ce veti lasa?

Ma gandesc,cand va fi baiatul meu bunic,ce va fi ramas de la mine?
poate obiceiurile sanatoase,de a face gimnastica aproape zilnic,de a citi hartiutele de la medicamente,inainte de a le lua,pentru a preveni efectele secundare,obiceiul de a ne ruga la greu,de a avea grija de noi,dupa suparari?
din lucrurile mele,ce va fi ramas/nici macar fotografiile,nu cred.
Poate vreo icoana pictata pe lemn,daca ramane si aia,mai sunt accidente....
casa cred ca va fi morman de gunoi...nu va tine atata.....
voi va ganditi la asta,voi ce credeti ca va ramane??????
eu stiu despre doua strabunici de ale mele,cate ceva,si de la una a ramas ghicitul in carti,si de la cealalta,credinta,iubirea ptr tot ce e viu.
as vrea sa ramana lupta pentru ca fiecare generatie sa fie mai buna,si mai puternica fizic...
daniilia
Postat pe 16 Noiembrie 2012 05:41
Amintirile draguto.Mai ales cele frumoase. Sa isi aminteasca nepotii si stranepotii de tine cu drag,e tot ce poate fi mai frumos.Inseamna ca tu inca traiesti....in inimile lor.

Ar mai fi si alternativa sa lasi urmasilor vreo cateva sute de milioane de euro...... Dar asta nu mai tine de latura romantica.....
Rotty
Postat pe 16 Noiembrie 2012 07:54
Subiectul tau e bun de discutat, dar m-ai ametit cu exprimarea. In fomd, despre ce e vorba, despre lucrurile materiale, palpabile sau despre mostenirea spirituala ????


Casa ramane peste multe generatii ( nu inteleg de ce zici ca nu) daca e intretinuta,binenteles. Si fotografiile raman,daca sunt bine pastrate. Dar, cel mai mult as vrea, ca fiul meu sa pastreze amintirea sarbatorilor petrecute in familie, Craciunul cu casa plina de colindatori sau Pastele cu aroma de cozonac si intrecerea cu cine vopseste cele mai frumoase oua. Mersul la biserica duminica cu toata familia si apoi masa festiva(intotdeaua, in fiecare duminica) luata impreuna. As vrea sa nu renunte niciodata la ideea ca un om cu bun simt ,care nu jigneste si nu supara pe nimeni, nu inseamna ca esti slab, inseamna ca esti educat, inseamna cei 7 ani de acasa.



Aaa, printre lucrurile materiale care ii raman,este biblioteca mea cu peste 800 de carti si un cactus pe care il am ..... de la strabunica mea, are peste 100 de ani, e inca ,,harnic''si infloreste in fiecare an. Fiul meu il adora si mi-a promis ca v-a avea grija de el in continuare.

GHEISA_
Postat pe 16 Noiembrie 2012 08:03
Ce va ramane dupa mine??O intrebare complexa...dar care se poate rezuma ...discutand din doua puncte de vedere!
Primul...ar fi cel legat de material...vor ramane bunurile mobile si imobile...ca zestre ...copiilor mei!!
Al doilea este cel legat de spiritual....vor ramane amintirle legate de mine ...clipele cand sufletul meu era ingemanat cu cele ale copiilor mei....momentele de renuntare la sine...secundele de lacrimi de durere...dar si de fericire...in concuzie...va ramane spiritul meu!!Poate schimba ...cineva...aceasta minune?Cred ca nu!
The_rock_flower
Postat pe 16 Noiembrie 2012 09:03
ce va ramine? Va ramine un om nou pe care am incercat sa il cresc frumos. Si care va incerca sa isi creasca la fel copiii... Va ramine faptul ca peste 50, 100 sau 500 de ani se va naste un alt bebe cu zimbetul meu, sau cu ochii mei - dupa ce biblioteca, cartile sau lada de zestre au fost papate de carii demult...
quasaria
Postat pe 16 Noiembrie 2012 09:44
Toate faptele bune, zambetul si iubirea ce le daruiesc necontenit, vor ramane dupa mine. Ma preocupa timpul prezent si cat de mult ne implicam pentru o lume mai buna.
http://www.youtube.com/watch?v=i41qWJ6QjPI&feature=player_embedded
garbo020672
Postat pe 17 Noiembrie 2012 05:08
noi le lasam totul.ne straduim sa le lasam mostenire materiala si spirituala...vorbe,actiuni...amintiri...ei pastreaza doar ce le place lor nu noua...fiecare este ceea ce vrea el nu ceea ce vreau eu ....amintirile insa le raman cu siguranta...material poti pierde totul...inca nu-s bunica si mai am mult pana atunci dar am inca parinti si mai am multe de la ei...cand voi fi bunica voi putea oferi nepotilor mei i multe de la ai mei si asta pt ca ei au facut mult pt copiii lor .i-au iubit mult....as vrea sa fac mai mult pt copilul meu ....daca ai unul trebuie sa faci ca pt mai multi...daca ai mai multi trebuie sa imparti intre ei...ce va pastra el de la mine?...nu stiu...cred ca mai depinde si de sotia lui ...amintirile insa sunt singurele care vor ramane si-l vor urmari...asa ca probabil ar trebui sa le oferim mai mult decat orice educatie,dragoste,atentie si apoi toate celelalte.
yzabela_03
Postat pe 17 Noiembrie 2012 10:08
ma gandesc ca daca baiatului tau tu i dai o educatie solida a celor 7 ani de acasa si vei avea grija ca in acestia sa dai niste principii personale familiei tale pe care copilul le va prelua pentru fiecare copil are mai intai ca model familia in care s-a nascut,crescut si educat , cu sigurantza le va transmite si in familia lui...cat despre sarbatorile grandioase despre care vorbesc unii as spune doar atat,,sunt mii de familii pentru care acestea sunt zile obisnuite si poate chiar fara nimic pe masa nicidecum fast si amintiri viitoare!"...subiectul discutiei este bun pentru ca pune pe fiecare sa se intrebe ce lasa mostenire generatziilor viitoare , sa constientizeze ca fiecare trebuie sa transmita ceva viitorilor urmasi
garbo173229
Postat pe 17 Noiembrie 2012 10:34
eu ma intreb ce-o sa ramana dupa nepotii copiilor mei, cand vor ajunge acesti nepoti bunici si vor pleca in calatorie de studii pe o alta planeta a unui alt sistem solar?
heartbit
Postat pe 17 Noiembrie 2012 16:52
Pe acea ,,alta planeta'' vor da peste noi, cei plecati demult la loc de verdeata O sa stam pe bancuta la poarta si o sa le spunem povesti ,, pe vremea mea.... copii aveau iphone 5 ''
GHEISA_
Postat pe 17 Noiembrie 2012 16:59
Dupa mine vor ramene copiii mei, nepotii (sper sa apuc sa-i vad) , sper sa le ramana amintirile frumoase, m-am straduit sa-i cresc frumos, sa-i educ, sper sa fie oameni adevarati , sper sa puna in practica macar trei sferturi din cate i-am invatat.
Sper sa isi aduca aminte de mine , de vacantele petrecute impreuna (i-am plimbat in toata lumea), sa-asi aminteasca de insistentele mele sa invete si iar sa invete, lectiile facute impreuna la chimie, la franceza si la multe altele...... si sper sa-mi dedice un gand frumos macar de sarbatori.
adeline
Postat pe 17 Noiembrie 2012 17:46
Buna seara! Dupa noi, eu si sotul meu,vor ramane sa duca neamul romanesc mai departe, 2 baieti harnici, de omenie, care robotesc in strainatate pt. o pensie .La batranete sa vina la ei acasa unde i asteapta un apartament intr un oras din Romania si la 24 km. de oras intr un sat rustic au 1ha de pamant cu pomi de tot felul. Au in zona un rau si pot sa pescuiasca la batranete. Ocolo o sa si faca o casuta pt. nepoti si stranepoti.Sa implineasca visul bunicului Ion, dupa tata, sa ramana pe pamantul stramosesc din neamul nostru.Apoi eu pt. fiii mei si pt. nepoti voi face cate o carte in care voi scrie diferite etape din viata noastra si a lor care sa ramana in amintirea stramosilor.De asemenea au in beci, sub vecinul de la parter o camera amenajata frumos cu o o biblioteca in care sunt multe carti de peste 60 ani. Acestea raman mostenire neamului nostru.De asemenea le ramane mostenire educatia pe care le am dat o fiind destul de severa, dar mi au multumit pt felul cum i am educat!! Am fost fff. fericita cand mi au spus acest lucru.Acum este randul lor sa faca multe pt. ei si familia lor,Cu bine. Duminica placuta!!
Jojolin
Postat pe 17 Noiembrie 2012 18:32
Nimic, nimanui. Nu am ce, nu am de ce, nu am pentru ce. Pentru mine e simplu, atat de simplu incat merge spre complicat mereu
Rainy_girl
Postat pe 17 Noiembrie 2012 18:51
Bunatatea mea va dainui......Cu totii isi vor aminti peste ani.....
garbo105616
Postat pe 17 Noiembrie 2012 20:01
copii sunt ca si loto investesti totul in ei ramane sa vezi daca ii cistigator !!!!!!!!!!!!
garbo_5122
Postat pe 17 Noiembrie 2012 20:04
De la: Rainy_girl, la data 2012-11-17 18:51:41 Nimic, nimanui. Nu am ce, nu am de ce, nu am pentru ce. Pentru mine e simplu, atat de simplu incat merge spre complicat mereu



ei, nu esti singura, asa ca nu te mai fali
Eugenia_
Postat pe 17 Noiembrie 2012 20:49
EU,nu am copii,doar jumatatea mea are copil din prima casatorie,as avea o garsoniera la oras sa i las dar consider ca n o merita,asa ca i las educatia mostenire(care este cam severa ,zice copilu,dar nu cred)educatie care i cam lipseste
garbo260204
Postat pe 18 Noiembrie 2012 09:33
si ce inseamna "castigator"? pt mine inseamna sa fie ea sanatoasa si sa o doara in trei litere... survivor :-)
quasaria
Postat pe 18 Noiembrie 2012 10:10
Q ma insel eu sau multi pe aici isi trec in revista testamentul ?
Rotty
Postat pe 18 Noiembrie 2012 10:27

mda, sifonierul din lemn de nuc si patul model victorian si BBQ-ul din curte....
Iar ceainicul de portelan, ma mai gindesc, daca se poarta fie-mea frumos sau nu.....
quasaria
Postat pe 18 Noiembrie 2012 11:29
...numai cel virtual,Rotty!!!

Ce lasam in urma noastra????Gandurrile noastre...visele noastre...sperantele noastre....faptele noastre.bune...rele...nostalgiile noastre....regretele noastre...deci...totul !!!!Si vor ramane amintiri poposite pe gene de lacrimi!!!!
The_rock_flower
Postat pe 18 Noiembrie 2012 11:31
Un gol imens...........
garbo_4842
Postat pe 18 Noiembrie 2012 16:40
las' ca se umple el.
quasaria
Postat pe 18 Noiembrie 2012 21:17
dupa mine nu are cum sa ramana gol, ca nu-mi place fotbalul, si in general sporturile astea cu goluri!
si m-am nascut optimist!
decat un gol, mai bine doua plinuri!

baiete, mai adu un rand!
(ca plange masa!)
heartbit
Postat pe 19 Noiembrie 2012 00:21
Fiinta Umana,,, Omul, daca reuseste sa transmita urmasilor ( copiilor, nepotilor etc ) non-stop,,,,, adevarata iubire divina fata de intreaga creeatie divina ,,,fara discriminari, va ramane in memoria lor in vecii vecilor.
Partea materiala creeaza o bucurie de moment. Foarte multi au primit mosteniri materiale destul de consistente si se gandesc,,, mai deloc, la cei care au creeat-o cu multe sacrificii,,,
Despre iubire se poate discuta foarte mult.
Ca sa fiu putin inteles,,, acest dar al iubirii trebuie pus in practica ca parinti din-nainte sa dam viata unui copilas, sa avem suficiente notiuni de educatie in domeniul alimentatiei, al respiratiei, al educatiei fizice, al educatiei spirituale fara indoctrinarea unei anumite scoli spirituale, chipurile ca-i cea mai buna,,,,, si mult mai multe educatii constructive cu teme pozitive, cu teme de supravietuire pe aceasta frumoasa planeta, dupa darul care-l are fiecare om. Dupa cate stiti fiecare om se naste cu cate un talent divin,,, de care e foarte bine sa tinem cont.
Daca aceste invataturi mai sunt si scrise ca GHID de viata, ca ghid de retrezire in caz de adormire ( esec , etc ),,, si DARUITE cu toata dragostea copiilor, nepotilor , intregii umanitati este si va fi cel mai mare dar si cea mai mare bucurie pentru ei.
Cred ca reprezinta cel mai mare dar pentru urmasii nostrii.
GHEORGHITA
Postat pe 19 Noiembrie 2012 14:14
''Ar mai fi si alternativa sa lasi urmasilor vreo cateva sute de milioane de euro...... Dar asta nu mai tine de latura romantica..... ''

i dac las datorii?
Romantism...
Axl_R
Postat pe 19 Noiembrie 2012 14:19
sau reumatism si nu oricum, poliarticular!
heartbit
Postat pe 19 Noiembrie 2012 14:23
De la: heartbit, la data 2012-11-19 14:23:26sau reumatism si nu oricum, poliarticular!


nu ti-a fost greu sa scrii cuvibtul acesta? si culmea e ca ti-a si iesit.
garbo_5862
Postat pe 19 Noiembrie 2012 14:41
mi-a iesit cum ti-a iesti si tie sa scrii extrem de corect "cuvibtul"... as putea zice perfect, dar nu e cazul ...
heartbit
Postat pe 19 Noiembrie 2012 16:09
De la: heartbit, la data 2012-11-19 16:09:25mi-a iesit cum ti-a iesti si tie sa scrii extrem de corect "cuvibtul"... as putea zice perfect, dar nu e cazul ...


pe tastatura mea, b este linga n, ziceai ceva ca plinge masa, nu baiete, plinge mata .
garbo_5862
Postat pe 19 Noiembrie 2012 16:27

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
LA MUSTARIE COPIII!!!!!! 164 De la: pik_nik 20 Octombrie 2009 06:53
Metamorfoza 86 De la: elodia_2 24 August 2012 20:14
Gre Bakery 2 De la: femaleoana 29 Iulie 2017 16:48
legislatia pt producerea lumanarilor atat decorative cat si cele pt cult 10 De la: Iryna_Iry 31 Octombrie 2016 16:12
Violata si batuta 105 De la: garbo_413902 22 Octombrie 2015 20:07
Setari Cookie-uri