DE CE NU POTI TRAI CU O PERSOANA DE ALTA RELIGIE ¿?¿

Pavel fiind Evreu
garbo242980
Postat pe 26 Ianuarie 2013 19:15


ma crezi sau nu.... iti place sau nu, dar si Isus e... !
barboneli
Postat pe 27 Ianuarie 2013 00:14
1 Petru 18,19 cci tii c nu cu lucruri pieritoare, cu argint sau cu aur, ai fost rscumprai din felul deert de vieuire pe care-l moteniseri de la prinii votri, ci cu sngele scump al lui Hristos, Mielul fr cusur i fr prihan.

ntrebare: De ce a cerut Dumnezeu jertfe ale animalelor n Vechiul Testament?
http://www.gotquestions.org/Romana/jertfele-animalelor.html
garbo242980
Postat pe 27 Ianuarie 2013 14:42
Sangele lui Isus Hristos, Fiul Lui, ne curaete de orice pacat. 1 Ioan 1.7

Noua religie

La o staiune misionara veni odat o fata. Ea dorea sa ramana acolo pentru a nvaa noua religie. Fata era foarte murdara i nengrijita. Soia misionarului i spuse: Daca vrei sa rami aici, trebuie mai ntai s te speli. Fata replica speriata: Nu m-am spalat niciodata n viaa mea. Daca aceasta este condiia, atunci plec. i pleca. A doua zi dimineaa veni din nou, dar soia misionarului i aminti condiia. Mai ntai trebuie sa te speli! Aceasta se repeta zi de zi. n a paisprezecea zi, soiei misionarului i veni o idee. Aeza exact la intrare o oglinda mare. Cnd fata veni, se auzi un ipat, apoi aceasta navali n camera. Doamna, doamna, a venit spre mine o fata foarte salbatic! Oh, daca este aici n casa, m tem! Deoarece nu vzuse niciodata o oglinda, i s-a dovedit ca i vazuse propriul chip. Dupa ce a neles acest lucru, a fost uor s fie convins sa se spele. Apoi a rmas la staiunea misionara pn ce a fost spalata n sngele Mielului.
n ara noastra cretina, unii oameni se tem sa citeasca Biblia, sa priveasca n oglinda Cuvntului lui Dumnezeu. Se tem sa des-copere imaginea care nu corespunde con-cepiilor lor proprii. Dar daca se vor privi, vor descoperi ct de necesar este sa fie splai n sngele Mielului
http://www.vesnicia.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=55&Itemid=29.

(Evr.9:22) Si, dupa Lege, aproape totul este curatat cu sange; si fara varsare de sange nu este iertare.

Fiindc att de mult a iubit Dumnezeu lumea, c a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede n El(In Domnul Isus), s nu piar, ci s aib viaa venic. (Ioan 3: 16)
garbo242980
Postat pe 27 Ianuarie 2013 22:58
Buna, am observat ca e oarecum recenta postarea ta. Cu o problema asemanatoare ma confrunt si eu. Dupa aproape 3 ani de relatie mi-am dat seama ca acest aspect mai tarziu va deveni o mare problema. Mai ales pentru ca ne gandim sa mergem impreuna la facultate si sa locuim impreuna. Asadar am inceput sa ma gandesc la lucruri mai serioase, o eventuala casatorie peste cativa ani. Am incercat sa dau inapoi, tinand cont ca lucrurile evolueaza din ce in ce mai bine si anumite lucruri la un moment dat vor fi inevitabile si nu pot concepe doar o cununie la starea civila, deci ma gandeam ca mi-ar fi mai usor sa renunt acum decat peste cativa ani. Dar nu prea am reusit mare lucru si am ajuns de unde am plecat, trebuie sa recunosc ca il iubesc. Sunt cam confuza si nu stiu ce sa fac. Tu la ce concluzii ai ajuns?
Diaa_Elena_1
Postat pe 27 Februarie 2013 22:33
poate cand o sa iesi din starea de confuzie o sa ne explici si cui te adresezi!
heartbit
Postat pe 28 Februarie 2013 02:05
De la: anebunatyka, la data 2012-10-01 22:38:20Buna! Am o relatie de app 2 ani cu baiat de alte religie (martori lui iehova) s-a botezat ortodox dar l-a varsta de 18 ani s-a trecut la aceasta religie, mai intai mama lui apoi el, sunt convinsa ca, aflandu-se intr-o perioada f vulnerabila, aceasta religie a profitat de acest lucru. Am avut discutii aprinse pe acest subiect pt ca eu am aflat ceva mai tarziu, nu mi-a spus de la inceputul relatiei fiindu-i frica de reactia mea. Tin f mult la el avem multe in comun, pana la religie, multi spun ca nu conteaza religia daca il iubesti etc, dar daca vreau sa-mi intemeiez o familie cu el, cum ne casatorim?cum facem cu copii? tinand cont de faptul ca eu nici in ruptul capului nu-mi doresc ca, copii mei sa fie trecuti la alta religie. Am discutat acest subiect cu el si mi-a spus ca imi va respecta decizia, si nu va incerca sa-i treaca la aceasta religie. Subiectul casatoriei m-am interesat nici religia ortodoxa nici ce=a a lui nu accepta casatoria dintre un martor si o ortodoxa. Voi ce parere aveti?


Buna, am observat ca e oarecum recenta postarea ta. Cu o problema asemanatoare ma confrunt si eu. Dupa aproape 3 ani de relatie mi-am dat seama ca acest aspect mai tarziu va deveni o mare problema. Mai ales pentru ca ne gandim sa mergem impreuna la facultate si sa locuim impreuna. Asadar am inceput sa ma gandesc la lucruri mai serioase, o eventuala casatorie peste cativa ani. Am incercat sa dau inapoi, tinand cont ca lucrurile evolueaza din ce in ce mai bine si anumite lucruri la un moment dat vor fi inevitabile si nu pot concepe doar o cununie la starea civila, deci ma gandeam ca mi-ar fi mai usor sa renunt acum decat peste cativa ani. Dar nu prea am reusit mare lucru si am ajuns de unde am plecat, trebuie sa recunosc ca il iubesc. Sunt cam confuza si nu stiu ce sa fac. Tu la ce concluzii ai ajuns?

[Asta trebuia sa fac de la inceput, dar sunt noua pe aici ]
Diaa_Elena_1
Postat pe 28 Februarie 2013 22:20

DE CE NU POTI TRAI CU O PERSOANA DE ALTA RELIGIE ¿?¿


eu,pot trai cu o persoana de alta religie,nu am avut nici o problema ,suntem casatoriti si religios,la ambele religii.
nu cautati nod in papura

sunsset
Postat pe 5 Aprilie 2013 15:24
Exod 20:4-5 spune, "Să nu-ți faci chip cioplit, nici vre-o înfățișare a lucrurilor cari sunt sus în ceruri, sau jos pe pământ, sau în apele mai de jos decât pământul. Să nu te închini înaintea lor, și să nu le slujești; căci Eu, Domnul, Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu gelos…”
Madalin_Nedelcu_1
Postat pe 26 Ianuarie 2016 19:34


Ok. Si ce propui ? Pentru ca Exod 20:4-5 spune. Si daca spune ce ? El spune, el aude si toti fac invers de cum spune. E adevarat ca atunci Dumnezeu nu stia inca de infatisarea crucii, care a aparut mult mai tarziu, dar in rest e o colectie intreaga: Icoane, talismane, ciolane de moase, tot feluri de altaruri si in sfarsit, crucea cu minunatul Iisus in doua variante pe tot felul de materiale si culori si marimi, iar la capitolul inchinat.... las pe altii sa comenteze.
barboneli
Postat pe 26 Ianuarie 2016 22:27
Lasand la o parte interpretarile personale ale diferitelor scrieri sfinte, ma indoiesc ca Exodul vorbeste , problema religiilor diferite este una foarte mare, cel putin in Romania.Depine acum si de religiile implicate, intr-o casatorie de exemplu.De trait se poate trai,acum, cand se ajunge la casatorie e mai complicat.Sfat, parere general valabila nu exista, depinde de partile si religiile implicate, preoti etc.
Schmetterling
Postat pe 27 Ianuarie 2016 09:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
caut iubita 55 De la: garbo_409202 25 Aprilie 2015 21:36
STADIUL OMENIRII IN PREZENT 2 De la: elisabeta_boia 22 Ianuarie 2012 14:09
javrele de companie 0 De la: 23 Aprilie 2010 14:01
pauza de ras.. 3 De la: Dor_marunt 19 Iunie 2010 17:21
ce se intampla cu barbatii de azi? 344 De la: fania1972 17 Februarie 2010 16:33
Setari Cookie-uri