ap. executat silit vs. ap. bloc vechi vs. ap. bloc nou

Buna!
Ne-am hotarat sa ne luam un apartament mai mare, ca sa aiba si copilul camera lui. Atat parintii mei cat si ai sotului au spus ca ne ajuta financiar. Nu stim ce sa facem - sa luam apartament intr-un ansamblu rezidential de la dezvoltator, sa luam unul intr-un bloc vechi sau sa luam unul scos la licitatie dupa ce a fost executat silit?
adina_garbo_11032
Postat pe 30 Ianuarie 2013 18:07
de la dezvoltator... pai, daca nu este vorba despre o chestiune de lux, care costa o caruta de bani, problemele or sa inceapa sa apara destil de curand de la mutare, viciile ascunse nu se prea vad ca d'aia sunt ascunse. in cazul celor de lux, nu, pentru ca sunt finisate ok. dar nici intr-un caz nici in celalalt nu scapatimde pericolul de a va cadea in cap la un cutremur, inspectia de stat in constructii mai exista doar cu numele... dar daca esti din oradea, nu e risc seismic. oricum, nu stiu de ce am o banuiala ca ati identificat deja un complex rezidential bun si ieftin...
burst4x
Postat pe 30 Ianuarie 2013 18:18
La cele executate silit cred ca trebuia sa ai toti banii (fara credit), dar am citit aici http://www.rezidential.net/apartamentele-executate-silit-cu-25-mai-ieftine ca sunt mai ieftine cu vreo 25%. In primul rand trebuie sa analizezi facilitatile fiecarui apartament (realibilitat, parcare, securitate), zona (scoli, parcuri, transport) si pretul. Succes!
dana2011
Postat pe 30 Ianuarie 2013 18:28
aaaaaaa..... uite ca la asta nu m-am gandit, cu mingea ridicata la fileu... ma tot gandesc, astia care lucreaza in vanzari chiar nu primesc si ei un trainning pe partea de reclama mascata? ma gandesc ca trebuie sa existe o tehnica mai rafinata, mai putin evidenta. sau poate nu. oricum, reclama mascata, rushinica...
burst4x
Postat pe 30 Ianuarie 2013 18:32
Da` pe tine te-o intrebat cineva de sanatate , de behai ca oaia in targ pe aici ? Cumpara-ti si vila din partea mea ...
Rotty
Postat pe 17 Iulie 2014 14:58
Si eu sunt de aceeasi parere, prefer sa stau intr-un apartament nou, care stiu ca e al meu. Da, asa e, trebuie sa pui bani deoparte dar pana la urma o faci pentru viitorul tau, macar asa esti motivat. Decat sa bagi bani intr-un apartament care nici nu ramane al tau...pe termen lung nu e deloc convenabil. Si eu stau in acelasi complex rezidential si mi se pare ft ok. La capitolul facilitati sta ft bine complexul, ai tot ce-ti trebuie: de la magazine, piscine, Sali de fitness. Si apartamentele sunt finisate cu materiale de calitate, tu mai vii cu mobila. Sper ca te ajuta si sfatul meu! Numai bine!
garbo_405419
Postat pe 28 August 2014 13:05
De la: garbo_405419, la data 2014-08-28 13:05:48Si eu sunt de aceeasi parere, prefer sa stau intr-un apartament nou, care stiu ca e al meu. Da, asa e, trebuie sa pui bani deoparte dar pana la urma o faci pentru viitorul tau, macar asa esti motivat. Decat sa bagi bani intr-un apartament care nici nu ramane al tau...pe termen lung nu e deloc convenabil. Si eu stau in acelasi complex rezidential si mi se pare ft ok. La capitolul facilitati sta ft bine complexul, ai tot ce-ti trebuie: de la magazine, piscine, Sali de fitness. Si apartamentele sunt finisate cu materiale de calitate, tu mai vii cu mobila. Sper ca te ajuta si sfatul meu! Numai bine!

Sunt de acord cu tine. Eu am gasit la BCR un program bun de economisire, unde am dobanda 2% si o prima de la stat de vreo 250 de euro. Dupa ce economisesc ceva mai mult, pot transforma economiile intr-un credit avantajos. Acum economisesc lunar 300 lei si caut apartamente pe mai multe site-uri de imobiliare, dar ca-ti spun drept, cel mai usor imi e pe http://gimo.ro/ pentru ca selectez cautarea in functie de camere, zona, buget, nu imi da haotic rezultatele. In doi ani ma vad la noua mea casa. Cei care vor sa-si ia casa prin programul Prima casa, ar trebui sa se intereseze, am auzit ca s-au schimbat niste termeni si conditii, ca se poate doar in bloc nou - dar nu stiu sigur.
raul_constantin
Postat pe 4 Septembrie 2014 13:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
DESTIN 100 De la: lilia50 8 Iulie 2010 11:04
florile-ghinion sau noroc? 16 De la: vuvuzela 30 Ianuarie 2013 18:54
Lenjerie de pat Damasc - Roz 1 De la: garbo160457 18 Septembrie 2010 00:15
Vand lapte praf Vitalact 0-12 luni (exp.04.01.2011) -10 lei 1 De la: m1adutza 2 August 2010 08:03
Am dobandit... 1 De la: Isabel2010 27 Mai 2010 08:20
Setari Cookie-uri