Pentru cine este icoana idol...

Postari de juma pagina?
Am dat un scroll.
Pe caldura asta, daca cineva vrea, mai am cateva camasi.
Axl_R
Postat pe 18 Iunie 2015 20:05
Oare nu suntem în lumea binelui și răului? Toată lumea zice că da. În cazul acesta, oare nu tot lucrul rău are și o parte bună, iar tot lucrul bun are și o parte rea? Cam așa ceva. Caz în care de ce ar fi anormal ca și idolul să aibă o parte bună, adică să existe idoli buni și idoli răi? Eu zic că este cât se poate de normal. La fel cum este normal să consideri că mâncarea închinată idolilor este spurcăciune și totuși nimic, la fel cum pâinea jertfită de preot în cadrul sfintei Liturghii este Trupul lui Hristos și este sfăntă!
tudorel216
Postat pe 20 Iunie 2015 12:28
Bla...bla...bla... Tudorele. Le intorci ca la... Esti cumva din Ploiesti ? Ca prea te pricepi.
Rotty
Postat pe 20 Iunie 2015 16:38
Le învârte de le ameteste! Daca el pricepe ce vrea sa zică,noi.. Pot trai cu asta!
Schmetterling
Postat pe 20 Iunie 2015 18:51
De la: tudorel216, la data 2015-06-20 12:28:41 Oare nu suntem în lumea binelui și răului? Toată lumea zice că da. În cazul acesta, oare nu tot lucrul rău are și o parte bună, iar tot lucrul bun are și o parte rea? Cam așa ceva. Caz în care de ce ar fi anormal ca și idolul să aibă o parte bună, adică să existe idoli buni și idoli răi? Eu zic că este cât se poate de normal. La fel cum este normal să consideri că mâncarea închinată idolilor este spurcăciune și totuși nimic, la fel cum pâinea jertfită de preot în cadrul sfintei Liturghii este Trupul lui Hristos și este sfăntă!



Tudorele tu faci misto de viata noastra acum sau chiar asta crezi?????
Pai dragule atunci sa-i slujim putin si lui satan ca doar fu si el olecuta inger la viata lui, sau Atenei zeita intelepciunii care propovaduia si curatia trupeasca ca doar ea era detinatoarea intelepciunii absolute si a avut ideii misto si Baal, Thor, Isis, Osiris, Raa ce defecte au sa nu-I slujim olecuta si pe ei ca doar nu cauzeaza cu nimic.

Si te mai laudai la inceput ca l-ai gasit pe Dumnezeu in ortodoxie, ei nu zau, dupa ceea ce sustii pun pariu cu tine ca si Biblia ai citit-o ca pe pagina de sport dintr-un ziar.

Dragule din partea mea poti sa crezi in ce vrei tu, sa-ti ridici un altar in casa unde sa-ti venerezi larii stramosilor, dar cu asemenea ineptii debitate in vazul lumii nu mai sustine ca esti orthodox.


Tommy_Boy
Postat pe 20 Iunie 2015 20:27


Nene tudorele... pai tu crezi ce vrei, dar absolut ce vrei ! Eu te-as fi ascultat cu placere poate daca nu le incurcai, rasuceai, contraziceai mai in tot ce scri... ! Pai tocmai dumneata ? Cel care cunoaste esenta ortodoxiei... ??? Pai asa nu se poate. Cu fraza asta m-ai dat pe spate ! Vorba vine pe spate, dar ceva nu e in regula cu ea:
"Caz în care de ce ar fi anormal ca și idolul să aibă o parte bună, adică să existe idoli buni și idoli răi?"
Pai a zis Dumnezeu ca nu vrea idoli sau nu ? Si daca a zis Dumnezeu nu vrea sa auda de asa ceva, incepi tu sa te contrazici cu El ? Tocmai cu El ti-ai gasit ? Hai, cu mine sau cu Tommy-Boy, Rotty, fluturas... mai merge, dar cu Sefu;... ?! In fine, chiar daca icoanele nu sunt idoli, eu ateul am inteles din porunca aia cu rugatul numai la El direct, fara alte tertipuri ca icoanele, statuietele alea cu Cristos pe ele sau cu Maria plangand, etc. ! Eu am citit in original aproape, adica in limba hebru cum sta treaba cu poruncile alea (in hebru le spune "dibrot", adica vorbe), voi aveti traducere, poate e altfel, nu stiu... ! Eu am vazut o data la un restaurant, pardon, carciuma in undeva pe drumurile noastre din Romania, pe un tip care se ruga la sticla de vin goala din fata lui, se se umple la loc... ! Tu sti ca aici sau oriunde ar fi, unii pictori sau scluptori evrei, daca picteaza oameni sau sculpteaza oameni, chipul nu apare de loc ? E acolo ceva rotund unde trebuie sa stea capul, daca nu i l-a taiat cineva sa stea la picioare... dar fara amanuntele fetii ! Mie mi se pare ridicola treaba asta, ca doar pe Adam l-a facut cu chip si cica era frumusel... (???) si se zice ca l-a facut dupa chipul Lui, a lui Dumnezeu. Interesant e altceva, dupa ce chip a facut-o asa frumoasa si cu pulpe asa apetisante pe Eva ? Se mai spune ca era si cam plinuta la trup si fata, ca asa ii placea lui Adam, dar imediat tipa a trecut la dieta Balerina si a slabit. Eu am vazut cateva icoane in viata mea pe la biserici cand eram invitat la vre-o nunta... dar n-am vazut nici un chip durduliu, din contra, multe erau cu chip suferind si scofalcit. Icoanele nu prea pot fi si idoli... azi sunt adevarate opere de arta, vitralii, am vazut si icoane crosetate, splendide... asa ca nu prea inteleg cum sta treaba, asa bine ca tine.... !

barboneli
Postat pe 20 Iunie 2015 21:07
De la: Tommy_Boy, la data 2015-06-20 20:27:13
De la: tudorel216, la data 2015-06-20 12:28:41 Oare nu suntem în lumea binelui și răului? Toată lumea zice că da. În cazul acesta, oare nu tot lucrul rău are și o parte bună, iar tot lucrul bun are și o parte rea? Cam așa ceva. Caz în care de ce ar fi anormal ca și idolul să aibă o parte bună, adică să existe idoli buni și idoli răi? Eu zic că este cât se poate de normal. La fel cum este normal să consideri că mâncarea închinată idolilor este spurcăciune și totuși nimic, la fel cum pâinea jertfită de preot în cadrul sfintei Liturghii este Trupul lui Hristos și este sfăntă!



Tudorele tu faci misto de viata noastra acum sau chiar asta crezi?????
Pai dragule atunci sa-i slujim putin si lui satan ca doar fu si el olecuta inger la viata lui, sau Atenei zeita intelepciunii care propovaduia si curatia trupeasca ca doar ea era detinatoarea intelepciunii absolute si a avut ideii misto si Baal, Thor, Isis, Osiris, Raa ce defecte au sa nu-I slujim olecuta si pe ei ca doar nu cauzeaza cu nimic.

Si te mai laudai la inceput ca l-ai gasit pe Dumnezeu in ortodoxie, ei nu zau, dupa ceea ce sustii pun pariu cu tine ca si Biblia ai citit-o ca pe pagina de sport dintr-un ziar.

Dragule din partea mea poti sa crezi in ce vrei tu, sa-ti ridici un altar in casa unde sa-ti venerezi larii stramosilor, dar cu asemenea ineptii debitate in vazul lumii nu mai sustine ca esti orthodox.




Toți zeii de care vorbești mai sus sunt ființe create, nu ei sunt Creatorul. De aceea închinarea în fața idolilor care îi reprezintă nu are nici o valoare, sau are una... negativă. A te închina la idolul Atenei este totuna cu a te închina la Atena: adică nimic. A te închina la idolul lui Dumnezeu este totuna cu a te închina lui Dumnezeu. Dealtminteri, porunca interzicerii închinării la reprezentarea lui Dumnezeu a fost valabilă doar pentru că Dumnezeu încă nu-și arătase chipul și doar până în momentul când El și-a arătat chipul. De atunci este permis și chiar obligatoriu, dacă nu te închini, cel puțin să tratezi cu respect imaginea lui Dumnezeu. A nu respecta imaginea Sa este totuna cu a nu respecta steagul unei țări: blasfemie pedepsită de lege.
tudorel216
Postat pe 21 Iunie 2015 21:37
Icoana este o fotografie, sfintii, sunt Idol la care oamenii se inchina.
Dar oamenii superficiali inteleg doar lucrurile de suprafata.
si Baptisti asculta de organizatia lor, liderul ca sa primeasca ajut ordin america.
ingerasulluptor1
Postat pe 21 Iunie 2015 21:45
Organizatiile religiöse nu urmaresc Evolutia omenirii, sa devina mai cinstiți, asa nu ar mai exista atata ura si dezbinare pt vca oamenii oamenii se urasc din cauza nedreptatii. Dar ce le pasa la religie, cum par adepti care fac orice numai sa munceasca corect sa nu faca
ingerasulluptor1
Postat pe 21 Iunie 2015 21:48
Oamenii sunt obișnuit de mici ca parintii sa se sacrificapt ei.si aia este femeia.
Si sunt invatati sa se comportafrumos doar ccândpprimeasca ceva, pt ca copii nu îiiau i sseriös pe parintii poate ca nici ei nu sunt exemplu positive si constructive pt ei, si se formeaza asa,
cândcresc oameni mmai asteptat ca altii sa se sacrifica pt ei, si cauza tot Fell sa se imbogateasca din munca altora.pt ca asa au fost obișnuit de mici, ca altiisa se sacrifice ppt ei, cândsunt mmai tot aia cauza, numai nu nu prea mai găsesc, sau gasesc
ingerasulluptor1
Postat pe 21 Iunie 2015 21:54
Tudorele, am inteles , din plictiseala bati cimpii dar fara gratie.
Pai stimabile prin definitie idol inseamna o reprezentare divina create de om.
Ori in postarea ta te intrebi cu nonsalanta daca nu cumva e bine sa te inchini si la idol ca are si el o parte buna!!!! citeste ce ai scris cu degetelele tale.

Ori in capul tau e o brambureala definitiva si irevocabila daca iti pui asemenea intrebari, vorba lui Barboneli tu care sti esenta ortodoxiei ( oare?) ori faci misto, ori nu esti orthodox si te framinta sa afli ce e cu icoanele astea.

De fapt daca stau sa ma gindesc nu ai raspuns niciodata alegatiei mele ca NU esti orthodox, te-ai facut ca ploua si ai trecut mai departe.

Dupa cum ti-am mai spus poti crede in ce vrei tu, nu e problema mea dar nu mai bate cimpii ca nu e frumos si te faci de ris.

Si cu asta chiar ca am terminat, dialogul cu tine frizeaza absurdul si e pierdere de timp.

Pa.
Tommy_Boy
Postat pe 21 Iunie 2015 23:17
..413205 mamica invata intii limba romana coerenta si scrisul corect ca sa te pot intelege pe urma mai vorbim.
Tommy_Boy
Postat pe 21 Iunie 2015 23:19
Cand o citesc pe 205 , parca as fi la "Cuvinte incrucisate".
Rotty
Postat pe 22 Iunie 2015 07:04
Buna,

nop, rebusul are logica si reguli si foloseste cuvinte inteligibile.
Tommy_Boy
Postat pe 22 Iunie 2015 08:29
De la: Rotty, la data 2015-06-22 07:04:06 Cand o citesc pe 205 , parca as fi la "Cuvinte incrucisate".


Macar alea au o logica si sunt scrise corect....

Scuze Tommy-Boy ! Intai am scris lui Rotty si pe urma am vazut postarea ta... ! Ca gandim la fel asta stie toata lumea deja....
barboneli
Postat pe 22 Iunie 2015 18:13


Auzi Tudorele nene... am o rugaminte la tine ! Uite, iti trimit exact ce ai scris tu cu "manutele" tale... ia si citeste atent, dar atent, citeste dupa ce te-ai odihnit un pic dupa lucru siiii... nu mai zic nimic ! Asta ca sa nu ne mai acuzi pe noi ca facem bascalie de tine... !

"Toți zeii de care vorbești mai sus sunt ființe create, nu ei sunt Creatorul. De aceea închinarea în fața idolilor care îi reprezintă nu are nici o valoare, sau are una... negativă. A te închina la idolul Atenei este totuna cu a te închina la Atena: adică nimic. A te închina la idolul lui Dumnezeu este totuna cu a te închina lui Dumnezeu. Dealtminteri, porunca interzicerii închinării la reprezentarea lui Dumnezeu a fost valabilă doar pentru că Dumnezeu încă nu-și arătase chipul și doar până în momentul când El și-a arătat chipul. De atunci este permis și chiar obligatoriu, dacă nu te închini, cel puțin să tratezi cu respect imaginea lui Dumnezeu. A nu respecta imaginea Sa este totuna cu a nu respecta steagul unei țări: blasfemie pedepsită de lege."

Despre ce idolul lui Dumnezeu vorbesti, care e ala, cum arata idolul asta... e din lemn, piatra, aur... ??? Pe asta idol de unde l-ai mai scos ? Din esenta aia de ortodoxie... ??? Cam pute esenta aia.... Si cand si-a aratat chipul Dumnezeu, ma ? Ca si eu eram prin preajma si nu stiu nimic ! Si cum e, idolul asta a lui Dumnezeu, frumos, cu mustata, are ochii verzi... e chel ? Cum e, ia zi-mi tu ? ! Aaaa... stai ca acum inteleg eu ce sau cum gandesti tu... !!! Adica tu cand spui "atunci cand si-a aratat chipul", tu te referi de fapt la asa zisul FIU al lui Dumnezeu, la cel pe care crestinii il numesc Hristos, Cristos, Iisus... etc. !!! Dar cum indraznesti tu mai Tudorele sa faci confuzia asta ? Pai Dumneseu este creatorul, tot asa cum pentru greci Zeus a fost, El este unul singur si numai El !!! Asta iti spun eu ca ateu convins... ! Isus asta si-a aratat chipul lui si numai al lui, ca el doar s-a nascut intr-o iesle, nu a coborat din cer, acolo unde se crede pe la Faltisheni ca sta Dumnezeu !!! Tu gata... ai auzit o poveste si l-ai si unaintat in post pe Cristos la rangul de Dumnezeu... !!! Pai e frumos asta ? Adica inteleg... daca Dumnezeu asta numarul 2 nu a scris (adica nu a plagiat pe primele ) cele 10 porunci, de aia tolereaza sa se roage lumea la un idol, la o statuieta, statuie, cu corpul lui atletic pe o cruce ! Si in puerilitatea ta, sa nu zic altfel, mai faci si comparatie intre imaginea ta sfanta a lui "Dumnezeu" cu un biet steag care falfaie pe unde vrei si nu vrei si care se mai poate si schimba, prin lege-binenteles la infatisare !!! Bai, esti grozav, chiar nu credeam ca religia asta poate sa atinga in halul asta, nu pe toti, dar pe tine da, laaa... nu stiu cum sa-i zic, ca inteligenta n-ai, neuroni n-ai... hai sa-i zic la scafarlie !!!
Sa nu uiti sa te citesti, macar.....
barboneli
Postat pe 22 Iunie 2015 18:51
De la: barboneli, la data 2015-06-22 18:51:17

Auzi Tudorele nene... am o rugaminte la tine ! Uite, iti trimit exact ce ai scris tu cu "manutele" tale... ia si citeste atent, dar atent, citeste dupa ce te-ai odihnit un pic dupa lucru siiii... nu mai zic nimic ! Asta ca sa nu ne mai acuzi pe noi ca facem bascalie de tine... !

"Toți zeii de care vorbești mai sus sunt ființe create, nu ei sunt Creatorul. De aceea închinarea în fața idolilor care îi reprezintă nu are nici o valoare, sau are una... negativă. A te închina la idolul Atenei este totuna cu a te închina la Atena: adică nimic. A te închina la idolul lui Dumnezeu este totuna cu a te închina lui Dumnezeu. Dealtminteri, porunca interzicerii închinării la reprezentarea lui Dumnezeu a fost valabilă doar pentru că Dumnezeu încă nu-și arătase chipul și doar până în momentul când El și-a arătat chipul. De atunci este permis și chiar obligatoriu, dacă nu te închini, cel puțin să tratezi cu respect imaginea lui Dumnezeu. A nu respecta imaginea Sa este totuna cu a nu respecta steagul unei țări: blasfemie pedepsită de lege."

Despre ce idolul lui Dumnezeu vorbesti, care e ala, cum arata idolul asta... e din lemn, piatra, aur... ??? Pe asta idol de unde l-ai mai scos ? Din esenta aia de ortodoxie... ??? Cam pute esenta aia.... Si cand si-a aratat chipul Dumnezeu, ma ? Ca si eu eram prin preajma si nu stiu nimic ! Si cum e, idolul asta a lui Dumnezeu, frumos, cu mustata, are ochii verzi... e chel ? Cum e, ia zi-mi tu ? ! Aaaa... stai ca acum inteleg eu ce sau cum gandesti tu... !!! Adica tu cand spui "atunci cand si-a aratat chipul", tu te referi de fapt la asa zisul FIU al lui Dumnezeu, la cel pe care crestinii il numesc Hristos, Cristos, Iisus... etc. !!! Dar cum indraznesti tu mai Tudorele sa faci confuzia asta ? Pai Dumneseu este creatorul, tot asa cum pentru greci Zeus a fost, El este unul singur si numai El !!! Asta iti spun eu ca ateu convins... ! Isus asta si-a aratat chipul lui si numai al lui, ca el doar s-a nascut intr-o iesle, nu a coborat din cer, acolo unde se crede pe la Faltisheni ca sta Dumnezeu !!! Tu gata... ai auzit o poveste si l-ai si unaintat in post pe Cristos la rangul de Dumnezeu... !!! Pai e frumos asta ? Adica inteleg... daca Dumnezeu asta numarul 2 nu a scris (adica nu a plagiat pe primele ) cele 10 porunci, de aia tolereaza sa se roage lumea la un idol, la o statuieta, statuie, cu corpul lui atletic pe o cruce ! Si in puerilitatea ta, sa nu zic altfel, mai faci si comparatie intre imaginea ta sfanta a lui "Dumnezeu" cu un biet steag care falfaie pe unde vrei si nu vrei si care se mai poate si schimba, prin lege-binenteles la infatisare !!! Bai, esti grozav, chiar nu credeam ca religia asta poate sa atinga in halul asta, nu pe toti, dar pe tine da, laaa... nu stiu cum sa-i zic, ca inteligenta n-ai, neuroni n-ai... hai sa-i zic la scafarlie !!!
Sa nu uiti sa te citesti, macar.....


Mi-ai înseninat seara!
Tudorel,daca ai macar un pic de demnitate,nu ai sa mai vii cu un următor post,mai incoerent ca precedentul,pentru ca,la fiecare nouă postare,furi tot mai mult curent! Asta in cazul in care nu esti fudul de tot!
Schmetterling
Postat pe 22 Iunie 2015 19:33
De aia mi-o cazut azi netul ?
Rotty
Postat pe 22 Iunie 2015 19:53
Unii consideră bătaia de joc drept inteligență... De sunt prost, coborâți-vă la nivelul meu. Eu însă prefer să nu mă cobor la nivelul vostru de a răspunde. Voi aplica principiul ”câinii latră, ursul merge”.
tudorel216
Postat pe 22 Iunie 2015 21:48
De la: Tommy_Boy, la data 2015-06-21 23:19:27..413205 mamica invata intii limba romana coerenta si scrisul corect ca sa te pot intelege pe urma mai vorbim.
si tu invatati sa citesti si sa gandesti daca vrei sa inteleg ce am scris.este un nou sistem modern de a schrie, se vedeam ca esti invechit
ingerasulluptor1
Postat pe 22 Iunie 2015 22:51
Sistemu` asta "modern" ma duce cu gandul la operele lui Picasso.
Rotty
Postat pe 23 Iunie 2015 05:54
De la: tudorel216, la data 2015-06-22 21:48:54 Unii consideră bătaia de joc drept inteligență... De sunt prost, coborâți-vă la nivelul meu. Eu însă prefer să nu mă cobor la nivelul vostru de a răspunde. Voi aplica principiul ”câinii latră, ursul merge”.


Mergi linistit! Nici tu nu crezi ca ai fi tare destept, pentru ca nu ai nici macar capacitatea de a accepta, ca mai exista si alte adevaruri in afara de ale tale.Sau pareri.Si nici nu ai cum accede la nivelul nostru, ai ameti! Asa ca, plimba ursul!
Schmetterling
Postat pe 23 Iunie 2015 09:06
De la: Rotty, la data 2015-06-23 05:54:06Sistemu` asta "modern" ma duce cu gandul la operele lui Picasso.


Da, dar cu un amendament, Picasso avea geniu si inspiratie pe cind aici e vorba de lipsa unor cunostinte gramaticale de baza.

De la: garbo_413205, la data 2015-06-22 22:51:40si tu invatati sa citesti si sa gandesti daca vrei sa inteleg ce am scris.este un nou sistem modern de a schrie, se vedeam ca esti invechit


Iubire, chiar daca e un sistem nou de scriere banuiesc ca oricit de invechita sint, gramatica limbii romane nu s-a schimbat si inca se mai face acordul intre subiect si predicat ( nu poti sa pui subiectul la singular iar predicatul la plural ) chiar daca e un sistem modern de a "schrie" (apropos verbul este a scrie ).

" si tu INVATA sa citesti si sa gindesti daca vrei sa INTELEGI ce am scris, este un nou sistem modern de a SCRIE, se VEDE ca esti invechit"

Citeva greseli doar intr-o mica fraza de restul postarilor tale nu ma mai leg ca cere prea mult timp si chiar nu pot suplini profesoara ta de limba romana din scoala generala.

P.S.

apropos, si la bac tot in sistemul asta nou ai scris la limba romana?
Daca da, chiar l-ai luat (bac-ul evident)?
Tommy_Boy
Postat pe 23 Iunie 2015 09:11
Rotty,
inca ceva, hai sa spunem Dali ca astora daca le vorbesti de Picasso sint in stare sa priceapa picasa si sa te faca de 2 lei ca habar nu ai de mijloacele moderne de comunicare.
Tommy_Boy
Postat pe 23 Iunie 2015 09:36
Da ai fii si tu un om de stiinta de aia te lauzi ca stii sa scrii corect gramatical. Doar oamenii superficiali se uita la greselile gramaticale. Parca tu nu faci greseli gramaticale, dar numai prostii si incultii au voi e sa is spuna parerea, om de 2 bani mai bine vedeti de barna din nasul tau
ingerasulluptor1
Postat pe 23 Iunie 2015 09:57
....205 nu trebuie sa ai doctoratu' ca sa stii sa scrii corect si logic in primul rind, trebuie numai sa fi absolvit clasele V-VIII.

E un lucru de bun simt sa vorbesti si sa scrii corect in limba materna si chiar un avantaj, intelege omul perfect ce vrei sa spui mai ales cind il certi sau il injuri.
Asa, eu ma chinui sa te inteleg, ma plictisesc si nu-ti mai citesc postarile ca ma astept la un dezastru lingvistic nu numai gramatical.

Dar poate tu nu esti românca si atunci te scuz si iti apreciez efortul de a te exprima intr-o limba straina.
In cazul in care esti totusi românca nu ai nici o scuza pt. modul lamentabil in care te exprimi, si un copil de clasa I-a o face mai bine.

P.S.

Si oamenii mai putin superficiali la ce se uita atunci cind citesc o postare si abia o pot intelege din cauza modului de scriere si exprimare?

P.P.S.

Si totusi nu ma pot abtine, se spune corect in romana "vezi-ti de birna" nu “vedeti de birna” si mai ai citeva perle dar chiar ca ma abtin acum asa ca poti sa “schri” si sa te exprimi cum doresti, tu te faci de ris la modul serios nu superficial, succes.

Tommy_Boy
Postat pe 23 Iunie 2015 11:19
Tommy_Boy, 205 a specificat intr-un alt topic ca vorbeste limba Duhului Sfant... Deci, nu, nu e romanca si nici in deplinatate!
Schmetterling
Postat pe 23 Iunie 2015 11:24
pai si Duhul Sfint nu vorbeste si El pe intelesul muritorilor de rind?
Ii trebue traducator din romana "sfinta" in romana inteligibila?

Stiu ca si apostolii vorbeau in "limbi" dar erau in limbile celor carora le vorbeau, ca sa fie intelesi, nu o balmajeala agramata si ilogica lingvistic.

Dar ma rog ce stim noi muritorii de rind despre cele sfinte?
Tommy_Boy
Postat pe 23 Iunie 2015 11:38
Asa ar trebui, dar...proorocul sau,adica 205 se pare ca, totusi nu reuseste sa reproduca inteligibil ce ii transmit duhurile... sau vocile..
Parca o vad, cum vine si ne spune ca nu avem cum intelegem, pentru ca suntem in fel si chip!
Schmetterling
Postat pe 23 Iunie 2015 11:49
OK, asteptam si pina atunci incep sa-mi exersez romana "sfinta" (zapacita), poate, poate ne intelegem cumva macar cind ne certam ce n... oops! era sa pomenesc de cine nu trebue de fata cu un vorbitor de "limba Duhului Sfint".
Tommy_Boy
Postat pe 23 Iunie 2015 12:57

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
perle bancare 2 De la: pinkymel 10 August 2008 02:48
ACNEEA BEBELUSILOR 2 De la: aalomii 30 Mai 2010 10:58
acvamarinele 4 De la: blue_dream 16 Martie 2010 13:50
Sandra 2 De la: rcc 11 Noiembrie 2009 10:40
quija 19 De la: bluelight 9 Noiembrie 2009 14:41
Setari Cookie-uri