DE CE NU POTI TRAI CU O PERSOANA DE ALTA RELIGIE ¿?¿

(Ioan 1:1) La nceput era Cuvntul, i Cuvntul era cu Dumnezeu, i Cuvntul era Dumnezeu.
(Ioan 1:14) i Cuvntul S-a fcut trup i a locuit printre noi, plin de har i de adevr. i noi am privit slava Lui, o slav ntocmai ca slava Singurului nscut din Tatl.
(Ioan 8:58) Isus le-a zis: Adevrat, adevrat v spun c mai nainte ca s se nasc Avraam, sunt Eu.
..(Ioan 10:30)Eu i Tatl una suntem.
..
E frumoasa Biblia, merita citita

http://www.gotquestions.org/Romana/Este-Iisus-Dumnezeu.html :)

garbo242980
Postat pe 3 Decembrie 2012 15:30
Nu este vina mea ca tu intelegi ce vrei
garbo242980
Postat pe 3 Decembrie 2012 15:35
Este bine sa te informezi inainte de postare.
garbo242980
Postat pe 3 Decembrie 2012 15:38
(Matei 22:36-40)
"nvtorule, care este cea mai mare porunc din Lege ?"
Isus i-a rspuns: "S iubeti pe Domnul Dumnezeul tu cu toat inima ta, cu tot sufletul tu i cu tot cugetul tu."
Aceasta este cea dinti i cea mai mare porunc.
Iar a doua, asemenea ei, este: "S iubeti pe aproapele tu ca pe tine nsui."
n aceste dou porunci se cuprinde toat Legea i Prorocii."
garbo242980
Postat pe 3 Decembrie 2012 15:47
ai dreptate, eu inteleg ce vreau si ceea ce este mai frumos este ca nu ma poti obliga tu si nu ma poate obliga nimeni sa inteleg altceva decat ceea ce vreau!
culmea e insa ca in afara de citatele tale nu ai nimic de spus, ceea ce demonstreaza ca nu intelegi nimic!
aaaaa, atunci cum se explica citatele? SIMPLU! citezi ce iti convine si cand iti convine, in vederea scopului urmarit! asta nu inseamna ca intelegi.
esti un robotel care are fixatii pe raspunsurile standard ale altora... si care fara a intelege ceva citeaza.
QED
heartbit
Postat pe 3 Decembrie 2012 16:09
Dar oare intelegi ce vrea Dumnezeu ?
garbo242980
Postat pe 3 Decembrie 2012 17:40
(Proverbe 12: 1,2,3) Cine iubete certarea, iubete tiina; dar cine urte mustrarea este prost.
Omul de bine capt bunvoina Domnului, dar Domnul osndete pe cel plin de rutate.;
Omul nu se ntrete prin rutate, dar rdcina celor neprihnii nu se va cltina.
garbo242980
Postat pe 3 Decembrie 2012 17:56
http://fiicredincios.wordpress.com/2011/02/03/nu-judecati-ca-sa-nu-fiti-judecati/
garbo242980
Postat pe 3 Decembrie 2012 18:06
Nu judecai, ca s nu fii judecai. Cci cu ce judecat judecai vei fi judecai; i cu ce msur msurai vi se va msura. De ce vezi tu paiul din ochiul fratelui tu i nu te uii cu bgare de seam la brna din ochiul tu? Sau, cum poi zice fratelui tu: Las-m s scot paiul din ochiul tu, i, cnd colo, tu ai o brn n al tu? Farnicule, scoate nti brna din ochiul tu, i atunci vei vedea desluit s scoi paiul din ochiul fratelui tu. (Matei 7:1-5)
garbo242980
Postat pe 3 Decembrie 2012 18:20
Scuze heartbit pentru confuzie. Eu sunt noua pe aici si am crezut ca mie imi raspunzi. Acum am vazut ca iar ne umplem de citate sa le invatam pe de rost dar fara sa fie explicate. Si tot felul de link-uri care mai de care sa ne impuna ce vor ei.
Din cate stiu, exista si acum manuscrise de la Moartea Moarta care asteapta sa fie publicate..dar cuiva nu ii convine...ca ar darama o teorie....
Tu cu poza cu scrisul Isus, chiar nu poti sa ne explici cu vorbele tale? este nevoie de citate? Da citatul si da si explicatia.....ca daca vin si eu acuma cu citate ded pe unde vreau eu, neam din noi nu mai intelege ceva! Chiar nu poti explica?
Sarikiz
Postat pe 4 Decembrie 2012 13:52
@Sarikiz, am inteles confuzia pe care ai facut-o... sarim peste.
cat il priveste pe nenea citatorul ...
nu il poti scoate din ale lui. este incorsetat in citate si el altfel nu e in stare sa comunice. a descoperit functia de copy/paste la computer si acum se bucura de ea cat poate, copiind de pe unde nimereste, citatele care ii convin sau care i se par lui ca ii justifica opiniile, si apoi lipindu-le aici si probabil si prin multe alte locuri!
in fine ... cam asa fac copiii la gradinita, cand invata sa faca colaje de imagini.
iau un bradut dintr-o revista, cateva oite din alta revinsta, un ciobanas din alta revista, un bebelus din alta revista si apoi o casuta si alte cateva chipuri umane din alta revista si le lipesc pe toate pe o foaie de hartie si au realizat un peisaj de Craciun... zapada o fac din vata lipita pe aceeasi foaie...



@garbo242980: Dar oare intelegi ce vrea Dumnezeu ?
de asta nu poti sa dormi tu? ca inteleg eu sau nu?
dar esti sigur ca tu intelegi?
si daca iti spun ca inteleg, ce te faci? te opresti din citatele tale?
sau intrebarea asta a aparut ... cand s.a trezit filozoful din tine?
te iert ca esti nevinovat si nici macar nu.ti dai seama ca nu toti care zic din buze Doamne Doamne, vor ajunge acolo in "cer", asa cum spunea si Parintele Arsenie Boca si mare dreptate avea: nu toti din biserici si manastiri ajung la Dumnezeu, precum si destul de multi din lume vor ajunge inaintea preotilor sa stea de-a dreapta tatalui, fiindca sunt Spirite Albe!!!
daca n-ai inteles ideea, ia o forfecuta si cateva reviste si mai fac niste colaje!
heartbit
Postat pe 4 Decembrie 2012 14:10
Cuvintele lui Dumnezeu este Da si Amin.
garbo242980
Postat pe 4 Decembrie 2012 15:15
ai dreptate - Cuvintele ... ESTE!!!!
vezi ce se intampla cand nu dai citate si incerci sa scrii ceva din capul tau? iese la ivela golul! vroiam sa zic vidul.... dar am renuntam, ca un bun crestin!
apropos, n-ai niste citate din Scripturi, unde se zice ca Dumnezeu a venit la Avram ... la stejarul ala ... si au stat de au mancat si pe cand sa plece Dumnezeu a zis: oare sa ascund eu de robul meu Avram, ceea ce voiesc sa fac?
si ii spune Dumnezeu lui Avram ca vrea sa distruga Sodoma si Gomora... pentru ca strigatul relelor facute de ei a urcat pana la cer...
si mijloceste Avram cu Dumnezeu, pentru Sodoma si Gomora... iar Dumnezeu nu zice cum spui tu... doar DA si AMIN! Dumnezeu detaliaza ceea ce vrea sa faca si spune clar ca ... nu v.a distruge ... ca va ierta... etc ...
ia vezi, gasesti citatele alea? sau ramane cum ti-am zis mai sus... citezi doar ce-ti convine tie si cand iti convine...
garbo242980, stiai ca e un pacat sa ciuntesti Biblia...!
se spune pe undeva pe la sfarsitul ei, sa nu scoti nimic din ea si sa nu ii adaugi nimic! atunci cand o citezi asa trunchiat si numai cu ce-ti convine tie, nu numai ca dovedesti calitatea ta de intelegere, dar nici nu tii seama de Biblie si deformezi contextul!
si uite asa te mai incarci de niste pacate, incercand sa faci pe sfintisorul si pe 'telectualul cu noi!
heartbit
Postat pe 4 Decembrie 2012 15:48
Cuvantul lui Dumnezeu este Da si Amin.
garbo242980
Postat pe 4 Decembrie 2012 16:59
Sunt destul de clare cuvintele lui Dumnezeu nu este nevoie sa dau explicati.
garbo242980
Postat pe 4 Decembrie 2012 17:03
Daca vreau pot sa fac si eu corectari la tine.
garbo242980
Postat pe 4 Decembrie 2012 17:04
vezi paiul din ochiul meu dar nu te uiti la barna din ochiul tau.
garbo242980
Postat pe 4 Decembrie 2012 17:05
...dar am renuntam ?...
garbo242980
Postat pe 4 Decembrie 2012 17:07
Eu nu am scos nimic si nu am adaugat nimic
garbo242980
Postat pe 4 Decembrie 2012 17:13
Eu nu am nimic cu tine da vad ca tu esti cam revoltat impotriva mea. Probabil ma gandesc ca nu suferi Cuvantul lui Dumnezeu.
garbo242980
Postat pe 4 Decembrie 2012 17:17
Evrei 4:12 Cci Cuvntul lui Dumnezeu este viu i lucrtor, mai tietor dect orice sabie cu dou tiuri: ptrunde pn acolo c desparte sufletul i duhul, ncheieturile i mduva, judec simirile i gndurile inimii.
garbo242980
Postat pe 4 Decembrie 2012 17:20
Dumnezeu este Atotputernic si cunoaste gandurile oamenilor.
garbo242980
Postat pe 4 Decembrie 2012 17:48
De la: garbo242980, la data 2012-12-04 16:59:58Cuvantul lui Dumnezeu este Da si Amin.


oare ce-o fi atat de greu sa-ti di seama ca esti hilar?
cu cat incerci sa demonstrezi mai tare ca poti debita ceva din capul tau si ca poti scrie ceva, cu atat o dai mai bine cu oistea in gard!

e greu sa spui "CuvintELE lui Dumnezeu SUNT (pentru ca sunt doua!): DA si AMIN!" ?
e chiar atat de greu sa faci un banal acord intr-o propozitie simpla?

cand tu nu intelegi nimic din limba romana, cum ai pretentia sa sustii ca intelegi ceva din Biblie?
mai bine rezuma.te la copierea citatelor... alea sunt scrise de altii... si daca e strecurata vreo gresala in ele, cel putin nu e vina ta...

chiar nu te zgarie pe ochi cand scrii: "Cuvintele lui Dumnezeu este...Da si Amin" si "Cuvantul lui Dumnezeu este Da si Amin!" chiar nu vezi ca in a doua tentativa esuata, de-a scrie ceva din capul tau, ai DOUA CUVINTE, la care faci referire?

incearca sa pronunti cu voce tare ce scrii... chiar nu iti suna defect?
heartbit
Postat pe 4 Decembrie 2012 18:22
De la: garbo242980, la data 2012-12-04 17:48:20Dumnezeu este Atotputernic si cunoaste gandurile oamenilor.


mai plici de muste, nu am absolut nimic cu tine, ci cu ceea ce incerci tu sa faci!
asta ma deranjeaza.

acum daca ti-ai pus o poza cu Iisus, care pentru tine este Dumnezeu... asa cum ai insinuat mai inainte cu cateva mesaje, si daca ai umplut forumul cu citatele tale din care nu esti in stare sa explici nimic, ca tie ti s-ar parea ca totul e clar(!) si imi scoti in fata un truism, spunand: "Dumnezeu este Atotputernic si cunoaste gandurile oamenilor" - ce vrei sa-mi insinuezi?
cumva imi insinuezi ca tu esti Dumnezeu... si ca-mi citesti gandurile?
mai pelicanol, trezeste-te din bautura. ti-am mai zis si alta data!
lasa ratele in batatura si nu le mai bea apa, ca uite ce enormitati debitezi!

ti-am dat o trimitere, fara sa.-ti citrez din Biblie...
dar daca vrea idiotul din tine neaparat sa si-o ia peste bot cu trimiteri, ia de aici: http://biblia.resursecrestine.ro/geneza/18

http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/genesa/18/

sunt doua link-uri. seamana intre ele dar nu sunt la fel.
o sa.ti copiez pasajele din amabele, unde Dumnezeu spune mai multe cuvinte decat Da si Amin!

13Domnul a zis lui Avraam: Pentru ce a rs Sara, zicnd: Cu adevrat, s mai pot avea copil, eu, care sunt btrn?
14Este oare ceva prea greu pentru Domnul? La anul pe vremea aceasta, M voi ntoarce la tine, i Sara va avea un fiu.
Ier 32.17; Zah 8.6; Mat 3.9; Mat 19.26; Luc 1.37; Gen 17.21; Gen 18.10; 2mp 4.16;
15Sara a tgduit i a zis: N-am rs! Cci i-a fost fric. Dar El a zis: Ba da, ai rs!
.........................
17Atunci Domnul a zis: S ascund Eu oare de Avraam ce am s fac?
Ps 25.14; Amos 3.7; Ioan 15.15;
18Cci Avraam va ajunge negreit un neam mare i puternic, i n el vor fi binecuvntate toate neamurile pmntului.
Gen 12.3; Gen 22.18; Fapt 3.25; Gal 3.8;
19Cci Eu l cunosc i tiu c are s porunceasc fiilor lui i casei lui dup el s in Calea Domnului, fcnd ce este drept i bine, pentru ca astfel Domnul s mplineasc fa de Avraam ce i-a fgduit
Deut 4.9-10; Deut 6.7; Ios 24.15; Efes 6.4;
20i Domnul a zis: Strigtul mpotriva Sodomei i Gomorei s-a mrit, i pcatul lor ntr-adevr este nespus de greu.
Gen 4.14; Gen 19.13; Iac 5.4;
21De aceea M voi cobor acum s vd dac n adevr au lucrat n totul dup zvonul venit pn la Mine; i dac nu va fi aa, voi ti.
Gen 11.5; Ex 3.8; Deut 8.2; Deut 13.3; Ios 22.22; Luc 16.15; 2Cor 11.11;
22Brbaii aceia s-au deprtat i au plecat spre Sodoma. Dar Avraam sttea tot naintea Domnului.
Gen 19.1; Gen 18.1;
23Avraam s-a apropiat i a zis: Vei nimici Tu oare i pe cel bun mpreun cu cel ru?
Evr 10.22; Num 16.22; 2Sam 24.17;
24Poate c n mijlocul cetii sunt cincizeci de oameni buni: i vei nimici oare i pe ei i nu vei ierta locul acela din pricina celor cincizeci de oameni buni, care sunt n mijlocul ei?
Ier 5.1;
25S omori pe cel bun mpreun cu cel ru, aa ca cel bun s aib aceeai soart ca cel ru, departe de Tine aa ceva! Departe de Tine! Cel ce judec tot pmntul nu va face oare dreptate?
Iov 8.20; Isa 3.10-11; Iov 8.3; Iov 34.17; Ps 58.11; Ps 94.2; Rom 3.6;
26i Domnul a zis: Dac voi gsi n Sodoma cincizeci de oameni buni n mijlocul cetii, voi ierta tot locul acela din pricina lor.
........................................
........................................
si mijlocirea continua...
unde este acoolo Da si Amin?

aceesi utopie pe care am mai auzit-o si eu, ai auzit-o si tu la altii o preiei si tu ca un papagal si o repeti incercad sa-ti demonstrezi eruditia!
e adevarat ca au "descoperit" unii ca: "cuvintele lui Dumnezeu SUNT Da si Amin, si ca ce este mai mult nu este de la Domnul..." dar ce te faci cu cele ce ti-am copiat aici? in caz ca stii sa citesti!
nici pe aia care au facut "descoperirea" aia nu ii ducea capul mai mult decat pe tine... e firesc ca cine se aseamana se aduna... sa-si dea dreptate si sa se aplaude!
asa ca aplauda.te singur... esti si o sa ramai arama sunatoare!

cind citezi doar ce.ti convine din Biblie... inseamna ca scoti din context o idee si te servesti de ea pentru scopurile tale! deci ... mai incearca!
heartbit
Postat pe 4 Decembrie 2012 18:46
Mari

4

Decembrie



Cel ce a sdit urechea, s-ar putea s n-aud? Cel ce a ntocmit ochiul, s-ar putea s nu vad? Psalmul 94.9

Tatl meu m cunoate

Un bieel, al crui tat era miner la o min de crbuni, sttea ntr-o sear la poarta minei. Atepta cu nerbdare s-i vad tatl printre acei muncitori. Un om mai n vrst l-a ntrebat:
Ce faci aici?
l atept pe tata.
Dar nu-l vei recunoate printre aceti muli brbai mbrcai cu aceeai mbrcminte murdar! Aa c mai bine du-te acas.
Dar tata m cunoate, a rspuns bieelul.
Ce rspuns bun! Bieelul tia c nu-l poate recunoate pe tatl su, dar se bizuia pe dragostea tatlui. Nu se putea ca tatl s nu-l vad. Dumnezeu vede, aude i tie totul despre noi. mpratul David spunea: tii cnd umblu i cnd m culc i cunoti toate cile mele (Psalmul 139.3). Cel ce l cunoate pe Dumnezeu ca Tat, acela spune: Cerceteaz-m, Dumnezeule, i cunoate-mi inima! ncearc-m i cunoate-mi gndurile! Vezi dac sunt pe o cale rea i du-m pe calea veniciei.
Nimic nu este prea mare i nimic nu este prea greu pentru El. El este Dumnezeul dragostei, i dragostea Sa fa de noi este a unui Tat fa de copiii Si.

garbo242980
Postat pe 4 Decembrie 2012 21:02
http://www.vesnicia.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=55&Itemid=29
garbo242980
Postat pe 4 Decembrie 2012 21:11
Am gresit si eu putin si gasesti motiv de cearta ?
garbo242980
Postat pe 4 Decembrie 2012 21:16
Crestini nu vorbesc asa sa sti.
garbo242980
Postat pe 4 Decembrie 2012 21:19
Oricum nu esti
garbo242980
Postat pe 4 Decembrie 2012 21:20
Ioan 3:16 Fiindc att de mult a iubit Dumnezeu lumea, c a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede n El s nu piar, ci s aib viaa venic.
garbo242980
Postat pe 4 Decembrie 2012 21:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
oare dupa cat sunt de rai oamenii,,cum se mai pot casatori si se pot suporta unii pe ceilalti? 17 De la: daniela_iasi 20 Decembrie 2011 08:54
iubind iubitul alteia!! 167 De la: fleurdelis 28 August 2010 11:10
De de stai pe forumul asta? 39 De la: londonwalk 6 Septembrie 2016 10:12
ce parerea aveti voi despre topikul ca femeia este de pe venus barbatii de pe marte? 21 De la: ingerasulluptator 11 August 2013 20:22
Biserica americana vrea sa arda Coranul..Ce parere aveti? 141 De la: sora_ilsi 10 Octombrie 2010 14:38
Setari Cookie-uri