Renasterea dupa divort. Multumesc sufletelor de pe Garbo!

nu, a gatit el. :-)

Doua maini stingi am si eu. Dar fac fotografii frumoase. :-)
quasaria
Postat pe 7 Iunie 2012 14:08
Q, ducea si gunoiul?:) iti zic eu, asta era de pastrat!:)))) glumesc, evident!:)

cum niciodata nu le fac bine (indiferent ce, ca na, nu-s buna de nimic) eu sunt in continua perfectionare. La batranete voi fi foarte priceputa si foarte fericita ca mor facandu-le pe toate perfect!:))))))))))
coris_2938
Postat pe 7 Iunie 2012 14:13
depinde ce vecine aveam - uneori ducea gunoiul (pina la groapa), alteori nu....
quasaria
Postat pe 7 Iunie 2012 14:19
Q,a facut cum trebuia,gest la marele fix.Pacat....
Al meu are 2 maini drepte,ducea si gunoiul,plus ca era mesterul casei.Na,nu-i bai! A plecat? primul lucru pe care l-am invatat a fost cum se foloseste bormasina. Era musai sa bag un diblu in perete si nu am vrut ajutorul lui. M-am descurcat onorabil.
ghiompirica
Postat pe 7 Iunie 2012 14:21
Q, deci clar, era de pastrat, chit ca-l pastrai in ...poze!:) Al meu nu face "treaba de femei", asa l-a invatat taticu'! Nu stie care-s treburile de barbati, dar pe alea le face... inca stept sa mi le comunice si mie, sa nu mor proasta, cum se zice!:))
coris_2938
Postat pe 7 Iunie 2012 14:22
mai fetelor, eu stau cu dansu-n casa, si tot singura le fac pe toate!! imi repar usa de la dulap, imi schimb busoanele, imi pun becurile, imi mut mobila,etc! Bormasina? cred ca daca voi avea nevoie, o voi folosi si p'aia cu succes!:) prefer ciocanul, da' daca trebuie, asa este!:)
coris_2938
Postat pe 7 Iunie 2012 14:25
a, stati asa, ca daca musai am nevoie de forta unui mascul, il chem pe fratele meu sau daca nu-i el in zona, il am pe prietenul meu de suflet...sarmanu' ce a mai carat la TV-ul meu!:))
coris_2938
Postat pe 7 Iunie 2012 14:27
tot primul an a fost la marele fix... absolut tot.
Iar dupa marele fix, in care eram eu extrem de indragostita,m-a anuntat ca nu indeplinesc criteriile ma-sii, so, pa.
Asta a fost intriga povestii. Introducerea.
Ce a urmat... a urmat, nu mai conteaza.

Ideea - ca sa mentinem spiritul optimist - e ca dupa ce m-am invirtit mult, MULT dupa coada, am renuntat in final sa incerc sa fac visul unei nopti de vara din ceva care a evoluat ca un cosmar... si mi-e bine.:-)
Doar ca... n-a fost el ala.
quasaria
Postat pe 7 Iunie 2012 14:38
in momentul in care ai un soc, o trauma, ai cateva momente de confuzie totala, in care cea mai nasoala secunda este aia in care te intrebi , retineti, in aceiasi fractiune de secunda, ce s-a intamplat, daca ti s-a intamplat tie, daca cel drag este intreg, daca te doare, daca mai esti in viata, daca ai ceva rupt,daca mai esti in pericol, daca poti face ceva sa eviti un rau eventual mai mare, etc.. Asta simt eu de ceva ani...nu-mi pot reveni din trauma...sau mai frumos zis, asa cum ai facut-o tu, sunt inca la capitolul "visul unei nopti de vara"!:)) cica, se vorbeste prin targ, ca cuiul pe cui scoate! sa-mi traga careva una, mi-oi reveni si eu din prostie!:)) a, pardon, asta nu se vindeca!:)
coris_2938
Postat pe 7 Iunie 2012 14:47
doamnelor, sper ca-mi remarcati ascutitul stil auto-ironic si optimismul, da?:) sunt in interior moale si pe afara crocanta! una-i gardu', alata-i leopardul, dar daca nu tratez asa, mai glumind vorbind de ele, esecurile, mi-e teama ca o iau razna total..
coris_2938
Postat pe 7 Iunie 2012 14:52
mda...fractiunea aia de secunda de nedumerire e cea mai nasoala. Pentru ca te prinde cu garda jos. Ti-o iei...din plin.

Dupa aia s-a mai lasat cu vanatai din astea, unele mult mai grave, dar cel putin stiam sa ma astept.
quasaria
Postat pe 7 Iunie 2012 14:56
exact! cam asta mi s-a intamplat mie...incerc sa ma adun, dar mi-e teama sa ma "caut"...mi-e teama ca nu mai sunt intreaga...si nu vreau sa ma vad cum sunt ne-intreaga (nu vreau sa scriu cuvantul corect, adica 'mutilata"). Ca-mi tot ziceai Q, ca ma complac in situatie... ia uite cam prin ce trec...si ca-n cazul unei traume reale, adevarate, sunt ranita eu, dar nu conteaza atata timp cat ma uit la copil si el e bine.....e bine!...nu ma misc, caci s-ar putea sa-i fac lui rau, pentru ca eu inca nu vad care-i intreaga situatie, nu vad de unde vine riscul pentru el...
of...hai ca-i prea... autentica descrierea mea... Gata, ma intorc la tonul meu caterincos...
coris_2938
Postat pe 7 Iunie 2012 15:02
Apoi la marele fix au fost si primii nostri 16 ani de casnicie(din cei 20 in total) .Ulterior am aflat eu ce si cum despre diferenta de 4,care au fost,pt mine,exact ca si ceilalti.....Real? Pe bune? Am avut o casnicie faina. Pacat ca prostanul meu a facut ce-a facut.Iar acum 'geaba vine cu 'mi amor' si 'tuestiiubireavietiimele' ca,din pacate,nu mai tine.
ghiompirica
Postat pe 7 Iunie 2012 15:05
stai linistita, esti cit se poate de intreaga. Iar copilul e si el cit se poate de intreg si o sa fie la fel, ideea e sa iti aduni curajul sa te culegi de pe jos si sa evaluezi pagubele si riscurile - si urmatorii pasi.
Crede-ma, cunosc... . Acum, sa zicem ca eu am ajuns la un stadiu oarecum mai romantios, in care ma cam doare in fund de ce a fost, nu mai am resentimente sau sentimente.

mda, cu revenitul, si asta cunosc....
Revenit, cerut macar pozele vechi, sa doarma cu ele sub perna... na, induiosator, ce sa zic... Pacat ca nu ma mai intereseaza, deci nu pot sa ma bucur.Acum citiva ani as fi ucis pentru atit de mult interes din partea lui....
quasaria
Postat pe 7 Iunie 2012 15:09
Eu am avut senzatia unei pompe trasa pe nas si gura care mi-a aspirat tot aerul si ma zbateam sa pot respira.Real.Am facut o sincopa,iar organismul meu,mai inteligent ca mine,mi-a dat o pauza:am lesinat. Am mancat 2 luni mere,nu puteam inghiti altceva pt ca ma apuca vomatul.Si am pierdut ,in timpul asta,o sarcina,a 3a.Traumatizata cred ca voi fi toata viata din cauza cruzimii si a cinismului cu care am fost tratata.De aici si tendinta de a lovi,inainte de a sti despre ce e vorba in propozitie. Olalei! ce carte am scrie noi
ghiompirica
Postat pe 7 Iunie 2012 15:13
eu cred ca ma agat ca dementa de o gramada de ani de marginea olitei,numa' numa' sa nu pic jos! nu conteaza ca am obosit, ca pute, ca-i naspa, frate, am si eu un tel in viata: nu conteaza ca-s blocata ca fraiera la 1 cm deasupra rahatului, conteaza sa nu pic! hai ca ma enervez pe mine insami, sunt blonda,clar!:))
coris_2938
Postat pe 7 Iunie 2012 15:14

eu aveam impresia ca am dat eu peste o mostra de cinism, unica... Se pare ca mai sint si altele. Bine de stiut, sa ma feresc dreak...:-)))

Asta cu lovitul... am avut-o o perioada, dupa care am trecut in cealalta extrema, in care ete fleosc. Iar asta e si mai ingrijoratoare, te intrebi ce devii.

Partea buna e ca toate trec. Dureaza un pic da' trec. Cam cum e cu lasatul de fumat... de mincat...samd.. Prima zi e de kkt, a doua la fel, in a treia vrei sa mori odata, iar dupa vreo citeva saptamini incepi sa mai respiri...un pic.... :-))

quasaria
Postat pe 7 Iunie 2012 15:16
Coris,nu esti.Nici vorba! Este autoprotejare in fata necunoscutului.Eu m-am agatat de el cu disperare pt ca nu ma vedeam singura cu burta la gura si apoi crescand ,tot singura,un copil desi aveam exemplul mamei mele care m-a crescut fara ajutor si,zic eu,i-a iesit ceva bun.
Apoi dupa ce n-a mai fost sarcina m-am linistit ca prin farmec.Am schimbat tactica:sa iau lucrurile pe rand cum vin si sa INCERC sa le rezolv.Daca-mi iese bine,daca nu,nu.Altfel o luam pe ulei si nu imi permit luxul asta.
ghiompirica
Postat pe 7 Iunie 2012 15:19
ma rog de cativa ani sa-si gaseasca pe una stabila si sa ia el decizia, ca eu sunt prea fraiera, m-am obisnuit sa fiu paralizata ... Daca s-ar intampla asa,va jur, nu ar fi un necaz, nu as plange, n-as suferi prea tare de singuratate... sa se indragosteasca, sa vrea sa-si faca alti copii si sa ne lase pe noi in pace...eh, vise, vise...
coris_2938
Postat pe 7 Iunie 2012 15:23
De la: quasaria, la data 2012-06-07 15:16:38
eu aveam impresia ca am dat eu peste o mostra de cinism, unica... Se pare ca mai sint si altele. Bine de stiut, sa ma feresc dreak...:-)))



aaa...la ce te refri?:)
coris_2938
Postat pe 7 Iunie 2012 15:24
De la: ghiompirica, la data 2012-06-07 15:13:56Traumatizata cred ca voi fi toata viata din cauza cruzimii si a cinismului cu care am fost tratata.


la asta.
quasaria
Postat pe 7 Iunie 2012 15:32
coris... asta cu gasitul - ca sa vezi mintea mea creata de pe la 20j si ceva - am gindit-o si eu... Si chiar am facut un scenariu din asta, in care sa ii demonstrez ca e infidel, deci sa pot sa plec....
Asa ca am gasit niste poze de gagici, i-am dat intilnire, a confirmat intilnirea, ne-am intilnit intr-o camera de hotel - justificarea dlui (care era cu trandafiri in brate)?
Ca a stiut ca sint eu....

Deci... daca e sa vrei sa pleci, pleaca tu...
El in mod sigur n-o sa plece daca ii e bine - si lui ii e bine. Tie nu-ti e.
quasaria
Postat pe 7 Iunie 2012 15:37
ioi ! si eu aveam un astfel de scenariu! dar am renuntat la el! acum am un alt vis eroic, ala in care una dintre gazele sa vina sa-mi zica ca-l vrea, si eu sa o rog chiar sa urgenteze procesul! Da am ghinion, isi alege d;alea discrete, ca si-a furat-o odata!
coris_2938
Postat pe 7 Iunie 2012 15:42
dar nimic nu ma impiedica sa sper,nu?
coris_2938
Postat pe 7 Iunie 2012 15:43
Nah, am stricat si scenariul , i-am dat cu florile in cap... sa minta pina si in situatii din astea evidente ... Nu m-am gindit sa ii spun ca eu nu pe el il asteptam.

Asa ca, np, n-o sa plece. Cum spuneam, lui ii e bine. :-)
quasaria
Postat pe 7 Iunie 2012 15:50
pai da, daca nu m-o facut si pe mine muma mascul...
da, stiu ca ii este bine,cui nu i-ar placea sa aibe o nevasta preocupata 100% de copil, sa aibe haleala si haine curate, camera lui, programul lui, viata lui, fara sa i se ceara sau sa i se pretinda ceva...ah, ce viata!
coris_2938
Postat pe 7 Iunie 2012 16:11
banuiesc ca au mai trecut ani de la eveniment, pana sa div, nu?
coris_2938
Postat pe 7 Iunie 2012 16:18
nu am fost casatoriti...
in fine.... telenovela e vasta. Da, a trecut timp. De aia ma si amuza acum.
quasaria
Postat pe 7 Iunie 2012 16:23
Cori,Q are dreptate si vad ca stii si tu asta.Dar ia macar nu-i mai spala si calca hainele omuletzului si da-i sa manance pita unsa cu cutitul si vezi ce se intampla.
Sunt multe in mine care nu se vad pt ca nici mie nu-mi place sa recunosc ce simt si cam ce as putea deveni.M-am intrebat intotdeauna cum este sa devii cinica?Am intrebat?Acum stiu! Si,zau! nu-mi place.Am trecut si prin faza in care nu simteam nimic.Putea sa ma calce trenul pe mijlocul bulevardului si zau! nu ma interesa si sufletul meu ramanea la fel de rece si insensibil.Mi-a trecut.A fost ca un dus rece. Am ajuns la concluzia ca trebuie sa gasesti o motivatie frumoasa pentru a putea merge mai departe cat de cat intreaga.Sau macar o motivatie pertinenta care sa te faca pragmatica si sa nu visezi la cai verzi pe pereti.
Ca ma mai ia cateodata o tura zdravana de plans de nu-i drept si adevarat,da dar.......Imi revin spunandu-mi:nu-i bai! Plansul face ochii frumosi.Ma scutur si plec mai departe.Pentru ca asa vreau eu nu pentru ca asta simt in acele momente.
ghiompirica
Postat pe 7 Iunie 2012 16:34
Eu sper doar,la un moment dat,sa privesc in urma cu detasare si sa zambesc la aducerile aminte,chiar si la cele urate.Deocamdata nu-mi imaginez ca asa ceva se va putea.Dar...who knows?
ghiompirica
Postat pe 7 Iunie 2012 16:36

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
AM DIVORTAT INSA NU-MI GASESC LINISTEA 1692 De la: delaviataadunate 22 Septembrie 2019 05:04
Clarviziune, cartomantie 1 De la: mateialina69 17 Ianuarie 2010 21:28
Imi iubesc sotul si copilul...dar el nu ma iubeste pe mine,ce sa fac? 25 De la: garbo_493582 15 Octombrie 2018 02:46
poveste reala.... 38 De la: AMELYY 22 Iulie 2009 10:53
Ink nu a divortat 25 De la: garbo171197 9 Octombrie 2010 00:00
Setari Cookie-uri