cum lupt impotriva vecinilor galagiosi

Aduna-ti gasca, da-ti un concert in Re_major o noapte si-o zi
si...pleaca ei! No, nici asa, ai incercat?
arco_iris
Postat pe 13 Mai 2015 01:52
izolarea fonica se face cu alte materiale,din cate stiu eu....aici in grecia ora de liniste este de la 10 seara pana a doua zi dimineata la 8,si apoi intre 2 jumate si 5 jumate.ori se adapteaza vecinii,ori te adaptezi tu.....si eu am deasupra niste vecini care taraie mobilele la 11 sau mai tarziu,cand vin acasa si mananca...se aud pana si tocurile ei ca are mers apasat....nu am ce face,nu intelege,norocul meu ca m-am obisnuit,si nu ma mai deranjeaza...
daniilia
Postat pe 19 Mai 2015 10:02


Mmda... ar fi si asta o solutie sa te obisnuiesti cu zgomotul, dar asta ia mult, mult timp si fata noastra vrea sa traiasca acum fara zgomot. Asa poate sa se inroleze pentru un an la armata, sectia tunari... si sa vezi ca nu mai aude dupa aia nici un zgomot. Acolo la voi in Grecia aveti anumite ore "de liniste" zici. Ma mir, ca grecii sunt al naibi de galagiosi. Dar problema cu linistea asta nu e numai cand vrei sa dormi, mai iti trebuie liniste si ca sa te relaxezi dupa o zi de lucru, sa mai citesti o carte, sa mai asculti si muzica la nivel atat ca nut trebuie sa auda si altii... etc. Pe scurt, linistea e necesara si daca ai o menajerie din asta deasupra, alaturi sau dedesupt, iti face viata amara. Solutia: luat permis de arama de vanatoare ! Dupa aia luat arma, dupa aia tras cateva focuri cand e galagie, in aer nu in locatari... aproape sigur ca o sa se linisteasca. Mai ales daca o sperie pe femeie....
barboneli
Postat pe 19 Mai 2015 10:34
Buna, am vazut postarea ta si am rugamintea sa-mi spui si mie daca ai reusit sa rezolvi problema cu care te confrunti in vreun fel, ca si eu sunt intr-o situatie asemanatoare si sunt pur si simplu disperata. La mine familia de deasupra are 2 copii de 2 si respectiv 8 ani, cel de 8 ani face carate si se antreneaza acasa, si cel de 2 ani tranteste infernal, plus ca aparintii lovesc, trantesc, la tevi la baie in casa, trantesc ca niste haltere de zici ca darama tavanul si la 6 dimineata si la 11 noaptea, tot timpul, nu stiu ce sa mai fac, am vb cu parintii copiilor care mi-au dat un raspuns stupefiant "sa astept sa creasca copii lor", plus ca ei ca si parinti ii incurajeaza sa faca asta. Astept un raspuns de la tine. Multumesc
cryso68
Postat pe 6 Noiembrie 2015 16:52
Buna, ai ajuns la vreo solutie cu vecinii tai scandalagii?
Vreau sa mentionez ca sunt in aceeasi situatie, ne-am cumparat de 2 ani un apartam la etajul 3 si vecinii de deasupra se cred efectiv stapanii intregului bloc, pentru ca, citez: "lor nu are cine sa le tropaie in cap".
am incercat sa vorbim cu ei cu frumosul, am fost la ei la usa intr-o noapte pe la ora 11:45, dupa care ne-au zis ca la ei la usa nu mai avem ce cauta.
am inceput sa le batem in tavan, cand era scandalul prea mare, mai rau i-am intaratat. I-am zis administratorului, iarasi, mai mare scandalul.
In ultima instanta, am chemat si politia, moment din care efectiv ne terorizeaza cu anumitul, la orice ora din zi si din noapte, plus ca ne-au si amenintat ca am indraznit sa chemam politia.
Efectiv nu gasesc alta varianta decat sa ne luam sa ne caram de acolo, ceea ce nu se poate, pentru ca apartam e cumparat in rate si mai avem o viata de platit la el.
garbo_421712
Postat pe 2 Decembrie 2015 17:44
Ce sa-ti spun e un zgomot de-ti cade tavanul in cap. Am facut vreo 10 sesizari la sectia 21 politie, la politia locala, la politia capitalei, la protectia copilului am fost si in audienta la comisarul sef de la sectia 21 care m-a pasat la agentul de proximitate. Agentul ne-a chemat pe mine si pe mama copiilor a incheiat un proces vb in care mama copiilor si-a luat angajament ca o sa-i mai tempereze dar de unde. A venit politia la mine anul asta de nenumarate cat pentru inca 2 vieti si degeaba daca nimeni nu-i amendeaza. Primesc de la politie acelasi raspuns de fiecare data ca-i monitorizeaza si numai minciuni. Platim si politia si toate organele degeaba. Eu zic sa ne constituim intr-un grup si sa facem ceva ca individual nu reusim. Eu am ditamai dosarul cu cate am facut si nimic. Nu mai putem indura sa nu avem liniste in casa noastra proprietate personala.
cryso68
Postat pe 3 Decembrie 2015 17:19
Te-ai obisnuit? Doamne , cum ai reusit ?
papusika
Postat pe 26 Ianuarie 2016 13:55
Si eu am un vecin student din india a zis ca e ...in fine dar asta are chitara si seara pe la 22 cand ma pun sa dorm el atunci incepe concertul.Am discutat cu proprietarul a zis ca o sa faca ceva,dar nu sa schimbat decat vremea ploua.Pana la urma sesizez politia,daca nici politia nu face nimic atunci am sa pierd cateva ore undeva pe unde vine seara si sigur, fata in fata sa ma vada cine sunt fara marturi am sai sparg fata ca la treaba asta ma descurc si chiar binisor.Multumesc tuturor ce-mi citeste aceste randuri..pa pa
Gheorghiciuc_Petru_1
Postat pe 31 Mai 2016 10:46


Se pare totusi ca esti un baiat cuminte daca te culci la orele 22... e si asta o solutie pana la urma cu cei grei de cap si care nu tin seama de linistea vecinilor... ! Si daca tot te descurci binisor cu treaba asta la spart fata... poate inveti si sa te descurci mai bine cu limba romana, la plural se scrie CITESC, nu citeste, cum ai scris ! Adica cand multumesti TUTUROR, inseamna ca "e mai mulți...", ai priceput ?!
barboneli
Postat pe 31 Mai 2016 11:15
Eu am imprumuat boxe din lemn destul de bune si le-am pus muzica de opera si mi-au promis liniste.sper sa se tina de cuvint.
lllorena
Postat pe 31 Mai 2016 15:15
Pe tigani, cocalcari sau mai stiu eu ce neamuri proaste nu ai cum sa ii convingi cu vorba buna. Cea mai buna metoda este politia, dar trebuie sa fii atent - daca pe langa faptul ca sunt niste nesimtiti imputiti mai sunt si violenti... s-ar putea sa isi caute dreptatea (dreptatea lor, evident) recurgand la amenintari si ulterior violenta.

Am si eu niste tigani nenorociti iubitori de manele ca vecini. Si ca orice tigan care se respecta, evident niciunul nu face nimic, toata ziua de luni pana duminica fiind o petrecere. La un moment dat, exasperat, am scos si eu boxele in curte si le-am administrat ACDC la volum maxim. Rezultatul? Au dat mai tare, ca sa ma acopere pe mine, iar eu mi-am topit difuzoarele (boxe si puternice si scumpe).

Noroc ca am un vecin politist care a tot chemat politia - nu se teme de potentiale represalii. Nu au renuntat, dar nu mai dau super tare (este chiar rezonabil volumul, tot te enerveaza muzica, dar deh) iar dupa 23 in surdina. Deci, o varianta ar fi sa gasesti o cunostiinta politist care prin intelegere cu cei de proximitate sa te ajute.

Altfel, nu sunt multe variante. Ori te muti ori... elicoptere Puma de atac si napalm. Muuuult napalm.
londonwalk
Postat pe 31 Mai 2016 16:35


Da... asta cu napalmul mi-a placut... ! Numai ca, daca ti-ai topit difuzoarele, nu e pacat sa-ti topesti si geamurile tale, paharele de cristal ale tale, lentilele de contact si lumanarile din casa... ? Pentru ca napalmul se cam inprastie si daca esti vecin cu ei... In fine, eu tot la pusca de vanatoare raman...
barboneli
Postat pe 31 Mai 2016 20:42
Inteleg ca singura solutie este sa ne casatorim, incuscrim, "invecinim" cu un politist!!!
Pai de unde atitia politisti in orasul asta mare si cotropit la propriu de manelisti si cocalari?
Tommy_Boy
Postat pe 1 Iunie 2016 13:14
Eu când am avut vecini gălăgioși și vorbeau prea tare, băteam cu pumnul în perete sa dea sonorul la voce mai încet, am tot repetat ,
ingerasulluptor1
Postat pe 1 Iunie 2016 19:55
Cel mai bine este sa Leo plătești cu aceasi moneda, când dorm ei dacă te mai deranjează dai cu țigăile în perete după ce vezi ca au adormit ei și nu mai fac gălăgie, încearcă mai întâicu ppumnul în perete dacă nu se potolesc, când adorm ei, începe tu, da cu țigăile in perete, și apoi ești satisfăcută și mergi la culcare, dacă iarăși fac gălăgie, fa și tu, pana se lasă păgubași, or sa cedeze pana la urma, dacă comentează vecinii spune ca vecinii de deasupra fac gălăgie, nu recunoaște ca faci tu, sa le sară toți vecinii în cap, eu așa aș face
ingerasulluptor1
Postat pe 1 Iunie 2016 20:00
Fai ca sa se mute, ei
ingerasulluptor1
Postat pe 1 Iunie 2016 20:04
De la: Tommy_Boy, la data 2016-06-01 13:14:35Inteleg ca singura solutie este sa ne casatorim, incuscrim, "invecinim" cu un politist!!!
Pai de unde atitia politisti in orasul asta mare si cotropit la propriu de manelisti si cocalari?


Chestia asta cu politistii sau politia in general, nu e o solutie in Romania si nu numai. Sunt locuri si in Romania unde exista un repect pentru vecini si cantitate mult mai mare de bun simt. Dar (asa cum am postat la blog-ul meu)se pare ca in orasele mari si mai ales in Bucuresti, neamul prost este cam 86,3% din populatie. Ok, poate am gresit cu 2% in plus sau minus. In alte tari, tot din Europa, situatia sta altfel. Acolo de mici sunt invatati sa nu deranjeze cu chesti excesive vecini sau pe oricine, indiferent unde se afla. Acolo, in mai multe tari dar nu toate, daca cheama cineva politia, atunci aia isi fac macar datoria. Si cred, ca numai de rusine cei cu galagia inceteaza s-o mai faca. Dar daca vrea cineva sa se marite cu un politist ca sa aiba liniste.... treaba ei !
barboneli
Postat pe 1 Iunie 2016 20:18
Polițiștii sunt oameni brutali verbal și în familie, vorbesc cu nevasta pe totul cu care vorbesc cu pușcăriașii,
ingerasulluptor1
Postat pe 1 Iunie 2016 20:40
Eu una nu aștept sa iîmi facă nimeni dreptate, pt ca toată lumea este un hot sși te lungesc, mă refer la avocați, etc banul vorbește, conduce mintea omului, pt bani fac orice o vinde șipe fiica si pe mama etc,
ingerasulluptor1
Postat pe 1 Iunie 2016 20:43
De la: ingerasulluptor1, la data 2016-06-01 20:00:36Cel mai bine este sa Leo plătești cu aceasi moneda, când dorm ei dacă te mai deranjează dai cu țigăile în perete după ce vezi ca au adormit ei și nu mai fac gălăgie, încearcă mai întâicu ppumnul în perete dacă nu se potolesc, când adorm ei, începe tu, da cu țigăile in perete, și apoi ești satisfăcută și mergi la culcare, dacă iarăși fac gălăgie, fa și tu, pana se lasă păgubași, or sa cedeze pana la urma, dacă comentează vecinii spune ca vecinii de deasupra fac gălăgie, nu recunoaște ca faci tu, sa le sară toți vecinii în cap, eu așa aș face
ingerasulluptor1
Postat pe 1 Iunie 2016 20:44
Buna idee!!! Ca si eu am vecini de genu'....
LadyLove
Postat pe 3 Iunie 2016 00:03
De la: angel_forever, la data 2015-04-28 19:40:26Fa zgomot mai tare ca ei. Foarte multa lume nu suporta muzica clasica. Poate ar fi o idee sa pui Aida de Verdi, Moonlight Sonata de Beethoven, Barbierul din Sevilla sau altele care au si vocal nu doar instrumental. Bineinteles la volum maxim, poate ai vreun Home Cinema acasa. Lasa sa cante (daca tu suporti) vreo trei zile si vezi ce se intampla.


Buna idee! Ca si eu am vecini de genu'.... Manele non stop... la max...
LadyLove
Postat pe 3 Iunie 2016 00:06
Bântuim pe Garbo, uităm de vecini, manele...
Neața, neața, neața!
Axl_R
Postat pe 3 Iunie 2016 09:22
Unii nu se învață minte decât dacă Leo plătești cu aceasi moneda
ingerasulluptor1
Postat pe 12 August 2016 20:03
Who the fuck it`s Leo ?
Rotty
Postat pe 13 August 2016 07:28
"Cum lupt impotriva vecinilor galagiosi"


Uite asa...

http://i.makeagif.com/media/1-11-2016/cJKY1T.gif

Rotty
Postat pe 13 August 2016 09:10
Si eu am o problema cu vecini de casă...care se "îngrijesc" de cei doi nepoței...baietelul de 7 ani iar fetița de 4 ani galagiosi ! Daca s-ar juca normal si frumos ca doi copii educati...nu ar fi nici o problemă! ..dar nuuu! Sar în trabulină si urlă ca si cum cineva ar încerca sa-i bată...."măcar de ar fi asa"!!..Bunici nu reusesc sa-i potolească..sau mai degrabă ..nici nu se prea omoară cu asta! Am vorbit cu el..adica bunicul..un pic dus cu capul..care a început să tipe..( ca si cum eu as deranja copii) ca am ceva cu ei..ca nu-mi pla copii..si de asta eu nu am copii..la fel si alte ofense! A încheiat spunându-mi să-mi sucesc casa..astfel încât sa nu mai am fereastra dormitorului spre curtea lor! Eu pe ton destul de calm i-am sugerat sa mute trambulina copiilor sub geamul lui..adica in partea opusa a casei lui! Mi-a sugerat sa chem politia...!! Dar când sa o fac? Nazdrăvanii urlă de dimineața de pe la 8 pâna la 22h..cu o pauza de o oră pentru încarcarea bateriilor!
Spunetimi cum trebuie procedat! Eu m-am mutat la casă în ideea ca este mai liniste..nu bătai în teavă..sau alte zgomote! Dar neamul prost se află peste tot! Ce ne vom face cu acest tip de loaze..care de pe acum sunt refractari la vorbe bune..dar care parcă cere ...!!!
Va rog sugerați-mi ce pot face in aceasta situație! Multumesc anticipat!
garbo_500148
Postat pe 3 Iulie 2019 01:24

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Gre Bakery 2 De la: femaleoana 29 Iulie 2017 16:48
'Super party Club "Sub Scena" - in incinta Cafe-Teatrului Godot ' 1 De la: Ioanaaaaaaaa 15 Martie 2011 00:33
Mai in gluma, mai in serios ;) Glume haz funny ras umor::)Ce fac femeile si barbatii cu simtul umorului? 54 De la: tusi_Oli 28 Iulie 2010 14:03
La multi ani ! Urari de toate cele de la forumisti catre forumisti ! 81 De la: barboneli 2 Ianuarie 2014 21:02
Horoscopul iubirii 14 De la: si_totusi 21 Ianuarie 2010 13:17
Setari Cookie-uri