de ce este mai incitanta o relatie interzisa, mai ales cand ai luptat mult sa fii cu un om de nota zece???

G, faptul ca l-a iubit cindva este un punct de vedere... dar ce simte acum pt el???
vivacedonna
Postat pe 20 Octombrie 2013 23:42
eu nu cred ca nu il mai iubeste , cred doar ca s-a plictisit si vrea ceva nou , o jucarie noua ! , poate gresesc , poate lucrurile nu mai sunt intre ei cum erau , poate chiar nu o mai face sa se simta iubita .... zau nu stiu ,sper doar sa le fie bine , fiecaruia dintre ei impreuna sau separat cum hotarasc ei ,( imi sunt prieteni amandoi !) dar sa nu sufere nici copii lor nici gemenele celuilalt care au in jur de 14 ani ...o varsata foarte dificila ..!
garbo_19362
Postat pe 21 Octombrie 2013 10:04
362, copiii sufera doar cind adultii le transmit suferinta lor: si cind ii fac sa creada ca e o nenorocire nemaipomenita si ingrozitor de nedrept ce se intimpla... Altfel, ei, copiii, de fapt nu pierd nimic. Nu poti divorta de copii. Copiii ramin copiiii acelorasi parinti. Si intitdeauna m-au surprins corul bocitoarelor care pling "saracii copiii" cind sotul si-a gasit amanta si pleaca, dar nu pling aceiasi saraci copii cind sotul si-a gasit un job peste mari si tari - si, la fel de bine, pleaca. Nu e ceva putred aici?
Nu e ceva putred in faptul ca e ok sa iti vezi copiiii simbata si duminica pentru ca in rest pleci inainte sa se trezeasca si vii dupa ce adorm, dar sa dormi cu mama lor in acelasi pat, dar nu e ok sa ii vezi in weekend daca dormi cu o alta femeie?
Nu cumva amestecam lucrurile pina ajungem sa nu mai discernem realitatea - aia pura si dezbracata de orgoliile care transforma copiiii in arme?
quasaria
Postat pe 21 Octombrie 2013 10:35
eu nu cred ca este acelasi lucru , sotul meu este mereu plecat de 30 de ani si copiii i-au simtit prezenta poate si zilnic pe messenger si skype ; fie prin scrisori cu ani in urma cand nu erau atatea telefoane, cadouri, si gandurile buna transmise de la un sot iubitor catre familia lui plus banii indestulatori si care sa le acopere toate necesitatile ! dar intr-un divort ,cand ei sunt destul de mari ca sa inteleaga , preiau din durerea mamei sau din neputinta de a fi cu ambii in acelas timp . In multe cazuri copii se simt chiar vinovati in mintea lor pentru aceasta situatie si certurile aferente .. !Si oricat de mult le explici nu pot intelege ca dragostea nu este ca in basme sa traiasca Fat Frumos cu Ileana Cosanzeana pana la adanci batranete ! eu am vrut sa divortez de al meu cand avea fata cea mare 14 ani pt ca ma insela de zor cu o tanara avocata pe atuci ,si copii ma intrebau mereu de ce nu ne mai iubeste tati , si cea mare zicea ; " mama noi cand divortam de tati ?" Atunci am inteles ca nu doar eu divortam si doar eu sufeream ci si copii mei , si la interventia socrului meu , al meu sot si-a revenit si s-a intors la familie ! si a incercat sa repare tot ce stricase ... dar stiu ca nu poate fi lafel !
garbo_19362
Postat pe 21 Octombrie 2013 10:50
si ti-ai pus problema ca poate atitudinea ta i-a facut sa perceapa astfel? Si ca daca tu treceapi peste episodul asta cu capul sus poate ar fi facut si ei la fel?
Copiii au nevoie de ambii parinti si asta nu contesta nimeni: dar au nevoie de doi parinti NORMALI. SI echilibrati, si impliniti. Copiii, de felul lor, sint fiinte senine si fericite. N-au nevoie sa le tai tu aripile. N-au nevoie de frustrarile tale, nici de ale lui, nu au nevoie sa vina acasa intr-o atmosfera de tensiune - sau de inmormintare - si da, stiu cit de greu e sa treci peste tot ce e in sufletul tau si sa tzopai cu copiii tai sotronul: dar asta e cel mai bun lucru pe care poti sa il faci pentru ei. Pentru ca altfel nu vor face decit sa resimta amplificat atitudinea ta depresiva si sa se simta vinovati ei insisi pentru asta.
In situatia in care cuplul celor doi parinti nu mai e bazat pe dragoste, copiii trebuie facuti sa inteleaga ca problema e strict intre parinti, ca face parte din normalitate, nu e nimic scandalos si nemaivazut, si ca pentru ei parintii ramin parinti ca si pina atunci. iar adultii sint capabili sa isi gestioneze problemele si sa isi vada de viata, nu e nici o victima si nici o bestie in povestea asta.
quasaria
Postat pe 21 Octombrie 2013 11:30
da, bine si cum ii "calesti", ii pregatesti pt. viata daca ii feresti di tati alea
rele?

...nop, ceva din toate tre sa vada, ca sa poata sa puna intrebari parintilor(fie ca-i numai cu unu)
sa primeasca raspunsuri, sa poarte un dialog si la nevoie, sa rememoreze
eu, asa vad chestiile astea cu copiii"iiii",'ntalegi?
Asa, il cresti ca pe un "animal di casa" habar n-are di nica si devine un pampalau

Sa spuna si el la randu' lui: "-bai figura, io asa am vazut la bunica-miu ca facea, cand tata era plecat,
asa ca, stai bland daca nu vrei s-o iei in freza"

Hm!, sper ca te-am lamurit acu'!
Fss_ssu
Postat pe 21 Octombrie 2013 11:57
nu cred ca ii pregatesti pentru viata traumatizindu-i. Daca tu ca adult digeri greu unele "evenimente", un copil nu are capacitatea de a le face fata oricum, deci e inconstienta sa iti imparti cu el problemele. Copilul tau e copilul tau, nu prietenul tau, chiar daca vrea sa ajute. Esti responsabil sa il protejezi, si esti responsabil de asta cit traiesti. Si la 80 de ani daca se sperie o sa strige tot "Mama!" E un natura umana. Iar cind copilul te simte slaba si vulnerabila si neajutorata, ii dispare punctul de sprijin - uneori, singurul pe care il are... E un motiv suficient sa te culegi de pe jos orice ti s-ar intimpla. Pentru ca, daca viata ta se poate duce pe apa simbetii si nu e nici o problema, esti responsabila si de vietile celelalte - pe care tu le-ai facut, si care sint abia la inceput. Iar asta e o problema.
Asa ca nu imi poate fi nici macar mila de fiintele care se tavalesc pe jos ca le-a lasat Ghitza.
Ghiti din astia sint multi. Cita frunza si iarba. Tu si copiii tai valorati infinit mai mult!
quasaria
Postat pe 21 Octombrie 2013 12:43
ESTE greu de discutat sunt multe aspecte si cand este vorba de copii nimic nu este simplu! eu va multumesc pentru sprijin !
garbo_19362
Postat pe 21 Octombrie 2013 14:49
daca este in calduri lasatio sa se racoreasca si dupa ceea revine la normal.
Nicula_Paul_1
Postat pe 7 Noiembrie 2013 15:47
alte ambitii nu poate sa aiba? spre exemplu sa-si educe cum trebuie copiii.
alias_flore
Postat pe 10 Noiembrie 2013 17:51
pana la urma fiecare doarme asa cum isi asterne , a aflat tatal ei si a intervenit sa pare ca s-a potolit ! sper din suflet sa isi vada de copii si de sot !
garbo_19362
Postat pe 14 Noiembrie 2013 09:19
De la: quasaria, la data 2013-10-20 08:43:29Iar cu ea se poarta ireprosabil ,adica el face piata , ia copiii de la scoala , mai si gateste! ESTE ADEVARAT CA NU ESTE TREABA MEA , DAR DOAR AM INCERCAT SA O INTELEG !???


n-ai ce sa intelegi. Si, mai ales, n-ai cum sa intelegi daca gindesti in termeni de "cine face piata".
Sint femei care nu cauta neaparat zona de confort, si nu cauta neaparat sa le fie "simplu", ci cauta sa fie fericite, iar fericirea are cai intortocheate de multe ori. Daca te ajuta sa intelegi, si eu am lasat unul care "facea piata". De ce? Pentru ca nu il iubeam. Ti se pare suficient? Mie mi s-a parut. Nimanui altcuiva.
[/quote]
Victor_Stupar_1
Postat pe 14 Noiembrie 2013 10:34

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
rugaciune 7 De la: tutankhamon 15 Octombrie 2009 00:22
povesti de dragoste 12 De la: anaROBERT 20 Iulie 2010 00:48
caut partener 138 De la: fleurdelis 6 Februarie 2010 13:29
Ce parere aveti de socri? 4 De la: xenaluptatoareainimoasa 7 Noiembrie 2010 13:18
Ce sa fac sa aduc la realitate pe fata mea carei indragostita de familia prietenului ei? 14 De la: sora_ilsi 21 Decembrie 2009 23:43
Setari Cookie-uri