De ce fug barbatii???

Pana acum 1 luna am avut o relatie aproape perfecta cu un om minunat timp de 1 an de zile
Ne-am despartit dintr-o prostie,dintr-o neintelegere..
Pana sa ne despartim eram atat de fericiti,cu planuri,m-a prezentat frumos la ai lui,urma sa ne mutam impreuna...asta pana cand i-am gresit :(
Mi-am dorit poate prea mult relatia asta si cred ca eu am o mare parte din vina ptr ce se intampla acum ptr ca l-am presat putin cu gasirea unui job..el e putin cam idealist
Nu e cu nimeni dar stiu ca nu mai vrea sa fim impreuna...de ce? zice ca ii este frica,ptr ca nu mai are incredere in mine,in noi..ca nu-si mai doreste asa cum isi dorea inainte
Nu reuseste sa-si gaseasca de lucru niciunde in domeniul lui si mereu imi repeta ca nu are ce sa-mi ofere,ca e un las..desi ai lui sunt destul de ok din punctul asta de vedere..ii place sa sufere,si credeti-ma e terminat din cauza asta
Mi-a zis ca spera ca pe viitor sa aprecieze ce inseamna o relatie,sa-si dea seama ca a pierdut persoana care inainte ii tinea loc de soare si ca spera sa reluam ceea ce acum arunca la gunoi...poate din orgoliu
Chiar nu mai stiu ce sa fac...
Accept orice ...critici dar si sfaturi..mi-ar prinde bine

O zi buna la toata lumea :)
andre24
Postat pe 25 Mai 2009 13:23
De la: andre24, la data 2009-05-25 13:23:37Pana acum 1 luna am avut o relatie aproape perfecta cu un om minunat timp de 1 an de zile
Ne-am despartit dintr-o prostie,dintr-o neintelegere..
Pana sa ne despartim eram atat de fericiti,cu planuri,m-a prezentat frumos la ai lui,urma sa ne mutam impreuna...asta pana cand i-am gresit :(
Mi-am dorit poate prea mult relatia asta si cred ca eu am o mare parte din vina ptr ce se intampla acum ptr ca l-am presat putin cu gasirea unui job..el e putin cam idealist
Nu e cu nimeni dar stiu ca nu mai vrea sa fim impreuna...de ce? zice ca ii este frica,ptr ca nu mai are incredere in mine,in noi..ca nu-si mai doreste asa cum isi dorea inainte
Nu reuseste sa-si gaseasca de lucru niciunde in domeniul lui si mereu imi repeta ca nu are ce sa-mi ofere,ca e un las..desi ai lui sunt destul de ok din punctul asta de vedere..ii place sa sufere,si credeti-ma e terminat din cauza asta
Mi-a zis ca spera ca pe viitor sa aprecieze ce inseamna o relatie,sa-si dea seama ca a pierdut persoana care inainte ii tinea loc de soare si ca spera sa reluam ceea ce acum arunca la gunoi...poate din orgoliu
Chiar nu mai stiu ce sa fac...
Accept orice ...critici dar si sfaturi..mi-ar prinde bine

O zi buna la toata lumea :)


pai ti -ai raspuns singura la intrebare ,de ce fug barbatii:-de femei cicalitoare .
yavrum
Postat pe 25 Mai 2009 13:47
Eu cred ca intr-o relatie de cuplu e normal sa-ti doresti sa fii pe picioarele tale din punct de vedere profesional si financiar; Bineinteles ca in cazul in care unul di cei doi este in dificultate, e oportun ca celalalt sa-l incurajeze si sa-l sprijine pe parcursul cautarii unui loc de munca.
Nu lasa ca deznadejdea sa puna stapanire pe iubitul tau, fii aproape de el, clar ca nu ii e usor nici lui...simte povara responsabilitatii economice a cuplului in previziunea mutarii impreuna, ii este teama ca nu veti razbate in viitor.
susidallyama
Postat pe 25 Mai 2009 13:47
nu-l mai cicali la cap.....nu fii femeia crampon, care cade lipca pe capul uni barbat....mai ales in perioada asta de criza cand se gaseste de munca foarte greu.....tu trebuie sa fii langa el....ca o bucata de tort de frisca....ca o delicatesa din aia buna...ca o minunatie de diamant si lumea asta plina de crizati si rautate....
tutankhamon
Postat pe 25 Mai 2009 13:54
sunt alaturi de el chiar si acum dupa ce ne-am despartit si cand ma gandesc cate CV'uri am depus eu la anumite firme,am intrebat in stanga in dreapta..dar nimic
a avut parte de tot ce si-a dorit...nu s-a simtiti niciodata ingradit..a avut mereu libertatea de a face ce-si doreste..i-am dariut toata intelegerea si iubirea de care a avut nevoie.
daca vroia la bere cu baietii ii uram distractie placuta,daca vroia sa faca eu stiu ce..eu eram acolo,sustinandu-l
Mi-a spus ca a fost extrem de fericit,ca a fost cea mai frumoasa perioada din viata lui.
Prietenii nostri ne spuneau mereu ca le e ciuda pe noi(in gluma normal)eram minunati..si chiar nu exagerez spunand asta...deci cu siguranta femeia crampon nu am fost...poate mi-am pus multe sperante in noi,am crezut prea mult.
El e un familist convins,isi iubeste enorm mama si sora...deci sotia lui va fii o fericita,la fel si copii...si tocmai ptr asta vrea sa se regaseasca,vrea sa lupte ptr a putea sa le ofere tot ce inseamna familie
E un om bun..poate il alint eu prea mult acum...dar el nu mi-a fost alaturi :(
M-am certat cu parintii mei si oarecum mi-au spus sa plec de la ei din casa..eu ranita si suparata foc..am sarit cu gura pe iubitul meu,sa facem ceva,sa ne mutam odata,sa se angajeze oriunde(un prieten ii oferise un post care nu era chiar ok,lucra mult,dar castiga frumos,nu era ce-si dorea el..dar era un venit)...iar el foarte impacat cu el mi-a zis ca nu poate,ca s-ar plafona,ca daca lui nu-i place ce face o sa devina frustrat...asta am inteles,dar modul lui de-as pune mainile in san si de-a nu face nici un sacrificiu ptr noi..mi-a dat de gandit
Eu eram dispusa sa-mi mai iau un job,daca vedeam si din partea lui putina vointa,ca sa ne intretinem pana puteam sa ne punem pe picioare..el a fost cel care mi-a intors spatele,cand am avut problema cu ai mei..dar eu l-am iertat si inca lupt ptr noi..si el ce face?El alege sa plece..ca cica e mai bine asa
Nu stiu unde sa mai apuc...simt ca-l pierd si nu pot face nimic sa-l aduc inapoi..parca nici nu mai exist ptr el :(
andre24
Postat pe 25 Mai 2009 14:39
lasa-l in durerea mea ..ia uite ce-i plange de mila..
gabitzza
Postat pe 7 Iunie 2009 13:09
]
de asta nici nu ma bag...prea e personal...si prea e about nothing...ca in general intrebarea suna mai provocator...dar iaca in particular, nu ma bag si pace
mia79x
Postat pe 7 Iunie 2009 13:13
Din propria mea experienta pot sa-ti spun ca barbatii fug in general de responsabilitati prin urmare de tot ce le determina.ei au tendinta ca, aflati in fata unei provocarii a vietii, de neputinciosi ce se cred si se simt sa fuga, sa se retraga, sa se ascunda si sa renunte la orice chiar si la iubire si asta numai datorita orgoliului lor tampit adanc inradacinat. Ei nu accepta ajutorul nimanui de orice fel ar fi si mai ales de la persoana iubita, orice le-ar stirbi orgoliul si maretia lor prosteasca, desi le-ar prinde bine ajutorul. Asa ca daca crezi ca esti mai puternica decat el, incearca sa-l ajuti(mascat) ca nici sa nu se simta ofensat dar nici sa dispara din viata ta dintro prostie.Asta putand sa o faci nu inainte de a-ti schimba tu atitudinea fata de el, nu-l mai presa accepta-l asa cum e chiar daca tu il ajuti si mergi spre a-i modifica atitudinea si viziunea asupra vietii. ca in concluzie asta e(zic eu) cum vezi, iei viata si provocarile ei.
Asta in cazul in care adevaratul motiv al respingerii tale de catre el nu e altul

Postat pe 7 Iunie 2009 15:20
fetelor..multumesc ptr sfaturi
am decis sa stau pe margine si sa las lucrurile sa vina de la sine..e prea mult ptr mine si nu mai fac fata
inca sper..
ms mult de tot ptr sfaturi
va pup
andre24
Postat pe 7 Iunie 2009 16:00
nu sta pe margine, traieste-ti viata, implineste-ti proiectele si cauta-ti un barbat la fel de puternic ca tine..
sau te va gasi el..cine stie..
gabitzza
Postat pe 8 Iunie 2009 11:08
Buna... si indraznesc sa incep prin a te felicita ca recunosti unde ai gresit...

Fara a te blama prea mult, incearca sa treci peste aceasta experienta, fiindca, daca iubirea voastra este puternica, in timp se cicatrizeaza ranile si va veti regasi.

Problema zic eu, este sa nu repeti greseala... tu ai daramat cel mai important lucru al unui barbat: increderea in el si pozitia pe care o are in fata fiintei pe care o iubeste. Vrei nu vrei, acest lucru este in sangele lor de cand se nasc si nu suporta sa " cada de pe piedestal".

Nu vreau sa par "desteapta pamantului", ca nu sunt.. asta e clar fiindca si eu am facut greseli, gafe peste gafe, am plans, m-am dat cu capul de pereti... pana cand am citit "Marte si Venus se ciocnesc" Dr. John Gray.... iti recomand cu mana pe inima ca dupa ce o vei citi vei intelege multe lucruri ce leaga si dezleaga o relatie.
Succes
garbo006428
Postat pe 8 Iunie 2009 16:19
garbo006428...ms mult ptr incurajari
Chiar voi citi cartea ce mi-ai recomandat-o :)
Numai ce am terminat de citit De ce barbatii se insoara cu scorpii
Fetelor daca nu ati citit cartea asta, o recomand cu caldura..e superba si sunt multe de invatat

gabitzza...sa fii sigura ca o sa-mi vad de viata mea,mai mult ca niciodata
Acum in iulie vreau sa ma incriu la a 2 facultate,la tehnica dentara..ptr mine asta va deveni prioritar si in ceea ce-l priveste pe EL..ce-o sa fie o sa vedem
Acum eu sunt importanta si-mi voi vedea mai departe de drum..cu el sau fara el..asta-i viata
Sunt surprinsa de cat de puternica pot fii,sa nu-l caut,sa nu vada cat sunt de slaba..mi-e de ajuns ca vad eu asta,in oglinda :(..dar trece

Fetelor ms mult de tot inca o data
va pup
andre24
Postat pe 8 Iunie 2009 16:49
A fugit de un soare prea arzator , si cand canicula te adpostesti la umbra ...
L ai obligat sa si caute cv de lucru ...dar ce facea toata ziua ...uda florile din ghiveci sau facea plaja pe balcon la bustul gol , etalandu si podoaba numita boiler
glumeam..
Dar totusi e si vina ta , doar nu vrei ca el sa te tina in spate si tu sa nu faci nimic , adica ce contributie ai tu in relatie , lasa ma sa ghicesc :0 .....cumva ???
Si tu ai unele atributii ca ..parte din intreg
Saracu , a crezut ca l dai afara din casa ..si de aia s a innorat in halul asta , la un soare prea candid
Un sfat iti dau : ai buletin, descurca te!
DaMarkus09
Postat pe 23 Iunie 2009 23:58
m-ai spart, mark, cu sfatul tau patrunzator ,profund de-a dreptul....

andre ,mama,zau ca plangi aiurea si pentru cine,pentru un nimeni??? parerea mea ca un om care "sta pe tusa" din simplul motiv ca se plafoneaza nefacand ceea ce-i place cu adevarat,cauta scuze ..in conditiile in care ti se ofera o slujba bine platita,pentru care e adevarat ca trebuie sa depui ceva efort,ca na,de aia esti platit bine...,o refuzi doar ca sa nu te" plafonezi",nu cred ca te poti numi un om responsabil,un om pregatit sa iei viata in piept cu bune si rele si sa-ti asumi si responsabilitatea unei posibile familii...
zici ca o iubeste enorm pe mamica? atunci sa stea de fusta mami-ii pana la adanci batraneti ca sigur va gasi o femeie care sa-l suporte!
eu sincer nu as putea iubi un baietas care fuge de responsabilitati,care nu e pregatit sa devina barbat cu adevarat
lasa-l sa ma copilareasca pe langa mamica ,sa mai stea cu mainile in san,tu ai vrut prea multe si el nimic...e mai lesne sa abandonezi o lupta care e pe cale sa inceapa decat sa dovedesti ca esti puternic si ca poti sa razbati...mare om,mare caracter!vai mamicuta lui...
Roxxynela
Postat pe 24 Iunie 2009 00:22
roxy...
tutankhamon
Postat pe 24 Iunie 2009 00:28
sa-mi fie cu iertare,da' zau ca nu as plange in veci dupa un asemenea specimen ..comod...asta asa ,ca sa fiu draguta..
Roxxynela
Postat pe 24 Iunie 2009 00:32
De la: Roxxynela, la data 2009-06-24 00:32:18sa-mi fie cu iertare,da' zau ca nu as plange in veci dupa un asemenea specimen ..comod...asta asa ,ca sa fiu draguta..

vai vai ...ce ti e si cu varsta asta ...la ce vocabular folosesti
mai controleaza te ..ce naiba
si faza cu spartul oalelor si incurcatul borcanelor , mai trecem cu vederea ...din pacate ...mai uitam sa citim .cate o carte din cand in cand ....dar sa postam aiurea ...la vreun topic ....este posibil..
Si ce sunt eu curios daca plangi tu sau nu dupa unu sau altul ai insomnii ...ia somnifere ...
ai auzit de expresia: eject d aicia !
ia mai uita te peste cine dai , ca te impiedici si te ranesti


DaMarkus09
Postat pe 24 Iunie 2009 14:28
bravos,mark,admirabila inteligenta,te felicit din toata inima!....poate-mi zici si mie ce carti ai citit,bre,sa ma luminez si eu...

te mai intrebi de ce te-o fi parasit fata aia?lasa cartile alea de joc, baiete, pune mana pe literatura...
Roxxynela
Postat pe 24 Iunie 2009 14:54
roxy...let it be, mami...
wife_de_zmeu
Postat pe 24 Iunie 2009 14:59
ca bine zici,wife...
Roxxynela
Postat pe 24 Iunie 2009 15:02
De la: Roxxynela, la data 2009-06-24 14:54:37bravos,mark,admirabila inteligenta,te felicit din toata inima!....poate-mi zici si mie ce carti ai citit,bre,sa ma luminez si eu...

te mai intrebi de ce te-o fi parasit fata aia?lasa cartile alea de joc, baiete, pune mana pe literatura...


Care cum v ati schimbat din miei in lupi ...si invers , e cu subinteles ...e clar ca nu ai priceput nimic din topicul ala de care pomenesti ,
stiu ca e greu sa fii tu ...dar nu imposibil
treci tu si peste asta ...o sa vezi , nu e chiar asa rau sa fii fata
DaMarkus09
Postat pe 24 Iunie 2009 21:23
Ce ma bucur ca ti-ai schimbat deja atitudinea in fata acestei situatii... eu zic ca esti deja pe drumul cel bun.

Imi vine sa rad ca sunt buna la dat sfaturi dar si eu trec prin perioade urate declansate de nesiguranta pe care o simt in relatia pe care o am. Am constatat ca atunci cand esti mai dezinteresata si arati acest lucru partenerului, cu atat devii mai "interesanta". De multe ori in relatia mea a trebuit sa dispar pur si simplu cateva zile din atentia lui... si efectul a fost: parca i-am dat "palme" sa se trezeasca."Fructul oprit" intotdeauna este dorit.. de aceea eu am invatat sa aplic metoda departeaza-te ca se va apropia.

Offff... realitatea este ca noi femeile avem senzatia ca putem
barbatii dupa propriile noastre pareri, sa ii formam asa cum ne-ar place noua sa fie.
Nu este adevarat.. facem cea mai mare greseala... poate ne incanta ideea ca reusim sa facem barbatul din viata noastra sa vina, sa plece, sa danseze, sa bea... etc, asa si atat cat vrem noi.... dar, ala nu mai e barbat.

Pana la urma daca toate ar fi frumoase si liniare in viata noastra de cuplu, unde ar mai fi farmecul? Eu una recunosc ca m-as plictisi groaznic.
Ia lucrurile asa cum sunt... bucura-te cat mai mult de fiecare clipa, fie buna fie mai putin buna... dar nu forta nimic fiindca intr-o buna zi pierzi tot ce ai.Daca e sa fie acel om al tau.... o sa fie. Daca nu.... NU forta fiindca este impotriva destinului.
Citeste cartea aia... eu am reluat-o, subliniez pasajele care parca imi citeaza anumite fragmente din viata mea... e miraculos sa gasesti explicatii la fel si fel de faze pe care le-ai trait dar nu gaseai raspuns logic.
Cu bine,
Carmen
garbo006428
Postat pe 25 Iunie 2009 18:54
,,de aceea eu am invatat sa aplic metoda departeaza-te ca se va apropia."

Eu nu-nteleg...daca el pleaca la baut sau dupa altele,tu te apropii sau el???
Ori tu vorbesti de soarecu' cu pisica...ar merge,dar e riscant si-asa,multa grija ca sti ,,cine pleaca la plimbare..."
valentino
Postat pe 25 Iunie 2009 19:01
carmen, la ce carte te referi? poate "fructul interzis" de nedjma. vezi ca i-a aparut si a doua carte, "prin tara simturilor". cred ca exagerezi un pic daca te regasesti in personajul fructului. acolo este vorba de o femeie marocana care nici pe departe nu se bucura de privilegiile de care te bucuri tu
tulipe
Postat pe 25 Iunie 2009 19:03
DaMarkus09,ca sa-ti raspund la intrebari,mi-ar lua mult timp si spatiu...
Cu ce am contribuit eu in relatie?Ma doare capul daca ma gandesc sau poate as putea reaminti cu ce n-am contribuit,e mult mai rapid si usor...ei bine eu nu am contribuit acolo la fugit,la neasumarea responsabilitatilor,nu am stiut sa fiu lasa si sa aleg calea cea mai usoara...etc
Cu toata modestia din lume spun, ca acum am ajuns la concluzia ca eu chiar sunt un soare prea arzator ptr el si ca eu chiar sunt prea mult,si el nu poate duce..el chiar nu ma merita

Mai are mult pana se maturizeaza..iar eu merg cu capul sus si inainte,bineinteles :)

chiar va multumesc la toti ptr tot..am primit si sfaturi,am mai fost si certata dar totul a fost constructiv
andre24
Postat pe 25 Iunie 2009 19:24
de ce fug barbatii?DE tiranie de lipsa de libertate de faptul ca sint sufocati de asta fug nu de frica responsabilitatii.Fetelor cind va maritati nu va luati garda de corp sau aparat de distractie cind sinte ti voi plictisite.Un barbat are mai multe preocupari fata de o femeie. asa a vrut cel de sus ca din aceasta cauza a creat femeia si barbatul.O femeie odata maritata nu i mai permite barbatului sa faca nimic din cea ce il preocupa,ea doreste sa faca doar ce ii place ei iar atunci cind se plictiseste el sa fie mascariciul de serviciu. De asta fug barbatii de sufocare...
marian_sss
Postat pe 25 Iunie 2009 19:54
femeilor nu le trebuie barbat ,lor le trebuie cineva linga ele pe care sa poata da vina atunci cind lor nu le convine ceva.Asta nu inseamna lipsa de responsabilitate?
marian_sss
Postat pe 25 Iunie 2009 19:57
De la: marian_sss, la data 2009-06-25 19:54:21 de ce fug barbatii?DE tiranie de lipsa de libertate de faptul ca sint sufocati de asta fug nu de frica responsabilitatii.Fetelor cind va maritati nu va luati garda de corp sau aparat de distractie cind sinte ti voi plictisite.Un barbat are mai multe preocupari fata de o femeie. asa a vrut cel de sus ca din aceasta cauza a creat femeia si barbatul.O femeie odata maritata nu i mai permite barbatului sa faca nimic din cea ce il preocupa,ea doreste sa faca doar ce ii place ei iar atunci cind se plictiseste el sa fie mascariciul de serviciu. De asta fug barbatii de sufocare...



bine zis..tizule!!! asa e...perfect de acord...noi nu suntem papusa lor!! de mici isi doresc o papusa ..sau mai multe..si nici la maturitate nu isi pierd hobby-ul asta!!
superbus
Postat pe 25 Iunie 2009 20:01
sss...tu esti frustrat rau, mami...ori ai fost tiranizat de relele de fomei...
wife_de_zmeu
Postat pe 25 Iunie 2009 20:03
Hai sa innebunesc nene Mariane! Ca tare adinc ai mai zis-o!
Adica barbatii fug de neveste ca nu mai au libertate? Libertate pentru ce??? Femeile nu au nevoie de libertate?
Adice femeile nu-si iau garda de corp sau jucarie sexula in timp ce barbatii isi schimba mamicuta cu o noua fata in casa care sa le gateasca, spele, curete mizeria din urma lor, isi iau o amanta disponibila de cite ori vrea muschiul barbatului ....Pai mai bine barbatul care gindeste asa si-ar lua o gonflabila si ar angaja o femeie in casa.Ar scapa fara stres, fara sa fie garda nimanui, fara sa fie umarul pe care sa-si puna capul vreo pirlita de femeiusca.
Ai dreptate: femeile cind se plictisesc stau pe "capul" barbatului pe cind un barbat cind se plictiseste se duce cu baietii la o bere, un meci de fotbal, jocuri de noroc, un quicky la un club de gentlemen-i.
Ca exact asa este: barbatii au dom'le mai multe preocupari decit femeile care preocupari este multe.
Sultane, esti insurat?
Nu pot sa cred ca o asa comoara de barbat se poate cobori la nivelul unei neveste.
Aemulus
Postat pe 25 Iunie 2009 20:05

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Nefericire 2 De la: garbo_501016 10 Aprilie 2020 19:27
vreau un sfat ajutatima 31 De la: ines_kidz 21 Decembrie 2011 20:03
Parti negative... 24 De la: joanna22 22 August 2012 00:35
O iubire bolnava intre o femeie si un barbat tanar?! 66 De la: garbo226170 17 Octombrie 2012 15:34
De ce inseala barbatul??.. dar femeia?? 60 De la: garbo_397823 19 Martie 2014 16:29
Setari Cookie-uri