Dieta lui Catalin Crisan

De la: puma_girl, la data 2009-05-19 07:06:33Buna dimineata, fetelor! Astazi este a 2-a zi de dieta si ma simt excelent, parca deja ma simt mai usoara. Eu am inceput sa beau si o cana de ceai verde seara si ceai de coada calului. Cel mai greu imi este cu apa, nu prea pot sa beau 2-3 l pe zi , dar in curand sper sa ma obisnuiesc. Mihaela, bine ca te-ai hotarat inseamna ca ai ambitie. Esti norocoasa ca incepi odata cu fiica ta, va incurajati reciproc. Sa ne povestesti diseara cum a trecut prima zi la tine. Pupici si bafta la slabit!


Buna, puma_girl! Multumesc pt cuvintele frumoase. Da, am inceput amandoua. Mi-era tare mila dar am fost si mandra de fiica mea azi cand ma intreba "ce am voie sa mananc acum?" E putin dezamagita, dar o sa-i dau curajul necesar sa aiba incredere in ea.
Mihaela72
Postat pe 19 Mai 2009 12:52
buna Mihaela, si bine ai venit printre noi sa ne tii companie la dieta ,la mine e a patra zi si ce sa zc e ok deocamdata, si mai imi vine sa mananc cateodata ceva dulce dar asta e oare putem sa mancam si carne tocata fripta sau fiarta gen perisoare dar fara altceva cum ar fi orez doar carne tocata fiarta sau fripta eu cred ca merge nu? voi ce ziceti? iti urez sa ai rabdare si multa ambitie si tie si ficei tale va pupacesc pe toate
nicoletaivu
Postat pe 19 Mai 2009 14:39
De la: nicoletaivu, la data 2009-05-19 14:39:07buna Mihaela, si bine ai venit printre noi sa ne tii companie la dieta ,la mine e a patra zi si ce sa zc e ok deocamdata, si mai imi vine sa mananc cateodata ceva dulce dar asta e oare putem sa mancam si carne tocata fripta sau fiarta gen perisoare dar fara altceva cum ar fi orez doar carne tocata fiarta sau fripta eu cred ca merge nu? voi ce ziceti? iti urez sa ai rabdare si multa ambitie si tie si ficei tale va pupacesc pe toate


Buna, buna! Eu cred ca tocata merge, atata timp cat nu o combini cu altceva.
Mihaela72
Postat pe 19 Mai 2009 15:01
da multumesc Mihaela pentru raspuns dar carnea este de porc simpla nu e combinata cu vita e carne de porc tocata merge oare ca doar asta tocata are si grasime de aceea am intrebat nu stiu ce sa zc dar nu prea mai am altceva prin frigider si nu stiu ce sa fc va pup
nicoletaivu
Postat pe 19 Mai 2009 15:43
De la: nicoletaivu, la data 2009-05-19 15:43:08da multumesc Mihaela pentru raspuns dar carnea este de porc simpla nu e combinata cu vita e carne de porc tocata merge oare ca doar asta tocata are si grasime de aceea am intrebat nu stiu ce sa zc dar nu prea mai am altceva prin frigider si nu stiu ce sa fc va pup


Ufff, grea intrebare. Dar ma intreb ce ai putea sa faci din ea asa tocata fara alte combinatii? Desi un ou pe zi ai avea voie...dar nu cred ca impreuna cu altceva. Dar pana la urma...nu cred ca se darama pamantul daca faci niste "tentative" de perisoare doar cu carne si un ou...Chiar sunt curioasa ce ar iesi. :P
Mihaela72
Postat pe 19 Mai 2009 15:54
Buna fetelor! Mihaela, sunteti tare dragute atat tu cat si fiica ta. Cum v-ati descurcat in prima zi? Nicoleta, mie mi-a spus o veterana ca ar trebui evitata carnea de porc. Eu mi-am luat un pui astazi si cred ca mananc 5 zile din el. Si mie mi-e pofta de ceva dulce, dar rezist eroic. Cand mi-e pofta de ceva ce n-am voie ma gandesc ca mananc ca sa traiesc nu traiesc ca sa mananc. Cine a zis vorba asta.. mare dreptate a avut! Pupici si mult noroc
puma_girl
Postat pe 19 Mai 2009 16:52
Buna fetelor,nu stiu de ce nu intrati voi pe PRIMA PAGINA DIN ACEST TOPIC SA VEDETI CE AVETI VOIE SA PAPATI,CE FEL DE CARNE,CE FEL DE LACTATE,CE FEL DE FRUCTE,CE CONDIMENTE,CE INDULCITORI,CE LICHIDE,CITA CANTITATE AVETI VOIE si restul ce nu stiti,spre exemplu carnea tocata cred ca o poti minca singura treaba este sa nu folosesti ulei sa o prepari.Eu cind am tinut dieta prima data am mincat carne de porc la gratar,poti sa faci ceva cu sare si condimentele care ai voie sa le folosesti si le faci ca pe hamburgher pe gratar sau pe tigaie.Oul il puteti minca ori fiert ori facut ochi in tigaie(fara ulei bineinteles)sau in apa fiarta.Carnea o puteti minca fiarta,la gratar,la cuptor(fara ulei),pe tigaie,singura chestie este sa nu mincati de exemplu oul cu carne sau cascavalul,ori brinza topita ori stiu eu ce alegeti sa mincati,carnea nu cred ca are nimic chiar daca este de vita,pui,porc sau altceva nu trebuie amestecata cu oul sau lactatele.CITITI CU ATENTIE PRIMA PAGINA PENTRU CA ACOLO EXPLICA DESTUL DE CLAR.Va pup pe toti si multa bafta in continuare
sorina17
Postat pe 19 Mai 2009 19:55
Buna frumusetilor!
Deja se simte...in tonusul nostru faptul ca ne-am mai inviorat olecuta, pe mine sa ma scuzati dar am inceput sesiunea si merg in paralel si cu una si cu alta...si dieta si sesiunea. Pai ce sa va zic fetelor dragutelor, azi mi-am luat fructoza, mi-a fost recomandata de cineva de aici cu "esperenta" si...sunt deja fericitaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!
De maine voi sorbi o cafea delicioasa. Imi place. Imi place la nebunie ca mancam si slabim. Acum am doar o grija...sa nu uit sa mananc!
Ce poate fi mai frumos? Sa mananci si sa slabesti! Ura!!!

Am fost putin cam trista si sunt suparata pe voi, ca nu m-ati incurajat deloc, n-am avut sustinere...din partea voastra, ce colege de suferinta am.... si prietene!
Dar lasa ca eu sunt blanda din fire si va inteleg pe toate.
Acum va pupicesc pe toate(toti ca avem si barbatei frumusei printre noi) si va doresc MULTE KG in minus!
anamiciana
Postat pe 19 Mai 2009 21:31
dyada...te incurajez eu....hai ca poti...hai ca poti....

fetele....sunt dupa a doua zi....e ok....merg deja pe strada si imi simt burtoaca de pardca as fi maratonista...parca ar fi plata...plata...nu cumva carnea asta mancata in exces da halucinatii???? in rest sunt ok...nu prea pot manca 5 mese....apa tot ma fortez sa beau....am inceput sa beau si apa minerala cu lamaie ca mi s-a facut greata de la atatia cremwursti....fetele...de unde se poate cumpara frutoza?...io ma uit cu jind la niste criossante.....dar am rezistat eroic.....
tutankhamon
Postat pe 19 Mai 2009 22:19
Dyada stii ca ai si incurajarea mea neconditionat. Ti-am spus ca te admir pt vointa si curajul tau. Lasa ca sigur o sa dai jos din kg nici nu ma indoiesc de asta. Mie imi pare rau ca nu m-am cantarit, dar maine dimineata direct la cantar fug. Tutankamon si mie mi s-a facut rau de la cremvusti, mi se pare groaznic sa mananci mezeluri fara paine. Cred ca o sa inlocuiesc cremvustii cu altceva, dar habar n-am cu ce Sa-mi spui si mie ce inlocuitr ai gasit in cazul in care nici tu nu ii mai papi. Astazi am baut 3 litri de apa si 3 cani de ceai. Progresez Va pup fetelor si spor la dieta!
puma_girl
Postat pe 19 Mai 2009 22:57
feteleeee.....m-a pacalit sotu'!!!!!!....m-a momit cu o inghetata ca sa ies cu el cu lupana la plimbare.... si nu am rezistaaaaaat....am uitat de regim, de-abia dupa ce am halit jumate din eaaaaa mi-am adus aminteeee......offff, viata mea......dar spuneti-mi ca nu se pune...va rog.....va rooog.......va rooooogggg...ca am mers pe jos cu lupana un km.....nu-i asa ca nu se pune?.....nu se pune, nu-i asa?????
tutankhamon
Postat pe 19 Mai 2009 23:59
Ciao,siluetelor!
Trebuie sa marturisesc ca voi astea noi sunteti tare simpatice.Vad ca sunteti destul de preocupate pentru meniu si vreau sa va dau cateva sugestii chiar daca le-am mai scris:carnea la gratar e f. buna cu multe ierburi aromatice tocate(salvie,rozmarin,busuioc,dafin) iar cand e gata stropiti-o cu suc de lamaie si nu va e greata;zaharina se gaseste la supermarchet in raionul de dietetice sau unde e zaharul;beti ceaiuri reci daca v-ati saturat de apa,cu lamaie si un pic de indulcitor;cand aveti pofta nestapanita de dulciuri mancati o guma care nu contine zahar sau bomboane dietetice fara zahar (ex.ALPENLIEBE SAU DIETORELLE,sunt italiene dar le gasiti si in Romania-eu le-am gasit si la magazinul Peco cand am fost in Romania);eu am folosit foarte mult sarea deja amestecata cu ierburi aromatice,piper etc.,e foarte practica.Eu prefer in locul crevustilor o felie subtire de sunca presata sau o cutie de ton in suc propriu.Puteti face frigarui la cuptor ,cu diferite tipuri de carne si asa mai puneti si cate un crenvusti.Nu uitati de pestele la gratar sau in tigaie, innabusit in suc de lamaie.Cand ajungeti la zilele de verdeturi puteti sa le fierbeti in apa putina si sa le mixati obtinand o crema delicioasa (asa nu simtiti lipsa cartofilor).
Pe mine acum ma tenteaza inghetata pentru ca era cina mea cateodata,sper sa rezist tentatiei chiar daca avem deja 34 cald .
Haideti..... ,cu Dumnezeu inainte!

Postat pe 20 Mai 2009 00:15
multumesc alina de incurajari...si eu folosesc ierburi aromatice...cimbru, maghiran, menta, busuioc, coriandru, boia dulce...nu gatesc carnea fara boscoane (cum le zic eu) ca nu are nici un gust..faza cu lamaia o sa o incerc....io cam ocolesc carnea de porc din cauza ficatului....iar aia de vaca nu-mi place nici daca ma omori...dupa peste nu ma dau in vant...dar cred ca e buna ideea cu cutiuta de ton in suc prospriu...uite uitasem....nu intrebam de zaharina pui, ci de fructoza....nu e acelasi lucru....iar daca vreau ceva dulce am eu niste bomboane suuuper, fara zahar, cu cirese si menta.....o nebunie...si mai merge si o ciunga...am flencanit una azi de au luat-o dreacii....
tutankhamon
Postat pe 20 Mai 2009 00:31
buna dimineatza!!Dyada si eu te sustin!!HAIIII DYADAAAAAA!! sUNT SIGURA CA O SA REUSESTI!! Alina ne'a dat niste sfaturi faine...mersi Alina! !Bafta tuturor!O zi cat mai placuta!
Luana24
Postat pe 20 Mai 2009 10:25
Buna, dragele mele ambitioase....Inclusiv fetitei mele ii spus asa! Ea, ferice de varsta frageda, a reusit sa treaca cu bine de prima zi si sa vada si rezultate bune pe cantar. In ceea ce ma priveste am mai trisat cate putin, nu pacate capitale :P Oricum, important e ca azi sunt mai hotarata ca ieri si cred ca e de bine. Pentru cine s-a saturat de crenvusti cred ca ar putea incerca si cu parizer, nu ca ar fi prea mare diferenta, dar asta mananc eu chiar acum si e ok. Multa ambitie fetelor, mai revin!
Mihaela72
Postat pe 20 Mai 2009 13:50
io pap acuma la pranz o cutiutza mica de pateu de pui si 3 felii de sunca de praga....
tutankhamon
Postat pe 20 Mai 2009 14:03
Buna seara fetelor! cum a fost ziua voastra de dieta? A mea a trecut foarte usor, dar am o problema.. nu prea am pofta de mancare (de carne) si nu pot sa pap mai mult de 3 mese pe zi. Sunt si tare smechera.. dupa ce pap dimineata un ou, la pranz cascaval si branzica, iar pe la 15 carne.. normal ca nu mai am pofta de inca 2 mese de carne si mezeluri. O sa incerc de maine sa respect cele 5 mese chiar daca dupa ce termin dieta n-am sa mai mananc 5 ani carne Mi-am cumparat si eu astazi de la Kaufland fructoza, este foarte buna la gust, iar 500 g costa in jur de 16 lei. Nici nu se compara cu zaharina, eu de azi nu o sa mai renunt la fructoza. Cu apa pregresez, azi am baut 3 l cu lamaie si este mult mai buna. Va pup si sa ne auzim cu bine :-*
puma_girl
Postat pe 20 Mai 2009 21:09
buna seara fetelor dragelor si va incurajez pe toate inclusiv dyada eu azi la servici am mancat o felie de branza telemea un ou si doua pulpite de pui asta toata ziua de la servici am venit la 8 seara si nu mai pot sa mananc asa ca am baut o cana de ceai aaaaaaaaaaa si am uitat sa va zc am baut si doi litri de apa si jumate litru ceai cu lamaie, e ce sa zc e ok este a cincea zii si vor trece si urmatoarele bine pupici si mai vb maine seara dupa servici
nicoletaivu
Postat pe 20 Mai 2009 21:23
HE HE HE!
Asa da!Multumesc pentru incurajari! deja ma simt infloritoare cu atatea sustinatoare! :)
Deci dragelor suratelor, sa venim cu cumpletarile de rigoare insa...nu pot sa nu ma abtin sa nu incep cu Tutankamon....care mi-e simpatica de nu mai pot, nu se puna jumatate de inghetata...stai linistita, (asta asa ca sa-ti ridic moralul ;), lasa ca recuperezi tu dar nu cred ca se pune, in primul rand...daca ati studiat cu atentie primele doua saptamani de regim...sunt sigura ca ati observat ca lipsesc cu desavarsire carbohidratii. Inghetata are laptic, pb. nu e la laptic ci la zahar si fiindca tot am ajuns aici, am sa-ti spun unde gasesti fructoza. Eu am gasit in supermarket la Real la raionul rezervat celor cu diabet. E f. bun la gust mie-mi place in mod deosebit, dar am inteles azi, dupa ce am consumat cu deosebita placere ca ar face parte din grupa substantelor interzise cu un grad cancerigen, o sa intru pe net sa ma documentez ca mi s-a parut absurd ce am auzit, deoarece este extras din fructe, deci ar tb sa fie un produs natural.
bun, eu mi-am facut o rezerva frumoasa de...bombonite alpenliebe, fara zahar sunt e adevarat si eu si un efect laxativ...deci...prinde bine la nevoie, cat despre ce mai mancam, dragelor am sa va spun ca nu am sa mai mananc crenvusti in viata mea. Ce mai consum? pai...pateul mic de la antrefrig mie mi se pare cel mai bun, file de pangratius fiert cu vegeta, sau facut pe gratar, ma descurc f. bine cu el...siiiii puma, eu am inlocuit crenvustii cu mici, sunt deliciosi si gustosi.
Tutankamon, carnea de vita - folosesc vrabioara de manzat e mai frageda si puiul pt gratar le pregatesc in felul urmator, pun vegeta, boia rosie si cimbru intr-un vas in care adaug putin ulei de masline, doar se stie ca are gradul zero, si omogenizez amestecul respectiv dupa care ung feliile de carne cu aceasta pasta, le pun in staniol, si le tin de pe o zi pe alta in frigider. sunt extrem de fragede si gustoase apoi pe gratar...iar in timp ce consum gratarul totdeauna acesta e insotit de un pahar de apa cu otet de mere si miere, cam o lingurita la pahar. In felul acesta greata de fapt e impropriu zis greata ci...faditatea gratarului e taiata cu o "contra" otetul...o sa vedeti ce bun este. Va recomand cu caldura acest procedeu, otetul de mere fiind f bun pentru sanatate si...chiar este recunoscut ca facand minuni in cadrul regimurilor alimentare.
Daca mai aveti intrebari fetelor, din bagajul meu destul de umil de cunostinte in domeniul respectiv, am sa va mai povestesc. Pana atunci...fetelor sa stiti ca au inceput colegele sa ma felicite la serviciu...spun ca deja se cunoaste ca am slabit...evident cu nu le-am zis ca tin cura,,,stiti cum e unele sunt invidioase, tu lupti cu tine si tocmai atunci isi aduc aminte ca au nu stiu ce pofta...si se-ajeaza frumos in fata ta...si-si savureaza..."pofta", iar tu te scurgi pe scaun si urechile-ti piuie de la durerea de cap...e asta va spun asa ca sa mai si radem olecuta.
Deci pe curand...dragele mele!
anamiciana
Postat pe 20 Mai 2009 21:48
imi cer scuze pt. greseli...dar am scris in mare viteza ca sa pot fugi si la invatat,maine am examen, penologie....marti am luat 9, sa-mi tineti pumnii fetelor! va pupacesc de nu va vedeti!
anamiciana
Postat pe 20 Mai 2009 21:51
carnea tocata de porc este dezastru pt sanatate,dieta,etc...daca vrei tocatura e simplu ;carne de pui si vita date prin masina si faci de toate,sarmale,perisoare,ardei umplut,spaghete musaca super bune sanatoase si dietetice ;fara nici un pic de porc si foloseste numai ulei de masline la orice ...bafta
monicasandica
Postat pe 20 Mai 2009 21:58
sarmale,perisoare,ardei umplut,spaghete musaca...

mmmm... sanatate in corp... manechin ma fac...
zambil
Postat pe 20 Mai 2009 22:36
nu esti zdravan...
gabitzza
Postat pe 20 Mai 2009 22:37
Ciao!
Tutankhamon,fructoza vroiam sa spun ,dar dieta face si alte efecte .Dyada nu poti manca ulei si miere,nu pentru cantitate ci pt. combinatiile pe care le faci cu ele.Eu azi am mancat doar de 3 ori pt. ca aici sunt 34:ou,pui la cuptor,ficatei fierti,2 cafele si ....apa.Pestele la cuptor imi ramane pe maine seara.
Haideti ca soseste caldura si o sa bem butoaie de apa (pt. ca din cate citesc avem aceeasi problema toate ,e dificil pt. noi sa bem multa apa).Tot in seara asta mi-am ales hainele care mai pot sa le imbrac ,de cele ramase largi.
Pe maine!

Postat pe 20 Mai 2009 22:56
De la: dyada, la data 2009-05-20 21:51:17imi cer scuze pt. greseli...dar am scris in mare viteza ca sa pot fugi si la invatat,maine am examen, penologie....marti am luat 9, sa-mi tineti pumnii fetelor! va pupacesc de nu va vedeti!

Felicitari pt nota de marti! Tine/o tot asa si maine! Iti tin pumnii!
Mihaela72
Postat pe 20 Mai 2009 23:14
De la: alina_tarta, la data 2009-05-20 22:56:46Ciao!
Tutankhamon,fructoza vroiam sa spun ,dar dieta face si alte efecte .Dyada nu poti manca ulei si miere,nu pentru cantitate ci pt. combinatiile pe care le faci cu ele.Eu azi am mancat doar de 3 ori pt. ca aici sunt 34:ou,pui la cuptor,ficatei fierti,2 cafele si ....apa.Pestele la cuptor imi ramane pe maine seara.
Haideti ca soseste caldura si o sa bem butoaie de apa (pt. ca din cate citesc avem aceeasi problema toate ,e dificil pt. noi sa bem multa apa).Tot in seara asta mi-am ales hainele care mai pot sa le imbrac ,de cele ramase largi.
Pe maine!

Mmm, ce frumos suna chestia cu triatul hainelor! Braaavo!
Mihaela72
Postat pe 20 Mai 2009 23:15
FETELOR AVETI GRIJE CU VEGETA, ESTE INTERZISA,eu astazi am baut 4litri de apa cred ca toata viata mea nu am baut intr-o zi atita apa Dyada bafta la examen, Mihaela felicitari pentru tine si fetita ta,adica vreau sa zic felicitari la toate chiar daca nu scriu in fiecare zi sa stiti ca eu citesc toate mesajele dar nu am timp sa scriu imi cer scuze,dar o sa va tin la curent cum fug kilogramele dupa mine Alina bravo,felicitari pa pe mine va pup pe toate bafta multa la toate.
sorina17
Postat pe 21 Mai 2009 01:37
La multi ani si multa fericire tuturor Elenelor si Constantinilor!!! !Va pup!
Luana24
Postat pe 21 Mai 2009 11:31
dyada...multzam fain de raspunsuri...si multzam fain ca ma consideri simpatica - asta si vreau, sa fim toate de aici prietene....macar de suferinta........ uite, m-am inrosit de nu mai pot.....si da, ai dreptate cu scarbele astea care vad ca esti la cura si baga in ele in fata ta tot ce nu ai tu voie.....si exact atunci isi aduc aminte de nu stiu ce retete sau de nu stiu ce bunataturi...iiihhhhhh....te pup si bafta in continuare la examane...felicitari pentru examenul luat....
tutankhamon
Postat pe 21 Mai 2009 13:00
fetelor, mihaela, si eu am aceeasi problema....nu pot manca 5 mese pe zi nici daca ma impusti....iar apa mai mult de 6 pahare maximum nu pot....nu intra.....plus cafea....
tutankhamon
Postat pe 21 Mai 2009 13:05

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Dieta Wellness Week !! 7 De la: garbo017339 4 Noiembrie 2009 15:50
feminitate-ce intelegem prin ea 2 De la: garbo055472 3 Februarie 2010 11:19
Alimente care aduc buna dispozitie 38 De la: preciouss 28 Februarie 2010 10:59
A incercat cineva dieta cu pepene rosu? 31 De la: garbo_488313 26 Aprilie 2018 09:25
OFERTA CARE REVOLUTIONEAZA PIATA ROMANEASCA LA PRETURI DE CRIZA! 1 De la: garbo184566 30 Ianuarie 2011 09:40
Setari Cookie-uri