Renasterea dupa divort. Multumesc sufletelor de pe Garbo!

Nu doare ca nu am cui pentru ca spaima de a nu fi din nou terfelit si batjocorit frumosul din mine e mai mare.
Quasaria,ai dreptate in ceea ce priveste aparentele.E plina lumea de 'aparenta' de bine si frumos,de masti.Tocmai de aici si teama:daca daruiesc iar sincer,cu tot sufletul si primesc o masca?
Este...nici eu nu stiu cum este de fapt mai bine.Stiu ca am ramas cu o neincredere si ca sunt speriata ca de bombe.La aproape 44 de ani ar trebui sa fiu bine infipta cu picioarele in pamant si sigura de tot ce reprezint eu,dar.... am ajuns exact contrariul.Cateodata parca mi-ar fi frica si sa simt ceva.Clar va trece,sper doar sa nu ajung o baba acra plina de resentimente si urata la suflet.
ghiompirica
Postat pe 6 Iunie 2012 15:10
In orice relatie de familie apar discordante ,uneori despartirile sun pripite si cei doi regrteta toata viata,incercind sa-si regaseasca linistea....
http://www.youtube.com/watch?feature=endscreen&NR=1&v=6fz26MkVZpw
VOIAJOR
Postat pe 6 Iunie 2012 18:35
ghiompirica, eu am depasit "spaima" asta - e reala, in pofida ghilimelelor - gindindu-ma ca , la urma urmei, a oferi e diferit de a primi: oferi un cadou pentru ca vrei sa il oferi. Nu pentru ca astepti ceva la schimb.
Nevoia de a primi poate fi sau nu satisfacuta, cea de a oferi e intotdeauna. Macar ai rezolvat jumatate de problema.
Vb. serios.
quasaria
Postat pe 6 Iunie 2012 18:44
Da,este adevarat.Mie personal mi-a placut intotdeauna bucuria pe care o aveam cand daruiam,indiferent despre ce era vorba.Cand am daruit dragoste ,insa,am fost cea mai fericita din lume.Cred ca latura egoista din mine,o avem toti,nu?, este cea care acum imi spune sa fiu prudenta,sa-mi fie teama.Sau hai s-o numesc autoprotejare. Una peste alta incerc sa ma regasesc prin bucuria de a trai,de a savura tot ce ma inconjoara,chiar daca nu-mi iese ca inainte.Ma incurajez cum pot,insa deviza cea mai tare este ca sunt neam de matza si am picat intotdeauna in picioare,ce naiba! Doar nu mi-oi plange de mila pt ca iubirea vietii mele m-a tradat si a fost crud.Asta e.Capul sus! Undeva trebuie sa existe si petecul potrivit sacului meu.La speranta asta nu renunt.
ghiompirica
Postat pe 7 Iunie 2012 10:40
E bine s druim.
Cnd e vb s primim/cerem, s nu ajungem ca Midas.
Io prefer argintu'...;))
Axl_R
Postat pe 7 Iunie 2012 11:24
nu stiu dca poti "sa ceri". Sau daca e vorba de negocieri aici.
Nu poti decit sa primesti - cf. principiilor zen, tot ce ai primit considera ca e un cadou de la viata....:-)
Daca eliminam notiunea de "merite", devine mult mai simplu...
quasaria
Postat pe 7 Iunie 2012 11:30
Q, io m bucur de orice cadou.
A cere se referea la ce atept...ce s fac mai am i io doleane, din cnd n cnd.
Axl_R
Postat pe 7 Iunie 2012 11:34
Axl, toti avem.,.. dar worst case, n-am primit nimic. Asa, si? Ce am avut si ce am pierdut, fata de situatia in care n-am oferit de teama ca nu primesc? :-))
quasaria
Postat pe 7 Iunie 2012 11:37
Q, sincer io am mult de oferit, fr s-mi fie team c nu primesc nica. i niciodat nu m-am gndit dac-i pe merit. Poate c sun a laud, dar asta sunt.

Axl_R
Postat pe 7 Iunie 2012 11:46
Problema apare atunci cand dai si nu numai ca ti se 'murdareste' darul ci este si terfelit sau,si mai rau,refuzat. Dar tot eu vin si spun:am daruit si nu ar trebui sa ma intereseze ce se intampla cu darul meu pentru ca eu am facut ce ma indemna inima. Probabil daca nu ar exista orgoliu si vanitate ar fi mai simplu. Dar suntem oameni,nu iluminati. Si de aici vine si vindecarea. Mie,spre exemplu,mi-a fost greu sa accept suferinta.Nu motivele ei ,ci ea in sine.In momentul in care m-am 'desteptat' si am realizat ca doar acceptand-o voi face pasul spre vindecare, lucrurile au venit oarecum de la sine. Cu alte cuvinte am inceput o alta etapa.
ghiompirica
Postat pe 7 Iunie 2012 11:49
De la: Axl_R, la data 2012-06-07 11:46:51Q, sincer io am mult de oferit, fr s-mi fie team c nu primesc nica. i niciodat nu m-am gndit dac-i pe merit. Poate c sun a laud, dar asta sunt.



iar dai din casa bre? ii bine cum esti tu. n-avea grija.
Eugenia_
Postat pe 7 Iunie 2012 11:52
Axl, si eu - dr mi s-a intimplat si reversul. Mi s-a intimplat si sa primesc cadouri la care nu m-am asteptat si pe care nu le "meritam".

gh, o sa iti spun ce mi-a zis fie-mea ref. cadouri: mi l-ai dat, e al meu sa-l stric, daaaa? :-)))
quasaria
Postat pe 7 Iunie 2012 11:55
C'est la vie. tiu de la mine. Dar, io mai am braele deschise pt cadouri...

EU_, numa' din pridvor.
Axl_R
Postat pe 7 Iunie 2012 12:01
nu, eu chiar ziceam de bine..."cadouri" pozitive... :-)) pe alea negative nu le contorizez si nu le tin minte:-)
quasaria
Postat pe 7 Iunie 2012 12:12
Mie nu-mi place sa primesc cadouri, ma irita teribil! de fapt, evit cu mare eleganta ocaziile in care as putea primi cadouri...Nu-mi place, ma fac sa ma simt datoare, ma fac sa-mi scada bucuria autentica pe care o am atunci cand daruiesc eu ceva...de fapt, eu nu daruiesc pentru ceilalti, ci pentru mine! Am asa o senzatie super-faina, pura si m-ar deranja ca cineva sa se simta dator sau obligat sa-mi intoarca gestul! De asta uite, eu m-am delimitat clar: ofer, pentru bucuria pe care mi-o trezeste gestul si nu primesc pt ca nu-mi place sa primesc , indiferent de la cine! Asa-s eu, mai scrantita!:)

PS - ca tot vb de cado, vreau si eu idei pentru cado de final de an la gradiiii!!!!!!!! pls, help, ca-mi sta mintea-n loc!
coris_2938
Postat pe 7 Iunie 2012 12:46
Coris, ''cadou'' aa e mai bine?
Axl_R
Postat pe 7 Iunie 2012 13:04
De la: Axl_R, la data 2012-06-07 13:04:05Coris, ''cadou'' aa e mai bine?


offf, Axl, chiar asa ma stii tu pe mine? Mai, in principiu, in marea majoritate a cazurilor cand o fac, , imi scriu ineptiile corect gramatical.(bine, recunosc, foarte posibil doar sa am eu asa, o impresie de corectitudine gramaticala a celor scrise de mine). Faceam trimitere la italianul acela de pe vremuri, de la TV , care vindea "argint 368 si daca vei cumpara,vei primi cado un inel din alama 230"...:)) Vorbeam si eu cu trimitere la reclamele de pe vremuri!
coris_2938
Postat pe 7 Iunie 2012 13:15
ba mie imi place sa primesc cadouri.... :-)) Chiar imi place. Dar sa fie sincere si neconditionate si nu din protocol, adica asa cum majoritatea sint...:-)
De exemplu mi-a dat un aurolac un trandafir rupt din gard anul trecut de 8 martie... asa, ca treceam pe acolo :-) Am vrut sa ii dau bani si n-a primit, cica din partea lui :-)
quasaria
Postat pe 7 Iunie 2012 13:19
Coris, n-am de unde s tiu la ce faci tu referire. Sorry! Nu prea m uit la TV, prefer garbo.

Axl_R
Postat pe 7 Iunie 2012 13:23
Coris,asa sunt si eu,doar o 'mica' schimbare care a intervenit in ultimul an si jumatate:pai, pana cand naiba sa tot daruiesc si sa tot primesc bobarnace?! Acum am grija cui ce daruiesc.A secat fantana altruismului si a generozitatii.
ghiompirica
Postat pe 7 Iunie 2012 13:23
ghiompirica, eu nu vreau sa devin o baba rea...:-))))
quasaria
Postat pe 7 Iunie 2012 13:25
:)) nici eu!:))mai, era cineva pe aici, cred ca printesa_je, care zicea ca "eu cand vreau sa fluier, fluier". Uite asa si eu, cand imi vine sa cadorisesc, o fac! Na,fara motiv, fara asteptari, numai asa, ca mi-a venit! Nu zic ca o fac zilnic, sau saptamanal, sau lunar, dar o fac de fiecare data cand pot (financiar vorbind). Iar cand e de ex ziua cuiva din neam, dau bani, sa-si ia ce doireste fiecare! Eu daca vad ceva dregut pt cineva, iau fara sa fie vreo ocazie, ci doar pt ca stiu ca s-ar bucura.

PS - pe bune, vreau si eu idei de cado pt final de an!

PS 2 - Axl, asta-i reclama IeG (inaintea erei Garbo), nu mi-am imaginat ca nu o stiai!:)
coris_2938
Postat pe 7 Iunie 2012 13:32
Atunci citeam. Fr glum, la mine TV e numai s terg praful de pe el.

Cadouri fac i eu dar prefer s druiesc lucruri fcute de mine. Gata, nu mai dau din cas! ;))
Axl_R
Postat pe 7 Iunie 2012 13:36
Quasaria,nici eu.De aceea sper ca fantana aceea a mea de mai sus sa isi revina la normal.Nu de alta,dar nu-mi place starea asta a mea.
ghiompirica
Postat pe 7 Iunie 2012 13:38
Axl,inseamna ca ai doua maini dibace si frumoase.
ghiompirica
Postat pe 7 Iunie 2012 13:40
foarte frumos! eu n-am talent, ca ar fi chiar fain sa cadorisesc cu ceva facut chiar de mana mea...
eu ma uit la TV, daca vrei iti zic tot programul de la Boomerang si de la Mini max!:))

hai, lasa, ca apucai si eu aseara sa ma uit la MasterChef!:) Li se facura mila de mine si-mi acordara privilegiul de a alege programul!:))))
coris_2938
Postat pe 7 Iunie 2012 13:40
cred ca i-as oripila definitiv, saracii, daca as incerca sa le dau ceva facut de manutzele mele doua....

Cind ex. m-a intrebat daca nu ii gatesc ceva... in perioada de tatonari...i-am zis ba da... cum sa nu... eu gatesc, da' tu maninci?
quasaria
Postat pe 7 Iunie 2012 13:57
foarte tare! si? ai gatit? nu te-a trimis la ma-sa ca sa te invete?:))))
coris_2938
Postat pe 7 Iunie 2012 14:05
Eu am talent in bucatarie,nu la nivel de master chef,dar pe acolo,in schimb la restul....Doua maini stangi! De asta imi este cel mai dor:sa intru in bucatarie si sa gatesc.Doamne!Cat imi lipseste!
ghiompirica
Postat pe 7 Iunie 2012 14:05
Eu vroiam sa intreb:a mancat?! Sunt la munca si stau cu ochii in 4 sa nu fiu prinsa cu ce ma ocup,drept pt care mai deraiez.
ghiompirica
Postat pe 7 Iunie 2012 14:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
E O GRESALA SA IUBESTI SI SA AI INCREDERE IN BARBATI? 81 De la: pissy79 22 Noiembrie 2009 12:15
am nevoie urgent de un sfat va rog 121 De la: sufletista 5 Ianuarie 2010 18:51
Parintii nu ma lasa sa divortez 64 De la: garbo_408271 2 Decembrie 2016 12:05
am zis ajunde...si totusi sunt confuza si ma framant in continuare 40 De la: garbo1001 10 Martie 2012 13:54
Clarviziune, cartomantie 1 De la: mateialina69 17 Ianuarie 2010 21:28
Setari Cookie-uri