DE CE NU POTI TRAI CU O PERSOANA DE ALTA RELIGIE ¿?¿

Fiindc suntem socotii neprihnii, prin credin, avem pace cu Dumnezeu, prin Domnul nostru Isus Hristos.Romani 5.1

Numele de pe piatra funerar

Carl Mez, un industria din Elveia, se plimba ntr-o zi de iarn prin cimitir. Zpada aco-perea cele mai multe pietre funerare, nct inscripiile lor nu se puteau citi. Deodat se opri. Pe o piatr aflat sub un brad, citi un nume, iar acest nume era chiar al lui: Carl Mez!
Nu tia cine era cel al crui cadavru se odihnea acolo. Dar faptul c a citit acolo numele su, l-a micat profund. Cum ar sta lucrurile cu mine, dac acesta ar fi locul meu de mormnt? se ntreb el.
Pn atunci, Mez dusese o via exemplar. Se implicase mult pe teren cretin, social i politic. Dar acum, n linitea acestui cimi-tir acoperit cu zpad, a neles c i lipsea lucrul decisiv: pacea cu Dumnezeu, siguran-a c pcatele sale sunt iertate. Deodat, Evanghelia, pe care o auzise de multe ori i creia i dduse dreptate, i s-a adresat ntr-un mod personal. S-a ndreptat spre Domnul Isus, Fiul lui Dumnezeu; L-a acceptat prin credin ca Salvatorul su i astfel i-a predat viaa Domnului Isus. Apoi, Dumnezeu i-a druit pacea i sigurana mntuirii venice.

garbo242980
Postat pe 22 Ianuarie 2013 16:48
pe unde o umbla ingeras? mi-e dor de ea.
Eugenia_
Postat pe 22 Ianuarie 2013 18:27
hai mai eu_, acum te-ai trezit si tu cu ingerasul ala al tau...
na ca mi-ai intrerupt povestea...
eu vroiam sa stiu ce-a mai facut carl miez ala!
ca i-a daruit Dumnezeu pacea si linistea... si dupa aia ce-a facut? a mai plecat din cimitir, sau a ramas langa crucea aia s-o pazeasca...?
s-a dus la nevasta sa-i spuna ca a vazut o cruce cu el, dar care nu era a lui?
offffff, numai dileme!
nenea postatorule si citatorule... pai asa ne fu vorba? ne lasi incurcati in loc sa ne luminezi?
sau ai terminat bateriile, ceara, uleiul de lampa.... fitilele????

apropos, un predicator din asta, ca tine asa, vine intr-o zi la mine si se apuca sa-mi spuna de Iisus.... nu stia ca eu l-am cunoscut cu mult mai multa vreme de-a se fi apucat el sa-l predice... dar in fine... si nenea predicatorul asta, imi zice... dupa ce imi proroceste el ca sfarsitul lumii e aproape... (era inainte de 21.12.2012 - dar nu la ala facea referire!) si ca a doua venire a lui Iisus, e si ea aproape..., ca nimeni nu stie cand o sa vina Domnul Iisus, si ca Dumnezeu a incetat de-a mai vorbi oamenilor... ca scrie in nu stiu care din evangheliile Noului Testament!!!
adiuca omul face cam aceeasi munca pe care o faci si tu, de-aia ma minunam si ma amuzam, ca nu eram eu nevoit sa-l contrazic, ca se contrazicea singur!

ba ca vine in curand Iisus, ba ca nu stie nimeni cand o sa vina!
ba ca sfarsitul e aproape, ba ca Dumnezeu nu mai graieste oamenilor!!!
daca Dumnezeu nu mai graieste oamenilor, atunci de unde apar predicatorii astia ca ciupercile dupa ploaie? de unde va treziti voi asa peste noapte sa colindati pamantul?
ce credibilitate vreti sa aveti voi... care predicati ceva ce habar nu aveti, decat o interpretare a Scripturilor, dupa chipul. asemanarea si mintea voastra?
sa repeti niste chestii papagaliceste, nu te face nici mai bun si nici nu te spala de pacate, crede-ma! sa imi dai exemple... fabricate prin diverse reviste si ziare americanesti ... ca sa imi storci o lacrima si sa ma faci sa deschid punga sa-ti dau zeciuiala tie si bisericii tale, care la 1990 de ani dupa rastignirea lui Iisus, se trezeste ca l-a descoperit pe Iisus... ... ... crede-ma ca trebuie sa ma/ne crezi tare naivi! ma duc cu drag si dau bani unei manastiri, unei biserici... dar nu voua! voi nu sunteti decat niste rotite intr-un angrenaj de facut bani, in numele lui Iisus, dar atat ... doar profitati de religie si de un Nume, pentru a o duce voi bine!
oricum nu ma astept sa intelegi ceva din ce am scris si sa-i dai cu nesimtire inainte! de obicei voi nu stiti ce este rusinea, si nu aveti idee de sensul cuvantui - smerit! altfel celui care a venit sa va invete pe voi cum sa cititi si cum sa convingeti cu biblia lui, astfel incat sa adunati prozeliti, i-ati fi spus de mult... go home uncle sam!
heartbit
Postat pe 23 Ianuarie 2013 00:13
Iov 33
14 Dumnezeu vorbete ns, cnd ntr-un fel, cnd ntr-altul, dar omul nu ia seama.
15 El vorbete prin vise, prin vedenii de noapte, cnd oamenii sunt cufundai ntr-un somn adnc, cnd dorm n patul lor.

Deci apostolii, pe cnd erau strni laolalt, L-au ntrebat: Doamne, n vremea aceasta ai de gnd s aezi din nou mpria lui Israel? El le-a rspuns: Nu este treaba voastr s tii vremurile sau soroacele; pe acestea Tatl le-a pstrat sub stpnirea Sa. Ci voi vei primi o putere, cnd Se va cobor Duhul Sfnt peste voi, i-Mi vei fi martori n Ierusalim, n toat Iudeea, n Samaria i pn la marginile pmntului. (Faptele apostolilor 1:6-8)


De la smochin nvai pilda lui: cnd i frgezete i nfrunzete mldia, tii c vara este aproape. Tot aa, i voi, cnd vei vedea toate aceste lucruri, s tii c Fiul omului este aproape, este chiar la ui. Adevrat v spun c nu va trece neamul acesta, pn se vor ntmpla toate aceste lucruri. Cerul i pmntul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece. Despre ziua aceea i despre ceasul acela, nu tie nimeni: nici ngerii din ceruri, nici Fiul, ci numai Tatl. Cum s-a ntmplat n zilele lui Noe, aidoma se va ntmpla i la venirea Fiului omului. n adevr, cum era n zilele dinainte de potop, cnd mncau i beau, se nsurau i se mritau, pn n ziua cnd a intrat Noe n corabie, i n-au tiut nimic, pn cnd a venit potopul i i-a luat pe toi, tot aa va fi i la venirea Fiului omului. Atunci, din doi brbai care vor fi la cmp, unul va fi luat, i altul va fi lsat. Din dou femei care vor mcina la moar, una va fi luat, i alta va fi lsat. Vegheai, dar, pentru c nu tii n ce zi va veni Domnul vostru. S tii c, dac ar ti stpnul casei la ce straj din noapte va veni houl, ar veghea i n-ar lsa s-i sparg casa. De aceea, i voi fii gata; cci Fiul omului va veni n ceasul n care nu v gndii. (Matei 24:32-44)
garbo242980
Postat pe 23 Ianuarie 2013 18:03
De pacat te curateste doar sangele Domnului Isus Hristos daca crezi in el.



Proverbe 3:9,10
Cinstete pe Domnul cu averile tale i cu cele dinti roade din tot venitul tu:
cci atunci grnarele i vor fi pline de belug, i teascurile tale vor geme de must.

Maleahi 3:10 Aducei ns la casa vistieriei toate zeciuielile, ca s fie hran n Casa Mea; punei-M astfel la ncercare, zice Domnul otirilor, i vei vedea dac nu v voi deschide zgazurile cerurilor i dac nu voi turna peste voi belug de binecuvntare.

La adunare la mine zeciuiala se foloseste doar pentru cazuri de caritate nu pentru imbogatire personala.


garbo242980
Postat pe 23 Ianuarie 2013 18:22

da anul nou il sarbatoriti?
Eugenia_
Postat pe 23 Ianuarie 2013 18:28
...si 80-ul si da si lupta.... Bitule ,bine zis .
Rotty
Postat pe 23 Ianuarie 2013 18:36
mai proverbialule...
"De pacat te curateste doar sangele Domnului Isus Hristos daca crezi in el."
serios? si trupul domnului... ce face?

sau nu stii ca sfanta impartasanie este trupul si sangele Domnului?
adevarul e ca nu prea ai de unde sa stii, ca daca te intreb ce e aia Euharistie, cine stie cu ce imbecilitati te mai afisezi pe aici?!
la voi in falsa voastra biserica va impartasiti? si daca da, cu ce?
dar apa si sapunul le folositi? ai semnat si tu adeziunea diavolului? aia in care daca te imbolnavesti nu ai voie sa primesti transfuzii de sange si etc, chiar daca e sa mori?
heartbit
Postat pe 23 Ianuarie 2013 18:50
da anul nou il sarbatoriti?

De anul nou cine vrea poate sa merga la Adunare.
Nu il sarbatorim in felul lumii cu petarde, artivici etc
garbo242980
Postat pe 24 Ianuarie 2013 12:24
artifici*
garbo242980
Postat pe 24 Ianuarie 2013 12:25
artificii ... totusi! daca tot ai vrut sa corectezi!

oricum imi place despre tine, ca intrebarile care nu iti convin, le eviti! jalonare placuta!
heartbit
Postat pe 24 Ianuarie 2013 12:31
Efeseni 1:7 n El avem rscumprarea, prin sngele Lui, iertarea pcatelor, dup bogiile harului Su.

Ioan 3:16
Fiindc att de mult a iubit Dumnezeu lumea, c a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede n El s nu piar, ci s aib viaa venic.


Cina Domnului.

(Luca 22:19-20) Apoi a luat pine; i, dup ce a mulumit lui Dumnezeu, a frnt-o, i le-a dat-o zicnd: Acesta este trupul Meu, care se d pentru voi; s facei lucrul acesta spre pomenirea Mea.
Tot astfel, dup ce au mncat, a luat paharul, i li l-a dat, zicnd: Acest pahar este legmntul cel nou, fcut n sngele Meu, care se vars pentru voi.

(1 Corinteni 11: 23-32) Cci am primit de la Domnul ce v-am nvat; i anume, c Domnul Isus, n noaptea n care a fost vndut, a luat o pine.
i, dup ce a mulumit lui Dumnezeu, a frnt-o i a zis: Luai, mncai; acesta este trupul Meu care se frnge pentru voi; s facei lucrul acesta spre pomenirea Mea.
Tot astfel, dup Cin, a luat paharul i a zis: Acest pahar este legmntul cel nou n sngele Meu; s facei lucrul acesta spre pomenirea Mea, ori de cte ori vei bea din el.
Pentru c, ori de cte ori mncai din pinea aceasta i bei din paharul acesta, vestii moartea Domnului, pn va veni El.
De aceea, oricine mnnc pinea aceasta sau bea paharul Domnului n chip nevrednic, va fi vinovat de trupul i sngele Domnului.
Fiecare s se cerceteze, dar, pe sine nsui, i aa s mnnce din pinea aceasta i s bea din paharul acesta.
Cci cine mnnc i bea i mnnc i bea osnda lui nsui, dac nu deosebete trupul Domnului.
Din pricina aceasta sunt ntre voi muli neputincioi i bolnavi, i nu puini dorm.
Dac ne-am judeca singuri, n-am fi judecai.
Dar, cnd suntem judecai, suntem pedepsii de Domnul, ca s nu fim osndii odat cu lumea.


ai semnat si tu adeziunea diavolului? aia in care daca te imbolnavesti nu ai voie sa primesti transfuzii de sange si etc, chiar daca e sa mori?

Astia sunt Martorii lui Iehova ;)
garbo242980
Postat pe 24 Ianuarie 2013 12:48
Mi, tu nu poi vb? Citate....
Axl_R
Postat pe 24 Ianuarie 2013 13:06
Poti trai foatre bine daca sunteti in limbajul iubirii ...si pana la urma nu este un singur Dumnezeu? Ca se numeste Allah sau Buddha conteaza sau iubirea in sine?Cand e iubire e totul, deci Dumnezeu e si el acolo - indiferent de numele care-l poarta in crestinism, buddhism sau mai stiu eu...au fost cazuri cand si-au respectat convingerile religioase si cazuri cand unul din ei s-a convertit - ex.: Mihaela Radulescu a trecut la iudaim...
cercelmarilena
Postat pe 24 Ianuarie 2013 22:14
Adevaratul Dumnezeu este Dumnezeul Bibliei.

garbo242980
Postat pe 26 Ianuarie 2013 13:49
Exista o singura cale si un sungur adevar.

Isus i-a zis: Eu sunt calea, adevarul si viata. Nimeni nu vine la Tatal decat prin Mine. (Ioan.14:6)

garbo242980
Postat pe 26 Ianuarie 2013 13:57
Exista o singura cale si un singur adevar.

Isus i-a zis: Eu sunt calea, adevarul si viata. Nimeni nu vine la Tatal decat prin Mine. (Ioan.14:6)
garbo242980
Postat pe 26 Ianuarie 2013 13:58
De la: garbo242980, la data 2013-01-26 13:49:46Adevaratul Dumnezeu este Dumnezeul Bibliei.



Traducerea! Rog fr!
Axl_R
Postat pe 26 Ianuarie 2013 14:01
Buddha cica a fost un om..
Musulmani ii zic lui Dumnezeu Allah exculzand trinitatea (Dumnezeu Tatal, Dumnezeu Fiul si Dumnezeu Sfantul Duh)

Exista o singura cale adevarata care duce in Rai si calea este Domnul Isus Hristos.

Isus i-a zis: Eu sunt calea, adevarul si viata. Nimeni nu vine la Tatal decat prin Mine. (Ioan.14:6)
garbo242980
Postat pe 26 Ianuarie 2013 14:10
Buddha cica a fost un om..
Musulmani ii zic lui Dumnezeu Allah exculzand trinitatea (Dumnezeu Tatal, Dumnezeu Fiul si Dumnezeu Duhul Sfant)

Exista o singura cale adevarata care duce in Rai si calea este Domnul Isus Hristos.

Isus i-a zis: Eu sunt calea, adevarul si viata. Nimeni nu vine la Tatal decat prin Mine. (Ioan.14:6)
garbo242980
Postat pe 26 Ianuarie 2013 14:17
M-ai lmurit. Fr citate!
Axl_R
Postat pe 26 Ianuarie 2013 14:20
Va era dor de mine? Mie da...ma doare in cot de ceva vreme..de citatele tale ma doare
İar ati revenit cu asta?
Mey nea cu citate, afla ca eu ma inteleg perfect cu persoane de alte religii si nu ma imbolnavi tu acuma de creier ca nu mai am asa ceva demult...
Nea cu citate, vezi sa nu te citez eu pe acasa pe la mine, pe la Casa de Nebuni ca esti numai bun de pus la panoul de onoare.
De ce nu iti deschizi un post numai al tau in care sa tot citezi? Ca de vorbit nu stii vaz...
Sarikiz
Postat pe 26 Ianuarie 2013 14:45
Va era dor de mine? Mie da...ma doare in cot de ceva vreme..de citatele tale ma doare
İar ati revenit cu asta?
Mey nea cu citate, afla ca eu ma inteleg perfect cu persoane de alte religii si nu ma imbolnavi tu acuma de creier ca nu mai am asa ceva demult...
Nea cu citate, vezi sa nu te citez eu pe acasa pe la mine, pe la Casa de Nebuni ca esti numai bun de pus la panoul de onoare.
De ce nu iti deschizi un post numai al tau in care sa tot citezi? Ca de vorbit nu stii vaz...
Sarikiz
Postat pe 26 Ianuarie 2013 14:45
De la: garbo242980, la data 2013-01-26 14:17:39 Buddha cica a fost un om..
Musulmani ii zic lui Dumnezeu Allah exculzand trinitatea (Dumnezeu Tatal, Dumnezeu Fiul si Dumnezeu Duhul Sfant)

Exista o singura cale adevarata care duce in Rai si calea este Domnul Isus Hristos.

Isus i-a zis: Eu sunt calea, adevarul si viata. Nimeni nu vine la Tatal decat prin Mine. (Ioan.14:6)


Eu nu cred in adevarul spus de tine. Ai ceva cu mine ca eu cred in adevarul meu?
Sarikiz
Postat pe 26 Ianuarie 2013 14:46
De la: Axl_R, la data 2013-01-26 14:01:42
De la: garbo242980, la data 2013-01-26 13:49:46Adevaratul Dumnezeu este Dumnezeul Bibliei.



Traducerea! Rog fr!


Axelu, zhiar ca au venit pacienti multi pe aici crae trebuiesc tratati...Avem de munca rau de tot :D
Sarikiz
Postat pe 26 Ianuarie 2013 14:47
Astfel, credinta vine n urma auzirii; iar auzirea vine prin Cuvntul lui Hristos. Romani 10: 17
garbo242980
Postat pe 26 Ianuarie 2013 15:50
De la: garbo242980, la data 2013-01-26 14:10:45Buddha cica a fost un om..
Musulmani ii zic lui Dumnezeu Allah exculzand trinitatea (Dumnezeu Tatal, Dumnezeu Fiul si Dumnezeu Sfantul Duh)

Exista o singura cale adevarata care duce in Rai si calea este Domnul Isus Hristos.

Isus i-a zis: Eu sunt calea, adevarul si viata. Nimeni nu vine la Tatal decat prin Mine. (Ioan.14:6)


si eu stiu la fel. Budha (nu cica...) chiar a fost un om, filozof in ale viatii si budhistii ii urmeaza in vataturile, sfaturile, zi-le cum vrei ! deci exista o religie care nu are o divinitate... ci un om intelept care a invatat din viata cum sa ne fie mai bine si sa pastram natura in care traim . fara minuni si viata vesnica... ezact ca in realitate. musulmanii il numesc pe Dzeu, Alah... ca asa e in araba, asa cum God e in engleza si Dumnezeu in romana... ! in poloneza nu stiu cum ii zice. restul ce zici... e pura propaganda si inovatii de-a lungul timpului care au faramitat crestinismul. esti liber sa crezi ce vrei... dar nu incerca sa convingi pe altii. rolul asta nu-ti apartine. doar ne sacaie..... !
barboneli
Postat pe 26 Ianuarie 2013 15:53
De la: garbo242980, la data 2013-01-26 15:50:59Astfel, credinta vine n urma auzirii; iar auzirea vine prin Cuvntul lui Hristos. Romani 10: 17


serioooos?
si tu de unde ai auzit? ca vreau sa ma duc si eu sa aud!
pana la urma nu am inteles... cine sunt Romanii aia de i-ai citat tu acolo? ca la vremea conceperii Noului Testament... nu prea erau romanii cu predicatul crestinismului, ci erau cu prigonitul.... vezi tot cu p incepe! dar recunosc ca si-au luat revansa dupa ce au vazut ca se fac bani frumosi cu religia... si au inceput sa inventeze treburile alea cu cruciadele si cu inchizitia si altele la fel de minunate!
heartbit
Postat pe 26 Ianuarie 2013 19:05
Uite mrturia unui budist care sa convertit la Crestinism http://www.youtube.com/watch?v=2CYi2P3tM1A
garbo242980
Postat pe 26 Ianuarie 2013 19:07
(Romani) reprezinta Epistola lui Pavel catre Romani :)
garbo242980
Postat pe 26 Ianuarie 2013 19:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sfarsitul unei relatii 49 De la: quasaria 2 Decembrie 2009 07:54
Daca 17 De la: Luna_in_capricorn 2 Octombrie 2010 11:36
concurs - voucher 400 lei 1 De la: pollet_a 27 August 2012 22:34
oare cum poti cuceri pe cineva care iti place? 3 De la: luptatoareacurajoasa 9 Mai 2010 22:45
Eu zic ca se pot intelege persoane de religii diferite. Voi? 127 De la: Sarikiz 9 Ianuarie 2013 20:36
Setari Cookie-uri