DE CE NU POTI TRAI CU O PERSOANA DE ALTA RELIGIE ¿?¿

sau, conform topicului, ii cerem ajutor lui Ezechiel
Eugenia_
Postat pe 10 Decembrie 2012 20:38
De la: Eugenia_, la data 2012-12-10 20:09:35'980 am si eu calendar.
mai lipseste sa ne spui ora exacta.

iti pare sisifica "munca" ta, nu? poate te inalta pana pe 21.
si eu care credeam ca au abecedar
ingerasulluptator
Postat pe 10 Decembrie 2012 23:51
De la: ingerasulluptator, la data 2012-12-10 23:51:15
De la: Eugenia_, la data 2012-12-10 20:09:35'980 am si eu calendar.
mai lipseste sa ne spui ora exacta.

iti pare sisifica "munca" ta, nu? poate te inalta pana pe 21.
si eu care credeam ca ai abecedar

ar trebui sa existe si abecedar spiritual pt cei incepatori...
ingerasulluptator
Postat pe 10 Decembrie 2012 23:53
11

Decembrie



Cci prin har ai fost mntuii, prin credin. Efeseni 2.8

Ce mare har s poi vedea

Cu ochii ti lumina,
Dar mult mai mare har tu ai
Cnd i-e iertat vina!
Ce mare har, ce mare har
S ai iertat vina!
Ce mare har s poi s-auzi
Cu-a ta ureche cntul,
Dar mult mai mare har tu ai
Cnd poi s-auzi Cuvntul!
Al lui Isus, al lui Isus
Auzi tu azi Cuvntul!
Ce mare har s poi s guti
Din roade de tot felul,
Dar mult mai mare har tu ai
Cnd guti ce bun e Domnul!
Ce mare har, ce mare har
S tii ce bun e Domnul!
Ce mare har s poi s-L simi
Pe Domnul ca i Toma,
Dar mult mai mare har tu ai
Creznd n El acuma!
Fr s-L vezi, fr s-L vezi,
S crezi n El acuma!

http://www.vesnicia.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=55&Itemid=29

Cercetai toate lucrurile i pstrai ce este bun (1 Tesalonicieni 5 : 21) :)
garbo242980
Postat pe 11 Decembrie 2012 06:52
Aici e loc de dat cu capul?
Am ajuns sa ma scrantesc de atata citit jurnale.
O fi vreun robot care da ora exacta.
O fi vreun extraterestru.
O fi dracu pe pamant?
Sarikiz
Postat pe 11 Decembrie 2012 15:26
Miercuri

12

Decembrie



ncrederea lui este zdrobit i sprijinul lui este o pnz de pianjen. Iov 8.14

Escaladorul (1)

Un escalador a fcut cunoscut printr-un anun, c va escalada fr vreun ajutor peretele unui mare magazin din America. Sosi momentul ateptat. Un tnr zvelt, mbrcat ntr-un trening de culoare albastru deschis i fcu apariia i, ncet, cu grij, ncepu s escaladeze peretele magazinului.
Cu binoclul se puteau vedea trsturile feei crtorului care exprimau firescul unei asemenea tentative. Se balans pe bordura unei ferestre, apoi urc pe o crmid ieit puin n afar, apoi mai departe, pe o corni ngust. n felul acesta, urc centimetru cu centimetru, urmrit cu ncordare de privirile unei mulimi imense. Imposibilul prea s devin realitate. Deja se apropia de acoperi. Se putea observa clar cum tnrul pipia la dreapta i la stnga peretele de deasupra lui, pentru a gsi iari ceva care s fie destul de solid, pentru a-i susine corpul i pentru a-l ajuta s nainteze. i parc zri ceva care arta ca o bucat de tencuial de ciment cenuiu. Se ntinse, ns nu ajunse la ea. Mulimea privea n sus cu respiraia tiat. Pe muli i trecur fiorii. Tnrul de pe zid ezit o clip, dup care fcu o micare fulgertoare pentru a apuca presupusa ieitur din zid.
http://www.vesnicia.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=55&Itemid=29
garbo242980
Postat pe 12 Decembrie 2012 16:20
De la: ingerasulluptator, la data 2012-12-10 23:53:51
De la: ingerasulluptator, la data 2012-12-10 23:51:15
De la: Eugenia_, la data 2012-12-10 20:09:35'980 am si eu calendar.
mai lipseste sa ne spui ora exacta.

iti pare sisifica "munca" ta, nu? poate te inalta pana pe 21.
si eu care credeam ca ai abecedar

ar trebui sa existe si abecedar spiritual pt cei incepatori...





ce-i ingeras? te-am dezamagit?
Eugenia_
Postat pe 12 Decembrie 2012 16:25
De la: Sarikiz, la data 2012-12-11 15:26:44Aici e loc de dat cu capul?
Am ajuns sa ma scrantesc de atata citit jurnale.
O fi vreun robot care da ora exacta.
O fi vreun extraterestru.
O fi dracu pe pamant?



nu e nimic din cele enumerate...
e doar un nenea care se plictiseste, fiindca are mintea in vacanta!
si si-a contractat el, lui insusi, un plan de postare a cel putin cate unui citat pe zi!
deci daca nu-si face planul... crapa fierea in el! si il ia ducandu-l acolo unde salasluieste talpa iadului! ... (vezi ivan turbinca al lui Creanga... )
heartbit
Postat pe 12 Decembrie 2012 16:25
Credinta este darul lui Dumnezeu.

Cci pirn har ai fost mntuii, prin credin. i aceasta nu vine de la voi: este darul lui Dumnezeu.Nu prin fapte ca s nu se laude nimeni. (Efeseni 2:8-9).
garbo242980
Postat pe 12 Decembrie 2012 19:49
Nu-ti irosi viata - John Piper (romana) http://www.youtube.com/watch?v=oHZpe8JbQQY
garbo242980
Postat pe 12 Decembrie 2012 19:50
Joi

13

Decembrie



es pnze de pianjen Pnzele lor nu slujesc la facerea hainelor i nu pot s se acopere cu lucrarea lor Isaia 59.5,6

Escaladorul (2)

n momentul urmtor, sub ochii ngrozii de spaim ai spectatorilor, escaladorul se prbui la pmnt. n minile sale mai inea nc ghemotocul cenuiu, ce se dovedi a fi doar o pnz de pianjen mbcsit de praf ceea ce el considerase c ar fi o piatr.
Ct de muli oameni se aseamn n nchipuirea lor religioas cu acest escalador! Pe baza propriei lor struine, ei ncearc s ajung n cer. Gndesc c pot fi mntuii dup propria lor nchipuire aceasta este pnza de pianjen. Ei triesc dup motto-ul: Fii corect i nu te uita la nimeni! La sfrit ns vor face o amar experien, pentru c s-au ncrezut ntr-o pnz de pianjen, fiind pierdui pentru venicie.
De aceea nu-i pune ncrederea ntr-o pnz de pianjen, care nu se reazem pe nimic! Pune-i ncrederea numai n Fiul lui Dumnezeu, care este Mntuitorul tuturor care cred n El. Hristos a murit pe cruce pentru pcatele tale. Numai Mntuitorul este Stnca; El te poate purta prin furtuni i chiar prin moarte. Te rog nu mai ese pnza de pianjen a unei religii, ci spune mpreun cu psalmistul: Da, El (Mntuitorul) este Stnca i Ajutorul meu (Psalmul 62.2)!
http://www.vesnicia.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=55&Itemid=29
garbo242980
Postat pe 13 Decembrie 2012 11:39
De la: garbo242980, la data 2012-12-13 11:39:37Joi

13

Decembrie

es pnze de pianjen Pnzele lor nu slujesc la facerea hainelor i nu pot s se acopere cu lucrarea lor Isaia 59.5,6


tu faci numai lucrari cu care sa te acoperi?
sa te acoperi de ce anume? te simti gol? de unde stii ca esti gol? sau ai mancat din fructele pomului interzis...?

prapaditule, cand ti-am zis mai demult ca e un pacat sa scoti sau sa adaugi ceva Bibliei, ai zis ca tu nu faci asa ceva ...
uita-te la citatul tau, ca l-ai inceput truchind o idee... si apoi continuand cu alta... esti chiar atat de orb incat sa nu vezi ca deja ai scos ... ai eliminat... voit, o parte a contextului pentru ca cealalta parte sa o folosesti scopurilor tale?
te dai mare crestin, dar esti un pacatos de cea mai joasa speta.
heartbit
Postat pe 13 Decembrie 2012 12:07

Este posibil s fie adugate i alte cari Bibliei?


ntrebare: Este posibil s fie adugate i alte cari Bibliei?

Rspuns: Nu exist nici un motiv s credem c Dumnezeu va oferi o alt revelaie pe care s-o adauge la Cuvntul Su. Biblia ncepe chiar cu nceputul omenirii Geneza i se termin cu sfritul omenirii aa cum l cunoatem Apocalipsa. Tot ce este scris ntre aceste dou cri este pentru folosul nostru ca i credincioi, pentru a ne umple de putere prin adevrul lui Dumnezeu, n viaa de zi cu zi. tim acest lucru din 2 Timotei 3:16-17: Toat Scriptura este insuflat de Dumnezeu i de folos ca s nvee, s mustre, s ndrepte, s dea nelepciune n neprihnire, pentru ca omul lui Dumnezeu s fie desvrit i cu totul destoinic pentru orice lucrare bun.

Dac alte cri ar fi adugate Bibliei, ar nsemna s spunem c Biblia pe care o avem astzi este incomplet i nu ne spune tot ce avem nevoie s tim. Dei se aplic direct doar crii Apocalipsa, Apocalipsa 22:18-19 ne nva un adevr important despre adugarea unor nvturi la Cuvntul lui Dumnezeu: Mrturisesc oricui aude cuvintele proorociei din cartea aceasta c, dac va aduga cineva ceva la ele, Dumnezeu i va aduga urgiile scrise n cartea aceasta. i dac scoate cineva ceva din cuvintele crii acestei proorocii, i va scoate Dumnezeu partea lui de la pomul vieii i din cetatea Sfnt, scrise n cartea aceasta...

Tot ce avem nevoie este cuprins n actualele 66 de cri ale Bibliei. Nu exist nici o situaie din via la care Scriptura s nu se poat adresa. Ce a nceput n Geneza i gsete sfritul n Apocalipsa. Biblia este absolut complet i suficient. Ar putea Dumnezeu aduga ceva la Biblie? Desigur c da. Totui, nu exist nici un motiv biblic sau teologic s credem c El are s fac acest lucru sau c exista vreo nevoie pentru a-l face.
http://www.gotquestions.org/romana/carti-adaugate-Bibliei.html
garbo242980
Postat pe 13 Decembrie 2012 12:36
Heartbit inainte sa postezi te rog informeazate.

Apocalipsa 22:7i iata, Eu vin curand! Ferice de cel ce pazete cuvintele prorociei din cartea aceasta!
12 Iata, Eu vin curand; i rasplata Mea este cu Mine, ca sa dau fiecaruia dupa fapta lui.
13 Eu sunt Alfa i Omega, Cel Dintai i Cel de pe Urma, nceputul i Sfaritul.
garbo242980
Postat pe 13 Decembrie 2012 12:41
Incearca sa intelegi Idea celor 2 Meditati.
garbo242980
Postat pe 13 Decembrie 2012 12:46
Domnul nu intarzie in implinirea fagaduintei Lui, cum cred unii; ci are o indeluga rabdare pentru voi, si doreste ca nici unul sa nu piara, ci toti sa vina la pocainta. 2 Petru 3:9
garbo242980
Postat pe 13 Decembrie 2012 14:43
S nu v potrivii chipului veacului acestuia, ci s v prefacei, prin nnoirea minii voastre, ca s putei deosebi bine voia lui Dumnezeu: cea bun, plcut i desvrit (Romani 12:1-2).
garbo242980
Postat pe 13 Decembrie 2012 15:50
S nu v potrivii chipului veacului acestuia(adica sa nu fim ca oameni care nu il cunosc pe Dumnezeu)
ci s v prefacei, prin nnoirea minii voastre, ca s putei deosebi bine voia lui Dumnezeu: cea bun, plcut i desvrit (Romani 12:1-2).(adica sa citim Biblia si sa implinim voia lui Dumnezeu).
garbo242980
Postat pe 13 Decembrie 2012 17:51
1 Ioan 1:9 Daca ne marturisim pcatele, El este credincios i drept, ca s ne ierte pacatele i sa ne curaeasca de orice nelegiuire.
garbo242980
Postat pe 13 Decembrie 2012 20:56
mai pacalici, care te crezi predicator si care nu ai habar ce e cu tine pe lumea asta, cauta sa te informezi tu si cauta macar sa incerci a trece prin filtrul mintii tale, daca ai asa ceva, ceea ce tot postezi sintetic aici!
te-am intrebat ceva si in loc sa raspunzi ai umplut, ca un bolnav, pagina de citate. care e valoarea ta in ceea ce citezi? care e contributia ta?
zero barat!
meditatiile alea pentru mine pot avea un inteles, pentru tine altul, pentru un preot altul si pentru un salbatic din jungla amzoniana cun cu totul altul ...
deci ... valoarea este data de ceea ce cunoastem si de ceea ce simtim fiecare. oare ce te face sa crezi ca nu cunosteam acele doua meditatii, de ai simtit nevoia sa mi le citezi?
mi se pare ca faci o grava eroare, crezandu-te superior celor din jurul tau si subestimand tot ce misca in preajma ta...!
te asigur ca gresesti flagrant, dar te voi lasa sa te scalzi in proptiile-ti laturi!
heartbit
Postat pe 13 Decembrie 2012 22:50
De la: garbo242980, la data 2012-12-13 12:41:48Heartbit inainte sa postezi te rog informeazate.

Apocalipsa 22:7i iata, Eu vin curand! Ferice de cel ce pazete cuvintele prorociei din cartea aceasta!
12 Iata, Eu vin curand; i rasplata Mea este cu Mine, ca sa dau fiecaruia dupa fapta lui.
13 Eu sunt Alfa i Omega, Cel Dintai i Cel de pe Urma, nceputul i Sfaritul.

1. Tu esti roman? Ca vad ca nu stii sa scrii ! Pana si strainii scriu mai bne ca tine mai tu care doar dai citate fara sa ai o opinie....
2. Ce ne tot ameninti cu sfarsitul lumii? Oare nu stii ca nu avem de unde sa stim cand este si sub ce forma???
3. Heartbit, hai sa ii lasam lacomului subiectul sa il citeze singur pana se satura ca vorbeste de unul singur
Ca de vorbit romaneste nu stie si nici copy-paste nu face bine
Mai bine hai sa ne distram ca tot vin sarbatorile crestine
Sarikiz
Postat pe 16 Decembrie 2012 13:54
Sari, s trieti!
Axl_R
Postat pe 16 Decembrie 2012 14:06
Sari, Axl.... Dupa amiaza placuta
Rotty
Postat pe 16 Decembrie 2012 15:02
De la: Axl_R, la data 2012-12-16 14:06:03Sari, s trieti!

Multam de urare ! Ca am trecut de joi pana acum prin clipe de moarte (apocalipsa era sa vina mai devreme la mine ) Pana acum am scapat Mai am cateva zile pana la 21. Daca acum nu m-a luat, ca am fost la un pas de moarte, poate ma lasa sa traiesc!
Sarikiz
Postat pe 16 Decembrie 2012 16:30
De la: Rotty, la data 2012-12-16 15:02:44Sari, Axl.... Dupa amiaza placuta

Multumesc la fel! La tine gasesti bere buna, nu ca la noi Ma primesti in vizita?
Sarikiz
Postat pe 16 Decembrie 2012 16:31
eu vreau sa cumpar niste lumanari parfumate pentru ziua sfarsitului lumii. da si-o rochita : ca s-o-ntampin cu respect
Eugenia_
Postat pe 16 Decembrie 2012 16:57
Sari am tot iesit in usa,dar nu am vazut sa apari...
EU_ ....Pana la sfarsitul lumii ai timp sa cumperi un dulap plin
Rotty
Postat pe 16 Decembrie 2012 17:04
De la: Eugenia_, la data 2012-12-16 16:57:27eu vreau sa cumpar niste lumanari parfumate pentru ziua sfarsitului lumii. da si-o rochita : ca s-o-ntampin cu respect


O camasa de forta este mai buna
Sarikiz
Postat pe 16 Decembrie 2012 17:34
De la: Rotty, la data 2012-12-16 17:04:30Sari am tot iesit in usa,dar nu am vazut sa apari...
EU_ ....Pana la sfarsitul lumii ai timp sa cumperi un dulap plin

Dar nu am timp sa le beau !
Sarikiz
Postat pe 16 Decembrie 2012 17:35
Macar o betie zdravana tot reusesti
Rotty
Postat pe 16 Decembrie 2012 17:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
DACA TOT NE PLACE SI NU AVEM CE FACE 29 De la: gr33nview 10 Iunie 2013 23:37
"te iubesc" dupa cateva intalniri.. 40 De la: nathalie 17 Octombrie 2011 08:46
FEMEILE ! DE ZIUA LOR,CIT DE ATENTI SUNT BARBATII ? 7 De la: IOANIDE 5 Martie 2012 19:54
am visat copil mic.. 23 De la: hermosa20 19 Mai 2014 08:06
Ce stiti despre barbatul varsator? 2 De la: garbo198469 28 Martie 2011 12:22
Setari Cookie-uri