CREDETI IN DESTIN?

linistitor ...pentru decizionar. tot una. naspa de maruntis...
Eugenia_
Postat pe 21 Iunie 2012 21:24
planetele astea sunt vinovate, mititelele.... azi e echinoctiul de vara, e ziua cea mai lunga.

o seara frumosa!
Eugenia_
Postat pe 21 Iunie 2012 21:29
si eu am tendinta sa ma cred factor decizional. Da' uneori asta e naivitate.
Care e vina mea daca nasc un copil cu pb - care e meritul meu daca il nasc sanatos?
Care e vina mea daca ma inseala masculul - care e meritul meu ca are el caracter (eu sint aceeasi)?
Care e vina mea ca mi se restructureaza postul - care e meritul meu ca nu?

...si tot asa.
quasaria
Postat pe 21 Iunie 2012 21:32
Uneori nu poi face compromisul de a schimba pe mruni linitea ta, doar pt c aa e bine pt restul. Sorry!


Q, cunosc...

Nu pot acc c aa mi-o fost scris. A fost decizia mea, aa c...
Axl_R
Postat pe 21 Iunie 2012 21:32
...eu le cam iau asa cum vin...

Am renuntat demult sa ma pup pe frunte sau sa ma culpabilizez. Nu astepti nimic... iei orice lucru bun ca pe un dar... asta e. Oricum, de-adevaratelea, pentru cele mai bune lucruri care mi s-au intimplat pina acum eu n-am avut nici un merit deosebit. M-au troznit pur si simplu.
quasaria
Postat pe 21 Iunie 2012 21:38
Asumarea asta a responsabilitatii imi miroase a relativ, a inutil, a necurat. Toate deciziile pe care le luam au legatura cu ceilalti: parinti, frati, copii, barbati, colegi, amanti, cu alti oameni pe scurt.
Faci un rau cuiva si se intampla sa intelegi mai tarziu. OK. Ce faci? Te duci la om , dai buna ziua si-i spui ca ai venit sa-ti asumi responsabilitatea?
Luna_in_capricorn
Postat pe 21 Iunie 2012 22:04
toate deciziile pe care le luam au legatura directa sau indirecta cu ceilalti, pe de alta parte principala noastra responsabilitate este fata de noi insine. De asta nu ne absolva nimeni. E inevitabil sa ii gresesti unuia sau altuia, indiferent ce decizii iei - dar e mult mai grav sa iti gresesti tie insati.

Deci, da, in afara unei singure persoane, pot sa ma duc la oricine si sa ii spun buna ziua, am facut ce am considerat ca e mai bine pentru mine. Si imi asum responsabilitatea pt asta, fara absolut nici o problema.
quasaria
Postat pe 21 Iunie 2012 22:11
Luna, m iart, dar io nu mai am niciun fir de pr...pt despicat!
Axl_R
Postat pe 21 Iunie 2012 22:12
Oki doki. Sa ma iertati voi! Seara placuta!
Luna_in_capricorn
Postat pe 21 Iunie 2012 22:18
Exista o vorba romaneasca care spune clar:"Ce iti este scris in frunte iti este pus" ,deci mioritic cum este poporul roman, crede cu tarie in destinul implacabil.Este vorba fara indoila de alegeri si decizi pe care suntem obligati sa le luam de-a lungul intregii noastre vieti cu maxima responsabilitate sau sa suportam consecintele.Cand nu esti constient de ceea ce ai de facut in diferite situatii si esti superficial sau lenes ,te vei trezi cat de curand ca lucrurile merg intr-o directie foarte prosta pentru tine si ca sa nu te culpabilizezi prea tare pe tine spui simplu:"soarta ,destinul asa mi-a fost scris,"oare?Daca esti nefercit fa ceva in sensul asta,daca esti nemultumit de salariu schimba serviciul sau tara in care lucrezi,daca nu mai iubesti persoana de langa tine divorteaza,daca esti obez slabeste, daca esti prost invata carte multa si in general vezi ce trebuie facut in toate situatiile delicate sau dificile in care te gasesti la un moment al vietii tale.Daca insa faci tot ce trebuie facut ca sa iti fie bine si nu reusesti totusi in viata inseamna ca nu ai facut suficient sau nu ai stiut ce trebuie facut cu adevarat.In cazul unui accident este vorba pur si simplu de ghinion si neatentie ,destinul are o cu totul alta conotatie daca esti destept ,puternic si te nasti intr-o zodie norocoasa, intr-o anumita conjunctura poti deveni ceva, ce nu ai visat niciodata,dar altfel greu de crezut.".In ranita fiecarui soldat,zace bastonul de maresal " da adevarat, dar ca sa faci parte din armata lui Bonaparte trebuia sa ai calitati deosebite de luptator,fricosii nu ajungeau niciodata acolo.
garbo265966
Postat pe 23 Iunie 2012 19:10
ok, sase sase... apropo, joci table... ? , ai dreptate cu destinul ala ca o scuza si exemplele date cu slabitul, invatatul, etc.... dar lumea spune ca "ia fost scris" si cand cade cineva cu avionul, de ex. ! atunci, ce fel de decizie mai poate lua acel cineva ? da, stiu, putea sa ia cu cateva ore inainte.... poate chiar si-a zis: "cum mi-e scris asa o sa fie...."... nu-mi fac griji !!! nici eu nu prea cred in destin sau ceva scris dinainte, dar parca ii inteleg pe cei care cred in asta. mie, mi-a facut un mare astrolog, Onitza il chema, asa mi-a zis mama, un horoscop cam pe la 1-2 ani... in care scrie, il am si acuma... cam ce o sa mi se intample in viata, cat traiesc, cati copii o sa am, etc. maica-mea mi l-a dat pe la 34 de ani parca, l-am rasfoit, unele chestii le-am retinut. nu vi-l scriu acxum si voua, dar cateva lucruri mi s-au intamplat din ce era acolo scris ! tipu a studiat stelele, pozitile alea si viitoare, etc. si asta m-a facut la inceput sa nu am incredere in ce scria acolo. nici acuma nu prea am, dar totusi, asa cum am spus, au fost niste coincidente, sa le zic asa, care m-au facut sa ridic din sprancene. scria acolo printre altele ca, pe la varsta de 49-50 de ani, sa am grija de picioare, ca mi se va intampla un accident. ei bine, ma credeti sau nu, asa a fost ! intre 48-51 de ani, mi-am rupt amandoua picioarele. nu deodata, intai stangul si apoi pe dreptul. cu stangul am stat numai in ghips, 9 luni... iar la dreptul am facut operatier sa se puna oscioarele la loc !!! nu, nu era accident de masina. amandoua le-am rupt in casa, la mine si la altcineva. mai scria acolo ca o sa am pasiune pentru medicina ca militar. am tendinte de a afla lucruri legate de medicina si acum... am fost mult timp prin spitate, inca din copilarie si imi plac armele de foc ! n-am facut armata si nici nu ma atrage sa fiu militar. dar..... mai scria ca o sa am noroc in dragoste si o sa ma'nsor cu o fata cu care o sa fiu toata viata si.... asta e pana acuma. 35 de ani de casatorie fara nici un gand de a-ni insela nevasta !!! si viceversa... ! dar chestia cu picioarele, m-a impresionat cel mai mult !!!
barboneli
Postat pe 23 Iunie 2012 19:39
barbo, ma crezi sau nu, cam acelasi lucru mi s-a intimplat si mie, accident de masina, virsta mea la momentul accidentului, DAR finalul accidentului n-a fost cum a prevazut madam aia. Deci, din momentul ala, difera... Eroare de software... na....
quasaria
Postat pe 23 Iunie 2012 19:45
"barbo, ma crezi sau nu, cam acelasi lucru mi s-a intimplat si mie, accident de masina, virsta mea la momentul accidentului, DAR finalul accidentului n-a fost cum a prevazut madam aia. Deci, din momentul ala, difera... Eroare de software... na.."

te cred... de ce sa nu te cred ? eu sunt un tip credincios de felul meu... !!!
eu nu aveam scris finalul... dar varsta si locul, a coincis. si mai ersau multe alte chestii care mi s-au potrivit si inrtamplat pe parcurswul copilariei si a vieti in general... de care nu stiam, ptr. ca eu l-am citit tarziu. de exeplu acolo scrie ca voi dezvolta o pasiune pentru flori in general si cactusi in special !!! ei bine... pe la varsta de 8-9 ani, o vecina de-a noastra cand stateam pe Bdul. Dacia, directoare sau ceva mare la gradina botanica, mi-a inspirat, dandu-mi pui de cactusi sa-i cresc, dragostea ptr. ei. asta a tinul la mine pana cam pe la 45 de ani !!! aveam colectie, cuti speciale din lemn, facute de mine si puse pe terasa (si aici in Israel...) cu tot felul de cactusi mici sau maricei !!! colectie colectie ! scrie acolo de ce flori si culori o sa-mi placa si.... s-a potrivit ! scrie mai multe care s-au potrivit, nu le tin minte acum, dar am horoscopul asta si acum si stiu si unde e, doar ca mi-e frica sa-l desfac sa-l citesc, ca se dezmembreaza de tot.... !!! hartia are varzta mea cel putin... sunt foi din alea cu dungi pe ele sau chiar un caiet subtire. scrie acolo si de viitor un pic... dar sfarsitul m-ar bucura, vorba vine... sa fie asa cum scrie acolo. sau pe aproape !!!!
barboneli
Postat pe 23 Iunie 2012 20:05
daca iti zicea de o pasiune pt fotbal...ok... era o chestie comuna... dar pasiune pt cactusi, nu prea e. Well, si mie imi plac cactusii... pe bune. Sint neste plante cu demnitate si personalitate!
Si nici nu infloresc asa, fleosc, toata ziua buna ziua! Deci, atunci cind infloresc... la10 de ani... e o chestie!
quasaria
Postat pe 23 Iunie 2012 20:11
plus ca... majoritatea nu infloresc ziua... planta soarelui... ci noaptea !!!! chiar daca infloresc in fiece an. si dimneatza... mor. la flori ma refer. da, au demnitate, bine zis ! si asta e ciudat. dar eu primesc orice ciudatenie daca vine de la natura... are explicatie logica mereu ! de aia o admir... !!!
barboneli
Postat pe 23 Iunie 2012 23:10
Nu, cred in destin!Cred ca totul este doar o intamplare!
Jojolin
Postat pe 24 Iunie 2012 08:08
Nu exista..DESTIN...E foarte usor sa dai vina pe destin atunci cand consecinta deciziilor tale e dezastruoasa!!"ce ti-e scris in frunte ti-e pus"...hai sa fim seriosi...Unde-i ""liberul albitru""...unde-i libertatea noastra de alegere....????poti alege intre bine si rau...Cica avem un TATA(D-zeu...care cica ne-a facut dupa chipul si asemanarea lui...unii dintre noi sunt criminali...hoti...violatori...asa o fi D-zeul nostru???).Singurul care ne-ar fi putut scrie destinul..ar fi fost CREATORUL....O fi scris in destinul meu....ca voi omora un om si voi face 30 ani de puscarie...apoi pe ""lumea cealalta "" ma va pedepsi ...pt ca am incalcat una din cele 10 porunci??O fi masochist??? Deciziile le luam singuri in viata....bune sau rele sunt ale noastre ...fiecare in functie de materia cenusie....
vezuvia
Postat pe 24 Iunie 2012 11:10
asa e, vezuvia... ! eu am mai spus si repet: daca ne e scris... asa si pe dincolo, de ce nu stim si noi ce e scris acolo... in felul asta am putea sa ne mai ferim de rele sau sa dam buzna, la bine si fericire... ! si cum eu nu prea le am cu religia... "TATA(Dzeu.)... nu e tot una cu "CREATORUL"... ? sau tu faci diferentza intre creatorul universului... pamantului, soarelui, etc. si taticul nostru e doar cine ne-a facut numai pe noi, pomii, apele, tzantzarii, aricii... etc. ??? ca asa scrie in unele cartzi... ! deci asta e nasol, ca oamenii (cica numai e au destin scris dinainte...) nu stiu ce le e scris. de ex. cand a erupt Vezuviul... daca oamenii ar fi stiut ce le e scris... ar fi plecat de langa poalele vulcanului si ar fi scapat cu viatza... impreuna cu pisicile, cainii, vacile si ghivecele cu flori... !!! asa ca asta nu e numai "masochism"... e de-a dreptul rautate !!! si eu stiu de la irinuca, ca Dzeu. nu e rau ! numai barbatii sunt rai... !!!
barboneli
Postat pe 24 Iunie 2012 11:31
De la: barboneli, la data 2012-06-24 11:31:48de ex. cand a erupt Vezuviul... daca oamenii ar fi stiut ce le e scris... ar fi plecat de langa poalele vulcanului si ar fi scapat cu viatza... impreuna cu pisicile, cainii, vacile si ghivecele cu flori... !!! asa ca asta nu e numai "masochism"... e de-a dreptul rautate !!! si eu stiu de la irinuca, ca Dzeu. nu e rau ! numai barbatii sunt rai... !!!


normal! de aia il si chema Vezuviu - nu Vezuvia!
quasaria
Postat pe 24 Iunie 2012 23:10
Nu toate evenimentele din viața noastr au loc independent de voința noastr,dar viitorul de cele mai multe ori ni-l facem noi,soarta fiind influențat att de ntmplri fericite ct și nefericite..Destinul este o chestiune de ȘANS,evenimentele nefaste ne pndesc pe toți mai mult sau mai puțin.
garbo203525
Postat pe 25 Iunie 2012 17:04
De la: quasaria, la data 2012-06-24 23:10:13
De la: barboneli, la data 2012-06-24 11:31:48de ex. cand a erupt Vezuviul... daca oamenii ar fi stiut ce le e scris... ar fi plecat de langa poalele vulcanului si ar fi scapat cu viatza... impreuna cu pisicile, cainii, vacile si ghivecele cu flori... !!! asa ca asta nu e numai "masochism"... e de-a dreptul rautate !!! si eu stiu de la irinuca, ca Dzeu. nu e rau ! numai barbatii sunt rai... !!!


normal! de aia il si chema Vezuviu - nu Vezuvia!


asta stiu si eu... altfel, dadeam exempl;u cu Etna sau cu Popocatepetl... !!!! (mai numit si El Popo...)


http://youtu.be/eiRXgIkVWto

barboneli
Postat pe 25 Iunie 2012 22:27
ce faci? ti-a fost dor si tie de irina?
dor72_
Postat pe 25 Iunie 2012 22:29
nuuuuu.... ! am luat o pauza de irina... 5-12 zile !!! sa-mi incarc bateriile ! mi-a fost insa dor de tine,

am batut la tine-n poarta
am vazut ca Grivei ma latra
si stapana nu-i acasa... !
asta cand dadu de seara
si cerul parea ca de ceara... !


am vazut ca ai montat programul, vroiam sa-l incercam... ! cu alta ocazie... !!!
barboneli
Postat pe 25 Iunie 2012 22:39
da, am fost plecata toata ziua...si maine voi fi...
dar...ne auzim, promit
P.S. Nu era poarta mea...nu am caine
dor72_
Postat pe 25 Iunie 2012 22:41
poarta era a ta... stiu numarul, Grivei nu era al tau.... !!!! era al vecinului.....
barboneli
Postat pe 25 Iunie 2012 22:47
asa o fi...dar tu stii bine ce vecini linistiti ( fara Grivei...) am eu
dor72_
Postat pe 25 Iunie 2012 22:56
sa ai o zi placuta si plina si maine.... gasim noi o fereastra... ! si eu fac pregatiri pentru concediu.... din toamna. sunt la faza de ales zboruri si luat bilete de avion... ! o sa-ti spun eu.... !
barboneli
Postat pe 25 Iunie 2012 23:02
astept sa vorbim
dor72_
Postat pe 25 Iunie 2012 23:03
ok ! noapte buna intre timp... !!!
barboneli
Postat pe 25 Iunie 2012 23:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cine mi-a furat peruca? 54 De la: Sarikiz 13 Mai 2013 10:48
Buna 10 De la: Axl_22 10 Octombrie 2011 22:16
o relatie dupa divort? 3 De la: mielutza 14 Iunie 2009 20:30
Loc pentru citate 157 De la: Sarikiz 21 Februarie 2013 17:07
Asigurari de sanatate private 3 De la: n_mihaelaana 20 Februarie 2010 19:12
Setari Cookie-uri