihica nu e lucru de gluma.Crede-ma, stiu ce-ti spun!
Aemulus
Postat pe 18 August 2009 04:55
O relatie in care esti nevoita sa te schimbi, in care esti fortata sa nu mai faci lucrurile care-ti fac placere nu e sanatoasa si nici de durata. Daca nu poti trai langa el - de ce iti doresti asta?
Tzantzarika
Postat pe 18 August 2009 08:37
va multumesc mult! va urmaresc mereu....cand pot. :( imisunteti singura "iesire" ....deocamdata :). va pup.
cristiana77
Postat pe 20 August 2009 11:43
SUNT BARBAT SI...DA,SUNT DE ACORD CU TOTI CE CARE SPUN CA "EL"PRIN COMPORTAMENT ARE PE CINEVA CU SIGURANTA SI PTR.CA TU SA NU IL POTI DESCOPRI CU NIMIC SE POARTA IN ACEST FEL CU TINE....CAT DESPRE COMPORTAMENTUL LUI,CA AR PUTEA SA SE TRAGA DIN COPILARIE DE LA CEVA ANUME,NU CRED,ASTA DACA TI-A POVESTIT TIE CEVA DIN TRECUTTUL LUI...TU TREBUIE SA STI!EU NU CRED,SA FI FOST ATAT DE AFECTAT DE CEVA ATAT DE TARE...SFATUL MEU ESTE SA FACI IN ASA FEL SA SCAPI DE EL ACUM CAT SE POATE,PTR CA MAI INCOLO CU SIGURANTA VA FI MAI RAU...DACA PANA ACUM IN ACESTE LUNI CAT TE MANIPULEAZA NU A RENUNTAT LA RELATIE...UN ASTFEL DE OM NU MERITA SA FIE IUBIT...EU ITI DORESC MULTA SANATATE SI SUCCES
jamaica1980b
Postat pe 21 August 2009 18:05
Jamaica, tu zici bine ce zici , numai spune cu litere mici ca se citesc mai usor.
Aemulus
Postat pe 21 August 2009 18:40
ma gandeam la cea manipulare sentimentala. suntem constienti de ea? stim sa o depistam sau traim cu impresia unei vesnice vinovatii?
am citit un articol care spune cam asa:

semne ale manipularii sentimentale

1.folosirea sentimentelor pozitive, oferite in mod conditionat:
Te iubesc daca faci cum spun eu,
Daca faci ca mine, e un semn ca esti desteapta,
Daca faci cum zic , am sa ma revansez,
Daca ma asculti, n-o sa-ti para rau)

2.folsirea emotiilor negative ca anxietate, disperare, tristete, furie etc. (M-ai facut sa-mi ies din fire, Lasa-ma, sunt suparata/suparat pe tine, Din cauza ta sufar de depresie, Mi-am pierdut tot entuziasmul, "Din cauza ta am devenit impulsiv", "Tu m-ai facut sa te lovesc", "sufera copiii din cauza ta?")

3.acuzarea unor tulburari somatice, functionale sau neurovegetative, ca urmare a starii de conflict (Ma doare inima pentru ca m-ai suparat, M-a durut capul toata ziua, Simt ca ma ia cu lesin, Mi-e rau cand ma cert cu tine).

4.folosirea fortei este cea mai agresiva forma de convingere, fie ca este vorba de agresivitatea prin limbaj (care duce la dominarea psihica a celui slab) fie de violenta fizica. Dar si aceasta din urma duce in timp la tulburari de natura psihica, cum ar sindromul femeii - victima a violentei domestice, care simte acut teama de agresor, motiv pentru care nu-l denunta, chiar cu riscul de a-si pierde viata.


5. negarea "esti nebuna", "totul e numai in mintea ta"


si_totusi
Postat pe 17 Septembrie 2009 13:53

cum iti dai seama daca esti intr-adevar manipulat(a).

Te ameninta ca te va parasi sau ca iti va face viata un chin daca nu faci cum vrea el (ea)?

Indiferent cat ii oferi, intotdeauna pretinde mai mult?

Nu-l (n-o) intereseaza sentimentele tale, dorintele tale, realizarile tale? Iti face promisiuni dar nu le onoreaza?

Iti scoate ochii cand face ceva pentru tine? Daca nu-i cedezi te considera insensibil(a)sau egoist(a)?

Simti ca pe zi ce trece pierzi teren, ca dai din ce in ce mai mult si primesti din ce in ce mai putin?

Daca raspunsul la cel putin doua din aceste intrebari este da, atunci e clar ca ai de-a face cu un manipulator(manipulatoare).
si_totusi
Postat pe 17 Septembrie 2009 13:55
immm...de aia nu iubesc eu!
fleur_de_lis
Postat pe 17 Septembrie 2009 13:56
totusico
panty_C
Postat pe 17 Septembrie 2009 14:53

mda, s-ar putea sa fie adevarat...
asa sunt oamenii, unii manipuleaza, altii sunt manipulati, sau ambele amandoua deodata
zambila
Postat pe 17 Septembrie 2009 14:58
depinde de fiecare - cat si cum se lasa manipulat
cat despre cei care manipuleaza - cu siguranta nu sunt niste dezinteresati
panty_C
Postat pe 17 Septembrie 2009 15:01
nu intotdeauna pisico
zambila
Postat pe 17 Septembrie 2009 15:10
Eu cred ca este cel mai bine,sa devii mai comunicativa cu el.Nu este bine sa dai cu piciorul la tot dupa 10 ani.Stii omul mai trece si prin crize,perioade proaste daca tu il iubesti incearca sa te apropii de el si sa devii ma comunicativa.Si daca el tot te controleaza,este pt ca i-ai permis.Incearca sa il dezveti sa te cicaleasca dar diplomat si prin comunicare.Nu trebuie sa iei cicaleala lui personala .Asa sunt barbatii.Dar incearca sa nu mai reactionezi urat,ci incearca sa comunici cu el si sa ii explici pe un ton calm, ceea ce nu iti convine,ce ti-ar placea.Intreaba-l ce i-ar placea si lui.Cum i-ar placea ca se schimbe in atitudinea ta.Trebuie sa comunicati si sa ajungeti la un comun acord. Pupici si multa bafta
irina31
Postat pe 18 Octombrie 2009 13:51
De la: cristiana77, la data 2009-07-13 09:13:14buna ziua. ma numesc cristiana, am un baietel, am mai fost casatorita. Sunt implicata intr-o relatie sentimentala care dureaza de 10 luni. Am trait clipe de fericire si implinire cum nu credeam ca pot exista.

Treptat toate astea au disparut. Am ajuns acum, sa ma gandesc, de ce, de 2 luni incoace , nu mai stiu ce se intampla cu mine. am constatat brusc, ca omul de langa mine, m-a izolat total de familie, prieteni, de lume. nu mai ies din casa, trebuie sa dau explicatii pentru orice miscare, imi este teama sa mai sune telefonul, sa stau de vorba cu cineva. Daca vorbesc cu un barbat, si raspund simplu cu da si nu, are impresia ca am vorbit codat. A inceput sa imi reproseze ca nu sunt sincera, ca ascund ceva, desi suntem nedespartiti 24 de ore. Ma avertizeaza mereu ca nu poate trai asa, desi il iubesc si nu are nici un motiv de repros, absolut nici unul. Am senzatia mereu ca imi cauta nod in papura, inventeaza acuzatii neadevarate si nefondate.

Sunt izolata, imi este teama sa vorbesc cu cineva, sa nu interpreteze gresit. Am indepartat pe toata lumea sa ii acord exclusivitate. Baietelul meu, s-a atasat foarte mult de el, imi cunoaste familia, colegii de serviciu, locuim impreuna de 3 luni. Mai mult, m-a cerut in casatorie copilului meu, dorea un copil, imi spunea ca suntem deja o familie. Acum, de cateva zile, imi spune ca a ajuns la concluzia ca nu ne potrivim si imi sugereaza o despartire, fara ca el sa spuna clar ca doreste asta.

Nu mai pot dormi, nu mai pot manca, nu mai sunt om. Nu inteleg ce a urmarit, de ce a dus atat de departe relatia asta, daca nu isi dorea lucrul asta. Il iubesc foarte mult , nu inteleg ce se intampla, ce urmareste si de ce a avut loc transformarea asta? Ma simt distrusa, umilita, plang mereu, nu mai imi pot reveni.

Va rog, ajutati-ma cu un raspuns. Multumesc
Eu cred ca este cel mai bine,sa devii mai comunicativa cu el.Nu este bine sa dai cu piciorul la tot dupa 10 ani.Stii omul mai trece si prin crize,perioade proaste daca tu il iubesti incearca sa te apropii de el si sa devii ma comunicativa.Si daca el tot te controleaza,este pt ca i-ai permis.Incearca sa il dezveti sa te cicaleasca dar diplomat si prin comunicare.Nu trebuie sa iei cicaleala lui personala .Asa sunt barbatii.Dar incearca sa nu mai reactionezi urat,ci incearca sa comunici cu el si sa ii explici pe un ton calm, ceea ce nu iti convine,ce ti-ar placea.Intreaba-l ce i-ar placea si lui.Cum i-ar placea ca se schimbe in atitudinea ta.Trebuie sa comunicati si sa ajungeti la un comun acord. Pupici si multa bafta
irina31
Postat pe 18 Octombrie 2009 13:51
De la: moment31, la data 2009-10-18 13:51:53
De la: cristiana77, la data 2009-07-13 09:13:14buna ziua. ma numesc cristiana, am un baietel, am mai fost casatorita. Sunt implicata intr-o relatie sentimentala care dureaza de 10 luni. Am trait clipe de fericire si implinire cum nu credeam ca pot exista.

Treptat toate astea au disparut. Am ajuns acum, sa ma gandesc, de ce, de 2 luni incoace , nu mai stiu ce se intampla cu mine. am constatat brusc, ca omul de langa mine, m-a izolat total de familie, prieteni, de lume. nu mai ies din casa, trebuie sa dau explicatii pentru orice miscare, imi este teama sa mai sune telefonul, sa stau de vorba cu cineva. Daca vorbesc cu un barbat, si raspund simplu cu da si nu, are impresia ca am vorbit codat. A inceput sa imi reproseze ca nu sunt sincera, ca ascund ceva, desi suntem nedespartiti 24 de ore. Ma avertizeaza mereu ca nu poate trai asa, desi il iubesc si nu are nici un motiv de repros, absolut nici unul. Am senzatia mereu ca imi cauta nod in papura, inventeaza acuzatii neadevarate si nefondate.

Sunt izolata, imi este teama sa vorbesc cu cineva, sa nu interpreteze gresit. Am indepartat pe toata lumea sa ii acord exclusivitate. Baietelul meu, s-a atasat foarte mult de el, imi cunoaste familia, colegii de serviciu, locuim impreuna de 3 luni. Mai mult, m-a cerut in casatorie copilului meu, dorea un copil, imi spunea ca suntem deja o familie. Acum, de cateva zile, imi spune ca a ajuns la concluzia ca nu ne potrivim si imi sugereaza o despartire, fara ca el sa spuna clar ca doreste asta.

Nu mai pot dormi, nu mai pot manca, nu mai sunt om. Nu inteleg ce a urmarit, de ce a dus atat de departe relatia asta, daca nu isi dorea lucrul asta. Il iubesc foarte mult , nu inteleg ce se intampla, ce urmareste si de ce a avut loc transformarea asta? Ma simt distrusa, umilita, plang mereu, nu mai imi pot reveni.

Va rog, ajutati-ma cu un raspuns. Multumesc
Eu cred ca este cel mai bine,sa devii mai comunicativa cu el.Nu este bine sa dai cu piciorul la tot dupa 10 ani.Stii omul mai trece si prin crize,perioade proaste daca tu il iubesti incearca sa te apropii de el si sa devii ma comunicativa.Si daca el tot te controleaza,este pt ca i-ai permis.Incearca sa il dezveti sa te cicaleasca dar diplomat si prin comunicare.Nu trebuie sa iei cicaleala lui personala .Asa sunt barbatii.Dar incearca sa nu mai reactionezi urat,ci incearca sa comunici cu el si sa ii explici pe un ton calm, ceea ce nu iti convine,ce ti-ar placea.Intreaba-l ce i-ar placea si lui.Ce i-ar placea ca se schimbe in atitudinea ta.Trebuie sa comunicati si sa ajungeti la un comun acord. Pupici si multa bafta
irina31
Postat pe 18 Octombrie 2009 13:53
De la: alehandra, la data 2009-08-18 03:52:20tuta rusinos,raspuns,fata chiar are mari probleme.puteai sa taci,daca nu sti sa dai un sfat unui om disperat.pe tine te intereseaza numarul topicelor,sunt contorizate cumva.sau ajutorul cerut de cel de langa tine??este grosolan ce ai facut .lipsit de orice logica umana.pe tine te intereseaza decat ce bagi in gura,dar ce scoti,poate duce la nenorociri,daca nu esti atenta cu cine vb.cristiana chiar are nevoie de ajutor de specialitate.rusine esti de marlanie crunta.imi este rusine ca te numesti si biped cu constiinta!!!alexandra



io-te cine s-a gasit sa ma traga de sirete...pai ofera-l mamica.....pe mine ma lasa rece cazul...
tutankhamon
Postat pe 18 Octombrie 2009 14:25
Irinucooo. Era vorba de doar 10 luni. Deci shutul in fund si chef de viata.
Tiffany
Postat pe 18 Octombrie 2009 14:34
irinuca scrie mult, n-am rabdare sa citesc, da' are dreptate!
pik_nik
Postat pe 18 Octombrie 2009 16:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ne-a parasit un bun prieten,Vanghele007!!! 102 De la: garbo000505 6 Aprilie 2009 21:49
Bipolaritate 2 De la: Cassey 6 Aprilie 2009 17:40
Astenie? 10 De la: tutankhamon 24 Aprilie 2009 18:25
divort cu lipsa paratului 2 De la: yavrum 28 Noiembrie 2008 14:51
Despre o posibila sarcina?? 4 De la: garbo_1348 13 Februarie 2014 05:51
Setari Cookie-uri