Este normal

sa faci dragoste cu un tip la care tii si sa te gandesti la altul. Cea mai buna prietena ma asigura ca este cat se poate de uzual, ba chiar normal.

Am o relatie on and off cu un tip din afara. Nu-i place sa fie legat si nici mie. Aceasta relatie fara obligatii, ne ofera amandorura o libertate sentimentala de care eu personal n-am profitat niciodata, pentru ca am limitata la minimum contactele fizice cu o persoana de sex opus. In urma unei deceptii profunde, m-am decis ca relatiile mele sa nu mai implice amor.
Din nefericire (sau fericire?) in urma cu doi ani am cunoscut un tip. Mititel, uratel, modest, inteligent, cu ochelari. Exact genul meu. Am avut o relatie de tip oficial, dar ceea ce am experimentat atuncicu el a fost mai mult decat unic: a fost inimaginabil.
A marriage of true minds, cum ar zice bardul. Comunicam la nivel formal; dar dialogul adevarat avea loc la alt nivel. Desi vorbeam limbi diferite, ne intelegeam prin jumatati de fraze, practic eram pe aceeasi lungime de unda, mental, Ne-am despartit, urma sa revin sa-l mai caut.
L-am cautat, era bolnav; concediu de boala prelungit. I-am scris pe facebook, chipurile pentru a-i cere sfatul in problema oficala, de o maniera formala. Mi--a raspuns la fel de formal.
M-am reintalnit cu prietenul iubit. Stiind ca nu dorea sa se implice prea mult, l-am respins elegant, spunandu-i ca e mai bine sa ramanem doar prieteni. Anul urmator a revenit in Romania, bineinteles ca am fost impreuna mai peste tot si incidental ne-am culcat o data impreuna. Asta n-a schimbat relatia noastra, dar mi l-a adus in minte cu insistenta pe celalalt. A trecut apoi aproape un an in care nu am mai avut relatii decat strict amicale cu prietenul si nu am mai comunicat deloc cu celalalt. Ma linistisem, sau cel putin asa am crezut.
Anul asta povestea s-a repetat. Am fost eu la el, sigura de mine, l-am sedus pe vechiul prieten, darcand m-am intors in Romania, tot la celalalt ma gandeam. Acum sa faci sex o data pe an la varsta mea, nu cred ca-i prea mult (nu ca n-as avea oferte, dar sunt genul dominatoare, materialista si mofturoasa pe deasupra) dar sa ma culc cu un tip si-apoi sa ma gandesc trei luni la altul, e chinuitor chiar si pentru o constiinta relaxata ca a mea.

Ei bine, daca nu v-ati plictisit citind postarea mea, puteti scrie eventual ceva. Nu ma luati cu texte etice, ca nu cred nici iubirea unica (am fost indragostita intre 20 si 30 de ani de vreo treo ori si a fost foarte unic de fiecare data), nici cu sfaturi intepate sau ironii fortate,
nu este o tragedie ce mi se intampla si nu simt nevoia sa primesc nici aplauze, nici cainari, nici fluieraturi.

Iar daca vi se pare absolut normal sa fii indragostita de un tip (cred ca asa se cheama obsesia asta care ma tine de doi ani de zile si-mi da fluturasi in stomac de cate ori ma gandesc la El) cu care nu ai absoult nici o treaba si habar n-are de tine si sa te culci cu altul pentru a mentine o prietenie cu beneficii, puteti subscrie la clubul meu. Mai cunosc inca doua persoane de genul feminin care m-au asigurat ca este cat se poate de normal.

Aceasta intrebare, postare , opinie sau cum vreti s-o numiti priveste (aproape) exclusiv pe doamne. Din teorie si practica acumulata pe parcursul nefericitei mele vieti sociale, am inteles ca pentru barbati aceasta atitudine este considerata a fi cat se poate de normala.
Sassette
Postat pe 29 Septembrie 2012 00:31
Ce anume este considerata de catre barbatii pe care tu i'ai cunoscut o atitudine normala -pt ca nu putem generaliza-... sa faci sex cu unu' din interes si sa te gandesti la altu' ? Sau sa ai o singura partida pe an pt ca esti materialist, mofturoasa..etc... ??? Ca nu am inteles...
Si ce anume vrei de'fapt? Sa primesti confirmarea pe care ti'a dat'o prietenele tale? Ca e normal asa? Defineste tu normalul daca poti, te rog...
Plus de asta, la inceputul postarii ai zis " sa faci dragoste cu un tip la care ti dar sa te gandesti la altul"... si pe la sfarsit ai zis ca faci sex cu unu' pe interes si ai fluturi in stomac pt celalalt de 2 ani... Undeva e o contradictie.
Am raspuns acestei postari nu ca sa subscriu la "clubul tau", pentru ca nu ma caracterizeaza. Nici nu iti dau lectii de etica, dar e absurd ce spui, infantil, prostesc si fara noima. Si daca ai impresia ca DOAMNELE de pe acest site -caci, slava Domnului, avem destule- vor intra sa comenteze ineptia pe care'ai scris'o, eu cred ca te inseli.
Da, poate ca am intrat ca sa subliniez ca esti deplasata. Asa sunt eu, nu ma pot abtine
b727ana
Postat pe 29 Septembrie 2012 03:48
eu ma gandesc, cateodata, la Brad Pitt
Eugenia_
Postat pe 29 Septembrie 2012 07:53
De la: Eugenia_, la data 2012-09-29 07:53:12eu ma gandesc, cateodata, la Brad Pitt



Visul meu secret e Hugh Laurie din ,,Doctor House ''
GHEISA_
Postat pe 29 Septembrie 2012 08:42
De la: b727ana, la data 2012-09-29 03:48:21

Pardon, eu am zis "sa faci dragoste cu un tip la care tii" nu "la care ti". Chiar nu ai avea cum sa subscrii la grupul meu de prietene, care, chiar daca au o morala mai laxa, au in schimb o o ortografie ireprosabila.
Eu nu pot sa definesc normalitatea, ca nu sunt psiholog, stiu doar ca norma este data de evolutia mentalitatii societatilor. Acum un secol a fi homosexual era considerat o anomalie, acum vedem casatorii gay, peste un secol cred ca va fi "normalizat "si incestul.

Cat despre cazul cu tinutul la un tip cu care te afli intr-o relatie profitabila de ambele parti, stiu ca este greu de crezut pentru o loosera de Romania, dar poti sa tii intr-adevar la cineva, chiar daca relatia are si beneficii materiale. Am zis ca este un prieten si imi va fi prieten toata viata, indiferent de latura materiala. Trebuie sa fii complet debil sa concluzionezi dintr-o postare pe care ai citit-o pe diagonala,ca fac sex din interes cu un tip o data pe an.
Prefer sa-ti ignor opinia, caci e evident ca nu esti capabila sa intelegi nici macar sensul unui text relativ simplu. Inteleg ca nu te poti abtine sa comentezi, e o meteahna a anumitor doamnelor de a deschide gura cu ceva timp inainte de a face un minim efort de gandire, iar daca aceste "doamne" ma vor ocoli, promit ca n-o sa sufar.

In ceea ce priveste prietenul, am trecut prin momente critice impreuna, este singurul barbat in care am atata incredere ca i-am facut si procura pe contul bancar. Dar nu-l iubesc - nu-mi da fluturasi in stomac si nici mancarime in coltul stang al inimii.
Sassette
Postat pe 29 Septembrie 2012 16:21
De la: Eugenia_, la data 2012-09-29 07:53:12eu ma gandesc, cateodata, la Brad Pitt


am incercat si eu, dar era ocupat, mi-a zis ca tocmai se gandea si Eugenia la el, plus inca vreo cateva milioane de femei, si avand in vedere viata de familie extrem de aglomerata cu Angelina si copiii, chiar nu mai poate face fata saracul.
Sassette
Postat pe 29 Septembrie 2012 16:24
Si eu ma gandesc deseori la..JULIO IGLESIAS !!!
elisabeta_boia
Postat pe 29 Septembrie 2012 16:33
Betty ai fost la concert ? Parca era un concert acum prin toamna...
Rotty
Postat pe 29 Septembrie 2012 16:36
De la: elisabeta_boia, la data 2012-09-29 16:33:53 Si eu ma gandesc deseori la..JULIO IGLESIAS !!!


in nici un caz n-as putea fantasma cu unul care canta asa frumos, ca m-ar deruta complet si nu m-as mai putea concentra la sex. Pe Julio il pot auzi in fiecare zi, dar sexul e doar o data de doua ori pe an, desi poate ar fi mai bine sa fie invers, sau aproximativ invers
Sassette
Postat pe 29 Septembrie 2012 16:53
Nu am fost... as plange tot concertul... raman {mai bine} cu visele ..mele...
elisabeta_boia
Postat pe 29 Septembrie 2012 16:54
daaaaaaaaaa, pentru brad pitt n-am pic de compasiune
Eugenia_
Postat pe 29 Septembrie 2012 20:57
Urzupatoareo.... ...bietul mascul
Rotty
Postat pe 29 Septembrie 2012 21:10
De la: Sassette, la data 2012-09-29 16:21:50
De la: b727ana, la data 2012-09-29 03:48:21

Pardon, eu am zis "sa faci dragoste cu un tip la care tii" nu "la care ti". Chiar nu ai avea cum sa subscrii la grupul meu de prietene, care, chiar daca au o morala mai laxa, au in schimb o o ortografie ireprosabila.
Eu nu pot sa definesc normalitatea, ca nu sunt psiholog, stiu doar ca norma este data de evolutia mentalitatii societatilor. Acum un secol a fi homosexual era considerat o anomalie, acum vedem casatorii gay, peste un secol cred ca va fi "normalizat "si incestul.

Cat despre cazul cu tinutul la un tip cu care te afli intr-o relatie profitabila de ambele parti, stiu ca este greu de crezut pentru o loosera de Romania, dar poti sa tii intr-adevar la cineva, chiar daca relatia are si beneficii materiale. Am zis ca este un prieten si imi va fi prieten toata viata, indiferent de latura materiala. Trebuie sa fii complet debil sa concluzionezi dintr-o postare pe care ai citit-o pe diagonala,ca fac sex din interes cu un tip o data pe an.
Prefer sa-ti ignor opinia, caci e evident ca nu esti capabila sa intelegi nici macar sensul unui text relativ simplu. Inteleg ca nu te poti abtine sa comentezi, e o meteahna a anumitor doamnelor de a deschide gura cu ceva timp inainte de a face un minim efort de gandire, iar daca aceste "doamne" ma vor ocoli, promit ca n-o sa sufar.

In ceea ce priveste prietenul, am trecut prin momente critice impreuna, este singurul barbat in care am atata incredere ca i-am facut si procura pe contul bancar. Dar nu-l iubesc - nu-mi da fluturasi in stomac si nici mancarime in coltul stang al inimii.



"stimata".... viata lunga acolo la voi...alea cu ortografia "impecabila"... prefer oricand sa scriu si cu picioarele decat sa gandesc ca tine... Esti inca o anonima inculta -si incult nu doar in sensul ca nu ai continuitate in exprimare- .. iar faza cu procura pe contul bancar... tipic prostituatelor din diaspora... ;) ignora'ma si tu, stimata "inteligenta".... Si nu te ai forta atat, nu e necesar...
b727ana
Postat pe 30 Septembrie 2012 01:18
normalitatea e relativa - si plictisitoare, pe deasupra.
Din punctul meu de vedere, EU nu m-as regasi intr-o asemenea situatie niciodata pentru simplul fapt ca daca dl. din patul meu n-ar fi unicul si inimitabilul si incredibilul etc al momentului, n-ar avea ce sa caute acolo. Deci probabil as scutura lenjeria. Eventual, pe geam, daca cu usa nu rezolvam.
In rest, accept diversity sub toate formele ei... bileteral consimtite, da' la cine are chef sa fie kinky. Eu n-am. Sint o fiinta simpla, na.
quasaria
Postat pe 30 Septembrie 2012 11:33
ei na! "Complexitatea" matali de a explica cum sta treaba cu "scuturatu' " ii normala si diversity exercise in bed ;)...ca alfel, o posibila plictiseala s-ar rupe cearsaful numa' din scuturat, na ;))


Normalitate?!... daca nu am putina nebunie, eu nu-s normal...ce te mira?
Asta ii normalitatea mea....eeeee! explica tu mai ghini, na
Fss_ssu
Postat pe 30 Septembrie 2012 14:39
De la: GHEISA_, la data 2012-09-29 08:42:11
De la: Eugenia_, la data 2012-09-29 07:53:12eu ma gandesc, cateodata, la Brad Pitt



Visul meu secret e Hugh Laurie din ,,Doctor House ''



....si ce te rusinezi?....ete na ....

poti apela.....sigur ai sanse 00% in realitate si 1000% in vise...OK?
Incearca!....

...ii normal, na ;)
Fss_ssu
Postat pe 30 Septembrie 2012 15:29
De la: suparatu_, la data 2012-09-30 15:29:14
De la: GHEISA_, la data 2012-09-29 08:42:11
De la: Eugenia_, la data 2012-09-29 07:53:12eu ma gandesc, cateodata, la Brad Pitt



Visul meu secret e Hugh Laurie din ,,Doctor House ''



....si ce te rusinezi?....ete na ....

poti apela.....sigur ai sanse 00% in realitate si 1000% in vise...OK?
Incearca!....

...ii normal, na ;)



In vise....ii tare bun, atent, potent asa ca in realitate....chiar nu mai conteaza
GHEISA_
Postat pe 30 Septembrie 2012 15:34
De la: b727ana, la data 2012-09-30 01:18:24
De la: Sassette, la data 2012-09-29 16:21:50
De la: b727ana, la data 2012-09-29 03:48:21


"stimata".... viata lunga acolo la voi...alea cu ortografia "impecabila"... prefer oricand sa scriu si cu picioarele decat sa gandesc ca tine... Esti inca o anonima inculta -si incult nu doar in sensul ca nu ai continuitate in exprimare- .. iar faza cu procura pe contul bancar... tipic prostituatelor din diaspora... ;) ignora'ma si tu, stimata "inteligenta".... Si nu te ai forta atat, nu e necesar...


Problema ta nu e ca scrii cu picioarele, ci ca si gandesti cu ele. Aici singura care sa forteaza sa lege doua fraze esti tu. Chiar ar trebui sa iei lectii de la doamnele care au raspuns la topicul meu inept de-o maniera inteligenta si educata (vezi Eugenia, Betty sau Quasaria) , desi, evident, nu-mi impartasesc viziunea.
Sassette
Postat pe 30 Septembrie 2012 15:54
...poi eu am zis la deruta GHE... ...da tu, chiar ai experimentat in vis/ bune
....mai bine la "House" decat la Doctor! ;))

Normal ca Este normal!
Fss_ssu
Postat pe 30 Septembrie 2012 21:45
De la: suparatu_, la data 2012-09-30 21:45:55 ...poi eu am zis la deruta GHE... ...da tu, chiar ai experimentat in vis/ bune
....mai bine la "House" decat la Doctor! ;))

Normal ca Este normal!




Sunt o visatoare
Dar tu nu visezi.... la Angelina Jolie ??!
GHEISA_
Postat pe 30 Septembrie 2012 22:03
...nope, ii prea uza(ta);))....chiar daca "gaina batrana, face zama buna"...prefer o A mai tanara (SI) o am langa mine :)

Jolie, nu-i compatibila cu visul meu

Eu ma axez pe realitate...ii mai sanatos! )
Fss_ssu
Postat pe 30 Septembrie 2012 22:23
Norocosule !!!
GHEISA_
Postat pe 30 Septembrie 2012 22:33


mai! n-am castigat-o la RULETA :)
...da merci! ....recunosc, ca a fost cam greu de cucerit
Normal nu?? :)
Fss_ssu
Postat pe 30 Septembrie 2012 22:53
Mi se pare foarte fain ce traiesti!
Luna_in_capricorn
Postat pe 1 Octombrie 2012 15:25
Luna ! sa-ti raspund?

Prietena.....(q) simplitatea matali ii cam complexa in" normalitatea asta amalgamata".....laaaasa, ne-om percepe altfel in etapa a-4-a...
mai! daca vezi culori necunoscute si lumina aia puternica si corpuri nemaiantalnite/cunoscute, sa tragi jaluzelele si 3 zile sa te camuflezi, fara sa te uiti afara INTELEGI??....fine :-w
zi fr. tuturor si :-w linistiti trecerea in ......galactica :)
Fss_ssu
Postat pe 4 Octombrie 2012 11:43
Cred ca intrebarea ta mai corect ar fi trebuit sa sune, dupa ceea ce ai povestit, daca este normal sa faci sex cu un tip si sa fii indragostita de un altul?
Da, cred ca se poate intampla asa ceva, unor tipe ,,relaxate,, cum singura te-ai catalogat.
Daca este normal nu pot sa-ti raspund.
Normalitatea este un concept abstract si duce cu gandul la absolut
Pentru ca normalitatea se raporteaza la persoana care gandeste situatia data .
Chiar daca si eu as proceda ca tine, si ti-as da aprobarea mea, nu cred ca este suficient pentru a decide ,noi doua,impreuna cu alte cateva mii sau zeci de mii de persoane asemanatoare noua,daca asta face sa fie o normalitate.
Iar daca nu as gandi ca tine,si te-as dezaproba ,nici asta nu ar cataloga situatia data ca fiind anormala.Bine,as putea sa nu gandesc ca tine, si in virtutea democratiei sa-ti accept libertatea de a face ceeece vrei si sa-ti dau acceptul meu.Crezi ca asta incadreaza situatia la normal?Cine spune? Eu-prima ipostaza, eu-adoua ipostaza sau eu-a treia ipostaza? lucrurile sunt relative ,de la nivel individual.
Iar de la nivel social ar putea deveni si mai relative. Exemplul pe care l-ai dat tu cu perceptia sociala asupra homosexualilor de acum un secol si a posibilitatii de a fi acceptat incestul in secolul urmator, numai prin prisma cresterii procentului de persoane care vor accepta acest lucru, nu este din punct de vedere sociologic un bun exemplu.

In societatile de dupa revolutii, razboaie sau evolutii tehnologice in salturi, schimbarile produse la nivel de mentalitati si mai ales de principii pot dobora legi, cutume sau conceptii adanc impamantenite.Procentele de acceptare a unor chestiuni altadata de nediscutat creste semnficativ in aceste societati.dar asta nu insemna ca devin normale acele ,,alte noi principii,,.Pentru ca dupa cum vezi, multe din lucrurile in schimbare de acum un secol,revolutionare fata de principiile secolului anterior, din perspectiva actuala nu mai sunt atat de ,,normale,, (vezi miscarea ,,flower-power,, care in anii 60 darama tabu-ul asupra sexualitatii ingradite de cu un secol anterior ,dar care s-a dovedit nefasta in momentul ulterior,cand sute de oameni au suferit pentru ca stiinta nu mersese in acelasi ritm cu daramarea prejudecatilor si nu avea la indemana arme impotriva sidei ).
Vorbim despre normal intre noi, doua -trei fete, sau despre normalul societatii?
Tu nu ma intrebi pe mine, pe Quasaria sau pe ana,pe suparatu,luna sau gheisa , daca este normal sa simti intr-un fel si sa faci in alt fel.
Tu poti doar pe tine insuti, cea de dinainte de aceste trairi, sa te intrebi daca este normal....
Iar daca tu iti pui aceste intrebari, mai bine gandeste-te DE CE simti nevoia sa capeti confirmari sau infirmari asupra a ceeace faci?
Dece ai avea nevoie de confirmarea unor necunoscuti sa-ti aprobe sau dezaprobe niste sentimente??
Ar schimba situatia cu ceva?Te-ai simti tu cu tine insuti mai impacata ca faci parte din procentul covarsitor sau te-ai invinovati mai mult daca ai face parte din minoritate?
Sau ai reconsidera propriile trairi daca ai vedea ca cei care nu gandesc ca tine , chiar daca nu ridica piatra sa o arunce, totusi sunt in numar mare?
Problema nu este sa discuti cu altii normalitatea a ceeace faci tu.Vorbeste cu tine insuti-iti place ce esti, ce simti, ce faci, ce gandesti?Sigur ca vei spune in mare parte ca DA, dar ar fi bine sa existe loc de evolutie, deci mai lasa un procent si pentru NU ....Accepta-ti aceasta lipsa si vezi cum o poti umple...

Cred ca singura reala problema este ca nu esti foarte impacata cu tine insuti, lipseste undeva intrega implinire,nu spun ca nu esti fericita cum esti, ci stii cu siguranta ca pentru tine un altceva, un altfel de a iubi, ar rezolva implinirea...Vezi care este acela, si ...GO!! doar asa nu ai mai intreba pe altii ce este normal....
garbo_5053
Postat pe 6 Octombrie 2012 18:05

ok... n-am inteles complet despre ce e vorba, dar eu de acum o sa fantezez sau fantasma... zau ca nu stiu cum se scrie corect... cu sau la initiatoarea topicului... Smurfette, in englezeste... !!! eu, cand mai stateam cu degetul in gura si urmaream serialul... mi-a polacut tipa teribil... !!!!!
barboneli
Postat pe 6 Octombrie 2012 20:22

erata: placut
barboneli
Postat pe 6 Octombrie 2012 20:50
Oamenii vad normalitate in lucrurile care le practica...Daca oamenii practica lucruri rele pt ei sunt lucruri normale...
Putini oameni sunt perseverenti in lucruri constructive,,,dar homoxexualii au stiut sa fie perseverenti de aceea au devenit o normalitate...
Asa trebuie sa devina si crestinii care au gandire cu duh bun
ingerasulluptator
Postat pe 6 Octombrie 2012 21:18
De la: ingerasulluptator, la data 2012-10-06 21:18:50Oamenii vad normalitate in lucrurile care le practica...Daca oamenii practica lucruri rele pt ei sunt lucruri normale...
Putini oameni sunt perseverenti in lucruri constructive,,,dar homoxexualii au stiut sa fie perseverenti de aceea au devenit o normalitate...
Asa trebuie sa devina si crestinii care au gandire cu duh bun[/quote invata sa scrii si sa te exprimi....se scrie homosexualii !!!...n-am vrut sa-ti atrag atentia insa gresesti de nenumarate ori!!!...pacat de continut, cateodata!
caleidoscop
Postat pe 7 Octombrie 2012 11:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
fidelitate,minciuni,ce sa fac? 1 De la: surpriza 2 Aprilie 2011 08:52
Nu stiu cum sa-l fac sa inteleaga ca-l plac dar vreau sa aflu daca si el ma place 494 De la: eu_geminy 15 Februarie 2012 21:12
RAMAI CU GANDUL CA NE-AM IUBIT SI REIATI VIATA DE UNDE A RAMAS, IGNORANTULE! 48 De la: quasaria 12 Ianuarie 2010 20:42
Sondaj de opinie 3 De la: andreea_n_c 3 Martie 2010 09:35
ce este fericirea pentru fiecare dintre noi ? sunteti mai fericiti cand iubiti si sunteti iubiti ? 105 De la: garbo_19362 17 Octombrie 2013 10:46
Setari Cookie-uri