ce e mai important in viata pt voi?

O lume nebuna,grabita,in goana dupa bani...Atitudine negativa,pesimism,munca in strainatate...Ma intreb ce mai conteaza cu adevarat in viata...Valori ca modestia,iubirea,cinstea,altruismul isi mai gasesc locul?Cum ne mai putem descurca in aceste timpuri?
garbo267052
Postat pe 7 Iunie 2012 23:44
Dm din coate! Altfel, coate goale...
Axl_R
Postat pe 7 Iunie 2012 23:47
te poti descurca prin munca sau prin "invarteli"!
asta depinde de tine ceea ce alegi si ceea ce vrei!
munca indiferent ca in tara ta sau in strainatate nu cred ca este o optiune de pus alaturi de cele enumerate de tine.

modestia e buna si ea, dar nu totdeauna. e bine sa-ti stii masura si valoarea.
cinstea si altruismul sigur isi gasesc locul. dar acum depinde de unde privesti si mai tine si de privitor.
un gest onest de altruism poate fi catalogat si altfel, daca este rea vointa.
un bogat poate din altruism sa faca o fapta buna si sa dea din avutul lui unui sarac. este un gest de altruism. ei bine, se poate gasi cineva care sa spuna - pai da, a dat ca a avut de unde!

iar daca tu vezi doar lumea grabita si in goana dupa bani, e treaba ta. eu nu vad doar asa lumea.
dar n-am sa-ti vand reteta. na ca nu sunt altruist! prefer sa raman doar cinstit!
heartbit
Postat pe 8 Iunie 2012 00:04
i un om srac poate sa fie altruist, sau se msoar ct de...?
Axl_R
Postat pe 8 Iunie 2012 00:14
desigur ca si saracul poate fi altruist.
numai ca am vrut sa dau un exemplu in care altruismul poate fi vazut altfel!
sicer, cred ca mult mai altruisti sunt personele care nu poseda mari agoniseli materiale!
heartbit
Postat pe 8 Iunie 2012 01:11
"Munca in strainatate" mi se pare din alt film: nu face parte din sirul ordonat "atitudine negativa,pesimism - vs modestia,iubirea,cinstea,altruismul "

In rest, care e intrebarea?
Cum ne descurcam?
Cum s-a descurcat tot amarul de generatii de pina acu'. In principiu, incercam sa muncim.
Eu una nu tin minte sa fi invatat de vreo vreme, vreodata, in care tooooti muritorii erau modesti, iubitori, cinstiti si altruisti si descurcati de cind i-a facut muma-sa.
Da' mai scheunam si noi la luna din cind in cind, ca nu sintem noi incapabili, "vremile e grele".
quasaria
Postat pe 8 Iunie 2012 03:57
De la: quasaria, la data 2012-06-08 03:57:57"Munca in strainatate" mi se pare din alt film: nu face parte din sirul ordonat "atitudine negativa,pesimism - vs modestia,iubirea,cinstea,altruismul "

In rest, care e intrebarea?
Cum ne descurcam?
Cum s-a descurcat tot amarul de generatii de pina acu'. In principiu, incercam sa muncim.
Eu una nu tin minte sa fi invatat de vreo vreme, vreodata, in care tooooti muritorii erau modesti, iubitori, cinstiti si altruisti si descurcati de cind i-a facut muma-sa.
Da' mai scheunam si noi la luna din cind in cind, ca nu sintem noi incapabili, "vremile e grele".

Toate sunt importante in viata noastra ,daca le nvațam pe rind,dam la oparte ce ne dauneaza și traim,dupa capacitatea noastra intelectuala,fizica ,de ințelegere,dar mai ales pentru dragoste !
http://www.youtube.com/watch?v=UdUR1Q0zxVc&feature=related
VOIAJOR
Postat pe 8 Iunie 2012 08:28
De la: VOIAJOR, la data 2012-06-08 08:28:41
De la: quasaria, la data 2012-06-08 03:57:57"Munca in strainatate" mi se pare din alt film: nu face parte din sirul ordonat "atitudine negativa,pesimism - vs modestia,iubirea,cinstea,altruismul "

In rest, care e intrebarea?
Cum ne descurcam?
Cum s-a descurcat tot amarul de generatii de pina acu'. In principiu, incercam sa muncim.
Eu una nu tin minte sa fi invatat de vreo vreme, vreodata, in care tooooti muritorii erau modesti, iubitori, cinstiti si altruisti si descurcati de cind i-a facut muma-sa.
Da' mai scheunam si noi la luna din cind in cind, ca nu sintem noi incapabili, "vremile e grele".

Toate sunt importante in viata noastra ,daca le nvațam pe rind,dam la oparte ce ne dauneaza și traim,dupa capacitatea noastra intelectuala,fizica ,de ințelegere,dar mai ales pentru dragoste !
http://www.youtube.com/watch?v=UdUR1Q0zxVc&feature=related
dragostea pt. copiii mei , par exemple!....dar ma iubescmai mult pe mine, hm...ce zici...tu de mai sus???
caleidoscop
Postat pe 9 Iunie 2012 20:08
De la: garbo267052, la data 2012-06-07 23:44:42 O lume nebuna,grabita,in goana dupa bani...Atitudine negativa,pesimism,munca in strainatate...Ma intreb ce mai conteaza cu adevarat in viata...Valori ca modestia,iubirea,cinstea,altruismul isi mai gasesc locul?Cum ne mai putem descurca in aceste timpuri?


Importante sunt toate,daca faci mai intai o situatie financiara buna ,dar trebuie sa-ti mearga bibilica,traiesti bine si te distrezi pina pe la 30 de ani ,api ca barbat stapin pe tine ,iei o femeie ,trintesti 1-2 copii ,le faci case si situatie si pe urma te distrezi.
http://www.youtube.com/watch?v=bVlkih4GQlY&feature=related
VOIAJOR
Postat pe 10 Iunie 2012 15:39
Nu vreuuuu trnt!
Axl_R
Postat pe 10 Iunie 2012 15:44
;-))))))))))))
Fss_ssu
Postat pe 10 Iunie 2012 16:48
principial as fi de acord, dar fara cadanele alea se poate?
heartbit
Postat pe 10 Iunie 2012 17:02
hait! asta nu-i porumbelu' voiajor care tocmai i-a facut o dedicatie nevestii pe halt toapic?
poi bine,neicusorule....trantesti 1-2 copii si pe urma iar te dixtrez?
auzi...da' nevasta-ta stie ce tastezi tu p'acilea,ha?
precizilla
Postat pe 10 Iunie 2012 17:36
De la: garbo267052, la data 2012-06-07 23:44:42 O lume nebuna,grabita,in goana dupa bani...Atitudine negativa,pesimism,munca in strainatate...Ma intreb ce mai conteaza cu adevarat in viata...Valori ca modestia,iubirea,cinstea,altruismul isi mai gasesc locul?Cum ne mai putem descurca in aceste timpuri?


IMPORTANTA ESTE VIATA,SANATATEA,DRAGOSTEA,FAMILIA,COPII,CONTRIBUTIA NOASTRA LA UN VIITOR MAI BUN !
http://www.youtube.com/watch?NR=1&feature=fvwp&v=4cVHf5ktRmo
VOIAJOR
Postat pe 13 Iunie 2012 07:01
fara lozinci, campania s-a terminat! :P

:))))
G_X
Postat pe 13 Iunie 2012 07:09
Bine ca nu a zis " La viitorul natiunii"......
Rotty
Postat pe 13 Iunie 2012 07:57
conteaza ce ramane ,ca toate sunt trecatoare.
raman copiii nostri,ei sunt cei mai importanti,si sa fie credinciosi,ca sa fie totul bine in viata lor.
daniilia
Postat pe 14 Iunie 2012 22:59
De la: garbo267052, la data 2012-06-07 23:44:42 O lume nebuna,grabita,in goana dupa bani...Atitudine negativa,pesimism,munca in strainatate...Ma intreb ce mai conteaza cu adevarat in viata...Valori ca modestia,iubirea,cinstea,altruismul isi mai gasesc locul?Cum ne mai putem descurca in aceste timpuri?
Pai eu cred ca daca esti in goana sa faci bani nu este asa rau..Dar sa ii castigi pe cai cinstite nu ca sa profiti de pe urma altor oameni sau sa ii lasi pe altii ca sa profite de pe urma ta..
si apoi daca muncesti si iti bati capul de ce sa fii modesc.iti cumperi cat te tin buzunarile..
de ce sa fii modest daca muncesti,,,modesti trebuie sa fie cei care nu le place munca..
si apoi barbatul trebuie sa munceasca si femeia trebuie sa isi educe copiii sa aiba valori morale,,,dar cu preotii din ziua de azi degeaba te chinui sa iti educi copiii ca tii strica ei cu teoria lor diabolica...si ca sa le dai bani ca asa te mantuiesti si sa ascxulti de ei de parca ei ar fii cinstiti...
ingerasulluptator
Postat pe 14 Iunie 2012 23:18
De la: ingerasulluptator, la data 2012-06-14 23:18:06
De la: garbo267052, la data 2012-06-07 23:44:42 O lume nebuna,grabita,in goana dupa bani...Atitudine negativa,pesimism,munca in strainatate...Ma intreb ce mai conteaza cu adevarat in viata...Valori ca modestia,iubirea,cinstea,altruismul isi mai gasesc locul?Cum ne mai putem descurca in aceste timpuri?
Pai eu cred ca daca esti in goana sa faci bani nu este asa rau..Dar sa ii castigi pe cai cinstite nu ca sa profiti de pe urma altor oameni sau sa ii lasi pe altii ca sa profite de pe urma ta..
si apoi daca muncesti si iti bati capul de ce sa fii modesc.iti cumperi cat te tin buzunarile..
de ce sa fii modest daca muncesti,,,modesti trebuie sa fie cei care nu le place munca..
si apoi barbatul trebuie sa munceasca si femeia trebuie sa isi educe copiii sa aiba valori morale,,,dar cu preotii din ziua de azi degeaba te chinui sa iti educi copiii ca tii strica ei cu teoria lor diabolica...si ca sa le dai bani ca asa te mantuiesti si sa ascxulti de ei de parca ei ar fii cinstiti...
si daca le spui ceva la preoti,,zice ca cica esti mandra si ca ii judeci...Nu ai voie sa le zici nimic dar ei au voie sa ne umple capul cu teoria lor diabolica...si de 2 bani
ca femeia sa fie supusa barbatului curvar si mincinos care nu munceste doar exploateaza femeia,doar asta vor preotii...sa devalorizeze femeia pt ca sunt invidiosi pe ea pt ca ele au mai multe calitati ca ei...numai ca si le reprima si ii lasa pe barbati sa le manipuleze cu ideile lor,de aceea ne si merge asa rau
ingerasulluptator
Postat pe 14 Iunie 2012 23:22
Familia si cei dragi ,alaturi de care pot realiza mai mult daca este intelegere....
E adevarat ca ne dorim cariera si bani,dar de unul singur nu te poti bucura de bogatii !!!!
garbo105616
Postat pe 17 Iunie 2012 17:18
SNTATE,LINIȘTE SUFLETEASC ȘI NȚELEGERE.Dac le ai poți obține aproape tot ce vrei.S auzim numai de bine.
garbo203525
Postat pe 22 Iunie 2012 16:36
Desi nu intotdeauna ne dam seama sau nuvrem sa recunoastem ,toti ne dorim bani,cat mai multi bani.In toate epocile si in toate oranduirile goana dupa avere a fost principala preocupare a oamenilor,principalul tel in viata.Daca poti deveni un om bogat in mod onorabil si cinstit cu atat mai bine, daca nu ,te folosesti de orice fel de metode ai la indemana si te rogi la Dumnezeu ,sa-ti reuseasca fara sa fii prins vreodata.Sanatatea ,fericirea,bunastarea ,norocul,familia ,copiii, sunt deziderate extrem de greu de atins in lipsa unui confort financiar, greu de atins prin munca simpla si cinstita, indiferent de societatea din care faci parte.Ca sa poti avea pretentia sa fi sanatos de exemplu, trebuie sa ai unde si cu ce sa te tratezi cand te imbolnavesti,deci ai nevoi de bani.Ca sa poti oferi confort si educatie copiilor tai ai nevoie de scoli bune si prin urmare de bani .Ca sa te poti plimba prin tara sau prin lume, ai nevoie de bani si asa mai departe.Dragostea si fericirea sunt zugravite de regula ca fiind imateriale si prin urmare s-ar putea crede ca banii nu au nici un rol aici.In modul este adevarat ,dar din pacate nimic nu exista de sine statator si orice sentiment este interconectat la diferitele stari de spirit ale oamenilor.Poti alege ce vrei in viata ,este dreptul tau, dar cand tragi linie vei fi oare multumit de alegerile facute de tine insuti???
garbo265966
Postat pe 23 Iunie 2012 18:45
nemultumitului i se ia darul!...cand ai facut alegerile le-ai facut cu capul sau cu picioarele?.....unde nu-i cap vai de picioare!!!....in viata nu le poti avea chiar pe toate asa cum ti le-ai dori!
caleidoscop
Postat pe 23 Iunie 2012 20:49
De la: garbo265966, la data 2012-06-23 18:45:32Desi nu intotdeauna ne dam seama sau nuvrem sa recunoastem ,toti ne dorim bani,cat mai multi bani.In toate epocile si in toate oranduirile goana dupa avere a fost principala preocupare a oamenilor,principalul tel in viata.Daca poti deveni un om bogat in mod onorabil si cinstit cu atat mai bine, daca nu ,te folosesti de orice fel de metode ai la indemana si te rogi la Dumnezeu ,sa-ti reuseasca fara sa fii prins vreodata.Sanatatea ,fericirea,bunastarea ,norocul,familia ,copiii, sunt deziderate extrem de greu de atins in lipsa unui confort financiar, greu de atins prin munca simpla si cinstita, indiferent de societatea din care faci parte.Ca sa poti avea pretentia sa fi sanatos de exemplu, trebuie sa ai unde si cu ce sa te tratezi cand te imbolnavesti,deci ai nevoi de bani.Ca sa poti oferi confort si educatie copiilor tai ai nevoie de scoli bune si prin urmare de bani .Ca sa te poti plimba prin tara sau prin lume, ai nevoie de bani si asa mai departe.Dragostea si fericirea sunt zugravite de regula ca fiind imateriale si prin urmare s-ar putea crede ca banii nu au nici un rol aici.In modul este adevarat ,dar din pacate nimic nu exista de sine statator si orice sentiment este interconectat la diferitele stari de spirit ale oamenilor.Poti alege ce vrei in viata ,este dreptul tau, dar cand tragi linie vei fi oare multumit de alegerile facute de tine insuti???
chiar nu stii ce faci, ce ai facut, inconstientu-le?...de inca te mai intrebi si spre finalul postarii tale?....cred ca tu nu vei fi multumit nici de sicriul in care ai sa locuiesti temporar!...apoi intr-o PUNGA, bineinteles....dar asta chiar nu ma mai intereseaza....
caleidoscop
Postat pe 23 Iunie 2012 22:37
De la: garbo267052, la data 2012-06-07 23:44:42 O lume nebuna,grabita,in goana dupa bani...Atitudine negativa,pesimism,munca in strainatate...Ma intreb ce mai conteaza cu adevarat in viata...Valori ca modestia,iubirea,cinstea,altruismul isi mai gasesc locul?Cum ne mai putem descurca in aceste timpuri?
important in viata pentru mine e ca sa nu fac umbra pamantului, ....si sa ramana ceva frumos si util posteritatii!.....umbra are cine sa o faca...copacii, pomii, etc, etc.
caleidoscop
Postat pe 24 Iunie 2012 15:19
De la: Axl_R, la data 2012-06-07 23:47:31Dm din coate! Altfel, coate goale...


asa este, dam din coate
adeline
Postat pe 24 Iunie 2012 23:34
daca trebuie sa ne tinem la suprafata... mai dam si din coate
alftel ne scufundam
cri_cat
Postat pe 24 Iunie 2012 23:41
eu daca as fii bogata sigur ca m-as bucura fara sa fiu cu nimeni.....care sa imi manance banii,,eventual sa ii mananc eu pe ai lui,,,,pt ca munca pe degeaba nu prestez nici macar un pai de jos dupa barbati
ingerasulluptator
Postat pe 26 Iunie 2012 22:59
pai romaniii nu coopereaza si nu isi unesc talentele ca sa se poata construi ceva in tara asta...Ei se descurajeaza unii pe altii,,de parca asta le-ar aduce vreun profit,din contra devin si mai amarati ca inainte
ingerasulluptator
Postat pe 26 Iunie 2012 23:02
Pai nu stie stanga ce face dreapta si ghitza bercea ...Vorba unui refren la moda prin anii 80 , premergator manelelor ...Dac'ar sti nevasta , meaaa ... cu briceaguuul , m-ar cresta , mai ....Offf , offf , mai , mai ...
pygmalyon
Postat pe 3 Iulie 2012 23:35

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
s 4 De la: scrichy 7 Aprilie 2010 14:36
E important sa stii ce te poate face fericit, 22 De la: ulygarbo 21 Mai 2017 16:27
Garbo 89 De la: m_ada 24 Septembrie 2010 12:52
Vorbeam cu mama mea 19 De la: m_ada 9 Iulie 2010 19:41
Ce inseamna sinceritatea? 165 De la: vuvuzela 23 August 2010 01:46
Setari Cookie-uri