Este Complicat...

salutare...
in speranta de a gasi un sfat sau un indemn in problema pe care o am, apelez la voi, poate reusiti sa arbitrati mai bine ca mine aceasta situatie...
Sa incepem...
totul a inceput acum foarte mult timp...mai exact 14 ani (stiu ca deja va faceti o idee ca sa ma indemnati sa merg la un psiholog); o fata frumoasa, o relatie de dragoste...toate bune si frumoase...distanta a omorat relatia in final...sa terminat un an jumate mai tarziu.
Pe premiza : Life goes on...am cunoscut imediat (prea repede) pe altcineva...o relatie OK....ulterior ne-am casatorit...si toate astea continua si in prezent...(avem si un copil)
Problema cea mare este ca nu o pot trece peste acea despratire nici in ziua de astazi...
am mai discutat cu persoana in cauza intre timp (foarte rar)...dar totusi...in 13 ani multe se schimba...
Nu vreau relatia inapoi (desi... ) pentru ca ar fi incorect fata de familia pe care o am ...dar nici nu pot scapa de aceasta stare...zi de zi ma gandesc la ea...am un gol in stomac...nopti nedormite....(stiu ca suna aiurea) si nici macar nu am curajul sa ii spun asta...
Nu stiu ce sa fac...si cum sa procedez...
P.S. Imi asum criticile ce vor urma deci feel free
just-nobody
Postat pe 19 Iulie 2016 21:26
ce te-a incantat in aceea relatie si nu ai mai avut pe urma?
londonwalk
Postat pe 19 Iulie 2016 23:32
Pe remiza life goes on, ti-ai dat singur cu sutul in ca probabil ramaneai neinsurat! Na ca esti! Sfaturi nu iti dau, insa daca era totul bine si frumos, nici distanta, nici alte lucruri nu omorau relatia.Zic si eu.
Mult succes si intelepciune, esti intr-o situatie cam dificila.
Schmetterling
Postat pe 20 Iulie 2016 08:48
Poate ca faptul ca a fost Prima Iubire...asta ma marcat asa de mult..si nu reusesc sa trec peste ea...din pacate...
just-nobody
Postat pe 21 Iulie 2016 00:24
@Schmetterling
Initial am adoptat si eu premiza asta ca Life goes on...dar se pare ca nu am avut nici un succes...totusi...in 13 ani nu am reusit sa ma "debarasez" de aceste amintiri care ma bantuie zi de zi, noapte de noapte...
just-nobody
Postat pe 21 Iulie 2016 00:28
destul de dificil sa gasesti raspunsuri pe acest forum vis-a-vis de speta asta... posibil relatia pe care o ai nu te multumeste si nu te-a multumit de la inceput cu ceva. intrand imediat dupa despartire in aceasta relatie ai putut constientiza diferentele. posibil acea mare iubire avea acel ceva care ti-a lipsit in relatia ulterioara. posibil tu de fapt personifici in ea o anumita stare de bine care iti lipseste. care? numai tu stii. observi ca am folosit abundent cuvantul "posibil". da, pentru ca nu am cum stii, doar ma dau cu parerea, personal eu nu am trecut prin asa ceva pentru a scrie din experienta. da, probabil cea mai eficienta metoda este chiar care ai identificat-o singur in primul mesaj - incearca sa vorbesti cu un psiholog
londonwalk
Postat pe 21 Iulie 2016 15:02
aici ai perfecta dreptate...este ceva ce lipseste in relatia actuala si de care am avut parte inainte...dar vezi tu ...ca acum in situatia in care sunt, am tendinta sa exagerez cu diferentele, si poate ca as putea ajunge sa cataloghez actuala relatie drept catastrofa sau "o viata de ..." desi nu este asa...sunt constient de lucrul asta...Problema este ca la momentul in care stau si ma gandesc in trecut ajung in punctul in care imi lipseste totul din relatia trecuta dar cred ca cel mai mult imi lipseste persoana. La rece gandind este si normal sa mi se pare ca a fost o relatie extraordinara la momentul ala...totusi aveam 17-18 ani, si toata lumea stie cum e dragostea la varsta respectiva. Iti multumesc pentru timpul acordat, incerc sa mai caut solutii, inca nu am ajuns in stadiul disperarii si nici nu cred ca voi ajunge acolo. Incerc sa caut o solutie "amiabila" sa ii zic asa...ramane de vazut ce va iesi
just-nobody
Postat pe 21 Iulie 2016 18:24
Pai daca stai si compari doua relatii, numai iubire nu e. Ba iti lipseste fata aia de nu mai poti, desi ai stat 13 ani fara ea, ba spui ca nici relatia actuala nu-i rea, cauti solutii, dar nu vei fi vreodata disperat. Nici vorba de iubire.

Orice ai face, nu incurca vietile altora. Poate intr-o zi cand vei sta tot asa, in dubii, iti va pica si "fisa": cap sau pajura.
garbo28644
Postat pe 21 Iulie 2016 18:33
De la: just-nobody, la data 2016-07-21 18:24:05aici ai perfecta dreptate...este ceva ce lipseste in relatia actuala si de care am avut parte inainte...dar vezi tu ...ca acum in situatia in care sunt, am tendinta sa exagerez cu diferentele, si poate ca as putea ajunge sa cataloghez actuala relatie drept catastrofa sau "o viata de ..." desi nu este asa...sunt constient de lucrul asta...Problema este ca la momentul in care stau si ma gandesc in trecut ajung in punctul in care imi lipseste totul din relatia trecuta dar cred ca cel mai mult imi lipseste persoana. La rece gandind este si normal sa mi se pare ca a fost o relatie extraordinara la momentul ala...totusi aveam 17-18 ani, si toata lumea stie cum e dragostea la varsta respectiva. Iti multumesc pentru timpul acordat, incerc sa mai caut solutii, inca nu am ajuns in stadiul disperarii si nici nu cred ca voi ajunge acolo. Incerc sa caut o solutie "amiabila" sa ii zic asa...ramane de vazut ce va iesi


la o cura cu p.zde te-ai gandit? nu scriu la misto, de multe ori da rezultate bune. pe principiul "cui pe cui se scoate"
londonwalk
Postat pe 21 Iulie 2016 22:26
Din pmdv, ar trebui sa fie simplu. Si adevarul e ca n-as cere vreodata sfaturi. Relatii ok, gasesti mai mereu. Dar cineva pe care sa nu-l uiti atatia ani, cu greu.
Acum depinde si de om. Nu toti pretuim iubirea la fel si unii pot convietui bine mersi cu parteneri pe care nu-i iubesc, dar cu care macar se inteleg si se respecta. Inteleg ca-i si cazul tau. Dar ai ceva masochism daca te "bantuie" relatia anterioara si suporti situatia, ca variatie. Sau lipsa de c...e.

Bilan_Matkotvschi
Postat pe 21 Iulie 2016 22:32
De la: londonwalk, la data 2016-07-21 22:26:53
De la: just-nobody, la data 2016-07-21 18:24:05aici ai perfecta dreptate...este ceva ce lipseste in relatia actuala si de care am avut parte inainte...dar vezi tu ...ca acum in situatia in care sunt, am tendinta sa exagerez cu diferentele, si poate ca as putea ajunge sa cataloghez actuala relatie drept catastrofa sau "o viata de ..." desi nu este asa...sunt constient de lucrul asta...Problema este ca la momentul in care stau si ma gandesc in trecut ajung in punctul in care imi lipseste totul din relatia trecuta dar cred ca cel mai mult imi lipseste persoana. La rece gandind este si normal sa mi se pare ca a fost o relatie extraordinara la momentul ala...totusi aveam 17-18 ani, si toata lumea stie cum e dragostea la varsta respectiva. Iti multumesc pentru timpul acordat, incerc sa mai caut solutii, inca nu am ajuns in stadiul disperarii si nici nu cred ca voi ajunge acolo. Incerc sa caut o solutie "amiabila" sa ii zic asa...ramane de vazut ce va iesi


la o cura cu p.zde te-ai gandit? nu scriu la misto, de multe ori da rezultate bune. pe principiul "cui pe cui se scoate"


Caricatura deversata de pe Tamisa, mars jegule de pe forum. sick0022: interlop nenorocit.
pinkrainbow
Postat pe 21 Iulie 2016 22:36
De la: Ilona30, la data 2016-07-21 22:36:45
De la: londonwalk, la data 2016-07-21 22:26:53
De la: just-nobody, la data 2016-07-21 18:24:05aici ai perfecta dreptate...este ceva ce lipseste in relatia actuala si de care am avut parte inainte...dar vezi tu ...ca acum in situatia in care sunt, am tendinta sa exagerez cu diferentele, si poate ca as putea ajunge sa cataloghez actuala relatie drept catastrofa sau "o viata de ..." desi nu este asa...sunt constient de lucrul asta...Problema este ca la momentul in care stau si ma gandesc in trecut ajung in punctul in care imi lipseste totul din relatia trecuta dar cred ca cel mai mult imi lipseste persoana. La rece gandind este si normal sa mi se pare ca a fost o relatie extraordinara la momentul ala...totusi aveam 17-18 ani, si toata lumea stie cum e dragostea la varsta respectiva. Iti multumesc pentru timpul acordat, incerc sa mai caut solutii, inca nu am ajuns in stadiul disperarii si nici nu cred ca voi ajunge acolo. Incerc sa caut o solutie "amiabila" sa ii zic asa...ramane de vazut ce va iesi


la o cura cu p.zde te-ai gandit? nu scriu la misto, de multe ori da rezultate bune. pe principiul "cui pe cui se scoate"


Caricatura deversata de pe Tamisa, mars jegule de pe forum. sick0022: interlop nenorocit.


londonwalk
Postat pe 21 Iulie 2016 22:51
pinkrainbow
Postat pe 21 Iulie 2016 23:02
La acea cura chiar nu m-am gandit...dar sincer as zice "pas"....
@Bilan_Matkotvschi - asa este, suport situatia actuala dar sincer sa fiu, deocamdata nu am alta solutie...poate ca de asta am postat si aici pe forum...poate careva e mai luminat ca mine si imi da vre`o solutie geniala

@ garbo_446512 - nu incurc viata nimanui deocamdata si sper sa nu o incurc niciodata, relatia actuala merge asa cum vrea partenera si chiar merge bine sa spunem. totusi avem un copil minunat impreuna si pentru asta o voi respecta toata viata. Nu vreau sa fac pe nimeni sa sufere dupa urma problemelor mele sentimentale si daca nu voi gasi acea solutie tind sa cred ca asa cum au trecut pana acum 13 ani, vor mai trece multi...
just-nobody
Postat pe 21 Iulie 2016 23:55
Conform ultimului tau mesaj, decizia e luata, adica sa ramai alaturi de familia ta.Esti de admirat , multi nu ar sta pe ganduri si ar lupta pe doua fronturi.Implica-te in activitati cu familia, apropie-te mai mult de sotia ta si ai sa vezi ca, macar se va diminua ceea ce te nelinisteste acum.
Eu iti doresc multa fericire si liniste!
Schmetterling
Postat pe 22 Iulie 2016 08:36
Asta te-as sfatui si eu. Oricum, n-ai coloana pt. ceea ce-ti doresti. Ma bucur ca si si ciorbaresele sunt de acord cu mine. Caci, ce spaime mai mari, decat sa-i plece barbatul si sa-i faca praf visele despre propasirea fam. poate intampina o gospodina, care n-are de oferit decat o masa calda si platirea facturilor la comun?!?
Bilan_Matkotvschi
Postat pe 22 Iulie 2016 09:25
Bilan, ieri a fost bagarea in seama.
Schmetterling
Postat pe 22 Iulie 2016 09:38
Glume de gospodina, la fel de seci...
Bilan_Matkotvschi
Postat pe 22 Iulie 2016 09:43
Concluzii de pseudobarbat. Deja ti-am acordat cam multa atentie.Nu te obosi sa umpli o pagina pe seama mea, mi se va rupe profund.
Schmetterling
Postat pe 22 Iulie 2016 10:16
E replica ta ca raspuns la orice user si sigur nu ti se rupe. Dar asa esti tu ... nu ma obosesc pe seama ta, ca ti-am cam ghicit hramul. O zi buna si sa nu ti se arda (nu creierii), coptura aia dupe plita.
Bilan_Matkotvschi
Postat pe 22 Iulie 2016 10:42
La cat de bine m-ai citit, chiar mi s ar rupe.In general nu am acest sentiment, insa când asist la concluzii trase atât de prost, chiar mi se întâmplă.
Week end plăcut, nu am chef de polemici!
Schmetterling
Postat pe 22 Iulie 2016 13:23
Asemenea, tie si nefericitelor astora de pe site. Mai lipseste aia cu discursul cat cearceaful.
Bilan_Matkotvschi
Postat pe 22 Iulie 2016 13:32
De la: Bilan_Matkotvschi, la data 2016-07-22 13:32:42Asemenea, tie si nefericitelor astora de pe site. Mai lipseste aia cu discursul cat cearceaful.


E in concediu...
Iar Livache e inca in spatele casei...


...n-a terminat tractziunile alea!



garbo101426
Postat pe 22 Iulie 2016 14:21
@Bilan - multumesc pentru provocarea care mi-ai lansato dar si la asta voi spune "pass" deoarece nu iti trebuie prea multa "coloana vertebrala" sa faci o chestie ca asta...stii cat ar dura? Fix 5 minute adica imbracat si plecat direct spre "visul nocturn"
Dar situatia nu e asa usoara...asa cum scrie si in titlul postului...este complicat

Pentru fetele care au postat intre timp - nu fiti rele cu domnul...peste tot exista persoane care dau indicatii sau sfaturi pe care ei le aplica in viata lor...fiecare este unic...deci nu aveti de ce sa il criticati sau sa il blamati pentru sfaturile date si despre parerile personale...
Oricum nu ma asteptam la atatea raspunsuri la "problema" afisata de mine...si chiar tin sa va multumesc
P.S. Apropo o persoana a postat printre altele ca sunt de apreciat...nu este asta...nu sunt de apreciat...sunt chiar de blamat pentru ca daca procedam cum trebuie la momentul potrivit acum nimeni nu trebuia sa sufere si nici nu eram in situatia asta...
just-nobody
Postat pe 22 Iulie 2016 16:02
Ce-ai inteles ... nu pt. asta iti trebuie coloana, ci pt. a fi impreuna cu fata aia, pt. avea o viata cu ea si copii minunati, daca tot o iubesti.
Dar, te-ai dat singur de gol, ca de fapt asa ca stai bland si nu incurca pe nimeni. De la inceput, habar n-aveai ce vrei,ba o iubeai, ba te-ai insurat cu alta.
Bilan_Matkotvschi
Postat pe 22 Iulie 2016 16:39
pai este normal sa nu stiu ce vreau...pentru ca daca stiam ce vroiam nu mai postam nimic aici...nu?
just-nobody
Postat pe 22 Iulie 2016 17:44
De la: garbo101426, la data 2016-07-22 14:21:51
De la: Bilan_Matkotvschi, la data 2016-07-22 13:32:42Asemenea, tie si nefericitelor astora de pe site. Mai lipseste aia cu discursul cat cearceaful.


E in concediu...
Iar Livache e inca in spatele casei...


...n-a terminat tractziunile alea!





Si-o fi terminat ala tractiunile ... nu de alta, da astia doi, cand or veni ...: sml-sad0116: ... aia bronzata din co, el cu muschii batzosi
Bilan_Matkotvschi
Postat pe 22 Iulie 2016 22:10
Nu inteleg de ce ai deschis topicul asta. Solutii nu vrei, spui ca ai o viata care nu-i rea, suferinta e suportabila....
Esti ca in bancul ala: "frumos, destept, bogat, vreau doar sa ma laud" ... adaptare garbo. Sau ai vrut sa stim si noi ca iubesti o femeie de atatia ani?
Multe lucruri ciudate pe lumea asta ...
Bilan_Matkotvschi
Postat pe 22 Iulie 2016 23:30
Pai se pare ca nu ai inteles tu de la bun inceput...solutie vreau si inca o caut...dar caut una in care sa nu aiva de suferit prea mult nici unul din cei trei (care suntem implicati in problema). Daca retin bine singura solutie de pana acum e sa consul un psiholog....sau sa o las balta...dar pentru mine deocamdata nu este o solutie viabila. Faptul ca tu ai tras concluzia ca am venit aici ca sa ma laud e dovada clara ca si pe tine te depaseste speta asa cum ma depaseste si pe mine. Eu fiind implicat poate ca nu gandesc clar si am sperat ca cineva din exterior va vedea o posibila solutie "viabila"...pe care eu nu o gasesc momentan...
just-nobody
Postat pe 22 Iulie 2016 23:41
Caut-o. Eu ti-am sugerat ce as face eu, ce as fi facut inca de la bun inceput: sa fiu cu femeia pe care o iubesc, luand in calcul si situatia copilulul, pt. a-i fi bine.
Doar ca bati pasul pe loc, evaluand la nesfarsit situatia si neluand nici o decizie. De aia am si spus ca te "lauzi". Intelegi acum?
Bilan_Matkotvschi
Postat pe 23 Iulie 2016 06:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
M a inselat 197 De la: GianySeo 20 Februarie 2015 14:59
iubire intre veri 4 De la: garbo084302 8 Martie 2010 22:22
Meditatie la viata mea 1 De la: femeiadesucces 10 Februarie 2010 00:10
Niste sfaturi,un ajutor din partea voastra!:* 5 De la: emilly_dy 27 Decembrie 2010 21:19
Despartire... 11 De la: fleurdelis 1 Septembrie 2010 16:48
Setari Cookie-uri