GRIPA

De la: Akaslhla, la data 2012-11-21 21:17:11Buna tuturor,as avea si eu nevoie de cateva sfaturi..am un baietel de 4 ani si in septembrie anul acesta la-m dat la gradinita,de vro 2 luni raceste intruna..1 saptamana il duc 1 sta acasa racit cobza..febra,nas infundat,tuse .Doctorita mia dat Ibalgin,humex,augumentin dar in zadar cand il duc inapoi la gradinita in 2 3 zile e racit iar..acum mia dat ampicilina,gentamicina si dexomed injectabile ampicilina la 6 ore gentamicina la 12 ore si trebuie sa i le fac vro 4 zile,ia-m facut vro 4 injecti dar e teroare plange il doare funduletul.va rog dati-mi niste sfaturi un antibiotic bun ca sa nu mai fie nevoie sa-i fac injecti.
P;S..ACUM CAND TUSESTE IL DOARE BURTICA ,DE 2 ZILE TUSESTE INTRUNA


Poate ca ar trebui sa mai consulti si alt medic, sunt antibiotice foarte tari pe care i le dai si celelalte medicamente sunt la fel de puternice; astea mai usoare, panadol (adica un fel de paracetamol) ospen (penicilina V) , astea nu mai sunt bune?! siropurile de tuse?!

La cresa, gradinita (in general in primul an cand copilul merge in comunitate) asa este primul an; pana se acomodeaza si pana isi intareste sistemul imunintar ; de la anul va fi mai usor;
Ia vezi tu daca incerci sa-i dai un imunostimulator , cred ca ar fi mai bine, dar pentru asta mergi si intreaba un alt medic decat asta care iti da medicamente "pentru cai"
adeline
Postat pe 25 Noiembrie 2012 18:17
Sunt de acord cu cei care spun ca trebuie intarita iminitatea,colectivitatea este o problema la care orice copil trebuie sa se adapteze.
1.pe locul injectiei se pune compresa cu apa calduta(un stop de bitter-romanesc daca ai),pe un disc demachiant sau o batista mica,se pune in chilot,se pride cu marginea lui.
2.inhalarea se face la copilul mic astfel:cand se pune copilul la somn,un vas cu apa fierbinte(aburind) se aseaza cat mai aproape de patut(trebuie sa stai pe aproape).In apa se pot pune plante(musetel,etc)sau uleiuri (eucalipt,brad)
3.Lichidele sunt foarte importante atat in raceala cat si daca luam antibiotice,care se iau in mod normal cu un pahar mare de apa sau ceai.(ajuta antibioticele sa isi faca treaba)
4.Megi cu copilul la un medic homeopat.
5.Informeaza-te, medicul doar prescrie.Incearca sa nu mai ajungi in aceasta situatie.Va doresc sanatate tie si copilului tau!
garbo035697
Postat pe 29 Noiembrie 2012 11:01
Sa nu iti faci griji, asa patesc toti copiii cand intra in colectivitate. Probabil ca si anul viitor o sa raceasca des, apoi din ce in ce mai rar.
Cat despre tratament, eu zic sa termini tratamentul asa cum a fost recomandat de doamna doctor, infectiile respiratorii care au circulat in ultima perioada au fost foarte agresive si rezistente la antibiotice chiar din clasa cefalosporinelor de ultima generatie. Durutul burticii s-ar putea sa fie de natura psihologica, daca nu are si alte manifestari - greata, varsaturi, diaree. Nu e cazul sa ii mai dai simptomatice acum, toate au tot felul de aditivi, doar termina tratamentul cu antibiotic.
garbo198352
Postat pe 30 Noiembrie 2012 11:22
Eu am in casa un amestec de uleiuri vegetale EXCELENT , l-am luat de pe net www.biosnatura.ro au si un sirop cu vitamine si minerale MINERAL BABY. Cu uleiul ii faci un masaj zdravan ii inmoi sosetele in spirt cu otet il incalti cu ele inainte de culcare.Pe mine m-a invatat o doamna sa-i pun pe piept o bucata de slanina cruda.
SE IA SLANINA SE TAIE O BUCATA MARICICA DE 1 CM GRAOSIME SA ACOPERE PIEPTUL SI GATUL SE INCALZESTE PUTI INTR-O TIGAE CURATA CARE S-A UNS CU UN PIC DE UNT , focul sa fie ff mic.Pieptul si gatul copilului se freaca usor cu un flanel din lana de casa ca sa deschida potii, apoi se aplica slanina calduta. Se fixeaza slanina ., se leala cu un cordon, se imbraca copilul cu un tricou mai vechi si trebuie sa doarma cu slaninuta. Ii trece raceala ff repede , se repeta se pune slanina pe partea cealalta. Este un leac din Siberia centrala.
garbo273075
Postat pe 4 Decembrie 2012 05:01
i-ai facut vaccinul impotriva bolilor de plamani?stiu ca in romania nu se face decat la cerere ca nu e gratuit,nu stiu cum se cheama vaccinul ca nu sunt de specialitate,dar fiului meu care acum are 5 luni i l-am facut pt ca unde locuiesc eu e gratuit si se numeste pneumokokken.intereseaza-te de asta.am vazut ca si in romania se ia foarte in serios problema acestui vaccin in urma deceselor numeroase in randul copilasilor din cauza bolilor de plamani.se zicea ca e in jur de 300 lei un vaccin.fiica mea cea mare nu a facut nici ea fiind nascuta in romania,dar slava domnului pana la 7 ani nu a patit nimic,insa si mie mi-a dat antibiotice cand avea micuta cam un an si vreo 8 luni si da,MI-A DAT sa-i fac,cica de la spital nu se mai angajeaza sa faca copiilor injectii si fiecare se descurca pe cont propriu,ce sa mai zic ca atunci eram la pamant cu banii si a trebuit sa ai fac eu cele 12 injectii de penicilina,noroc ca mai incercasem pe propriul fund inainte si pe a lui maica-mea...romanie,dulce romanie...
venizigoldplated
Postat pe 11 Decembrie 2012 23:14
eu sint cam impotriva vaccinurilor, de la cite am auzit si vazut ca se intimpla... Singura data cind mi-am facut vaccin antigripal e cind ma pregateam sa fac bebe - si in iarna aia am facut cea mai rea gripa pe care am avut-o vreodata. Deci prefer sa ma lipsesc.
Dar leacul cu slanina e bun, mai exista varianta cu sare de mare, cu cartof crud, sau aia cu ... imi scapa cum se numesc: niste pahare incalzite si puse invers....
quasaria
Postat pe 12 Decembrie 2012 09:21
Ventuze!!
The_rock_flower
Postat pe 12 Decembrie 2012 09:26
e, exact :-)) Dupa alea te doare pielea de uiti de orice fel de gripa....
quasaria
Postat pe 12 Decembrie 2012 11:16

Sunt destul de periculoase ,daca nu respecti indicatiile date dupa folosirea lor!!!
The_rock_flower
Postat pe 12 Decembrie 2012 11:35

Mai! nu chinuiti copilu cu tati "bunataturile" si alte ventuze puse....
dai o lingura di ulei comestibil seara inainte de culcare daca tuseste (risc de voma) ...nu-i nica
si a doua zi nu mai are tuse seaca si pt. imunitate: miere de albine cu ardei iute (rosu) macerat o lingurita in ceai de tei.....si Sanatate!
Fss_ssu
Postat pe 13 Decembrie 2012 12:18
mda, cica sa nu chinuim copilu' sa da ii dam ulei gol!! - si ardei iute pe deasupra... Pai o sa ma deteste fie-mea trei luni daca ii fac asa ceva!
quasaria
Postat pe 13 Decembrie 2012 12:27

Poi, pacaleste-o, na....ci'n te pune sa-i zaci.....

X te intreaba?....;))....:* na
Fss_ssu
Postat pe 13 Decembrie 2012 19:36
Si aici poti gasi niste sfaturi pertinente, e un interviu cu un pediatru http://clubulbebelusilor.ro/articol/521/raceala-la-bebelusi-si-copii-mici-interviu-cu-pediatrul.html?page=all
Anca_Rotaru_1
Postat pe 13 Ianuarie 2014 12:20
poate n-ar fi rau ca sa il tii putin vreme acasa, pana isi mai intareste imunitatea, eventual cu niste tratamente naturiste si mearga din nou la gradi cand o trece sezonul racelilor. multa sanatate!
garbo_395091
Postat pe 18 Ianuarie 2014 11:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
clinica stoma pt copii ? 10 De la: ileana_damian 1 Februarie 2014 16:33
Stafilococie cutanata recidivanta 15 De la: garbo_Nico 16 Mai 2012 19:30
vreme de raceala 5 De la: cristinuca_deea 1 Aprilie 2015 21:38
Tratament naturist pt raceala si inatarirea imunitate la copii 8 De la: garbo_408493 1 Aprilie 2015 21:34
vopsea pentru camera copilului 3 De la: Yenu 23 Februarie 2016 10:10
Setari Cookie-uri