Renasterea dupa divort. Multumesc sufletelor de pe Garbo!

Ce emotionata a fost reintalnirea cu mine insami dinaintea divortului!
Acum 4 ani-in Septembrie 2008 am scris pentru prima data pe acest forum-subiectul "Sa mai lupt pentru casnicie?" sub nick-ul de MaiaLuana. Am plans in hohote cand mi-am regasit in Arhive trairile...cat de mult am daruit intr-o relatie de aproape 10 ani, cat de mult mi-am dorit sa cred in insitutia Familiei, in Dragostea adevarata, unica, in acel juramant din biserica, cat de mult mi-am dorit pentru fetita mea sa-si aiba aproape ambii parinti, cat m-am incapatant sa cred ca daca exista comunicare si incerc cat mai multe variante de a rezolva problema violentei fostului sot, totul va fi bine. Din pacate violenta-sub orice forma s-ar manifesta(verbala,fizica,emotionala, sexuala) este o boala care se degradeaza odata cu timpul iar fara un tratament de specialitate ce poate dura ani intregi, nu exista vindecare. Am inteles intr-un final si am actionat in consecinta.
Nu aveam sperante ca ma va ajuta in vreun fel aceasta postare dar n-am mai putut tine totul in mine si mi-am eliberat durerea launtrica prin scris.. iar indrumarile, vorbele calde uneori materne, uneori prietenesti, sincere, experienta altora mi-au dat avant.
Nu va cunosc, poate ca cei care si-au rapit din timpul si bunavointa lor candva pentru a-mi scrie nici nu vor citi vreodata aceste randuri, dar chiar si asa, vreau sa VA MULTUMESC pentru ca mi-ati fost alaturi in momente cu adevarat grele in viata, ca am reusit sa am curajul in primul rand pentru fetita mea de a ma desprinde dintr-o relatie bolnava, nefunctionala, distructiva asupra personalitatii fetitei mele dar si a mele.
Avem o singura viata si meritam sa o traim in liniste sufleteasca, pace, respect, intelegere si comunicare. Am invatat ca dragostea adevarata n-are nici o legatura cu violenta.
Sa fiti iubiti cu adevarat!
AromaAlbastra
Postat pe 22 Mai 2012 11:10
Aroma, bine ai revenit pe Garbo... si poti ramane...sunt multi alti oameni care au nevoie de ce ai primit tu in urma cu 4 ani. Poti fi in postura indrumatorilor tai de acum 4 ani!
Vad ca ai cam acelasi tip de reactie de care-mi povestea soacra mea ca a avut dupa divortul ei: imi zicea ca intro zi, mergand pe strada dupa div, a vazut uimita pomii infloriti...nu stia cand trecuse toamna, iarna, nu stia ca a trait si ca e primavara...A fost ca o renastere pentru ea, a fost o surpriza ca i se terminase cosmarul si ca...traia!:)
Coriss_2938
Postat pe 22 Mai 2012 11:17
tare emotionant.... !!!!! apropo, eu nu sunt suflet... ma cheama Liviu si sunt un om simplu ! adica numai piele, os, ceva muschi dezvoltati...dar sunt sensibil... !!!! ma bucur insa pentru tine... !!!!
barboneli
Postat pe 22 Mai 2012 12:33
Multumesc garbo_2938!:-)
Divortul nu a fost usor si nici ce a urmat dupa dar am reusit in cea mai mare parte sa-mi regasesc echilibrul-la fel si fetita mea. Atitudinea si comportamentul lui execrabil dupa divort mi-au reconfirmat ca am facut cea mai buna alegere: aceea de a nu-mi mai irosi nici o clipa langa un om care nu ne merita. Reminescente mai sunt, dar sunt convinsa ca in timp se vor diminua.
Imi doresc sa-mi ramana in memorie doar amintirile frumoase legate de o iubire adevarata dar demult apusa.
Ii doresc linistea si pacea sufleteasca pe care mi-am redobandit-o si in rest, viata merge inainte si merita traita frumos, alaturi de oameni deosebiti.
AromaAlbastra
Postat pe 22 Mai 2012 20:06
din greseala am citit suflorilor...iertare
Eugenia_
Postat pe 22 Mai 2012 20:15
:-))..merge si "suflorilor/sufleurilor" :-). Candva mi-au "suflat" aici frumos suflete si oameni simpli-numai piele si os dar sensibili :-).
AromaAlbastra
Postat pe 22 Mai 2012 20:25
ma bucur...daca mai exista.

important e binele ce-ti e,acum, tie. intoarce-l.
Eugenia_
Postat pe 22 Mai 2012 20:28
De fiecare data cand am ocazia imi ajut semenii cu mare drag :-) dar sa nu uitam ca in final, orice decizie ne apartine indiferent cine ce spune sau face. In cele mai multe situatii, daca ne dorim cu adevarat o schimbare, totul depinde de noi insine.
AromaAlbastra
Postat pe 22 Mai 2012 20:34


pe langa subiect, scuze din nou!
dincolo de sprijin...citeam pe un pliant...nu spune niciodata "asa a vrut Dumnezeu", nu initia o disputa teologica, ofera doar un umar de sprijin.
sau cam asa ceva...
Eugenia_
Postat pe 22 Mai 2012 20:40
Aroma... uite o melodie pentru tine... ! o fi veche, o fi noua.... nu stiu, dar e placuta !

http://youtu.be/8nPV4Vmrf4s
barboneli
Postat pe 22 Mai 2012 22:07
Un cantec de calitate nu are varsta..poate o fi la fel si cu oamenii..:-). Multumesc!:-)
AromaAlbastra
Postat pe 23 Mai 2012 16:30
De la: AromaAlbastra, la data 2012-05-22 20:06:41Multumesc garbo_2938!:-)
Divortul nu a fost usor si nici ce a urmat dupa dar am reusit in cea mai mare parte sa-mi regasesc echilibrul-la fel si fetita mea. Atitudinea si comportamentul lui execrabil dupa divort mi-au reconfirmat ca am facut cea mai buna alegere: aceea de a nu-mi mai irosi nici o clipa langa un om care nu ne merita. Reminescente mai sunt, dar sunt convinsa ca in timp se vor diminua.
Imi doresc sa-mi ramana in memorie doar amintirile frumoase legate de o iubire adevarata dar demult apusa.
Ii doresc linistea si pacea sufleteasca pe care mi-am redobandit-o si in rest, viata merge inainte si merita traita frumos, alaturi de oameni deosebiti.


Bravo, ma bucur cand vad o astfel de atitudine. Si va felicit pe voi, curajoasele! E mare lucru sa ai curajul de a decide!
coris_2938
Postat pe 29 Mai 2012 12:43
Aroma....nu pot decat...sa te felicit pentru solutia aleasa...la momentul decisiv...ceea ce releva ca...chiar ai ajuns sa constientizezi ca...la acel moment...viata ta...trebuia sa sufere oarece modificari...
si...te felicit si pentru taria si...realismul care te-a facut sa te trezesti din amorteala si rutina unei vieti...cu sincope in casnicie!!...felicitari...sincere...si...sper sa iti gasesti drumu` tau...din nou...pt ca...oricum ar fi viata...fiecare...are un singur drum...si...daca nu se rataceste intre timp...sigur va reusi sa ajunga la destinatie(a se citi...un dram de fericire si realismul vietii cu toate responsabilitatile ce le implica!!)
o viata frumoasa sa ai...alaturi de fetita ta...si toti cei dragi tie!!
ovidiu42
Postat pe 3 Iunie 2012 02:22
Adevarat..!!! Violenta..nu trebuie acceptata,sub nici o forma,caci..nu suntem sclave,suntem partenere egale....intr-o relatie..!!! Sincere felicitari..pentru curajul si hotararea ta...!!! Decat asa...mai bine singura.!!! Pe viitor...vei aprecia si mai mult ..viata,intelegerea,comunicarea..si tot ceea ce tine de o viata..traita in armonie,pace sufleteasca si iubire..!!! Numai bine,draga mea...!!!
garbo115329_camy
Postat pe 3 Iunie 2012 06:52
Stiu cum e.Asa am trecut si eu peste perioada cu divortul.Vorbind ,dar atunci nu va cunosteam.ma bucur ca va cunosc.
garbo242232
Postat pe 3 Iunie 2012 06:54
buna!ma numesc Carmen sunt destul de in varsta si m-am despartit dupa 35 de ani de casnicie,dar si acum este foarte greu nu-mi gasesc echilibrul
lacutara
Postat pe 3 Iunie 2012 08:25
Neata Carmen Cred ca este normal sa fi dezorientata cand viata se schimba brusc,dupa atatia ani...
Rotty
Postat pe 3 Iunie 2012 08:45
Buna dimineata, Carmen. Nu trebuie sa fii dezorientata. Daca ai luat aceasta decizie inseamna ca a fost cel mai bun lucru care ti s-a intamplat. Si au am divortat recent, dupa 25 de ani de casatorie. Si acum sunt cel mai fericit om de pe pamant. Ma pot bucura din nou de primavara, pot zambi din nou cu tot sufletul. Practic am renascut. Si am intinerit cu 10 ani. Nici eu nu ma mai recunosc. Nu mai privi in urma. Traieste clipa prezenta. Bucura-te de orice iti face placere. Du-te chiar in clipa asta la oglinda. Si priveste-te. Si zambeste-i celei mai minunate fiinte de pe pamant. Adica tu. Pentru ca esti frumoasa si unica. Eu asta fac in fiecare dimineata cand ma trezesc. Pentru ca in primul rand trebuie sa ne iubim pe noi insine. Sa ne vedem cele mai speciale fiinte de pe pamant. Si sa stii ca functioneaza. Si nu uita sa zambesti. In fiecare clipa. Totul ti se va parea mai usor. Si toata lumea din jurul tau te va privi altfel.
ella2405
Postat pe 3 Iunie 2012 09:00
Manu...
Rotty
Postat pe 3 Iunie 2012 09:05
VA SALUT, PE TOATE,DRAGELE MELE, DAAAA PE VOI , PE CELE CARE ATI TRAIT EXPERIENTA CUMPLITA A DIVORTULUI...
IN CAZUL MEU, S-AU SCURS DEJA DOI ANI , DE CAND S-A RUPT CEVA IN SUFLETUL MEU.....
ASTEPT INCA , SA MAI FIU EU CEA CARE ZAMBEA MEREU,DAR NU FORTAT...
ASTEPT CA RANA SA SE CICATRIZEZE....OARE CAND?



AM FOST CASATORITA 37 DE ANI....O VIATA, CU BUNE CU RELE, BUCURII SI NEAJUNSURI...
AM TRECUT PESTE TOATE,NE-AM CRESCUT IMPREUNA CELE DOUA FIICE, ....LICEU, FACULTATE, APOI S-AU CASATORIT,AM FACUT DOUA NUNTI....AVEM NEPOTI,CARE ACUM SANT RATIUNEA MEA DE A TRAI...
NE APROPIAM DE PENSIE, CAND FOSTUL, SI-A LUAT HAINELE SI MASINA,SIIII.A PLECAT
SINGURA EXPLICATIE A FOST ;VREAU SA FIU LIBER...UNDE GRESISEM?
TREC PRIN CLIPE GROAZNICE...AM 57 DE ANI, SI NU STIU CUM SA-MI TRAIESC RESTUL ZILELOR....SI DUREROS ESTE CA MA GANDESC MEREU LA EL...TIMP IN CARE EL ISI TRAIESTE VIATA LA PROPRIU....OFFFF,AR FI MULTEEEEE DE SPUS DAR FIECARE DINTRE VOI, AVETI DEJA PROBLEMELE VOASTRE....VA IMBRATISEZ, DRAGELE MELE...
garbo264935
Postat pe 3 Iunie 2012 09:27
....mai am putin si dau in glicemie..........
geta_garbo
Postat pe 3 Iunie 2012 09:50
De ce ?... ...ma interesez cit costa insulina...
Rotty
Postat pe 3 Iunie 2012 09:54
De la: garbo264935, la data 2012-06-03 09:27:30VA SALUT, PE TOATE,DRAGELE MELE, DAAAA PE VOI , PE CELE CARE ATI TRAIT EXPERIENTA CUMPLITA A DIVORTULUI...
IN CAZUL MEU, S-AU SCURS DEJA DOI ANI , DE CAND S-A RUPT CEVA IN SUFLETUL MEU.....
ASTEPT INCA , SA MAI FIU EU CEA CARE ZAMBEA MEREU,DAR NU FORTAT...
ASTEPT CA RANA SA SE CICATRIZEZE....OARE CAND?



AM FOST CASATORITA 37 DE ANI....O VIATA, CU BUNE CU RELE, BUCURII SI NEAJUNSURI...
AM TRECUT PESTE TOATE,NE-AM CRESCUT IMPREUNA CELE DOUA FIICE, ....LICEU, FACULTATE, APOI S-AU CASATORIT,AM FACUT DOUA NUNTI....AVEM NEPOTI,CARE ACUM SANT RATIUNEA MEA DE A TRAI...
NE APROPIAM DE PENSIE, CAND FOSTUL, SI-A LUAT HAINELE SI MASINA,SIIII.A PLECAT
SINGURA EXPLICATIE A FOST ;VREAU SA FIU LIBER...UNDE GRESISEM?
TREC PRIN CLIPE GROAZNICE...AM 57 DE ANI, SI NU STIU CUM SA-MI TRAIESC RESTUL ZILELOR....SI DUREROS ESTE CA MA GANDESC MEREU LA EL...TIMP IN CARE EL ISI TRAIESTE VIATA LA PROPRIU....OFFFF,AR FI MULTEEEEE DE SPUS DAR FIECARE DINTRE VOI, AVETI DEJA PROBLEMELE VOASTRE....VA IMBRATISEZ, DRAGELE MELE...
................................................................ BINE V AM GASIT! Este fff. greu dupa ce ai trait atatia amar de ani cu un om, sa fii parasita!Nu are rost sa ti plangi soarta!Ridica privirea si mergi mai departe.Viata este facuta sa ai bucurii si esecuri.Sunt comvinsa ca tu, ai facut totul ca ,celor dragi tie sa le fie bine!Le ai oferit totul si nu le ai cerit nimic!Nu te ai iubit pe tine doar pe ei,acum.......desteptarea.......fa ti timp pentru tine!Asta ai gresit tu ca ti ai dedicat tot timpul ca lor sa le fie bine!El a plecat pt. ca sa fie liber de obligatiile familiei!!Precis a fost influientat de ceva **paparuda** care ii va face tot tacamul, **in pat**dar n o sa i faca menajul, sunt convinsa! Dupa ce se va satura de el o sa i de una in dos...asta merita si...........va veni **pocait sa si ceara iertare**!! Tu sa nu l primesti!!S a dus??!!Dus sa fie!Asa a facut barbatul unei vecine, a plecat in Spania cu o curca si a lasat sotia si un copil.....acum curca i a dat papucii!Ieri a sunat acasa a vorbit cu fata a intrebat de mama ei daca..........are pe cineva!Ea este cls.a VI a , i a spus tatalui...................DA!! Tati,, e bulevard aici unde locuim si stau,multi , la rand la usa mamei!! I A SPUS **NU NE MAI DERANJA**!!Mai bine trmite mi bani de intretinere ca din dec.ai trimis ...doar,,100 euro !! Mami munceste din greu sa am ce mi trebuie!!Sa ne lasi in pace!!
Timpul si uitarea o sa va vindece ranile sufletului vostru.Va doresc multa rabdare si putere de a trece peste aceste lovituri crunte!
SARBATORI FRUMOASE!
Jojolin
Postat pe 3 Iunie 2012 09:58
De la: geta_garbo, la data 2012-06-03 09:50:58....mai am putin si dau in glicemie..........


Mai bine dect s te acreti.
Un divor nu e o acadea...rmi cu gustu' amar pt un timp. Mai ales dac stimabilu' nu vrea...
Axl_R
Postat pe 3 Iunie 2012 10:37
De la: garbo264935, la data 2012-06-03 09:27:30VA SALUT, PE TOATE,DRAGELE MELE, DAAAA PE VOI , PE CELE CARE ATI TRAIT EXPERIENTA CUMPLITA A DIVORTULUI...
IN CAZUL MEU, S-AU SCURS DEJA DOI ANI , DE CAND S-A RUPT CEVA IN SUFLETUL MEU.....
ASTEPT INCA , SA MAI FIU EU CEA CARE ZAMBEA MEREU,DAR NU FORTAT...
ASTEPT CA RANA SA SE CICATRIZEZE....OARE CAND?



..



Buna ziua!
Nu am scris niciodata aici,desi-s abonata de ceva timp. Dimineata mi-a atrasa atentia titlul,care m-a facut sa retraiesc amintiri. Sunt divortata de 5 ani si,ca fiecare dintre voi,am simtit ca am investit tot ce aveam mai bun in mine in relatia cu fostul meu sot. Nu e usor cand,din diverse motive,se termina ceva in care am investit,in care ne-am pus sufletul,energia,grija,iubirea,rabdarea,increderea...fara a fi apreciata daruirea noastra. Si pentru ca eram devastata am inceput sa citesc si sa caut raspunsuri. Einstein spunea ca...:"Nimic nu se pierde,totul se transforma."
Dumnezeu imi pare atat de minunat,incat poate transforma o stare veche,intr-una noua,o etapa veche,ce nu ne mai era de folos,intr-o etapa noua. Daca suntem inca aici,inseamna ca avem motiv sa fim. Si Dumnezeu ne vrea fericiti pe toti oamenii. Am invatat sa retraiesc viata,REGASINDU-MA,privind noile perspective.
Si cred ca trebui sa ne amintim ca suntem fiinte complexe,nu doar cu rolul de mama si de sotie.Inainte de a indeplini rolurile astea...suntem persoane cu minte,suflet,spirit,trup,cu vointa proprie,cu capacitatea de a lua decizii,incluzand-o pe aceea de a renaste interior.Am credinta ca in toate intamplarile din viata e un inteles,o lectie si,mai mult de atat,un dar divin.Trebuie doar sa-l descoperim,sa-l lasam sa se arate,sa gandim ca si Einstein,ca schimbarea de perspectiva ne poate ajuta enorm. Ceva ce acum nu reusim sa intelegem,sa vedem,in timp se va descoperi altfel.
Inainte de a deveni sotii am fost femei,nu respiram prin plamanii partenerului,respiram singure,traiam viata noastra proprie. Asa e bine sa facem si acum. Sa traim cat mai frumos viata noastra,de care suntem responsabile.
Poate din faptul ca am simtit durerea atunci cand darul nostru,iubirea, nu a fost pretuit,putem invata ca alt dar,care e viata noastra,dat de Dumnezeu ,trebuie sa invatam sa-l pretuim.
Va recomand cartea "Forta gandirii pozitive",scrisa de Norman Vincent Peale. Pe mine m-a ajutat foarte mult.
Dumnezeu sa va binecuvinteze!
Elena
garbo_1984
Postat pe 3 Iunie 2012 10:45
Ai fost o femeie puternica cu siguranta si te felicit! Eu abia luna aceasta am prima infatisare si ma gandesc ingrozita la ce va urma, dar , sper ca totul sa fie bine......
roatacarmen
Postat pe 3 Iunie 2012 10:46
Divortul este dureros ...si se poate intampla si pe partea celalata sa fie suferinta! NU GENERALIZATI VA ROG! IUBIRE SI DISPERARE EXISTA DE AMBELE PARTI! Eu am tras de o casnicie 25 de ani ...am avut o sotie absenta si orientata de prietene pentru trai usor ...nu s-a preocupat niciodata de educatia copiilor si acum culegem problemele din viata lor ...comunicarea a fost o problema de la inceput ...si cand este o bariera de comunicare restul catastrofelor sunt de asteptat. A plecat de acasa ...asa cum spunea cineva... mereu a evitat responsabilitatea ..la fel mi-a spus si dna dr la psihoterapie ...am iubit-o si am ajutat-o si dupa ce a plecat ...am suferit inca 2 ani cu toata psihoterapia ...pana m-am trezit intr-o zi ...eram in ruina ...TREBUIA SA SAR INTR-UN PICIOR DE CAND A PLECAT PRIMA OARA!! valabil si pentru voi oricare ... NIciodata nu-I prea tarziu ..DAR cu cat este mai tarziu este cu mult mai greu ...Altfel, trebuie sa recunoastem ca ave si noi o vina ...ca am incurajat prostia, incapatanarea si tot ce a fost si ne-a facut rau. Am gresit acordand o noua sansa care dupa scurt timp a dus la cea fost, relatia A AVUT MOMENTE PLACUTE dar a fost si este toxica ... trebuie scoasa din minte. Am citit cu interes si cred ca este dureros dupa 57 de ani sa te vezi singur ...Dumnezeu sa te binecuvanteze dupa suferinta cu ce este mai bine pentru tine! In primul rand trebuie sa ai grije de tine, metabolismul este o dificultate si sanatatea este in pericol la orice pas! Dar trebuie sa vezi rezultatul eforturilor tale ...copii realizati, nepotii ... si poate ai noroc sa-ti doresti o alta casnicie ... din pacate eu nu te pot incuraja ca exista mai bine la varsta nostra ... trebuie sa ne bucuram de noi insine si de copii ... in alte tari sunt sanse mai mari dar la cultura noastra NU ...si este dificil atat pentru femei cat si pentru barbati! CRED CA ATAT BARBATII CAT SI FEMEILE TREBUIE SA AIBA MINTEA LA CAP CAND AJUNG LA 50 de ani si sa-si vada de familie ...este comoara lor la care sa tin ca la lumina ochilor!! Am observat cu atentie ...orice relatie construita pe distrugerea unui cuplu ...SE VA RAZBUNA PE CEL CE DESTRAMA!! Dumnezeu sa va binecuvanteze cu judecata intelepta, sanatate si pace in suflet!! Cu respect al vostru G.
Garbo_081917
Postat pe 3 Iunie 2012 11:37
Dupa divort..........Eu nu sunt.Inca.Nu stiu ce ma opreste s-o fac.Nici macar nu il mai vreau inapoi.Il iubesc?Da,pe cel care mi-a fost sot 16 din cei 20 de ani de casnicie.Pe cel din ultimii 4 ani.............nu-l cunosc,nu este el,habar nu am cine este si cum s-a transformat in ....barbatul acesta. Pana anul trecut in ianuarie eram pe cai mari:indragostita lulea de el,credeam ca si el este,ca suntem cel mai reusit cuplu din lumea asta.Aroganta!Sau orbire data de iubire.Apoi a venit lovitura:pleaca la prietena noastra sa-si creasca copilul.Care copil avea 3 ani. Eu nu reusisem sa-i daruiesc asta.Reusisem doar sa pierd doi ingerasi.Si inca o lovitura:eram insarcinata. M-am bucurat?Da.Cu toate ca perspectiva de a ramane singura nu m-a incantat deloc,dar simteam ca DD ma va ajuta sa ies la liman cumva si sa-mi cresc copilul.De 8 martie l-am pierdut. Sa va spun cum a fost ziua de 1 Iunie?Nu cred ca are rost....Si nu mai stiu...Decat ca traiesc,cumva.Cu mintea intreaga.
ghiompirica
Postat pe 3 Iunie 2012 11:51
Ma bucur pentru tine ! In cazul tau renasterea a fost posibila la mine nu ... !
garbo158782
Postat pe 3 Iunie 2012 11:56
Divortul si dezamagirea pentru cei care au trait pentru partener ...depresia o boala grava ..care duce la boli si mai grave ... ELENA are noroc si a gasit sprijin in documentare ...cred ca este singura sansa si cu atat mai bine cu cat mai repede ...Nu spun ca psihoterapia este de ocolit ...O RECOMAND ... dar ce fac cei care nu-si pot permite pentru ca in vremurile astea costa mult ...VA ROG PE CELE CARE AU TRECUT prin experienta dureroasa ...pentru ca exista si partea cealalta care se detaseaza cu FERICIRE ...cele ce au trecut prin depresie sa recomande ... EU recomand iertarea/ detasarea ...si documentarea...intoarcere la constructia interorului si ...meditatia/credinta ... puterea gandului este enorma ...nu va ganditi la distrugerea celui considerat vinovat ...ganditi ca sa aiba cainta si sa fie bun ... Eu am gandit la distrugerea celui care a ispitit si destramat ... a murit ... si viata mea s-a complicat si mai mult!! IERTARE si detasare! Elena eu recomand si sistemul SILVA ULTRAMIND ESP si Puterea Autocontrolului Mental ! Multumesc Doamne-I care are un suflet mare ...SUFLETEL ...este putin spus ...ca m-a ajutat la reconstructia mentala! Fiind "bolnav" nu vedeam drumul bun care mi l-a aratat!! DUMNEZEU sa o binecuvanteze pentru rabdarea care a avut-o cu mine!! Sa nu uitati - CREDINTA ESTE COLOANA VERTEBRA A FAMILIEI! Familia este celula de baza a societatii! si asa viata ar fi frumoasa! Cu respect G.
Garbo_081917
Postat pe 3 Iunie 2012 12:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cum creste un copil fara tata? 12 De la: Blue_Tattoo 14 Ianuarie 2010 09:04
tutela copiilor 12 De la: Ioana007 15 Mai 2010 15:32
Cercetare - mamici divortate 1 De la: garbo_3712 28 Mai 2012 12:45
DRAGOSTE CU SILA 186 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 09:09
Exist undeva cineva lng care i ultimul srut va fi la fel de intens ca i primul? 24 De la: AMELYY 14 Noiembrie 2009 23:44
Setari Cookie-uri