Dupa ce a nascut, sotia mea doreste divortul.

Din start vreau sa spun ca sunt constient de faptul ca vinovati de ceea ce patimim suntem in primul rand noi si ca nu trebuie sa dam vina pe " celalalt ". Si asta este foarte usor de constatat daca reusesti sa dai timpul inapoi, sa analizezi si sa constati ca undeva departe, tu esti primul care a gresit crezand ca iuibesti, crezand ca esti iubit, avand incredere in cine nu trebuie sau nu merita, etc...Nu scriu in acest forum ptr. a cere sfaturi, pur si simplu vreau sa ma " descarc " sa aflu pareri si sa discutam. Deci : este normal ca dupa 11 ani de concubinaj, si 5 ani de casatorie in care am avut o gramada de realizari ( casa, doua masini, o facultate particulara ptr. ea, calatorii in strainatate, etc... ) si cea mai mare , un copil ( un baiat ), la insistentele mele ( avand in vedere ca eu am 50 ani si ea 40 ), sa o aduci pe mama ( soacra mea, eu sunt sotul ) in casa ca sa te ajute si la nici o luna din acel moment ( cand copilul avea O LUNA !!!! ), sa incepi persecutiile la adresa sotului ( " sa termini cu prietenii, sa nu-ti mai vezi fata din prima casatorie - care are 26 ani si e la casa ei - , ce cauta mama ta sa vada copilul ca nu o sa-i lase nimic mostenire, o sa-i lase lui fiita, etc... ) si in final ( copilul avea 7 luni ) sa ceri divortul. mentionez ca nu beau, nu fumez, nu am inselat-o niciodata, sunt inginer si lucrez zi lumina cu un salariu destul de bun, l-am tinut pe tatal ei handicapat locomotor la noi acasa, chiar daca avea casa lui si unde mama ei a stat singura 3 ani, viata sexuala era ok, cadouri, surprize tot timpul. Intalnirile cu prietenii insemnau o data pe saptamana sau chiar la doua saptamani la o bere rapida, pana sa ramana gravida chiar mergeam impreuna la terase. Deci, e normal ? Asta este atitudine normala " tu ai un copil, asta e al meu, poti sa dispari " ? Pot sa spun, ok nu ma mai iubeste, intorc spatele si plec, copilul il crestem separat ( cum o fi asta ? ) si aia e ?
vrobu
Postat pe 29 Octombrie 2011 22:55
Intrebarea *E normal?* e cea mai neesentiala din tot ce ti se intampla.

Daca admiti ca e posibil sa nu te mai iubeasca, iti este ceva mai simplu sa abordezi subiectul cu sotia ta.
Raspunsurile (la adevaratele intrebari), doar ea ti le poate oferi.

Succes!
nathalie
Postat pe 29 Octombrie 2011 23:21
vrobu, nu cred ca problema se pune in termenii astia: normal-anormal! problema se pune asa: ce ma face sa fiu fericit, ce ma implineste, ce ma face sa evoluez in cuplu, sa ma simt eu, parte a unei structuri sudate, indisolubile, de nesuplinit, ce ma face sa simt ca asta e singura directie pe care vreau s-o urmez si care ma face sa devin, singura conjunctura optima psiho-emotional si singura relationare.
sunt multe lucruri in viata asta care se intampla fara nicio explicatie. drumuri sigure, care la un moment dat, schimba macazul si te trezesti intrebandu-te prostit de ce. intr-adevar, pare ilogic, inexplicabil si incoerent, dar, imi pare rau sa ti-o spun, viata nu ofera garantii. caci asa se intampla: poate ca ajungem la un anume punct in viata noastra, in care putem fi siguri pe noi, dar, dupa cum stii, nu putem baga niciodata mana in foc pt ceilalti. sunt extrem de putine cazurile in care asa ceva se intampla.

eu cred asa: daca sotia ta te-ar fi iubit cu adevarat, daca te-ar fi vrut pe tine si numai pe tine, oricat de greu i-ar fi fost in viata, nu i-ar fi trebuit nimic altceva, intrucat iubirea poate suplini multe tristeti si lipsuri. cred ca poti fi fericit, implinit, sa te simti puternic si de neclintit alaturi de omul drag. iubirea iti da puteri nebanuite. functioneaza mai eficient decat adrenalina. te regenereaza. renasti. te recladesti. te simti mai incapator decat universul.

daca nu te simti fericit asa, schimba! vrea divort, da-i divort! cred ca-ti dai seama ca n-ai cum te impotrivi, mai ales ca fortand lucrurile, nu-ti atragi decat prejudicii si lehamite.
stiu, pare usor ce spun, dar decat sa perpetuezi o nefericire gatuitoare, alienanta, mai bine, fa asa cum crezi ca trebuie facut, ca sa ai liniste.

numai tu poti sti ce-ti aduce linistea. dar in orice caz, liniste nu vei avea incercand sa te incapatanezi a sta langa o femeie care nu te mai vrea ori a o determina sa faca ceva impotriva vointei ei.
hai, multa putere si capacitate de intelegere! :)
esme
Postat pe 29 Octombrie 2011 23:29
esme...
esti inconfundabila...:))
eu_geminy
Postat pe 29 Octombrie 2011 23:35
:) ei, ge, io stiu?!
multumesc! :)
esme
Postat pe 29 Octombrie 2011 23:38
ce definitie are normalitatea in ce priveste sentimentele, dupa parerea ta?
Poti sa spui ca "ar fi normal" sa te iubeasca, si e o anormala ca nu simte asta? Ok. E o anormala. Iti rezolva asta dilema?!

Sau tot subliniezi virsta copilului invocind un alt tip de normalitate - "normalitatea" de a sta linga tine pentru ca acel copil are o luna? Sau sapte? Sau 10 ani? Normalitatea de a inlocui optionalul iubirii cu obligativitatea de a isi imparti viata cu tine pentru ca, asta e, ti-a facut sau i-ai facut un copil?!
N-am inteles intrebarea prea bine, nu de altceva.... Dar parca despre normalitate cereai ceva pareri...


In rest, "cum o fi asta" - probabil stii cum e asta, de la prima fiica. De ce acum ar fi diferit?
quasaria
Postat pe 29 Octombrie 2011 23:54

Din start vreau sa spun ca sunt constient de faptul ca vinovati de ceea ce patimim suntem in primul rand noi si ca nu trebuie sa dam vina pe " celalalt ".


vrobu....mie chiar nu imi pare ca te consideri si tu vinovat,mai mult inteleg ca te consideri o victima

deci tu i-ai oferit totul de la bunastare materiala,educatie,viata sexula,i-ai ingrijit si parintii

si ea ...nu te mai vrea

se poate ca perceperea mesajului se interfereaza cu gandirea mea feminina ,dar sunt sigura

ca toate astea sunt doar un paravan cu care ascunzi, poate chiar de tine, adevaratul motiv care-ti destrama casnicia
sunsset
Postat pe 30 Octombrie 2011 00:29

oricum, cit de meschin suna: " casa, doua masini, o facultate particulara ptr. ea, calatorii in strainatate, etc... " ... "viata sexuala era ok, cadouri, surprize tot timpul."
Cum si-a bifat vrobu to do list-ul.... in schimbul caruia trebuia sa primeasca afectiunea femeii - si na, ca n-a primit-o!? Pai o fi normal asa ceva?
Ca doar i-a dat concedii in strainatate si facultate (particulara, nu altfel....)
Si doo masini...
quasaria
Postat pe 30 Octombrie 2011 00:46
pai particulara, Q, ca n-au fost suficienti neuronii la negocieri. doar bistarii.
esme
Postat pe 30 Octombrie 2011 00:52


da, ce trist

sa vezi asa femeie,, dezinteresata" de situatia materiala

oare ce o mai fi normal in viata asta ?

,cred ca o tigara ma ajuta si pe mine


da...si poate in particular ea cauta doar iubire


situatiile astea iar imi provoaca confuzii maxime






sunsset
Postat pe 30 Octombrie 2011 01:04
adica Dileme, sun...:PP
:))
eu_geminy
Postat pe 30 Octombrie 2011 01:13



da...dar nu mai le mai zic asa

ca tu vii si ma trimiti la,, cursuri"

si eu m-am chinuit sa sparg gardul sa fug de acol

ai gasit si tu iesirea secreta?
sunsset
Postat pe 30 Octombrie 2011 01:17
nu, sun...
io am gasit intrarea secreta.
si n-am chef sa mai ies...:PP
:))))
eu_geminy
Postat pe 30 Octombrie 2011 01:20


da..din cauza asta te iubesc eu

vii intotdeauna cu,, contre" de astea

acum cand mai intru cu tine in dialog imi iau vesta antiglont

ca tu ma,, ciuruiesti" fara mila

sunsset
Postat pe 30 Octombrie 2011 01:27
ei nah... se poate si mai rau, sun...:P
:))
eu_geminy
Postat pe 30 Octombrie 2011 01:30




ge...loviturile sub centura sunt interzise...stii ,doar esti sportiv
sunsset
Postat pe 30 Octombrie 2011 01:39
1. nu-s deloc sportiv, circula tare aiurea informatiile astea despre mine...:D
2. n-am dat sub centura.

de ex... odata Betty m-a facut Taur si zau ca n-am fost niciodata.
poate cel mult BOU...:P
:)))
eu_geminy
Postat pe 30 Octombrie 2011 01:43


1

2 da ?

3 oricum eu nu am zis ca ai dat

4 am zis sa fiu precauta si sa-ti amintesc regula jocului ,cu tine nu se stie niciodata unde ajung
sunsset
Postat pe 30 Octombrie 2011 01:48
sun...

eu nu-s idiotzica de ratzusca pentru a-i aminti (inutil) niste lucruri elementare.

sub centura dau doar din motive de conservarea speciei...:PP
:))

PS: nici eu nu stiu unde ajungi... dar presupun ca nu prea departe...:D
:))))
eu_geminy
Postat pe 30 Octombrie 2011 01:58
Voi doi stiti cel mai bine unde sa gresit
analizati ''greselile'' vedeti daca esxista o solutie la ele
si apoi daca tot nu merg indreptate luati o decizie
dar fara socri soacre sau mai stiu eu ce
viata voastra de familie e numai a voastra
sper sa va fie bine tie ,sotiei si copilului
va doresc ca totul sa se rezolve
si numai bineeeeeee
Deia_Puie_1
Postat pe 30 Octombrie 2011 11:00
da, deio_, cum dreak se face ca iubirea e o greseala, ce se mai cere si corectata, fie ea nutrita si pt altul/alta decat sotul sau sotia?!
mai bine vezi cu ortogramele alea! alea sigur se corecteaza! ti-o spun io!

auzi, io zic ca iubirea aia se cere corectata cu joarda. sau parul, eventual.
esme
Postat pe 30 Octombrie 2011 19:47
eu constat, cu tristete de altfel, ca feminismul a luat o alta turnura in lumea asta mare.
Si constat, cu amuzament, ca acele femei care se considera al naibii de feminine, dulci si suave nu sunt decit niste caricaturi feministe, confuze si latratoare.

cit priveste topicul...omul a spus de la bun inceput ca nu vrea parerea nimanui ci vrea doar sa-si verse amarul...
Ciresica
Postat pe 30 Octombrie 2011 19:59


hai ciresico...ca tot are el ceva nedumeriri ...crezi ca altfel mai zicea pe aici

da...vrea sa stie,, cum vine asta" din punctul de vedere al altor persoane

si care e problema ta cu feminismul?

vad ca tu ai destul....
sunsset
Postat pe 30 Octombrie 2011 20:07
"eu constat, cu tristete de altfel, ca feminismul a luat o alta turnura in lumea asta mare.
Si constat, cu amuzament, ca acele femei care se considera al naibii de feminine, dulci si suave nu sunt decit niste caricaturi feministe, confuze si latratoare."

cireasa, mi-e frica sa nu fiu acuzata de unele si de altele, dar mai bine ca tine, nu cred ca o puteam spune nici eu

Persia
Postat pe 30 Octombrie 2011 20:21
feminismul nu are, propriu-zis, nicio legatura cu feminitatea, care revendica specificul caracterului feminin, ci e o doctrina teoretica si de actiune care sustine ca drept imuabil, lupta impotriva inegalitatii intre sexe. una-i sula, alta prefectura.

dar cred ca in iubire nu (mai) e cazul sau locul sa vorbim de caracteristicile de gen, de cine-i mai privilegiat prin alcatuirea lui biologica, ci vorbim pur si simplu de un barbat si o femeie, care uita ca intre ei mai exista vreun fel de distinctie predilecta, ci doar o structura indivizibila, pe care au format-o ei si in afara careia, cei doi nu mai pot functiona la parametri optimi, evolutivi, implinitori, firesti, atat ca si cuplu, cat si individual in cuplu.
esme
Postat pe 30 Octombrie 2011 21:02
si pana la urma, de ce m-ar mai interesa, ca femeie, cum sunt?! nu ma intereseza cum mai sunt, feminina, feminista ori altfel, atat timp cat sunt a omului caruia-i sunt draga si care mi-e drag. relationarea capata cu totul alte dimensiuni, perspective si abordari. restul lumii si al lucrurilor intra undeva in plan secund. unul chiar (aproape) tangential.
esme
Postat pe 30 Octombrie 2011 21:27
sa stiti ca sunt femei care se satura de bine ce le merge ,poate nu este asa dar sunt ,cerd ca o sa se descurce in viata cu pensia alimentara.dar poate fii si o cadere psihica dupa nastere.sunt multe probleme mai ales am inteles ca are 40 de ani.
garbo241341
Postat pe 30 Octombrie 2011 21:37

341, ce intelegi tu prin `de bine` ala, pe care-l asortezi acolo in motzul discursului tau, precum cireasa pe tort?
cumva cu faptul ca i se asigura, case, masini, diplome de scoli inalte etc?
ei, uite, ca decat asemenea `bine`, `prefer`(cu ghilimelele de rigoare, intrucat nu poti iubi dupa preferinte, ci dupa cum te loveste) sa iubesc pe unu` care nu are altceva de oferit decat pe sine!
esme
Postat pe 30 Octombrie 2011 21:44
si sinele e mai important.
Dar lamureste tu cum e chestia cu sinele pe cineva care taman sine n-are.... Ca in rest de-o ciorba mai da o bidinea si scoate. Un "el insusi" nu e asa de simplu sa obtina....



Pe bune nea vasile sau cum te cheama pe tine care ai facut topicul - daca femeia ta ti-ar fi spus (asta daca nu ti-a si spus cumva...) ca o doare in trei litere de "realizarile marete" cum ar fi rahatul ala de diploma de particulara - si te vrea pe tine, doar pe tine, toata atentia si tot sufletul tau, in care sa nu mai incapa prieteni, familii conexe, trecut sau viitor - sa fie doar ea? Daca ti-ar fi spus ca o raneste faptul ca o pui la paritate cu un rahat de bere - si preferi berea - ca o deranjeaza ca in locul tmpului cu ea preferi timpul cu diversi colegi pe la terase, si daca ti-ar fi spus ca, in general, vrea mai mult decit poti tu sa dai si vrea sa simti mai mult decit poti sa simti, si vrea sa fii mai mult decit poti sa fii - cum ar fi fost? Ar fi schimbat lucrurile? Sau saraca ar fi devenit si mai anormala dupa parerea ta?
Daca dai de una care iti explica faptul ca o relatie intre doi oameni nu e contractuala - este pur si simplu sa ii tii sufletul in palme si sa il diseci pina la cele mai mici detalii, sa il cosi la loc si sa i-l dai inapoi, cum ti s-ar parea - e mai simplu sa ii cumperi trei masini, nu?
Ai iubit vreodata? Probabil daca ai fi iubit ai fi inteles in ce se masoara iubirea.
quasaria
Postat pe 30 Octombrie 2011 22:07
hahahaha, Q, ft tare!
uite ca nu m-am gandit sa incropesc si o reteta pt obtionerea eu-lui!
dar mi-e teama, dreak, c-or s-o ia drept aditiv alimentar!

esme
Postat pe 30 Octombrie 2011 22:13

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
arta impacarii 27 De la: garbo171197 8 Octombrie 2010 23:55
Clarviziune, cartomantie 1 De la: mateialina69 17 Ianuarie 2010 21:28
divort la judecatorie 31 De la: belle_a 10 Ianuarie 2016 18:25
divort sau nu? 80 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 09:09
chestionar 11 De la: garbo_389815 8 Decembrie 2013 19:19
Setari Cookie-uri