Drept pt mame

Buna ziua!
Sunt mamica a unui baietel de 3 luni .Sunt in Concediu crestere copil Lucrez in Invatamant si citind Contractul colectiv de munca,an gasit un drept al mamicilor despre care nu stiam.Am intrebat si o alta mamica mi-a spus ca a insistat la scoala,cu legea in mana si i s-au acordat banii.
As vrea sa stiu daca pot solicita acest drept,avand in vedere formularea din Contractul colectiv de munca,ART 36.,ALINIAT 3,LITERA a,din 2 noiembrie 2012.((3) ,,Ministerul Educaţiei, Cercetării, Tineretului şi Sportului va face demersurile necesare pentru ca, în viitoarea lege a salarizării, să fie reglementate următoarele drepturi:
a) un salariu de bază plătit mamei de către unitatea/instituţia de învăţământ prevăzută în Anexa nr. 4, pentru naşterea fiecărui copil;''
Voi ati solicitat asa ceva?Ati stiut?Este doar o promisiune sau alta lee care nu se aplica?
garbo267052
Postat pe 3 Iunie 2013 12:50
" VA FACE demersurile necesare pentru ca, în VIITOAREA lege a salarizării, să fie " - tie cum iti suna? Ca se aplica?
Doar lucrezi in invatamint... unde invata copiii analiza unui text, nu?
quasaria
Postat pe 3 Iunie 2013 13:01
Asa mi se pare si mie. dAR ,TOTUSI,o colega a obtinut banii,CHIAR CU ACELASI CITAT...DE ASTA VOIAM SA VAD DACA AU BENEFICIAT SI ALTI COLEGI.......DAAA si in invatamant de muult timp avem 4%din PIB(bip!!) si nu s-a respectat nicicand asta .Mie mi se pare ca trebuie sa apara acea Lege a salarizarii despre care se vorbeste. A SE VEDEA AICI CUM SUNA O PROMISIUNE DESARTA! ASA E POLITICA IN ROMANIA!!!!!!!!!!!!!!!! Va tin SI EU la crt daca mai aflu ceva! Cu drag
garbo267052
Postat pe 3 Iunie 2013 20:38

....banii "tai" ii gasesti la Pos_ta sau pe la... Ene_t....:(.....stii tu....ala, Mos Martin

O sa vezi tu bani din legea ceia, cand o "fata barbatu' fata"


O zi cu speranta!
Fss_ssu
Postat pe 4 Iunie 2013 09:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
mama si baiat 19 De la: fleurdelis 18 Septembrie 2010 15:37
eu scorpion si el taur.... 3 De la: cinezee 14 Februarie 2010 14:09
buna 1 De la: garbo093026 8 Februarie 2011 22:35
Ea gemeni,El sagetator 1 De la: Anel 29 Ianuarie 2011 08:51
femeia rac si barbatul fecioara 15 De la: Allegra 7 Aprilie 2011 23:18
Setari Cookie-uri