Pentru cine este icoana idol...

De la: ingerasulluptor1, la data 2015-07-05 13:36:14Pai este păcatsa llași ca mintea ta sa fie condusă de lideri religioși. Și sa nu lași ca mintea ta sa fie condusăde Dumnezeu


De regulă urmăm liderii nu pentru ei înșiși, ci pentru că suntem de acord cu ideile lor. Că, la rândul lor, le-au preluat de la alții, nu are mare importanță. În fond, o biserică este o adunare a unor oameni care gândesc la fel. Că printre ei se ascund și oportuniști, care nu știu să gândească cu mintea lor, nu-i o problemă câtă vreme își cunosc locul, dar este o problemă când sunt trimiși să răspândească idei pe care nici ei nu le pricep și în care nu cred și nici nu pot crede, neînțelegându-le.
tudorel216
Postat pe 5 Iulie 2015 16:38
De la: ingerasulluptor1, la data 2015-07-05 13:41:13Așa ziși pocaiti nu sau pocăit în dorința de așidori cu inima curâtă sa devină oameni corecți și drepți. Au avut alte iinterese de au acceptat sa transmită ideile liderilor religioși mai departe


Pericolul mare al pocăiților este să se asemene cu fariseii din vechime, adică să-și curețe doar ”partea dinafară a paharului”, respectând niște porunci omenești, dar să lase murdară ”partea dinăuntru a paharului”, adică cugetul (gândurile) lor. Pe de altă parte este normal să ajungi la respectarea spiritului legii prin respectarea mai întâi a literei ei. Dar în nici un caz să nu rămâi la nivelul literei, pentru că ”litera omoară”.
tudorel216
Postat pe 5 Iulie 2015 16:43
De la: tudorel216, la data 2015-07-05 16:38:52
De la: ingerasulluptor1, la data 2015-07-05 13:36:14Pai este păcatsa llași ca mintea ta sa fie condusă de lideri religioși. Și sa nu lași ca mintea ta sa fie condusăde Dumnezeu


De regulă urmăm liderii nu pentru ei înșiși, ci pentru că suntem de acord cu ideile lor. Că, la rândul lor, le-au preluat de la alții, nu are mare importanță. În fond, o biserică este o adunare a unor oameni care gândesc la fel. Că printre ei se ascund și oportuniști, care nu știu să gândească cu mintea lor, nu-i o problemă câtă vreme își cunosc locul, dar este o problemă când sunt trimiși să răspândească idei pe care nici ei nu le pricep și în care nu cred și nici nu pot crede, neînțelegându-le.



pai nici măcar ei nu cred în Dumnezeu,
liderii inventează tradiții șiiinfluențează adepți, eu cred ca este a concurenta a preoților.
Pt ca un preot ortodox a spus ca pe el nu îl intereseaza ca oortodoxiii nu sunt oameni cinstiți, pe ei îi interesează sa fie ortodoxiii, așa și cu alte religii, fac reclama ca la pasta de dinți, ca a lor este mai buna
ingerasulluptor1
Postat pe 6 Iulie 2015 02:01
De la: tudorel216, la data 2015-07-05 16:43:21
De la: ingerasulluptor1, la data 2015-07-05 13:41:13Așa ziși pocaiti nu sau pocăit în dorința de așidori cu inima curâtă sa devină oameni corecți și drepți. Au avut alte iinterese de au acceptat sa transmită ideile liderilor religioși mai departe


Pericolul mare al pocăiților este să se asemene cu fariseii din vechime, adică să-și curețe doar ”partea dinafară a paharului”, respectând niște porunci omenești, dar să lase murdară ”partea dinăuntru a paharului”, adică cugetul (gândurile) lor. Pe de altă parte este normal să ajungi la respectarea spiritului legii prin respectarea mai întâi a literei ei. Dar în nici un caz să nu rămâi la nivelul literei, pentru că ”litera omoară”.


pai oamenii gândesc dacă ești curva, și sila propriu și la figurat o duci bine, ei preiau prostia și o transmit apoi alții și ei fac tot la fel,
ingerasulluptor1
Postat pe 6 Iulie 2015 02:03
Oamenii sunt negativi, pt ca ei nu se deschidspre pozitiv, pt ca ei se ddeschid spre negativ, dacăeești curva o duci bine, și atunci ei se deschid către prostie, ei preiau prostia, sunt oameni care nu doresc evoluție, ci doresc prostie și minciuna sși falsitate î jurul sau.
ingerasulluptor1
Postat pe 6 Iulie 2015 02:07
V-ați îmbătat cu toții! D-zeu nu există. Bateți apa în piuă (pardon, vinul ) aiurea.
ShalimarCT
Postat pe 6 Iulie 2015 19:12
Draga Shalimar, nu ma pot abtine sa nu iti povestesc o intamplare adevarata de pe vremea lui Ceausescu: Dupa cum bine stii, orele de marxism-leninism (a se citi ateism) erau foarte bine predate. Um profesor de genul asta s-a urcat la catedra amfiteatrului facultatii unde preda si si-a tinut cu mult elan cursul de ateism. La sfarsit, ca tot profesorul constiincios, a intrebat studentii daca au intrebari sau observatii. Unul s-a ridicat in picioare si i-a cerut respectuos permisiunea de a spune 3 cuvinte. Dupa ce profesorul a incuviintat studentul a spus doar atat: "Hristos a inviat", profitand ca au trecut sarbatorile de Paste doar de cateva zile. Si toata clasa a raspuns "Adevarat a inviat". Profesorul s-a inrosit pana in varful urechilor, dar nu a avut nici o replica. Cam asa si tu. Un cunoscut filozof a spus odata :"daca nu ar exista Dumnezeu ar trebui inventat". Si a avut mare dreptate.
angel_forever
Postat pe 6 Iulie 2015 21:11


Si pana la urma, l-au inventat ! Acum inventia asta nu as trece-o in top-ul inventilor mari, mai importanta a fost inventia rotii ! Avea simtul umorului filozoful ala... a propus sa fie inventat Dumnezeu care deja era inventat... !!! In schimb, un cunoscut nedic a fost mai practic cand a spus"daca nu avem penicilina ar trebui inventata" ! Si pana la urma au inventat-o (descoperit-o) ! Si a salvat mai multe vieti omenesti decat cealalta inventie....
barboneli
Postat pe 6 Iulie 2015 21:51
De la: barboneli, la data 2015-07-06 21:51:13

Si pana la urma, l-au inventat ! Acum inventia asta nu as trece-o in top-ul inventilor mari, mai importanta a fost inventia rotii ! Avea simtul umorului filozoful ala... a propus sa fie inventat Dumnezeu care deja era inventat... !!! In schimb, un cunoscut nedic a fost mai practic cand a spus"daca nu avem penicilina ar trebui inventata" ! Si pana la urma au inventat-o (descoperit-o) ! Si a salvat mai multe vieti omenesti decat cealalta inventie....


Mai nou, psihologia face experimente gen ”placebo contra credință”. Și se pare că credința este chiar mai puternică decât placebo. Ba chiar se pare că placebo există doar datorită credinței. Astfel, medicii care au cel mai mare succes nu sunt cei care dau medicamente mai bune, ci cei care cred mai mult în tratamentul lor.
Deci... penicilna... o vrăjitorie de doi bani!
Dumnezeu este Înțelepciune. Cine crede în Dumnezeu este înțelept și se străduiește să devină și mai înțelept. Cât despre proști fudui... este plină lumea... de când lumea îl neagă pe Dumnezeu.
tudorel216
Postat pe 6 Iulie 2015 22:10
Draga Barbo, cu riscul sa iti par "cu raul legat de gura", nu stiu daca tot atitudinea asta a-i avea-o daca intr-o buna zi medicul ti-ar spune ca mai ai vreo 3 luni de trait ( si nu se trateaza cu nimic cunoscut de om). Fara suparare.
angel_forever
Postat pe 6 Iulie 2015 22:12
De la: angel_forever, la data 2015-07-06 22:12:58Draga Barbo, cu riscul sa iti par "cu raul legat de gura", nu stiu daca tot atitudinea asta a-i avea-o daca intr-o buna zi medicul ti-ar spune ca mai ai vreo 3 luni de trait ( si nu se trateaza cu nimic cunoscut de om). Fara suparare.


Îi propun să viziteze o secție de oncologie...
tudorel216
Postat pe 6 Iulie 2015 22:34


Draga angel, nu imi pari deloc "cu raul legat de gura" si mie imi place sa te citesc mai ales daca am si un boll plin cu seminte de dovleac in fata... ! Hai sa acceptat situatia descrisa de tine... de fapt n-o accept, dar vreau s-o comentez. N-am inteles-o, recunosc. de aia te provoc sa mi-o explici logic. Sa zicem ca exista asa un doctor care sa-mi spuna asa deodata ca nu mai am de trait decat vreo 3 luni. Instintarea nu va fi brusca pentru ca, ca sa dai asemenea verdict, trebuie sa fac mute analize si poate incercari de tratament. Dar sa zicem ca suntem exact in faza descrisa de tine. Si ma intrebi daca si atunci am sa am o aceasi atitudine (nu stiu la ce atitudine te referi, dar cred ca e vorba de inventia ulterioara a lui Dumnezeu. Ai citit de la mine ce inseamna pentru mine Dumnezeu si care este legatura mea proprie cu el, far absolut nici o religie la mijloc. Pentru mine, daca Dumnezeu este o forta, fara sa arate ca o persoana care se joaca si face din figurine oameni, soare, univers...etc. atunci eu ma rog acestei forte, putere, ce se afla in mine, nu in icoanele de pe pereti sau nu stiu ce mormant sfant, moase, etc. Asta e atitudinea pe care o iau, imi rog forta asta nevazuta si nu simtita din mine, sa ma vindec, sa ma fac sanatos... ! Corpul omenesc are la fiecare om, resursele lui, ficare are un creier care are grija ca in corp sa fie cat mai bine si are "soldatii" lui ca sa se apere de dusmanii de virusi, microbi, etc. Creierul stie cand sa tranga vasele de sange pentru a sangera cat mai putin, stie cand e infometat cu dieta Balerina si scoate de unde are resurse sau incetineste metabolismul ca corpul sa consume cat mai putina energie.... si stie inca multe. Dumnezeul inventa de oameni nu contribuie cu nimic in viata particulara sau nu, a nimanui. Ok, te cred, unii cred ca da si mai au tupeul sa spuna ca au si probe. Da, am cunoscut pe cineva care avea o boala, nu conteaza care si omul se ruga la cartea sfanta si lui Dumnezeu, lua si ceva pastile, incepuse sa manance si sanatos, s-a lasat de fumat si bautura multa si-a luat si un catelus mic si negru... si s-a facut sanatos ! A venit la mine fericit si mi-a spus ca l-a facut sanatos a fost faptul ca se ruga lui Dumnezeu, pupa cartea aia sfanta (aici)... si gata, numai asta l-a ajutat. Ce am putut sa-i spun, daca el credea asta, l-am lasat sa creada. Eu eram bucuros ca am iar cu cine sa merg la pescuit. Eu nu aveam nici o dovada ca nu Dumnezeu l-a ajutat si el nu avea nici o dovada ca Dumnezeu l-a ajutat. Si nu vreau sa mai citesc nici un alt exemplu de vindecati pentru s-au dus la biserica si s-au rugat la Dumnezeu pentru sanatate. Stiu, exista si autosugestia. N-o dau la o parte... dar respect proportile.
In tot cazul, atitudinea mea va ramane la fel, "credinta" mea la fel, nu vaad nici un motiv sa mi-o schimb. La atitudine ma refer. Si nici nu rog pe nimeni sa si-o schimbe pe a lui. In vara anului 2014 am fost foarte aproape de moarte, de fapt am avut stop cardiac de 2 ori, de doua ori m-au salvat imediat doctorii care erau langa masa de operatie, nu imi schimbasem nici o atitudine, religie, convingere, find adormit nici macar lui "Dumnezeul" meu din mine nu m-am rugat. Eu pe Dumnezeu nu l-am inventat, dar stiu sigur ca am unul in mine si in tot ce e natural in jurul meu. Atat ! Pentru mine un pom e mai sfant decat cea mai mare catedrala crestina sau de orice alta religie. E doar o opera de arta arhitectonica.
Suparare ? In nici un caz.
barboneli
Postat pe 6 Iulie 2015 22:55
Ce nu inteleg cei ca tudorel, angel si ingerasul este ca fiecare il gaseste pe Dumnezeu in felul lui si mai ales ca, credinta este ceva intim si personal.
Legatura cu divinitatea nu este data de nr. de matanii practicate zilnic in loc de exercitii de fitness sau nr. de rugaciuni spuse papagaliceste sau citite.
Parerea mea este ca cea mai importanta porunca in crestinism este cea a iubirii.
Orice faci in viata daca nu pui si putina dragoste si pasiune nu iese cum trebue.
Dar ca sa-ti iubesti aproapele , natura pe Dumnezeu (biblic sau nu) mai intii trebuie sa te intelegi, iubesti si accepti pe tine.
Daca nu esti impacat(a) cu tine insuti(insati) nu poti iubi nimic.
Oameni ca ingerasulluptator nu se iubesc si inteleg in primul rind pe ei.
Postarile ingeritei sint pline de dispret la adresa oamenilor in general si a barbatilor in special.
Banuiesc ca are si motive care tin de deceptiile acumulate in urma unei legaturi(sau mai multe) cu barbatii. Pina nu-si rezolva problemele interioare si nu accepta ca pe lume exista oameni care chiar merita sa fie iubiti va avea aceleasi postari stupide legate de relatiile interumane.
Oricum eu am obosit sa-i tot citesc aberatiile care pe deasupra mai sint scrise si intr-o romana aproximativa.

Tommy_Boy
Postat pe 7 Iulie 2015 10:59
Cu mine n-ai nimerit draga Tommy Boy. Din punctul meu de vedere credinta nu este ceva ce se poate arata oricui. Este ceva personal si poate ar fi bine sa citesti ce am scris mai inaite. Ti-ai da seama ca intotodeauna am fost pe principiul ca omul trebuie sa fie echilibrat. N-am nimic de demostrat nimanui. Doar incerc sa dau o mana de ajutor unde imi permit experienta si cunostintele. Ma feresc sa judec pe cineva, desi modul de a scrie a cuiva arata multe lucruri despre persoana respectiva, daca stii citi printre randuri.
angel_forever
Postat pe 7 Iulie 2015 14:21
De la: barboneli, la data 2015-07-06 22:55:53

Draga angel, nu imi pari deloc "cu raul legat de gura" si mie imi place sa te citesc mai ales daca am si un boll plin cu seminte de dovleac in fata... ! Hai sa acceptat situatia descrisa de tine... de fapt n-o accept, dar vreau s-o comentez. N-am inteles-o, recunosc. de aia te provoc sa mi-o explici logic. Sa zicem ca exista asa un doctor care sa-mi spuna asa deodata ca nu mai am de trait decat vreo 3 luni. Instintarea nu va fi brusca pentru ca, ca sa dai asemenea verdict, trebuie sa fac mute analize si poate incercari de tratament. Dar sa zicem ca suntem exact in faza descrisa de tine. Si ma intrebi daca si atunci am sa am o aceasi atitudine (nu stiu la ce atitudine te referi, dar cred ca e vorba de inventia ulterioara a lui Dumnezeu. Ai citit de la mine ce inseamna pentru mine Dumnezeu si care este legatura mea proprie cu el, far absolut nici o religie la mijloc. Pentru mine, daca Dumnezeu este o forta, fara sa arate ca o persoana care se joaca si face din figurine oameni, soare, univers...etc. atunci eu ma rog acestei forte, putere, ce se afla in mine, nu in icoanele de pe pereti sau nu stiu ce mormant sfant, moase, etc. Asta e atitudinea pe care o iau, imi rog forta asta nevazuta si nu simtita din mine, sa ma vindec, sa ma fac sanatos... ! Corpul omenesc are la fiecare om, resursele lui, ficare are un creier care are grija ca in corp sa fie cat mai bine si are "soldatii" lui ca sa se apere de dusmanii de virusi, microbi, etc. Creierul stie cand sa tranga vasele de sange pentru a sangera cat mai putin, stie cand e infometat cu dieta Balerina si scoate de unde are resurse sau incetineste metabolismul ca corpul sa consume cat mai putina energie.... si stie inca multe. Dumnezeul inventa de oameni nu contribuie cu nimic in viata particulara sau nu, a nimanui. Ok, te cred, unii cred ca da si mai au tupeul sa spuna ca au si probe. Da, am cunoscut pe cineva care avea o boala, nu conteaza care si omul se ruga la cartea sfanta si lui Dumnezeu, lua si ceva pastile, incepuse sa manance si sanatos, s-a lasat de fumat si bautura multa si-a luat si un catelus mic si negru... si s-a facut sanatos ! A venit la mine fericit si mi-a spus ca l-a facut sanatos a fost faptul ca se ruga lui Dumnezeu, pupa cartea aia sfanta (aici)... si gata, numai asta l-a ajutat. Ce am putut sa-i spun, daca el credea asta, l-am lasat sa creada. Eu eram bucuros ca am iar cu cine sa merg la pescuit. Eu nu aveam nici o dovada ca nu Dumnezeu l-a ajutat si el nu avea nici o dovada ca Dumnezeu l-a ajutat. Si nu vreau sa mai citesc nici un alt exemplu de vindecati pentru s-au dus la biserica si s-au rugat la Dumnezeu pentru sanatate. Stiu, exista si autosugestia. N-o dau la o parte... dar respect proportile.
In tot cazul, atitudinea mea va ramane la fel, "credinta" mea la fel, nu vaad nici un motiv sa mi-o schimb. La atitudine ma refer. Si nici nu rog pe nimeni sa si-o schimbe pe a lui. In vara anului 2014 am fost foarte aproape de moarte, de fapt am avut stop cardiac de 2 ori, de doua ori m-au salvat imediat doctorii care erau langa masa de operatie, nu imi schimbasem nici o atitudine, religie, convingere, find adormit nici macar lui "Dumnezeul" meu din mine nu m-am rugat. Eu pe Dumnezeu nu l-am inventat, dar stiu sigur ca am unul in mine si in tot ce e natural in jurul meu. Atat ! Pentru mine un pom e mai sfant decat cea mai mare catedrala crestina sau de orice alta religie. E doar o opera de arta arhitectonica.
Suparare ? In nici un caz.


Problema domniei tale este că te crezi înțelept, deși afirmi nonșalant ”nu aveam nici o dovadă că nu Dumnezeu l-a ajutat”. Mi-au trebuit ani de zile să îl descopăr pe Dumnezeu, iar după ce l-am descoperit am realizat că, până să-L găsesc, eram MORT. Eram lemn uscat și nimic nu avea gust cu adevărat. Și l-am descoperit doar pentru că am avut destul bun simț încât să recunosc că sunt prost și nu știu nimic. Dar domnia ta deja știi că ”un copac este mai sfânt decât o biserică”. Ar fi de râs, o astfel de afrmație, dacă nu ar fi de plâns!
tudorel216
Postat pe 7 Iulie 2015 17:39
De la: angel_forever, la data 2015-07-07 14:21:05Cu mine n-ai nimerit draga Tommy Boy. Din punctul meu de vedere credinta nu este ceva ce se poate arata oricui. Este ceva personal si poate ar fi bine sa citesti ce am scris mai inaite. Ti-ai da seama ca intotodeauna am fost pe principiul ca omul trebuie sa fie echilibrat. N-am nimic de demostrat nimanui. Doar incerc sa dau o mana de ajutor unde imi permit experienta si cunostintele. Ma feresc sa judec pe cineva, desi modul de a scrie a cuiva arata multe lucruri despre persoana respectiva, daca stii citi printre randuri.


Dai de înțeles că ai ști citi printre rânduri, în timp ce ceilalți nu știu. Ce privilegiat sunteți, domnule!
tudorel216
Postat pe 7 Iulie 2015 17:47
De la: Tommy_Boy, la data 2015-07-07 10:59:32Ce nu inteleg cei ca tudorel, angel si ingerasul este ca fiecare il gaseste pe Dumnezeu in felul lui si mai ales ca, credinta este ceva intim si personal.
Legatura cu divinitatea nu este data de nr. de matanii practicate zilnic in loc de exercitii de fitness sau nr. de rugaciuni spuse papagaliceste sau citite.
Parerea mea este ca cea mai importanta porunca in crestinism este cea a iubirii.
Orice faci in viata daca nu pui si putina dragoste si pasiune nu iese cum trebue.
Dar ca sa-ti iubesti aproapele , natura pe Dumnezeu (biblic sau nu) mai intii trebuie sa te intelegi, iubesti si accepti pe tine.
Daca nu esti impacat(a) cu tine insuti(insati) nu poti iubi nimic.
Oameni ca ingerasulluptator nu se iubesc si inteleg in primul rind pe ei.
Postarile ingeritei sint pline de dispret la adresa oamenilor in general si a barbatilor in special.
Banuiesc ca are si motive care tin de deceptiile acumulate in urma unei legaturi(sau mai multe) cu barbatii. Pina nu-si rezolva problemele interioare si nu accepta ca pe lume exista oameni care chiar merita sa fie iubiti va avea aceleasi postari stupide legate de relatiile interumane.
Oricum eu am obosit sa-i tot citesc aberatiile care pe deasupra mai sint scrise si intr-o romana aproximativa.



Ceea ce nu înțelegi domnia ta este că credința nu-i o lăudăroșenie, ci o unealtă cât se poate de practică, iar pe Dumnezeu nu îl are cel care zice ”dragoste” de mai multe ori, ci cel care poate mai tare și mai cu folos să schimbe realitatea în bine.
tudorel216
Postat pe 7 Iulie 2015 17:49
Dumnezeu îi îndruma pe oameni dar mai sunt și oamenii diabolic care ii în îndruma greșit pe oameni, dacă te iei după ei sigur nu ajungi bine.
Dacă te iei la cearta cu ei , ei nu obosesc pt ca prostia vine degeaba, fără sa iti bati capul, lucrurile folositoare nu vin din natura degeaba.
ingerasulluptor1
Postat pe 7 Iulie 2015 18:26
Prostii sunt tare în gura dar sunt tare amărâți numai gura este de ei.pt ca cum ei se intereseazăce face aăla șiqla, mintea lor se ddirection raza cătreprostii,
ingerasulluptor1
Postat pe 7 Iulie 2015 18:28
De la: tudorel216, la data 2015-07-07 17:39:34
De la: barboneli, la data 2015-07-06 22:55:53

Draga angel, nu imi pari deloc "cu raul legat de gura" si mie imi place sa te citesc mai ales daca am si un boll plin cu seminte de dovleac in fata... ! Hai sa acceptat situatia descrisa de tine... de fapt n-o accept, dar vreau s-o comentez. N-am inteles-o, recunosc. de aia te provoc sa mi-o explici logic. Sa zicem ca exista asa un doctor care sa-mi spuna asa deodata ca nu mai am de trait decat vreo 3 luni. Instintarea nu va fi brusca pentru ca, ca sa dai asemenea verdict, trebuie sa fac mute analize si poate incercari de tratament. Dar sa zicem ca suntem exact in faza descrisa de tine. Si ma intrebi daca si atunci am sa am o aceasi atitudine (nu stiu la ce atitudine te referi, dar cred ca e vorba de inventia ulterioara a lui Dumnezeu. Ai citit de la mine ce inseamna pentru mine Dumnezeu si care este legatura mea proprie cu el, far absolut nici o religie la mijloc. Pentru mine, daca Dumnezeu este o forta, fara sa arate ca o persoana care se joaca si face din figurine oameni, soare, univers...etc. atunci eu ma rog acestei forte, putere, ce se afla in mine, nu in icoanele de pe pereti sau nu stiu ce mormant sfant, moase, etc. Asta e atitudinea pe care o iau, imi rog forta asta nevazuta si nu simtita din mine, sa ma vindec, sa ma fac sanatos... ! Corpul omenesc are la fiecare om, resursele lui, ficare are un creier care are grija ca in corp sa fie cat mai bine si are "soldatii" lui ca sa se apere de dusmanii de virusi, microbi, etc. Creierul stie cand sa tranga vasele de sange pentru a sangera cat mai putin, stie cand e infometat cu dieta Balerina si scoate de unde are resurse sau incetineste metabolismul ca corpul sa consume cat mai putina energie.... si stie inca multe. Dumnezeul inventa de oameni nu contribuie cu nimic in viata particulara sau nu, a nimanui. Ok, te cred, unii cred ca da si mai au tupeul sa spuna ca au si probe. Da, am cunoscut pe cineva care avea o boala, nu conteaza care si omul se ruga la cartea sfanta si lui Dumnezeu, lua si ceva pastile, incepuse sa manance si sanatos, s-a lasat de fumat si bautura multa si-a luat si un catelus mic si negru... si s-a facut sanatos ! A venit la mine fericit si mi-a spus ca l-a facut sanatos a fost faptul ca se ruga lui Dumnezeu, pupa cartea aia sfanta (aici)... si gata, numai asta l-a ajutat. Ce am putut sa-i spun, daca el credea asta, l-am lasat sa creada. Eu eram bucuros ca am iar cu cine sa merg la pescuit. Eu nu aveam nici o dovada ca nu Dumnezeu l-a ajutat si el nu avea nici o dovada ca Dumnezeu l-a ajutat. Si nu vreau sa mai citesc nici un alt exemplu de vindecati pentru s-au dus la biserica si s-au rugat la Dumnezeu pentru sanatate. Stiu, exista si autosugestia. N-o dau la o parte... dar respect proportile.
In tot cazul, atitudinea mea va ramane la fel, "credinta" mea la fel, nu vaad nici un motiv sa mi-o schimb. La atitudine ma refer. Si nici nu rog pe nimeni sa si-o schimbe pe a lui. In vara anului 2014 am fost foarte aproape de moarte, de fapt am avut stop cardiac de 2 ori, de doua ori m-au salvat imediat doctorii care erau langa masa de operatie, nu imi schimbasem nici o atitudine, religie, convingere, find adormit nici macar lui "Dumnezeul" meu din mine nu m-am rugat. Eu pe Dumnezeu nu l-am inventat, dar stiu sigur ca am unul in mine si in tot ce e natural in jurul meu. Atat ! Pentru mine un pom e mai sfant decat cea mai mare catedrala crestina sau de orice alta religie. E doar o opera de arta arhitectonica.
Suparare ? In nici un caz.


Problema domniei tale este că te crezi înțelept, deși afirmi nonșalant ”nu aveam nici o dovadă că nu Dumnezeu l-a ajutat”. Mi-au trebuit ani de zile să îl descopăr pe Dumnezeu, iar după ce l-am descoperit am realizat că, până să-L găsesc, eram MORT. Eram lemn uscat și nimic nu avea gust cu adevărat. Și l-am descoperit doar pentru că am avut destul bun simț încât să recunosc că sunt prost și nu știu nimic. Dar domnia ta deja știi că ”un copac este mai sfânt decât o biserică”. Ar fi de râs, o astfel de afrmație, dacă nu ar fi de plâns!


Stai un pic... nu mana ! Una e sa cred ca sunt intelept si alta e sa fiu intelept... ! Numai ca eu nu m-am laudat cu asta asa ca nu stiu de unde ai tras tu concluzia ca ma cred intelept. Daca tu ai recunoscut ca, pana la-i descoperit pe Dumnezeu, erai prost, mort, lemn uscat si alte calitati omenesti.... asta e treaba ta. Nu, eu nu ma cred intelept dar s-ar putea sa fiu. Unul putin intelept... !!! Si ingerasul luptator se crede inteleapta... nu vezi ce plina de sfaturi intelepte e !!! Da pe afara intelepciune din ea... ! Eu nu stiu ca un copac este mai sfant, pentru mine, decat o biserica, eu asta simt !!! Acum intelegi ? Nu de alta, dar gandirea ta e bruiata de anumite chestii pe care le citesti nu stiu unde... le repeti ca un papagal si ma indoiesc, recunosc ca nu sunt sigur de asta... ca le si simti ! Singura asemanare, pentru mine, intre pom si biserica e ca amandoua imi fac umbra... si daca e si nuc, il am pe Vasile deasupra... !!! Eu nu sustin ca tu, dupa ce in sfarsit l-ai descoperit pe Dumnezeu n-ai inviat, n-au inceput sa-ti creasca ceva frunzulite pe ici pe colo sau ca deodata n-ai devenit destept, nu, Doamne fereste, dar vreau sa-ti spun doar ca eu si inainte de as fi auzit de Dumnezeu eram cat se poate de viu, asa m-am nascut, ce sa fac... deci nu prea am inteles ce vrei sa spui. Ok, ai scris metaforic...! Asa mai merge.
barboneli
Postat pe 7 Iulie 2015 19:06
De la: tudorel216, la data 2015-07-07 17:49:59
De la: Tommy_Boy, la data 2015-07-07 10:59:32Ce nu inteleg cei ca tudorel, angel si ingerasul este ca fiecare il gaseste pe Dumnezeu in felul lui si mai ales ca, credinta este ceva intim si personal.
Legatura cu divinitatea nu este data de nr. de matanii practicate zilnic in loc de exercitii de fitness sau nr. de rugaciuni spuse papagaliceste sau citite.
Parerea mea este ca cea mai importanta porunca in crestinism este cea a iubirii.
Orice faci in viata daca nu pui si putina dragoste si pasiune nu iese cum trebue.
Dar ca sa-ti iubesti aproapele , natura pe Dumnezeu (biblic sau nu) mai intii trebuie sa te intelegi, iubesti si accepti pe tine.
Daca nu esti impacat(a) cu tine insuti(insati) nu poti iubi nimic.
Oameni ca ingerasulluptator nu se iubesc si inteleg in primul rind pe ei.
Postarile ingeritei sint pline de dispret la adresa oamenilor in general si a barbatilor in special.
Banuiesc ca are si motive care tin de deceptiile acumulate in urma unei legaturi(sau mai multe) cu barbatii. Pina nu-si rezolva problemele interioare si nu accepta ca pe lume exista oameni care chiar merita sa fie iubiti va avea aceleasi postari stupide legate de relatiile interumane.
Oricum eu am obosit sa-i tot citesc aberatiile care pe deasupra mai sint scrise si intr-o romana aproximativa.



Ceea ce nu înțelegi domnia ta este că credința nu-i o lăudăroșenie, ci o unealtă cât se poate de practică, iar pe Dumnezeu nu îl are cel care zice ”dragoste” de mai multe ori, ci cel care poate mai tare și mai cu folos să schimbe realitatea în bine.



Da, ca de obicei vorbim impreuna si ne intelegem separat.
Poate mai citesti odata ce am postat si vei vedea ca ai inteles total eronat ce am spus.
Oricum nu mai am nici rabdarea si nici dispozitia de a purta un dialog al surzilor si imi intaresc din ce in ce mai mult parerea ca nu ai cum sa fii ortodox, yehovist poate dar ortodox nu, pt. ca ai fi mult mai familiarizat cu termenii, notiunile si practicile din cultul ortodox.
Tommy_Boy
Postat pe 7 Iulie 2015 19:12
Sa spun si eu ceva despre Dumnezeu. Pentru mine Dumnezeu este iubire. De fapt Iisus. M-am rugat, nu in fiecare zi. Pot sa spun ca de cate ori mi-am dorit ceva din tot sufletul si m-am rugat, am primit. Nu mi-am dorit lucruri materiale ci stari sufletesti. In toamna anului trecut m-am rugat foarte mult, sa imi arate o cale, sa ne arate noua ca familie unde gresim, mie, lui, sa imi tina copilul sanatos si sa nu simta sau sa fie afectat de comportamentul sotului. Printre altele m-am rugat sa ma ajute sa vad unde gresesc, ce nu fac bine. Si in scurt timp am avut parte de,, un fel de zguduire, sau sa ii spun si eu soc moral, desi prima oara cand am citit acest termen mi s-a parut straniu. Nu stiu de unde s-a vazut asta din ce am scris eu, dar in urma lui mi-am schimbat modul de a vedea lucrurile si am putut pentru prima data sa vorbesc despre ce mi se intampla. Pana atunci parca ma strangea cineva de gat. Si acum imi e rau cand vorbesc prea mult despre asta, de exemplu acum m-a apucat o durere de cap si ma opresc.
Nu aveam de gand sa scriu asta, dar incerc macar sa fiu in ceva consecventa si anume, asa am gandit, asa am scris.
Deliaaa
Postat pe 7 Iulie 2015 19:15
De la: barboneli, la data 2015-07-07 19:06:53
Stai un pic... nu mana ! Una e sa cred ca sunt intelept si alta e sa fiu intelept... ! Numai ca eu nu m-am laudat cu asta asa ca nu stiu de unde ai tras tu concluzia ca ma cred intelept. Daca tu ai recunoscut ca, pana la-i descoperit pe Dumnezeu, erai prost, mort, lemn uscat si alte calitati omenesti.... asta e treaba ta. Nu, eu nu ma cred intelept dar s-ar putea sa fiu. Unul putin intelept... !!! Si ingerasul luptator se crede inteleapta... nu vezi ce plina de sfaturi intelepte e !!! Da pe afara intelepciune din ea... ! Eu nu stiu ca un copac este mai sfant, pentru mine, decat o biserica, eu asta simt !!! Acum intelegi ? Nu de alta, dar gandirea ta e bruiata de anumite chestii pe care le citesti nu stiu unde... le repeti ca un papagal si ma indoiesc, recunosc ca nu sunt sigur de asta... ca le si simti ! Singura asemanare, pentru mine, intre pom si biserica e ca amandoua imi fac umbra... si daca e si nuc, il am pe Vasile deasupra... !!! Eu nu sustin ca tu, dupa ce in sfarsit l-ai descoperit pe Dumnezeu n-ai inviat, n-au inceput sa-ti creasca ceva frunzulite pe ici pe colo sau ca deodata n-ai devenit destept, nu, Doamne fereste, dar vreau sa-ti spun doar ca eu si inainte de as fi auzit de Dumnezeu eram cat se poate de viu, asa m-am nascut, ce sa fac... deci nu prea am inteles ce vrei sa spui. Ok, ai scris metaforic...! Asa mai merge.


Acel ”muahaha” îmi cam spune că nu pot purta un dialog cu domnia ta.
De unde am tras concluzia că te crezi înțelept? De la cât de mult scrii și de la multa siguranță pe care o afișezi cu privire la afirmațiile dumitale.
tudorel216
Postat pe 7 Iulie 2015 22:06
De la: Tommy_Boy, la data 2015-07-07 19:12:24
Da, ca de obicei vorbim impreuna si ne intelegem separat.
Poate mai citesti odata ce am postat si vei vedea ca ai inteles total eronat ce am spus.
Oricum nu mai am nici rabdarea si nici dispozitia de a purta un dialog al surzilor si imi intaresc din ce in ce mai mult parerea ca nu ai cum sa fii ortodox, yehovist poate dar ortodox nu, pt. ca ai fi mult mai familiarizat cu termenii, notiunile si practicile din cultul ortodox.


Dacă dorești ”să-ți iei jucăriile și să pleci”, atunci voi mai aștepta până vei crește destul de mult să putem purta un dialog. Și atunci nici răbdarea nu-ți va mai lipsi.
tudorel216
Postat pe 7 Iulie 2015 22:07
De ce oare nu ma mai mira replica ta? pt. ca era total previzibila.
Ii acuzi pe toti interlocutorii tai ca se dau atotstiitori si mari intelepti dar de fapt fara modestie ortodoxa iti arogi rolul de mare "guru" crestin (asta ca tot numesti tu icoana idol).
Spre deosebire de tine, toti de aici si-au expus parerile, au intrat in polemica dar fara a da lectii asa cum din pacate ai facut tu cu fiecare postare a ta, de multe ori jignind, ceea ce ma convinge ca nu esti ortodox ci yehovist sadea.
Am avut de citeva ori discutii cu yehovistii si m-am convins ca sint varza si habar nu au ce citesc, ideile lor semanind foarte mult cu ale tale
( apropos de icoana idol).
"Jucariile" nu mi le iau pt. ca din fericire am intilnit aici si oameni destepti, care chiar daca s-au declarant atei au mai multe cunostinte ca tine despre ortodoxie si care sint deschisi dialogului relaxat si interesant, te voi ignora numai pe tine.

P.S.
iar citeodata o virsta mai matura nu e apanajul intelepciunii si al cunostintelor bogate si solide, dimpotriva poate fi dovada inchistarii in gindire si a arogantei care elimina din start dialogul
Tommy_Boy
Postat pe 7 Iulie 2015 22:55
Draga Tudorel, a citi printre randuri nu este asa complicat precum pare. Limbajul folosit de cineva denota parerea lui despre viata, despre cei din jur, despre lucrurile materiale si, de ce nu?, despre cele spirituale. Un om care tot timpul ataca este foarte clar ca are probleme de autocontrol. Unul care tot timpul inteapa sau este disperat de a fi in centrul atentiei se subapreciaza (tocmai de asta cauta admiratia cuiva: pentru a-si creste stima de sine prea scazuta). Unul care vede totul in negru este un pesimist greu de ascuns. Nu crezi ca toate acestea sunt normale?
angel_forever
Postat pe 20 Iulie 2015 16:25
Sau se descărca pe alții,
ingerasulluptor1
Postat pe 18 August 2015 15:45
Pt ceea ce alții fac cu el.oamenii sunt rai unii cu alții
ingerasulluptor1
Postat pe 18 August 2015 15:46
Eu zic ca un credincios adevărat îl ia exemplu pe iisus.
nu profita de slăbiciunile celorlalți oameni, și naivitatea lor, și face de la sine din proprie inițiativă sa îifie binei și celorlalți oameni,
religia nu contează, șilucrurile de ssuprafață ele sunt individuale.
contează sa ai calitățile unui om, dacă vrei sa fii tratat ca un ob și ca altii sa simtă compasiune pt tine, sau indiferenta dacăiîți lipsesc calitățile
ingerasulluptor1
Postat pe 19 August 2015 19:23
Cel mai bun exemplu pt oameni este exemplu propriu, nu cridica.
Sa fii tu un om cu calități umane care nu își bate joc de oameni nu are rost sa te contrazici pe teme religioase, este consum de energie.
contează calitățile de om, eu așa cred
ingerasulluptor1
Postat pe 19 August 2015 19:26

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
CINE MERGE SPRE CONSTANTA??? 23 De la: alfheim 7 Mai 2011 21:07
Problema 4 De la: MARILENA_25 17 Martie 2011 11:12
Ce pedepse merit pedofilii? 260 De la: roby_cado 31 August 2011 15:08
Doamnelor, 1 De la: tudorita22222222 15 Noiembrie 2009 20:43
Zodii... 5 De la: Ridhima 14 Mai 2009 23:09
Setari Cookie-uri