divort sau nu? am nevoie de o parere, please!!!

Sunt noua pe aci, asa ca poate-mi urati bun venit :).
Sunt intr-o mare dilema. Nu stiu cat mai rezist intr-o relatie in care avem doi copii, unul din prima mea casatorie si unul cu sotul actual. Bianca are 12 ani si Stef 2 si 2 luni. Sunt cu sotul meu de 5 ani si casatoriti de 3. Totul a fost frumos si bine pana in urma cu 3 ani, cand ne-am casatorit, moment in care el a inceput sa se schimbe in atitudinea fata de mine. Dintr-o data nu mai avea rabdare cu mine, hotara singur, daca-mi convine bine, daca nu iarasi bine. Trebuie sa precizez ca una din greselile mele a fost dintotdeauna sa insist in a primi cat mai mlte explicatii. Lucru de care el spune ca s-a saturat. am trecut prin ceva intamplari ce mi-au dat de inteles ca el nu este tocmai corect cu mine, dar am mers mai departe. Acum am ajuns la momentul in care imi spune sa s-a saturat sa-mi dea atatea explicatii, a obosit sa pentru a mai continua relatia in conditii ok asteapta de la mine sa ma vada zambind char daca nu-mi convine ceva, de dragul copiilor. am uitat un amanunt: motivul pentru care cer explicatii este ca traiesc langa un om care in fiecare zi, dupa serviciu treceo ora pe la o bere, in fiecare vineri sau sambata iese singur in oras si vine pe la 3 dimineata, dar nu am voie sa controlez asta. cand pleaca la ai lui, pleaca singur, pe motiv ca e greu sa mergem cu copii doar pentru 2 zile - weeekend. Sunt multe.... Problema mea este ca nu stiu daca sa pun capat acestei relatii sau nu. Dupa cum am spus am mai divortat o data, iar el ma manipuleaza intr-un fel, stiind ca de dragul copiilor voi face tot pentru a sta in aceasta relatie.

Imi este f greu si nu stiu cum ar fi mai bine.
kiwi2416
Postat pe 31 Iulie 2009 11:26
bine ai venit, kiwi!

ce viata ai ales? barbatul asta al tau are si niste calitati?
ma gandeam asa la unele care sa compenseze berea si lipsurile de acasa?
dune
Postat pe 31 Iulie 2009 11:34
Iesi si tu duminicile, lasa-l singur acasa cu copiii si vino la 3 dimineata. Daca iti cere explicatii tipa si tu si zi-i ca n-are voie sa iti ceara explicatii.
Micass
Postat pe 31 Iulie 2009 11:36
da, are
nu stiu daca pot compensa brea sau minciunile, dar are
atunci cand vrea poate fi super tandru, este inteligent si este mort dupa copilul lui
kiwi2416
Postat pe 31 Iulie 2009 11:36
da, asa ar trebui,
dar este o mica problema! nu prea mai am prieteni. Dupa ce am nascut, tot pentru a nu isca discutii, am stat cat mai mult pe acasa, desi lucrez din a doua saptamana dupa nastere.
Prietena mea nu mai vine pe la noi pentru ca exista divergente de opinii intre ea si al meu.
kiwi2416
Postat pe 31 Iulie 2009 11:39
dupa tine trebuie sa fie ...mort . asta-i ordinea .
blanca
Postat pe 31 Iulie 2009 11:42
Vorba era sa mergi tu la ea. Daca e prietena cu adevarat va intelege. Mergi intr-un parc si stai toata ziua. Mergi la parinti, gesesti unde sa pierzi cateva ore si sa nu ii dai explicatii. Eventual pleaca sambata dupaamiaza si nu te intoarce decat tarziu.
Micass
Postat pe 31 Iulie 2009 11:43
sunt calitati care ar trebui fructificate, kiwi. implica-l mai mult in activitati legate de cresterea copilului.
apoi fa-ti si tu prieteni, sa poti iesi cu ei la o cafea, la o plimbare.
discuta cu calm aceste probleme cu el si arata-i deschis nevoia ta de fi impreuna.
barbatii care se simt iubiti nu fug de acasa la bere.ei fac asta cand simt o respingere din cuib.

ai o experienta trista deja, un divort.nu e cazul sa nu incerci totul acum.
dune
Postat pe 31 Iulie 2009 11:46
in nici un caz sa nu procedezi ca el. el trebuie sa simta ca acasa, acolo cu tine, este un loc sigur, de dragosate si liniste.
asa se tine un barbat. nu cu tipete si isterii.
e cel mai greu sa rezisti, dar cel mai intelept.

eu vad, din ce spui, ca ai nevoie de el.si tii la el.el stie astea?
dune
Postat pe 31 Iulie 2009 11:49
sunt multe de spus. da, asa pare la prima vedere, dar crezi ca nu am incercat? problema este ca nu am parinti !!! sa-l cresc pe cel mic ma ajuta mama lui. si sta cu noi. mentalitatea lui este ca femeia trebuie sa indure oricat pentru familie si ca toate femeile din ziua de azi sunt pierdute. pot iesi doua ore, pot merge la sala, pot merge la coafor, dar toate se intorc atunci cand comentez vis-a-vis de plecarile lui. se supara si-mi cauta tot felul de motive
kiwi2416
Postat pe 31 Iulie 2009 11:53
ii spun tot timpul, si asta il agaseaza. nu sunt genul ce tipa, ba dimpotriva. Cand insist in a sti ce face nu o fac tipand, incerc sa fiu cat mai diplomata, dar tot se supara. ar vrea sa-l las sa faca ce vrea, sa nu intreb, sa fiu acasa cu copii si cu el, doar cand vrea el
kiwi2416
Postat pe 31 Iulie 2009 11:55

Nu-l mai cicali si nu-i mai cere atat de multe explicatii. Arata-i ca ai incredere in el. Asa cum spunea si dune, daca se va simti iubit si apreciat, isi va dori sa stea mai mult alaturi de tine.
Ella34
Postat pe 31 Iulie 2009 11:57
Asa e. E doar vina ei. El e absolvit de orice vina doar pentru ca e barbat. De regula adevarul e pe undeva la mijloc, dar eforturi trebuie sa faca amandoi daca vor sa mearga casnicia. Eu zic sa ai o discutie serioasa cu el, incercand sa ramai calma, sa il intrebi clar ce vrea si sa ii spui clar ce nu-ti convine. Apoi sa gasiti calea de mijloc. Asta daca se poate. Daca el o tine in continuare pe a lui nu ramane decat sa procedezi la fel.
Micass
Postat pe 31 Iulie 2009 12:07
Pai daca spune ca toate femeile din ziua de azi sunt pierdute , imi imaginez discutie
Ce nu inteleg eu e cum de femeile vad toate astea abia DUPA!
Culmea e ca ele isi doresc mai mult casatoria !(de regula)
La voi cum a fost kiwi??
blanca
Postat pe 31 Iulie 2009 12:11
De la ultima problema, adica miercurea trecuta cand a fost la o bere cu prietenii pentru ca a nascut sotia unuia si a venit tarziu si cam ciufulit, tot incerc sa discut. Am facut greseala de a ma uita in telefonul lui si am vazut un apel la un nr. nec. la ora unu si juma - noaptea. dimineata am sunat pentru a vedea daca este femeie sa barbat. Si bineinteles era femeie. I-am spus si de atunci s-a stricat iar totul. Pentru ca mi-a spus mai demult sa nu mai umblu in tel lui. Noi femeile cu al .... simt. Motivatia lui a fost ca i-a dat unui prieten sa sune. Ideea este ca el nu neaga posibilitatea de a sta cu alte femei de vorba atunci cand iese serie, desi el spune ca-i cu baietii.

Este un personaj f. complex si complicat in acelasi timp si de aceea v-am si scris pentru ca-mi este greu sa-mi dau seama daca eu gresesc, sau el
kiwi2416
Postat pe 31 Iulie 2009 12:16
da, asa este, eu mi-am dorit mai mult sa ne casatorim. El tot amana.
kiwi2416
Postat pe 31 Iulie 2009 12:17
De la: kiwi2416, la data 2009-07-31 12:16:15De la ultima problema, adica miercurea trecuta cand a fost la o bere cu prietenii pentru ca a nascut sotia unuia si a venit tarziu si cam ciufulit, tot incerc sa discut. Am facut greseala de a ma uita in telefonul lui si am vazut un apel la un nr. nec. la ora unu si juma - noaptea. dimineata am sunat pentru a vedea daca este femeie sa barbat. Si bineinteles era femeie. I-am spus si de atunci s-a stricat iar totul. Pentru ca mi-a spus mai demult sa nu mai umblu in tel lui. Noi femeile cu al .... simt. Motivatia lui a fost ca i-a dat unui prieten sa sune. Ideea este ca el nu neaga posibilitatea de a sta cu alte femei de vorba atunci cand iese serie, desi el spune ca-i cu baietii.

Este un personaj f. complex si complicat in acelasi timp si de aceea v-am si scris pentru ca-mi este greu sa-mi dau seama daca eu gresesc, sau el



Da, foarte complex intradevar. Barbatii sunt foarte complecsi. Acasa au una care le tine casa si in rest se mai amuza cu ce pica. Daca spui ca nu esti de acord - esti paranoica - ai naluciri - el e la bere cu baietii - si tu esti o sotie neintelegatoare ca nu-l intelegi ca are si el nevoi sociale. Concluzia mea e una singura: ori il accepti asa cum e si nu-ti mai faci sange rau pentru aventurile lui ori ii dai papucii.
Tzantzarika
Postat pe 31 Iulie 2009 12:20
Indiferent daca iese cu barbati (nu ar trebui sa iasa cu femei) nu mi se pare corect fata de tine. Daca e asa cum zici nu e normal ca tu sa stai sa il astepti iar el sa tea la bere cu baietii. S-a casatorit, are un copil sa isi asume responsabilitatile unei casnicii pentru ca nu numai tu esti responsabila cu asta. Aveti nevoie de timp liber fix la fel.
Micass
Postat pe 31 Iulie 2009 12:20
Atata vreme cat comportamentul lui te raneste, nu gresesti.Ai dreptul sa stii ce se intampla. Incearca insa sa faci treaba asta cu mult tact.
blanca
Postat pe 31 Iulie 2009 12:21
stiu, aveti dreptate, imi lipseste tact-ul si rabdarea. El spune ca nu face nimic rau in a sta de vorba si cu altete, daca se iveste. Am incercat sa inteleg asta, dar telefoane...
am sa ma retrag acu ca-s pe la birou cu treaba. ma bucur tare multa ca am cu cine vorbi si ca mi-a venit ideea de a intra pe garbo.ro

ma vb.
pupici
kiwi2416
Postat pe 31 Iulie 2009 12:26
De la: Micass, la data 2009-07-31 12:07:37Asa e. E doar vina ei. El e absolvit de orice vina doar pentru ca e barbat.


Eu nu am spus asta... i-am sugerat doar sa faca ceea ce depinde de ea pentru a schimba situatia. Din ce a povestit kiwi, am inteles, initial, ca principala problema ar fi cicaleala ei si incercarea de a-i controla fiecare miscare...
dupa ultimele postari insa... observ ca lucrurile sunt mai complicate decat pareau...
Ella34
Postat pe 31 Iulie 2009 12:29
De la: mielutza, la data 2009-07-31 12:21:26Atata vreme cat comportamentul lui te raneste, nu gresesti.Ai dreptul sa stii ce se intampla. Incearca insa sa faci treaba asta cu mult tact.



fetelor, deh eu ca o baba ce sunt...
la kiwi nu e simplu daca o mai are si pe soacra acolo.

eu as zice asa: iti trebuie un timp sa te lamuresti daca e da sau ba.

in acest timp tu trebuie sa te comporti fara repros.
arata-i ca-l iubesti, ca e dorit acasa, ca cel mic are nevoie de tata.
cu soacra nu te contrazice pt ca mamele de baieti au mare inraurire asupra lor.

incearca o perioada sa nu-i reprosezi nimic si fa-ti din casa un loc de chemare.
o cina asezata frumos pe masa, la care el lipseste.
un program de we impreuna, la mare sau munte, pe care el nu-l poate onora.

avem arme destule.
tu chiar.schimba-ti look-ul, alta culoare la par si o rochie flu-flu de vara...

daca nimic din toate astea nu-i vor trezi interes, mai vorbim.

ruptura sa fie ultima solutie la care sa te gandesti.
dune
Postat pe 31 Iulie 2009 12:32
Multam de sfaturi. Mare parte din ele le-am incercat, dar se poate si mai mult. Tocmai de aceea va cer ajutorul, pentru ca nu vreau sa divortez decat atunci cand voi simti ca am facut tot ce am putut. in legatura cu planuri...de obicei trebuie anuntat cu fast, mai ales ca este putin prea panicos cand vine vorba de cel mic.

va pup,
mai vb
kiwi2416
Postat pe 31 Iulie 2009 12:35
DIVORT???Nuuuuuuu!!!!Mergi pe principiul"lasa ca tot acasa vine"!!!
eladaela
Postat pe 31 Iulie 2009 12:47
ioi !!!
blanca
Postat pe 31 Iulie 2009 12:49
nu este un personaj complex . este - din cate am inteles din ce scrii tu - un individualist ,care stie sa te manipuleze sentimental

oricat ai incerca sa rezolvi ceva pe cale amiabila, te vei lovi ca de un zid. de ce spun asta? pentru ca acest tip de comportament este specific multor barbati

de de este sigur pe sine si de ce face numai ce-i tuna capul, fara sa se gandeasca la consecinte

1. stie ca nu ai unde te duce
2. stie ca ti-i greu sa gasesti o casa
3. stie ca nu ai pe cine lasa copii cat esti la job
4. stie ca te sperie ideea unui alt divort
5. stie ca cicalelele tale sunt doar vorbe si nicidecum fapte

siguranta data de aceste motive, constituie pentru el, cale libera catre un comportament incorect fata de familia voastra, petreceri haiducesti si intalniri amoroase la sfarsit de saptamana si nu numai

omul te inseala clar si are o viata paralela de a voastra:

1. numarul de telefon al unei femei
2. plecarile noaptea
3. refuzul de a pleca cu voi la sfarsit de saptamana
4. faptul ca te ironizeaza si te jigneste

acest comportament este posibil cand nu mai iubesti

omul nu te mai implica cu nimic in noua lui viata. esti trecuta pe linie moarta, ca un tramvai hodorogit
de asta nu-l intereseaza nici ce spui si nici faptul ca suferi.
posibil sa fii dusa in eroare de unele dragalasenii ce ti le face cadou din an in pasti gen: o vorba buna, o mangaiere, un zambet si sa crezi ca totusi e un om bun

te amagesti.
gandeste-te, cand vrei sa afli daca totusi merita sa treiesti cu el, la urmatoarele aspecte :

1. de cand nu ti-a luat o floare?
2. de cand nu ti-a spus ca esti frumoasa?
3. de cate ori te cuprinde in brate, asa , fara motiv?
4. cate seri petreceti impreuna si te ia de mijloc in timp ce beti o bere rece in balcon
5.pe strada, te mai tine de mana?
6. isi mai trece mana prin parul tau in timp ce spui ceva ?

este un minimum minimorum de caldura sufleteasca. daca sunt aceste aspecte in viata voastra, ai o sansa daca nu, ai doar 2 alegeri

- sa pleci si sa incerci sa te descurci cum poti
- sa accepti acest mod de comportament si sa te transformi intr-o femeie acra si nefericita
si_totusi
Postat pe 31 Iulie 2009 12:53
elado, si nici macar nu se consuma, nu?
se spala si e ca nou(a).
Thor
Postat pe 31 Iulie 2009 12:54
De la: Thor, la data 2009-07-31 12:54:01elado, si nici macar nu se consuma, nu?
se spala si e ca nou(a).

nICI NU CONTORIZEAZA!
eladaela
Postat pe 31 Iulie 2009 12:59
AMELYY
Postat pe 31 Iulie 2009 13:04
offf....kiwi....imi pare rau pentru tine si pentru puiutii aia mici pe care ii ai......
1. ce nu am inteles pana acuma si nu cred ca ai explicat - cum vede mama lui iesirile astea ale lui? si, mai ales, cum le explica????aici e cheia.....daca ea este indignata - mai sunt si exceptii - ai un aliat...daca spune...lasa mama ca e barbat....nasol....
2. cunosti cumva, din intamplare pe vreunul din prietenii lui??? ar fi o idee sa vorbesti cu acest prieten, pentru ca, la randul lui, sa mai adune ceva perechi cunoscute si de sotul tau si sa dai la sfarsit de saptamana petreceri - eventual consulta-te cu soacra-ta....sa-i spuna ea de petrecere.....la o adica daca e sa fie scandal, sa-i sara ei in cap....evident, vorbeste cu soacra ta in asa fel incat ea sa creada ca e ideea ei....sa nu dea vina pe tine, ca tu ai vrut asa.....
3. e grav daca i-ai spus ca ai gasit nr de tel....si ai mai si sunat.....trebuia sa-l spionezi in continuare si, la prima evidenta sa i-o arunci in fata.....asa e cuvantul lui contra ta....si crede-ma ca barbatul nu va recunoaste niciodata ca are o aventura - daca o are....
4. toate fetele de aici zic ca nu te-a alintat el pe tine...bun...ok...de acord...dar tu cand ti-ai alintat ultima oara sotul??? cand i-ai spus pe ton moale si catifelat ca il iubesti????cand l-ai mangaiat asa, intr-o doara, ultima oara???
5. parerea mea e ca sotul tau are nevoie de comunicare din partea ta....normal ca are tendinta de superioritate...ca orice barbat...dar daca simte ca esti langa el si doar vrei sa comunici cu el si nu sa-l cicalesti si sa-l acuzi(chiar daca stii ca e absolut sigur ca ai dreptate)...crede-ma ca la tine vine...de ex, soacra mea il cicaleste mereu pe sotul meu cand il vede suparat.....si il toaca la cap pana cand al meu o ia la rost...eu il las in pace si imi spune el.....vine el la mine....
tutankhamon
Postat pe 31 Iulie 2009 13:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Oare de ce BARBATII sunt lasi, indiferenti, reci la tot ce insemna IUBIRE, sentimente puternice? 184 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 09:08
tema de casa 14 De la: nathalie 3 Decembrie 2011 23:41
Imi este greu... 124 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 09:10
Vreau sa divortez 33 De la: moldoalina 13 Februarie 2011 20:57
vreau sami iau copilu 13 De la: reyya 5 Iulie 2010 18:20
Setari Cookie-uri