Pentru cine este icoana idol...

De la: garbo_413205, la data 2015-06-23 09:57:22Da ai fii si tu un om de stiinta de aia te lauzi ca stii sa scrii corect gramatical. Doar oamenii superficiali se uita la greselile gramaticale. Parca tu nu faci greseli gramaticale, dar numai prostii si incultii au voi e sa is spuna parerea, om de 2 bani mai bine vedeti de barna din nasul tau


Hai mai 205... nu fi suparat/a, zau ca vorbesti tampenii si oamenii de 2 bani doar au vrut sa te ajute, sa te aduca la un nivel de scriere corecta, mult peste nivelul vacii din gradina ta... ! Si daca numai oamenii "superficiali" se uita la greselile gramaticale, cum naiba le zici la cei CARE FAC ACESTE GRESELI GRAMATICALE... ? Savanti, sfinti, analfabeti poate... ? Si daca tot ai intrat in lumea proverbelor, hai sa-ti spun si eu unul: "prostul daca nu-i fudul (ca tine de ex.) nu-i prost destul"... ! Si daca tot ai indraznit sa dai un exemplu de proverb... scrie-l si tu macar corect, altfel la ce bun sa consumi cerneala si timpul nostru ??? Vrei sa sti ce ai vrut tu sa spui de fapt, sau te las sa mori prost/proasta ? Hai ca iti zic, eu is baiat bun ! Uite tembel/a cum e corect si complet: "Vezi-ţi bârna din ochiul tău şi nu paiul din ochiul altuia !" "nasul", daca vrei, foloseste-l la alt proverb... ! Sti tu care... ala cu nasul !
barboneli
Postat pe 23 Iunie 2015 12:58
Am citit cu atentie toate comentariile voastre.Orcite studi aveti in teologie,daca nu stitzi ca in toate religiile si credintele exista diferite forme de manifestare si ca toate acestea se indreapta spre o singura directie DUMNEZEU...Atunci imi pare foarte rau.
Indiferent ca se roaga la budda,la alah sau la orcare divinitate...Totzi dar absolut totzi se roaga la Dumnezeu in forma in care a fost educat si crescut.
Vorbeati undeva de martori lui Iehova,desigur nu prea bine.
Stiu un singur lucru care nimeni nu mil poate contrazice.Omenirea ar cistiga enorm daca ar urma una din ideile iehovistilor...A nu pune mina pe arme.Sa nu se inteleaga ca as fi Iehovist! Nu ,...Sint credincios ortodox din cele mai vechi timpuri.dar o lume fara razboaie si inarmare ar rezolva cea mai grava problema planetara...FOAMEA.O pace globala si vesnica ar fi mult mai bine tolerata de dumnezeu,si deabia atunci dumnezeu tatal si fiul va veni mai aproape de noi,ne va ierta pacatele si nu ne mai va pedepsi cu furtuni,cutremure,si alte calamitatzi naturale.Trebuie oameni buni sa intelegeti odata ca rautatea dintre noi a ajuns la cote alarmaqnte.si daca nu vom face nimic pentru aceasta va fi foarte rau pentru intrega omenire.Potopul lui NOE a fost se pare o gluma fata de ce se va intimpla cu noi in viitor daca nu ne schimbam ,daca nu ne straduim sa fim mai buni mai inpaciuitori,mai toleranti.Cu sfletul larg deschis cu bunatate si cu dumnezeu inainte spre propasirea intregi planete.Asa sa ne ajute bunul dumnezeu ,cel iertator si suferind inacelas timp de pacatele noastre.DUMNEZEU CEL PREA MILOSTIV SA NE IERTE SI SA NE AJUTE,Vrem sa fim mai buni.
garbo_399163
Postat pe 27 Iunie 2015 10:16
Barboneli. Eu cred ca tu te tragă dintrefFamilie de vaci oi si boi. Eu vb de greselile de caracter dar tu numai Litere ai in cap.alrceva cred ca numai ai.
ingerasulluptor1
Postat pe 27 Iunie 2015 15:18
De la: Schmetterling, la data 2015-06-23 11:49:14 Asa ar trebui, dar...proorocul sau,adica 205 se pare ca, totusi nu reuseste sa reproduca inteligibil ce ii transmit duhurile... sau vocile..
Parca o vad, cum vine si ne spune ca nu avem cum intelegem, pentru ca suntem in fel si chip!
da eu sunt sincera si cuminte, si prin atâția ipocriti rautaciosi de aia spun ca am dDuhulsfant.
Ei sunt rrai bei ipocriti si au Duhul lui michiduta asa zic
ingerasulluptor1
Postat pe 27 Iunie 2015 15:23
Eu sunt corectă sincera si corecta cuminte bei. Um altii sunt rautaciosi ei zic ca aß avea Duhul sfant. Asa este de la prostii mereu apare câte ceva
ingerasulluptor1
Postat pe 27 Iunie 2015 15:33
De la: garbo_399163, la data 2015-06-27 10:16:58Am citit cu atentie toate comentariile voastre.Orcite studi aveti in teologie,daca nu stitzi ca in toate religiile si credintele exista diferite forme de manifestare si ca toate acestea se indreapta spre o singura directie DUMNEZEU...Atunci imi pare foarte rau.
Indiferent ca se roaga la budda,la alah sau la orcare divinitate...Totzi dar absolut totzi se roaga la Dumnezeu in forma in care a fost educat si crescut.
Vorbeati undeva de martori lui Iehova,desigur nu prea bine.
Stiu un singur lucru care nimeni nu mil poate contrazice.Omenirea ar cistiga enorm daca ar urma una din ideile iehovistilor...A nu pune mina pe arme.Sa nu se inteleaga ca as fi Iehovist! Nu ,...Sint credincios ortodox din cele mai vechi timpuri.dar o lume fara razboaie si inarmare ar rezolva cea mai grava problema planetara...FOAMEA.O pace globala si vesnica ar fi mult mai bine tolerata de dumnezeu,si deabia atunci dumnezeu tatal si fiul va veni mai aproape de noi,ne va ierta pacatele si nu ne mai va pedepsi cu furtuni,cutremure,si alte calamitatzi naturale.Trebuie oameni buni sa intelegeti odata ca rautatea dintre noi a ajuns la cote alarmaqnte.si daca nu vom face nimic pentru aceasta va fi foarte rau pentru intrega omenire.Potopul lui NOE a fost se pare o gluma fata de ce se va intimpla cu noi in viitor daca nu ne schimbam ,daca nu ne straduim sa fim mai buni mai inpaciuitori,mai toleranti.Cu sfletul larg deschis cu bunatate si cu dumnezeu inainte spre propasirea intregi planete.Asa sa ne ajute bunul dumnezeu ,cel iertator si suferind inacelas timp de pacatele noastre.DUMNEZEU CEL PREA MILOSTIV SA NE IERTE SI SA NE AJUTE,Vrem sa fim mai buni.


"atunci dumnezeu tatal si fiul va veni mai aproape de noi,ne va ierta pacatele si nu ne mai va pedepsi cu furtuni,cutremure,si alte calamitatzi naturale."
***In primul rand VOR veni... ca sunt doi ! Si sa sti ca potopul nu a fost al lui Noe. Si sa mai sti ca nu numai iehovistii au venit cu ideea de a nu pune mana pe arme, au mai fost si altii si inca de mii de ani, dar tocmai religia asta a facut sa fie cauza la atata razboaie si nenorociri. Nu vorbesc de cataclismele (NATURALE sau nu...). Alea au fost si pe vremea dinozaurilor. Si mai mult ca sigur ca pe vremea aia nu exista nici omul si nici inventia lui, Dumnezeu... ! Asa ca mai lasa-ma, pe mine cel putin cu Dumnezeul milostiv si care iarta pacatele, dar de fapt nu le iarta, nici macar nu le baga in seama. Poate preotul satului da, dar atat ! Apropo de foame. Ai ridicat lozinca asta fara sa sti, intelegi, gandesti... logica, etc. ! Foamea nu e pedeapsa de la Dumnezeu ci este pur si simplu ca suntem prea multi si unii dintre noi mai sunt si lenesi ! Aici nu moare nimeni de foame ! Adica aici unde traiesc eu. Si daca nu erau aceste razboaie sau cataclisme, asta nu inseamna ca ne era mai bine. Din contra. Azi suntem pe pamant aproximativ 7 MILIARDE si ceva de oameni. Si culmea e ca toti vor sa manance si sa bea. Nu, nu ma refer la tuica sau vin, ci la APA ! Da, apa aia care nu e buna nici in cizma, dar e buna pentru viata. Deci, daca nu ar fi fost razboaiele si mai ales cataclismele, naturale sau artificiale... azi am fi fost pe biata noastra planeta mica mult mai multe MILIARDE ! Corect ? Ei... si pe astia cum ii hranesti, cand resursele de hrana si apa sunt totusi limitate, chiar daca ar putea sa nu fie. Mintea omului ar fi gasit poate solutii... Dumnezeu insa nu are nici un amestec in asta. Si nici asa zisu-l fiu. Care chiar daca a transformat apa in vin... n-a facut nimic cu asta ca sa tina de foame. Asa ca iar cred ca e mai bine sa-l lasi pe Dumnezeu acolo unde e si sa nu te prea bazezi pe el.
"Orcite studi aveti in teologie,daca nu stitzi ca in toate religiile si credintele exista diferite forme de manifestare si ca toate acestea se indreapta spre o singura directie DUMNEZEU...Atunci imi pare foarte rau."
Si mie imi pare rau ca spui asa multe prostii si inca cu voce tare.... !!! Nu mai amesteca religile monoteiste (care il au pe Dumnezeu ca divinitate) cu celelalte care exista pe lume ! Budisti, Hindusi, etc. ! Cu toata teologia aia pe care ne-o fluturi pe aici... nici tu habar nu ai ce spui !!! Sorry !
barboneli
Postat pe 27 Iunie 2015 17:24
Mai dragilor, nu pot sa nu rad la ce "perle" scrieti unii dintre voi. Oare nu a observat nimeni ca discutia asta nu duce nicaieri? Sau ca diferentele de opinie sunt gigantice? De o bucata de vreme tot bateti apa in piua degeaba. Cine are nevoie de icoane ca sa se roage le va folosi oricum, iar cine nu are nevoie de ele , ci considera ca Dumnezeu il asculta fara vreun alt intermediar, nu le va folosi niciodata. Nu se vor schimba nici unul nici celalalt. Ce e neclar aici?
angel_forever
Postat pe 27 Iunie 2015 18:02
De la: garbo_399163, la data 2015-06-27 10:16:58Am citit cu atentie toate comentariile voastre.Orcite studi aveti in teologie,daca nu stitzi ca in toate religiile si credintele exista diferite forme de manifestare si ca toate acestea se indreapta spre o singura directie DUMNEZEU...Atunci imi pare foarte rau.
Indiferent ca se roaga la budda,la alah sau la orcare divinitate...Totzi dar absolut totzi se roaga la Dumnezeu in forma in care a fost educat si crescut.
Vorbeati undeva de martori lui Iehova,desigur nu prea bine.
Stiu un singur lucru care nimeni nu mil poate contrazice.Omenirea ar cistiga enorm daca ar urma una din ideile iehovistilor...A nu pune mina pe arme.Sa nu se inteleaga ca as fi Iehovist! Nu ,...Sint credincios ortodox din cele mai vechi timpuri.dar o lume fara razboaie si inarmare ar rezolva cea mai grava problema planetara...FOAMEA.O pace globala si vesnica ar fi mult mai bine tolerata de dumnezeu,si deabia atunci dumnezeu tatal si fiul va veni mai aproape de noi,ne va ierta pacatele si nu ne mai va pedepsi cu furtuni,cutremure,si alte calamitatzi naturale.Trebuie oameni buni sa intelegeti odata ca rautatea dintre noi a ajuns la cote alarmaqnte.si daca nu vom face nimic pentru aceasta va fi foarte rau pentru intrega omenire.Potopul lui NOE a fost se pare o gluma fata de ce se va intimpla cu noi in viitor daca nu ne schimbam ,daca nu ne straduim sa fim mai buni mai inpaciuitori,mai toleranti.Cu sfletul larg deschis cu bunatate si cu dumnezeu inainte spre propasirea intregi planete.Asa sa ne ajute bunul dumnezeu ,cel iertator si suferind inacelas timp de pacatele noastre.DUMNEZEU CEL PREA MILOSTIV SA NE IERTE SI SA NE AJUTE,Vrem sa fim mai buni.


Daca ai citit nu prea ai inteles.
In primul rind era vorba despre icoana=idol, simplu.
Pt. cineva care se declara ortodox a sustine ca icoana e un idol acceptat de Dumnezeu e o dovada de necunoastere a propriei religii, cea de crestin ortodox si chiar a crestinismului in general care nu accepta sub nici o forma idolii.
Tu crezi ca icoana este idol? Ca ortodoxa ar trebui sa intelegi insemnatatea acestui subiect.

Ca ...205 bate cimpii intr-o romana aproximativa e distractiv pina la un punct, dupa, devine obositor sa o mai si citesti dara mite sa-i raspunzi pe intelesul ei ( limba "duhului sfint", give me a break ).

...163, nu toti se roaga lui Dumnezeu sub o forma sau alta , Budha a fost un om, indienii au o gramada de zei carora se roaga si aduc ofrande:Indra, Brahma, Visnu, Maya, Chandra si cu totul sint citeva mii.Sint Dumnezei toti? Daca da e ok daca nu atunci ce sint?

Cit despre yehovisti sint tare curioasa cind vor stabili urmatoarea venire a lui Iisus pe pamint si inceputul celor 1000 de ani ai regatului, pina acum a fost in 1874 pe urma in 1914.
Iar in anul de gratie 2015 sa refuzi transfuzia pe motiv religios mi se pare o crima de neiertat facuta in numele religiei, ceva ce imi adduce aminte de perioada inchizitiei.

Dupa cum am mai afirmat nu ma intereseaza in ce crede fiecare atit timp cit nu abereaza si nu incearca sa ma convinga ca imi este superior numai pt. ca este un bun credincios in acceptia lui.

Indiferent daca este crestin, politeist, ateu, liber cugetator sau theist important e sa fie intii om si pe urma credincios.
Nu cred ca va merge cineva in rai pt. ca citeste si citeaza din Biblie 24 ore din 24 in timp ce in jurul lui sint oameni pe care ii poate ajuta si nu o face.



Tommy_Boy
Postat pe 27 Iunie 2015 18:19
Ei Angel , oamenii cand nu au de batut covoare , se apuca sa bata apa-n piua.
Seara placuta :)
Rotty
Postat pe 27 Iunie 2015 18:19
Draga Rotty, rezov problema asta acusi. Am o gramada de covoare de batut si tare as avea nevoie de o mana de ajutor. Stii pe cineva?
angel_forever
Postat pe 27 Iunie 2015 18:23
Sa ma apuc de enumerat ? Mai bine nu, sa nu-mi fac pacate. Eu iau mocheta din hol.
Rotty
Postat pe 27 Iunie 2015 18:26
Si eu care credeam ca voi avea parte de ceva ajutor crestinesc.
angel_forever
Postat pe 27 Iunie 2015 18:30


Asa e Rotty, angel... macar cu apa in piua nu inghitim praf !!! Adevarul e ca nici eu, ca si Tommy-Boy, nu incerc sa conving pe nimeni in legatura cu ce sau la ce sa se roage. Dar nu pot sa stau linistit cand citesc aberatii, neadevaruri istorice, religioase, etc. Asa-s eu, ma mananca in fund cand pe altii ii mananca la cap... ! Pai de ce mai este forumul asta, nu ca sa ne mai treaca timpul facnd muschi la creier ?
barboneli
Postat pe 27 Iunie 2015 18:32
Barbo ! Ai viermisori ?
Rotty
Postat pe 27 Iunie 2015 18:56


Chiar vrei sa stii... ? Ei bine, iti spun numai tie... nu !

Si cu ocazia asta vreau sa-mi spuna si mie cineva cum naiba se scrie "sti"-ul asta, cu un singur i sau cu doi ? Eu pot sa scriu si cu trei... dar nu sunt sigur ca e corect !
barboneli
Postat pe 27 Iunie 2015 19:50
De la: angel_forever, la data 2015-06-27 18:23:17Draga Rotty, rezov problema asta acusi. Am o gramada de covoare de batut si tare as avea nevoie de o mana de ajutor. Stii pe cineva?


Mă ofer eu. :) Dar înainte de a le bate, mai bine le speli. Ştii asta, da ?
VasileDinNuc
Postat pe 27 Iunie 2015 20:09
A şti are doi i doar la persoana a II-a sg., indicativ prezent şi conjunctiv prezent, forma afirmativă şi forma negativă (nu, la forma negativă nu cade nici un i! aşa cum tu cânţi nu devine tu nu cânţ, nici tu ştii nu devine tu nu şti).

Indicativ prezent: (tu) ştii, (tu) nu ştii
Conjunctiv prezent: (tu) să ştii, (tu) să nu ştii
Viitorul format de la conjunctivul prezent: (tu) o să ştii, (tu) nu o să ştii

În rest e şti, cu un singur i – la infinitiv şi la toate timpurile/modurile care se formează de la infinitiv, indiferent de persoană/număr.

infinitiv – a şti
viitor – vei şti
condiţional prezent – ai şti
verb + inf. – poţi şti
P.S.
copy paste ca e cam mult de cind am absolvit gimnaziul, si nici nu as fi stiut sa dau o explicatie atit de concisa.
Tommy_Boy
Postat pe 27 Iunie 2015 20:13


Concisa, concisa... de m-a ametit !!! Multumesc mult. Dar sa stii ca eu o sa mai gresesc in continuare... asa ca cer scuze dinainte
O duminica minunata !
barboneli
Postat pe 28 Iunie 2015 08:35
Eu una cred ca așacCum femeile așteaptă barbati cu bani prinți frumoși și bogați, sa le dea totul pe tava, dar în schimb se îndrăgostesc de prăpădiți pe care îi Întrețin. Așa șibbărbații visează la femei bogătani sa îi întrețină, cam ăsta înseamnă dragostea la care visează șifemeile sșibbărbații.
ingerasulluptor1
Postat pe 28 Iunie 2015 15:09
Femeile visează de fete mari prinți frumoși calare pe cal alb, și bogați sa le dea totul de tava. Dar în schimb primesc niște bărbații burtoși și amărâți fără un bănuț în buzunar, de aspra este viața asta
ingerasulluptor1
Postat pe 28 Iunie 2015 15:12
Nop, cu toate ca sint femeie am visat intotdeauna un barbat inteligent, destept si cu un maaaare simt al umorului.

Bicepsi si tricepsi de swartenegger gasesti, e suficient sa intri intr-o sala de fitness, inteligenta si umorul sint lucruri rare din pacate, atit la barbati cit si la femei. E de ajuns sa citesc ultimele tale postari si sa ma conving deplin.

Apropo, de ce esti atit de frustrata? Nu e prima oara cind sustii asa ceva, sau asta este laitmotivul tau in viata?
Tommy_Boy
Postat pe 28 Iunie 2015 18:27


A fi frustata este esenta vietii ei, a ingerului luptator, de cand o cunosc aici pe forum. Intrebarea pe care ai pus-o tu e cat se poate de normala dupa ce citesti 4-5 postari ale ei. Si au fost puse de nenumarati garboisti.... dar raspunsurile au fost ca alea de la un perete sau oglinda. Merau acelasi lucru. Mereu aceleasi fraze. N-o sa primesti vreun raspuns inteligibil ci iar cu barbati care profita de femei si traiesc pe spinarea lor... etc ! Iar raspunsurile ei aici pe forum sunt sub nivelul de 5,73 IQ ! Poate in viata ei afara de forum sa fie ceva mai mare... nu am de unde sa stiu.
barboneli
Postat pe 28 Iunie 2015 22:24
Mi-e greu sa cred ca in afara forumului ii creste IQ-ul, cind faci mult timp pe prostul risti sa ramii asa, iar un om cit de cit destept ar sti cind nu mai are haz si s-ar opri.
Tommy_Boy
Postat pe 28 Iunie 2015 23:02
E când cineva vrea să dovedească cu orice preț că-i mai bun/ă decât restul.
Mai ales dacă e vb de un forum.

Îngeraș, dă-i bătaie mamă, tot așa! Tu apari mereu, când scade traficul pe forum.
Axl_R
Postat pe 29 Iunie 2015 07:07


Mmda... asta ma face sa-mi imaginez o sala mare de biblioteca publica plina cu persoane ocupate cu activitate literara cand deodata intra o finta care trage un p..tz sonor... !!! Si finta asta incepe sa dea vina pe toti barbatii, care sunt hoti, traiesc pe spinarea femeilor (adica stau in carca lor... cum vine treaba ? ) excroci si profitori dar ea, finta asta stie cum sa se poarte cu ei si sa se fereasca de ei, are o singura problema insa, gazele interne... !
barboneli
Postat pe 29 Iunie 2015 08:22
Vb singură, pt că-mi place să vb cu oameni inteligenți.
M-am lăsat, dar...
Axl_R
Postat pe 29 Iunie 2015 09:00
Draga Axl, nu e tocmai o idee buna sa vorbesti singura. Dai de banuit .
angel_forever
Postat pe 29 Iunie 2015 14:05
De la: Tommy_Boy, la data 2015-06-28 18:27:49Nop, cu toate ca sint femeie am visat intotdeauna un barbat inteligent, destept si cu un maaaare simt al umorului.

Bicepsi si tricepsi de swartenegger gasesti, e suficient sa intri intr-o sala de fitness, inteligenta si umorul sint lucruri rare din pacate, atit la barbati cit si la femei. E de ajuns sa citesc ultimele tale postari si sa ma conving deplin.

Apropo, de ce esti atit de frustrata? Nu e prima oara cind sustii asa ceva, sau asta este laitmotivul tau in viata?


pai inteligenta este apreciata doar teoretic pt ca pe oameni îiiinteresează doar ajutor mocca, sunt limitați in gândire, ei se deschid spre negativ spre prostieca ei aașa zic ca le merge bine.
Dacă văd ca ești om cu bun simt rade lumea de tine ca ești fraier
ingerasulluptor1
Postat pe 29 Iunie 2015 15:09
Pai eu sunt frustrată pozitiv adică mă descărc pe Oamenii care fac rău si nu îi las in pace sa le ticneasca nimica.
Mai rău de unele care sunt frustrate negative care tac și se descărca pe oameni nevinovați care nu le fac nimica, eu una sunt inofensiva îi stres doar pe cei rai cu oamenii de treaba nuam nnimic
ingerasulluptor1
Postat pe 29 Iunie 2015 15:13
Ce putine stiu!Auzi, frustrarea e pozitivă,adica si pozitivă! Asa,ingeras,toaca-i mărunt!!! Toti sunt niste frustrati negativ, răi,profitori si culmea,au ceva cu tine!
Schmetterling
Postat pe 29 Iunie 2015 16:03

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
PRAJITURA REVANI 7 De la: clioghe 30 Martie 2010 09:52
Vreau un sfat va rog! 6 De la: mielutza 8 Iulie 2009 18:02
Retete traditionale 1 De la: maxim62ro 28 Iulie 2009 14:37
ingrijirea florimor in sere 1 De la: garbo028144 20 Iulie 2009 10:58
jocul vetii cum sal joci 20 De la: micabis 9 Iunie 2009 03:09
Setari Cookie-uri