Este Complicat...

Așa gândesc mulți bărbați, au nevoie de adrenalina
ingerasulluptor1
Postat pe 31 Iulie 2016 20:08
De la: ghiompirica, la data 2016-07-31 19:00:34727, cand ai o dilema de genul si emotiile te duc la naiba in praznic, singura solutie pentru a gasi lumina, sau macar o infima cale, este rationalizarea. In relatiile pe termen lung, daca vrei sa mearga sau daca vrei sa iesi, sau cand nu stii ce vrei sa faci, o dai la calculul avantajelor si dezavantajelor. Pentru simplul motiv ca sentimentele se transforma, iubirea aceea cu nabadai se potoleste in timp. De unde crezi ca izvoraste expresia "am cu cine sa fac casa" ? Dintr-un calcul. Da, poate parea meschin, dar este rational intr-o furtuna emotionala. "il iubesc in felul meu" , "ma resoecta", "il respect", "am trecut prin multe impreuna", "ma simt confortabil langa", etc. Crezi ca sunt dictate de emotii? Nu. Sunt rationari facute pentru a gasi solutii. Nu neg importanta iubirii, departe de mine gandul!, dar cateodata e bine sa incerci s-o pui deoparte. Si toate aceste rationari te duc la o decizie. Dar nu asta este pbma ci asumarea consecintelor si a merge mai departe cu fruntea sus.


Ei, vezi atitudinea asta de "too much feet on the ground" face ca unii barbatii sa-si caute femeile care merita sa fie iubite. In general poate e mai pregnanta meschinaria femeii(desi sunt si barbati meschini, cu carul) avand in vedere natura ei slaba, prin compensatie pragmatica, lipsita de un oarecare idealism si mai putin cerebrala, orice s-ar spune, pt. ca ea speculeaza avantajele nu rationeaza.
In privinta asumarii consecintelor, mai nimeni n-o face, asa ca ...
Bilan_Matkotvschi
Postat pe 1 August 2016 15:57
Bilan, nu generaliza. Daca citeai atent si procesai putin ai fi bagat de seama ca am scris : "cand ai o dilema de genul si emotiile te duc.....". Nu am ridicat pragmatismul la rang de panaceu care trebuie aplicat on daily basis. Daca simteam ca i se potriveste ii raspundeam omului sa-si urmeze sufletul. Dar nu e cazul. Spre informarea ta, toate acele expresii scrise de mine intre ghilimele le-am auzit atat de la femei cat si de la barbati fiind rodul unor rationalizari.
Pe de alta parte imi pare ca experientele tale cu femeile te-au cam marcat din moment ce noi-adica toate-"speculam avantajele si nu rationam" sau suntem "mai putuin cerebrale" in traducere libera niste parsive, culmea si proaste! ceea ce-mi spune ca n-ai cunoscut o femeie adevarata. La fel pot spune si eu ca toti barbatii gandesc cu ceea ce au in pantaloni si mai putin cu creierul sau toti sunt niste porci. Realitatea zilnica imi arata ca nu este asa , unii o fac, altii nu, cateodata unul e testosteron, altadata e rational, etc Nu exista regula general valabila, exista doar anumite tipare si contexte asemanatoare, insa experientele sunt personale.
ghiompirica
Postat pe 1 August 2016 17:46
Cum adica odată este rațional alta data nu este rațional, înseamnă ca nu știe ce vrea, sau se mulează în funcție de situație
ingerasulluptor1
Postat pe 1 August 2016 20:18
De la: ghiompirica, la data 2016-08-01 17:46:47Bilan, nu generaliza. Daca citeai atent si procesai putin ai fi bagat de seama ca am scris : "cand ai o dilema de genul si emotiile te duc.....". Nu am ridicat pragmatismul la rang de panaceu care trebuie aplicat on daily basis. Daca simteam ca i se potriveste ii raspundeam omului sa-si urmeze sufletul. Dar nu e cazul. Spre informarea ta, toate acele expresii scrise de mine intre ghilimele le-am auzit atat de la femei cat si de la barbati fiind rodul unor rationalizari.
Pe de alta parte imi pare ca experientele tale cu femeile te-au cam marcat din moment ce noi-adica toate-"speculam avantajele si nu rationam" sau suntem "mai putuin cerebrale" in traducere libera niste parsive, culmea si proaste! ceea ce-mi spune ca n-ai cunoscut o femeie adevarata. La fel pot spune si eu ca toti barbatii gandesc cu ceea ce au in pantaloni si mai putin cu creierul sau toti sunt niste porci. Realitatea zilnica imi arata ca nu este asa , unii o fac, altii nu, cateodata unul e testosteron, altadata e rational, etc Nu exista regula general valabila, exista doar anumite tipare si contexte asemanatoare, insa experientele sunt personale.


Nu avea asa stransa legatura cu ce ai postasei tu.
Bilan_Matkotvschi
Postat pe 1 August 2016 20:56
ghiompi, cand iubesti nu ai dileme, pricepi tu? cand iubesti nu vezi nimic altceva decat persoana iubita, nu mai e loc de rationalizari. Acest nobody a avut-o in palma s i-a dat cu sutul, daca o iubea cu adevarat n-o lasa, nici nu se insura cu alta pe "premiza life goes on" Life goes on cand persoana iubita iti trage clapa, ceea ce nu e cazul aici

Iubirea nu e niciodata rationala, nu stii niciodata de ce iubesti un om, doar simti acea implinire si fericire cand e langa tine, pe care nimeni altcineva in lumea asta nu ti le poate oferi, nici brad pitt nici angelina (dupa caz) .

Fazele astea cu "il iubesc in felul meu,il respect, ma respecta" sunt o pomana de mila, un maruntis pe care-l arunci in cutie la biserica. Un schimb - tu-mi dai bani, eu iti dau respect, tu-mi dai sex eu iti dau familie copii, tu imi dai afectiune eu iti dau statut etc. Respectul, intelegerea nu sunt iubire. O relatie bazata doar pe respect si intelegere e moartea pasiunii, plictisul la pensie, ce naiba? de ce ne mintim singuri? bai nene, eu unul n-as putea sta cu una ca o respect/ma respecta si ne intelegem ca amicii (tine cu Steaua), ca ma plictiseste de moooor. Daca n-o iubesc, poa' sa fie perfecta. Iubirea nu are substitut si cine a iubit o data cu adevarat in viata stie ca iubirea aia reala nu o va mai gasi langa nimeni altcineva, poate sa stea in cap.

Acest nobody nu vrea relatia inapoi (desi hmm ...) el de fapt nu vrea nimic decat sa isi omoare timpul aici. repet , doar un om care a cunoscut iubirea stie s-o pretuiasca si nimic in lumea asta nu-l va opri sa o recastige. Viata langa o femeie pe care n-o iubesti e un cosmar oricat te-ar respecta, iubi, intelege blablabla..... niciodata nu veti fi pe aceeasi unda, e anapoda.
garbo059727
Postat pe 2 August 2016 01:11
" Respectul, intelegerea nu sunt iubire. O relatie bazata doar pe respect si intelegere e moartea pasiunii, plictisul la pensie, ce naiba? "

Respectul si intelegerea sunt doua "ingrediente" care fac parte din iubire. Fara ele nu ajungi cu persoana iubita la pensie, ci te trezesti ca umbli dupa "fluturasii" din trecut la fel ca nobody al nostru.
Neata :)
Rotty
Postat pe 2 August 2016 07:42
Respectul si intelegerea fac parte din iubire, sigur. E aiurea cand ai doar atat, si sunt care nici atat nu au, pt. ca intelegerea nu-i la indemana oricarui prost.

Asta care a deschis topicul se plictiseste, atat. Daca si molustele au dreptul sa iubeasca ...
Bilan_Matkotvschi
Postat pe 2 August 2016 08:54
De la: Rotty, la data 2016-08-02 07:42:45" Respectul, intelegerea nu sunt iubire. O relatie bazata doar pe respect si intelegere e moartea pasiunii, plictisul la pensie, ce naiba? "

Respectul si intelegerea sunt doua "ingrediente" care fac parte din iubire. Fara ele nu ajungi cu persoana iubita la pensie, ci te trezesti ca umbli dupa "fluturasii" din trecut la fel ca nobody al nostru.
Neata :)


Nu tanti, iubirea e pur iubire, nu-i un amalgam. Respectul si intelegerea sunt consecintele iubirii pentru ca iubirea te face mai bun, nu "fac parte din iubire" de asta ele exista si fara iubire. Nu cred ca mai poate fi vorba de "fluturasi" dupa 13 ani, si foarte probabil ca acei fluturasi nu i-a avut cu nevasta-sa de la bun inceput, cum chiar el spune, ca aia nu i-a dat niciodata "acel ceva" Dar daca scopul vostru e sa atingeti pensia linistiti si previzibil, ma scuzati pt zgomotul facut, puteti sa va culcati inapoi linistiti, pensia vine sigur.
garbo059727
Postat pe 2 August 2016 13:26
"Dragostea indelung rabda, dragostea este binevoitoare....toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda...Dragostea nu cade niciodata" (Corinteni 13)

Daca nu iubesti ii vei scoate ochii pt orice nimic, vei vedea toate defectele, te va deranja tot ce contravine cu tine, vei fi inflexibil, nu vei putea trece peste multe si cu siguranta nu veti ajunge impreuna la pensie decat in genunchi si taras pe coate, chinuiti de o viata amara si frustrata. In orice in viata asta poti face compromisuri, in cariera, prieteni, familie etc, dar cand te compromiti in iubire, te condamni singur. Vezi atatea cupluri blazate, nefericite, care gandesc exact ca tine, sa ajungem la pensie, sa nu raman singur/a, viata e mai usoara in doi cu cheltuielile la comun etc etc si ajungi sa te sabotezi singur, sa il manipulezi/santajezi pe celalalt pt ca nu poti sa-l accepti asa cum e fiindca nu esti fericit langa el, te frustrezi, te intorci impotriva lui si vezi tu....la final "ura ramane cel mai sincer sentiment"
garbo059727
Postat pe 2 August 2016 13:40
"Respectul si intelegerea sunt consecintele iubirii pentru ca iubirea te face mai bun."
Si cand te gandesti ca sunt oameni care cred ca te face mai rau si mai constient de propria agresivitate ...pt. ca pur si simplu nu pot iubi.
Bilan_Matkotvschi
Postat pe 2 August 2016 15:02
De la: Bilan_Matkotvschi, la data 2016-08-02 15:02:25"Respectul si intelegerea sunt consecintele iubirii pentru ca iubirea te face mai bun."
Si cand te gandesti ca sunt oameni care cred ca te face mai rau si mai constient de propria agresivitate ...pt. ca pur si simplu nu pot iubi.


Corect! cei care nu pot iubi nici n-ar trebui sa pronunte cuvantul "iubire" pentru ca-l murdaresc
garbo059727
Postat pe 2 August 2016 15:15
ghiompi...daca urmaream sa imi insel nevasta puteam sa o fac de nenumarate ori pana acum right? gandeste putin...De unde tragi tu concluzia ca urmaresc eu asta acum? si in mod special cu fosta...si dupa atata timp
just-nobody
Postat pe 2 August 2016 19:44
Da' ce naiba ne pasa noua daca nu vrei sa-ti inseli nevasta? "Mare branza", no matter what. Crezi ca asta te face mai putin las? Oftatul dupa o iubita treisprezece ani fara sa faci ceva (nu inselat) in situatia asta, pt. ca daca erai bine cu cea care s-a nimerit sa-ti fie sotie, nu te mai gandeai la aia o o zi in viata ta, nu-ti spune nimic?
Bilan_Matkotvschi
Postat pe 2 August 2016 20:01
Ok si acum ce vrei sa fac?
just-nobody
Postat pe 2 August 2016 20:11
Faptul ca te framanti zi de zi, cautand o "iesire" din viata pe care o ai acum, dovedeste ca nu mai ai ce sa cauti acolo, ca ai gresit de la inceput ... Amintirile cu iubita din tinerete mi se par o incercare de a evada spre o alta viata. Ca vei fi cu fosta, ca vei cauta alte solutii, in familia pe care o ai acum nu esti implinit. Te sperie probabil sa te gandesti ca vei pierde o bucata de viata, lasandu-ti familia (tatal acelui copil vei fi in continuare) in urma dar este un pas necesar.

Bilan_Matkotvschi
Postat pe 2 August 2016 20:39
Tu, cu sufletul si mintea nu esti acasa...Nevasta ta nu s-a prins?


Schmetterling
Postat pe 2 August 2016 20:47
Asa este Bilan...din pacate nu ma mai simt implinit...si "pasul" asta trebuie sa il fac...clar...doar ca imi doresc sa il fac intr`un mod cat mai pasnic...
@Schmetterling - nu s-a prins...inca...dar raceala care este in relatie cred ca ii da de banuit ce va urma....
just-nobody
Postat pe 2 August 2016 21:06
Situația este cat se poate de dificilă pentru amândoi, dar eu, ca femeie,oricât m-ar durea nu as putea sa țin langa mine un bărbat care nu ma iubeste.Toți avem dreptul de fim fericiti, iar situatia in care va aflati nu va aduce asta.Nu te mai amăgi, nu o mai amăgi.Multa putere si sper sa va găsiți linistea!
Schmetterling
Postat pe 2 August 2016 21:17
De la: Schmetterling, la data 2016-08-02 21:17:04Situația este cat se poate de dificilă pentru amândoi, dar eu, ca femeie,oricât m-ar durea nu as putea sa țin langa mine un bărbat care nu ma iubeste.Toți avem dreptul de fim fericiti, iar situatia in care va aflati nu va aduce asta.Nu te mai amăgi, nu o mai amăgi.Multa putere si sper sa va găsiți linistea!


garbo28644
Postat pe 2 August 2016 21:50
Am auzit o remarca de genul : suntem prieteni dupa atatia ani, avem aceleasi preocupari, afinitati, gandim la fel, ne respectam, ne...iubim. Asta este iubirea care a evoluat dupa tzashpe ani alaturi de aceeasi persoana. Pentru ca altfel si-ar fi dat in cap demult sau s-ar injunghia.

Initiatorului acestui topic ii arde sa-si insele nevasta.

1) nu te tine nimeni cu forta soro, daca ajungeti sa va dati in cap sau sa va injunghiati e groasa gluma. Citeste si tu niste dezvoltare personala si o sa afli ca si iubirea evolueaza intr-un cuplu destept (nu o sa intru in detalii ca n-am timp)

2) daca nobody vroia sa-si insele nevasta o facea de mult ca sunt destule curve pe lumea asta pt toate gusturile Eu cred ca omul nu a inteles iubirea si poate ca dupa ani a realizat cat o iubea, dar faptul ca asteapta pasiv vreo minune cine stie... ma face sa cred ca nu iubeste sau oricum nu destul incat s-o aduca inapoi. Poate ca-i va mai lua 13 ani sa realizeze vorbele mele, si poate atunci ea va avea un sot, copii si nici nu va mai vrea sa auda de el..... eu nu mi-as asuma riscul.... in fine....
garbo059727
Postat pe 2 August 2016 22:30
De la: Bilan_Matkotvschi, la data 2016-08-02 20:39:44Faptul ca te framanti zi de zi, cautand o "iesire" din viata pe care o ai acum, dovedeste ca nu mai ai ce sa cauti acolo, ca ai gresit de la inceput ... Amintirile cu iubita din tinerete mi se par o incercare de a evada spre o alta viata. Ca vei fi cu fosta, ca vei cauta alte solutii, in familia pe care o ai acum nu esti implinit. Te sperie probabil sa te gandesti ca vei pierde o bucata de viata, lasandu-ti familia (tatal acelui copil vei fi in continuare) in urma dar este un pas necesar.



garbo059727
Postat pe 3 August 2016 00:01
De la: just-nobody, la data 2016-08-02 21:06:53Asa este Bilan...din pacate nu ma mai simt implinit...si "pasul" asta trebuie sa il fac...clar...doar ca imi doresc sa il fac intr`un mod cat mai pasnic...
@Schmetterling - nu s-a prins...inca...dar raceala care este in relatie cred ca ii da de banuit ce va urma....


eu am impresia ca tie ti-e teama de nevasta-ta pe cuvant, mai asa ceva.... du-te si tu pe la un tribunal asa intr-o zi sa vezi ca zilnic divorteaza oamenii, nu e big deal.... nu va veni sfarsitul lumii daca divortezi stai linistit.....

pune-te in locul acelei femei, daca ar fi ea maritata si o vezi nefericita dar nu poti sa faci nimic pt ca ea nu vrea sa dvorteze ca sa nu-si raneasca sotul, nici nu mai conteaza ca te iubeste si te sacrifica, cum te-ai simti? cat ai astepta-o? fii sincer.... probabil ca ti-ai baga picioarele si i-ai spune " hai pa"
garbo059727
Postat pe 3 August 2016 00:08
Domnule draga tu ai impresia ca domnita te mai vrea dupa 13 ani divortat si cu "bagaj la purtator" ? nu prea as crede eu Cred ca are sansa sa fie iubita si fericita langa un barbat liber, care stie ce vrea
Andrei4
Postat pe 10 August 2016 02:25
Eu am reluat relația cu prima iubire mai mult din cauza himerelor, nu puteam sa merg mai departe, dar acum s-a clarificat, ne-am despărțit din nou, deși obsesia încă nu mi-a trecut, aștept sa ma fac bine si sa ma consolez cu gândul ca nu ne potrivim sau ca așa a vrut Dumnezeu. Te înțeleg ca iti este foarte greu. Poti încerca sa te rogi, cere ajutor de la Cel de Sus si încearcă, totuși, sa nu divorțezi pentru ca este păcat. Asta este părerea mea.
Ginger
Postat pe 28 August 2016 20:16
De la: Bilan_Matkotvschi, la data 2016-08-28 20:33:36Tu f.uti mai ales ce nu arata bine. Cel putin hoasca din dotare e horror. Tre' sa ai ceva stomac sau multe grade in stomac.


da, mah, stim ca te-am muit, dar asta este, ma descurc si eu cu ce pot
londonwalk
Postat pe 28 August 2016 20:47
Exact, te descurci cu ce poti : tinere, milf, un singur criteriu primeaza: uratenia. Si desigur, g(a)ura, a ta, cel mai adesea, faggot de suburbie.
Sau nu mai merge treaba in Londra si esti disperat sa faci bani, cum stii tu cel mai bine de te-ai reprofilat pe garbo??
Bilan_Matkotvschi
Postat pe 28 August 2016 21:06
ce s-o mai fi intamplat cu prietenul nostru nobody?
garbo059727
Postat pe 15 Octombrie 2016 02:48
foarte simplu, daca o iubesti lasi catel, purcel si iti urmezi fericirea. It's not rocket science.
Problema de fond e ca tu nici nu ai curajul sa-i spui toate astea, ceea ce-mi ridica un mare semn de intrebare...
Andrei4
Postat pe 29 Octombrie 2016 03:12
Problema ca nu trebuie sa te lași sedus, ci sa fiți n prieteni sa vezi dacă va înțelegeți, dar bărbații oricum comanda femeile și sa gândească ca ei,
Te seduc apoi urmează spălare de creier, femeia devine la fel de Excroaca și proasta ca un barbat,
ingerasulluptor1
Postat pe 29 Octombrie 2016 21:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
constatare 4 De la: Dor_marunt 7 Aprilie 2010 20:56
relatiile la distanta! 13 De la: pantera_neagra 10 Septembrie 2009 04:50
Interesant,,,ffff, interesant forum! 61 De la: barboneli 3 Martie 2011 15:08
Despartire si cum as putea sa ma impac cu ea 26 De la: Alex_Stefan 13 Noiembrie 2013 16:42
divort 1 De la: garbo_499110 5 Aprilie 2019 19:59
Setari Cookie-uri