Pentru cine este icoana idol...

De la: tudorel216, la data 2015-06-15 20:17:06”Ortodox relaxat”, potrivit Bibliei, este ortodoxul ”căldicel”. Cel despre care Dumnezeu zice că ”îl va scuipa” din gura Sa. Decât un ortodox ”relaxat”, mai de folos este un ateu.


De ce totul prin prisma Bibliei ? Ai citit tu acolo ce "zice" Dumnezeu si anume "ca-l va scuipa" din gura sa... ? Asa urat vorbeste Dumnezeu... ??? Eu cred ca in Biblie cuvantul "relaxat" nici nu exista. Facem pariu ?Si de ce dupa parerea ta, care cunosti esenta ortodoxiei, e mai de folos un ateu decat un relaxat ? Folos la ce ? Probabil ca n-o sa-mi raspunzi deloc direct la intrebare si o sa ma iei cu alte citate si "invataturi" din Biblie.
barboneli
Postat pe 15 Iunie 2015 22:40
De la: barboneli, la data 2015-06-15 22:40:10
De ce totul prin prisma Bibliei ? Ai citit tu acolo ce "zice" Dumnezeu si anume "ca-l va scuipa" din gura sa... ? Asa urat vorbeste Dumnezeu... ??? Eu cred ca in Biblie cuvantul "relaxat" nici nu exista. Facem pariu ?Si de ce dupa parerea ta, care cunosti esenta ortodoxiei, e mai de folos un ateu decat un relaxat ? Folos la ce ? Probabil ca n-o sa-mi raspunzi deloc direct la intrebare si o sa ma iei cu alte citate si "invataturi" din Biblie.


Care întrebare, că eu văd cinci?
tudorel216
Postat pe 16 Iunie 2015 10:24
Apocalipsa 3:15 «Ştiu faptele tale: că nu eşti nici rece, nici în clocot. O, dacă ai fi rece sau în clocot!
Apocalipsa 3:16 Dar, fiindcă eşti căldicel, nici rece, nici în clocot, am să te vărs din gura Mea.
tudorel216
Postat pe 16 Iunie 2015 10:38


No coment ! La asa tampenii ce naiba pot sa mai zic.... ! Da' ce-s eu, friptura... ??? Esti sigur ca asa scrie in cartea ai sfanta... ? Daca erau in versuri as fi crezut ca le-a scris Marin Sorescu.....
barboneli
Postat pe 16 Iunie 2015 11:24
De la: barboneli, la data 2015-06-16 11:24:22

No coment ! La asa tampenii ce naiba pot sa mai zic.... ! Da' ce-s eu, friptura... ??? Esti sigur ca asa scrie in cartea ai sfanta... ? Daca erau in versuri as fi crezut ca le-a scris Marin Sorescu.....


Verifică! Ți-am dat capitolul și versetul.
tudorel216
Postat pe 16 Iunie 2015 11:43
Barboneli, imi pare bine ca ai inteles ce am spus prin ortodoxa relaxata, e corect, nu inteleg fanatismul si incordarea religioasa neproductiva ca in cazul lui Tudorel sau Viorel sau cum s-o mai numi el.
Vorbesti in van cu el nu e ortodox, debiteaza numai ineptii in privinta ortodoxiei.
Un ortodox adevarat, practicant, adica un om care merge la biserica miercurea, vinerea si duminica nu are nici o retinere in a se inchina in fata unei icoane pt. ca STIE ca icoana NU E IDOL, sub nici o forma.
Un om care isi cunoaste religia in care a fost botezat si care si-o practica din convingere intima si credinta este senin si relaxat, Iisus a pus “bucurati-va” a stat la masa cu oamenii a baut a mincat si s-a veselit alaturi de ei.
De ce ? - ca sa le demonstreze ca viata merita traita cu bucurie alaturi de cei dragi si de prieteni in liniste pace intelegere si iubire, mai ales iubire.
Asta nu inteleg Viorel/Tudorel si cei ca el.
Astia nu vad peste tot decit flacarile iadului si demoni, pacat si idolatrie, numai ei detin adevarul absolut si mintuirea.
Daca in rai ar trebui sa traiesc alaturi de astfel de oameni cred ca as innebuni, mai bine nu.
Imi pare rau pt. el daca e ortodox (eu sustin in continuare cu convingere ca nu e) pt. ca nu a inteles nimic din ortodoxie, nu a citit nimic din ce trebuia sa citeasca si de aia se exprima asa cum se exprima.
Si inca ceva, el nu poate intelege ca si un ateu poate avea cunostinte solide de religie, poate mai solide chiar decit un credincios obisnuit. Se intimpla destul de des.
Oamenii astia ultra religiosi (indiferent de religie), am spus ultra religiosi nu ultra credinciosi (e mare diferenta intre notiuni), sint un adevarat pericol pt. credinta adevarata.
Ei uita un singur lucru, iubirea adevarata si mai ales manifesta fata de oamenii.
Poti fi pur ca un pahar de cristal daca n-ai iubire esti vax in fata divinitatii.(scrie si in Biblie).
Faptul ca Viorel/Tudorel incurca denumirile nu este un accident, asa se intimpla cu crestinii dupa ureche (fara cultura crestina), astia sint cei mai periculosi si sint mereu cu Biblia in gura fara sa inteleaga mare lucru din ea, sint gata sa arunce cu piatra si anatema imediat ce sint criticati putin si interpreteaza totul ad litteram fara a apela la dogma sau preot.
Greselile de exprimare si faptul ca citeaza in special din VT imi intareste convingerea ca nu e ortodox asa ca nu am de ce sa mai dialoghez cu el, nu ne vom intelege niciodata in materie de crestinism.

“Si de ce dupa parerea ta, care cunosti esenta ortodoxiei, e mai de folos un ateu decat un relaxat ? “

Bineinteles ca e mai de folos un ateu, in primul rind el crede ca un ateu habar nu are de Biblie, iar in al doilea rind e convins ca un ateu nu are ce cauta in rai.
Ei bine se inseala in ambele cazuri, un ateu poate cunoaste foarte bine Biblia si poate e mai documentat decit el in multe privinte vis-à-vis de religie iar in al doilea caz sa nu uite ca primul cetatean al raiului nu a fost un sfint sau un bine credincios ci tilharul de pe cruce care nu era nici catolic nici ortodox, nici protestant sau iezuit sau yehovist, Adventist, pocait e.t.c.
Nu era pasibil de mintuire nici macar dupa perceptele iudaicec pt. ca jefuise si omorise.
Magnific exemplu dat de Iisus despre mintuire, asta nu poate intelege Viorel/Tudorel.

P.S.
Imi pare rau ca din tot expozeul tau Viorel/Tudorel a inteles un
singur lucru, ca te crezi expert in crestinism si in Biblie.
Fara rautate, cu toata dragostea, ce dialog sa ai cu astfel de oameni
care nici nu inteleg notiunea si nici nu accepta realitatea ca pe
pamint pot exista peste 6 mld pareri in aceeasi privinta?
Stau si ma intreb ce cred cei ca Viorel/Tudorel ca va face
Dumnezeu cu cei peste 4 mld de oameni necrestini?
Ii va trimite pe toti in iad, chiar daca printre ei sint oameni exemplari
cu o viata corecta, cinstita, frumoasa plina de iubire si intelegere
fata de cei din jur?

P.P.S
Si totusi nu ma pot abtine (sigur voi ajunge in iad pentru asta ) Tudorele si prin ce esti tu fierbinte si mai iubit de Dumnezeu decit Barboneli?
Si mai ales de unde sti tu ca Dumnezeu te va mintui pe tine si pe Barboneli nu, tinind cont ca primul om mintuit a fost tilharul de pe cruce, nu un bine credincios?
In Apocalipsa spune FAPTE, de unde sti tu ce a faptuit Barboneli sau eu
ca sa ne socotesti tu deja "scuipati" de Dumnezeu?
Doar faptul ca sint relaxata si nu ma incordez ca sa-mi arat credinta
si cind trebue si cind nu trebue sau ca Barboneli se declara ateu?
De unde sti tu ca Barboneli nu ajuta un vecin uitat de lume sau ca eu nu imi donez o parte din salariu pentru cei saraci?
Degeaba stau si citesc din Biblie 24h din 24 in timp ce viata trece pe linga mine, Dumnezeu vrea de la nou FAPTE nu vorbe si citate papagalicesti din Biblie.

(si daca imi vi cu citate din Biblie macar explica-le putin ca sa-mi dau seama ca intelegi ceva din spui si nu repeti ca un papagal citate invatate pe de rost fara sa le treci prin filtrul propriei gindiri)
Tommy_Boy
Postat pe 16 Iunie 2015 11:45



Si sa sti tudorele ca Dumnezeu ma simte mai aproape de el pentru ca eu impartasesc ce mi-a daruit el, viata, de care ma bucur, de ea si de absolut to ce a mai creat el in jur ! Nu trebuie sa apartin unei religi anume sau sa ma rog la niste chestii artificiale ca sa ma auda el, o pot face si in fata unui pom. Eu simt natura nu ce au facut sau scris alti oameni din anumite interese. Eu nu ma inconjor cu tot felul de lucruri artificiale, in cladiri speciale sau alte chestii inventate de om, eu ma inconjor de natura pe care el insusi a creat-o si asta e singurul lucru care imi aminteste de el, fara sa ma tem de el si ma incadrez in ea si legile ei. Nu ale religiei X sau Y ! Dumnezeu nu a cerut nimanui sa fie religios ci sa crezi in tot ce ti-a oderit el, viata si natura din jur. Dupa ce l-a creat pe om, nu i-a spus: "hai... acum la biserica cu tine !!!" Din contra, i-a pus-o si pe Eva in fata si i-a trimis sa faca o viata ! Eu numai asta am inteles din Biblie.....
barboneli
Postat pe 16 Iunie 2015 15:49
Barbo , cred ca noi apartinem aceleiasi religii.

http://41.media.tumblr.com/544fe4fe8abe9298a0ee26a6de3dda47/tumblr_mfykx9MeiX1s1iw52o1_500.jpg

In ce priveste credinta eu lui Dumnezeu ma rog si asta tot pe acolo pe langa pomi...sau pe marginea apei...
Rotty
Postat pe 16 Iunie 2015 15:58
5853 (pisicutzo) , ai tot respectul meu pentru postarea de mai sus.
Rotty
Postat pe 16 Iunie 2015 16:02
De la: Rotty, la data 2015-06-16 15:58:35Barbo , cred ca noi apartinem aceleiasi religii.

http://41.media.tumblr.com/544fe4fe8abe9298a0ee26a6de3dda47/tumblr_mfykx9MeiX1s1iw52o1_500.jpg

In ce priveste credinta eu lui Dumnezeu ma rog si asta tot pe acolo pe langa pomi...sau pe marginea apei...


Si eu cred la fel... ! De fapt, sunt sigur !!! Si nu suntem singuri.....
barboneli
Postat pe 16 Iunie 2015 17:36


Aha... acum am inteles de unde vine "pisicutzo"...
barboneli
Postat pe 16 Iunie 2015 17:39
OK Rotty atnci in loc de impersonalul garbo235853 Pisicutza sa fie cu toate ca suna cam..... pentru o femeie in toata firea dar asa sa ramina.
Tommy_Boy
Postat pe 16 Iunie 2015 19:21
Scuze , nu voiam sa sune asa...stii tu . Numarul ala imi suna cu mult mai urat. Parca ar fi ordonanta de urgenta numarul.....
Buna seara.
Rotty
Postat pe 16 Iunie 2015 19:30

Buna sa-ti fie inima

Suna f. bine dar nu in gura unei femei, intelegi tu...
Oricum nu a vrut ca mai exista niste pisicutze pe aici asa ca am imprumutat numele motanului personal, oricum nu poate protesta ca nu stie sa citeasca.

Si apropos de rugaciune, si marii sfinti se rugau in natura.
Tommy_Boy
Postat pe 16 Iunie 2015 19:34
Suna chiar frumos .
Lasa ca nici rottweilerul meu nu a depus inca plangere ca m-am declarat Rotty.
Rotty
Postat pe 16 Iunie 2015 19:42
waw!! ai un rottweiller, superb, imi plac la nebunie ciinii mari dar nu am deloc timp pentru un ciine asa ca m-am multumit cu maidanezul meu imperial cules dintr-o gramada de gunoi cind abia avea ochi.
Acum se poarta ca un bulibasa imparat si detesta cu ferocitate ciinii.
Tommy_Boy
Postat pe 16 Iunie 2015 19:51
Multumesc :)
Ce mai conteaza ca-i maidanez ? Important e ca-i imperial si ca-l iubesti.
Intr-adevar , am investit mult timp si energie in rotticelul meu , dar a meritat.
Rotty
Postat pe 16 Iunie 2015 19:59


Tomyboi suna perfect... chiar si pentru noi astia mai de la tara ! Fara 2 de m, fara liniuta, ia timp pretios cand scri in graba... ! Iar botezul este ortodox curat !
barboneli
Postat pe 16 Iunie 2015 20:40
Nu cred ca-i convine , uite ce sceptic se uita...

http://i.imgur.com/N8nwcpA.jpg


Noapte buna voua...si mie.
Rotty
Postat pe 16 Iunie 2015 20:56
Nu știu ce ați înțeles voi, dar eu mă închin la icoane. Afirmația mea era că, și dacă icoana este idol, este un idol agreat de Dumnezeu. Iar cine crede că este de ajuns să facă fapte bune, să citească povestea lui Iov...
tudorel216
Postat pe 16 Iunie 2015 21:05
.
tudorel216
Postat pe 16 Iunie 2015 21:05
De la: barboneli, la data 2015-06-16 15:49:20


Si sa sti tudorele ca Dumnezeu ma simte mai aproape de el pentru ca eu impartasesc ce mi-a daruit el, viata, de care ma bucur, de ea si de absolut to ce a mai creat el in jur ! Nu trebuie sa apartin unei religi anume sau sa ma rog la niste chestii artificiale ca sa ma auda el, o pot face si in fata unui pom. Eu simt natura nu ce au facut sau scris alti oameni din anumite interese. Eu nu ma inconjor cu tot felul de lucruri artificiale, in cladiri speciale sau alte chestii inventate de om, eu ma inconjor de natura pe care el insusi a creat-o si asta e singurul lucru care imi aminteste de el, fara sa ma tem de el si ma incadrez in ea si legile ei. Nu ale religiei X sau Y ! Dumnezeu nu a cerut nimanui sa fie religios ci sa crezi in tot ce ti-a oderit el, viata si natura din jur. Dupa ce l-a creat pe om, nu i-a spus: "hai... acum la biserica cu tine !!!" Din contra, i-a pus-o si pe Eva in fata si i-a trimis sa faca o viata ! Eu numai asta am inteles din Biblie.....


Da, tare bun te crezi... Parcă am auzit predica fariseului upgradată la ziua de azi. Și chiar aceasta și este!
tudorel216
Postat pe 16 Iunie 2015 21:11
De la: barboneli, la data 2015-06-16 20:40:51

Tomyboi suna perfect... chiar si pentru noi astia mai de la tara ! Fara 2 de m, fara liniuta, ia timp pretios cand scri in graba... ! Iar botezul este ortodox curat !


Nu se poate altfel ca fetita l-a botezat si asa l-a trecut si in carnetul de sanatate.
E un maidanez cu pretentii ca toti vagabonzii si ca toate pisicile e regele casei ne accepta pe toti cu o regala bunavointa.
Tommy_Boy
Postat pe 16 Iunie 2015 22:40
De la: tudorel216, la data 2015-06-16 21:05:14Nu știu ce ați înțeles voi, dar eu mă închin la icoane. Afirmația mea era că, și dacă icoana este idol, este un idol agreat de Dumnezeu. Iar cine crede că este de ajuns să facă fapte bune, să citească povestea lui Iov...


Tudore, icoana NU E IDOL. Daca tu ai dubii discuta cu un preot si te vei lamuri. Ca orice ortodox care se respecta cred ca ai un duhovnic cu care sa discuti despre toate nelamuririle tale.
Daca nu ai duhovnic vezi ca si in biserica ortodoxa se tin lectii de catehizare foarte interesante.
Oricum numai si prin simplu fapt ca tu accepti idea ca Dumnezeu accepta idolatria fie ea si "legala" e ciudata si total necrestina nu numai neortodoxa.
Nu trebue sa ma crezi pe mine pe cuvint dar pe preot trebue sa-l crezi musai ca scrie si in Biblie.
Studiul Bibliei fara o indrumare autorizata poate duce la tot felul de idei aiuritoare gen idoli buni si acceptati de Dumnezeu si idoli cih de care trebue sa ne ferim.afara de icoana care ar mai fi idolii acceptati de Dumnezeu, ca doar n-o fi facut El derogare numai pt. icoana???

Si cu asta chiar inchei discutia ca nu mai are rost daca o tii langa cu icoana idol acceptat de Dumnezeu, prefer discutia despre rottweilleri si maidanezi imperiali.
Tommy_Boy
Postat pe 16 Iunie 2015 23:10
De la: Tommy_Boy, la data 2015-06-16 23:10:43
De la: tudorel216, la data 2015-06-16 21:05:14Nu știu ce ați înțeles voi, dar eu mă închin la icoane. Afirmația mea era că, și dacă icoana este idol, este un idol agreat de Dumnezeu. Iar cine crede că este de ajuns să facă fapte bune, să citească povestea lui Iov...


Tudore, icoana NU E IDOL. Daca tu ai dubii discuta cu un preot si te vei lamuri. Ca orice ortodox care se respecta cred ca ai un duhovnic cu care sa discuti despre toate nelamuririle tale.
Daca nu ai duhovnic vezi ca si in biserica ortodoxa se tin lectii de catehizare foarte interesante.
Oricum numai si prin simplu fapt ca tu accepti idea ca Dumnezeu accepta idolatria fie ea si "legala" e ciudata si total necrestina nu numai neortodoxa.
Nu trebue sa ma crezi pe mine pe cuvint dar pe preot trebue sa-l crezi musai ca scrie si in Biblie.
Studiul Bibliei fara o indrumare autorizata poate duce la tot felul de idei aiuritoare gen idoli buni si acceptati de Dumnezeu si idoli cih de care trebue sa ne ferim.afara de icoana care ar mai fi idolii acceptati de Dumnezeu, ca doar n-o fi facut El derogare numai pt. icoana???

Si cu asta chiar inchei discutia ca nu mai are rost daca o tii langa cu icoana idol acceptat de Dumnezeu, prefer discutia despre rottweilleri si maidanezi imperiali.


Puțin îmi pasă că este idol sau nu este. Chiar dacă este, este idolul lui Dumnezeu, nu al Astartei sau Baal. Problema este că ambele afirmații, adică ”icoana este idol” și ”icoana nu este idol” durează de vreo două mii de ani. Potrivit Bibliei, o minciună nu poate rezista atâta timp. Așa că ajung la concluzia că ambele afirmații sunt adevărate. Adică icoana este întradevăr un idol, dar nu este un idol ca cei din vechime. Și a nu se confunda ascultarea de duhovnic cu spălarea pe creier! Și tot potrivit Bibliei, mai bine hulești împotriva Tatălui și Fiului, decât să hulești împotriva Duhului Sfânt, care este Duhul adevărului. Ceea ce înseamnă că, dacă mintea mea a ajuns la concluzia că icoana ar putea fi totuși un idol, sunt obligat să strig în gura mare ceea ce cred, nu să mint și să mă prefac că aș crede ceea ce nu cred! Așa că degeaba faceți apel la autoritate, mă interesează contraargumente, dacă aveți, nu bășcălie de doi bani.
tudorel216
Postat pe 16 Iunie 2015 23:57
De la: tudorel216, la data 2015-06-16 21:05:14Nu știu ce ați înțeles voi, dar eu mă închin la icoane. Afirmația mea era că, și dacă icoana este idol, este un idol agreat de Dumnezeu. Iar cine crede că este de ajuns să facă fapte bune, să citească povestea lui Iov...



Mie imi ajunge sa citesc porunca a doua a lui Dumnezeu :
2. „ Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo înfăţişare a lucrurilor care sunt sus în ceruri, sau jos pe pământ, sau în apele mai de jos decât pământul. Să nu te închini înaintea lor şi să nu le slujeşti.

Deci Tudorele , esti pe langa. Punct.

Rotty
Postat pe 17 Iunie 2015 07:52
"Așa că degeaba faceți apel la autoritate, mă interesează contraargumente, dacă aveți, nu bășcălie de doi bani".

Stimate domn, revin sa-mi sustin punctul de vedere, asa, la liber, intr-adevar, fara a fi citit foarte mult, insa e un timp pentru toate si, probabil un anumit moment cand esti pregatit pentru asta, adica, in sensul de avea mintea necesara si sufletul dornic de a-L cunoaste intr-adevar pe Dumnezeu.
So, dumneata, postezi in sensul de a a discuta pe acest subiect, de al- dezbate.Insa, la cum abordezi, doar tu cu tine. Vorba aia:tu centrezi, tu dai cu capul.Altfel, ai accepta si celelalte pareri, atat de frumos exprimate si bine documentate, ca din carti, ca din propria gandire,egal.Pentru ca, credinta, fiecare si-o exprima diferit, indiferent de religie.Doi oameni sau mai multi pot citi Biblia si intelege fiecare altceva.Desi nu am citit-o, integral, Biblia nu este o carte cu definitii, gen dex, ci cu anumite repere, de unde fiecare extrage in functie de pregatirea-mai mult sufleteasca de la acel moment.Intr-adevar, religia este un subiect foarte vast, care da loc de multe discutii, pareri, polemici. Insa, credinta, e cea care vine din sufletul fiecaruia si o exprima, asa cum o intelege.
Contra argumente la ce?! Bucura-te de tine, ca citesti, ca stii, ca, ca, ca...dar nu-ti impune propria viziune, indiferent de cat de corecta o crezi. Cum iti mai ziceam, de credinta de tu bucuri tu cu tine, ti-o exprimi in inima si in privat. I-o spui lui Dumnezeu, in felul in care poti, insa nu mergi tipand in gura mare pe strada sau in alte locuri.Si nu uita, doi oameni pot privi acelasi lucru, dar vedea/percepe diferit.
In rest, sa fim sanatosi si sa ne dea Dumnezeu intelepciune!
Schmetterling
Postat pe 17 Iunie 2015 08:42
Doamne, unii/ele chiar nu au ce face!
Cine pe cine vrea să convingă și pt ce?
Axl_R
Postat pe 17 Iunie 2015 10:20


Nu conteaza pentru ce, dar vad ca nici tu n-ai ce face daca ne citesti... ! Eu de fapt acum, vroiam doar sa postez bancul asta:


Intrebare: -De ce injura studentii de la teologie mai mult decat ceilalti ?
Raspuns: -Pentru ca ei stiu toti sfintii !
barboneli
Postat pe 17 Iunie 2015 20:43
Un preot zbura cu avionul.
Cheama stewardesa si ii spune:
- Un whisky, te rog!
Dupa un moment de gandire o intreabă:
- La ce inaltime zburam acum?
- La 16.000 m.
- Hm, sunt prea de şefu'. Adu-mi un ceai!...


Moise vine la evreii lui coborând muntele aducand cu el mesajul Domnului:
- Oameni buni azi am o veste bună şi una proastă. Cea bună este: le-am redus la numai zece. Cea rea: preacurvitul este încă printre cele zece!...

Î: De ce i-a furat Dumnezeu lui Adam o coasta si din ea a creat femeia?
R: A vrut sa arate ca daca furi nu iese nimica bun din toată treaba...
Tommy_Boy
Postat pe 18 Iunie 2015 09:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce intelegeti voi prin faptul de a trebuie sa ierti de 10 0000000 de ori oamenii care iti gresesc? 21 De la: ingerasulluptator 23 Noiembrie 2013 08:55
Castigatori SIlan 12 De la: Thor_again 31 Iulie 2010 22:00
da, un turism gastronomic ar fi foarte potrivit, mai ales pentru iubitorii de senzational si exotism 2 De la: fleurdelis 3 Iunie 2010 20:48
Concurs Sandra! 209 De la: anamdascalu 4 Noiembrie 2009 16:03
cuptorul cu microunde 4 De la: luciacalciu 20 Februarie 2010 07:54
Setari Cookie-uri