Este Complicat...

Cei care ne stricam relatiile bune si le inlocuim cu cele virtuale, suntem noi insine. Dupa aceea oftam sa ne auda lumea si dam vina pe soarta. Si eu am provit inapoi si mi-am dat seama ca ma uit dgeaba catre trecut pentru ca acesta nu se mai poate intoarce inapoi. De aceea acum privesc numai inainte si sterg toate amintirile din suflet care ma ranesc.
garbo_1713
Postat pe 23 Iulie 2016 08:43
@Bilan - Pasul acesta deja l-am facut (sa o caut) dar nu pot intra direct in viata unei persoane si sa ii spun ca vreau inapoi ce a fost odata....iti dai seama ca acum este totul la modul de discutii amicale sa observ in ce situatie este ea si cum as putea sa imi fac putin loc in viata ei...dar totul depinde de ea daca va accepta asta sau nu.
@garbo_1713 - diferenta este ca ma folosesc de mediul virtual pentru a incerca sa imi recapat anumite lucruri din trecut...nu stric o relatie pe una virtuala...este o diferenta pe care tu nu ai "socotito" in post`ul tau. Deocamdata nu este nici o relatie stricata si totul decurge normal pentru restul persoanelor implicate.
Din postarea ta se pare ca si tu ai avut o asemenea tentativa...care se pare ca nu a avut nici un succes (te citez: "Cei care ne stricam relatiile bune"). Ar fi frumos sa ne impartasesti din experienta daca nu te deranjeaza. Oricum suntem toti anonimi aici si nu cred ca ar strica anumite dezvaluiri care poate pentru unii ar fi folositoare.
P.S. acum voi fi criticat ca joc pe doua "campuri" dar a nu se trage concluzii primite pentru ca nu se stie cum se va termina toata tentativa mea de a reintra intr-un joc in care timpul a schimbat si "terenul" de joc si "jucatorul".....totusi sunt 13 ani...nu 13 saptamani sau 13 zile.
A naibii cifra asta 13
just-nobody
Postat pe 23 Iulie 2016 10:57
"Caut-o" , solutia, nu persoana. Persoana o cauti cand stii ce vrei. Daca o vrei pe ea in viata ta, nu o ancora in timp spre vremurile frumoase ...
Bilan_Matkotvschi
Postat pe 23 Iulie 2016 11:41
Experienta mea de viata m-a dus si in asemenea situatie , m-am despartit de prima iubire dupa 4 ani de relatie . Am trecut ulterior printr-o casatorie care s-a sfarsit prost , fiecare dintre noi . Ne-am revazut dupa 11ani si am decis sa mergem de data asta impreuna pe drumul vietii. S-a dovedit a fi cea mai proasta idee din viata mea , am suferit ingrozitor si nimeni pe lumea asta nu mi-a facut mai mult rau . Ciorba reincalzita poate avea gust uneori dar de cele mai multe ori nu . Un punct separat in problema dvs este suferinta nemeritata a familiei actuale , nici sotia nici copilul nu sunt de vina pentru himerele ce va tulbura gandurile . E mai putin complicat sa aveti o comunicare mai buna cu sotia , poate v-ar putea oferi ceea ce va lipseste . Numai bine va doresc!
garbo039125
Postat pe 23 Iulie 2016 11:46
Alta despartita, aceleasi probleme, of ...
Cand aud: a fost marea mea iubire, dar m-am casatorit cu altu/alta, asa am considerat amandoi ca-i mai bine
Bilan_Matkotvschi
Postat pe 23 Iulie 2016 11:53
De la: garbo039125, la data 2016-07-23 11:46:00Experienta mea de viata m-a dus si in asemenea situatie , m-am despartit de prima iubire dupa 4 ani de relatie . Am trecut ulterior printr-o casatorie care s-a sfarsit prost , fiecare dintre noi . Ne-am revazut dupa 11ani si am decis sa mergem de data asta impreuna pe drumul vietii. S-a dovedit a fi cea mai proasta idee din viata mea , am suferit ingrozitor si nimeni pe lumea asta nu mi-a facut mai mult rau . Ciorba reincalzita poate avea gust uneori dar de cele mai multe ori nu . Un punct separat in problema dvs este suferinta nemeritata a familiei actuale , nici sotia nici copilul nu sunt de vina pentru himerele ce va tulbura gandurile . E mai putin complicat sa aveti o comunicare mai buna cu sotia , poate v-ar putea oferi ceea ce va lipseste . Numai bine va doresc!


Dar poate ca sotiei i-a convenit sa se bage peste suferinta lui ... si sa se minta tot timpul ca-i iubita, hai sa nu fim ipocriti si sa-si traga naibii fiecare pacatele, fara mizericordii de doi bani.
Bilan_Matkotvschi
Postat pe 23 Iulie 2016 12:03
Inca un punct de vedere...multumesc
@Bilan - nu ancorez nimic...doar discutii normale/amicale fara vre`o tenta diferita. Cand si daca voi gasi acea solutie poate ca atunci voi schimba "strategia" pana atunci stau in banca mea si imi vad momentan de treaba.
just-nobody
Postat pe 23 Iulie 2016 12:47
Oricum, pe forumul asta, prostie infinita din partea sfatului popular........
Una il sfatuieste sa se implice in activitati cu familia, de parca singurele activitati le-o fi facut la orizontala pana acum ...
Alta ii spune sa aiba o comunicare mai buna cu sotia, ca sa-i dea ce-i lipseste... pai nu intelegi "inteligento" ca aia nu poate sa-i ofere de-acum, ce nu i-a oferit deja? si ca n-a fost alegerea buna deodata, ca altfel o uita pe aia, mult "iubita"...
Da' ce faci cand ai depasit 30 de ani si te plictisesti, gandindu-te ca nu ti-ai rezolvat marea iubire, de care-ti amintesti cand si cand, in restul timpului fiind fericit cu familia, care s-a intamplat oricum prea repede si n-ai avut timp nici sa-ti dai seama ce vrei? Intri pe garbo. ro si afli raspunsul.
Bilan_Matkotvschi
Postat pe 23 Iulie 2016 13:23
Bine punctat "prietene"...raspuns de milioane ai avut acum...ai "arbitrat" foarte bine, ceea ce nu ma asteptam sa vad din partea unui barbat. Sorry girls dar a dat cu voi de pamant la faza asta colegu de chat
just-nobody
Postat pe 23 Iulie 2016 14:31
Auzi, e dat cu noi de pământ.
Daca nu ai fi penibil,ai fi amuzant.Noi te am sfătuit cum am crezut noi,ca nu e ceea ce vrei sa auzi,nu mai e problema mea.Prea putin ma intereseaza dedpre problemele tale.Sunt si oameni care fac ce si cum trebuie.Ca tu nu esti unul dintre ei...
Celuilalt nu mă obosesc sa ii zic ceva, oricum nu pricepe,desi se exprimă in cuvinte mult prea mari pentru un asemenea nivel..
Va doresc sa trăiți fericiti ca pseudobarbati ce sunteți!
Schmetterling
Postat pe 23 Iulie 2016 19:44
doar o vorba mai am si pe urma inchid iar Garbo pentru o luna doua . Citez ,,distanta a omorat relatia '' ... omul plange dupa ceva ce nu a avut de fapt, aici cred ca seamana prea mult cu Romeo si Julieta.... adica ce-ar fi fost daca aia doi se casatoreau , si traiau fericiti- vase, vase, vase, mai auzea cineva de ei?
Mincinosul in povestea asta e chiar cel care a initiat subiectul, a mintit o femeie si a luat-o de sotie, i-a jurat stramb la primarie si la preot, cu gandul la ce-ar fi fost daca .... si acum plange ca nu stie ce jucarie vrea asa cum nu a stiut nici acum 13 ani. Intre timp a aparut si un copil, pe care l-a facut tot asa , ca sa fie acolo, pe lista, intre timp tot spera ca dragostea la distanta sa revina la el .
Cine nu stie sa pretuiasca ce are langa sine si viseaza cai verzi pe pereti isi ia cate o copita in nas de la viata .
Si cu acestea dragii moshului imi iau adio de la subiect si de la Garbo pentru 45 de zile lucratoare
garbo039125
Postat pe 23 Iulie 2016 20:03
Se pare ca doamna/domnisoara nu stie povestea completa cu Romeo si Julieta...dar totusi se arunca in discutie ca sa isi etaleze talentele feminine...dar in fine...are tot dreptul...
@Schmetterling - nu am contestat sfaturile voastre si am multumit pentru ele... iar daca nu ai observat iti mai multumesc odata
just-nobody
Postat pe 23 Iulie 2016 20:10
De la: Schmetterling, la data 2016-07-23 19:44:29Auzi, e dat cu noi de pământ.
Daca nu ai fi penibil,ai fi amuzant.Noi te am sfătuit cum am crezut noi,ca nu e ceea ce vrei sa auzi,nu mai e problema mea.Prea putin ma intereseaza dedpre problemele tale.Sunt si oameni care fac ce si cum trebuie.Ca tu nu esti unul dintre ei...
Celuilalt nu mă obosesc sa ii zic ceva, oricum nu pricepe,desi se exprimă in cuvinte mult prea mari pentru un asemenea nivel..
Va doresc sa trăiți fericiti ca pseudobarbati ce sunteți!


Ce sa "pricep"? "trilul" de codobatura sfatoasa?
Cand o sa pricepi ca un barbat, nu o paiata, nu sta la fundul oricarei mandre, care nu are cum sa-i satisfaca asteptarile chiar elementare, te astept cu un topic ...
Bilan_Matkotvschi
Postat pe 23 Iulie 2016 20:12
De la: garbo039125, la data 2016-07-23 20:03:38doar o vorba mai am si pe urma inchid iar Garbo pentru o luna doua . Citez ,,distanta a omorat relatia '' ... omul plange dupa ceva ce nu a avut de fapt, aici cred ca seamana prea mult cu Romeo si Julieta.... adica ce-ar fi fost daca aia doi se casatoreau , si traiau fericiti- vase, vase, vase, mai auzea cineva de ei?
Mincinosul in povestea asta e chiar cel care a initiat subiectul, a mintit o femeie si a luat-o de sotie, i-a jurat stramb la primarie si la preot, cu gandul la ce-ar fi fost daca .... si acum plange ca nu stie ce jucarie vrea asa cum nu a stiut nici acum 13 ani. Intre timp a aparut si un copil, pe care l-a facut tot asa , ca sa fie acolo, pe lista, intre timp tot spera ca dragostea la distanta sa revina la el .
Cine nu stie sa pretuiasca ce are langa sine si viseaza cai verzi pe pereti isi ia cate o copita in nas de la viata .
Si cu acestea dragii moshului imi iau adio de la subiect si de la Garbo pentru 45 de zile lucratoare

Esti prea redusa, sincer. Si daca, exceptand cazul de fata, un fraier se insoara cu o femeie de speta joasa si jura drept in fata preotului, sau o femeie naiva ia un nenorocit de barbat, se numeste responsabil(a) si D-zeu insusi binecuvanteaza acele juraminte?!? Sa fim seriosi, prostia e doar a omului, D-zeu nu se tine de farse dintr-astea.
Consolarea idiotului, daca eu nu am, nici altul nu are ...
Bilan_Matkotvschi
Postat pe 23 Iulie 2016 20:20

Daca deschizatorul topicului, ne-o fi tras-o, animand discutia cu niste clone, bravo pt. "fondul artistic".
Pt. morala, un om care nu stie si nu va sti vreodata ce vrea: cah! vorba marii absente a forumului.
Bilan_Matkotvschi
Postat pe 23 Iulie 2016 20:50
De la: just-nobody, la data 2016-07-23 10:57:16@Bilan - Pasul acesta deja l-am facut (sa o caut) dar nu pot intra direct in viata unei persoane si sa ii spun ca vreau inapoi ce a fost odata....iti dai seama ca acum este totul la modul de discutii amicale sa observ in ce situatie este ea si cum as putea sa imi fac putin loc in viata ei...dar totul depinde de ea daca va accepta asta sau nu.
@garbo_1713 - diferenta este ca ma folosesc de mediul virtual pentru a incerca sa imi recapat anumite lucruri din trecut...nu stric o relatie pe una virtuala...este o diferenta pe care tu nu ai "socotito" in post`ul tau. Deocamdata nu este nici o relatie stricata si totul decurge normal pentru restul persoanelor implicate.
Din postarea ta se pare ca si tu ai avut o asemenea tentativa...care se pare ca nu a avut nici un succes (te citez: "Cei care ne stricam relatiile bune"). Ar fi frumos sa ne impartasesti din experienta daca nu te deranjeaza. Oricum suntem toti anonimi aici si nu cred ca ar strica anumite dezvaluiri care poate pentru unii ar fi folositoare.
P.S. acum voi fi criticat ca joc pe doua "campuri" dar a nu se trage concluzii primite pentru ca nu se stie cum se va termina toata tentativa mea de a reintra intr-un joc in care timpul a schimbat si "terenul" de joc si "jucatorul".....totusi sunt 13 ani...nu 13 saptamani sau 13 zile.
A naibii cifra asta 13


125, just_ nobody sau cum te-ai numi... Problema e doar la tine si atata insatisfactie in viata ta si faptul ca nu stii ce vrei, confundand oamenii de calitate cu rebuturile si punandu-i pe toti intr-o "lume" grotesca, vadesc ceva nu tocmai ok. Renunta la a gasi solutii de a atrage si pe altii in mizeria asta.
Bilan_Matkotvschi
Postat pe 24 Iulie 2016 00:13
Tu vrei ca noi sa-ti dam o scuza, sa ai constiinta impacata cand fugi la marea ta iubire. Asta e ceea ce vrei tu, asta e solutia pe care o cauti. Tu nu vrei sa mai continui relatia cu sotia ta (relatie care e dupa placul ei, dar nu si al tau), dar nu ai curajul sa fii sincer cu tine. Cam asta e - nu ai avut curajul sa lupti pentru relatia ta (daca a fost marea ta iubire, de ce ai lasat-o? marile iubiri nu se intalnesc pe toate drumurile), nu ai curajul sa privesti adevarul in fata si sa iei o hotarare, te-ai mintit singur cand te-ai casatorit si ai mintit-o pe sotia ta (cate sarutari, cate imbratisari, cate zambete au fost sincere?). Totusi e posibil sa idealizezi acea prima relatie pentru ca s-a petrecut intr-o perioada in care nu aveai atatea griji si responsabilitati. Tu stii cel mai bine ce e in mintea si in inima ta. Eu judec dupa ce ai spus in postarile tale si s-ar putea sa gresesc.
garbo_3567
Postat pe 24 Iulie 2016 00:48
Mda...va ramane de vazut ce va urma. Deocamdata nu fac nici un pas major in nici o directie.
Multumesc din nou pentru suport si timpul acordat...
just-nobody
Postat pe 24 Iulie 2016 13:37
De la: Bilan_Matkotvschi, la data 2016-07-23 12:03:20
De la: garbo039125, la data 2016-07-23 11:46:00Experienta mea de viata m-a dus si in asemenea situatie , m-am despartit de prima iubire dupa 4 ani de relatie . Am trecut ulterior printr-o casatorie care s-a sfarsit prost , fiecare dintre noi . Ne-am revazut dupa 11ani si am decis sa mergem de data asta impreuna pe drumul vietii. S-a dovedit a fi cea mai proasta idee din viata mea , am suferit ingrozitor si nimeni pe lumea asta nu mi-a facut mai mult rau . Ciorba reincalzita poate avea gust uneori dar de cele mai multe ori nu . Un punct separat in problema dvs este suferinta nemeritata a familiei actuale , nici sotia nici copilul nu sunt de vina pentru himerele ce va tulbura gandurile . E mai putin complicat sa aveti o comunicare mai buna cu sotia , poate v-ar putea oferi ceea ce va lipseste . Numai bine va doresc!


Dar poate ca sotiei i-a convenit sa se bage peste suferinta lui ... si sa se minta tot timpul ca-i iubita, hai sa nu fim ipocriti si sa-si traga naibii fiecare pacatele, fara mizericordii de doi bani.


@garbo039125, pe cea cu care ai stat 4 ani, "prima iubire", ai dorit-o in viata ta?
Nu raspunde cu rau, asta daca o fi un rau concret, un om care-i iubit, mai degraba unul care simte ca-i nedorit, prin aducerea in discutie a "fostei" sotii si nu numai asta, abuzat pana la a-si pierde mintile...
garbo28644
Postat pe 24 Iulie 2016 15:20
buna, am citi acea situaţie complicat.... sunt femei.... s.... eu as alege iubirea... familia trebuie a fie cu adevarat fericit.... nu prefacatori.... inclusiv copii sim,, vad, sufera chiar daca nu o spun. Am trecut pritr o casnicie unde din afara toti ne invidia..... Doamne, nici nu realizezi ce usurare am simtit... cat am regretat anii pierduti... Cauta sa fii cu adevarat ferici!!!!! Asta se rasfrange si asupra familiei... copilulu.... fii barbat.. asuma ti responsabilitatea de a fii su tu dar si sotia ta fericiti cu adevarat!!!!
garbo_423477
Postat pe 24 Iulie 2016 16:59
Nu trebuie sa fii femeie sa alegi cu inima, sa alegi iubirea. Trebuie sa fii om, si cand faci acea alegere de a merge pe un drum comun, s-o faci pt. ca iti doresti, in cunostinta de cauza. Si nu din cauza "tentatiilor" ieftine, care nu fac decat sa te inmormanteze de viu in sicrie nedorit dar nimerit, conjugale.
Bilan_Matkotvschi
Postat pe 24 Iulie 2016 17:33
De la: Bilan_Matkotvschi, la data 2016-07-23 20:20:35
De la: garbo039125, la data 2016-07-23 20:03:38doar o vorba mai am si pe urma inchid iar Garbo pentru o luna doua . Citez ,,distanta a omorat relatia '' ... omul plange dupa ceva ce nu a avut de fapt, aici cred ca seamana prea mult cu Romeo si Julieta.... adica ce-ar fi fost daca aia doi se casatoreau , si traiau fericiti- vase, vase, vase, mai auzea cineva de ei?
Mincinosul in povestea asta e chiar cel care a initiat subiectul, a mintit o femeie si a luat-o de sotie, i-a jurat stramb la primarie si la preot, cu gandul la ce-ar fi fost daca .... si acum plange ca nu stie ce jucarie vrea asa cum nu a stiut nici acum 13 ani. Intre timp a aparut si un copil, pe care l-a facut tot asa , ca sa fie acolo, pe lista, intre timp tot spera ca dragostea la distanta sa revina la el .
Cine nu stie sa pretuiasca ce are langa sine si viseaza cai verzi pe pereti isi ia cate o copita in nas de la viata .
Si cu acestea dragii moshului imi iau adio de la subiect si de la Garbo pentru 45 de zile lucratoare

Esti prea redusa, sincer. Si daca, exceptand cazul de fata, un fraier se insoara cu o femeie de speta joasa si jura drept in fata preotului, sau o femeie naiva ia un nenorocit de barbat, se numeste responsabil(a) si D-zeu insusi binecuvanteaza acele juraminte?!? Sa fim seriosi, prostia e doar a omului, D-zeu nu se tine de farse dintr-astea.
Consolarea idiotului, daca eu nu am, nici altul nu are ...


Pai căsătoria este doar o ceremonie dacă gândurile și intențiile nu sunt bune unul pt celălalt, și fiecare are atribuțiile lui, sa nu existe exploatare intro relație, trebuie sa existe iubire și respect reciproc,

ingerasulluptor1
Postat pe 24 Iulie 2016 18:32
Iubirea înseamnă sentimente bune fata de o persoana, și ele sa fie reciproce,
ingerasulluptor1
Postat pe 24 Iulie 2016 18:36
Teoria o stim cu totii...practica ne omoara...
just-nobody
Postat pe 29 Iulie 2016 18:36
De la: just-nobody, la data 2016-07-29 18:36:24Teoria o stim cu totii...practica ne omoara...


Chiar este așa greu sa fii perseverent?
ingerasulluptor1
Postat pe 29 Iulie 2016 21:05
Eu zic ca comoditatea îi omoara pe oameni,
ingerasulluptor1
Postat pe 29 Iulie 2016 21:07
Comoditatea? Argumenteaza te rog
just-nobody
Postat pe 30 Iulie 2016 00:44
Aoleu ca i-ai dat apa la moara. Acum sa vezi pagini intregi de argumentari, fara sa zica nimic.
Rotty
Postat pe 30 Iulie 2016 08:34
Perseverent in ce sa fie?
Ca nu stie ce vrea. Si daca se "impaca" cu iubita de demult, cu care nu distanta ci tot faptul ca nu stia ce voia, "a omorat relatia", o sa o "vrea" inapoi vrea pe sotie
Bilan_Matkotvschi
Postat pe 30 Iulie 2016 09:27
Orice decizie ai lua, peste vreo 10-13 anisori vei regreta. In locul tau as alege-o pe cea care-mi aduce mai multa satisfactie personala (a vorbit cineva de fericire? inca n-ati aflat ca asta nu depinde de altcineva?)
Sassette
Postat pe 30 Iulie 2016 16:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
deznadejde... 42 De la: roza_bianca 19 Martie 2010 17:16
povestia mea..sau mai bine prostia ce am facuto...:( 172 De la: garbo089734 9 Februarie 2010 10:06
michael jackson.. 60 De la: lady_corina 7 August 2009 02:45
cofuza 1 De la: garbo098668 19 Aprilie 2010 09:01
Despartire 31 De la: Anilus 9 Mai 2010 05:17
Setari Cookie-uri