Noua lege a incredintarii copiilor

O nou lege n ceea ce privete custodia copilului n Romnia
Evaluare utilizator: / 0
Cel mai slabCel mai bun Social
Scris de Liliana SLJAN
Miercuri, 04 Noiembrie 2009 12:30
Un copil se dezvolt cel mai bine alturi de ambii prini, ns dac acetia se despart se consider c cel mai bine este ngrijit i ocrotit de ctre mam. Se consider c instinctele materne sunt mai puternice dect cele paterne. Totui, n societatea modern se ncearc echilibrarea situaiei, astfel nct tailor s li se ofere aceeai ans ca i mamelor, de a se implica dup divor n creterea copilului.

Situaia actual

Teoretic, mamele reprezint un factor esenial n viaa celor mici, deoarece acestea l-au purtat n pntec, l-au adus pe lume i c l hrnesc direct pe sugar, aceste fcnd s existe o anume legtur ntre cei doi, iar n momentul divorului se consider c aceasta se poate rupe.
De cele mai multe ori, taii accept de bunvoie s lase copilul n grija mamei, ns exist i cazuri n care tii i doresc custodia celui mic.
Cnd se ajunge n sala de judecat, custodia copilului de cele mai multe ori i se ofer mamei, fr a numi un motiv anume, considerndu-se c aa este cel mai bine pentru copil.

Situaia custodiei din 2011

Noul Cod Civil, care va intra n vigoare abia din 2011, va permite instanelor de judecat s ncredineze copilul ambilor prini.
Dac n primii ani de via cel mic este dependent de mam, exist i o perioad cnd tatl este o prezen important pentru copil, aceasta ar fi n jurul vrtei de 4 - 6 ani. Rolul tatlui devine din ce n ce mai important pe msur ce copilul ncepe s descopere lumea i n afara familiei, iar tatl fiind pentru el principiul realitii, pe cnd mama devine un simbol pentru afectivitate, explic psihologul Laura Melniciuc.
ncredinarea copilului ambilor prini le va oferi acestora dreptul de a petrece un timp egal cu cel mic. Un exemplu bun ar fi acela, c dac copilul n timpul colii st cu mama, el i va putea petrece vacanele i weekend-urile alturi de tat.
Totui exist i o clauz, aceea ca relaiile dintre prini s fie normale, fr conflicte care s afecteze sociopsihic minorul. n cazurile n care unul dintre prini nu-i respect atribuiile sau impiedic n vreun fel dezvoltarea copilului i poate pierde drepturile asupra acestuia.
n situaia n care copilul consider c unul dintre prini, prin comportamentul lui, i ncalc anumite drepturi, poate sesiza chiar el autoritile competente.
n cazul n care prinii sunt iresponsabile sau nu pot crete copilul, instana poate decide ca acesta s fie dat n plasament unei rude, altei familii sau s fie dat unui centru de ocrotire
CE CREDETI DESPRE ASTA.
SAU MAI BINE SPUS CE CREDETI CA TREBUIE FACUT ATUNCI CAND EXISTA SI UN AL TREILEA COPIL CARE NICI NU ESTE AL TAU (ESTE AL SOTULUI DIN PRIMA LUI CASNICIE) SI CARE NICI NU VREA SA AUDA DE TATAL LUI SAU VICEVERSA.
lore01
Postat pe 9 Septembrie 2011 12:03
lore...parca e al 2-le atopic..

legea imi pare de bun simt. poate ii va responsabiliza pe parintii divortati care se bat pe copii lor si nu intr-un mod civilizat. poate asa inteleg ca rodul lor are nevoie de amandoi, nu numai de un parinte. de data asta, legea pune accent pe nevoile copilului, se centreaza pe copil si nu pe parinti.

cat priveste problema ta....daca o alta ruda nu isi asuma responsabilitatea cresterii si ingrijirii copilului, dar tu vrei, poti face o cerere pentru luarea acestuia in plasament.
la directia generala de asistenta sociala si protectia copilului. alegerea este a ta.
succes!!

si nu vad de ce nu ai gasi pe cineva sa te iubeasca....
Eugenia69
Postat pe 9 Septembrie 2011 12:17
ASTA SI URMEAZA SA FAC.
IN CEEA CE PRIVESTE PARTEA SENTIMENTALA, AM VRUT SA SPUN CA ATUNCI CAND ESTI MAMA SI DIVORTATA E MAI GREU SA GASESTI PE CINEVA SA FIE ALATURI DE TINE.
AM CREZUT CA AM GASIT DAR MI-A SPUS CA II ESTE GREU SSA FIE CU MINE PT CA II ESTE TEAMA CA NU SE DESCURCA CU COPIII.
lore01
Postat pe 9 Septembrie 2011 12:38
daca tine la tine poate incearca. Nu stie sigur ca nu se descurca cu copiii pana nu incearca.
cricat
Postat pe 9 Septembrie 2011 12:43
Am ajuns si eu in situatia care nu credeam ca voi ajunge vreodata,trebuie sa "m-a lupt ptr. copilul meu" .Cea mai mare dovada de altruis aste atunci cand poti renunta daca lui ii este mai bine cu alcineva,tatal sau bunici,este foarte greu dar un copil trebuie sa stie ca o familie inseamna iubire,respect si intelegere nu certuri,ambitii...ca sa gasesti al doilea tata sau a doua mama ptr copil este foarte greu dar nu imposibil..trebuie sa mergem mai departe dar sa nu uitam niciodata copii,ei ne iubesc intotdeauna sincer si neconditionat.
garbo218911
Postat pe 18 Septembrie 2011 03:14
De la: garbo218911, la data 2011-09-18 03:14:25 ca sa gasesti al doilea tata sau a doua mama ptr copil este foarte greu dar nu imposibil..

nu vei gasi niciodata o a doua mama sau un al doilea tata pentru un copil punct
perce1
Postat pe 25 Septembrie 2011 13:26
Nu exista ,, alt tata,, sau ,,alta mama,,!!!
Pentru copii este un singur tata si o singura mama !!! Asta nu se v.a schimba niciodata !!!
raulrobi
Postat pe 27 Septembrie 2011 12:57
Da este o lege corecta ambii parinti au raspunderi pentru copil ,sa-l iubeasca si sa aiba grija de el dar ce ne facem cu oamenii din sistem ,de oricare fel de altfel ,care interpreteaza legile in functie de ce si de cit primesc.Cit timp este considerata spaga ca ceva ce li se cuvine pentru ca nu le ajung banii si multi au scapat de justitie fara a pati nimic asemenea legi"
BUNE sunt facute sa serveasca celor RAI.
fengari
Postat pe 2 Noiembrie 2011 11:48

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Imi iubesc sotul si copilul...dar el nu ma iubeste pe mine,ce sa fac? 25 De la: garbo_493582 15 Octombrie 2018 02:46
Comportamentul copiilor dupa divort 282 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 09:07
divort 6 De la: Rotty 4 Octombrie 2013 13:11
TOT PARTAJ..!!!.. 10 De la: garbo205094 10 Ianuarie 2016 18:23
imi iubesc sotia dar ea......cred ca nu ,ce sa fac? 62 De la: quasaria 18 Aprilie 2013 15:49
Setari Cookie-uri