Confesiune si incertitudine

Eterna poveste. Incearca sa te bucuri de fiecare clipa petrecuta alaturi de el si nu te mai gindi la altceva. Asta o sa-ti invenineze si mai mult situatia. Daca poti sa o faci, desprinderea de el va veni cu timpul si incetul cu incetul astfel incit la un moment dat nici nu vei sti cind s-a intimplat ruptura. Si-ti va fi foarte bine, si vei fi libera sa alegi din nou. Daca insa te macina gindul ca el nu face cit mai repede o alegere, suferinta nu va fi decit a ta. Cit despre el, mai devreme sau mai tirziu, tot la nevasta se va intoarce. Iar o data intors la ea, nimic nu va va mai lega: veti incerca amindoi sa ascundeti aminitirile comune ca pe o boala rusinoasa. Va veti intilni poate pe strada si veti trece unul pe linga altul ca si cum ati fi doi straini. Tu vei izbucni in lacrimi intrebindu-te daca pina la urma a fost sau nu a fost minciuna tot ce ati trait impreuna. Iar daca tot ce am scris pina acum nu se va adeveri, vei obtine poate in final o victorie à la Pyrrhus.
Sa dea domnul sa nu ti se intimple nimic din cele de mai sus si sa te bucuri cit mai repede de dragostea lui doar pentru tine!
bertha
Postat pe 1 Septembrie 2008 12:00
Daca putem sa te inveselim atunci o sa-ti spun o mica isoriora: candva a existat o femeie maritata cu un barbat ursuz si morocanos; ea frumoasa, desteapta cu cariera, el un insensibil. Fiind casatoriti ea a cunoscut pe altcineva insurat. Acel barbat i s-a parut o evadare, nu m-ai exista nimic altceva....el a divortat pt ea, ea a divortat si ea. Cand pasiunea s-a stins si focul s-a dus.... au descoperit ca nu sunt compatibili sa locuiasca impreuna. Si atunci....mult mai linistita, mai increzatoare, mai refacuta...a cunoscut un al treilea.....nu a ramas nici cu el dar a fost o relatie frumoasa. Apoi a aparut al patrulea, nu i-a mai pasat f mult de iubire...a fost doar un joc si culmea.....s-a recasatort cu al patrulea! Si traiesc in continuare. Asa ca nu a fost sa fie al doilea...e prea devreme, rana nu e refacuta draga mea. Mai astepta, rbadare si detaseaza-te, iubeste-te pe tine. Fa orice sa redevii tu. E clar ca esti f marcata de sot. Dar lucrurile se aseaza....daca nu o sa fie cel de al doilea va fi cu siguranta altcineva. Nu dispera, intotdeauna e loc de mai bine. O sa te redescoperi, si peste ceva vreme ,o sa razi tu de lucrurile astea. Nu-ti fie frica de viitor.
redfire
Postat pe 1 Septembrie 2008 15:26
ai dreptate, nu trebuie sa ne fie frica de viitor si sa ne agatam nici de primul venit dupa esec, Scarlet avea o vorba e si maine o zi. viata merita sa fie traita si trebuie sa ne redescoperim in fiece clipa, sa nu privim cu manie inapoi si sa ne amintim numai clipele frumoase ce au fost, cele rele sa se spele... nu va mai ganditi si haideti la o cafeluta...
mitzura
Postat pe 1 Septembrie 2008 19:24
Daca esti ranita rau, cheama salvarea si du-te la spitalul de urgenta.Lucreaza non stop.Si mai poti sti?Poate te indragostesti si tu de un medic cardiolog.(Specialitatea medicului, nu vine in nici un caz de la cuvantul card, cu care esti atat de obisnuita,)

Postat pe 2 Septembrie 2008 06:27
O salvare chiar nu m-ar salva, din pacate. Si da, sunt obisnuita cu cardul (lucrez in domeniul bancar), insa nu partea materiala m-a interesat vreodata, ci acea liniste sufleteasca pe care o simti cand te ia in brate persoana cea mai draga, sa simti ca esti lumea lui si nimic nu mai conteaza.
Am sufletul distrus acum...
Ma simt abandonata si ...nu mai suport.
Ieri era programata plecarea ei, dar a gasit-o tot acasa cand a ajuns. azi din nou a zis ca va pleca, si el...azi...nici nu a mai venit la mine...s-a dus direct acasa. A uitat de barca de salvare, sau poate nici nu avea nevoie de ea, pentru ca se obisnuise in corabia lui, cu "secunda" alaturi.
Se poare ca ceea ce se numeste "dragoste adevarata", intr-adevar e menita sa te lasa doar cu suspine si cu sentimentul de neimplinire.
Oricat de puternica am fost pana acum, azi, azi sunt la pamant si nu mi-ar pasa daca as fi acoperita si uitata aici, dar sa uit de tot si sa nu mai stiu nimic.
Ce rost are o viata plina de regrete si seferinta?
"Pana cand o viata grea si-un trai amar?"
Maca
Postat pe 2 Septembrie 2008 20:31
Cum spuneam, nu esti singura. Lucrurile astea vin si pleaca. Tu trebuie sa stii ce vrei de la viata si sa fii pe picioarele tale. Stiu ca acum ti-i se pare ca problemele tale sunt cele mai importante dar exact in secunda asta mor copii de foame, mor oameni in razboaie, nevinovati, mor femei de cancer, mor copii pt ca nu au bani de tratament, mor oameni si nu se mai intorc....tu esti tanara, frumoasa, desteapta. Esti o femeie care atunci cand se uita in oglinda ce vede? Capul sus, privirea inainte, respira adanc si spune-ti ca tu esti lumina si iubire si vii din lumina si te duci in lumina, esti pe planeta asta cu un scop, nu cadea in deznadejde, nu esti singura. Suntem multe suflete in jurul tau si te ajutam. Si eu, si altele am trecut prin ce treci tu si uite ca acum zambim, vine si la tine pe strada soarele cu siguranta. Esti o femeie puternica! O sa te descoperi pe tine incet incet. Trebuie rabdare.Eu iti trimit un pupic si o imbratisare.
redfire
Postat pe 3 Septembrie 2008 17:56
totul depinde de tine. ai mizat pe o singura carte si asta te-a daramat. de aceea e bine sa ai tot timpul un as in maneca, nu lasa viata sa te doboare dintr-o data traieste clipa si invata sa treci peste cele rele cu zambetul pe buze, acesta este abia inceputul si viata iti va oferi mult mai multe incercari decat iti vei putea imagina ca vei putea duce. curaj si trieste viata pana la capat zambind. nu dexarma niciodata
mitzura
Postat pe 3 Septembrie 2008 19:25
cand e sa se intample se intampla numai u poti decide ce e bn pt tn si ce nu xce ar fi sa nu te simti vinovata k iubesti numai bn iti doresc
dana_dgg
Postat pe 3 Septembrie 2008 21:59
maca draga mea sper ca esti mai bine azi. chiar daca nu am scris pana acum, am citit in fiecare zi cum iti e si ce planuri ai. Azi ma ingrijorezi ca nu ai aparut. Iti doresc sa fii bine, sa-ti amintesti ca esti puternica (ai spus asta, nu?), sa-ti amintesti ca de foarte multe ori ce se intimpla in vietile noastre se intimpla cu un scop.

E foarte usor sa dai sfaturi..din afara pare usor: "iei o decizie si gata..fi puternica..bla, bla..!!!" Stiu, am trecut prin asta..cred de fapt ca destul de multe femei au trecut prin situatii asemanatoare..Va veni un moment in care ai sa zimbesti si ai sa multumesti cerului pentru omul minunat care ai sa il ai linga tine...Doar da-ti un pic de timp! Timpul..el rezolva multe in vietile noastre..
dede
Postat pe 4 Septembrie 2008 00:47
Va multumesc din suflet pentru raspunsuri. Redfire esti dulce, iti multumesc pentru incurajari. Iti multumesc si tie Dede pentru ca esti cu ochii pe mine. Am avut o mica pauza de la tot. N-am mai vrut sa stiu nimic.
In cele din urma a venit la mine atunci seara. Ea plecase inainte de a veni el acasa. A venit la mine, dar a stat maxim o ora. Spunea ca este prea obosit. A doua zi am vorbit la telefon ore in sir, in care era debusolat. Am fost in stare sa-i spun ca daca el o vrea intr-adevar pe ea, daca el crede ca va putea fi fericit cu ea, pentru ca il iubesc prea mult ma dau la o parte si nu va mai sti nimic de mine. Ca daca va ajuta cu ceva voi vorbi si cu ea si voi incerca sa mai salvez ceva din aceste luni, ca sa ii fie mai usor sa se intoarca la el. Practic mi-as fi semnat singura sentinta la nefericire. El insa mi-a spus sa nu fac asa ceva, sa nu stric ceva ce am asteptat amandoi de atata vreme. Nu am facut-o. Seara a venit din nou la mine si totul a fost ca inainte, a stat pana aproape de miezul noptii, totul a fost foarte frumos. Mi-a spus ca nici macar nu a vorbit cu ea la telefon in cursul zilei. Eram linistita.
Dar a primit un mesaj si eu i-am adus telefonul. S-a impacientat.
Nu l-a citit, s-a schimbat si a zis ca pleaca. Dar de fiecare data el citea mesajele la mine in casa. Acum nu. Simteam ca ma prabusesc. Era ceva ce vroia cu orice pret ca eu sa nu stiu. Mi l-a citit din masina totusi, dupa ce s-a convins el ca nu era ceva grav. A spus ca-i era teama sa nu fie ceva vorbe urate la adresa mea, care sa ma doara. Insa adevarul l-am aflat abia a doua zi.
Ieri nu s-a dus la serviciu si m-am trezit cu el la mine de dimineata spunand ca vrea sa lamurim lucrurile. Atunci am aflat ca din prima seara in care ea a plecat, el s-a simtit singur si abandonat si nu a rezistat si s-a dus el dupa ea. O adusese deja inapoi. Iar eu nu stiam nimic. De fapt el nu a putut sa doarma nici macar o noapte fara ea. Dar ca din clipa in care ea s-a urcat in masina sa vina cu el inapoi, si-a dat seama ca a facut cea mai mare greseala si ca deja nu o mai suporta, ca nu pe ea o vrea ci pe mine. Ea i-a pus conditia ca din acea clipa el sa nu mai intarzie nici o ora de la serviciu, insael urmatoarea seara a ramas la mine ca de obicei, pana a primit acel mesaj. In cele din urma s-a hotarat din nou sa plece si de data asta se pare pentru totdeauna. Sau pana cand nu stiu. Aseara a plecat. Mai multe nu stiu. Nu mai stiu altceva, dacat ca ma iubeste, ca vorbim non-stop la telefon, dar ca totusi ii este greu dupa 5 ani impreuna cu ea, sa se obisnuiasca sa doarma singur si sa nu o mai gaseasca acasa.
Nu stiu cum se va termina, nu stiu ce va mai urma, dar sper ca sa avem putere sa trecem peste. El sa poata lasa trecutul in urma (asa cum si eu am facut-o) si eu sa-l pot sustine, ca sa putem fi fericiti impreuna de acum inainte.
In acest moment imi spune ca nu stie daca va veni astazi la mine. Vrea ceva momente sa mediteze. Sa vada exact ce-i lipseste.
Nu stiu...
Nu pot decat sa astept...
Nu stiu ce va
Maca
Postat pe 5 Septembrie 2008 17:43
eu cred ca el nu stie ce vrea!cred ca tu esti prea indragostita si nu vezi realitatea!pare a fi un copil rasfatat care si-a pierdut ursuletul cu care adormea!wake up!!!cauta-ti un barbat adevarat!!
ioana10000
Postat pe 6 Septembrie 2008 19:07
Draga mea stiu ca suferi tare de tot...intr-o situatie asemanatoare am fost si eu...UN BARBAT INSURAT MOARE INSURAT...singura solutie este sa bage divortz sotia daca nu poti sa astepti la nesfarsit, si vad ca sotia nu are nici un gand...asa ca...tu alegi: SUEFRI CU EL SAU SUFERI FARA EL
tanasemicaela
Postat pe 7 Septembrie 2008 12:14
Mihaela, n-ar putea sa sufere langa al treilea?Asta ar face parte din misterele vietii sau dosarele x.

Postat pe 7 Septembrie 2008 17:08
Ei bine, nu a venit la mine in acea seara.
A stat si s-a gandit. Dar la 6:30 dimineata m-am trezit cu un telefon de la el. Simtea nevoia sa ma auda. Am vorbit pana la pranz cand a venit la mine. Nu mi-a spus nimic altcevadespre noi, decat ca ma iubeste$.Dupa-amiaza mi-am luat inima in dinti si l-am intrebat cum ramane, ce mai ramane de acum inainte. Pentru ca sa ma iubeasca poate sa o faca si de lanag sotia lui. A spus ca nu renunta la mine, ca pa mine ma vrea langa el, dar ca ii este greu. Iar ea, chiar daca a plecat, nu s-ar mira sa o gaseasca totusi acasa, pentru ca nu-si permite sa plateasca o chirie singura si ar putea spune ca nici sora ei nu o mai poatae tine. Iar el ar primi-o.....
Dar vreodata va putea sa-si permita toate astea? Sau va ramane acolo pana se va marita din nou?
A plecat foarte devreme ... si nu m-a mai sunat, nimic....
Azi am intrat eu in joc de dimineata si am jucat putin impreuna..si atat...nici azi nu a venit...
Dar pana acum, chiar daca era ea in casa, vorbeam fie pe voice in joc, fie pe skype; iar cand era cu mine si il suna ea, intotdeauna i-a raspuns la telefon. Acum nimic din toate astea nu se mai intampla. Nici cand jucam impreuna nu mai vorbeste cu mine pe voice, ci doar scris...iar ieri ea l-a sunat de 2 ori si nu i-a raspuns, apoi a plecat si a zis ca vorbeste cu ea dupa....

Nu mai rezist....
Maca
Postat pe 7 Septembrie 2008 19:59
Din pacate, te complaci in jocul asta si-ti place. Te vei invarti in cerc mereu si mereu....si nu vrei sa iesi. Noi te putem asculta, iti putem da sfaturi dar nu vom trai in locul tau. Viata ta seamana cu o telenovela si tie iti place asta. Suferi, dramatizezi, intretii un foc, renunti, apoi revii. Sunt curioasa cat de jos vrei sa cazi?
redfire
Postat pe 7 Septembrie 2008 22:48
O sa-si revina cind o va trata ca pe o necunoscuta. Caci se pare ca e singura cale de a se elibera de el. Si pina la urma va renunta el la ea si nu invers. Daca sufera e deja semnul ca relatia se va sfirsi prost. Daca vrea sa nu aiba regrete care sa o bintuie ani si ani mai bine si-ar lua inima in dinti si i-ar da papucii. Altfel, dramoleta pe care o joaca el azi si care pe ea o induioseaza, se va transforma miine intr-o tragedie in care asasinul cinic va fi el iar ea victima de care nimanui nu-i va fi mila. Adevarul, crudul adevar, cum ar zice Stendhal.
bertha
Postat pe 8 Septembrie 2008 10:02
Sambata seara a fost crunt pentru mine. Am aflat duminica tarziu cand s-a decis sa-mi faca o vizita, ca ea a dormit acolo sambata noaptea, dar nu cu el in pat . Si ca duminica dimineata a plecat pentru ca l-a vazut ca era in joc tot cu mine.
nu pot nici eu sa cred ca pot simti aceste lucruri. El spune ca e mai greu, dar ca e foarte sigur ca pe mine ma vrea si vrea doar ca sa nu pice drept "oaia neagra" pentru familia lui.
Aseara a venit foarte putin pe la mine si a plecat pt ca mama lui ajunsese la urgenta la spital cu o problema si a vrut sa ajunga sa vada ce s-a intamplat. Azi de dimineata l-am luat la intrebari si refuza sa-mi raspunda. Aseara in joc abia daca a vorbit cu mine, era oricum destul de rezervat. L-am rugat sa ma sune sa-mi spuna noapte buna si mi-a motivat refuzul cu faptul ca l-ar auzi parintii si nu mai vrea reprosuri. In cele din urma azi mi-a spus ca raspunsurile la intrebari le voi primi fata in fata si nu la telefon. in cele din urma am reusit totusi sa aflu telefonic faptul ca EA si azi-noapte a dormit acolo. Urmarea? Am inchis convorbirea si apoi telefoanele.
Ce va urma nu stiu....Stiu doar ca nu mai suport.
Nu mai accept sa fiu mintia si dusa de nas...nu pot accepta sa-mi bat joc singura de mine, acceptand aceasta situatie.
Dar cum se va termina pana la urma nu am de unde sa stiu.
Sper sa fie bine....dar ce inseamna "bine" nu mai stiu.
Maca
Postat pe 9 Septembrie 2008 10:01
maca draga, eu cred ca e cazul sa te retragi, sa-l lasi sa decida singur ce vrea. Daca t eiubeste cu adevarat si simte ca nu poate trai fara tine atunci va veni el singur sa-si ceara iertare si sa-ti spuna ca a decis...Fara sa s emai gindeasca la ce spun parintii, la ce vrea cealalta femeie. Gindeste-te cit de greu ii e si celeilalte..si ea probabil ca il iubeste si in mod sigur si el a iubit-o cindva. Trebuie sa accepti lucrul asta.

Esti tinara si ai viata inainte..asa ca retrage-te un pic, lasa-l un pic sa poata respira si sa poata decide. daca pui presiuni nu ai sa ajungi nicaieri. Gaseste-ti altceva de facut..mergi si fa gimnastica..mergi la cumparaturi..etc..ceva care sa te scoata cit de cit din starea asta..Eu cred ca asa ai sa ai mult mai mult de cistigat decit daca continui in felul asta.
dede
Postat pe 9 Septembrie 2008 17:40
draga maca,nu pot sa judec eu problema ta,cel mai bine tu stii ce e de facut,asa ca asculta-ti instinctele!
ioana10000
Postat pe 9 Septembrie 2008 21:56
Se pare ca s-a gandit ca intr-adevar ma pierde cand mi-am inchis telefoanele si nu am vrut sa mai stiu nimic. Am aflat totusi ca a plecat de la serviciu si ca ajunsese la mine acasa. Acolo imi pregatise un mesaj si urma sa plece....sa plece pentru o perioada din Bucuresti. Ce a facut naiva de mine? L-a sunat.
Ne-am certat telefonic, apoi am anulat planurile pentru toata ziua si am plecat spre casa pentru a putea vorbi. Plangea si era disperat la gandul ca ma pierde. In cele din urma ne-am cam impacat, dar i-am spus clar ca nu mai vreau asa ceva. I-am spus sa aleaga o data pentru totdeauna ce vrea.
A plecat acasa pe la 4 pentru a vedea cum se simte mama lui, urmand sa revina la mine dupa.
Ei bine nu a venit....Am vorbit la telefon si mi-a spus ca se simte foarte rau, ca vrea sa doarma putin si ca vine dupa aceea la mine. Nu a venit...pe la 7:30 am intrat in joc si el bine-merci se juca...nici vorba sa aiba de gand sa vina la mine....
Mi-a spus ca se simte din ce in ce mai rau si ca isi va lasa nepotul sa joace in locul lui. Eu am iesit. la ora 10 m-a sunat sa-mi spuna ca a adormit si ca se simte in continuare rau si ca daca nu tin neaparat sa vina la mine, prefera sa doarma. Si s-a intors acasa sa doarma.
Azi.....azi am aflat ca sotia lui ramasese din nou acolo....si nu numai ca a ramas acolo, dar de data asta si in patul lui...
Dar el tot pe mine ma vrea. De dimineata incearca sa ma convinga de asta, dupa ce i-am spus ca de data asta m-am convins...ca mi-a dat cea mai mare dovada ca nu-i pasa deloc de ceea ce eu simt. Pana acum am fost cat se poate de ferma ca nu mai accept sa se mai joace cu sentimentele mele, si se pare ca acum s-a hotarat si el ca maine sa-si ia liber si sa mearga fie impreuna cu ea sa depuna actele de divort, fie singur....
Nu mai cred nimic....
Nu mai vreau sa aud vorbe...faptele mi-au demonstrat cu totul altceva si doare al naibii de tare.
Inca il iubesc...nu stiu ce va mai urma...
Maca
Postat pe 10 Septembrie 2008 16:22
maca, vad ca esti la curent cu tot ce se intampla in casa lui. cred ca te zbati ca pestele pe uscat. acum, fara rautate insa, sotia e sotia. are dreptul sa doarma in orice pat din casa ei .ciudat e ca, mama cam subit s-a imbolnavit si nepotul a descoperit ca-i place sa joace folosind contul unchiului si unchiuletului ii este somn si, si. ...cam multi de " si".

si_totusi
Postat pe 10 Septembrie 2008 20:36
Maca, vad ca te descurci de minune cu telefoanele.Eu am renuntat la ele pentru ca stiu in mod mai mult ca perfectul ca nu pe mine ma cauta.Si sa vezi cat de disperati sunt ceilalti din familie ca nu raspund eu.Adica sa alerg eu cuprins de remuscare pentru ca zglubulina il cauta pe Tom degetel al ei, parca eu nu pot sa stau cu buricul la iltraviolete.Nu stiu daca poti sa influentezi casuta vocala, eu i-as da mita, si as ruga sa se poarte acest dialog plin de sperante inabusite in fasa:
-Tiiiiiiiiirrrrrrrrr...-Telefonul.
Raspunde casuta vocala:
-Aloooo...Cine-i acolooooo?
El:
-Draga mea, sunt Gigel.Nu mai pot de dorul tau.Toata noaptea m-am zvarcolit ca in durerile facerii pe balustrada de la balcon.
Casuta vocala:
-Si n-ai cazut jos?
Dupa care vine tonul.

Postat pe 11 Septembrie 2008 12:57
Stiu ca poate sunt prea "tanara" si nu am suficienta experienta sa ma bag in asemenea discutii "serioase", dar in viata am invatat un lucru: roata e rotunda!!!! si intotdeauna se intoarce....asa ca...
Asta ar trebui sa-ti deea de gandit, nu crezi?
Imi pare rau de tine, sincer, dar tu cu "tastatura" ta ai zis ca el isi iubeste sotia!! Sau poate n-am citit eu bine!
Si indiferent daca e asa sau nu, tu ai divortat, dar el? Ar fi fost frumos sa astepti sa fie si el liber de contract si astfel n-ai mai fi avut constiinta incarcata!
E ciudat cum nu vedem ceea ce e foarte clar, defapt, ne ascundem dupa deget, nu vrem sa vedem!
Si totusi, care e deznodamantul? A divortat?
Acum esti fericita?
zambila
Postat pe 25 Septembrie 2008 15:05
Ei bine "Zambila", inca nu a divortat. Daca se va intampla asta sau nu, nu stiu, sau daca dupa, va fi cu mine sau nu. Pana acum a fost o joaca de-a soarecele si pisica, as zice eu. Ba ca a plecat, ba ca s-a intors....(sotia). Am ajuns la concluzia ca nu trebuie sa ma mai bucur atat de mult la auzul unor vorbe frumoase, unor vorbe pe care vreau eu sa le aud, ci sa astept sa vad fapte.....faptele spun tot.
Eu acum incerc sa fiu mai linistita, sa nu ma mai agit prea mult. Pana la urma ce va fi...va fi. Nu pot sa ma dau de 3 ori peste cap sa se intample nu stiu ce....
Intre timp eu am terminat cu divortul meu....
De acum ramane doar sa vad ce-mi mai rezerva viata asta. A fost un an cu adevarat bulversat pentru mine; si inca nu s-a terminat.
O sa va anunt deznodamantul.
Maca
Postat pe 26 Septembrie 2008 12:20
maca, stii ca te inteleg. e bine asa cum procedezi. nu el a fost de fapt faptul care te-a facut sa divortezi desi, in aparenta ,acesta ar fi motivul. eu cred ca ceva nu mergea; ca cea casnicie a ta scartaia. poate sotul tau e un barbat nemaipomenit, un om cu multe calitati insa, vezi, viata e ciudata. daca sufletul spune ca e trist, degeaba cel de alaturi se da peste cap sa ne intre in voie.nu e corect, nu e cinstit sa refuzam o dragoste sau sa renuntam la o relatie care pare sa dureze. multi aleg sa mearga asa mai departe, ascunzand schiopatatul. la ce foloseste?
mai devreme sau mai tarziu el ar fi realizat ca nu-l mai iubesti.

acum ma gandesc la ce va fi. as putea paria ca, atunci cand amantul se va hotara - daca se va hotara, va gasi o alta femeie. complet transformata. maca pe care o stia el, nu mai exista. poate nici nu o sa-l mai vrei. prea a incercat sa -si mentina echilibru pe o sarma fragila intre voi doua. ai vazut prea multe umbre in comportarea lui ca sa mai ai incredere . niste fisuri au aparut intr-o poveste de dragoste ce incepuse frumos. a demonstrat ca nu stie ce vrea si nu e capabil sa gestioneze o situatie .

multa incredere in tine si toate cele bune. vei reusi sa te regasesti si sa faci ceea ce simti tu ca te implineste
si_totusi
Postat pe 26 Septembrie 2008 13:21
...maca, eu cred ca el va iubeste -din pacate-pe amandoua.
pe ea ? mai mult decat pe tine,pt ca nu suporta gandul de a o sti singura...si nu-si gaseste forta de a o parasi...
pe tine ? te iubeste, dar ar vrea ca tu sa fii cea care il "intelege"la care vine si pleaca...
atunci cand simte ca te pierde...te cauta...vorbiti ...plange...dar unde e decizia care sa schimbe totul ????
dar tu stii toate astea,numai ca nu ai taria de a pune punct,pt ca il iubesti,in pofida a tot...
si inca lupti, vrei sa castigi, vrei sa iti demonstreze ca esti mai mult decat cealalta!!! numai ca stii ce se va intampla daca intr-o buna zi va veni la tine -de tot- ??
vei fi atat de obosita ,incat atunci vei simti ca iubirea ta s-a terminat.
rasarit
Postat pe 26 Septembrie 2008 15:04
Draga Maca, imi pare rau ca am fost putin rautacioasa, dar ma enervez cand vad atatea femei minunate care sufera din cauza unor barbati care nu stiu pe ce planeta traiesc!! Ei vor sa primesca totul fara sa ofere mai nimic, de parca totul li se cuvine (imi cer scuze daca cineva se simte jignit, nu spun ca sunt toti asa, dar o mare parte, da).
Eu nu pot sa-ti spun ce simte el pt tine sau sotia lui, cert e ca indiferent ce hotarare va lua el, tu nu o sa poti sa-l mai privesti niciodata cu aceiasi ochi (cum zicea si miaunika).
De fapt, tu nu-l iubesti pe el asa cum e, ci asa cum ti-ai dori sa fie!!
Stiu ca e greu sa renunti la o relatie, chiar daca nu-ti ofera ceea ce iti doresti si nu te face fericita...
Dar gandeste-te unde s-a ajuns, ca acum sufera 4 oameni...crezi ca daca ramaneai alaturi de sotul tau ai fi suferit mai mult? crezi ca el nu era fericit alaturi de sotie daca nu erai tu??
Vezi tu, in viata totul e relativ, si iubirea la fel. Cand asteptarile iti sunt inselate si esti dezamagita de atatea ori, iubirea se erodeaza...
Ai grija de tine, si iti doresc sa poti lua cea mai inteleapta decizie (ca cea mai buna nu stim care e)!!
Te pup
zambila
Postat pe 26 Septembrie 2008 15:28
Draga Zambilici.Dar barbatii care sufera din cauza femeilor, pe ce asteroif locuiesc?Un Alien, a gasit in zborul sau cosmic, prin centura lui Orion, o creatura ciudata:Mirosea a parfum(ceea ce in cantitati mari face rau la plamani,)vopsita toata ca un tablou de Picasso, cu o gura mare din care scotea cele mai uimitoare sunete.Alien s-a gandit sa o ia si sa o instaleze la usa, ca pe o sonerie.Ajuns acasa, s-a dus la marele intelept al Alienilor, i-a aratat jucarica si l-a rugat sa-i spuna, ce este.Dupa ce a ocolit-o de cateva ori, a mirosit-o si a pipait-o(fapt pentru care a primit un pumn in trompa) filozoful l-a intrebat pe Aliens.
-Unde ai gasit-o?
El inca isi mai freca trompita care il durea destul de rau dupa pumnul acela, ce il facea sa vorbeasca fomfait.
-Intre alfa si beta din centura Orion.
-Du-o inapoi, fiindca este foarte agresiva.
-Nu merge nici macar ca sonerie?
-Vrei sa-i muste de degete pe invitati?
-Dar ce este aceasta creatura, stii, mare filozof?
-Intr-o legenda din cartea vietii se povesteste despre astfel de reprezentari demonice.Se numeste femeie si a fost observata prima oara pe Pamant.
-Dar la ce foloseste?-intreba din nou Alien uluit, care auzise din copilarie de existenta ei.Mama lui care era un Alien serios intre doua varste, il ameninta amintind despre femei, cand vroia sa-l sperie, pentru ca nu era cuminte.
-Asta nu mai scrie in carte.

Postat pe 28 Septembrie 2008 07:46
maca ??
astept sa ne spui ca ti-ai dat seama ca nu e cel langa care poti ramane o viata .
ca ai dreptul sa fii iubita pe deplin si ca el nu este decat ...o experienta de viata .
mult noroc !
rasarit
Postat pe 29 Septembrie 2008 11:17
De la: si_totusi, la data 2008-09-26 13:21:56maca, stii ca te inteleg. e bine asa cum procedezi. nu el a fost de fapt faptul care te-a facut sa divortezi desi, in aparenta ,acesta ar fi motivul. eu cred ca ceva nu mergea; ca cea casnicie a ta scartaia. poate sotul tau e un barbat nemaipomenit, un om cu multe calitati insa, vezi, viata e ciudata. daca sufletul spune ca e trist, degeaba cel de alaturi se da peste cap sa ne intre in voie.nu e corect, nu e cinstit sa refuzam o dragoste sau sa renuntam la o relatie care pare sa dureze. multi aleg sa mearga asa mai departe, ascunzand schiopatatul. la ce foloseste?
mai devreme sau mai tarziu el ar fi realizat ca nu-l mai iubesti.

acum ma gandesc la ce va fi. as putea paria ca, atunci cand amantul se va hotara - daca se va hotara, va gasi o alta femeie. complet transformata. maca pe care o stia el, nu mai exista. poate nici nu o sa-l mai vrei. prea a incercat sa -si mentina echilibru pe o sarma fragila intre voi doua. ai vazut prea multe umbre in comportarea lui ca sa mai ai incredere . niste fisuri au aparut intr-o poveste de dragoste ce incepuse frumos. a demonstrat ca nu stie ce vrea si nu e capabil sa gestioneze o situatie .

multa incredere in tine si toate cele bune. vei reusi sa te regasesti si sa faci ceea ce simti tu ca te implineste


Ai mare dreptate. Maca pe care a cunoscut-o s-a schimbat mult. Dupa cum spunea si miaunuka, am obosit. Si pe langa toate acestea, acum cand ea a plecat definitiv, au inceput neintelegerile intre noi. Inainte cand ea era acasa petreceam mai mult timp impreuna decat acum, cand este "liber". Ne intepam reciproc din diverse motive. Parca nu mai e acelasi barbat pe care l-am cunoscut....e total diferit. Isi doreste o femeie "sub papuc", care sa nu comenteze la nimic, ca doar el are intotdeauna dreptate. Eu am personalitatea mea si nu pot accepta sa nu am propria mea parere si sa nu pot sa iau propriile decizii. Ce s-a intamplat cu noi? Unde e armonia de dinainte? Am discutat mai despre toate si nu erau probleme inainte....dar acum...din orice iese o scanteie.
Maca
Postat pe 29 Septembrie 2008 14:51

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
de ce femeile sufera? 223 De la: moment31 11 Noiembrie 2009 15:25
,,Mami, divorteaza!"- ,,Caut linistea!"-Divortul nu inseamna liniste 30 De la: guineverre 19 Decembrie 2008 09:18
buna 5 De la: fotografevenimente 24 Martie 2017 10:10
Iesiti cu o fata/baiat ce are o sora/frate GEAMAN? Cum e? 19 De la: Ioana007 22 Mai 2009 20:41
ciocolata o placere..... 26 De la: picaturaderoua 8 Mai 2009 13:31
Setari Cookie-uri