ar trebui sa`mi fie rusine?:(

sunt indragostita de un verisor de gradul 2. e ceva ilegal,asa`i?:(
Lilyana
Postat pe 26 Septembrie 2010 00:58
da de ce sa te indragostesti de varu-tu? altu n-ai gasit?
si eu veri care arata beton, si mama mama... da pana aci... ai 14 ani macar?
Laura_M
Postat pe 26 Septembrie 2010 01:02
mai sunt subiecte pe tema asta
Laura_M
Postat pe 26 Septembrie 2010 01:03
are 18 si-o sa-i treaca
fleurdelis
Postat pe 26 Septembrie 2010 08:05
Dupa "aia" probabil ca da.
Doara
Postat pe 26 Septembrie 2010 08:23
ilegal nueste insa este imoral cumva, dar cred ca va trece o data cu intrarea in maturitate va veni vremea sa iti alegi alesul . Dar s anu fie ruda totusi...
rupt_de_realitate
Postat pe 18 Octombrie 2010 08:33
ma intreb cum se casatoreau acum o suta de ani cei de la sate, acolo unde toata lumea se cunostea si aveau un oarecare grad de rudenie. nu se putea ca o familie sa nu fie "ruda" cu tot satul. ba erau cumetrii, veri de a saptea spita sau mai stiu eu ce. Eu nu cred ca este imoral. iar ilegal, stim sigur ca nu este. asa ca relazeaza-te. i alte lucruri la care sa te gindesti.
cecilia74
Postat pe 19 Octombrie 2010 14:31
Atata timp cat n-ai de gand sa te mariti cu el, macar te poti distra cu el:) si fiind si "interzis", e cu atat mai mare interesul si senzatiile vor fi pe masura:) so go for it! Nu mai intreba si nu mai cere sfaturi in privinta asta, mai ales pe un forum. Nimeni n-o sa fie de acord cu tine vreodata! Nu e ilegal si nu e nici imoral; e vorba numai de mentalitate si de niste principii inradacinate in societatea noastra. So relax!
Just_a_girl
Postat pe 19 Octombrie 2010 15:31
nu,nu ar trebui sa iti fie rusine,si nici nu e ilegal.Ilegal e pentru rudele de gradul intai.
Partea proasta e numai in cazul casatoriei.Aristocratia franceza,si engleza,incheia casatorii intre veri,de orice grad ar fi fost,ca sa ramana mosiile in aceeasi familie.De acceea,numarul cel mai mare de copii cu probleme de sanatate,sunt in aceste tari.Daca exista asemanare genetic, intre parinti,copii ies cu probleme.Nu intotdeauna,se intampla asta,dar exista o mai mare probabilitate.
daniilia
Postat pe 19 Octombrie 2010 16:10
De la: cecilia74, la data 2010-10-19 14:31:24ma intreb cum se casatoreau acum o suta de ani cei de la sate, acolo unde toata lumea se cunostea si aveau un oarecare grad de rudenie. nu se putea ca o familie sa nu fie "ruda" cu tot satul. ba erau cumetrii, veri de a saptea spita sau mai stiu eu ce. Eu nu cred ca este imoral. iar ilegal, stim sigur ca nu este. asa ca relazeaza-te. i alte lucruri la care sa te gindesti.


Una e sa te,,cunosti cu tot satul'' si fii ruda de genul, finul lui nasa ... cumatrul lu` moasa si alta e sa fie intre ei grad de rudenie ,,de sange'' adica frate, var gr. 1si 2 etc!!
E plina lumea de baieti, tocmai pe varu`so i-a cazut pata!
m_ada
Postat pe 19 Octombrie 2010 18:07
De la: Lilyana, la data 2010-09-26 00:58:22sunt indragostita de un verisor de gradul 2. e ceva ilegal,asa`i?:(
Hai ni mai te intrista! In zilele noastre daca dragostea e mare, nu mai conteaza nici sexul iar gradul de rudenie... ramane un lucru nesemnificativ!!
m_ada
Postat pe 19 Octombrie 2010 18:16
De la: m_ada, la data 2010-10-19 18:07:13Una e sa te,,cunosti cu tot satul'' si fii ruda de genul, finul lui nasa ... cumatrul lu` moasa si alta e sa fie intre ei grad de rudenie ,,de sange'' adica frate, var gr. 1si 2 etc!!


Iar ai sa zici ca ma iau de tine, da' zau ca tu o ceri... Nu stiti, dar aruncati cu vorbele aiurea in tramvai
As avea o intrebare, si anume in capshorul ala al tau ce inseamna "var gr. 1si 2"?
Din cate stiu eu (si crede-ma, STIU!) verii sunt doar RUDE de gradul 4 (si gradul de rudenie creste exponential); nu exista veri de gradul 1 sau 2 sau 3... A, ca verilor care sunt RUDE de gradul PATRU li se mai spune si veri primari, e cu totul alta mancare de peste... dar asta nu inseamna ca sunt veri de "gradul 1"
In alta ordine de idei, nu, nu este nici ilegal si nici imoral sa te indragostesti sau sa te casatoresti cu o ruda de gradul patru. Ilegale sunt doar intretinerea raporturilor sexuale sau casatoriile intre rude pana la gradul trei inclusiv (adica cu unchiul, matusa - rude de gradul TREI, bunicul, bunica, sora, fratele, nepotul de la copii - rude de gradul DOI sau cu unul din parinti ori copii- rudele de gradul UNU).
DOAR parintii si copiii tai iti sunt rude de gradul UNU
Thor_again
Postat pe 19 Octombrie 2010 18:30
Revin cu doua observatii: casatoria dintre rudele de gradul patru (verii primari) este posibila doar cu dispensa speciala medicala, iar daca ar fi imorala, nu s-ar oficia in biserica .
E drept, practica indelungata in timp a unor astfel de obiceiuri, duce la degenerarea pe cale genetica a neamului respectiv.
Thor_again
Postat pe 19 Octombrie 2010 18:32
thorule... informal, verii asa-numiti "de-al doilea" doi sunt copiii verilor primari(ai rudelor de gradul 4). asa le spune lumea.

din cate stiu, insa, casnicia intre acesti veri "de-al doilea" nu e deloc interzisa, nefiind necesar nici acordul medical. singura problema pe care o ridica sunt prejudecatile celor din familie, respectiv ale comunitatii.

eu stiu vreo doua astfel de cupluri casatorite si le merge bine. i-a "mancat" de mici, au ramas impreuna, s-au casatorit.

una peste alta, au reusit sa infrunte si comentariile/barfele puritanilor, iar viata a mers inainte.
eu_geminy
Postat pe 19 Octombrie 2010 18:44
Exista veri de gradul unu doi trei...nu cum spune unul mai sus ca nu exista si nu e nici ilegal nici rusinos.
All_right
Postat pe 19 Octombrie 2010 20:06
Ge, aia e cu totul si cu totul altceva...
verii "de-al doilea" NU SUNT rude de gradul doi. Ia eu am spus ca dispensa medicala este necesara la verii "primari", adica cei care sunt rude de gradul patru. Asta e din drept, nu din auzite sau din "cutumele de la tara"...
Thor_again
Postat pe 19 Octombrie 2010 20:07
All right tu nu ai inteles ce3 spune Thor.
Exista o mare diferenta intre rudele de gradul 2 si verii de gradul 2. Verii de gradul 2 sunt de fapt rude de gradul 5.
Grea matematica asta cu numaratul dar e all right.
Ciresica
Postat pe 19 Octombrie 2010 20:13
Sis, lasa-l, bre, ca "all right"-u' asta acum s-o fi trezit din mahmureala...
Thor_again
Postat pe 19 Octombrie 2010 20:24
Eu am inteles dar n-am inteles cu ce a gresit fata cu verii de gradul 2 cand e corect spus. Ma enerveaza corectarile prostesti ca nu-s all right.
All_right
Postat pe 19 Octombrie 2010 20:27
bro, matale esti pe Linkedin?
Ciresica
Postat pe 19 Octombrie 2010 20:28
prosteasca e doar interventia ta, bre
inainte de a scrie ceva, incearca sa intelegi ceea ce citesti
Thor_again
Postat pe 19 Octombrie 2010 20:29
stiu ce zici, breh, Thorule, este exact precum spui... eu am vrut sa fiu mai explicit pentru cine nu pricepe, ori infrunta prejudecati de acest gen...
eu_geminy
Postat pe 19 Octombrie 2010 20:30
Sis, nu, nu sunt acolo.
Thor_again
Postat pe 19 Octombrie 2010 20:32
esti sigur bro? ca am trimis o invitatie de prietenie la unul cu numele tau

Adica Management Consulting nu-ti spune nimic?
Ciresica
Postat pe 19 Octombrie 2010 20:34
Mami, am cont, dar nu sunt acum acolo. Da, e posibil sa fiu eu, daca nu mai e vreunul cu numele si ocupatia
Thor_again
Postat pe 19 Octombrie 2010 20:44
OK, deci ai uitat pe unde ai fost si pe unde te-ai dus...buuun...bro, trebuie sa recunosc , esti mai batrin ca mine.Deci iti spun eu ca esti pe Linkedin, nu ai nici o conectie (de asta m-am bagat eu peste tine) si mai stiu citeva persoane respectabile care au cont acolo.
Deci intra matale si da accept si cauta Linkedin-unul ala ca e fain.
Ciresica
Postat pe 19 Octombrie 2010 20:47
Sis, eu unul am vazut doar persoane ultracalificate p-acolo... ma rog, ori asa, ori cu CV-ul megainflorit.
Drept sa iti spun, nici nu mai stiu de cand nu am mai dat o raita pe acolo, cred ca am uitat si parola...
Thor_again
Postat pe 19 Octombrie 2010 20:52
Sis, done! Iote, cu ocazia asta mi-am amintit cum am dat de colegii mei din liceu
Thor_again
Postat pe 19 Octombrie 2010 20:55
Ce ultracalificate spui tu acolo? Sunt si de aia dar mai sunt si ca mine
E misto, ca iti gasesti conectii la care nu te-ai gindit niciodata.
Ciresica
Postat pe 19 Octombrie 2010 21:03
Puteti sa-mi spuneti si mie ce se intampla ca vreau sa intru pe profilul meu si ma trezesc prin profilele altora?
sora_ilsi
Postat pe 19 Octombrie 2010 21:13

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
INTELECTUALII 2 De la: VOIAJOR 30 Martie 2012 19:25
poti sa fii barbatul unei singure femei,sau femeia unui singur barbat? 54 De la: Gmihaela 6 Martie 2011 12:00
leoaica si fecioara 7 De la: garbo186574 3 Martie 2011 10:38
puterea de merge mai departe 54 De la: criss75 3 Octombrie 2010 11:51
alcoolul-dusmanul fericirii 114 De la: quasaria 10 Iunie 2011 16:05
Setari Cookie-uri