Pastrarea virginitatii pina la casatorie PRO si CONTRA

De la: garbo133483, la data 2012-10-09 10:34:52Nu am citit niciunde o prostie mai mare.
Noi romanii indobitocim femeia din start prin conditionarea virginitatii. O femeie care se casatoreste cu primul care o cere de nevasta sub "PRINCIPII" va fi o nefericita, o nemultumita si o frustrata.
Traitiva viata fetelor si alegeti barbatul potrivit. Daca proorocul si regele DAVID care avea o multime de sotii, a sarvarsit adulter si crima s-a pocait si a fost iertat voi ce pacat faceti ca iubiti ?
Iubeste pe aproapele tau ca pe tine insuti . E una din poruncile din Decalon.


nu_sunt_nimeni
Postat pe 9 Octombrie 2012 10:55
De la: jjulyeta, la data 2012-10-09 09:33:32OK, in primul rand exista metode de contraceptie. Este adevarat ca nu sunt sigure 100% dar 96% tot sunt sigure. Si eu nu spun ca ar trebui sa faci sex cu cine iti iese in cale, dar daca ai o relatie stabila si vrei sa te daruiesti de ce sa nu o faci? Eu sunt impotriva avortului si sincer condamn femeile care au facut pacatul suprem doar pt ca nu se simt in stare sa creasca un copilas. Daca mi se intampla inainte de casatorie sa raman insarcinata cu siguranta voi face copilul cu sau fara ajutorul prietenului. Asta inseamna sa fii cu adevarat independenta. Dupa ce ai copii nu inseamna ca esti la mana barbatului pt ca ai si tu un job, ai familie care te sustine, prieteni si multe altele. Eu ma simt egala cu barbatul si nimeni si nimic nu imi va schimba mentalitatea asta. Sincer, tot afirmi ca femeile europene sunt slugi etc, dar tu nu tot europeana esti? Cine ti-a bagat asa ceva in cap? Invata sa fii independenta si sa nu depinizi de barbat nici dupa casatorie sau dupa copii. O zi buna!


[/quote] daca la altele le place sa ise chinuie sa creasca copii singure nu au decat...Apoi daca muncesti nu ai timp sa te ocupi de educatia copiilor de asta este si plina lumea de destrabalati pt ca majoritatea femeilor gandesc ca tine..Eu nu gandesc asa...Decat sa fac copii si sa nu ii pot educa pt ca nu am timp,mai bine nu ii fac si nici sex nu fac..
ingerasulluptator
Postat pe 9 Octombrie 2012 12:39
De la: jjulyeta, la data 2012-10-09 09:33:32OK, in primul rand exista metode de contraceptie. Este adevarat ca nu sunt sigure 100% dar 96% tot sunt sigure. Si eu nu spun ca ar trebui sa faci sex cu cine iti iese in cale, dar daca ai o relatie stabila si vrei sa te daruiesti de ce sa nu o faci? Eu sunt impotriva avortului si sincer condamn femeile care au facut pacatul suprem doar pt ca nu se simt in stare sa creasca un copilas. Daca mi se intampla inainte de casatorie sa raman insarcinata cu siguranta voi face copilul cu sau fara ajutorul prietenului. Asta inseamna sa fii cu adevarat independenta. Dupa ce ai copii nu inseamna ca esti la mana barbatului pt ca ai si tu un job, ai familie care te sustine, prieteni si multe altele. Eu ma simt egala cu barbatul si nimeni si nimic nu imi va schimba mentalitatea asta. Sincer, tot afirmi ca femeile europene sunt slugi etc, dar tu nu tot europeana esti? Cine ti-a bagat asa ceva in cap? Invata sa fii independenta si sa nu depinizi de barbat nici dupa casatorie sau dupa copii. O zi buna!


[/quote] daca la altele le place sa ise chinuie sa creasca copii singure nu au decat...Apoi daca muncesti nu ai timp sa te ocupi de educatia copiilor de asta este si plina lumea de destrabalati pt ca majoritatea femeilor gandesc ca tine..Eu nu gandesc asa...Decat sa fac copii si sa nu ii pot educa pt ca nu am timp,mai bine nu ii fac si nici sex nu fac..
ingerasulluptator
Postat pe 9 Octombrie 2012 12:39
De la: jjulyeta, la data 2012-10-09 09:33:32OK, in primul rand exista metode de contraceptie. Este adevarat ca nu sunt sigure 100% dar 96% tot sunt sigure. Si eu nu spun ca ar trebui sa faci sex cu cine iti iese in cale, dar daca ai o relatie stabila si vrei sa te daruiesti de ce sa nu o faci? Eu sunt impotriva avortului si sincer condamn femeile care au facut pacatul suprem doar pt ca nu se simt in stare sa creasca un copilas. Daca mi se intampla inainte de casatorie sa raman insarcinata cu siguranta voi face copilul cu sau fara ajutorul prietenului. Asta inseamna sa fii cu adevarat independenta. Dupa ce ai copii nu inseamna ca esti la mana barbatului pt ca ai si tu un job, ai familie care te sustine, prieteni si multe altele. Eu ma simt egala cu barbatul si nimeni si nimic nu imi va schimba mentalitatea asta. Sincer, tot afirmi ca femeile europene sunt slugi etc, dar tu nu tot europeana esti? Cine ti-a bagat asa ceva in cap? Invata sa fii independenta si sa nu depinizi de barbat nici dupa casatorie sau dupa copii. O zi buna!


[/quote] daca la altele le place sa ise chinuie sa creasca copii singure nu au decat...Apoi daca muncesti nu ai timp sa te ocupi de educatia copiilor de asta este si plina lumea de destrabalati pt ca majoritatea femeilor gandesc ca tine..Eu nu gandesc asa...Decat sa fac copii si sa nu ii pot educa pt ca nu am timp,mai bine nu ii fac si nici sex nu fac..
ingerasulluptator
Postat pe 9 Octombrie 2012 12:39
daca la altele le place sa ise chinuie sa creasca copii singure nu au decat...Apoi daca muncesti nu ai timp sa te ocupi de educatia copiilor de asta este si plina lumea de destrabalati pt ca majoritatea femeilor gandesc ca tine..Eu nu gandesc asa...Decat sa fac copii si sa nu ii pot educa pt ca nu am timp,mai bine nu ii fac si nici sex nu fac
ingerasulluptator
Postat pe 9 Octombrie 2012 12:41
daca la altele le place sa ise chinuie sa creasca copii singure nu au decat...Apoi daca muncesti nu ai timp sa te ocupi de educatia copiilor de asta este si plina lumea de destrabalati pt ca majoritatea femeilor gandesc ca tine..Eu nu gandesc asa...Decat sa fac copii si sa nu ii pot educa pt ca nu am timp,mai bine nu ii fac si nici sex nu fac
ingerasulluptator
Postat pe 9 Octombrie 2012 12:41
De la: dienuscha, la data 2012-10-09 09:04:16
De la: ingerasulluptator, la data 2012-10-08 20:48:38Femeile europene sunt independente pana ce nasc copii.,ca dupa ce fac copii si ele danseaza cum canta barbatii,,tot niste manipulate psihic sunt,,femeia face mancare,,curatenie,,barbatii nu fac nimica,cum poti sa zici ca sunt destepte.Poate aparent fac pe independentele dar tot proaste sunt pt ca barbatii le manipuleaza psihic.Dupa ce nasc copii devin dependente de barbati...Si plus ca o femeie care prefera sa faca sex tot timpul,,impica riscul de a ramane gravida si apoi ce faci atunci,,iti omori copilul si apoi astepti ca Dumnezeu sa te ajute....Sa nu zicem ca sexul in sine este asa pacatos..Dar urmeaza avorturile si nimic nu este sigur 100 la suta

OK, in primul rand exista metode de contraceptie. Este adevarat ca nu sunt sigure 100% dar 96% tot sunt sigure. Si eu nu spun ca ar trebui sa faci sex cu cine iti iese in cale, dar daca ai o relatie stabila si vrei sa te daruiesti de ce sa nu o faci? Eu sunt impotriva avortului si sincer condamn femeile care au facut pacatul suprem doar pt ca nu se simt in stare sa creasca un copilas. Daca mi se intampla inainte de casatorie sa raman insarcinata cu siguranta voi face copilul cu sau fara ajutorul prietenului. Asta inseamna sa fii cu adevarat independenta. Dupa ce ai copii nu inseamna ca esti la mana barbatului pt ca ai si tu un job, ai familie care te sustine, prieteni si multe altele. Eu ma simt egala cu barbatul si nimeni si nimic nu imi va schimba mentalitatea asta. Sincer, tot afirmi ca femeile europene sunt slugi etc, dar tu nu tot europeana esti? Cine ti-a bagat asa ceva in cap? Invata sa fii independenta si sa nu depinizi de barbat nici dupa casatorie sau dupa copii. O zi buna!
NOI OAMENII NU PUTEM FII EGALI UNII CU ALTII PT CA FICARE OM ESTE DIFERIT...da acum depinde si de fiecare pe care drum il alege..Poti diferit din cauza obiceiurilor rele,,sau poti fii diferit pt ca ai talente diferite...A fii diferit are mai multe intelesuri..
Eu nu vreau sa fiu egala cu barbatul pt ca nu am cum sa fiu egala cu ceilalti oameni pt ca fiecare om este diferit...Ci vreau doar respect si corectitudine de la oameni.Asta este principiul meu de viata
ingerasulluptator
Postat pe 9 Octombrie 2012 12:48
De la: Georgescu_Jorj_Ioan_1, la data 2012-09-30 04:53:44Floarea de lamita e simbolul ca mireasa este virgina.In realitate ...
CE CREDETI CA SE VA INTIMPLA DACA AMBII SUNT VIRGINI?


pai nu se va intampla nimic deosebit, nici daca sunt virgini si nici daca nu sunt virgini!
totul se invata!
pana la urma o sa descopere ce au de facut!
parca daca ar fi virgini ar avea un handicap! asa suna intrebarea ta de final!
si ca sa inchei, daca ambii sunt virgini... se ghideaza dupa miros!
heartbit
Postat pe 9 Octombrie 2012 13:06
De la: Lukacs_Kafony_Monika_1, la data 2012-10-07 04:39:00EU am fost virgina cand m-am casatorit, si Doamne ajuta nu sunt curioasa cum e cu altu, deoarece sotul ma satisface 100%.Niu imi pare rau, era un sentiment foarte placut si am fost mandra cam am purtat rochia de mireasa alba in toate sensurile.Am fost impreuna 5 ani inaintea casatoriei, si acum avem 4 ani de casnicie si un baietel de aproape 2 ani.Sotul nu era virgin dar nu a avut prea multa experienta.Parerea mea ese ca daca exista dragoste adevarata si binecuantarea lui Dumnezeu, totul este perfect si sexul devine daruire cu dragoste.
Recomand din tot sufletul ca sa aveti o viata linistita si o casnicie curata si fericita sa va mentineti curate pana la casnicie, si va daruit sotului cu dragoste.Eu sper ca astfel va rezista casnicia si va dura o vesnicie.
Numai bine va doresc tuturor!


Felicitari pentru sentimentele avute in timpul cand ai purtat rochia de mireasa.
Oricum sentimente placute au toate miresele in ziua nuntii!!!

Insa, de la sentimente de virgina pana sa spui ca nu-ti trebuie altcineva pentru ca sotul te satisface 100% este cale lunga; nu ai de unde sa stii asta; faptul ca ai un copil de doi ani (sa-ti traiasca) asta nu e garantia ca sotul te satisface; ma tem ca te inseli atat de rau.....nu cred ca-ti doresti sa-l gasesti pe cel care s-ar putea sa te satisfaca 100%

adeline
Postat pe 9 Octombrie 2012 15:27
Felicitari pentru sentimentele avute in timpul cand ai purtat rochia de mireasa.
Oricum sentimente placute au toate miresele in ziua nuntii!!!

Insa, de la sentimente de virgina pana sa spui ca nu-ti trebuie altcineva pentru ca sotul te satisface 100% este cale lunga; nu ai de unde sa stii asta; faptul ca ai un copil de doi ani (sa-ti traiasca) asta nu e garantia ca sotul te satisface; ma tem ca te inseli atat de rau.....nu cred ca-ti doresti sa-l gasesti pe cel care s-ar putea sa te satisfaca 100%

[/quote]


Mai gasesc si eu persoane care au aceeasi mentalitate ca a mea..si zlava domnului am si eu o fetita de 6 ani..si nu am sa o bat la cap sa fie virgina.!!Vrea sa isi inceapa viata sexuala cand o fi ceasul..sa-l inceapa dar cu cap!!
Apoi doamna mai sus..spunea ca ea a fost virgina iar sotul nu..dar ca nu avea multa experienta..Ehh...dar ea de unde stie..daca spune ca a fost virgina?
nu_sunt_nimeni
Postat pe 9 Octombrie 2012 15:43
De la: jjulyeta, la data 2012-10-09 15:43:34Felicitari pentru sentimentele avute in timpul cand ai purtat rochia de mireasa.
Oricum sentimente placute au toate miresele in ziua nuntii!!!

Insa, de la sentimente de virgina pana sa spui ca nu-ti trebuie altcineva pentru ca sotul te satisface 100% este cale lunga; nu ai de unde sa stii asta; faptul ca ai un copil de doi ani (sa-ti traiasca) asta nu e garantia ca sotul te satisface; ma tem ca te inseli atat de rau.....nu cred ca-ti doresti sa-l gasesti pe cel care s-ar putea sa te satisfaca 100%




Mai gasesc si eu persoane care au aceeasi mentalitate ca a mea..si zlava domnului am si eu o fetita de 6 ani..si nu am sa o bat la cap sa fie virgina.!!Vrea sa isi inceapa viata sexuala cand o fi ceasul..sa-l inceapa dar cu cap!!
Apoi doamna mai sus..spunea ca ea a fost virgina iar sotul nu..dar ca nu avea multa experienta..Ehh...dar ea de unde stie..daca spune ca a fost virgina? [/quote] pai poate era timid...Rusinos sa se dezbrace complet cine stie...Ce crezi ca o femeie virgina este si proasta..o fii citit si ea...si eu stiu multe lucruri dar asta nu inseamna ca le si practic
ingerasulluptator
Postat pe 9 Octombrie 2012 20:37
De la: jjulyeta, la data 2012-10-09 15:43:34Felicitari pentru sentimentele avute in timpul cand ai purtat rochia de mireasa.
Oricum sentimente placute au toate miresele in ziua nuntii!!!

Insa, de la sentimente de virgina pana sa spui ca nu-ti trebuie altcineva pentru ca sotul te satisface 100% este cale lunga; nu ai de unde sa stii asta; faptul ca ai un copil de doi ani (sa-ti traiasca) asta nu e garantia ca sotul te satisface; ma tem ca te inseli atat de rau.....nu cred ca-ti doresti sa-l gasesti pe cel care s-ar putea sa te satisfaca 100%




Mai gasesc si eu persoane care au aceeasi mentalitate ca a mea..si zlava domnului am si eu o fetita de 6 ani..si nu am sa o bat la cap sa fie virgina.!!Vrea sa isi inceapa viata sexuala cand o fi ceasul..sa-l inceapa dar cu cap!!
Apoi doamna mai sus..spunea ca ea a fost virgina iar sotul nu..dar ca nu avea multa experienta..Ehh...dar ea de unde stie..daca spune ca a fost virgina? [/quote] pai poate era timid...Rusinos sa se dezbrace complet cine stie...Ce crezi ca o femeie virgina este si proasta..o fii citit si ea...si eu stiu multe lucruri dar asta nu inseamna ca le si practic
ingerasulluptator
Postat pe 9 Octombrie 2012 20:37
pai poate era timid...Rusinos sa se dezbrace complet cine stie...Ce crezi ca o femeie virgina este si proasta..o fii citit si ea...si eu stiu multe lucruri dar asta nu inseamna ca le si practic
ingerasulluptator
Postat pe 9 Octombrie 2012 20:38
pai poate era timid...Rusinos sa se dezbrace complet cine stie...Ce crezi ca o femeie virgina este si proasta..o fii citit si ea...si eu stiu multe lucruri dar asta nu inseamna ca le si practic
ingerasulluptator
Postat pe 9 Octombrie 2012 20:38
mai da o postare ingeras si poate se repara pagina
Eugenia_
Postat pe 9 Octombrie 2012 20:47
De la: Eugenia_, la data 2012-10-09 20:47:22mai da o postare ingeras si poate se repara pagina


Ori nu stie cu calculatorul..ori vrea sa fie inteles(a)..sau vrea sa vada numai mesajele lui(ei)
nu_sunt_nimeni
Postat pe 9 Octombrie 2012 23:17

Daaaa, este culmea "perfectiunii" sa fie amandoi virgini, sa nu aiba habar de nimic.
In general cand te casatoresti o faci pentru ca te intelegi cu partenerul pe TOATE planurile nu doar in privinta potrivirii de caracter!

Asadar, potriveala trebuie sa fie intru totul, mai cu seama ca un mariaj este aproape ca o loterie!
Eu una am avut noroc!
garbo212707
Postat pe 10 Octombrie 2012 13:14
S-ar putea sa fii surprinsa cate femei traiesc intr- o casnicie doar pentru ca se potrivesc cu sotul la pat ...Uitam cum mamele noastre si societatea ne-au invatat ca divortul e o rusine pentru familie ,iar daca mai mentionezi si insatisfactia sexuala drept motiv,esti deja o c.... De asta nu avem curaj sa ne cerem dreptul la fericire ,iar copii nostri ne vad indurand ani si ani ,sub diverse motive ca: o fac pentru copii ,bla bla bla ...Lipsa vietii sexuale in cuplu duce la probleme de sanatate si acelea chiar ne schimba personalitatea ,devenim irascibile ,nervoase ,deprimate ,batrane .Apoi ne victimizam cand sotii se duc la altele tinere .Noi acceptam asta ,putem sa-i punem capat ,chiar meritam o viata mai buna .Ce invata copiii nostri privindu-ne suferind zi de zi? Asta e casnicia ? Ne mai miram ca nu se mai casatoresc,ca traiesc in concubinaj,ca nu mai fac copii ...Noi ne pedepsim singure!
laurar
Postat pe 10 Octombrie 2012 17:32
Asa este!
laurar
Postat pe 10 Octombrie 2012 17:33
De la: ingerasulluptator, la data 2012-10-06 21:34:26Eu cred ca este bine ca amandoi sa fie virgini pana la casatorie..Cu conditia sa aiba principiii ca dupa casatorie sa nu fie curiosi cum este si cu alte persoane..Depinde de principii nicidecum nu este bine...Pt ca daca nu ai principii si au un alturaj mai putin serios sau prieteni care te influenteaza rau si tu te iei dupa ei,,poti oricand sa te schimbi..
Eu zic ca conteaza sufletul,,si inainte sa va casatoriti trebuie sa mergeti la doctor sa va faceti analizele ca sa fie sanatos...
chestia cu sexul este un principiiu de respect fata de Dumnezeu...si fata de tine..
cred ca nu conteaza doar ca cei doi sa fie virgini ci conteaza ca sa aiba si principii ca sa poata ramane virgini...
Dar sa ai grija sa nu te casatoresti cu un barbat rau...nu trebuie sa te casatoresti ca doresti sa te culci cu el..Ci doar daca el este un om bun si cu caracter
Pirat
Postat pe 10 Octombrie 2012 19:26
De la: ingerasulluptator, la data 2012-10-06 21:34:26Eu cred ca este bine ca amandoi sa fie virgini pana la casatorie..Cu conditia sa aiba principiii ca dupa casatorie sa nu fie curiosi cum este si cu alte persoane..Depinde de principii nicidecum nu este bine...Pt ca daca nu ai principii si au un alturaj mai putin serios sau prieteni care te influenteaza rau si tu te iei dupa ei,,poti oricand sa te schimbi..
Eu zic ca conteaza sufletul,,si inainte sa va casatoriti trebuie sa mergeti la doctor sa va faceti analizele ca sa fie sanatos...
chestia cu sexul este un principiiu de respect fata de Dumnezeu...si fata de tine..
cred ca nu conteaza doar ca cei doi sa fie virgini ci conteaza ca sa aiba si principii ca sa poata ramane virgini...
Dar sa ai grija sa nu te casatoresti cu un barbat rau...nu trebuie sa te casatoresti ca doresti sa te culci cu el..Ci doar daca el este un om bun si cu caracter
Pirat
Postat pe 10 Octombrie 2012 19:27
De la: ingerasulluptator, la data 2012-10-06 21:34:26Eu cred ca este bine ca amandoi sa fie virgini pana la casatorie..Cu conditia sa aiba principiii ca dupa casatorie sa nu fie curiosi cum este si cu alte persoane..Depinde de principii nicidecum nu este bine...Pt ca daca nu ai principii si au un alturaj mai putin serios sau prieteni care te influenteaza rau si tu te iei dupa ei,,poti oricand sa te schimbi..
Eu zic ca conteaza sufletul,,si inainte sa va casatoriti trebuie sa mergeti la doctor sa va faceti analizele ca sa fie sanatos...
chestia cu sexul este un principiiu de respect fata de Dumnezeu...si fata de tine..
cred ca nu conteaza doar ca cei doi sa fie virgini ci conteaza ca sa aiba si principii ca sa poata ramane virgini...
Dar sa ai grija sa nu te casatoresti cu un barbat rau...nu trebuie sa te casatoresti ca doresti sa te culci cu el..Ci doar daca el este un om bun si cu caracter
Pirat
Postat pe 10 Octombrie 2012 19:28
De la: ingerasulluptator, la data 2012-10-08 12:13:17
De la: jjulyeta, la data 2012-10-08 09:40:07
De la: garbo219937, la data 2012-10-08 08:03:08Este bine ca ambii sa fie virgini din toate punctele de vedere....
Este un omagiu adus lui/ei atunci cand te pastrezi curat,sfant,alb imaculat,fara nicio pata...
Casatoria este o binecuvantare atunci cand este facuta dupa principiile pe care le-a lasat Dumnezeu....Numai ca ,noi,am ales drumul, asa zis, mai usor....De fapt este un drum al lumii acesteia, sa fii cool, sa fi pe val, sa fi la fel ca ceilalti, sa-ti incepi viata sexuala cu cat mai devreme cu atat mai bine....Ce mare pacaleala! S-a ajuns sa avem fete insarcinate atunci cand ar trebui sa copilareasca...Sa ne maturizam ,ca asa-i trendul, cu cat mai devreme posibil...Niciodata nu inlaturam cauza...noi mergem mereu catre efect...Plini de "intelepciune", ajungem sa dam prezervative copiilor nostri, crezand ca astfel rezolvam lucrurile, astfel putem sta linistiti...am "rezolvat o mare problema...putem revenii usurati la viata de mai inainte...
Daca am lua timp si le-am expilica avantajele pe care le are virginitatea,de ambele parti si sa astepti pana cand dragostea adevatata si nu sexul,sa-ti aduca persoana pe care ai visat-o si cu care doresti sa-ti petreci toata viata, in respect, in frica de Dumnezeu, am fi mult mai castigati...noi si copii nostri...generatia aceasta , natiunea aceasta....am putea fi mai sanatosi fizic si psihic....si am putea inlatura toate efectele negative ale unei vieti, care se va transforma intr-un cosmar, in teama de boli venerice sau de boli incurabile.....Nu ne spune nimeni de efectele pe care le are sexul inainte de casatorie atat la barbati cat si la femei...cat de important sunt aspectele acestea pentru o viata de famile sanatoasa. De fapt ce mai vedem sanatos intr-o astfel de lume ,ocupata sa alerge dupa bani, dupa valori ,altadata considerate gresite....
Este greu sa fi barbatul/femeia unui singur partener toata viata....Pentru multi dintre noi este o binecuvantare sa-ti duci viata de familie dupa principii biblice, corecte, curate, in care copii ne fac idoli si vor face la randul lor ceea ce au vazut in caminul in care au crescut....
Avem, noi adultii, parintii, o mare responsabilitate sa-i educam sanatos, in frica de Dumnezeu...



Bai fratilor...cu mentalitatea asta a voastra invechita...nu o sa ajungeti la nivelul altor tari Europene nici peste 100 de ani.Probabil cei care lasa astefel de mesaje sunt POCAITI..ca altfel nu imi imaginezi cum puteti fi inca atat de innapoiatzi!
Pai da si pocaitii au voie sa isi spuna parerea....
Apoi tu ce crezi ca tarile o duc mai bine din punct de vedere sufletesc...
Femeile europene sunt facute slugi,,barbatii profita de ele si ele profita de pe urma altora cum ar fii romanii sau altii care si ei la randul lor depind de ele...
Nici femeile nu sunt mai bune..vor si cu aia in si cu sufletul in rai....Femeile vor ca barbatii sa fie corecti cu ele dar ele nu lupta sa fie cinstite....De asta au o viata care o au de pututoase ce sunt....
mai bine pocait si om cu principiii decat sa ka casatoresc cu un pacatos sa ma faca sluga si copii mei sa copie gandirea tatalui si eu nu mananc eu sa dau la copiii si copiii copoe gandirea egoista a tatalui pacatos si cand ajungi la batranete te arunca la gunoi...
oamenii isi merita soarta...Pocaitii cu principii sunt oameni morali daca ei respecta poruncile si sunt doar niste fanatici religiosi..si au o viata mai linistita decat o au pacatosii


Si ce te face sa crezi ca pocaitii nu sunt pacatosi ? Daca ei ar fi asa sfinti cum ii crezi tu sau cum "se cred" ei nu s-ar fi nascut oameni ....Au si ei pacatele lor si inca o chestie : de multe ori aparentele sunt inselatoare ...
Fata_Morgana
Postat pe 10 Octombrie 2012 20:09
De la: garbo133483, la data 2012-10-09 10:34:52Nu am citit niciunde o prostie mai mare.
Noi romanii indobitocim femeia din start prin conditionarea virginitatii. O femeie care se casatoreste cu primul care o cere de nevasta sub "PRINCIPII" va fi o nefericita, o nemultumita si o frustrata.
Traitiva viata fetelor si alegeti barbatul potrivit. Daca proorocul si regele DAVID care avea o multime de sotii, a sarvarsit adulter si crima s-a pocait si a fost iertat voi ce pacat faceti ca iubiti ?
Iubeste pe aproapele tau ca pe tine insuti . E una din poruncile din Decalon.



Scuze ,dar asa intelegi tu ca "noi romanii indobitocim femeia "?Afla ca sunt si alte natii pe pamantul acesta care respecta principiul acesta .

Nu David a avut mai multe sotii ,ci Solomon...
Iar David a fost iertat pentru ca s-a pocait ,asa este ..insa nu a mai recidivat ...nu s-a mai intors la faptele murdare de dinainte ...

Porunca "Iubeste pe aproapele tau ca pe tine insuti ,nu este in decalog ,reciteste Exod .cap 21,si ai sa vezi ca nu este...
Aceasta porunca nu inseamna ca trebuie sa faci sex cu aproapele ,este vorba de dragostea agape ...
Doamne cum pot unii sa denatureze si sa interpreteze cuvantul Sau ...

Scuze inca odata, pentru interventia mea ...
ica2
Postat pe 10 Octombrie 2012 23:20
In legatura cu ,, nu a mai recidivat, nu s-a mai intors la faptele murdare'' as vrea sa-mi spui parerea ta la urmatorul caz : HITLER . Are pe constiinta mii de crime, a distrus orase si destine. Istoria romantata ar zice ca in ziua mortii lui ar fi avut oarece regrete....... Crezi ca a fost iertat ?? Oare acum e bine mersi in Rai, alaturi de ingerasi si zane, alaturi de cei drepti si fara pata ??
GHEISA_
Postat pe 10 Octombrie 2012 23:39
Gheisa,sa nu comparam pe David cu Hitler..

David a fost numit "om dupa inima lui Dumnezeu "....a avut o viata inchinata Lui ...

Despre Hitler, parerea mea este ca nu are ce sa caute in Rai ....

Nu este suficient numai sa regeti ,cand ai savarsit o fapta rea ,ci trebuie sa ceri iertare de la Dumnezeu si sa parasesti pacatul.

De fapt ,numai Dumnezeu stie si cunoaste inima fiecaruia ,daca are o pocainta sincera ...

Talharul de pe cruce ,a primit raspunsul de la Mantuitorul,chiar in ultima clipa a vietii :"Astazi ,vei fii cu Mine in Rai ..."

O seara buna!
ica2
Postat pe 11 Octombrie 2012 00:17
aici in grecia,fetele de la 13 ani,in sus,nu mai sunt virgine.
nu cred ca e bine la o asa varsta mica,sa ai viata sexuala,dar puritatea unui om,e in sufletul lui.
daniilia
Postat pe 11 Octombrie 2012 04:57
Ica, ma asteptam la raspunsul tau. Mi-ai ridicat-o la fileu spunand despre talharul de pe cruce......
Acel om era atunci pe cruce din judecata omeneasca, nu scrie in biblie ce a facut, doar ca era condamnat .Isus l-a iertat !!!! Deci, judecata omeneasca era gresita,Dumnezeu a stiut mai bine ce merita acel ,,talhar''. Si atunci, nu ar fi mai bine , ca noi oamenii de rand sa nu mai judecam pe nimeni, sita de cernut nu este la noi, toti vom avea o judecata candva.
GHEISA_
Postat pe 11 Octombrie 2012 08:28
Buna ,Gheisa!!

La baza iertarii talharului rastignit pe cruce,a stat reintoarcerea,recunoasterea ,convertirea,pocainta si umilinta ,intr-un cuvant,renasterea credintei acelui barbat!A fost absolvit de orice vina,caci aceea exista,in momentul in care l-a recunoscut pe Isus Crisos,ca fiind,intr-adevar,Mesia!!!Deci,la baza stergerii unei greseli,sta pocainta si acea umilinta adusa de regretul faptei comise,intr-un cuvant,credinta!.
The_rock_flower
Postat pe 11 Octombrie 2012 08:47
Este corect ceea ce spui. Dar credinta era deja in sufletul acelui om, nu a facut decat sa se intoarca la ceea ce stia de mult. Ideea cu iertarea in ultimul moment .... este ceea ce nu imi place. Am auzit odata un barbat (un Don Juan) spunind : O sa-mi traiesc viata (se referea la desfrau) iar colo la 70 de ani o sa ma pocaiesc, sigur voi fii iertat
GHEISA_
Postat pe 11 Octombrie 2012 09:05

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vreau un sfat!sa mai raman alaturi de el?sau sa-l las? 337 De la: anarax 12 Iunie 2010 02:07
indoiala de copil...?! 316 De la: office_salinasusesi_ro 15 Septembrie 2010 12:19
de ce se inseala si femeile dar si barbatii? 260 De la: anirica 28 Mai 2010 18:54
Mai poate fi ce a fost candva??? 16 De la: reyya 6 Mai 2010 23:54
Un barbat rezista toata viata 12 De la: Dor_marunt 5 Aprilie 2010 07:28
Setari Cookie-uri