Ce se mai intampla prin Moldova??

Acum 1 luna jumate...s a anuntat ca au fost gasite 3 cadavre...din Piatra Neamt.. si din alte 2 orase de pe langa ...sarmanele fete erau mutilate..fara organe ..culmea k ucigasii au lasat bilet...si bani de inmormantare 1000 de euro pt fiecare...se banuieste ca ar fi o banda de 3 tipi ce fac trafic de organe....clar ca 1 sg ziar local a scris ceva despre asta..negand cu desavarsire..insa s au luat "masuri" de avertizare a populatiei..s-a mers la scoli si licee...etc.. clar nu luate de autoritati..!! de ce se incearca a se musamaliza o chestie de genu??? cred k este destul de grav.. ce se intampla si chiar daca astia nu fac nimic pt noi macar bunul simt sa l aiba sa ne avertizeze sau o fi pofta de bani si traficul de organe o ispita prea mare???
Ps: Precizez ca acum 2-3 ani a mai fost un caz asemanator cu o fata decapitata si organeleimpartite prin saci pela containerele din orash..clar ca nici acela nu s a rezolvat....
Mai suntem oare undeva in siguranta sau s a dus de rapa totul???
Iryna_Iry
Postat pe 21 Decembrie 2012 19:23
irina... siguranta nu exista nicaieri pe lumea asta.
quasaria
Postat pe 26 Decembrie 2012 08:45
De la: quasaria, la data 2012-12-26 08:45:01irina... siguranta nu exista nicaieri pe lumea asta.


Dap...numai k e trist cum "evolueaza" totul... nimik nu e cum ar trebui sa fie...
Iryna_Iry
Postat pe 26 Decembrie 2012 12:32
nu stiu daca tine de "evolutie". Atrocitati au existat tot timpul. Probabil vor exista tot timpul...
quasaria
Postat pe 26 Decembrie 2012 12:41
De la: quasaria, la data 2012-12-26 12:41:05nu stiu daca tine de "evolutie". Atrocitati au existat tot timpul. Probabil vor exista tot timpul...


da au existat mereu..dar daca am ajuns sa fim ucise pt organe e grav... si inainte cred ca nu erau atat de grave..cel putin nu intr-un orasel ca Piatra Neamt...ori existau si se tinau sub o mana de fier ascunse de ochii lumii...
Iryna_Iry
Postat pe 26 Decembrie 2012 12:50
eu nu cred povestea cu organele - exista, insa, diversi psihopati. DE CE exista... e greu de definit. Probabil anomalii genetice, pe fondul carora a aparut un trigger... Daca citesti povestea fiecaruia, intotdeauna exista CEVA de la care s-a rupt filmul.
Ce am putea sa facem? Aproape nimic. Poate sa fim putin mai atenti la cei din jurul nostru - si nu la aia care urla si se tavalesc pe jos. La aia care nu urla... Probabil pentru fiecare exista un moment in care putea fi ajutat, moment ratat. Nici un copil nu se naste monstru - dar unii oameni pot deveni astfel. Pot "deveni" ei sau...
quasaria
Postat pe 26 Decembrie 2012 13:13
De la: quasaria, la data 2012-12-26 13:13:57eu nu cred povestea cu organele - exista, insa, diversi psihopati. DE CE exista... e greu de definit. Probabil anomalii genetice, pe fondul carora a aparut un trigger... Daca citesti povestea fiecaruia, intotdeauna exista CEVA de la care s-a rupt filmul.
Ce am putea sa facem? Aproape nimic. Poate sa fim putin mai atenti la cei din jurul nostru - si nu la aia care urla si se tavalesc pe jos. La aia care nu urla... Probabil pentru fiecare exista un moment in care putea fi ajutat, moment ratat. Nici un copil nu se naste monstru - dar unii oameni pot deveni astfel. Pot "deveni" ei sau...


da de obicei acel ceva...e o trauma suferita de cand erau copii... si se manifesta acum ca si adulti..:( sunt mai periculosi cei care tac si le fac decat cei care tipa in gura ca x..y..z...insa pe cat de adevarata e treaba asta..e posibil sa fie si chestii adaugate de oameni,...stiu k eu personal nu am vazut insa.. s a schimbat ceva... se vorbeste destul de mult despre asta... si nu k ar fi un subiect foarte placut..
Iryna_Iry
Postat pe 26 Decembrie 2012 13:25
probabil e zvonistica. Intr-o zona atit de saraca, nici nu cred ca ar avea nevoie sa rapeasca oameni ca sa obtina organe...
Oricum, statistic, majoritatea victimelor rapirilor au ceva de-a face cu rapitorul, nu erau pur si simplu trecatori ghinionisti...
quasaria
Postat pe 26 Decembrie 2012 13:38
Oricum ar fi fost...sa ne fereasca Dumnezeu de asa ceva!
Sarbatori fericite si pe acest topic, pup fetele Iry si Q !
LLisa
Postat pe 26 Decembrie 2012 13:44
un an nou mai bun dna Lisa
Iryna_Iry
Postat pe 27 Decembrie 2012 18:24
eu nu ma mai uit la stirile de la ora 5. prefer sa citesc stephen king
Eugenia_
Postat pe 27 Decembrie 2012 19:18
De la: Eugenia_, la data 2012-12-27 19:18:51eu nu ma mai uit la stirile de la ora 5. prefer sa citesc stephen king


Nici eu insa..chestiile ce se aud sunt cam infricosatoare..plus ca atunci recent mai toata lumea vb despre asta..si la rand la supermarket ..si la banca ..peste tot...asta era "chestiunea zilei"...
Iryna_Iry
Postat pe 31 Decembrie 2012 12:16
iryna, incearca sa te gandesti la un joc din copilarie: telefonul fara fir.
Eugenia_
Postat pe 31 Decembrie 2012 12:34
De la: Eugenia_, la data 2012-12-31 12:34:41iryna, incearca sa te gandesti la un joc din copilarie: telefonul fara fir.


daca stau sa ma gandesc...chiar seamana... multumesc pt sugestie
Iryna_Iry
Postat pe 31 Decembrie 2012 14:10
Inundatii, ninsori, surpari de teren, copiii morti de foame, parinti ce le beau alocatiile, babe violate, pishopati ucigasi de parinti, etc
daca vreti sa stiti mai multe si explicite, uitati-va zilnic pe Pro TV.
Sassette
Postat pe 6 Ianuarie 2013 18:41
De la: Sassette, la data 2013-01-06 18:41:59Inundatii, ninsori, surpari de teren, copiii morti de foame, parinti ce le beau alocatiile, babe violate, pishopati ucigasi de parinti, etc
daca vreti sa stiti mai multe si explicite, uitati-va zilnic pe Pro TV.
Sassette
Postat pe 6 Ianuarie 2013 18:42
"minunatii"ce se petrec la noi in tara...
Iryna_Iry
Postat pe 7 Ianuarie 2013 00:33
nu se petrec numai in ro. Se petrec peste tot. Ba prin alte parti sint atrocitati si mai mari, ca sa fiu sincera: de ex. au acces la arme de asalt, iar asta nu se compara cu faptul ca le beau parintii alocatia....
quasaria
Postat pe 7 Ianuarie 2013 00:56
asa e..aveti dreptate..insa in raportul cu gradul de dezvoltare a altor tari.. e trist ce se intampla la noi.. e trist ca unii chiar nu mai stiu ce e aia omenie...rautatea...care predomina..daca mergi pe strada..vezi numai oameni cu chipul negru de furie,suparare... incruntati..nu mai stiu sa mai zambeasca ,sa raspunda amabil..si etc.. greutatile vetii sunt mult prea mari si prea greu de dus in spate.. insa asa a fost si pe timpul lui bunica..si totusi nu se intamplau asa pe fata..
Iryna_Iry
Postat pe 7 Ianuarie 2013 14:55


ba da ! se intamplau si pe fata si pe dos... ! numai ca atunci presa nu intra in toate coclaurile sa-si mareasca rating-ul... si in plus, avea mult prea mult de publicat si lucruri bune, scandaluri, barfe de epoca !!! viata grea a fost tot timpul...si atrocitati se intamplau si atunci, dar 5% din numarul populatiei atunci, nu e egal cu 5% la numarul de azi... !!! si azi... ati mai scapat deja de 10% din ei... in alte parti ale lumii... !!!
barboneli
Postat pe 7 Ianuarie 2013 15:31
De la: quasaria, la data 2013-01-07 00:56:50nu se petrec numai in ro. Se petrec peste tot. Ba prin alte parti sint atrocitati si mai mari, ca sa fiu sincera: de ex. au acces la arme de asalt, iar asta nu se compara cu faptul ca le beau parintii alocatia....


Nu s-o compara, dar eu gasesc ca e pervers si infiorator faptul ca un copil sa moara de foame si neglijenta, deoarece cel care l-a facut ii bea alocatia.
Sunt unii cel putin in Romania - nu stiu ce se intampla in alte tari, dar nu ma-ndoiesc ca pe-acolo n-ar fi cazuri similare si poate si mai rele (abuzuri fizice si psihice)
care fac copii doar pentru a avea o sursa de venit timp de cativa ani si a apela la mila publica.
Uneori cred ca ar fi mai bine daca nu s-ar mai da alocatii (sau daca s-ar revizui criteriile si suma acordata) - parintii ar fi mai responsabili si ar fi obligati sa munceasca din greu ca sa-si permita sa faca si sa-si intretina decent copiii.
Sassette
Postat pe 8 Ianuarie 2013 08:45
Sassette, s-ar putea sa ai dreptate... s-ar putea sa n-ai...
Exista adulti are ar muri ei de foame sa le poata da copiilor ceva - nu stiu de ce asta imi aminteste de Cossette din Les Miserables...pe care n-a ajutat-o cu nimic ca ma-sa a murit.
Si exista si adulti pt care, dupa o scurta si inutila lupta de constiinta, copiii devin primele victime ale saraciei. Pe principiul las' ca facem altii.

Indiferent citi bani s-ar da sau nu s-ar da, tot intre categoriile astea ne invirtim.
quasaria
Postat pe 8 Ianuarie 2013 08:58
prietena mea este din satul dumesti,vaslui,si langa satul ei este altul,am uitat cere,voi rescrie,si s-au gasit acum cateva luni,doi copii,fara organe,+si CU 100 EURO AGATATI DE EI.....este groaznic,se banuieste ca sunt in legatura cu italia,si opresc o masina si fura copiii,ii baga inauntru.
ii vor prinde,dar exista copiii sacrificati,e groaznic.pentru bani este totul.....
daniilia
Postat pe 10 Ianuarie 2013 15:48
mai, voi chiar credeti ca organele, viabile, se recolteaza asa , cu sapa, la marginea drumului? ce-si zic italienii aia? sa mergem sa mai cosim vreun ficatel! adu cutitu din crama!
Eugenia_
Postat pe 10 Ianuarie 2013 16:40
normal k nu se recolteaza asa la marginea santului..presupun k daca e ceva adevarat sunt dusi intr-un mediu steril au doctori care fac asta..sunt reguli... pt k si un trasplant sa fie viabil.sunt anumite reguli ce trebuiesc rescpectate cu strictete....daramite recoltarea de organe..presupunk e un proces mai complicat.. oricum... daca e pe bune chestia... inseamna k au totulbine pus la punct...
Iryna_Iry
Postat pe 10 Ianuarie 2013 17:13
si de restul corpurilor de ce nu s-ar descotorosi intr-un mod mai inteligent? de ce le lasa pe marginea drumului cu 100 de euroi? ca sa lase urme sau sunt milosi din fire?
Eugenia_
Postat pe 10 Ianuarie 2013 17:40
Iryna , ce organe lipseau ?
Rotty
Postat pe 10 Ianuarie 2013 17:43
pf..uite ca asta nu s a auzit in "barfa locala" doar..l lipseau organele... care anume??? nush...poate au lasat cadavrele asa pt k nu aveau ce face cu ele...probabil reprezentau o "bataie de cap" in plus... nu pot sti cum gandesc ei...
Iryna_Iry
Postat pe 10 Ianuarie 2013 21:10

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Relatia dintre un barbat varsator si o femeie scorpion ar merge? 18 De la: eladaela 27 Octombrie 2009 09:56
sf andrei 4 De la: LILO 30 Noiembrie 2009 18:46
"Fostele iubirii" 18 De la: blondina_X 16 Septembrie 2015 11:19
Exista dragoste adevarata 45 De la: AGAPI_MOU 24 August 2009 23:02
Ce ati face......... 6 De la: reyya 18 Mai 2010 22:31
Setari Cookie-uri