Renuntare

Buna! As vrea sa ma ajutati si pe mine, va rog... cu un sfat, o vorba.
Iubitul meu, in urma cu cateva saptamani, in timp ce faceam dragoste, a ejaculat fara sa-mi spuna sau sa se opreasca, iar apoi a penetrato inapoi in mine. Pe urma am facut dus, chear si spalatura vaginala cu pompita. Dupa cateva zile ne-am linistit cu un test de sarcina ce a aratat ca nu sunt insarvinata. Ce vreau sa va spun este ca, de 3 saptamani el este plecat in alta tara iar eu am fost acum 1 zi la ginecoloaga si am aflat ca, pe langa o raceala ce sa tras pe ovarul drept...sar putea sa am si o sarcina extrauterina. Urmeaza ca dupa sarbatori sa imi fac un test de sarcina. Aseara cand am discutat cu iubitul, si i-am povestit tot ce am rezolvat la ginecologie a inceput sa se streseze si sa imi spuna ca nu este posibil asaceva, chear mi-a strigat ca eu ii ascund ceva lui. Sarcina inca nu se vede clar ca exista, cand mia facut ecografie. Asta ar insemna ca am cateva saptamani. Ce nu am inteles eu, unde a inceput sa se dezvolte oul, cred ca in ovar. In afara de toate acestea, mi-a mai spus el ca orice ar fi se va termina dar el cand vine in tara vrea sa mergem la un alt ginecolog sa imi faca acel test care dovedeste ca este al lui. Nu stiu ce sa fac sincer. Am decis sa o terminam, pana la urma aceasta sarcina sar putea sa nu existe, sau sa se poata soarbe prin tratament. Ma-ti ajuta cu un sfat sau ceva ce sa ma linisteasca. Va multumesc sii PASTE FERICIT!
alabala
Postat pe 4 Mai 2013 13:44


mmmda... ! si daca-mi permiti, cu doua vorbe ! PASTE FERICIT !
barboneli
Postat pe 4 Mai 2013 13:50
"in urma cu cateva saptamani, in timp ce faceam dragoste, a ejaculat fara sa-mi spuna sau sa se opreasca, iar apoi a penetrato inapoi in mine."

Trebuia sa te anunte ? Tu nu iti dai seama cand se apropie de momentul........ala ? ...Ma rog , irelevant.

", mi-a mai spus el ca orice ar fi se va termina dar el cand vine in tara vrea sa mergem la un alt ginecolog sa imi faca acel test care dovedeste ca este al lui. Nu stiu ce sa fac sincer. "

As zice sa-i dai papucii.... Da` nu stiu daca baietul are dreptate in privinta fidelitatii..... Daca tu zici ca i-ai fost fidela(sau fidea ,cum vrei....) , si el mai face fitze........atunci.....Pa , si gata. O relatie nu se poate intemeia pe suspiciuni . Lasa ca iti zic alta data mai mult....
Rotty
Postat pe 4 Mai 2013 15:02
Cum adica sarcina extrauterina nu se vede inca?!
Ca este sau nu "al lui", sarcina asta este sortita avortului din start, nici un doctor nu o va lasa sa evolueze, deoarece se dezvolta in alt loc decat in interiorul uterului....altfel ai muri!
LLisa
Postat pe 12 Mai 2013 14:01
in primul rind: o sarcina extrauterina este o problema GRAVA, poate fi fatala daca se dezvolta si provoaca rupturi de trompa si hemoragie interna, deci fuguta la doctor si asigura-te ca NU e extrauterina - sau, daca e, ce sa faci. De amorez discutam dupa aia... nu el e prioritar acum.
quasaria
Postat pe 12 Mai 2013 14:08
(Apocalipsa 21:8)
Dar, cât despre fricoşi, necredincioşi, scârboşi, ucigaşi, curvari, vrăjitori, închinătorii la idoli şi toţi mincinoşii, partea lor este în iazul care arde cu foc şi cu pucioasă, adică moartea a doua.”

(Faptele Apostolilor 17:30,31)
Dumnezeu nu ţine seama de vremurile de neştiinţă şi porunceşte acum tuturor oamenilor de pretutindeni să se pocăiască;
pentru că a rânduit o zi în care va judeca lumea după dreptate, prin Omul pe care L-a rânduit pentru aceasta şi despre care a dat tuturor oamenilor o dovadă netăgăduită, prin faptul că L-a înviat din morţi…”


Fiindcă plata păcatului este moartea, dar darul fără plată al lui Dumnezeu este viaţa veşnică în Isus Hristos, Domnul nostru.
(Romani 6:23)

Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El, să nu piară, ci să aibă viaţa veşnică. (Ioan 3: 16)
garbo242980
Postat pe 20 Mai 2013 20:42
o sarcina extrauterina nu se absoarbe prin nici un tratament, bine ca ti-a vazut-o totusi devreme si nu ai ajuns la urgente cind era prea tirziu. o sarcina extrauterina se poate sa nu se vada ceva vreme, depinde unde e pozitionata.
o sarcina extrauterina inseamna operatie.
eu am ramas fara o trompa din cauza asta si imposibilitatea de a mai face copii....
vivacedonna
Postat pe 23 Mai 2013 20:36
De la: alabala, la data 2013-05-04 13:44:55Buna! As vrea sa ma ajutati si pe mine, va rog... cu un sfat, o vorba.
Iubitul meu, in urma cu cateva saptamani, in timp ce faceam dragoste, a ejaculat fara sa-mi spuna sau sa se opreasca, iar apoi a penetrato inapoi in mine. Pe urma am facut dus, chear si spalatura vaginala cu pompita. Dupa cateva zile ne-am linistit cu un test de sarcina ce a aratat ca nu sunt insarvinata. Ce vreau sa va spun este ca, de 3 saptamani el este plecat in alta tara iar eu am fost acum 1 zi la ginecoloaga si am aflat ca, pe langa o raceala ce sa tras pe ovarul drept...sar putea sa am si o sarcina extrauterina. Urmeaza ca dupa sarbatori sa imi fac un test de sarcina. Aseara cand am discutat cu iubitul, si i-am povestit tot ce am rezolvat la ginecologie a inceput sa se streseze si sa imi spuna ca nu este posibil asaceva, chear mi-a strigat ca eu ii ascund ceva lui. Sarcina inca nu se vede clar ca exista, cand mia facut ecografie. Asta ar insemna ca am cateva saptamani. Ce nu am inteles eu, unde a inceput sa se dezvolte oul, cred ca in ovar. In afara de toate acestea, mi-a mai spus el ca orice ar fi se va termina dar el cand vine in tara vrea sa mergem la un alt ginecolog sa imi faca acel test care dovedeste ca este al lui. Nu stiu ce sa fac sincer. Am decis sa o terminam, pana la urma aceasta sarcina sar putea sa nu existe, sau sa se poata soarbe prin tratament. Ma-ti ajuta cu un sfat sau ceva ce sa ma linisteasca. Va multumesc sii PASTE FERICIT!


Sarcina extrauterina iti pune viata in pericol. Cu cat trece mai mult timp, cu atat devine mai periculoasa. Vezi de tine si rezolva problema, in rest, reactia , iubitului '' chiar nu este importanta...ce mai empatie ! Iata cateva informatii :
,, In mod normal, la inceputul sarcinii, oul fertilizat calatoreste din trompa uterina catre uter, unde se implanteaza si creste. In aproximativ 2% din sarcini, oul fertilizat (zigotul), se implanteaza pe o suprafata din afara uterului determinand astfel dezvoltarea unei sarcini ectopice (cunoscuta si sub numele de sarcina extrauterina sau sarcina tubara).

Aproape toate sarcinile extrauterine se dezvolta intr-una din trompele uterine dar se mai pot localiza si la nivelul ovarului, cervixului (partea inferioara a uterului) sau in interiorul abdomenului. O sarcina extrauterina nu poate sustine fetusul in viata foarte mult timp.

Daca este lasata netratata, sarcina ectopica tubara poate determina ruptura trompei uterine si hemoragie masiva, complicatii ce pun in pericol viata gravidei. De aceea, in cazul unei sarcini extrauterine diagnosticate, care nu determina prin ea insasi avort spontan, este necesara intreruperea acesteia, fie prin metode medicale ce opresc dezvoltarea sarcinii, fie prin metode chirurgicale ce inlatura mecanic zigotul implantat anormal.

Cel mai important risc asociat cu sarcina extrauterina este deteriorarea fertilitatii. Sarcina ectopica poate distruge una din trompele uterine, reducand astfel sansele unei viitoare conceptii si crescand riscul aparitiei in viitor a unei noi sarcini extrauterine.

Prin dezvoltarea sa, sarcina extrauterina pune in pericol viata gravidei. Desi decesul din aceasta cauza este rar, sarcina extrauterina reprezinta principalul motiv al deceselor survenite in primul trimestru de sarcina. O ruptura a sarcinii extrauterine necesita tratament chirurgical de urgenta''
Succes si multa sanatate !
ScotyAnna
Postat pe 28 Mai 2013 08:16

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Concediu placut 44 De la: garbo265966 18 Iunie 2012 22:36
Ce sa va aduca MOS CRACIUN in seara de Craciun? 765 De la: elisabeta_boia 21 Decembrie 2012 23:44
Elevii fac spondiloza de la ghiozdane! 15 De la: garbo193607 10 Iunie 2011 17:13
Citat din Biblie 12 De la: eu_geminy 27 Decembrie 2010 00:19
Doamne 69 De la: ale_micutza 27 Iunie 2010 09:08
Setari Cookie-uri