Nu stiu cum sa-l fac sa inteleaga ca-l plac dar vreau sa aflu daca si el ma place

Buna.E prima data cand scriu pe un forum.E vorba despre un baiat care acum sta in Anglia.Are aproape 15 ani iar eu am 14 si nu stiu cum sa-l fac sa inteleaga ca-l plac dar nici nu stiu cum sa aflu ca si el ma place.Vorbim tot timpul pe mess si o data l-am intrebat daca vrea sa fie cu cineva si mi-a zis ca ar vrea tot cu o fata din Romania,din acelasi oras in care stau si mi-a zis ca o cunoscdar nu a vrut sa-mi zica initiala numelui si eu cred ca ma place dar nu snt sigura.Iar eu am vrut sa stiu cum sa-i dau d inteles ca imi place baiatu adica e un baiat d treaba si ne stim d mici copii.Va rog dati-mi un sfat!!!
Serban_Diana_Elena_1
Postat pe 31 Decembrie 2011 00:05
bon...deci prima lectie cind scrii pe forumuri este ca nu trebe sa iti dai numele, prenumele si cenepeul, neaparat.
In rest - daca esti din vreun oras cu 50 de locuitori - dintre care 30 pensionari si 19 bebelusi - ai putea sa fii sigura ca esti fata pe care o place, din ce ti-a spus.
quasaria
Postat pe 31 Decembrie 2011 05:12
mey... da' aciulea nu-i interzis accesul minorilor?...
:))

eu_geminy
Postat pe 31 Decembrie 2011 10:08
invidiosilor, ati cam uitat de varstele astea si de frumusetea si inocenta incluse la pachet....
am zambit cand am vazut aceasta dulce naivitate...
lasati-i sa se joace
dor72_
Postat pe 22 Ianuarie 2012 13:53
probabil ca acum deja se joaca, doaro! ;)

:))
esme
Postat pe 22 Ianuarie 2012 14:00
esme, sa zic drept, am simtit asa o emotie citind ce a scris fetita asta...
in zilele pe care le traim, la 14 ani sunt deja experte si ne fac sa rosim de "nestiinta"
chiar m-am bucurat sa vad ca mai exista si inocenta si naivitate
cand ele se pierd prea devreme, pe la 20 de ani deja sunt satule de viata si imbatranesc inainte de vreme, ceea ce este foarte trist
sa se joace, asta zic, sa se joace frumos, ca si copiii
dor72_
Postat pe 22 Ianuarie 2012 14:08
Copilul ..din ei..!!
elisabeta_boia
Postat pe 22 Ianuarie 2012 14:15
doaro, corect!

insa ma incapatanez sa cred ca nu doar in esenta copilului exista joc si inocenta. atat timp cat crezi in ceva, intr-un lucru ori o fiinta umana, nimeni nu te poate impiedica sa fii tu insuti/insati, manifestandu-te exfoliat de orice conventii sociale si de atu-uri de maturi nazurosi si, chipurile, atotcunoscatori.
a fi tu insuti/ insati e mare lucru. si nu cred ca are de-a face cu asa-zisul copil din noi. dorim si facem demersuri in sensul asta, iar asta ne face oameni! nu prea cred in paradele demnitatii si ale cinismului ori `scarmanarii` in iubire.
ca sa dovedesc ce? ori la ce bun?
esme
Postat pe 22 Ianuarie 2012 14:27
esme, e mult prea greu sa fii tu insati la aceasta varsta ( nu detaliez, intelegi perfect ce spun) in framantarile si fitoseniile in care, vrand-nevrand copiii astia isi petrec viata, sustinuti de parinti, atunci cand acestia ar avea datoria de onoare/obligatia de a-i invata inocenta...
si, traind la cote maxime viata, incepand cu 10-12 ani, la douazeci sunt ofiliti...
cati copii azi , isi pastreaza inocenta macar pana pe la 16 ani, sa nu mai vorbim de toata viata?
acesta este crudul adevar: nu stiu tabla inmultirii, nu au niciun fel de logica a lucrurilor, in schimb sunt experti in alcool, tutun, etnob si sex....cum sa ii inveti/readuci la inocenta?
dor72_
Postat pe 22 Ianuarie 2012 14:42
io inteleg bine, doaro, ce spui!
exact, anumite apanaje ale fiintei umane se pierd in ciclul evolutiv. nu degeaba se spune ca inocenta e paradisul pierdut. ori cum spunea Steinhardt, `admir naivitatea, dar nu si la barbosi.` :)))

insa, exista oameni care mai manifesta in raportarile lor la lucruri, la alti oameni, o anumita inocenta, o curatenie sufleteasca, careia nu i se poate imputa nimic.

si cred ca in iubire redevenim, unii - cei care-i inteleg cu adevarat resorturile -, inocenti, adica traind aceeasi candoare si puritate sufleteasca. ;)
esme
Postat pe 22 Ianuarie 2012 18:30
draga mea doresc sati raspund la ce ai scris Daca el a continuat sa vb atita timp cu tine si tia dat atitea apropouri e normal ca te place dar e prea timid sati declare dragostea continua sa vb cu el si va veni timpul Fal sa zimbeasca asta le place barbatilor in general Arunca-i cu subinteles cite o vb de dragoste dar no face niciodata direct ca o sa creada ca nu poti trai fara el
dar pina va intilniti un zimbet larg si o privire profund seducatoare e suficient sa vina sa va intilniti atunci cind sunteti unu linga altu lucrurile vin de la sine Sper sati fie de folos sfatul iti doresc din tot sufletul DRAGOSTEA ADEVARATA
neco
Postat pe 22 Ianuarie 2012 19:55
draga mea doresc sati raspund la ce ai scris Daca el a continuat sa vb atita timp cu tine si tia dat atitea apropouri e normal ca te place dar e prea timid sati declare dragostea continua sa vb cu el si va veni timpul Fal sa zimbeasca asta le place barbatilor in general Arunca-i cu subinteles cite o vb de dragoste dar no face niciodata direct ca o sa creada ca nu poti trai fara el
dar pina va intilniti un zimbet larg si o privire profund seducatoare e suficient sa vina sa va intilniti atunci cind sunteti unu linga altu lucrurile vin de la sine Sper sati fie de folos sfatul iti doresc din tot sufletul DRAGOSTEA ADEVARATA
neco
Postat pe 22 Ianuarie 2012 19:55
Draga mea! Timpul le rezolva pe toate!Ai timp pentru iubire, acum diabia ai intrat in adolescenta, fii fericita si ai rabdare!Acum trebuie sa inveti, precis esti clasa a VIII,maine poimaine ai examene, fati un viitor,apoi vei avea vreme si pt. iubire!! Iubirile timpurii duc la zapaceala si nu este bine!! Ex. in ultimul an de liceu, in cls. a XI a m am indragostit si eu de unul. Atat am fost de bulversata, incat de la o eleva destul de buna, am ajuns sa raman **corigenta** la 5 materii!! In 1967, nu erau **psihologi** la scoli! Am tras ca o disperata am remediat situatia, dar fiindca i am comentat unui profesor**atunci nu era permisa obraznicia, precum azi** m a lasat **corigenta peste vara ** la anatomie si am pierdut bacalaoreatul, prima sesiune mi am ratat sansa de facultate....... totul si pentru........ce??!!! Na meritat de loc sa pierd atat pentru **nimeni**!! Asa ca timpul le va rezolva pe toate!Daca va fi sortit sa va iubiti Doamne , Doamne o sa va ajute!!Cu bine!
Jojolin
Postat pe 24 Ianuarie 2012 08:03
De la: Jojolin, la data 2012-01-24 08:03:58Draga mea! Timpul le rezolva pe toate!Ai timp pentru iubire, acum diabia ai intrat in adolescenta, fii fericita si ai rabdare!Acum trebuie sa inveti, precis esti clasa a VIII,maine poimaine ai examene, fati un viitor,apoi vei avea vreme si pt. iubire!! Iubirile timpurii duc la zapaceala si nu este bine!! Ex. in ultimul an de liceu, in cls. a XI a m am indragostit si eu de unul. Atat am fost de bulversata, incat de la o eleva destul de buna, am ajuns sa raman **corigenta** la 5 materii!! In 1967, nu erau **psihologi** la scoli! Am tras ca o disperata am remediat situatia, dar fiindca i am comentat unui profesor**atunci nu era permisa obraznicia, precum azi** m a lasat **corigenta peste vara ** la anatomie si am pierdut bacalaoreatul, prima sesiune mi am ratat sansa de facultate....... totul si pentru........ce??!!! Na meritat de loc sa pierd atat pentru **nimeni**!! Asa ca timpul le va rezolva pe toate!Daca va fi sortit sa va iubiti Doamne , Doamne o sa va ajute!!Cu bine!


mein schatz! se cam vede ca "ai pierdut bacaloreatul"...si se pare ca ti-ai cam pierdut timpul prin scoala.....lasa copila in pace...nu de alta,da-i smintesti gramatica..aia din scoala generala!!!!!

Cristina_Adler
Postat pe 24 Ianuarie 2012 09:51
De la: Cristina_Adler, la data 2012-01-24 09:51:09
De la: Jojolin, la data 2012-01-24 08:03:58Draga mea! Timpul le rezolva pe toate!Ai timp pentru iubire, acum diabia ai intrat in adolescenta, fii fericita si ai rabdare!Acum trebuie sa inveti, precis esti clasa a VIII,maine poimaine ai examene, fati un viitor,apoi vei avea vreme si pt. iubire!! Iubirile timpurii duc la zapaceala si nu este bine!! Ex. in ultimul an de liceu, in cls. a XI a m am indragostit si eu de unul. Atat am fost de bulversata, incat de la o eleva destul de buna, am ajuns sa raman **corigenta** la 5 materii!! In 1967, nu erau **psihologi** la scoli! Am tras ca o disperata am remediat situatia, dar fiindca i am comentat unui profesor**atunci nu era permisa obraznicia, precum azi** m a lasat **corigenta peste vara ** la anatomie si am pierdut bacalaoreatul, prima sesiune mi am ratat sansa de facultate....... totul si pentru........ce??!!! Na meritat de loc sa pierd atat pentru **nimeni**!! Asa ca timpul le va rezolva pe toate!Daca va fi sortit sa va iubiti Doamne , Doamne o sa va ajute!!Cu bine!


mein schatz! se cam vede ca "ai pierdut bacaloreatul"...si se pare ca ti-ai cam pierdut timpul prin scoala.....lasa copila in pace...nu de alta,da-i smintesti gramatica..aia din scoala generala!!!!!
......................................................................................... Eu mi am luat examenul, am luat si alte examene mai tarziu si.... am invatat sa scriu!!Lucru ce unii prea il stiu se pare!! A scrie corect in limba romana! Fata a cerut un sfat!Eu i l am dat!Ce te deranjeaza pe tine si te bagi in seama??!!
Eu nu mi am pierdut timpul prin scoala!Pe vremea aceea **nu toti prostii si analfabetii **faceau un liceu, asa ca ***SCHATZ.. SCHARAPP!!** Stai in banca ta si raspunde la intrebare sau culca te ...se pare ca esti obosit** a**???????
Jojolin
Postat pe 24 Ianuarie 2012 17:38
De la: esme, la data 2012-01-22 18:30:22io inteleg bine, doaro, ce spui!
exact, anumite apanaje ale fiintei umane se pierd in ciclul evolutiv. nu degeaba se spune ca inocenta e paradisul pierdut. ori cum spunea Steinhardt, `admir naivitatea, dar nu si la barbosi.` :)))

insa, exista oameni care mai manifesta in raportarile lor la lucruri, la alti oameni, o anumita inocenta, o curatenie sufleteasca, careia nu i se poate imputa nimic.

si cred ca in iubire redevenim, unii - cei care-i inteleg cu adevarat resorturile -, inocenti, adica traind aceeasi candoare si puritate sufleteasca. ;)



Credeam ca se vorbeste doar romaneste aici. La naiba, trebuie sa-mi iau dictionarul langa mine cand postezi tu cate ceva. Eu ca eu, dar copila asta de 14 ani sigur n-a inteles mai nimic.
Asadar, esme, vorbeste simplu. Ai dovedit deja ca ai o parte academica, dar chiar nu-i nevoie sa abuzezi de ea asa des. Fara suparare.
zack
Postat pe 24 Ianuarie 2012 20:31
haha!
cum sa-ti spun io, zack, ...altfel?

prima di tutto, nu vreau si nu incerc sa dovedesc nimic nimanui! daca vreau sa dovedesc ceva cuiva, ala nu esti tu si nici destui de pe aici. iar asta ma priveste.
in al doilea rand, ma adresez cui pricepe, chiar nu oricui. daca nu-ti place, nu ma citi! chiar nu ma intereseaza ce crezi tu ori altcineva!
in al treilea rand, daca tu nu intelegi limba romana e problema ta, nicidecum a mea.

ps. in postarea citata de tine, ma adresam lui dor! nu ma indoiesc ca ea pricepe ce e de priceput!
pps. incearca sa nu-i mai pui pe toti in acelasi ghiveci cu tine!

:) this is a smile!
would u like another one? :D

:))
esme
Postat pe 24 Ianuarie 2012 20:57
of, presimt ca mananc bataie...si nu numa asta seara.

zack, imi pari bine informat, vad ca ai si o pisicuta, nu numai un lup.
Eugenia69
Postat pe 24 Ianuarie 2012 21:11
joaca la intimidare ...
jeanette40
Postat pe 24 Ianuarie 2012 21:22
bine JoJo!...constat ca ai invatat si engleza

dar tot nu mi-ai spus, ce ala "bacaloreat"?....am cautat cuvantul si in DEX,nu-i!!!!

iar pustoaica in cauza ar trebui sa ceara sfaturi de la cei apropiati...nu de alta,dar Garbo nu cred ca-i potrivit pentru copii!!!!!!!
Cristina_Adler
Postat pe 25 Ianuarie 2012 08:44
De la: esme, la data 2012-01-24 20:57:30haha!
cum sa-ti spun io, zack, ...altfel?

prima di tutto, nu vreau si nu incerc sa dovedesc nimic nimanui! daca vreau sa dovedesc ceva cuiva, ala nu esti tu si nici destui de pe aici. iar asta ma priveste.
in al doilea rand, ma adresez cui pricepe, chiar nu oricui. daca nu-ti place, nu ma citi! chiar nu ma intereseaza ce crezi tu ori altcineva!
in al treilea rand, daca tu nu intelegi limba romana e problema ta, nicidecum a mea.

ps. in postarea citata de tine, ma adresam lui dor! nu ma indoiesc ca ea pricepe ce e de priceput!
pps. incearca sa nu-i mai pui pe toti in acelasi ghiveci cu tine!

:) this is a smile!
would u like another one? :D

:))


Probabil ma crezi vreun incuiat. Am inteles absolut tot, ce ai scris pe forumul asta inca de cand am inceput sa-l frecventez. Numai ca ma irita rau de tot cand persoanele ca tine incearca sa fie....miezul..... si mai ales ma irita la maxim felul tau "destept" in care incerci sa ma faci prost. Pe aici trec si oameni simpli,chiar copii dupa cum vezi, care nu prea inteleg tot ce postezi tu. Observ ca esti un fel de "Cornel Dinu" via garbo. Daca nu stii cine e iti spun eu, e un fost fotbalist, apoi fost antrenor de fotbal, care la batranete a inceput sa citeasca si a descoperit ca limba romana e mai complexa decat stia el, iar acum nu pierde nici o ocazie sa arate ce destept este si cate cuvinte noi a invatat. Rugamintea mea era alta. Vorbeste simplu. Iar daca vrei sa discuti doar cu Dor, nimic mai simplu, ii poti scrie pe privat si poti folosi toate cuvintele complicate pe care le cunosti.
Habar n-ai tu cat imi plac femeile ca tine. Ador femeile care locuiesc in nori , dar si mai mult ador sa le astept revenirea pe pamant.
Ca sa vezi ca nu-ti port pica si de vei vrea sa-ti testezi inteligenta pe mine, imi poti scrie si mie, tot pe privat in orice limba vrei tu. Daca n-o sa inteleg, o sa folosesc dictionarul, dar macar scutesc lumea de aerele tale.

ps....:p ... asta nu e un zambet
pps...iar daca voiai unul afla ca tot n-o sa primesti. :p :p
zack
Postat pe 25 Ianuarie 2012 20:46
hey, zack, te asigur ca sunt cat se poate de mult in contact cu `pamantul`. tocmai asta m-a facut sa-mi incropesc convingerile.

si, stai linistit, nici eu nu-ti port pica! cum as putea? nici macar nu te cunosc. daca e sa condamn ceva de aici, e vreo idee sau atitudine, nu omul!

cat despre visarile mele (sau sa le spun aere?!), ...n-ai de unde le stii! si nici resorturile lor.

ps. :) asta e un zambet.
si ma incapatanez sa zambesc! :)

si, a propos, nu am nevoie de zambete! oricum ar fi false! :)
pps. ca sa incheiem discutia asta fara sens, accepta, te rog, scuzele mele, daca tu consideri ca eu am fost cea ofensiva! nu am vanitati de niciun fel.
esme
Postat pe 25 Ianuarie 2012 21:01
esme, acum vad si eu cata dreptate aveai cand vorbeam noi doua despre noi
eu, tot za_ludica, tu, tot academica

zack, esme are dreptate, nu vad de ce trebuie sa o faci tu acum, altfel decat este ea
Eu nu am vazut nimic diferit in postarea asta, fata de tot ceea ce a scris pe forum. De ce este atat de greu de acceptat ca unii oameni asa sunt croiti.

Si daca e vorba de "copiii" astia, tare m-as mai bucura sa ii vad ca isi casca ochii pe la ceea ce a scris esme, citesc si recitesc si vin apoi pe forum si intreaba...ar fi un mare semn si o speranta ca avem un viitor prin tinerii astia

In loc sa admiram o persoana de la care avem ce invata, ii dam in cap si o "obligam" ( cu esme nu e cazul) sa intre intr-un con de umbra, spre neutralitate ( vezi nulitate)
Zack, nu pot sa fiu de acord cu tine, sub nicio forma
e lozinca, si inca una ...foooarte actuala
traiasca prostia....offff
dor72_
Postat pe 25 Ianuarie 2012 21:38
poate ca nu are nevoie sa fim de acord cu el (zack), nu suntem croiti la fel. de multe ori am vrut sa ceri despagubire pentru ca nu-mi convine cum am fost "croita''
trebuie sa acceptam chiar orice spunand, asta e, asa e croit, nu se poate schimba?! dar cine vrea sa "oblige'' pe cineva sa se schimbe? da...prostia.
adevarul meu, adevarul tau etc.
Ana32
Postat pe 26 Ianuarie 2012 09:09
DEJA TI-A SPUS CA TE PLACE , SPUNEI CA AI INTELES MS LUI SI CA SI TU IL PLACI . SIMPLU NU ?????????????/
garbo253810
Postat pe 26 Ianuarie 2012 10:43
imi cer scuze pentru ceri! trebuia sa-mi beau cafeaua, ca sa vad ce scriu.
Ana32
Postat pe 26 Ianuarie 2012 14:44
ana32, cu tot respectul, discutia era intre mine , zack si esme, fara generalizari
nu am adus in discutie tipare, nici nu am impus acceptarea cuiva
am avut o opinie, la o postare in care eram implicata direct
si cand am vorbit de acceptare , ma refeream la puterea de a vedea si accepta ca cineva ti-e superior ( intr-un fel anume) si ca e un castig grovaz si este deosebit de productiv sa poti sta de vorba cu astfel de persoane. Cel putin eu asa simt. Mi-e drag sa vad persoane profunde, care atunci cand isi deschid gura, vorbesc.
Faptul ca tu nu te simti bine cu tine si ai ( uneori) nevoie de despagubiri, nu ma impiedica in niciun fel pe mine, sa continui sa vorbesc cu esme, atunci cand consider ca avem ceva de vorbit si, binenteles este si ea dispusa la dialog.
Si mi se pare absurd, sa vorbesc cu esme in privat, despre subiecte de pe forum.
dor72_
Postat pe 26 Ianuarie 2012 15:58
am inteles. nu se mai intampla. daca as fi fost o persoana profunda, nu indrazneam sa ma amestec in discutia voastra.
imi cer scuze!
Ana32
Postat pe 26 Ianuarie 2012 16:12
nu te opreste nimeni sa intervii intr-o discutie.
si ma fac ca nu observ aceasta ironie neizbutita daca erai o persoana profunda, cu siguranta ai fi intervenit, doar ca , cu altfel de reactie
iti doresc o dupa masa minunata
dor72_
Postat pe 26 Ianuarie 2012 16:18
Si de ce nu se poate sa fii si za-ludica si academica totodata (dar nu in acelasi timp)?
Iaca mie imi iese foarte bine si am constatat iesiri similare si la tine Dor (nu stiu daca tine de fire, zodie sau educatie) , il inteleg pe Zack ca nu trebuie sa-i bagi neaparat pe toti in dictionare ( e o tactica de care personal eu nu abuzez decat cu cei ce-si iau nasul la purtare) o inteleg si pe Esme ce-si construieste o platosa analgezica de neologisme, dar nu e cazul sa fim atat de didactici si mai ales de moralisti pe un forum pe care se presupune ca venim sa ne relaxam in primul rand si sa mai schimbam cateva pareri (nu neaparat idei), in al doilea.
C-asa-i pe Garbo vine cine vrea, ramne cine rezista ( iar uneori ai impresia ca au loc meciuri de pugilism nu simple dispute verbale );ehei ce face internetul din om!
charmelen
Postat pe 26 Ianuarie 2012 17:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Mergeti cu mine, in pelerinaj la Cuvioasa Paraschiva? 31 De la: caleidoscop 28 Noiembrie 2013 23:20
Buna. 13 De la: garbonico 8 August 2012 21:09
barbatul leu ....femeia gemeni...:)... 10 De la: garbo88 27 Iulie 2014 10:23
prieteni sau amanti 93 De la: piper 14 Februarie 2011 16:25
Cate ceva despre ''Prostie'' 197 De la: Jojolin 1 Octombrie 2010 22:40
Setari Cookie-uri