Nesiguranta

sfaturile sint bune. Ramine de vazut daca vrei - si cit vrei - sa manipulezi omul de linga tine....
quasaria
Postat pe 5 Septembrie 2014 02:44
Poti sa fii o femeie - soldat , sa-i vorbesti cu blandete si , in timp , poate ,
te va observa si pe tine si relatia se va imbunatati . Ce zici ? Multe actiuni cu sotul tau sau il poti trimite in interiorul actiunilor : cumparaturi , spalarea
masinii voastre , etc.
garbo_405328
Postat pe 6 Septembrie 2014 09:59
Buna seara tuturor, buna Ana, ca un rapuns la strigatul tau, aici, indiferent de raspunsurile noastre, cred ca sti ca alegerea ta ... sti in viata nu facem ce vrem ci ce trebuie, e clar ca nu poti schimba ceva insa poti merge si singura inainte dupa cum descrii acest barbat, dragostea la care tu visezi nu exista, nu e genul lui, nu stiu ce motive a avut pt ca a acceptat casatoria cu tine, insa viitor linistit cu el nu vad, daca ti as spune sa ,,joci,, jocul lui, sigur te va lovi...in orice fel, fi realista, nu mai visa, eu, am trecut prin asa ceva, insa dupa 5 ani am divortat, bebe ul meu avea atuci 3 ani, a fost f greu, insa decat sa se chinuie 2 mai bine iti vezi de drum, viata e ffff faina/frumoasa/ si ai dreptul sa traiesti in armonie cu toate, dar nu face nimic pana nu esti sigura, vad ca esti visatoare, ai avut fff mare incredere in el, cad te mariti, barbatul nu te tine in varful patului si face el tot, nuuuuu, le plac jocurile in viata si societate,dar invata ,,jocul,, sper sa reusesti, curaj ! trebuie sa devii o femeie puternica, sa nu mai vada sau sa simta ca iti e teama de el, e genu de barbat care trebuie dominat prin felul tau puternic de tine depinde tot, schimba te ! vei reusi !
OrhideeMery
Postat pe 6 Septembrie 2014 19:31
CEI MAI MULTI BARBATI DAU MOTIVE DE ,,NESIGURANTA,,SOTIILOR.ASTFEL DE MOTIVE AI SI TU.TREBUIE SA AI TOTUSI RABDARE POATE TI SE PARE NU TE GRABI SA TRAGI CONCLUZII.DUPA CE L VEZI IN AFARA VEZI CARE I ESTE ATITUDINEA FATA DE TINE.CU MULTA ,MULTA DIPLOMATIE IL POTI ADUCE ACASA.
Maria_Ioneala_1
Postat pe 6 Septembrie 2014 22:53
probabil atitudinea asta "rezilienta" e ceea ce duce la vieti irosite... In loc sa deschizi ochii mari si sa vezi din timp ce ai linga tine, si sa spui NU cind te deranjeaza, vine corul bisericii sa te invete ca lasa draga.... taci si sapa, ca asa e si al meu, asa e si al ei, asa traieste si vecina de peste drum, tu baga ruferele in masina si fa mincare si fii gospodina, ca PINA LA URMA cind l-o ajunge batrinetea o sa vina el la tine sa ii pui comprese. Ca tot tu esti nevasta-sa. Si o sa aiba el nevoie de tine. Asteapta pina atunci.
Intre timp viata ta se duce, la fel sperantele tale sa fii iubita sau rasfatata sau apreciata vreodata. Dar...daca asa plingind in perna traiesc si gheorghita si vasilica, tu de ce sa vrei vreodata mai mult - sau sa vrei altceva? Tu cum sa ai curajul sa spui nu cind toate gospodinele cumsecade din jurul tau isi ineaca frustrarile in frigider - si isi proiecteaza idealurile netraite asupra copiilor?!
quasaria
Postat pe 6 Septembrie 2014 23:27
Draga Quasaria, nu se pune problema de manipulat ci de a ajunge pe aceeasi lungime de unda. Din nefericire foarte multe familii se confrunta cu problema asta. Viata mi-a demonstrat ca o femeie are intr-o mai mare masura capul pe umeri decat un barbat asa ca ea trebuie sa dea dovada de intelepciune mai mult ca el. Un barbat chiar daca se lauda a fi sexul tare, realitatea arata ca de fapt este sexul tare slab. Asa ca pur si simplu trebuie tratat ca atare,mai ales ca ei sunt foarte predispusi la a cauta aventuri extraconjugale si sunt experti in a veni inapoi la sotia inselata cu "coada intre picioare" cerandu-si insistent iertare si promitind solemn ca nu se va mai intampla (pana la urmatorea). Deci care pe care manipuleaza?
angel_forever
Postat pe 18 Septembrie 2014 09:45
Daca nu poti sa te linistesti ,stai de vorba cu el ,spune i ce te deranjaza si daca zice ca nu crede ca este urat ce face .anunta l ca faci la fel.Asta ar trebui sa l cam puna pe ganduri.
Maria_Ioneala_1
Postat pe 18 Septembrie 2014 15:35
De la: quasaria, la data 2014-08-25 13:41:03nu e ok. Mie nu mi s-ar parea ok deloc.
In primul rind e vorba de comunicare - comunicarea non verbala daca vrei. Ar trebui sa isi da seama ca iti sta cafeaua in git la unele gesturi si sa se tempereze daca simte ca iti face rau. Iar daca nu simte, sau nu ii pasa, inseamna ca sinteti colocatari, nu cuplu....


Din punct de vedere comportamental, ai perfecta dreptate dar psihologic, nu e el vinovat de ceea ce simte consoarta.
Concret, cand doua zodii nu sunt compatibile din pdv relational se intampla si astfel de "fenomene", explicatia o gasesc (ambii) la psiholog!
pitiTa_
Postat pe 1 Octombrie 2014 19:14

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Inceputul de la 0 sau continuarea realatiei ,,,un sfat va rog 25 De la: garbo_477844 12 Ianuarie 2018 15:00
am nevoie de pareri cafeform 3 De la: Nicool 10 Iulie 2011 23:10
ci ne vrea sa faca bani pe timp de criza? 3 De la: crilore 20 Martie 2011 01:09
ajutor,politia!!...... 45 De la: Roxxynela 6 Septembrie 2009 17:14
Totul despre tine! 8 De la: LILO 29 Aprilie 2010 05:35
Setari Cookie-uri