copii,adolescenti,studenti

Draga Maria, eu nu te acuz draga mea.Tu esti de admirat nu de acuzat.
Dar, nu inteleg de ce trebuia sa spui inca din primul tau mesaj ca "am infiat o fetita de cind avea 2 luni"? De ce trebuie sa mentionezi asta? Vrei sa arati ce MARE sacrificiu ai facut tu luind-o din ghearele unei veti dezastroase, oferindu-i totul pentru ca in final ea sa nu-ti recunoasca aceste merite si cind vrea sa vina acasa dupa o pozna "nici macar sa te roage"? Maria, nu conteaza ca ai infiat-o sau ai nascut-o tu pentru ca atunci cind ai luat-o in brate prima data ti-ai jurat in sufletul ei sa fii alaturi de ea la bine si la rau, pentru ca atunci cind ai adus-o in casa ta in prima noapte nu ai dormit de emotie si i-ai multumit lui Dumnezeu pentru fericirea de a fii parinte.
Acum citiva ani ciinele meu a plecat de acasa si s-a intors dupa 2 zile, si stii cit m-am bucurat sa-l vad? L-am imbratisat si l-am iubit de parca atunci l-as fii vazut prima data.
In Biblie este pilda fiului ratacitor pe care probabil o stii, deci nu o citez.Cum a fost primit acasa fiul care nu ascultase si rse ratacise de cele bune din casa parinteasca? Cu masa incarcata muzica si voie buna.
Tu iti iubesti fiica, lucru de netagaduit, dar, curata-ti inima de ginduri ca "am infiat-o si uite care-mi e rasplata", "greseste si nici macar nu stie sa ceara iertare".
Daca ar fii fost un copil minunat dar la un moment dat s-ar fi imbolnavit de o boala incurabila care ar fii adus-o intr-o situatie imobila, sau lunatica sau Doamne fereste cine stie cum...ce ai fi gindit? uite am infiat o fetita si asta imi e rasplata de la Dumnezeu, acum trebuie sa o ingijesc pina mor?

Suntem primele exemple din viata unui copil, noi mamele cu tatii la un loc.De la noi invata sa iubeasca, sa urasca, sa ierte, sa injure.Cita influenta au avut parintii in viata noastra tot atita influenta avem si noi in viata copiilor nostrii.
Aemulus
Postat pe 25 Ianuarie 2009 17:49
Sunt oameni care nu vor sau nu pot sa inteleaga ca un seaman al lor nu le poate fi proprietate, indiferent ca le este copil (infiat sau nu), sot, sotie, etc. Intotdeauna un copil in puritatea lui e mai drept si mai bun, decat orice matur rezultat al abrutizarii de catre o societate nu tocmai sanatoasa. Avem iluzia ca noi parintii ii vom pastra acea inocenta specifica unei copilarii, pe care eu cel putin mi'as dori sa o vad la multi oameni debusolati, sperand ca ii facem un bine aratandu'i un drum de urmat. In general contactul cu societatea in maretia ei ne influenteaza negativ, pentru ca nu are nimic din inocenta copiilor care am fost. Iar in particular rolul parintilor devine uneori inutil si ineficace, in destinul unor copii care trebuie sa'si afle singuri calea de urmat. Rolul de jandarm pe care unii ni'l asumam are efecte deseori, adverse.
taur_atipic
Postat pe 23 Februarie 2009 23:50
Esti o adevarata mama. Iti doresc tot binele din lume si cred ca totul se va rezolva. Oricand poate sa apara luminita de la capatul tunelului.
Numai bine.
O mama.
Delo
Postat pe 5 Martie 2009 10:36
Hei, fii atenta, ca luminita de la capatul tunelului s-ar putea sa fie a trenului care se apropie.
Ioana007
Postat pe 5 Martie 2009 10:42
in general, parintii vad totul din punctul lor de vedere, si nu prea se straduiesc sa afle ce iti doresti tu!
ei au vise, planuri pt tine, si orice ai face nu e suficient!
ei vor ca noi, copiii lor, sa realizam tot ce ei nu au reusit!

consider ca acest tip de comportament este gresit, si in loc sa il incurajeze pe copil sa mearga mai departe, il discrediteaza, isi pierde increderea in el si se va incapatana sa faca exact contrariul!
iar in ceea ce priveste relatiile de dragoste ale copiilor vostri, incercati sa nu va implicati, va aratati dezaprobarea, dar nu interveniti, pt ca nu veti obtine nimic! va pleca singur cand va considera oportun!

si in final, fiecare om este diferit, dar toti avem nevoie de dragoste si de apreciere, mai ales din partea parintilor!
zambila
Postat pe 2 Aprilie 2009 09:44
In general parintii asculta nevoile, respecta dorintele copiilor.
Dar depinde ce nevoi, ce dorinte.
Este greu sa te impaci cu ideea ca isi doreste o masina cu muuuulti cai putere, sau motocicleta pentru ca are si x (la 18 ani).
Este greu sa te impaci cu ideea ca doreste si el sa fumeze ce fumeaza y, sa bea .....
Este greu sa stai nopti intregi sa-i astepti venind de la bar.
Asta isi doresc tinerii: libertate totala, bani de tigari, de bere.
Nu cred ca a incerca sa-i constientizezi ca nu este bine inseamna ca nu tii cont de ceea ce doresc ei.
Am auzit deseori: lasa-i sa dea cu capul, ca se vor trezi la realitate.
Pai ca parinte poti sa astepti sa dea cu capul? Nu te mobilizezi sa pui o perna si sa dea in moale?
Asta e datoria ta de parinte. Fiecare intelege "meseria" de parinte in felul lui, dar inseamna acelasi lucru: PARINTE.
Facem tot posibilul sa le fie mai bine decat noua, in masura in care se poate. Suntem diferiti si totusi suntem la fel: OAMENI.
Eu am baiat de 18 ani si fetita de 5. Deocamdata nu am probleme cu baiatul, invata bn, este olimpic, sper sa reuseasca la Politehnica, dar sora mea are fata de 15 ani si ma ingrozesc problemele ei. Emo, fumat, baut, lipsit de acasa noaptea...Ce-ti trebuie mai mult ca parinte?
Suntem doua surori, crescute de aceeasi parinti, cu copii total diferiti.



Delo
Postat pe 3 Aprilie 2009 10:09
scz amalia....oare am inteles bine?tu esti sofer de camion ?
moldovan_lena
Postat pe 9 Mai 2009 18:53
Buna ziua Lena.NU, nu sunt sofer de camion. A fost raspuns la un mesaj cu o "pilda". Daca citesti mai sus vei gasi "pilda". Sunt doar o MAMA care a trebuit sa fie si mama si tata datorita faptului ca sotul meu (ajutorul de sofer- din pilda) nu s-a implicat si nu se implica in nimic. Sigur ca (recunosc) este greseala mea ca nu l-am implicat si acum "culeg roadele" avand unele probleme cu fiica mea.Iti doresc numai bine, inteleg ca tu esti sofer de camion (sau poate am inteles si eu gresit) eu am doar categoria "B" si conduc autoturismul de 30 ani 5 zile din 7.Imi inchipui ca la camioane este "meserie" adevarata nu ca la cele mici. Te pup si numai bine pe unde calatoresti.
scheherezada_amalia
Postat pe 10 Mai 2009 17:15
buna! anul acesta imi iau diploma de bacalaureat...imi place psihologia si as dori sa o urmez, problema este ca parintii mei nu sunt de acord cu asa o meserie. Imi tot spun ca nu am sanse sa imi gasesc dupa aia serviciu....ce parere aveti? se merita o asemenea specializare? mersi
stellutza
Postat pe 14 Iunie 2009 00:54
De la: stellutza, la data 2009-06-14 00:54:23buna! anul acesta imi iau diploma de bacalaureat...imi place psihologia si as dori sa o urmez, problema este ca parintii mei nu sunt de acord cu asa o meserie. Imi tot spun ca nu am sanse sa imi gasesc dupa aia serviciu....ce parere aveti? se merita o asemenea specializare? mersi


eu cred ca se merita. fa exact ce-ti place sa faci.
albinuta45
Postat pe 14 Iunie 2009 01:09
Copii sun viitorul nostru si al intregii natiuni,iar viitorul lor reflecta modul cum vor sti ei sa traiasca si sa supravietuiasca si sa se integreze cit mai armonios in viata si societate.Respectul de sine si fata de cei de linga,cultura,sanatoasa si de calitate,respectul pentru valorile lor dar mai ales ale societatii in care traiesc si isi vor desfasura activitatea,sinceritatea,onestitatea,respectul pentru munca,frumusetea fizica dar mai ales cea sufleteasca,DREPTATEA sociala,cladirea unui viitor mai bun si demn,respectul pentru inaintasii lor,sunt numai citeva din caile pe care noi cei de acum suntem obligati sa le insuflam copiilor nostri.Copii sunt reflectarea fidela a felului cum traim si ne comportam noi acum si de NOI depinde felul cum ei vor trai in viitor,e daca vreti ,oglinda in care ei vor vedea cum am fost si ce-am fost noi in ziua de astazi.Sunt f. multe de spus pe aceasta tema,dar, consider ca fiecare dintre noi e destul de matur si stie bine ce are de facut pentru ca,copii nostri sa triasca si sa duca mai departe stafeta parintilor lor,demni si mindri ca sunt urmasi de neam de ROMANI.
Costel_stinga56
Postat pe 14 Iunie 2009 10:33
http://www.youtube.com/watch?v=Zk-H3oRiuNg
zambil
Postat pe 14 Iunie 2009 10:35
si ce-au ajuns azi... he,he,he...

http://www.youtube.com/watch?v=0HOIRnbb0XE
zambil
Postat pe 14 Iunie 2009 10:37
zambilica, te lovi nostalgia, mosule ?
wife_de_zmeu
Postat pe 14 Iunie 2009 10:37
faceam o comparatie, bre...

ce cuminti erau aia, cu cravatele lor si ciorapei albi treisferturi...
zambil
Postat pe 14 Iunie 2009 10:39
mdea...si cu creierul spalat de sloganuri comuniste...
wife_de_zmeu
Postat pe 14 Iunie 2009 10:41
pai deh... uite-acuma daca li s-a destupat mintea, fac videoclipuri patriotice pe invers...
zambil
Postat pe 14 Iunie 2009 10:43
am vazut filmu' ala in iarna, zambilu'...si da, mi-a lasat un gust amar...

ce vrea sa zica o patzachina care nu stie ce vrea, nene...

da' faza care m-a dat pe spate a fost aia cu inelu'...cum ia dat el, micutu, inelul aleilalte celei de-a doua...he...he...economia de piata...
wife_de_zmeu
Postat pe 14 Iunie 2009 10:44
evreu, deh...
zambil
Postat pe 14 Iunie 2009 10:46
eu as zice mai degraba ca patzachina era oportunista... stia ea bine ce vrea...

deh, mami... cateodata fericirea unora se bazeaza pe un concurs de-mprejurari...
zambil
Postat pe 14 Iunie 2009 10:48
oricum...

film' e jucat excelent... iar isabella rosellini a facut o mama incredibil de adevarata...
zambil
Postat pe 14 Iunie 2009 10:51
parintii ar trebui sa ne lase sa alegem ce facultate sa urmam. si sa nu ne streseze daca avem restante fiindca oricum suntem stresati, iar ei nu ne ajuta. sa nu ne faca sa ne inscriem la ceva ce nu vrem. de ex, ai mei m-au tot batut la cap pana cand m-am inscris la un modul de pedagogie. dar nu mi-a placut si in sem 2 m-am lasat de el si am platit banii degeaba. deci, intr-un final, tot parintii sunt afectati. eu inteleg ca pe vremea parintilor mei, cel putin, era altfel, dar noi suntem alta generatie, gandim altfel si avem alte asteptari. ar trebui sa ne lase sa gandim si singuri uneori
deeaz18
Postat pe 14 Iunie 2009 11:21
si prefer sa fac greselile mele, fiindca ma simt mult mai bn decat sa fac ce au zis ai mei si apoi sa regret
deeaz18
Postat pe 14 Iunie 2009 11:23
Cred ca in primul rand trebuie sa facem ce ne place cel mai mult pt a putea deveni buni profesionisti.In momentul de fata cred ca cele mai cautate job-uri sunt in domeniul IT, dar nu se stie care vor fi cele mai bune in viitor
adriana_dinca
Postat pe 16 Iunie 2009 18:51
hmmmmmmm... mi se pare ca in Romania nu prea poate fi vorba de directii. si apoi, ce inseamna viitorul pentru romani, din moment ce educatia e in pom si pomul in aer? ba mai mult, nici mediul social nu promoveaza istetimea si celelalte insusiri pozitive tinerilor si copiilor, ci, mai degraba, parvenirea. cred ca daca am incerca cu totii sa ne gandim un pic si la un viitor posibil, fara a mai trai doar pentru prezent, am putea schimba modul de a actiona cu tinerii si cu copiii.
paulycu
Postat pe 4 Iulie 2009 20:36
Cassey
Postat pe 9 Iulie 2009 14:47
amalia. maria007,ce mai faceti? nu ne mai spuneti nimic despre viata voastra?Ce va fac fetele?
ios
Postat pe 14 Iulie 2009 23:25
De preferabil directiile ar fi bine sa si le aleaga singuri, iar parintii sa fie alaturi de ei si sa i sprijine in limitele normale.
Personal am fost indrumat in a face o profesionala de electrician auto, era in mare cautare meseria asta in acea perioada, am terminat in 1993, si precizez, nu am lucrat niciodata in acel domeniu pentru ca:
1. nu se mai cauta acel domeniu
2. nu imi placea acea meserie
astfel, am pierdut 3 ani din viata facand ceva ce pentru viitorul meu este egal cu ZERO .
Avocatii
Postat pe 23 Iulie 2009 19:51
buna maria imi pare rau sa vad ca efortul tau de a aduce pe calea cea dreapra un copil au esuat dar stii cum e sunt perioada ale copilariei si adolescentei cand trebuie sa fim foarte atenti cu ei sa le depaseasca: anturajul aici punandu-si amprenta foarte mult in sensul rau al cuvantului: poate cu timpul va realiza ce ati facut pt ea .numai bine va doresc
Mihai55
Postat pe 17 August 2009 17:17
DOAMNE FERESTE!DOAMNE....CUM PUTEM VORBI DE EDUCATIE,IN ZILELE NOASTRE?DIRECTII?NU VEDETI CA TRAIM INTR-O LUME INVADATA DE TEHNOLOGIE,DESENELE ANIMATE AU CAPATAT O TENTA VIOLENTA,CALCULATORUL E UNEALTA DOCILA A PUSTIULUI,TELEFONUL SINGURA MODALITATE DE A COMUNICA CU PARINTII,PENTRU CA DE AL MIC ARE GRIJA BUNICA SAU BONA....DACA AR FI SA APLICAM EDUCATIA PURA PE CARE O GANDEAU FILOSOFII UUUUFF!CUM PUTEM VORBI DE ADOLESCENTII DE AZI CAND LOR NICI BINE NU LE DAU PENELE SI-SI TRAG O GAGICA MISTO ,BUNA TIPA,DE UITA SI DE MAMA SI DE TATA,IAR PUSTOAICELE ISI ARUNCA PE ELE O BUCATA DE MATERIAL ,ASA SA SE VADA BURICUL,SI DACA ISI MAI APLICA SI UN TATUAJ AR FI SI MAI INTERESANTE!STUDENTII!SUNT CU SUTELE CARE FAC O FACULTATE DOAR SA FIE FACUTA SI NICIDECUM SA-SI CONSOLIDEZE CUNOSTINTE IN DOMENIU!UITATI-VA CE VREA ECATERINA ANDRONESCU ,SA SCHIMBE O FORMA DE INVATAMANT,IN TIMP CE LICEUL AR PUTEA DEVENI OBLIGATORIU,DECI AR PUTEA!PE CINE TRIMITEM IN COMUNITATE,ELENA BASESCU???DOAMNE CE PREZENTA PUBLICA ARE??'DEPARTE DE A UNUI POLITIC!SI CICA SUSTINE PROIECTELE TINERILOR!AM RAMAS UIMITA ACUN INTR-O ZI CAND CITEAM DE PE UN ALT FORUM DIEPERAREA UNEI PUSTOAICE DE 13 ANI,CA VREA SA SLABEASCA,CA ARE"FLUTURI2LA TALIE... POATE IN MINTE!AOLEU...CE EDUCATIE ...SCUIPA PE STRADA,AGRESEAZA BATRANII,FURA,SE OCUPA CU TRAFIC DE DROGURI...LA 18 ANI DEJA ARE MASINA LUI/A EI....IN FATA UNEI SOCIETATI IN DECLIN RAMAI NEPUTINCIOS,FARA CUVINTE
garbo041253
Postat pe 23 August 2009 20:45

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Crese din Rahova 7 De la: cory_emy 1 Noiembrie 2010 02:30
Gradintia sector 3 8 De la: Astridutzu 27 Noiembrie 2014 21:24
putul unei gandiri din perle 21 De la: bau 28 Iunie 2010 12:14
Gradinita 14 Sibiu 1 De la: esteticasibiu 12 Martie 2009 02:19
Meditatii Matematica clasele 5 - 12 si bacalaureat 1 De la: esteticasibiu 12 Martie 2009 02:23
Setari Cookie-uri