ce nume de caine va place ? sa fie nume de baiat

Brutus ..astept si parerile voastre
Flory70
Postat pe 4 August 2012 20:07
Fido
mamamiamea
Postat pe 4 August 2012 20:15
De la: abo, la data 2012-08-04 20:15:52Fido

suna f bine ..imi place
Flory70
Postat pe 4 August 2012 20:20
Nabucodonosor... !
barboneli
Postat pe 4 August 2012 20:27
prea complicat ..multam totusi
Flory70
Postat pe 4 August 2012 20:32
Negrut!!
Dodolot!
Hercule!
Ciobanel!
Baiatu!
Fiorosul!
Mititelu!!
elisabeta_boia
Postat pe 4 August 2012 21:21
Hercule ..pun pe lista
Flory70
Postat pe 4 August 2012 21:27
Ares ...?
Buna seara
Rotty
Postat pe 4 August 2012 21:32
Ares ..interesant ..azi ti-am admirat florile ,felicitari ,multa munca dar si satisfactia e pe masura
Flory70
Postat pe 4 August 2012 21:34
Multumesc Tocmai am venit de la servici...obosita rau
Rotty
Postat pe 4 August 2012 21:39
De la: Flory70, la data 2012-08-04 20:32:01prea complicat ..multam totusi


eu am glumit tu... ce, inca nu ma stii ??? un nume din asta, nu-l tine minte nici stapanul si nici cainele... !!! acum eu scriu serios... toate numele pe care le-am dat eu cainilor mei !

Nero
"Shori", dar asta e in ebraica... asa ca nu se pune la socoteala si care inseamna: NEGRU ! aici, e usor de pronuntat, in Romania e mai greu...! dar... o sa fie unicul din toata Romania !
Graf
Gemi
Jeki, asta ca asa l-au numit stapanii care l-au parasit....
Dor, ultimul dintre cainii nostrii... !
barboneli
Postat pe 4 August 2012 22:59
De la: barboneli, la data 2012-08-04 22:59:19
De la: Flory70, la data 2012-08-04 20:32:01prea complicat ..multam totusi


eu am glumit tu... ce, inca nu ma stii ??? un nume din asta, nu-l tine minte nici stapanul si nici cainele... !!! acum eu scriu serios... toate numele pe care le-am dat eu cainilor mei !

Nero
"Shori", dar asta e in ebraica... asa ca nu se pune la socoteala si care inseamna: NEGRU ! aici, e usor de pronuntat, in Romania e mai greu...! dar... o sa fie unicul din toata Romania !
Graf
Gemi
Jeki, asta ca asa l-au numit stapanii care l-au parasit....
Dor, ultimul dintre cainii nostrii... !

inca nu te stiu ..dar sper sa te cunosc cat de cat ,imi plac oamenii glumeti
Jeki ..l-am pus pe lista ...duminica placuta !
Flory70
Postat pe 5 August 2012 10:39
6 caini ?nu-s prea multi ?
Flory70
Postat pe 5 August 2012 10:42
eiii... daca puteam, cresteam si mai multi... !!!! iubim enorm animalele ! dar astia sase sunt pe o perioada de cativa ani buni... 35 de ani !!! primul a fost Jeky si ultimul care ne-a parasit a fost Graf... la 13 ani ! labrador negru, cu 10% Rotty... ! la caine me refer... !!! prin carti, scrie ca litera "R" e bine sa se afle in nume, cainii o percep mai bine. dat tu alegi sau alegeti, ce va place !!! cainele o sa va iubeasca oricum.... !!! sper ca nu te superi... dar daca e baiat, poti sa-i spui si "Flor"... ! o sa fie o cinste pentru el... ! am vorbit serios.... !
barboneli
Postat pe 5 August 2012 11:13
De la: barboneli, la data 2012-08-05 11:13:32eiii... daca puteam, cresteam si mai multi... !!!! iubim enorm animalele ! dar astia sase sunt pe o perioada de cativa ani buni... 35 de ani !!! primul a fost Jeky si ultimul care ne-a parasit a fost Graf... la 13 ani ! labrador negru, cu 10% Rotty... ! la caine me refer... !!! prin carti, scrie ca litera "R" e bine sa se afle in nume, cainii o percep mai bine. dat tu alegi sau alegeti, ce va place !!! cainele o sa va iubeasca oricum.... !!! sper ca nu te superi... dar daca e baiat, poti sa-i spui si "Flor"... ! o sa fie o cinste pentru el... ! am vorbit serios.... !

Flor ..de la Flory ..frumos ..daca azi la examinarea catelului rezultatele sunt bune maine apare cainele st. bernard ,daca nu atunci in septembrie si mai am o sansa sa luam Labrador..astepam telefonul de la Iasi ..i-am facut ieri tarcul in care o sa-l tinem cand nu suntem acasa
Flory70
Postat pe 5 August 2012 11:46
sa fie intr-un ceas bun !!! sper ca tarcul sa fie pe masura cainelui... ati luat modelul tot din film... ??? ai zis ca aveti curte mare, daca e complet ingradita si nu poate sa iasa afara pe strada, nu e rau sa-l obisnuiti in curte si nu in tzarc ! daca are destule jucarii ptr. catzei... n-o sa se plictiseasca si o sa se ocupe de ele si nu de plante sau ce mai aveti prin gradina. trebuie sa-l invatati sa se joace cu ele, cu rabdare si dragoste. in filmele de la mine, o sa poti vedea si un exemplu viu. nu incepe el sa se joace imediat cum ajunge la voi... intai trebuie sa cunoasca si sa se obisnuiasca cu locul nou si cu oamenii, stapanii noi ! sa nu se simta parasit. daca primeste multa dragoste, o si intoarce. la inceput, rabdare, rabdare, rabdare ! cautati sa vedeti cei place si ce nu. fiecare caine e altfel. o sa si planga un pic... il lasati un pic, ajuta la dezvoltarea plamanilor. nu-l infricosati ! si luati va rog o carte despre cum se cresc puii, ce mananca si alte chestii. de preferat sa fie despre rasa pe care o luati. dar sa nu va asteptati ca el o sa se poarte exact cum scrie in carte. dar o sa primiti o idee cat mai exacta.
SUCCES !!! binenteles ca de la Flori am ales numele... !!! e si scurt, are si litera "R"... singurul risc o sa fie poate atunci cand copii sau sotul o sa te strige pe tine... sa apara si el !!! "I" nu inseamna ptr. el nimic !!! mai tarziu cand o sa inteleaga mai bine, o sa ciuleasca doar urechile cand o sa te strige cineva... !
barboneli
Postat pe 5 August 2012 12:44
unui st eu i-as spune sau Buddy.
Variante ar fi Swiss - de la Alpi, ar mai merge Charlie... Bruno...
quasaria
Postat pe 5 August 2012 12:53
avem o curte f mare si complet ingradita ,e plina de plante si nu as vrea sa mi le distruga ,avem si o livada mare ,loc e suficient ,tarcul e facut ptr. protectia lui ,avem un vecin mai ciudat mi-e teama sa nu-l otraveasca ..sunt oameni si oameni ,cat despre iubire ..nu va duce lipsa ,suntem constienti caci va plange ,ptr. el va fi o mare ruptura ,nu tu mama nu tu frati ,se va simti singur si abandonat ,o sa ne dam toata silinta sa-l facem sa fie un catelus vesel ,ptr. inceput o sa-l culcam noaptea in casa ,are doar 6 saptamani ,ne place curatenia dar suntem si realisti
Flory70
Postat pe 5 August 2012 12:57
Cu curatenia o sa ai oricum dublu de luptat daca are voie in casa ,dar cred ca conteaza mult mai mult sa il vezi pe el fericit decat ca tre sa mai dai o data cu aspiratorul...
Rotty
Postat pe 5 August 2012 13:02
incearca sa ii pui un ceas sub pernutza cit e mic. O sa doarma mai linistit (o sa faca legatura cu bataile de inima ale maica-sii...)
quasaria
Postat pe 5 August 2012 13:03
mmmda... treaba asta cu vecinul nu-mi place de loc. banuiesc ca nici voua... !!! de ce l-ar otravi... n-are rost sa intreb, dar chiar crezi ca, ciudat cum o fi el, chiar o s-o faca ? care e punctul slab si sensibil al vecinului ? ma refer la ce ar putea sa fie speriat daca cumva face asa ceva ? intai, puteti sa vorbiti omeneste cu el... ca avertizare, dar daca face as un gest... treceti la metode contra fiarelor. nu la cuie ma refer... ! ma scuzi ca ma bag prea mult si in relatile dintre vecini... dar ma sperie gandul c-o s-o faca ! ok, voi stiti mai bine cum sa faceti... sunteti loa fata locului.
barboneli
Postat pe 5 August 2012 13:07
De la: quasaria, la data 2012-08-05 13:03:04incearca sa ii pui un ceas sub pernutza cit e mic. O sa doarma mai linistit (o sa faca legatura cu bataile de inima ale maica-sii...)

Am auzit si eu de asta,dar la noi nu a functionat. Al meu a dormit 3 luni de zile langa inima mea si ma trezeam cam de 3-4 ori pe noapte sa-l scot afara la pisu. Il si caram in brate pe scari in sus si in jos,pt ca rotty nu au voie sa urce si sa coboare scari pana la 4 luni,cand au musculatura mai dezvoltata. Cand a avut 20 kg nu am mai putut
Rotty
Postat pe 5 August 2012 13:16
e un tip ciudat ..e de-o seama cu mine ,e singurul vecin rautacios ,intre noi si el am facut un gard inald din dale de beton ,de atunci totul e ok
Flory70
Postat pe 5 August 2012 13:18

bine, eu am refuzat ferm sa iau catelul in pat. O saptamina am petrecut-o cu el tzop in pat, eu dindu-l jos, el iar in pat, samd. Dupa ce i-am pus ceasul, a acceptat si sa stea pe pernutza lui...
quasaria
Postat pe 5 August 2012 13:23
sa nu va imaginati caci am avea si noi vreo vina ..chiar suntem oameni de o omenie rara
Flory70
Postat pe 5 August 2012 13:23
Acum doarme langa pat pe covoras.Se urca in pat la picioarele mele doar pana ma instalez eu la somn. Cred ca imi zice povestea de "noapte buna" apoi coboara la locul lui
Flory,vecini ciudati sunt peste tot.....
Rotty
Postat pe 5 August 2012 13:30
in urma cu multi ani am gasit un catel abandonat ,era soricar ,l-am luat acasa ,i-am pus numele Rexy ,era prin septembrie ,era micut ,l-am tinut in camera cu noi si-l culcam langa patul meu ,dormeam cu mana pe el ,a venit iarna el a mai crescut ,l-am tinut o vreme in baie ,dupa in beci ,stiam ca de la frig i se pot deforma picioarele si eu imi doream un catel sanatos asa ca m-am chinuit cu el ,timp de opt ani a fost favoritul familiei ,l ai era teama de fulgere si de impuscaturile de la petarzii ,a murit in urma cu 8 ani , avea boala pe masini ,o cunostinta l-a scapat afara din curte si l-a lovit o masina si-a murit ,am suferit enorm cu totii ,de atunci nimeni nu a mai adus in discutie sa luam un caine ..acum brusc a deschis subiectul fata cea mica
Flory70
Postat pe 5 August 2012 13:36
nu am avut nici o indoiala ca sunteti oameni de o omenie rara... !!! iar de intamplari tragice, am avut si eu vreo doua... nu-mi place sa vorbesc ! mi se pare buna ideea lui Q ! poti sa incerci... nu pierzi nimic, maximum... strica ceasul !!!
la 2 luni, poate nu mai e nevoie... dar mangaiati-l si pe burta, asa cum face mama lui cu limba, pentru ai usura iesirile... ! nu-i dati jucarii din plastic casabile, sa nu le inghita. nu ciocolata, nu carne de pork si oaie, mai ales cruda !!! contine viermi parazitari ! aia mor numai prin gatit. si bineinteles, nu oase "goale", ca cele de pulpe de la pui. numai oase "pline", coaste, stern, etc. obisnuiti-l ca atunci cand mancati, sa nu stea in preajma, sau, daca faceti gratar afara, dati lui mancare inainte... ! la inceput trei mese pe zi, pe urma doua si dupa 1 an, numai o data, de preferabil seara. va spune veterinarul... ! laptele de vaca, nu e intodeauna suportat de caini, ca si la oameni. de capra da, daca e neaparat nevoie. aveti camile pe acolo... ala e bun !!! dar produse ca baranza de vaci, merge. nu cascaval sau orice branza fermentata. NU salam sau mezeluri de orice fel !!! carne macra sau fiarta. cartofi iar nu trebuie. daca ramane ceva piure... merge, dar cat mai rar. invata-l cu diferite fructe, mar, boabe de struguri, pepene... morcovi sa-i roada. grisine, ii curata dintii. dar nu exagerati, ingrasatul nu e bun !
barboneli
Postat pe 5 August 2012 13:53
multumesc de sfaturi ..tocmai ce am primit pe mail brosura electronica de modul in care va trebui ingrijt catelusul
Flory70
Postat pe 5 August 2012 14:12
Timp de 4 zile catelul se va lasa sa se odihneasca sis a se acomodeze cu noul camin si cu noua familie.
Nu-l duceti la medicul veterinar decat dupa aceasta perioada de odihna.
Daca aveti ceva intrebari sunati la Canisa Premium si veti primi informatiile necesare; Catelul nu se va Vaccina si nici Deparazita in aceasta perioada de 4 zile de la data primirii deoarece pe fondul schimbarii de regim alimentar si a oboselii pot aparea complicatii grave, nedorite de nici o parte;
Flory70
Postat pe 5 August 2012 14:16

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Este normal 37 De la: Sassette 28 Octombrie 2012 12:27
ce sa fac ca sa nu ma insele? 78 De la: garbo_7980 19 Decembrie 2012 00:09
De ce pocaitii il numesc pe Tatal Ceresc? Iahova? 74 De la: Laura_M 10 Octombrie 2010 17:17
Craciun fericit! 6 De la: tutankhamon 27 Decembrie 2009 11:46
relatii 5 De la: annie37 27 Martie 2014 18:09
Setari Cookie-uri