Ce va urma???

Într-o seara caldă de octombrie simţi parfumul nerecunoscător al unui eveniment, care e aproape de sufletul tău prin rădăcinile firave ale genezei. Spre surprindere devine foarte străin şi departe de tine prin manifestare şi prin rolul unui aer în care eşti în plus. Probabil nu te aştepţi la străinătatea unei lumi atât de aproape de tine, dar aerul spumos şi euforic te îmbată într-o exilare pe care nu o mai recunoşti. Încerci să ţii o cuvântare, dar de fapt nu eşti în stare sa spui două vorbe şi nu mai recunoşti vocea proprie de lacrimile care s-au oprit în gât. Grea este splendoarea unui val spumos al unei seri, în care invitat te simţi pur şi simplu în plus...
Plăcut sau nu, dar şi mai evidentă devine prezenţa ta nebinevenită când într-un târziu direct cu pretenţii de văzul tuturor, căci aşa e "primit pe la noi",fără ocolişuri primeşti neplăcerea că nu ar fi trebuit să dansezi atunci sau altădat...
Faci ochi mari, urechilor nu le vine să creadă şi încerci, iar să schiţezi altă îmbinare de cuvinte, deşi nu prea îţi iese. Simţi obrăznicia unei mândrii şi a unei îndrăzneli urcată în cap, ca un păduche care nimerit în vârful capului se simte împărat. Te întrebi oare ştie norme de conduită, oare ştie că nu prea am copilărit împreună, poate şi mai banal ca aceste motive este şi faptul că datorită genezei, evenimente familiare vor mai fi în viaţă şi că data viitoare poţi deveni la un moment dat destul de ocupată, numai datorită nemulţumirii unei mândrii prosteşti.
Liber şi detaşat cu mâncare la creier pentru o noapte şi cu un gust amar primeşti neplăcerea unei euforii mândre care a trecut în rând cu lumea, căci a fi singur la anii trecuţi de peste 30 este un verdict.
Acum mă întreb oare ce e de făcut? Era mai bine să-mi caut de ale mele, dar nu să mă avânt la ţară de sfânta Miercure şi să îmi fac griji pentru nimic. Să nu mă obosesc să-mi caut rochie aleasă chiar dacă am nuntă în casă şi să nu mă aştept luată în seamă, căci eşti prea bătrân pentru buchet. Să nu aştept mulţumirea celor care au venit în ajun, căci oricum era evenimentul lor şi eu de mult eram în plus. Să nu alerg să dansez, căci am greşit dansând la un cântec atât de important.. Să nu alerg şi să aştept buchetul miresei să-l prind căci manervra miresei arată la toată lumea că tu nu ar trebui să fii acolo şi buchetul ei este pentru verişoara ei....
Frumos ar fi fost să fiu într-o deplasare sau undeva în tropicale de unde nu aş fi putut să ajung. Să nu mă simt în exil printre oamenii de la care aştepşi un respect. Le vezi ura zilnică în ochi şi le simţi pulsul în prezenţa ta pentru motive neânţelese şi nelămurite.
Mă gândesc acum diplomatic ar fi să tac şi să nu spun nimic, dar data viitoare mă întreb ce va urma?
serena_78
Postat pe 9 Noiembrie 2013 08:11
"Mă gândesc acum diplomatic ar fi să tac şi să nu spun nimic, dar data viitoare mă întreb ce va urma ? "

Cred ca capitolul 2 ....

Rotty
Postat pe 9 Noiembrie 2013 08:34
Asta a fost doar introducerea cu ''neînţelesul''.
Io citesc doar epilogu'.
Axl_R
Postat pe 9 Noiembrie 2013 08:58
Pana apare "pe piatza" , ma gandesc sa fug la farmacie sa golesc raftul cu lecitina. Poate...poate...
Rotty
Postat pe 9 Noiembrie 2013 09:03
Lasă dragă! Fă-te şi tu că eşti ''înţelegătoare''!
Axl_R
Postat pe 9 Noiembrie 2013 09:07
"Faci ochi mari, urechilor nu le vine să creadă şi încerci, iar să schiţezi altă îmbinare de cuvinte, deşi nu prea îţi iese."

Ahaaa....Nici mie

http://cholwa.files.wordpress.com/2012/01/img_5216.jpg
Rotty
Postat pe 9 Noiembrie 2013 09:19
''Gustul “sanatos” de ice tea: cate E-uri ascund?''

Io am găsit dor 2...adică 5 în text.

Aaa, off topic! Da' mă tot întreabă Garbo. M-am gândit să răspund.
Axl_R
Postat pe 9 Noiembrie 2013 09:26
Pe mine nu ma intreaba nime...nica...
Rotty
Postat pe 9 Noiembrie 2013 09:37
Te întreb io: Ce va urma?

Io merg la trebi...tu?

E o reclamă - la mine - lângă postarea ta cu piaţa. :) http://img.wall-street.ro/article_pictures/156985_articol.jpg Am iegsplicat. Cu restricţia - Dex - am doar la postări. Pa!
Axl_R
Postat pe 9 Noiembrie 2013 09:42
Si io....ca-i musai ...Da astept drot
Rotty
Postat pe 9 Noiembrie 2013 09:47
Ghini...da' iar nu vrea. Când pot...
Axl_R
Postat pe 9 Noiembrie 2013 09:50
De la: Axl_R, la data 2013-11-09 08:58:58Asta a fost doar introducerea cu ''neînţelesul''.
Io citesc doar epilogu'.


Stai sa-ti iesplic io , ca ma am cu integramele :
Fata o fo` invitata la o nunta si s-o dus. Daaaa...la aia ce-o invitat-o , le-o parut rau ca fatuca s-o prezentat frumos si cu rochie noua. Apai o dansat cu cineva cu care n-ar fi trebuit sa danseze (mirele ori nasul ) , ca tare s-o suparat lumea pe ea. Cu buchetul o fost faza cam abstracta , ca n-am priceput cine trebuia sa-l prinda....ea , sau verishoara... . Nooo....si acuma fata-i nacajata ca nu stie de ce s-o mai cheltuit degeaba....
Ai intzeles ? Probabil ca la urmatoarea nunta , citim capitolu` 2 , iar epilogu` va fi propria-i nunta. Na.
Rotty
Postat pe 9 Noiembrie 2013 12:07

asta e literatura de secolul trecut. Sau e careva care a plecat prin 1900 in RO, si tot de atunci n-a mai vb romana, sau ...?
quasaria
Postat pe 9 Noiembrie 2013 12:30
Neee Q....pe marii clasici i intzelegeam mai usor .
Rotty
Postat pe 9 Noiembrie 2013 12:53


barboneli
Postat pe 9 Noiembrie 2013 13:00

_78, nu inteleg partea cu:"in rand cu lumea"...de ce trebuie sa fii in rand cu ea? cu care "lume" de fapt?
Aia imaginara nu are nevoie de "respect" iar cea reala nu se cumpara, se castiga si se castiga intr-o viata de om si se ajunge la aprecierea
individului/ei cand ii in cosciug cu un slogan si un sobor, cu multe surle si bocite, cum ca s-o terminat "piesa" si o ramas muribunzii cu fabricatia pe hartie! hm! :(

Mahnirea ce se "vede" la tine te-o determinat sa-ti spui Off-ul?
Nu-i tot, mai trebuie, te rog fr....!

pt. tine, cu apa, bine?

zi cu spor!

Fss_ssu
Postat pe 9 Noiembrie 2013 13:14
Măi, mi-e , nu pt că n-am înţeles, pt că n-am apreciat efortu'...literar.

Mulţam fain, pt traducere!
Axl_R
Postat pe 9 Noiembrie 2013 14:28

Ei, se accepta! Timpul va dovedi motivul/cauza,
importanta-i rabdarea
In toate, daaa!....nu-i bun in "viteza".
Parca nu stii?!

si eu ma intReb mereu,"Ce va urma?"
....am pus numa' doua!
Numai bine!
Fss_ssu
Postat pe 9 Noiembrie 2013 14:37
2 ce?





















Axl_R
Postat pe 9 Noiembrie 2013 14:43
Au! Ce m-am lungit, la vb.
Axl_R
Postat pe 9 Noiembrie 2013 14:48
mai chinuit asa, da' am inteles pina la urma ca discutam despre o nunta.
Numai ca urmatoarele asocieri de cuvinte m-au nedumerit:
-"parfumul nerecunoscător al unui eveniment," (parfumul ar fi trebuit sa manifeste recunostinta? Sau evenimentul in sine era un nesimtit nerecunoscator? )
-"rolul unui aer în care eşti în plus" - adevarul e ca... in aer, esti cam in plus, ca nu ne-am nascut zburatoare. Sa continuam...
-"datorită genezei, evenimente familiare vor mai fi în viaţă " - datorita genezei cui sau a ce? Nu cred ca stii termenul asta.... "geneza". Next:
-"Liber şi detaşat cu mâncare la creier pentru o noapte şi cu un gust amar" - no comment, mincarea se pare ca a gresit destinatia, Asta ar explica modul de exprimare.
-"într-o deplasare sau undeva în tropicale " - tropicale, ce?


si inca 30 de combinatii nefericite de termeni.....
quasaria
Postat pe 9 Noiembrie 2013 14:55
De la: Axl_R, la data 2013-11-09 14:48:36Au! Ce m-am lungit, la vb.


ai pus tu unu' = -1
Fss_ssu
Postat pe 9 Noiembrie 2013 15:02
Păi adevăratele creaţii (şi literare), îs pline de chin. Pt autor, da' mai ales pt cititori.
Axl_R
Postat pe 9 Noiembrie 2013 15:13
di asta incetineste "mersul discutiei"?
cRed ca incep sa inteleg mai bine!

Trec di pi analiza matematica pe cea literara, ghini?
Fss_ssu
Postat pe 9 Noiembrie 2013 16:07

iote ce-o urmat, s-o speriat si......



NB!
Fss_ssu
Postat pe 17 Noiembrie 2013 20:27
seara ! n-am mai bantuit pe aici de ani buni, traiti ?
pustietate_in_floare
Postat pe 17 Noiembrie 2013 20:40

uni ai vazut matali "morti" vorghind/ umbland?




NB & mai des.....ti rog fr.!
Fss_ssu
Postat pe 17 Noiembrie 2013 22:49
m-a rapit frumusetea exprimarii,si nu am prins ideea,ci doar ambalajul ei stralucitor...
daniilia
Postat pe 28 Noiembrie 2013 23:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Intrebare 13 De la: garbo_394413 3 Februarie 2014 20:34
Suferă mai mult cine? Amanta sau Soția? 3 De la: sunsset 22 Aprilie 2020 11:27
de ce inseala barbatii si te jignesc 4 De la: mariana39 7 Iulie 2009 15:40
unde va petreceti revelionul? 21 De la: lopylor 16 Decembrie 2012 22:59
Iubire neimpartasita 52 De la: crinutzik 15 Ianuarie 2012 03:51
Setari Cookie-uri